Polaganje za skuter 50 kubika

Podforum za motocikliste...
kastor
Posts: 26
Joined: 17/03/2012 16:51

#76 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by kastor »

testovi(PSP)su 50KM i mozes ih polagati sa 14 godina i sa tim mozes vozit sve moguce do 50ccm,dok sa 16 mozes polagati A1 kategoriju i to je motor do 125ccm,e sad mene interesuje ako je neko polagao kolko ga je ozaslo za A1 kategoriju,jel 100-200-300KM,il vec kolko,jer ako mi je to isplativije od polaganja za 50ccm,to cu i izabrat
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#77 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

jovana wrote:imam 12 godina i zelim da polazem za skuter...dali je to moguce i koji skuter.
jao pitanja, pa vidis fino da pise moras imati 14 godina da bi mogao voziti 50 kubika sa testovima, 16 god i polozenu a1 za 125 kubika i 18 god za A ili ti ga koliko hos kubika :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#78 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Optimist »

kastor wrote:testovi(PSP)su 50KM i mozes ih polagati sa 14 godina i sa tim mozes vozit sve moguce do 50ccm,dok sa 16 mozes polagati A1 kategoriju i to je motor do 125ccm,e sad mene interesuje ako je neko polagao kolko ga je ozaslo za A1 kategoriju,jel 100-200-300KM,il vec kolko,jer ako mi je to isplativije od polaganja za 50ccm,to cu i izabrat

A1 kategorija te kosta oko 400 KM ako vec imas polozene testove, a 450 KM sa testovima. (cijena je sa svim, ukljucujuci izlazak jedanput).
kastor
Posts: 26
Joined: 17/03/2012 16:51

#79 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by kastor »

hvala ti velika,jer mi je vjerovato isplatinije polozit za a1 i kupit dobru 125 nego kupit 50 i biti nezadovoljan,a dati puno love,
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#80 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

lajkujMe wrote:Koliko dodje polaganje za A kategoriju ako vec imas B?
400KM :razz:
StreetGlow
Posts: 6
Joined: 02/07/2012 01:07

#81 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by StreetGlow »

sLLayer wrote:
lajkujMe wrote:Koliko dodje polaganje za A kategoriju ako vec imas B?
400KM :razz:


Prijatelju auto skola ZANSA ulica Branilaca Dobrinje bb, 60KM moze dijete koje je navrsilo 14 godina da polaze al iskljucivo mora da ima licnu kartu jer kad se dbije odobrenje to je obicni papir na kojem pise tvoje ime, prezime, JMBG, i adresa stanovanja. Znaci u tih 60KM samo polazes testove i kad polozis onaj ti kaze dodji sutra po uvjerenje za moped jer je to do 49ccm i vozi. Tako sam i ja i evo nemam problema nikakvih
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#82 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by respo »

a kako si ti izvadio licnu sa 14 godina? :-)
lajkujMe
Posts: 12260
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#83 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by lajkujMe »

Pitanje, da li ja koji sam polozio B kategoriju mogu voziti skuter od 125 kubika bez dodatnih polaganja za neke druge kategorije?
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#84 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by HaHaHa2 »

lajkujMe wrote:Pitanje, da li ja koji sam polozio B kategoriju mogu voziti skuter od 125 kubika bez dodatnih polaganja za neke druge kategorije?
ne mozes, samo do 50ccm mozes voziti
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#85 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by moa »

Koja je najbolja auto skola za polaganje vozacke za motor, znate sta mislim :D :D
User avatar
defeated
Posts: 133
Joined: 20/12/2011 00:37
Location: Sarajevo

#86 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by defeated »

Evo zastarila je tema ali nema veze. Prosle godine sam vozio skuter sa B sve normala inace 49cc nikad nisam imao problema. Neki dan me zaustavi patrola i kaze jesi li upoznat sa ovim zakonom, pitam ga kojim on mi kaze "sad moras imati A1 do 49cc ne vazi vise da se s B moze voziti skuter, ja ga pitam jel trebam sta da polazem? Kaze on idi vidi samo da ti upisu u vozacku dozvolu i A1 ja mislim da ces morati vaditi samo ljekarski pa mi sad to nije jasno.. Moze li neko objasniti
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#87 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by daxon »

defeated wrote:Neki dan me zaustavi patrola i kaze jesi li upoznat sa ovim zakonom, pitam ga kojim on mi kaze "sad moras imati A1 do 49cc ne vazi vise da se s B moze voziti skuter, ja ga pitam jel trebam sta da polazem? Kaze on idi vidi samo da ti upisu u vozacku dozvolu i A1 ja mislim da ces morati vaditi samo ljekarski pa mi sad to nije jasno.. Moze li neko objasniti
Taj koji ti je to rekao nema blage veze. Inače, malo policajaca poznaje zakon o bezbjednosti saobraćaja, a još manje ih razumije isti.
Dakle, u mopede spadaju vozila na motorni pogon s dva ili tri točka, čija radna zapremina motora nije veća od 50 cm³ i koje na ravnom putu ne može razviti brzinu veću od 50 km/h, ova vozila se mogu voziti sa položenom bilo kojom kategorijom, odnosno, može ih voziti svako lice koje je napunilo 14 godina života, ukoliko položi test osnovnog poznavanja ZOBS-a, polaganjem tog testa dobije se potvrda A4 formata.

Kategorija A1, koju su ti pominjali prašinari koji su te zaustavili, nema veze sa mopedima, već je sačinjavaju vozila na motorni pogon s dva ili tri točka čija zapremina motora ne prelazi 125 cm³ a snaga motora ne prelazi 11 kW.

Znači, ukoliko želiš voziti ovu kategoriju, ne može ti je niko tek tako upisati u vozačku dozvolu ukoliko je ne položiš, dakle, moraš je polagati. A1 kategorija se može polagati sa 16 godina, međutim, ne isplati se polagati A1, rađe sačekati 18 i odmah položiti A kategoriju, a ukoliko lice ima položeno B kategoriju, tada nema niti jednog razloga da polaže A1 umjesto A, jer A1 koštat će ga isto koliko i A kategorija, sa tim da sa A1 neće moći voziti motore veće zapremine od 125 ccm.
User avatar
defeated
Posts: 133
Joined: 20/12/2011 00:37
Location: Sarajevo

#88 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by defeated »

znaci ti sad hoces reci da mi ne treba A1 da bi upravljao skuterom od 49cc iako mi skuter prelazi brzinu vecu od 50km/h?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#89 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by daxon »

Ustvari, ja ti hoću reći što kažu zakonski propisi, to nisu moje riječi ili tvrdnje. Što se tiče brzine koju tvoj skuter može razviti: dakle, ukoliko se nominalno, u papirima, vodi kao moped, čija zapremina ne prelazi 49 ccm, tj. čija snaga ne prelazi 4 kw, on po papirima ne razvija veću brzinu od 50 km/h. Realno, ti njega možeš nabrijati da može ići i 120 km/h, međutim, u papirima se vodi da ne može brže od 50 km/h.
User avatar
defeated
Posts: 133
Joined: 20/12/2011 00:37
Location: Sarajevo

#90 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by defeated »

daxon wrote:Ustvari, ja ti hoću reći što kažu zakonski propisi, to nisu moje riječi ili tvrdnje. Što se tiče brzine koju tvoj skuter može razviti: dakle, ukoliko se nominalno, u papirima, vodi kao moped, čija zapremina ne prelazi 49 ccm, tj. čija snaga ne prelazi 4 kw, on po papirima ne razvija veću brzinu od 50 km/h. Realno, ti njega možeš nabrijati da može ići i 120 km/h, međutim, u papirima se vodi da ne može brže od 50 km/h.
E hvala ti na informaciji, puno si mi pomogao..
amer619
Posts: 2
Joined: 24/05/2014 17:17

#91 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by amer619 »

Imam 14god imam skuter 49ccm jel moram poloziti ili moram imati potvrdu
amer619
Posts: 2
Joined: 24/05/2014 17:17

#92 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by amer619 »

amer619 wrote:Imam 14god imam skuter 49ccm jel moram poloziti ili moram imati potvrdu
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#93 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Optimist »

Danas prilikom produzenja polise osiguranja za skuter od 50 ccm, mi rekose da moram raditi i tehnicki, bez obzira sto je trajna registracija, te se tako troskovi od planiranih 20 KM za osiguranje uvecase na 60 KM. Dodatni troskovi su tehnicki 26 KM, neka eko taksa i stiker. Navodno ista procedura kao kod produzenja registracije za oldtimere.

Ima li neko od forumasa ko bolje poznaje zakon da mi ovo potvrdi ili negira?

Gdje god sam citao o registraciji za skutere do 50 ccm, svugdje je pisalo da je ista trajna te da se samo polisa produzuje.
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#94 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Tkanton »

TheDocToR wrote:Sta vise lupate...

Za 49 ccm MORA se imati polozen A1 vozacki ispit.

Ja sam prosle godine zbog toga uhvacen u vise navrata i nadavao sam im se para...sada sam prodao skuter i cekam usvajanje tog novog zakona po kojem ponovo nece biti potrebe da se polaze A1.

Dakle ne vodite dalju politiku, MORA SE IMATI A1.
A kako se to polaze za A1 haj boga ti poljubim objasni, trebas imat samo potvrdu da poznajes saobracajne propise, u sutini to ti je taj A1 i to ti nije nikakva vozacka
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#95 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Tkanton »

Optimist wrote:Danas prilikom produzenja polise osiguranja za skuter od 50 ccm, mi rekose da moram raditi i tehnicki, bez obzira sto je trajna registracija, te se tako troskovi od planiranih 20 KM za osiguranje uvecase na 60 KM. Dodatni troskovi su tehnicki 26 KM, neka eko taksa i stiker. Navodno ista procedura kao kod produzenja registracije za oldtimere.

Ima li neko od forumasa ko bolje poznaje zakon da mi ovo potvrdi ili negira?

Gdje god sam citao o registraciji za skutere do 50 ccm, svugdje je pisalo da je ista trajna te da se samo polisa produzuje.
Nazalost jarane ali tako je unazad dvije godine, zatrebalo para pa hoce i od nas sa ovim igrackama, jos malo pa cu morat i vrtna kolica tjerat na tehnicki
User avatar
madFlava
Posts: 2143
Joined: 11/12/2009 13:41

#96 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by madFlava »

Optimist wrote:Danas prilikom produzenja polise osiguranja za skuter od 50 ccm, mi rekose da moram raditi i tehnicki, bez obzira sto je trajna registracija, te se tako troskovi od planiranih 20 KM za osiguranje uvecase na 60 KM. Dodatni troskovi su tehnicki 26 KM, neka eko taksa i stiker. Navodno ista procedura kao kod produzenja registracije za oldtimere.

Ima li neko od forumasa ko bolje poznaje zakon da mi ovo potvrdi ili negira?

Gdje god sam citao o registraciji za skutere do 50 ccm, svugdje je pisalo da je ista trajna te da se samo polisa produzuje.
Cuo sam od par ljudi da je tako vec godinu dana. Ja svoj nisam osigurao vec drugu godinu za redom :D
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#97 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Tkanton »

madFlava wrote:
Optimist wrote:Danas prilikom produzenja polise osiguranja za skuter od 50 ccm, mi rekose da moram raditi i tehnicki, bez obzira sto je trajna registracija, te se tako troskovi od planiranih 20 KM za osiguranje uvecase na 60 KM. Dodatni troskovi su tehnicki 26 KM, neka eko taksa i stiker. Navodno ista procedura kao kod produzenja registracije za oldtimere.

Ima li neko od forumasa ko bolje poznaje zakon da mi ovo potvrdi ili negira?

Gdje god sam citao o registraciji za skutere do 50 ccm, svugdje je pisalo da je ista trajna te da se samo polisa produzuje.
Cuo sam od par ljudi da je tako vec godinu dana. Ja svoj nisam osigurao vec drugu godinu za redom :D
I jel ti dolazila policija po tablice, ja sam prije dvije godine zaboravio produzit policu osiguranja jedno 2 mjeseca i dodje policija na vrata hoce tablice
User avatar
madFlava
Posts: 2143
Joined: 11/12/2009 13:41

#98 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by madFlava »

Nije mi niko dolazio na vrata. Cak su me prosle godine i zaustavili , nisu mi nista rekli :)
Zasto bi dosli po tablice?
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#99 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Tkanton »

madFlava wrote:Nije mi niko dolazio na vrata. Cak su me prosle godine i zaustavili , nisu mi nista rekli :)
Zasto bi dosli po tablice?
Eto meni su dosli, meni za skuter a komsij za traktor :lol:
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#100 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by alentje »

Da malo pojasnim: da bi stekao pravo da upravljaš mopedom (tj. skuterom) moraš polagati samo testove, to je mene izašlo 190KM. Znači netrebaju nikakve lične karte ili slično, kao što neki ovdje govore. Fino odeš u auto- školu i prijaviš se za to. Moraš imati navršenih 14 godina. Od ovih 190KM- 100KM ide auto- školi za nastavu, 50KM za testove i 40KM za ljekarsko uvjerenje. Ta potvrda je veličine vizitke koja je ubačena u plastični oklop. Ako nekoga pravila što se tiče ovoga interesuju neka pogleda zakon ZOOBS

- alentje :bih:
Post Reply