POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Locked
Filozofx
Posts: 14
Joined: 21/06/2011 08:19

#1 POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Filozofx »

Kako definisati politički status Hrvata u BiH. Da li i dalje postoje težnje Hrvatskih političara da Hrvate stave u stranke sa nacionalnim predznakom ili će narod krenuti drugim putem , putem jednakosti svih ljudi pred zakonom, putem kojim će se o ljudima misliti u skladu sa njihovim karakteristikama, a ne u skladu kojem narodu , vjeri pripadaju.!?
Last edited by Anonymous on 28/08/2011 15:39, edited 1 time in total.
Reason: ..
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#2 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Haettenschweiler »

Filozofx wrote:Kako definisati politički status Hrvata u BiH. Da li i dalje postoje težnje Hrvatskih političara da katolike stave u stranke sa nacionalnim predznakom ili će narod krenuti drugim putem , putem jednakosti svih ljudi pred zakonom, putem kojim će se o ljudima misliti u skladu sa njihovim karakteristikama, a ne u skladu kojem narodu , vjeri pripadaju.!?

Hrvati u BiH su konstitutivan narod.

Trenutno ne vidim naznake da će Hrvati u BiH prestati podržavati stranke sa nacionalnim predznakom. Ali ko zna, možda se za 10-20 godina nešto i promijeni.
User avatar
Skijaš
Posts: 12618
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#3 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Skijaš »

Filozofx wrote:Kako definisati politički status Hrvata u BiH.
Konstitutivan narod kojeg, kao i druge narode, treba spasiti pošasti nacionalizma. Postoje neki elementi u društvu koji forsiraju tezu da se pogrešnu politiku HDZ-a mora uvažavati ako za nju glasa dovoljan broj Hrvata, što je nonsens. Pogrešna ideja je pogrešna ideja i sukobljavanje sa HDZ-om i ograničavanje utjecaja te stranke ne treba biti shvaćeno kao obračun sa Hrvatima.

Hrvati su konstitutivan narod i BiH je hrvatska zemlja.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by nosara »

Skijaš wrote:
Filozofx wrote:Kako definisati politički status Hrvata u BiH.
Konstitutivan narod kojeg, kao i druge narode, treba spasiti pošasti nacionalizma. Postoje neki elementi u društvu koji forsiraju tezu da se pogrešnu politiku HDZ-a mora uvažavati ako za nju glasa dovoljan broj Hrvata, što je nonsens. Pogrešna ideja je pogrešna ideja i sukobljavanje sa HDZ-om i ograničavanje utjecaja te stranke ne treba biti shvaćeno kao obračun sa Hrvatima.

Hrvati su konstitutivan narod i BiH je hrvatska zemlja.
hrvatsko je samo ono sto je u granicama te banana-drzave... :wink:
User avatar
Skijaš
Posts: 12618
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#5 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Skijaš »

nosara wrote:
Skijaš wrote:
Filozofx wrote:Kako definisati politički status Hrvata u BiH.
Konstitutivan narod kojeg, kao i druge narode, treba spasiti pošasti nacionalizma. Postoje neki elementi u društvu koji forsiraju tezu da se pogrešnu politiku HDZ-a mora uvažavati ako za nju glasa dovoljan broj Hrvata, što je nonsens. Pogrešna ideja je pogrešna ideja i sukobljavanje sa HDZ-om i ograničavanje utjecaja te stranke ne treba biti shvaćeno kao obračun sa Hrvatima.

Hrvati su konstitutivan narod i BiH je hrvatska zemlja.
hrvatsko je samo ono sto je u granicama te banana-drzave... :wink:
I hrvatska, i srpska i bošnjačka. Svako onaj ko to negira, ne želi dobro ovoj zemlji.
Filozofx
Posts: 14
Joined: 21/06/2011 08:19

#6 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Filozofx »

Potenciranjem nacionalnog identiteta nije slučajnost na prostorima Bosne i Hercegovine, to je produkt već od davnina manipulativne historije i seperatističke političke ideologije , jer u BiH je bila staro Bosanska crkva, bile su vjere pravoslavna, katolička i islamska i svi su bili Bosanci i Hercegovci- šta se poslije desilo!?...
.
.
.
Pa danas imamo ovakvo nesređeno stanje:

Kako ˝demokrata˝ iz Uskoplja brani segregaciju
Školu na hrvatskom nema ni Tuzla, ta demokratska Tuzla!
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=42411
Pogledajte čisto nacionalno vijeće u školi:http://www.tel.net.ba/sskola-uskoplje/i ... jee-uenika
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#7 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by brzica »

Takve težnje postoje u hrvatskih političara,ali nadam se još kratko.
Jer ako imaju mozga shvatit će da je ovaj izborni sustav kao stvoren
za "multi" stranke. A s obzirom na brojnost, mislim da je jasno kako je
uključivanje što većeg broja politički aktivnih Hrvata u stranke sa
takvim predznakom neophodno. Dosad je klima bila loša za takav razvoj
događaja, ali sad je drugačije. Pogotovo nakon što se zakotrljala nova
vlast u FBiH, a vjerojatno će i na državnoj razini dio stvari biti postavljane
malo drugačije nego do sada.


@nosara
Hrvatska, nego čija je? Kao i svih drugih koji u njoj žive.

@skijaš
Bravo, potpuno si u pravu. Mislio sam da je to više svakom jasno.

@filozofx
Kad su se to zvali Bosanci i Hercegovci?
Kakve veze ima što je bilo prije 200 godine. Ja sam (i bilo tko drugi)
ono kako se osjećam u tom trenutku. Ne može mi nitko narediti kako ću
se zvati. Kad su nastali Bošnjaci? Šta bi sad Hrvati i Srbi trebali reći da
se Bošnjaci ne mogu tako sad zvati jer su nekad bili Turci, pa muslimani,
pa Muslimani, pa...

Imaš li kakve veze sa Tunjom?
Filozofx
Posts: 14
Joined: 21/06/2011 08:19

#8 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Filozofx »

Da li je ispravno reći za Kineza koji se rodio u Bosni i Hercegovini i čiji su roditelji rođeni u BIH i imaju državljanstvo Bosanski Kinez, ili pak Bosanac i Hercegovac..
Pretpostavimo zamišljenu slijedeću situaciju :
U Bosnu i Hercegovinu od 1998 godine počeli su intenzivno dolaziti Kinezi. Poslije 5 godina broj je narastao da su činili 3% od ukupnog stanovništva u BiH. Mnogi su dobili državljanstvo Bosne i Hercegovine no to ih nije promijenilo da budu nešto drugo do Kinezi. Kako bi sačuvali svoj identitet iako su državljani BiH otvarali su prodavnice sa natpisom KINESKA RADNJA a ne kao neko tko otvori kao što je BINGO, MERKATOR,OMEGA itd. Nakon još nekoliko godina dolasci kineza nisu stali a mnogi su dobili djecu koja idu u BiH škole. Broj kineza se povećao na 5% od ukupnog broja stanovnika u BiH. Mnogi sada porijeklom iz Kine a građani BiH žele ostvariti svoja prava, i naravno delegirati svoje predstavnike u politici i javnom životu uopće.
Prošlo je još mnogo godina i sada građani BiH porijeklom iz kine čine 20% od broja stanovnika u BiH, mnogi su sada zanatlije, inženjeri, trgovci, ljekari, javni službenici.
Obzirom da su nezadovoljni situacijom u BiH, i da bi uzeli više "kolača" nego im pripada ne žele biti ravnopravni sa ostalima i ne žele demokratiju koja je trenutno prisutna već će sada osnovati stranku a potom počev od Kineske radnje, preko , kineske četvrti, Kineskog sela i grada sada praviti i Kineski entitet...

Naprijed navedeni primjer samo oslikava apsurdnost postavljenih stvari kroz pisane dokumente , historijski definisane i nakaradno i pristrano usađene u mentalitete ljudi na ovim prostorima. Ne možgu se Turci na primjer u Njemačkoj koji godinama tamo žive i izrodili se i imaju pravo glasa i dr. da osnuju Turski entitet - oni su tamo Nijemci. Nema tamo Turskih stranaka niti ovdje Kineskih ali u Bosni imamo i Hrvatske i Srbske dočim nemamo Bošnjačku stranku što opet govori o tome tko su stvarni patriote ove zemlje a tko su oni koji pod zastavom druge države žele ovu zemlju rasturiti, podijeliti ako nisu ratom i silom, a sada će riječima i politikom.

Na žalost država Hrvatska bila je pogođena istom sudbinom kao i BiH, naime Srbi su htjeli napraviti istu Srbsku tvorevinu kao i u BiH, no međutim nije uspjelo jer je uslijedila operacija Oluja (4. kolovoza − 7. kolovoza 1995.) velika vojna operacija u kojoj su Hrvatska vojska i policija oslobodile okupirana područja pod nadzorom pobunjenih Srba, na kojima je bila uspostavljena paradržava tzv. Republika Srpska Krajina. Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij osim istočne Slavonije. Zašto nije Hrvatska promijenila ustav i priznala Srbe- kao što je urađeno u BiH pa su Hrvati dobili konstutivnost. Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata. U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske.
Dakle, zašto se Hrvati u BiH ne ugledaju na Hrvate u Hrvatskoj koji su bili protiv podjele teritorija Hrvatske, koji nisu dozvolili stvaranje paradržave Republike Srpske Krajine. Ako je ispravno da se neda Srbima , a smatram da jeste, Republika Srpska Kraina u Hrvatskoj , zašto bi onda bilo ispravno da se Hrvatima u BiH daje entitet koji bi se zvao Hrvatski entitet , a dobro znamo da stranke HDZ imaju takve pretenzije. - U prevodu, nedate svoje a hoćete tuđe, pod zastavu Hrvatske, što je činjenica mnogi gradovi u Hercegovini nose zastavu države Hrvatske (Stolac, dio Mostara i dr).
Drugo, ne možete se pozvati na republiku srpsku jer je u krvi napravljena, tamo ni Hrvati ni Bošnjaci nemaju ista prava kao Srbi, dakle nemaju posla, pa prema tome nema ni povratka, žive u strahu od četničkih orgijanja i provokacija i da ne nabrajam dalje, srbski je nastavni plan i program u školama, prije se učio u Jugoslaviji Srbsko-Hrvatski jezik da se podsjetimo, a Bošnjaci su sad pali sa neba i trebaju uvažavati sve i svašta.
Ono što je pogubno u cijeloj trenutnoj situaciji a to je da se Hrvati osjećaju građanima države Hrvatske a žive u Bosni i Hercegovini. To je isto da se Amerikanci osjećaju Englezima a žive u Americi od postanka Amerike, odnosno da se Obama osjeća Afrikanac a čovjek je predsjednik Amerike.

I mogu ponovo reći trenutni problem nije nastao danas , nije nastao ni u ratu već davno u prošlosti kada su separistički i potkovani ideologijom pisci historije u sprezi sa vlastima pisali historiju kako je kome štimalo i danas se ljudi predstavljaju imenima koje im je nametnuto prije kao nadimak a ne pravim imenom a pravo ime je svi smo mi Bosanci i Hercegovci.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by nosara »

Skijaš wrote:
nosara wrote:
Skijaš wrote:
Konstitutivan narod kojeg, kao i druge narode, treba spasiti pošasti nacionalizma. Postoje neki elementi u društvu koji forsiraju tezu da se pogrešnu politiku HDZ-a mora uvažavati ako za nju glasa dovoljan broj Hrvata, što je nonsens. Pogrešna ideja je pogrešna ideja i sukobljavanje sa HDZ-om i ograničavanje utjecaja te stranke ne treba biti shvaćeno kao obračun sa Hrvatima.

Hrvati su konstitutivan narod i BiH je hrvatska zemlja.
hrvatsko je samo ono sto je u granicama te banana-drzave... :wink:
I hrvatska, i srpska i bošnjačka. Svako onaj ko to negira, ne želi dobro ovoj zemlji.
To je nesto drugo... Gore fali "i"...

Iako, radije sam sklon tezi o BiH kao drzavi gradjana, a ne naroda... Ne volem torovi... :D
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#10 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by brzica »

Filozofx wrote:Da li je ispravno reći za Kineza koji se rodio u Bosni i Hercegovini i čiji su roditelji rođeni u BIH i imaju državljanstvo Bosanski Kinez, ili pak Bosanac i Hercegovac..
Pretpostavimo zamišljenu slijedeću situaciju :
U Bosnu i Hercegovinu od 1998 godine počeli su intenzivno dolaziti Kinezi. Poslije 5 godina

Nema tamo Turskih stranaka niti ovdje Kineskih ali u Bosni imamo i Hrvatske i Srbske dočim nemamo Bošnjačku stranku što opet govori o tome tko su stvarni patriote ove zemlje a tko su oni koji pod zastavom druge države žele ovu zemlju rasturiti, podijeliti ako nisu ratom i silom, a sada će riječima i politikom.

Dakle, zašto se Hrvati u BiH ne ugledaju na Hrvate u Hrvatskoj koji su bili protiv podjele teritorija Hrvatske, koji nisu dozvolili stvaranje paradržave Republike Srpske Krajine. Ako je ispravno da se neda Srbima , a smatram da jeste, Republika Srpska Kraina u Hrvatskoj , zašto bi onda bilo ispravno da se Hrvatima u BiH daje entitet koji bi se zvao Hrvatski entitet , a dobro znamo da stranke HDZ imaju takve pretenzije. - U prevodu, nedate svoje a hoćete tuđe, pod zastavu Hrvatske, što je činjenica mnogi gradovi u Hercegovini nose zastavu države Hrvatske (Stolac, dio Mostara i dr).

Ono što je pogubno u cijeloj trenutnoj situaciji a to je da se Hrvati osjećaju građanima države Hrvatske a žive u Bosni i Hercegovini. To je isto da se Amerikanci osjećaju Englezima a žive u Americi od postanka Amerike, odnosno da se Obama osjeća Afrikanac a čovjek je predsjednik Amerike.

I mogu ponovo reći trenutni problem nije nastao danas , nije nastao ni u ratu već davno u prošlosti kada su separistički i potkovani ideologijom pisci historije u sprezi sa vlastima pisali historiju kako je kome štimalo i danas se ljudi predstavljaju imenima koje im je nametnuto prije kao nadimak a ne pravim imenom a pravo ime je svi smo mi Bosanci i Hercegovci.

Rekoh ja, Tunjo. :D
Onda se može reći : u Bosnu su u 15 stoljeću počeli dolaziti Turci.
Poslije pet godina broj je narastao.....i tako dalje, liči na ovo tvoje,
zar ne. Možemo tako u beskonačnost.

Ima turskih stranaka ali ne zovu se izričito kao ovdje.

Hrvati su ovu zemlju više puta branili, bez obzira što tko mislio o tomu.
(Ovo govorim zato što sam i ja Hrvat, i znam kako sam se ja ponašao
kao i oni do kojih mi je stalo).

Ne traže svi Hrvati podjelu zemlje, ali svi traže iste uvjete za sve.
Ne traže ni svi Bošnjaci džamahiriju, je li tako?

Ja se ne osjećam kao građanin Hrvatske.

Možeš se ti zvati majmun ako hoćeš, ali ja ne moram. Ja ću ostati
Hrvat.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#11 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by zavrzlama »

BIH hrvati su imali jak osjecaj za BIH sve dok nije doslo do obnavljanja nezavisnosti Hrvatske.Nezavisnost Hrvatske je uticala da ljubav prema BIH gdje su rodjeni bude zamijenjena ljubavi prema hrvatskoj i tu je sva politicka,moralna i patriotska prica BIH hrvata(vecine njih)..ista stvar sa BIH srbima....the end.
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#12 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Adriatic »

Hoće li neko konačno dati definiciju "konstitutivnog naroda"?
I zašto su pripadnici svetog trojstva konstitutivni a pripadnici ostalih naroda u BiH nisu?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#13 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by nosara »

zavrzlama wrote:BIH hrvati su imali jak osjecaj za BIH sve dok nije doslo do obnavljanja nezavisnosti Hrvatske.Nezavisnost Hrvatske je uticala da ljubav prema BIH gdje su rodjeni bude zamijenjena ljubavi prema hrvatskoj i tu je sva politicka,moralna i patriotska prica BIH hrvata(vecine njih)..ista stvar sa BIH srbima....the end.
... uz cinjenicu da velika, ogromna vecina, nema nikakve veze sa hrvatima u hrvatskoj, osim zajednicke vjeroispovjesti... :-)
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#14 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by brzica »

@ zavrzlama
Jesi li Hrvat pa to znaš ili je samo tvoje mišljenje?
Za one od Hrvata koji misle tako kao što ti navodiš mislim
da griješe, ali i okolnosti u posljednjih 20 godina su tome
išli na ruku. Ni BiH nije ista kao što je bila.
Misliš da Turci u Njemačkoj ili Talijani u USA nemaju sličan
osjećaj za Tursku ili Italiju. Ili Irci u Škotskoj. Nije baš potpuno
isto, jer Hrvati su autohtoni u BiH, ali samo da malo pojasnim.

@Adriatic
Dayton, Ohio.
Ja mislim da je ovo čista diskriminacija, ali tad su mnogi mislili
da je to najbolje što se moglo napraviti. A s obzirom na specifičnosti
ovih prostora mislim da će još dugo proći dok se ne napravi ustav koji
će poštivati svačija prava.

@nosara
Ti vjerojatno radiš na nekim demografskim projektima pa znaš te
podatke.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#15 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by zavrzlama »

Adriatic wrote:Hoće li neko konačno dati definiciju "konstitutivnog naroda"?
I zašto su pripadnici svetog trojstva konstitutivni a pripadnici ostalih naroda u BiH nisu?

Konstutivnost je produkt velikosrpskih i velikohrvatskih teznji da njihovi pijuni u BIH imaju taj status da bi se lakse mogla podijeliti BIH...Konstutivnost je idealna stvar ako svi konstutivni narodi svoju privilegiju dobivanjem konstutivnosti koriste u jacanju BIH,Medjutim neki su konstutivnost shvatili kao pravo na zapisavanje svoje sopstvene teritorije u okviru BIH i potencijalne sanse za pripajanje te teritorije macehama(maticama).

ostali ne mogu biti konstutivni jer nemaju svojih matica....
Laus
Posts: 465
Joined: 15/06/2011 09:34

#16 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Laus »

Skijaš wrote:Postoje neki elementi u društvu koji forsiraju tezu da se pogrešnu politiku HDZ-a mora uvažavati ako za nju glasa dovoljan broj Hrvata, što je nonsens. Pogrešna ideja je pogrešna ideja i sukobljavanje sa HDZ-om i ograničavanje utjecaja te stranke ne treba biti shvaćeno kao obračun sa Hrvatima.
Ko je taj koji određuje sta je pogresna politika ? Meni je politika vaših stranaka totalno pogrešna ali ne pitam se ja vec vaši glasači. Mene je Milošević dobro opametio da se više ne igram sa tuđim emocijama. Ako je nešto protivzakonito onda je to druga stvar ali za to postoje sudovi.
Ovo zadnje ne bih komentarisao. Ne bi ni pas sa maslom... Isto kao da napišeš, obračunavanje sa Hrvatima heteroseksualcima nije obracun sa svim Hrvatima. Nije ali većina je većina. Nema na svijetu ni jedne skupine koja 100% isto razmislja i uvijek se mogu iskopati drugačiji pojedinci ali zato se gleda većina.
Last edited by Laus on 21/06/2011 12:45, edited 1 time in total.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#17 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Hemel »

nosara wrote:
zavrzlama wrote:BIH hrvati su imali jak osjecaj za BIH sve dok nije doslo do obnavljanja nezavisnosti Hrvatske.Nezavisnost Hrvatske je uticala da ljubav prema BIH gdje su rodjeni bude zamijenjena ljubavi prema hrvatskoj i tu je sva politicka,moralna i patriotska prica BIH hrvata(vecine njih)..ista stvar sa BIH srbima....the end.
... uz cinjenicu da velika, ogromna vecina, nema nikakve veze sa hrvatima u hrvatskoj, osim zajednicke vjeroispovjesti... :-)
a koliko tek katolika u bih uopce nisu hrvati...kao sto ni svi muslimani nisu bosnjaci ili nisu ni svi pravoslavci srbi.

p.s. zaboravih postavljaca pitati '' od kada je politicki status hrvata u bosni i hercegovini postao upitan ili je uopce''
hrvati su konstutivni narod na cijeloj teritoriji bih a kako ce se politicki organizovati, do njih je samih.
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#18 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by brzica »

a koliko tek katolika u bih uopce nisu hrvati...kao sto ni svi muslimani nisu bosnjaci ili nisu ni svi pravoslavci srbi.[/quote]

Mislim da nema više od 5% katolika a da nisu hrvati. Ima nekih dokumenata
sa procjenama, ali neću tražiti sad.
Ista stvar sa drugim religijama. Najmanje možda kod muslimana, jer se dobar
dio izjašnjava kao Bosanci a ne Bošnjaci.

Ali, s druge strane ima dosta Hrvata koji nisu katolici, dosta Bošnjaka koji nisu
muslimani i dosta Srba koji nisu pravoslavci.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#19 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by zavrzlama »

brzica wrote:@ zavrzlama
Jesi li Hrvat pa to znaš ili je samo tvoje mišljenje?
Za one od Hrvata koji misle tako kao što ti navodiš mislim
da griješe, ali i okolnosti u posljednjih 20 godina su tome
išli na ruku. Ni BiH nije ista kao što je bila.
Misliš da Turci u Njemačkoj ili Talijani u USA nemaju sličan
osjećaj za Tursku ili Italiju. Ili Irci u Škotskoj. Nije baš potpuno
isto, jer Hrvati su autohtoni u BiH, ali samo da malo pojasnim.
nisam hrvat... samo moje misljenje...a misljenje formiram prema hrvatima u razgovorima sa obicnim hrvatima ,koji bez dlake na jeziku kazu ono sto misle i osjecaju...moj jaran iz Zepca kojeg poznajem preko 30 godina,mi iskreno rece da vise se zanima za politicka zbivanja u hrvatskoj,vise prati sportska zbivanja u hrvatskoj,sve vise koristi hrvatske rijeci,BIH vidi kao nuzdu...kad pitam razloge za tako sto...opet jasan i konkretan odgovor" ja BIH vidim kao bosnjacku drzavu,bosnjaci(muslimani) su mi bili primamljivi jarani dok je bilo Juge,danas kad se raspala i kad je Hrvatska druga drzava,nekako se bolje osjecam kad volim drzavu(hrvatsku) gdje su hrvati vecina ,nego BIH gdje je moj narod malobrojan"

sad sam skontaj gdje je kvaka ...ja znam gdje je..
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#20 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by nosara »

brzica wrote: @nosara
Ti vjerojatno radiš na nekim demografskim projektima pa znaš te
podatke.
Nema znacajnijeg priliva autohtonih hrvata u BiH kroz istoriju... Obratno, BiH katolici drmaju "maticom" i uvijek su... Vidi rojsa, bandica, pavelica, suska i ostalu bagru...

To su cinjenice... Znam da je tebi toplije u toru, ali si crna ovca... :D
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#21 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by brzica »

Ne znam šta ću kontati, znam šta ja mislim. A ima pravo i
tvoj prijatelj misliti tako. Ne znam šta se njemu događalo
i šta je proživio. Ja sam svašta nešto ružno, pa opet ne
mislim da je BiH bilo čija više nego moja.

Mislim da taj tvoj prijatelj nije baš normalan, jer se interesira
jesu li zatvorili Sanadera a nije ga briga jesu li Čovića koji mu
radi o glavi. Ali eto, ima svakakvih. Ali nije pravi model čovjek
koji tako razmišlja.

I ako sudiš po jednom čovjeku ili grupi od desetak ljudi sa
istim problemima, onda možda i rezultat nije baš objektivan. Mene
ne poznaješ, ali da si mene pitao imao bi drugačiju sliku. Ja sam
recimo iz Mostara preselio sa obitelji u Sarajevo. Mislim da to
dovoljno govori. I znam još pet obitelji.
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#22 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by brzica »

nosara wrote:
brzica wrote: @nosara
Ti vjerojatno radiš na nekim demografskim projektima pa znaš te
podatke.
Nema znacajnijeg priliva autohtonih hrvata u BiH kroz istoriju... Obratno, BiH katolici drmaju "maticom" i uvijek su... Vidi rojsa, bandica, pavelica, suska i ostalu bagru...

To su cinjenice... Znam da je tebi toplije u toru, ali si crna ovca... :D

Nevjerojatno koje gluposti ljudi pišu...
Ja u toru...
:run:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#23 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by nosara »

brzica wrote:Ne znam šta ću kontati, znam šta ja mislim. A ima pravo i
tvoj prijatelj misliti tako. Ne znam šta se njemu događalo
i šta je proživio. Ja sam svašta nešto ružno, pa opet ne
mislim da je BiH bilo čija više nego moja.

Mislim da taj tvoj prijatelj nije baš normalan, jer se interesira
jesu li zatvorili Sanadera a nije ga briga jesu li Čovića koji mu
radi o glavi. Ali eto, ima svakakvih. Ali nije pravi model čovjek
koji tako razmišlja.

I ako sudiš po jednom čovjeku ili grupi od desetak ljudi sa
istim problemima, onda možda i rezultat nije baš objektivan. Mene
ne poznaješ, ali da si mene pitao imao bi drugačiju sliku. Ja sam
recimo iz Mostara preselio sa obitelji u Sarajevo. Mislim da to
dovoljno govori. I znam još pet obitelji.
:lol:

Ma nema ih 7-8... Uglavnom bi za BiH dali srce... Al' tudje... :D
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#24 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by brzica »

Davali su mnogi Hrvati srce za BiH kad su takvi govorili ovo nije naš rat, naša JNA
će nas braniti, a i bacali cvijeće na tenkove koji su sjebali Ravno (U BiH, ako ne znaš).

Ali odoh daleko, ispričavam se. Tema je politički status. O tome ću nadalje.
User avatar
polusvijet
Posts: 179
Joined: 25/11/2010 08:59

#25 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by polusvijet »

Ni Vojisvav Seselj himself nije slutio da ce njegove bizarne teorije o narodima i nacijama dobiti toliko lokalnih varijanti :-?
Locked