POLIRANJE AUTA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#51 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

Ako ti nije žurba postoje i paste koje su namjenjene isključivo poliranju farova ali njih moraš naručiti iz inostranstva.
veliki_ah
Posts: 1083
Joined: 28/09/2008 23:42

#52 Re: POLIRANJE AUTA

Post by veliki_ah »

jel ovaj igor jos radi i kako do njega doci?
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#53 Re: POLIRANJE AUTA

Post by _ado_ »

odi na bhtuning.com.mislim da je nick MTR ustvari Igor kojeg ovdje spominju. posalji mu poruku i dogovori.
ekseks
Posts: 200
Joined: 16/06/2011 08:50

#54 Re: POLIRANJE AUTA

Post by ekseks »

Potrebna preporuka za poliranje auta?
Aldamr
Posts: 27
Joined: 08/04/2014 17:10

#55 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Aldamr »

Jel ima neko strucan da moze odvojiti vremena da mi objasni kako ispolirati auto? Znaci od pocetka do kraja. Nisam do sad nikad radio, uzeo sam masinu za poliranje http://static.limundoslike.com/slika-Ma ... 88h216.jpg ovakva. Ima mi jos nekih ostecenja na autu, il od udara od kamena ili neko parno, obio i sl. I na mjestu kod blatobrana kao koroziralo. Pa me i za to zanima kako odraditi dobro skinuti pa gitovati, pa preci sprejom i zastitnim lakom. Ako moze neko, bio bi zahvalan. Pozrav
Aldamr
Posts: 27
Joined: 08/04/2014 17:10

#56 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Aldamr »

I u pitanju je golf 4, malo tamnije plava boja.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#57 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Bakir1 »

masina koju si kupio je bacanje para, moze ispolirati ona mozda bijelu boju ali za tamne varijante mani se corava posla, ako nema regulator broja okretaja i ako ti to nikad nisi radio rizikujes swirlove,
Image
helem citava nauka stoji iza toga, moja ti je preporuka prodaj tu masinu dodaj para i plati profesionalno poliranje ;-)
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#58 Re: POLIRANJE AUTA

Post by drndalo »

Kad smo vec kod poliranja, razne se price i iskustva pricaju, ja licno nikad nisam imao zelje za tim, pa bi bilo fino da oni koji se zaista malo vise srecu s tim da napisu sta kvalitetno.

Mene interseuje jel' istina da ma sta radio i polirao, sitne ogrebotine se nakon par sedmica opet pojave, kad se sredstvo za poliranje sapere, ima li (trajne) pomoci kod takvih slucajeva, ili matiranja, ili....? A da ta trajna pomoc nije lakiranje...

Mislim, ako ces sta god radio dobiti pitu od *ovana, onda je bolje lakirati cijeli auto ponovo, nego 18x polirati auto kojem opet nema pomoci...?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#59 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Bakir1 »

poliranje auta zahtjeva posebnu njegu poslije istog, ta ostecenja razna i krugovi u zitu nastaju od neadekvatnog pranja.
ljudi koji se bave time, ja to nisam samo o tome citam kao i o tehnikama za isto, imaju metode i nacine kako da nevjerovatno ostecen lak vrate u prvobitno stanje, a to opet zavisi od kvaliteta laka i debljine istog.
ide tu kombinacija vodobrusnih papira, kada su u pitanju dublja i nepovratna ostecenja, do upotrebe vrhunskih pasti kao i opreme sa regulacijom obrtaja sto je u cijeloj prici kod masinskog poliranja itekako bitno.
taj momak, mtr ili igor, svoje radove postavlja na stranici omiljenog nam foruma u cunera, pardon tjunera, i zaista ima sta pokazati:
http://www.bhtuning.com/threads/poliran ... st-1293122
a inace ko ima vremena vrhunske radove u malosadrzajnije opisanim procesima moze vidjeti ovdje:
http://www.detailingnation.com/forumdis ... p-Refining
Aldamr
Posts: 27
Joined: 08/04/2014 17:10

#60 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Aldamr »

Ma hvala na tom odgovoru, ali to samo imam, a ovi sto rade ta poliranja po 80-ak maraka ne sluze se ni cim boljim, nit kvalitetnijim. Sa ovim sta imam moze li ko pomoci?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#61 Re: POLIRANJE AUTA

Post by 530i »

Ako je brazda (nazovimo je tako) preduboka ništa ne pomaže. Može pomoći poliranje, ali kao što drndalo kaže, polir sredstvo se ispere. Kontaktirao sam ovdje spomenutog Igora i momak je zaista profesionalac, za svaku preporuku, samo što u mom konkretnom slučaju nije bilo pomoći jer je lak maltene skroz skinut na par mjesta... On mi je preporučio lakiranje, a ja se njemu zahvalio na izdvojenih desetak minuta vremena.
Aldamr
Posts: 27
Joined: 08/04/2014 17:10

#62 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Aldamr »

Moze li meni neko pomoci, sa ovim sto imam? :D Bar kako polirati u kojem smjeru, koliko se zadrzavati. Kakve paste uzeti...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#63 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Bakir1 »

za tu masinu, koristi paste za rucno poliranje, imas onih abrovih u boji, prvo fino opri auto pod visokim pritiskom obavezno, najbolje je u kakvoj praonici za kamione, oni imaju masine sa velikim pritiskom, blagim auto samponom da se skinu masnoce i ostale baje, odaberi sebi manju povrsinu, tipa zadnje haube ili dijela vrata ispod lajsne, nemoj preveliki pritisak sa masinom praviti i na kraju sve sa pamucnom krpom istrljaj.
obavezno cist i hladan lak mora biti kada to budes radio.
sretno
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#64 Re: POLIRANJE AUTA

Post by condy »

Mene interesuje jedna stvar, koliko je dobro za lak da se polira ? Odnosno da li ima štete za lak kad se on polira ? Znači, vremeno se gubi sjaj koji se dobije poliranjem, ali šta se onda dešava sa lakom, da li on ostaje isti kao prije poliranja ili on gubi svoj sjaj koji je imao do poliranja ?
Aldamr
Posts: 27
Joined: 08/04/2014 17:10

#65 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Aldamr »

Bakir1 wrote:za tu masinu, koristi paste za rucno poliranje, imas onih abrovih u boji, prvo fino opri auto pod visokim pritiskom obavezno, najbolje je u kakvoj praonici za kamione, oni imaju masine sa velikim pritiskom, blagim auto samponom da se skinu masnoce i ostale baje, odaberi sebi manju povrsinu, tipa zadnje haube ili dijela vrata ispod lajsne, nemoj preveliki pritisak sa masinom praviti i na kraju sve sa pamucnom krpom istrljaj.
obavezno cist i hladan lak mora biti kada to budes radio.
sretno
Dobro, hvala puno drug.
User avatar
Krastavica
Posts: 82
Joined: 31/05/2014 11:05
Location: Malmen Airbase in Malmslätt

#66 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Krastavica »

Pozdrav znalci , evo registrovao sam se na 4um ( jes da varira od mog standardnog nick-a :) ) pa ako vas sta interesuje konkretno slobodno pitajte

Pozdravi od MTR-a
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#67 Re: POLIRANJE AUTA

Post by sema911s »

Krastavica wrote:Pozdrav znalci , evo registrovao sam se na 4um ( jes da varira od mog standardnog nick-a :) ) pa ako vas sta interesuje konkretno slobodno pitajte

Pozdravi od MTR-a

poozdrav cunerrruuu
User avatar
Krastavica
Posts: 82
Joined: 31/05/2014 11:05
Location: Malmen Airbase in Malmslätt

#68 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Krastavica »

sema911s wrote:
Krastavica wrote:Pozdrav znalci , evo registrovao sam se na 4um ( jes da varira od mog standardnog nick-a :) ) pa ako vas sta interesuje konkretno slobodno pitajte

Pozdravi od MTR-a

poozdrav cunerrruuu

Pozz kolega , vidim puno polemika pa reko' da se i ja prikljucim i da pomognem kome treba :D
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#69 Re: POLIRANJE AUTA

Post by mahalas505 »

Da li je neko probao poliranje kod ovih TotalCar na Ilidzi? Ili ako neko ima koga preporuciti za kvalitetno poliranje?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#70 Re: POLIRANJE AUTA

Post by bitanga_sa_otesa »

imas krastavicu njemu se javi
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#71 Re: POLIRANJE AUTA

Post by mahalas505 »

bitanga_sa_otesa wrote:imas krastavicu njemu se javi
Koliko vidim nije nesto aktivan na ovom forumu, pa kad navrati, nek nam ostavi neki info za kontakt.
vaha123
Posts: 14
Joined: 13/09/2012 13:45

#72 Re: POLIRANJE AUTA

Post by vaha123 »

Gdje u Sarajevu mogu uraditi poliranje auta?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#73 Re: POLIRANJE AUTA

Post by goran16v »

Meni je jedan stari majstor nedavno nesto radio na autu i vrti glavom kad su se spomenuli domaci polir majstori, kaze odvrnu obrtaje na max i udri, a kad im skrnes paznju da kod poliranja ne smije biti visokih obrtaja i pregrijavanja povrsine gledaju te blijedo...
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#74 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Frutek »

Loša situacija sa poliranjem u našoj BiH. Treba tu jako puno stručnosti i rijetki se mogu pohvaliti istim. Polirao ove godine u Audi lakirnici, platio 200 KM i nisam bio zadovoljan. Uvaženog MTR-a u 2 navrata pokušao kontaktirati (na preporuku sa foruma) i dogovoriti procjenu stanja i eventualno poliranje ali bezuspješno. Elem, odustao sam od tog ćoravog posla. Peri auto redovno, održavaj najbolje što mozes i ako se ima garaža (kao što je ja nemam), to je u biti OGROMAN plus!
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#75 Re: POLIRANJE AUTA

Post by starii »

Frutek wrote:Loša situacija sa poliranjem u našoj BiH. Treba tu jako puno stručnosti i rijetki se mogu pohvaliti istim. Polirao ove godine u Audi lakirnici, platio 200 KM i nisam bio zadovoljan. Uvaženog MTR-a u 2 navrata pokušao kontaktirati (na preporuku sa foruma) i dogovoriti procjenu stanja i eventualno poliranje ali bezuspješno. Elem, odustao sam od tog ćoravog posla. Peri auto redovno, održavaj najbolje što mozes i ako se ima garaža (kao što je ja nemam), to je u biti OGROMAN plus!
i ja sam htio da poliram auto i sve sam se pitao gdje da uradim al haman cu se proci tog corava posla...narucio sam iz kine onaj fix it pro pa cu one male ogrebotine sa tim rijesiti...a sto kazes peri i vozdra :)
Post Reply