Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#151 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by daxon »

Ateista wrote:50 je ok ogranicenje samo za neke uske ulicice u kojima se tesko mimoilaze dva auta, gdje prolazis skoro pored vrata necije kuce, gdje nema trotoara i slicno, nekad je relalna brzina cak i manja, ali staviti 50 na magistralni put zbog par kuca, ili na glavnu gradsku saobracajnicu sa tri siroke trake, koja ima pored sirok trotoar i jos sirok zeleni pojas izmedju ceste i trotoara je idiotizam.
Ovo je tipično razmišljanje nekoga ko na saobraćaj gleda veoma površno i sa pozicije nekoga bez mnogo iskustva.
Na postavljanje ograničenje brzine utječu i mnogi drugi faktori osim dužine pravca, širine puta ili broja kuća pored puta, npr. ako je neki kraj stočarski, a cesta razdvaje pašnjake, tada stada ovaca ili goveda često znaju da se nađu na cesti, normalno je da će biti ograničenje bez obzira na pravac i broj kuća (primjer Nišići), iskusan vozač u BiH zna da ljeti u podnevnim satima, kad su velike vrućine postoji mogućnost da u tunelu može biti krava sa obližnjeg pašnjaka, koja hladovinu tunela koristi za plandovanje, dakle, i to može biti razlog za ograničenje brzine.
Razlog za ograničenje brzine može biti nadmorska visina ili pozicija sunca u određeno doba dana, tako imamo mjesta koja su jedan dio dana osunčana i tope snijeg pored puta, a voda otopljenog snijega teče preko kolovoza, u popodnevnim satima, kad taj dio puta nije osunčan, voda se pretvori u led, zamislite zimski dan, lijepo vrijeme vozite po suhoj cesti, ispred vas ne toliko opasna krivina ali na izlazu iz te krivine dočeka vas led koji tu niste očekivali s obzirom na vremenske uslove.
Neko je već pomenuo i priključne puteve, također, ako je neki kraj poljoprivredni, velika je mogućnost da se na put uključuju traktori i razne poljoprivredne mašine i vozila sa obližnjih njiva....
Mnogo je faktora na koje se mora obratiti pažnja prilikom obilježavanja puta, od atmosferskih, reljefnih, geografskih pa do ekonomskih i društvenih, nije to samo ono što prosječan vozač vidi i razumije.
User avatar
splend
Posts: 1057
Joined: 30/01/2011 23:34

#152 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by splend »

prije nekih 15-tak dana se vozim dionicom puta zenica-doboj. na jednom dijelu puta (znam da je bila bezinska pumpa malo prije toga pravca) ja sam preticao kamion. i ja u drugoj traci, vidim iz zbunja izlijece policija, i mase rukama :mrgreen: nisam se odmah zaustavio (isao sam 90-100 na sat), ali sam uspio zaustavit auto na prosirenju i vratit se do njih. eh sad, bio sam 100 % ubijedjen da nisam kriv, nema znaka za ogranicenje brzine, nema znaka za zabranu prestizanja, puna je linija, ali s moje strane je isprekidana (valjda me razumijete :lol: ). znaci imao sam svako pravo da preticem, pravac je bio dug, nisam idiot da sam nesto rizikovao. i sad slijedi pitanje, kao znas sto smo te zaustavili, gdje 'juris' bla bla. kaze preticao si na punoj liniji, kazna od 100-400 KM, 5 bodova, mjesec do 3 mjeseca vozacka. mi stojimo pored ceste, ja mu pokazujem na cestu i linije i da imam pravo da preticem na tom dijelu. i sad slijedi njegova opaska (bio je upravu jednim dijelom), kaze jel vidis da je puna linija ponovljena (ponovo prefarbana) a da isprekidana nije :shock: OK, mozda i jest tako, ali ja to nisam mogao primjetit, nema nikakvog znaka, i drz' ne daj, malo smo se raspravljali (bez povisenog tona, tad bi platio 400 KM, jer im se moze), naplati mi bezze neku kaznu od 30 KM. na kraju sam dobro i prosao, a i dalje sam ubijedjen da nisam kriv.

i dok sam se ja tu s njim 'raspravljao', nekih 10-tak minuta, i dok je on pisao kaznu, kolega mu je na isti nacin zaustavio jos dva auta :dance:
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#153 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by Ateista »

respo wrote:
Ateista wrote:
Neki moraju voziti da bi mogli raditi i da bi mogli jesti, sto znaci da neki moraju voziti auto da bi ostali zivi. :D
ispade da svi koji nemaju auto ne zive umiru momentalno
Nisam rekao svi, ali nekima je auto neophodno.
Ne znaci da umiru momentalno bez auta, ali nisu u mogucnosti da rade.
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#154 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by Ateista »

daxon wrote:
Ateista wrote:50 je ok ogranicenje samo za neke uske ulicice u kojima se tesko mimoilaze dva auta, gdje prolazis skoro pored vrata necije kuce, gdje nema trotoara i slicno, nekad je relalna brzina cak i manja, ali staviti 50 na magistralni put zbog par kuca, ili na glavnu gradsku saobracajnicu sa tri siroke trake, koja ima pored sirok trotoar i jos sirok zeleni pojas izmedju ceste i trotoara je idiotizam.
Ovo je tipično razmišljanje nekoga ko na saobraćaj gleda veoma površno i sa pozicije nekoga bez mnogo iskustva.
Na postavljanje ograničenje brzine utječu i mnogi drugi faktori osim dužine pravca, širine puta ili broja kuća pored puta, npr. ako je neki kraj stočarski, a cesta razdvaje pašnjake, tada stada ovaca ili goveda često znaju da se nađu na cesti, normalno je da će biti ograničenje bez obzira na pravac i broj kuća (primjer Nišići), iskusan vozač u BiH zna da ljeti u podnevnim satima, kad su velike vrućine postoji mogućnost da u tunelu može biti krava sa obližnjeg pašnjaka, koja hladovinu tunela koristi za plandovanje, dakle, i to može biti razlog za ograničenje brzine.
Razlog za ograničenje brzine može biti nadmorska visina ili pozicija sunca u određeno doba dana, tako imamo mjesta koja su jedan dio dana osunčana i tope snijeg pored puta, a voda otopljenog snijega teče preko kolovoza, u popodnevnim satima, kad taj dio puta nije osunčan, voda se pretvori u led, zamislite zimski dan, lijepo vrijeme vozite po suhoj cesti, ispred vas ne toliko opasna krivina ali na izlazu iz te krivine dočeka vas led koji tu niste očekivali s obzirom na vremenske uslove.
Neko je već pomenuo i priključne puteve, također, ako je neki kraj poljoprivredni, velika je mogućnost da se na put uključuju traktori i razne poljoprivredne mašine i vozila sa obližnjih njiva....
Mnogo je faktora na koje se mora obratiti pažnja prilikom obilježavanja puta, od atmosferskih, reljefnih, geografskih pa do ekonomskih i društvenih, nije to samo ono što prosječan vozač vidi i razumije.
Znam ja da postoji jos dosta razloga za ogranicenje, ali ne znaci da su svi opravdani.

Duzina pravca i preglednost ceste omogucavaju da se vecina nabrojanih opasnosti primijeti i reaguje na vrijeme.

Uostalom, za vecinu nabrojanih stvari postoje posebni znakovi - opasnost na putu, domace zivotinje na putu i slicno, to je bitnije od znakova ogranicenja, a ako nista, trebali bi postaviti i jedne i druge. Uz vecinu malih ogranicenja nema takvih znakova.

Cesto sam nailazio na krave na cesti i druge prepreke, ostecenja kolovoza, traktore, pjesake i slicno. Vozio sam uglavnom brzo i svaki put sam bez bilo kakvog naglog kocenja, imao dovoljno vremena da smanjim brzinu.
Poenta je u preglednosti ceste, ako je pregledno na vrijeme cu vidjeti sve opasnosti. Ako nije pregledna, ne treba mi znak da bih smanjio brzinu jer ne znam sta me ceka na dijelu koji ne vidim, i prilagodjavam brzinu u skladu sa tim.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#155 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by respo »

Ateista wrote:
respo wrote:
Ateista wrote:
Neki moraju voziti da bi mogli raditi i da bi mogli jesti, sto znaci da neki moraju voziti auto da bi ostali zivi. :D
ispade da svi koji nemaju auto ne zive umiru momentalno
Nisam rekao svi, ali nekima je auto neophodno.
Ne znaci da umiru momentalno bez auta, ali nisu u mogucnosti da rade.
ajd mi objasni sta covjek konkretno radi sa truhlim kecom recimo?
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#157 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by van Basten »

pa da, tako se to radi u normalnim državama... prije par godina sam čitao da su u Švedskoj zaustavili kralja zbog brze vožnje i uredno mu naplatili kaznu bez da se ovaj bunio imalo. kada mi budemo na tom nivou, biće nam super. Sve dok se guzonje provlače na razne načine, a stradavaju Mujo Mujić, Pero Perić, Mile Milić jer su na ograničenju 60 vozili 62,3km/h, uvijek će biti povoda u dobre namjere tih kontroli. Iskreno, meni lično uglavnom djeluju kao klasične drumske haračlije
poštarica
Posts: 18
Joined: 27/09/2011 15:36

#158 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by poštarica »

prošle godine MUP KS iskazao 2miliona prihoda od ubranih kazni,za ovu godinu također ima projecirana cifra,ne znam je tačno.Znaš posluju kao d.d. i normalno da spajaju ugodno sa korisnim,bezbjednost+deranje građana.
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#159 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by Ateista »

respo wrote:
Ateista wrote:
respo wrote: ispade da svi koji nemaju auto ne zive umiru momentalno
Nisam rekao svi, ali nekima je auto neophodno.
Ne znaci da umiru momentalno bez auta, ali nisu u mogucnosti da rade.
ajd mi objasni sta covjek konkretno radi sa truhlim kecom recimo?
To su vec krajnosti, nisam rekao da nema i toga, da vozaju kantu a mogu relativno jeftino uzeti pristojnu dvojku, to je vec do tih ljudi. Ima isto tako likova koji su zaljubljeni u dvojke ili jedinice, i nece nista drugo i ako imaju para da uzmu bolji i sigurniji auto, to je prica za sebe, ali ima i onih kojima je auto neophodno a imaju para samo za neki minimum.
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#160 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by Ateista »

van Basten wrote:pa da, tako se to radi u normalnim državama... prije par godina sam čitao da su u Švedskoj zaustavili kralja zbog brze vožnje i uredno mu naplatili kaznu bez da se ovaj bunio imalo. kada mi budemo na tom nivou, biće nam super. Sve dok se guzonje provlače na razne načine, a stradavaju Mujo Mujić, Pero Perić, Mile Milić jer su na ograničenju 60 vozili 62,3km/h, uvijek će biti povoda u dobre namjere tih kontroli. Iskreno, meni lično uglavnom djeluju kao klasične drumske haračlije
Bezjednost saobracaja nije povecana tim kaznama.
Bila su istrazivanja u svijetu koja su pokazala da kamere nista ne povecaju sigurnost, negdje cak bude jos vise udesa, ljudi naglo koce zbog kamera i slicno.
poštarica
Posts: 18
Joined: 27/09/2011 15:36

#161 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by poštarica »

Ateista wrote:
van Basten wrote:pa da, tako se to radi u normalnim državama... prije par godina sam čitao da su u Švedskoj zaustavili kralja zbog brze vožnje i uredno mu naplatili kaznu bez da se ovaj bunio imalo. kada mi budemo na tom nivou, biće nam super. Sve dok se guzonje provlače na razne načine, a stradavaju Mujo Mujić, Pero Perić, Mile Milić jer su na ograničenju 60 vozili 62,3km/h, uvijek će biti povoda u dobre namjere tih kontroli. Iskreno, meni lično uglavnom djeluju kao klasične drumske haračlije
Bezjednost saobracaja nije povecana tim kaznama.
Bila su istrazivanja u svijetu koja su pokazala da kamere nista ne povecaju sigurnost, negdje cak bude jos vise udesa, ljudi naglo koce zbog kamera i slicno.
------------------------------
kod RTV pomor,pogotovu u početku
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#162 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by respo »

Ateista wrote:To su vec krajnosti, nisam rekao da nema i toga, da vozaju kantu a mogu relativno jeftino uzeti pristojnu dvojku, to je vec do tih ljudi. Ima isto tako likova koji su zaljubljeni u dvojke ili jedinice, i nece nista drugo i ako imaju para da uzmu bolji i sigurniji auto, to je prica za sebe, ali ima i onih kojima je auto neophodno a imaju para samo za neki minimum.
nije krajnost
pogledaj oko sebe i vidi koliko ljudi vozi truhla auta i tehnicki neispravna a da im ono ne znaci sredstvo za goli opstanak
vise je onih koji nece da odrzavaju koji voze ta auta samo zato da komsija vidi da on ima auto pa bilo kakvo nego sto mu je auto potrebno da prehrani porodicu
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#163 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by Ateista »

respo wrote:
Ateista wrote:To su vec krajnosti, nisam rekao da nema i toga, da vozaju kantu a mogu relativno jeftino uzeti pristojnu dvojku, to je vec do tih ljudi. Ima isto tako likova koji su zaljubljeni u dvojke ili jedinice, i nece nista drugo i ako imaju para da uzmu bolji i sigurniji auto, to je prica za sebe, ali ima i onih kojima je auto neophodno a imaju para samo za neki minimum.
nije krajnost
pogledaj oko sebe i vidi koliko ljudi vozi truhla auta i tehnicki neispravna a da im ono ne znaci sredstvo za goli opstanak
vise je onih koji nece da odrzavaju koji voze ta auta samo zato da komsija vidi da on ima auto pa bilo kakvo nego sto mu je auto potrebno da prehrani porodicu
Tesko je govoriti kojih ima vise, mozda si u pravu, vjerovatno i jeste vise onih koji ne moraju ali hoce da budu vidjeni.
Na zalost, i dalje stoji da ima onih kojima je ono potrebno, a jedva skuckaju za nekog golfa keca ili dvojku.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#164 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by zLatk0 »

Pitanje sto se tice kamera i radara...
Ima li ijedna kamera ( nadzorna kao npr na skenderiji ili kod alipasine dzamije) tacno kod Muzeja ( na onoj gdje skrece kec tramvaj) u pravu Ilidze ?

Hvala :D
Last edited by zLatk0 on 28/09/2011 16:43, edited 1 time in total.
TOM SCHOLZ
Posts: 354
Joined: 19/01/2010 04:30

#165 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by TOM SCHOLZ »

van Basten wrote:pa da, tako se to radi u normalnim državama... prije par godina sam čitao da su u Švedskoj zaustavili kralja zbog brze vožnje i uredno mu naplatili kaznu bez da se ovaj bunio imalo. kada mi budemo na tom nivou, biće nam super. Sve dok se guzonje provlače na razne načine, a stradavaju Mujo Mujić, Pero Perić, Mile Milić jer su na ograničenju 60 vozili 62,3km/h, uvijek će biti povoda u dobre namjere tih kontroli. Iskreno, meni lično uglavnom djeluju kao klasične drumske haračlije
KLASICNE DRUMSKE HARACLIJE :skoljka: Ovo je najbolji opis debeljuskastih trashmana.
User avatar
Ateista
Posts: 46574
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#166 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by Ateista »

zLatk0 wrote:Pitanje sto se tice kamera i radara...
Ima li ijedna kamera ( nadzorna kao npr na skenderiji ili kod alipasine dzamije) tacno kod Muzeja ( na onoj gdje skrece kec tramvaj) u pravu Ilidze ?

Hvala :D
Ne znam gdje imaju te kamere, znam da nema ona sa radarom i sto hvata na crveno, ali za nadzorne ne znam.

Sta si to uradio? :-) :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#167 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by respo »

Ateista wrote: Tesko je govoriti kojih ima vise, mozda si u pravu, vjerovatno i jeste vise onih koji ne moraju ali hoce da budu vidjeni.
Na zalost, i dalje stoji da ima onih kojima je ono potrebno, a jedva skuckaju za nekog golfa keca ili dvojku.
tih kojima je bas prijeko potrebno se moze prebrojati skoro na prste
vidim da si vani da vozis setas sta vec pogledaj okolo prvo koliko je klinaca koji vozaju kojekakve aute cisto samo da ima auto a ne moze ga odrzavati
bar minium da odrzava pa ajde al skoro pa nikako
uradi ono samo da moze voziti i to je to

sto znaci da bi tih kojima bas treba skoro rijetko i vidjao da nije ovih vidjenih koji isto sa krntijama voze po nasim cestama
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#168 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by Paco »

Evo jedan slučaj od jučer.
Vozim magistralnim putem, ispred mene je Opel Ascona u fazi raspada. Iz auspuha se puši k'o iz lokomotive (parne, one na ćumur :D ). Lijevo štop svjetlo razbijeno i van funkcije, nema zadnju registarsku tablicu. U vozilu su 4 osobe.
Nailazimo na saobraćajnu patrolu, odnosno radarsku kontrolu. Prolazimo i jedan i drugi, niko nas ne zaustavlja.

Po mom subjektivnom mišljenju, ta Ascona više ugrožava saobraćaj nego recimo neko ko prekorači brzinu za 10-15 kmh. Zašto saobraćajci ne zaustavljaju i ne kontrolišu ovakva vozila- to vjerovatno samo oni znaju. 8-)
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#169 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by privremeni »

Paco wrote:Evo jedan slučaj od jučer.
Vozim magistralnim putem, ispred mene je Opel Ascona u fazi raspada. Iz auspuha se puši k'o iz lokomotive (parne, one na ćumur :D ). Lijevo štop svjetlo razbijeno i van funkcije, nema zadnju registarsku tablicu. U vozilu su 4 osobe.
Nailazimo na saobraćajnu patrolu, odnosno radarsku kontrolu. Prolazimo i jedan i drugi, niko nas ne zaustavlja.

Po mom subjektivnom mišljenju, ta Ascona više ugrožava saobraćaj nego recimo neko ko prekorači brzinu za 10-15 kmh. Zašto saobraćajci ne zaustavljaju i ne kontrolišu ovakva vozila- to vjerovatno samo oni znaju. 8-)
E ja mislim da je to vec stvar politike i to na drzavnom nivou :wink: Daj sirotinji malo zabave, uvezi evropsku otpad, upravo nam toliko i dozvoljava nas standard. Jedna ozbiljna kontrola ispravnosti vozila izbacila bi sigurno 40% istih sa nasih ulica, ali zivot nam je jedina jeftina roba.
Samo da vas podsjetim na tragediju od prije par dana. Da li je iko stavio naglasak na broj ljudi u vozilu, da ne pominjem djecje sjedalice, koje izgleda neki dozivljavaju kao modni detalj ili bespotreban finansijski izdatak,dok djecu vozaju na prednjim sjedistima. A za benzin se ima. I sad treba da policija voli necije dijete vise od samih roditelja.
Zao mi je onih koji ni krivi ni duzni nastradaju od kakvih budaletina, tipa onog fudbalera, kojem se jos daje prostor na TV da mi supljira koliko ima kopci na glavi, a sive mozdane mase ni za lijeka. Devet ljudi povrijedio neizivljeni i nepismeni baraba, koji eto vozi dobro auto i misli da moze "povuci" gdje nesmije, pa se ja sekiram za njegove povrede. Ima li ista normalno na Balkanu?
rikiriki
Posts: 133
Joined: 04/10/2011 11:20

#170 Re: Policija..radar.. da li oni zaista rade svoj posao?

Post by rikiriki »

smiješno je vidjeti patrolu koja ni ne trza na auto kao iz MAD MAX-a, koji se ne vidi od dima :-)
Post Reply