Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#1 Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Qwertz84 »

Pošto je iza rata unsko-sanski kanton bio jedan od najbolje razvijenih kantona a danas je jedan od najslabije razvijenih kantona u BiH pošto vlada već dugo nema jasne vizije za stvaranje prosperiteta na kantonu pitam šta bi se trebalo urediti da on postane opet bolji za živjeti jer sam primjetio da je izgubio nekoliko građana na strane zemlje. Ima li neko ovdje savjet za vladu kantona na šta se ona treba kao prvo koncentrirati da postane sposobnija na svojem poslu da kanton može bolje funkcionirati i za daljni napredak u Bosanskoj Krajini?
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#2 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Quaresma »

Ima li tu spasa uopste? Nema gore vise ljudi, slabo ko je ostao, a i planira ostati.


ali eto, volio bih cuti misljenja sta bi se moglo uraditi da se zaustavi ovaj odliv.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#3 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Qwertz84 »

Za mene sigurno ima spasa ako tu ima volje. Ako je kanton uspio privredni i politički da padne onda ima i mogućnost da se opravi. Ljudi mogu više i bolje planirati da odlaze(jer i ja to već 10 godina pokušavam a ja još nisam uspio da sakupim oko 11 000 kanadskih dolara koji su potrebni da mogu legalno otići u Kanadu ili Australiju), isto poznajem i ljude koji su otišli u Njemačku, Sloveniju i Hrvatsku i već su se za prvih šest mjeseci vratili jer nisu znali da je tamo svakodnevni rad naporan, čak i moja sestra kaže da planira otići vani jer ima završen fakultet a ne zna da inostranstvo ne traži ljude koji hoće da im mama pravi svaki obrok i kafu i ona misli da se tamo može igrati svaki dan oko četri sata na pametnom telefonu i još drugih 4 sata na laptopu u 32 godini svoga života šta je po mome mišljenu ne realno.
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#4 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Quaresma »

Treba spustiti i ocekivanja pri odlasku. Moj je jednan rodjak proveo jedva 3 dana gore i odmah se vratio u BiH, jer ne moze puno rano ustajati na posao.

Ja ne forsiram svoj odlazak ali neminovno je da odem kad tad.

Tesko je vratiti se u svoj kraj a tamo prazno, ostalo staro stanovnistvo, prijatelji otisli...

No sta znam, nekako sam ja optimista, nadam se da ce se situacija popraviti, ipak je najljepse kod kuce :)


Btw, koji bi bio tvoj prijedlog za izlazak iz ove politicke i privredne krize?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Hajvan »

Qwertz84 wrote: 29/12/2021 13:32 Za mene sigurno ima spasa ako tu ima volje. Ako je kanton uspio privredni i politički da padne onda ima i mogućnost da se opravi. Ljudi mogu više i bolje planirati da odlaze(jer i ja to već 10 godina pokušavam a ja još nisam uspio da sakupim oko 11 000 kanadskih dolara koji su potrebni da mogu legalno otići u Kanadu ili Australiju), isto poznajem i ljude koji su otišli u Njemačku, Sloveniju i Hrvatsku i već su se za prvih šest mjeseci vratili jer nisu znali da je tamo svakodnevni rad naporan, čak i moja sestra kaže da planira otići vani jer ima završen fakultet a ne zna da inostranstvo ne traži ljude koji hoće da im mama pravi svaki obrok i kafu i ona misli da se tamo može igrati svaki dan oko četri sata na pametnom telefonu i još drugih 4 sata na laptopu u 32 godini svoga života šta je po mome mišljenu ne realno.
mislim da do ove faze kad dodjete, vise i nije tesko
no, ako vec 10 godina pokusavate, barem to se tice Australije, izgubili ste cca 5/10 poena na godine (u zavisnosti u kojem ste zivotnom dobu).
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#6 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Qwertz84 »

Btw, koji bi bio tvoj prijedlog za izlazak iz ove politicke i privredne krize? 
Nemam 100% tačni odgovor na to pitanje jer sam i ja u potražnji na tome odgovoru. Trebao bi kao prvo saznati i istražiti zbog čega je ušao u poličku i privrednu krizu ali ja sam siguran da je kriza tu zato što je vlada više puta pala u kantonu i da se teško dođe do novca iako neki od nas traže posao, ulice zadnjeg ponedeljka nisu bile u mome rodnom gradu očišćenje od snijega da sam se umokrio i uprljao dok sam stigao do trgovine i to je situacija koja dokaže da vlada ne uzima svoj rad ozbiljno i da trebaju sposobniji ljudi na ta radna mjesta. Ne bavim se previše politikom i mislim da je politička kriza nariktana od političara i sve dok obični ljudi u kantonu nju većinom tolerišu da ne može biti uklonjena. Kao drugo bi počeo da ispitivam ljude koji hoće da vladaju kanton ko političke stranke u kantonu šta oni misle i mogu učiniti za privreda funkcionira? I ako nemaju dobre odgovore to znači da nemaju pravo da budu na vlasti. Laka pitanja bi bila za mene zašto u kantonu ima puno psa lutalica a u uređenim državama nema i šta je njihovo riješenje za taj problem itd? Pametno bi isto bilo istražiti gdje su greške napravljenje od 1996 godine do danas da se zna zbog čega investitori izbjegavaju ulaganja u kanton i zašto misle da njihov novac u kantonu nije sigurno uložiti itd. Ja bi isto ispitao ima li smisa danas tjerati ko ranije generacije djecu da uče stvari koje im kasnije ne pomažu jer šta se nudi je anti obrazovanje i kasnija nezaposlenost i šta se umijesto toga bilo od koristi naučiti ljude da se oni u životu mogu snaći. 
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#7 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Qwertz84 »

I ja bih se tek uvjerio da za Uskanton nema spasa ako neko može da dostaviti dokaze da su vlade kantona sve prilike izkoristile da urede kanton ko što su to ljudi u Švicerskoj uradili i da su političke stranke davale dobre ideje i da su oni radili na tome. Ako neko ima i može li on ostaviti istraživanja da je svaki punoljetni muškarac u kantonu dobio šansu od vlade da se privredni dokaže da je pokušao makar jednom da otvori firmu i osigura sebi tako eksisteciju onda vjerovatno nema privrednog spasa? Može li nam neko ostaviti dokaze da je svaka žena od svoje 18 godine u kantonu isprobala sve da nađe tačnog muškarca za sebe i da je pokušala da osnova sa njim familiju i da postane tako koristna za društvenu zajednicu onda nema spasa od toga da ljudi u kantonu demografski nestanu? Ako je svako ko je u kantonu imao koristno znanje pokušao sa njim i da drugima pomogne i ako neko ima i te dokaze da je on to uradio i da je na tome propao onda ova tema po mome znanju gubi svoj smisao. 
jesam1
Posts: 121
Joined: 20/06/2009 15:42

#8 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by jesam1 »

Razlozi?
Mozda zato sto su ljudi u/iz USK generalno nepismeni i ne znaju koristiti tacku (.) zarez (,) i uopste komponovati recenicu/misao.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#9 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Hajvan »

to je vec destruktivan, maliciozan, trollovski/flamerski komantar.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by seoBIH »

jesam1 wrote: 30/12/2021 14:21 Mozda zato sto su ljudi u/iz USK generalno nepismeni i ne znaju koristiti tacku (.) zarez (,) i uopste komponovati recenicu/misao.
Zasto mislis da je u bilo kojem drugom dijelu Bosne i Hercegovine drugačije pravilo? Mi smo glup narod koji se dize nekoliko nivoa iznad onoga što vrijedi i što jeste. Ukratko, skupo se prodajemo.
User avatar
Login77777
Posts: 8533
Joined: 18/05/2021 09:11

#11 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Login77777 »

Zato sto Kanton vode Vlade koje nisu sposobne. Bila to Vlada ASDA ili SDA. Uz to nemaju dovoljno ruku pa se zastupnicima nude stvari da podrze Vladu.
Sad jel postoje ljudi koji su sposobniji u USK to ne znam.
Valjda imamo clanova sa USK koji to bolje znaju. Volio bi cuti sta oni kazu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#12 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Tesla Edison »

Krajišnika mi nimalo nije žao u političkom smislu. Sami biraju budale u vlast i tako decenijama. Ne zna se ko je gori, SDA ili ASDA. Ja mislim da je USK jedini kanton koji nema porodiljsku naknadu, i obrazloženje glasi "šta će nam, takav je mentalitet kod nas, žena treba biti u kući, šta će joj naknada",.... Pa da ga čovjek šamara i dan i noć, opet je malo. Treba to i nogama našutati.

Nigdje više korupcije, nepotizma i kriminala nisam vidio kao u USK. Tamo te ni teta u trafici ne posluži ako nemaš neku štelu. Posebno mislim na Cazin, mada ni Bihać nije puno bolji.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#13 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Qwertz84 »

Ovaj zadnji post je po mome mišljenju napunjen spekulacijama. U USK ne postoje samo SDA ili ASDA kao stranke i koje na zadnjim izborima zajedno nisu ni osvojili većinu glasova(preko 51%) u USK nego i druge stranke i trenutni gradonačelnici ili načelnici u gradovima Bihać, Bosanska Krupa, Ključ i Velika Kladuša nisu pripadnici SDA ili ASDA i sa tim ne može biti politička kriza samo krivica SDA ili ASDA u kantonu nego i kod drugih. USK ima porodiljsku naknadu ali se ne isplaćiva uredno od nekog vremena i postoji dug koji se nije isplatio na njih. Moram priznati da ne znam ima li igdje više korupcije, nepotizma i kriminala kao u USK ali opština i grad Cazin naprimjer su jedna opština i grad u federaciji koja/koji su se iza rata razvijali privredni dobro da je danas situacija čak djelimično bolja nego prije rata i moguće da ima danas tu ima više korupcije, nepotizma i kriminala nego ranije zato što se je broj stanovnika i povećao ali dok za to nema dokaza za mene će biti spekulacija.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#14 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Qwertz84 »

Iako ne volim širiti spekulacije htio bih znati je li neko ovim drugim strankama osim od SDA i ASDA koji ima u US Kantonu i koji su dobili na zadnjim izborima većinu glasova zabranio da rade zajedno protiv ljudi za koji neko ovdje tvrdi da vode sa korupcijom i drugim stvarima US Kanton u propast ili je li to bolje za njih da se svađaju međusobno i da oni ne stavljaju interese građana u US Kantonu kao prioritet sa njihovom politikom?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#15 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Tesla Edison »

Samo listić i olovka i pametno birati na izborima. Izbori su penicilin za svaki vid korupcije i nepotizma.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#16 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Qwertz84 »

Ja sam mislio da najefikasnije protiv korupcije i nepotizma pomažu dobri zakoni i ljudi koji su koruptni prijaviti na nadležne organe i posjedovati nezamjenjljivo vlastito ponašanje kao uzor, također informirati o negativnim posljedicama koje te stvari mogu nariktati i u ličnim razgovorima sa drugim ljudima tražiti od njih da što više učine protiv korupcije i nepotizma. Ali mislio sam da su i izbori bitni.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#17 Re: Politička i privredna kriza u Unsko-sanskom kantonu.

Post by Chloe »

Zanimljivo za nekog ko ne prati politiku da zna procentualno koliko su SDA i NES dobili na zadnjim izborima, te na kojim općinama nisu gradonačelnici/načelnici iz tih stranki.

Tvoji upisi mi ne djeluju kao interesovanje za diskusiju/prijedloge o aktualnim problemima na USK-a, sa kojima se susreću ( ništa manje) svi drugi kantoni, nego nešto sasvim drugo.

U svakom slučaju pratim. ;)
Post Reply