Politicari pojedu 64 odsto naseg novca godishnje!!!

Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#1

Post by Vertigo »

...fale ti jos i opstine/opcine i mnoge drzavne i paradrzavne institucije. Samo opstina Centar Sarajevo, ima budzet od nekih 20 miliona maraka :roll:
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#2

Post by Vertigo »

..hebi ga, u nas je posao na drzavnim jaslama jedino pozeljan. Za fabrike kazu da nisu socijalne ustanove i da ljude treba na ulicu, a administracija se samo uvecava.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#3

Post by _BosanaC »

Ne bih da budem pesimista, ali mislim da su jos i gori...

Nego...

Dolazi vakat OSTALIH... Ili bolje reci OTPISANIH... Njima se ustavom garantovana prava krse vec dvanaest godina. Cek dok oni svoj dio kolaca zagrizu :-)
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#4

Post by Abu FEED el-Castro »

Moj puč ste odgodili ( :D ), ne ostaje sem bjezat iz dotične nam zemlje... :-)
Patetično i humoristično - no nazalost manje-vise realno :( :roll:
visby
Posts: 367
Joined: 15/02/2007 05:46

#5

Post by visby »

Hitno intervenisati, odnosno ukinuti te kantone. Mada naslo bi se nesto drugo da nije administracija. :D
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#6

Post by PetiKorpus »

Slazem se sa svima koji su za ukidanje dobrog dijela administracije.

Medjutim, nazalost, administracija je daleko veci problem nego sto se moze i pomisliti.

Prije rata BiH imala je 105 opcina.
Danas 146.

Cak i po tom pitanju ima sta da se uradi, a o entitetskim i kantonalnim administracijama da se i ne govori.

Pitanje nadleznosti i efikasnosti je problem obicnog covjeka. Kad treba da rijesi neki problem u Federaciji NIKO ne moze do kraja objasniti KO JE NADLEZAN, opcina, kanton, Federacija ili drzava.

Problem je i to sto je, na zalost, skolovanje kadrova u administraciji islo po dva principa (treci princip je novac):
- pripadnosti stranci, pa je stranka "olaksavala polaganje ispita",
- pripadnosti administraciji, postoji niz osoba koje su na ispitima (precesto) pominjale, kao, nece meni ovaj predmet nesto trebati, ja radim na tom i tom mjestu, treba mi samo strucna sprema,

Sve je to dovelo do ubrzanog pokrivanja papirima sluzbenika, koji su se sve bahatije ponasali. Cast izuzecima.

Ali. Svemu tome najvise je doprinio narod birajuci stranke (iako je uzasno tesko pronaci IJEDNU moralnu stranku u danasnje vrijeme). Narod je zasluzio ovakvu vlast. U nedostatku posla, ljudi uzimaju kredite da "kupe" skolsku spremu i nakon toga posao. Korupcija je, kao zvijer sa hiljadu glava, usla u sve pore drustva. Narod je svjestan da se "sve moze kupiti" i to je nasa katastrofa. Elementarna nepogoda.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#7

Post by Celicna_saka »

Ta cifra ce vazda ostati ista, procenat gore dole, dok je god ovakvo drzavno uredjenje, ne znam sta se bunite, kao mogli bi ste uticati na Srbe i Hrvate da se smanji broj administrativnih tijela, odmah bi pocela prica unitarna Bosna i slicna sranja.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#8

Post by Nosferatu »

Prije rata BiH imala je 105 opcina.
Danas 146.
Moze li me neko prosvjetliti o tome koje su nove opstine u BiH?

Mislim, tih 40-tak? Ima li igdje lista... znam par ali nisam znao da je toliko ih mnogo.

Naredno pitanje. Da li iko poznaje sistem po kojem se finansiraju opstina i kanton koji pokrivaju istu opstinu? Odakle dolaze sredstva, ako je npr. PDV, koji procenat ide kome i kako su moguce TOLIKE varijacije npr. u Sarajevskom kantonu navodno potrose 21% budzeta na administraciju a u Unsko-Sanskom 77%. E sad informacija Sarajevska opstina centar ima budzet od 20 miliona. Pa mi se cini da i kanton ima velik i veci od drugih budzet a sve bazirano na broju i imovinskom stanju gradjana u pojedinim kantonima - te da potrose oni svi priblizno isto u 5-10 deka jedino je sto ne uzimaju jednake sume novca, za porez - pa je zbog toga i % razlika tu. Dal grijesim ili ne?

I ovo mi nije jasno, kad se kaze u prosvetu da se ulaze 0.3% jel to podrazumjeva nove skole, u skolama kabinete, bibiloteke i slicno il' su tu uracunate i plate profesora i ucitelja? Ne mogu jednostavno da vjerujem 0.3% - a danas imamo fakultet tamo gdje nikada prije nisu bili, univerziteti cijeli i slicno. Od prijeratnih Banjalucku, Tuzlanski, Mostarski i Sarajevski (Zenicki? - jel bio kompletan univerzitet il samo pojedini fakulteti?) danas univerzitet ima i Srpsko Sarajevo, tj. Pale-Lukavica. Jel ovi onda se finansiraju iskljucivo od studenata? Il' kako egzistiraju uopste?

Te zadnje pitanje ima li iko ikakav podatak koliko se trosi na zdravstvo? I ako ima, ko najvise finasira zdravstvo, da li je to kantonalna ili opstinska nadleznost za npr. lokalnu kliniku? To bih voljeo da vidim. Napisa na jednoj temi covjek da je bio kod doktora i nemaju ni sapuna ni papira da ruke obrise, pa bih voljeo da vidim da li je i to nedostizan san za nase zajednicko zdravstvo il' je vise problem u tome sto je kod nas sve rupa bez dna, pa tako i zdravstvo, da potrose 80% budzeta - mozda bi opet hodali neopranih ruku...

Inace interesatni podatci.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by _BosanaC »

Zenicki univerzitet je osnovan prije par godina, a do tada su u Zenici bili fakulteti koji su administrativno pripadali Sarajevu.

Ipak, ovo je pitanje koje po svoj prilici ne interesuje sire narodne mase, i sto je takodje jako bitno - pitanje koje ne moze presuditi prilikom stvaranja misljenja o trenutnom stanju u drzavi. I ako se neko drzne da razmislja o tome dodju coban koji ga podsjeti kako je napokon svoj na svom, i srce mu bude pune. A i zna da ce do godine, kada opet bude pred izbore, doci i kamion pa podjeliti koji paket hrane. Cisto da se podsjetimo dobrih starih ratnih vremena.
User avatar
ahmed_dv
Posts: 290
Joined: 04/07/2004 18:37

#10

Post by ahmed_dv »

Da li uopste postoji i jedna stranka koja je u svom programu spomenula ukidanje kantona? Ovo stvarno nisu normalne cifre. Ali nisu iznenadjujuce. Pored podjele na entitete majmuni jos podijelili Federaciju na kantone. Nigdje kraja budalastini.

Jebo ti nas!
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#11

Post by melb26sa »

Ne znam koje su nove opstine - mozda nadjes na http://www.alvrs.com i http://www.sogfbih.ba

Dalje, po Zakonu o principima lokalne samouprave (Federalni) finansiranje ide na opstine kao najmanju jedinku lokalne samouprave ako sam dobro razumjela. Bila je opcija da ide na entitet pa onda kanton pa onda da oni dijele opstinama sto nije uopste posteno ali su se opstine izborile da idu pare direktno njima (velika se bitka vodila oko toga...)

Po meni bi trebao biti drzavni i opstinski nivo ostalo sve ukinuti!


Za zdravstvo, vjerujem da ide po kantonima u FBiH dok je na republickom nivou u RS. Za FBIH vjerujem da je tako jer je nedavno bila prica u novinama da ce u Sarajevu odbijati pacijente iz ZE-DO kantona jer njihov kanton nije uplatio sredstva za pruzene usluge... BTW, u zadnjim Danima i Slobodnoj Bosni imas pricu kako pare uzima Gavrankapetanovic pa ti mozda i to dadne ideju kako se sve finansira... A dobi ciko MBA sa Bleda... da moze upravljati parama za sebe....

Obrazovanje, po kantonu SA znam da je povecano finansiranje na 30 miliona KM (bilo nedavno u novinama) ali cisto sumnjam da ce studenti kakvog hajra od toga vidjeti... to je za plate profesora, asistenata....

Za sve ovo ako si bas zainteresovan/a moze se doci do podataka bilo preko direktnog kontakta sa institucijama a onda ako ne zele da daju informacije fino zahtjev za info po osnovu zakona o slobodnom pristupu informacijama. Nazalost, vrlo malo ljudi koristi ovaj zakonski osnov i zato ne dobiju trazene info.

Nosferatu wrote:
Prije rata BiH imala je 105 opcina.
Danas 146.
Moze li me neko prosvjetliti o tome koje su nove opstine u BiH?

Mislim, tih 40-tak? Ima li igdje lista... znam par ali nisam znao da je toliko ih mnogo.

Naredno pitanje. Da li iko poznaje sistem po kojem se finansiraju opstina i kanton koji pokrivaju istu opstinu? Odakle dolaze sredstva, ako je npr. PDV, koji procenat ide kome i kako su moguce TOLIKE varijacije npr. u Sarajevskom kantonu navodno potrose 21% budzeta na administraciju a u Unsko-Sanskom 77%. E sad informacija Sarajevska opstina centar ima budzet od 20 miliona. Pa mi se cini da i kanton ima velik i veci od drugih budzet a sve bazirano na broju i imovinskom stanju gradjana u pojedinim kantonima - te da potrose oni svi priblizno isto u 5-10 deka jedino je sto ne uzimaju jednake sume novca, za porez - pa je zbog toga i % razlika tu. Dal grijesim ili ne?

I ovo mi nije jasno, kad se kaze u prosvetu da se ulaze 0.3% jel to podrazumjeva nove skole, u skolama kabinete, bibiloteke i slicno il' su tu uracunate i plate profesora i ucitelja? Ne mogu jednostavno da vjerujem 0.3% - a danas imamo fakultet tamo gdje nikada prije nisu bili, univerziteti cijeli i slicno. Od prijeratnih Banjalucku, Tuzlanski, Mostarski i Sarajevski (Zenicki? - jel bio kompletan univerzitet il samo pojedini fakulteti?) danas univerzitet ima i Srpsko Sarajevo, tj. Pale-Lukavica. Jel ovi onda se finansiraju iskljucivo od studenata? Il' kako egzistiraju uopste?

Te zadnje pitanje ima li iko ikakav podatak koliko se trosi na zdravstvo? I ako ima, ko najvise finasira zdravstvo, da li je to kantonalna ili opstinska nadleznost za npr. lokalnu kliniku? To bih voljeo da vidim. Napisa na jednoj temi covjek da je bio kod doktora i nemaju ni sapuna ni papira da ruke obrise, pa bih voljeo da vidim da li je i to nedostizan san za nase zajednicko zdravstvo il' je vise problem u tome sto je kod nas sve rupa bez dna, pa tako i zdravstvo, da potrose 80% budzeta - mozda bi opet hodali neopranih ruku...

Inace interesatni podatci.
Hendrix
Posts: 4107
Joined: 27/02/2004 00:00

#12

Post by Hendrix »

Ništa novo , pa 99% ljudi se nada poslu u administracij , "jarane prst u uho i boli te , radio ne radio plata ide ...".
Meni se čini da ovi sa državnim platama kao da žive u drugom svijetu , a ovi "ostali" koji moraju crnčiti žive u BiH.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13

Post by Truba »

Hendrix wrote:Ništa novo , pa 99% ljudi se nada poslu u administracij , "jarane prst u uho i boli te , radio ne radio plata ide ...".
Meni se čini da ovi sa državnim platama kao da žive u drugom svijetu , a ovi "ostali" koji moraju crnčiti žive u BiH.
zato postoje patriote i oni koji to nisu :D:D:D
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#14

Post by PetiKorpus »

Hendrix wrote:Ništa novo , pa 99% ljudi se nada poslu u administracij , "jarane prst u uho i boli te , radio ne radio plata ide ...".
Meni se čini da ovi sa državnim platama kao da žive u drugom svijetu , a ovi "ostali" koji moraju crnčiti žive u BiH.
Sve bi to bilo (ne mogu reci u redu, ali) lakse kad se jos ne bi tako bahato ponasali, ako ih znas - manji su od makova zrna, ali kad im dodje neko koga ne znaju, bez veza i vezica, administracija mu krv ispije na slamku.

Sto se tice broja opcina u BiH, skoro sve opcine koje se nalaze na entitetskoj liniji sada imaju svoj FBiH i RS dio. Primjer: Drvar, Kupres, Stari Grad (Sarajevo), Bosanska Krupa / Krupa Na Uni....). Katastrofalno zvuci podatak da neke od tih novoformiranih opcina imaju samo par stotina stanovnika (i kompletnu administraciju, koja velikim dijelom putuje / dolazi iz drugih opcina).

Ako navratis u, na primjer Kupres (RS) vidjeces da je zgrada Opcine u kuci, nekoliko kilometara dalje je Kupres (FBiH). I jedna i druga postoje, i jedna i druga jedu novac.

Posebna prica je Stari Grad (RS). Zgrada (?!) opcine je u stvari planinarski dom (!!). Okolo nigdje nema zive duse na kilometre, a problem je uska (iako asfaltirana) cesta sa milion krivina, kojom se do zgrade dolazi.

Zgrada opcine Krupa Na Uni je od Une udaljena.... Ne razumijem kako se moze zvati Krupa Na Uni.

Bio sam u TIM opcinama, tako da sve ovo sto pisem, to sam vidio.

Doboj je "isjeckan" na nekoliko dijelova, administracija se "rasula" po desetinama kuca i zgradica, da nije zalosno bilo bi smijesno. A zalosno je, jer kad se zatreba papir, potvrda, treba dobro znati kome se obratiti. jer se lako moze izgubiti nekoliko dana, zbog obicnog papira.

Postoje podaci o broju stanovnika svih opcina u drzavi, neki od tih podataka su toliko nevjerovatni, da mogu u Ginisovu knjigu rekorda.

U Hercegovacko Neretvanskom kantonu, kad je u pitanje doslo formiranje vlasti i problem rasporeda ministara i stranaka, neki su hladno predlozili da se broj ministarstava poveca za dva. Nisu to samo dva nova ministra (iako je i to previse), nego su to i njihovi pomocnici, zamjenici, savjetnici, sekretarice, vozaci, automobili, .... Na zalost, njima je VRLO jasno da ih je narod BIRAO i to su u stanju ponoviti kad god neko postavi razlozno pitanje o razbacivanju novca.

Realno, u BiH ne bi trebalo (smjelo) biti opcina sa manje od 30 000 stanovnika. Pod uslovom da opcina uradi sve sto moze da na njenoj teritoriji omoguci dobru zaposlenost. Minimum minimuma 3 proizvodna radnika na 1 administrativnog. Sto je danas u vecini opcina obrnuto ili jos gore.

Desava se suprotno. Birokratski aparat tjera investitore, opcina iz godine u godinu ima sve vise nezaposlenih, primorana je da na sve nacine uzima sve vise i vise od gradjana.
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#15 Re: Politicari pojedu 64 odsto naseg novca godishnje!!!

Post by Edit »

stochar wrote:* BiH tro¹i 64% svog bruto dru¹tvenog proizvoda na politièare i birokrate, u poreðenju sa 43% koliko tro¹i Slovenija ili 31% u Albaniji:
Barem smo u necem prvi u svijetu .... :x

Ovo je vitalni problem zemlje!
Dokle god parlamentarci sami sebi mogu izglasati sve moguce privilegije a drzavni tuzilac ne reagira i ne proglasi to konfliktom interesa... dokle god mozemo uporedo placati i stare i nove "delegate" jer se "ne uspijevaju konstituirati "... mi smo samo ovce ... :x

Neka je nama dosla sva sila medjunarodnih "strrucnjaka" da nam kroz kojekakve projekte (koje smatraju da je pomoc medjunarodne zajednice), nasavjetuju kako treba struktuirati nasu vlast, tako da zemlja moze lijepo bankrotirati... a oni je jeftino kupiti...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#16

Post by uvjek dobar gost »

Nek se bar vidi na njima, puštaju stomake i podbradke.... , a mi stežemo kajiše i bušimo nove rupe....

Za to se valjda moj otac borio, a ja bio gladan... , moj rođak poginuo, a poznanici bili po logorima....


Živili i tako nam i treba kad smo postali mekušci !!!!
mescha
Posts: 60
Joined: 06/03/2007 11:30
Location: Sarajevo

#17

Post by mescha »

Hem pojedu hem nas onda siti zezaju..svi odreda!!

Slažem se ja da su pitanja nacionalnog interesa i slično, bitna pitanja, ali zašto onda nijedan političar koji tjera interese svoga naroda nije pošten prema svome narodu ondje gdje je to u mogućnosti?

Ja imam jedan prijedlog, a to je da mi ovdje pokrenemo akciju kojom ćemo tražiti da se prodaju sva skupocjena vozila koja danas vozaju naše političare! Kupiti im, ako već trebaju auta, neka auta do 20-25 hiljada KM-ova.

S obzirom da danas imamo, sigurno na hiljade, službenih vozila koja vozikaju tamo-vamo ministre i ministriće mislim da bi dobili poveliku sumu!!
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18

Post by Truba »

pa vidite da svaki čovjek kad uđe u politiku svoj pivski normalni stomak jednog balkanca zamijeni svinjskim salom nenormalnog neradnika - vampira koji će ti pod plaštom zaštite interesa isisati i posljednji atom...

i hate this place
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#19

Post by PetiKorpus »

Ne zelim biti preostar, ali - narod je kriv.

Na ovom (i drugim) forumima do iznemoglosti se prepucavaju diskutanti o tome ko je dobar, ko je los (ko je zao).

Nisam izasao ni na ove ni na prosle izbore (ni na pretproslim niko nije dobio moj glas). Jednostavno, nisam znao za koga bih glasao. Nisam imao dovoljno dokaza da je neko od politicara moralan, sposoban. Bilo je momenata kad sam razmisljao o tome da li je onaj prethodni, jednopartijski sistem bio bolji i uvijek sam dolazio do zakljucka da jeste. I onda je bilo najbitnije pitanje kljuca, kao sto i danas mora biti zastupljenost svih naroda po ucescu u broju stanovnika.

Uzasna razlika je u tome, sto danas ima vise od 80 registrovanih stranaka, od kojih se, koliko znam nesto vise od pola prijavilo za ove izbore. Vidjeli ljudi da su novci u politici.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#20

Post by nineac »

PetiKorpus wrote:Ne zelim biti preostar, ali - narod je kriv.

Na ovom (i drugim) forumima do iznemoglosti se prepucavaju diskutanti o tome ko je dobar, ko je los (ko je zao).

Nisam izasao ni na ove ni na prosle izbore (ni na pretproslim niko nije dobio moj glas). Jednostavno, nisam znao za koga bih glasao. Nisam imao dovoljno dokaza da je neko od politicara moralan, sposoban. Bilo je momenata kad sam razmisljao o tome da li je onaj prethodni, jednopartijski sistem bio bolji i uvijek sam dolazio do zakljucka da jeste. I onda je bilo najbitnije pitanje kljuca, kao sto i danas mora biti zastupljenost svih naroda po ucescu u broju stanovnika.

Uzasna razlika je u tome, sto danas ima vise od 80 registrovanih stranaka, od kojih se, koliko znam nesto vise od pola prijavilo za ove izbore. Vidjeli ljudi da su novci u politici.
Jesul ono izbori bili u oktobru?
Jel ono vlada se sastaje "VEC" 22 marta?
E pa dragi forumasi koji ste glasali za SDA i SBiH a koji ovdje se zalite, trazili ste, i niste nista bolje zasluzili.
Zao mi je nas koji smo glasali za druge stranke (nemislim samo na SDP, da neode tema opet u tom pravcu).
kod nas ljudi misle da su izbori zajebancija, e pa eto malo se zapitajte sta radite kada glasate!
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by Edit »

Kod nas bi trebalo biti kao i u Americi - lijevi i desni blok... sabirati sve glasove za desne i za lijeve stranke i proglasiti pobjedu OPCIJE ..

Kantoni su apsolutno suvisan trosak, a i opcina imamo previse... nefunkcionalni i preskupi sekretarijati, inspekcije koje ne naplacuju kazne nego uzimaju talove...
Ako bismo imali ostre kazne za zloupotrebu polozaja (gubitak posla, odstete, zatvor...) mozda bi oni koji primaju placu sa drzavnih jasli pokusali i malo radiiti svoj posao?

Samoje pitanje ko bi se i na kojem nivou morao pojaviti nekorumpiran i odlucan da tome stane u kraj, pa da se bilo kakvi rezovi zaista i sprovedu? Kakva policija bi trebala stajati iza njega, da ga ne bi mrak pojeo?
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#22

Post by PetiKorpus »

nineac wrote:
PetiKorpus wrote:Ne zelim biti preostar, ali - narod je kriv.

Na ovom (i drugim) forumima do iznemoglosti se prepucavaju diskutanti o tome ko je dobar, ko je los (ko je zao).

Nisam izasao ni na ove ni na prosle izbore (ni na pretproslim niko nije dobio moj glas). Jednostavno, nisam znao za koga bih glasao. Nisam imao dovoljno dokaza da je neko od politicara moralan, sposoban. Bilo je momenata kad sam razmisljao o tome da li je onaj prethodni, jednopartijski sistem bio bolji i uvijek sam dolazio do zakljucka da jeste. I onda je bilo najbitnije pitanje kljuca, kao sto i danas mora biti zastupljenost svih naroda po ucescu u broju stanovnika.

Uzasna razlika je u tome, sto danas ima vise od 80 registrovanih stranaka, od kojih se, koliko znam nesto vise od pola prijavilo za ove izbore. Vidjeli ljudi da su novci u politici.
Jesul ono izbori bili u oktobru?
Jel ono vlada se sastaje "VEC" 22 marta?
E pa dragi forumasi koji ste glasali za SDA i SBiH a koji ovdje se zalite, trazili ste, i niste nista bolje zasluzili.
Zao mi je nas koji smo glasali za druge stranke (nemislim samo na SDP, da neode tema opet u tom pravcu).
kod nas ljudi misle da su izbori zajebancija, e pa eto malo se zapitajte sta radite kada glasate!
Opet cu ostro.

Ovo sto hocu da kazem bi bilo vrlo tesko izvesti (jer se korijenje vec uhvatilo), ali evo hipoteticki - ako se ukinu SVE stranke i ostave SAMO njihovi i SVI OSTALI pa i nezavisni eksperti (za pravo, politiku, ekonomiju....), pa da se narodu ostavi mogucnost da bira DOKAZANE strucnjake za pojedine oblasti, to bi bilo rjesenje koje bi OPTIMIZOVALO izbore. Dakle, na glasackim listicima SAMO STRUCNJACI. Ostaviti opcine (uz optimizovanje broja opcina) i drzavnu upravu (uz optimizovanje broja zaposlenih), kantone i entitete ukinuti. Uzeti primjer koji dobro funkcionise iz svijeta. Administraciju da vode IZABRANI strucni ljudi, dakle u svakoj opcini da ljudi izaberu svoje sugradjane PO IMENU a ne po pripadnosti stranci (jer stranaka nema).

Ovo nije prijedlog, zato sto se nema kome predloziti (pa ko bi iz vlasti pristao na nesto ovakvo?).

Mnogi ce, vec slusam, reci kako smo "mi postigli vidan napredak u demokratizaciji drustva visepartijskim sistemom", a ja cu kratko odgovoriti da mi NI U CEMU, PA NI U DEMOKRATIZACIJI BILO CEGA NISMO POSTIGLI NAPREDAK.
Hendrix
Posts: 4107
Joined: 27/02/2004 00:00

#23

Post by Hendrix »

Ovo sam negdje već stavio ali može opet,citat i Orwllove knjige "1984"

"Otkada je svijeta bilo je 3 klase ljudi , mali,srednji i veliki.Velikim je cilj da se održe tamo gdje jesu jer im je najbolje a srednji teže tome da ih zbace i zauzmu im mjesta.Malima je uvijek stalo da svi budu jednaki jer oni rade najviše od svih i u određenom vremenu srednjim uspije da nagovore male da zbace velike pod izgovorom da će svi biti jednaki.Srednji zauzmu mjesta velikih,veliki odu u male i tako sve opet ide ispočetka.Iz malih se izdvoje u srednje i opet ponovo...."

Nije baš ovako 100% ali sam zapamtio poentu.
Pronađite se u ovim klasama :)
umorni
Posts: 248
Joined: 30/10/2006 14:54

#24 1¸2132

Post by umorni »

GDJE SMO? STA CEKATE? DOSTA!

Subotom u 12.. ili budite zrtve statistike i dalje :x
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#25 Re: 1¸2132

Post by PetiKorpus »

umorni wrote:GDJE SMO? STA CEKATE? DOSTA!

Subotom u 12.. ili budite zrtve statistike i dalje :x
Sta je krajnji domet pokreta DOSTA? Realno?

Sta je potrebno da pokret DOSTA uradi da stvori kriticnu masu potrebnu da se naprave promjene?

Moze li pokret DOSTA izdrzati napade egoizma nekih svojih clanova?

Moze li se pokretu DOSTA desiti da clanovi razlicitih nacija dijametralno suprotno razmisljaju o tome sta nam PRVO treba?

Ako ili kada neko preuzme kontrolu nad pokretom DOSTA hoce li on to uraditi da unisti pokret?

Sta je konkretno do sada ucinio pokret DOSTA?

Slusam ponekad javne istupe clanova i vodja pokreta. Moram priznati da se slazem sa vecinom pogleda, ali primjecujem povremenu iskljucivost koja podsjeca na sve vise nego na demokratiju.

Moje misljenje je da bi pokret DOSTA trebao izvuci zakljucke iz visegodisnjih antiratnih demonstracija na "demokratskom zapadu" koje nisu sprijecile nedavne ratove. Cak mislim da su te demonstracije, iako ih licno smatram izrazom iskrene savjesti, nekim zapadnim liderima malo ili nikako smetale da rade po svome.

Sta moze uciniti promjene?

U pokret uvrstiti VELIKI BROJ DOKAZANIH STRUCNJAKA, ne kao aktivista koji ce mahati parolama, nego koji ce pripremati nove procedure za ozivljavanje privrede, poboljsanje efikasnosti administracije, koji ce imati PRAVI ODGOVOR NA SVA PITANJA, koji ce svoje planove rada potpisati svojim IMENOM I PREZIMENOM EKSPERTA, a na kraju KOJI CE IZACI KAO PARTIJA, POKRET ILI STRANKA na slijedecim izborima.
Post Reply