Polaganje za skuter 50 kubika

Podforum za motocikliste...
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#51 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by PHANTOM_SA »

Lud i ponosan wrote:
jovana wrote:imam 12 godina i zelim da polazem za skuter...dali je to moguce i koji skuter.
Skuter po imenu Barbika i njega mozes voziti sve do 16 kada dobijas neke nove mogucnosti --- Vespa, Peugeot, Honda,...
a ima i onaj plasticni na 3 tocka, moze se kupit kod kineza..
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#52 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

PHANTOM_SA wrote:
/quote]

pa ako je tako kad polozis za B zasto odmah ne upisu i A1???

recimo, prije kad nije bilo ovih kategorija ko god je polozio za B imo je automatski i A, tako je i moja mama a nezna vozit ni biciklo.. a sad kad se sve promjenilo nema tu A kategoriju.. i kad polazes za A1 moras izac na voznju..

to je iz pravilnika..

a posto si instruktor, postujem, tvoja je ipak starija 8) ali najveci problem je u tome sto u nasoj drzavio (kao i puno toga) nista nije jasno izdefinisano.. i svaki policajac koji te zaustavi zna neke svoje zakone..

tako recimo kazu da su ukinuli da Pocetnici nesmiju vozit iza 11 to je mom bratu (posto je nedavno polagao) rekao i instruktor i covjek iz komisije.. cak sta vise rekli su mu da je i P neobavezno, pa njega nedavno u pola 12 zaustavila policija i naplatila 30km jer je proslo 11 a sreca pa je imo P jer bi bilo jos dodatnih 30km.. i ja poslje par dana pitam komsiju policajca, da li se smije vozit iza 11 on kaze da smije i nesmije, da je navodno to ukinuto ali da nije bilo nista sluzbeno pa da je sve stvar policajca, hocel te pustit ili omastit brk..

pa tako da ja nesavjetujem ovima da voze bez da im je upisano u vozacku, jer znam da niko nema para na bacanje.. :D
[/quote] ok ,ja sam rekao pravilnik što je u stvari izmjena i dopuna zakona ,već je izašao u službenom listu ima nekih 5 mjeseci i to je sigurno što može naša pravna služba pri ministarstvu obrazovanja (gdje se mi instruktori obraćamo)potvrditi ,kao što sam rekao :arrow: dokaz je da nema već 5 mjes. policija pravo kažnjavati gdje nema znaka zabrane parkir. osim ako se sprečava protok saobraćaja na voznoj traci Dakle primjenjuje se, a konkretno to za iza 11 sati da li se može voziti (sam)lice mlađe od 23g(il početnik) to ja nisam pročitao u izmjeni ,isto što je obaveza da se nosi P slovo 2 god.Evo primjer gdje sam bio lično sa početnikom u novembru gdje su mu rekli da jer ispravno što ima P al da mora istodobno napisati broj vozačke (bila je saobrać. polic.) tako i ovo da sa B kat može skuter(A1) stoji + kaciga-i sa 16 da se može uz položene testove voziti :D
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#53 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by PHANTOM_SA »

selma 83 wrote:
PHANTOM_SA wrote:
/quote]

pa ako je tako kad polozis za B zasto odmah ne upisu i A1???

recimo, prije kad nije bilo ovih kategorija ko god je polozio za B imo je automatski i A, tako je i moja mama a nezna vozit ni biciklo.. a sad kad se sve promjenilo nema tu A kategoriju.. i kad polazes za A1 moras izac na voznju..

to je iz pravilnika..

a posto si instruktor, postujem, tvoja je ipak starija 8) ali najveci problem je u tome sto u nasoj drzavio (kao i puno toga) nista nije jasno izdefinisano.. i svaki policajac koji te zaustavi zna neke svoje zakone..

tako recimo kazu da su ukinuli da Pocetnici nesmiju vozit iza 11 to je mom bratu (posto je nedavno polagao) rekao i instruktor i covjek iz komisije.. cak sta vise rekli su mu da je i P neobavezno, pa njega nedavno u pola 12 zaustavila policija i naplatila 30km jer je proslo 11 a sreca pa je imo P jer bi bilo jos dodatnih 30km.. i ja poslje par dana pitam komsiju policajca, da li se smije vozit iza 11 on kaze da smije i nesmije, da je navodno to ukinuto ali da nije bilo nista sluzbeno pa da je sve stvar policajca, hocel te pustit ili omastit brk..

pa tako da ja nesavjetujem ovima da voze bez da im je upisano u vozacku, jer znam da niko nema para na bacanje.. :D
ok ,ja sam rekao pravilnik što je u stvari izmjena i dopuna zakona ,već je izašao u službenom listu ima nekih 5 mjeseci i to je sigurno što može naša pravna služba pri ministarstvu obrazovanja (gdje se mi instruktori obraćamo)potvrditi ,kao što sam rekao :arrow: dokaz je da nema već 5 mjes. policija pravo kažnjavati gdje nema znaka zabrane parkir. osim ako se sprečava protok saobraćaja na voznoj traci Dakle primjenjuje se, a konkretno to za iza 11 sati da li se može voziti (sam)lice mlađe od 23g(il početnik) to ja nisam pročitao u izmjeni ,isto što je obaveza da se nosi P slovo 2 god.Evo primjer gdje sam bio lično sa početnikom u novembru gdje su mu rekli da jer ispravno što ima P al da mora istodobno napisati broj vozačke (bila je saobrać. polic.) tako i ovo da sa B kat može skuter(A1) stoji + kaciga-i sa 16 da se može uz položene testove voziti :D[/quote]


OK vjerujem ti, nema sunje u tvoje rijeci.. :-)
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#54 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by daxon »

selma 83 wrote:ok ,ja sam rekao pravilnik što je u stvari izmjena i dopuna zakona ,već je izašao u službenom listu ima nekih 5 mjeseci i to je sigurno što može naša pravna služba pri ministarstvu obrazovanja (gdje se mi instruktori obraćamo)potvrditi ,kao što sam rekao dokaz je da nema već 5 mjes. policija pravo kažnjavati gdje nema znaka zabrane parkir. osim ako se sprečava protok saobraćaja na voznoj traci Dakle primjenjuje se, a konkretno to za iza 11 sati da li se može voziti (sam)lice mlađe od 23g(il početnik) to ja nisam pročitao u izmjeni ,isto što je obaveza da se nosi P slovo 2 god.Evo primjer gdje sam bio lično sa početnikom u novembru gdje su mu rekli da jer ispravno što ima P al da mora istodobno napisati broj vozačke (bila je saobrać. polic.) tako i ovo da sa B kat može skuter(A1) stoji + kaciga-i sa 16 da se može uz položene testove voziti
Ovaj post, nažalost, sadrži neke netačne informacije koje sam boldovao u gornjem tekstu, no krenimo redom:

Što se tiče upravljanja mopedom ( motorno vozilo na dva točka čija radna zapremina ne prelazi 50 ccm i čija snaga nije veća od 4kw) mopedima smiju upravljati lica koja su navršila 14 godina i imaju odgovarajući dokument o poznavanju pravila i propisa, dakle, za mopede nije potrebna "A1" kategorija.

"A1" kategorija odnosi se na laki motocikl (laki motocikl je motorno vozilo s dva točka ili s tri asimetrično postavljena točka (s bočnom prikolicom), čija je zapremina motora veda od 50 cm3 i ne prelazi 125 cm3³, a snaga motora ne prelazi 11 kW i koji na ravnom putu može razviti brzinu vedu od 45km/h), dakle, za ovu podkategoriju potrebno je polagati vozački, bez obzira na to da li imate "B" kategoriju ili ne jer sa "B" ne možete voziti "A1" dok istu ne položite, a polaganju ove podkategorije može se pristupiti sa navršenih navršenih 16 godina života.

U slučaju vozača početnika "B" kategorije (2 god. od polaganja), ukinuta je odredba po kojoj početnik ne smije upravljati sam iza 23h ali je zadržana obaveza imanja istaknutog slova P ispod kojeg se nalazi broj vozačke dozvole.

Što se tiče toga da, policija ne smije kažnjavati za pogrešno parkiranje tamo gdje nema znaka zabrane parkiranja, to je netačno, jer uz mjesta zabrane parkiranja određenim znakom, jasno su naznačena mjesta zabrane parkiranja i kad nema znaka i mnogo je šire od pojma kako kolega kaže "osim ako se sprečava protok saobraćaja na voznoj traci", a to su slijedeća mjesta, citiram zakon:
VOZAČ NE SMIJE ZAUSTAVITI
ILI PARKIRATI VOZILO:

na obilježenom pješačkom prijelazu;
na prijelazu puta preko željezničke ili tramvajske pruge u
istom nivou;
na željezničkoj ili tramvajskoj pruzi, ili u blizini tih pruga, ako
se time sprečava ili ometa saobraćaj vozila koja se kreću po
šinama;
na raskrsnici;
u tunelima, na mostovima;
na dijelu puta gdje je nedovoljna širina slobodnog prolaza;
na dijelu puta u blizini vrha prijevoja, u krivini;
na mjestu na kome bi vozilo zaklanjalo postavljeni
saobraćajni znak;
na biciklističkoj stazi;
na zelenim površinama;
na mjestu označenom kao parking-prostor za osobe s invaliditetom;
na kolovozu sa dvije saobraćajne trake, gdje se saobraćaj
odvija u oba smjera;
na dijelu kolovoza koji je, kao stajalište, namijenjen za vozila
javnog gradskog saobraćaja. (član 73)
VOZAČ NE SMIJE PARKIRATI VOZILO
NAROČITO NA:

dijelu puta ispred prijelaza puta preko željezničke pruge u
istom nivou, i to na udaljenosti manjoj od 15 m od tih
prijelaza;
udaljenosti manjoj od 15 m ispred i iza znaka kojim je
obilje`eno stajalište za vozila u javnom saobraćaju;
prolazima i ulazima u škole, ustanove, preduzeća, stambene
zgrade i druge objekte i iznad priključaka na vodovodnu
mrežu i ulaza u kanalizacionu ili drugu mre`u komunalnih
organizacija;
mjestu na kome bi parkirano vozilo onemogućilo pristup
drugom vozilu radi parkiranja, ili izlazak nekom već
parkiranom vozilu;
trotoaru, pješačkoj stazi, ako to nije izričito regulirano
saobraćajnim znakom, a ako je parkiranje dozvoljeno, mora
se ostaviti najmanje 1,6 m, širine na površini za kretanje
pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz ivicu kolovoza.
(član 74)
Dakle, bez obzira na znak, zakon jasno propisuje gdje se ne smije zaustavljati i parkirati, stoga poštujte pravila i propise i održavajte nivo saobraćajne kulture zbog vas samih, a i zbog ostalih učesnika u saobraćaju, da bi nam svima i vozačima i pješacima bilo bolje i ugodnije.
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#55 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

daxon wrote:
selma 83 wrote:ok ,ja sam rekao pravilnik što je u stvari izmjena i dopuna zakona ,već je izašao u službenom listu ima nekih 5 mjeseci i to je sigurno što može naša pravna služba pri ministarstvu obrazovanja (gdje se mi instruktori obraćamo)potvrditi ,kao što sam rekao dokaz je da nema već 5 mjes. policija pravo kažnjavati gdje nema znaka zabrane parkir. osim ako se sprečava protok saobraćaja na voznoj traci Dakle primjenjuje se, a konkretno to za iza 11 sati da li se može voziti (sam)lice mlađe od 23g(il početnik) to ja nisam pročitao u izmjeni ,isto što je obaveza da se nosi P slovo 2 god.Evo primjer gdje sam bio lično sa početnikom u novembru gdje su mu rekli da jer ispravno što ima P al da mora istodobno napisati broj vozačke (bila je saobrać. polic.) tako i ovo da sa B kat može skuter(A1) stoji + kaciga-i sa 16 da se može uz položene testove voziti
Ovaj post, nažalost, sadrži neke netačne informacije koje sam boldovao u gornjem tekstu, no krenimo redom:

Što se tiče upravljanja mopedom ( motorno vozilo na dva točka čija radna zapremina ne prelazi 50 ccm i čija snaga nije veća od 4kw) mopedima smiju upravljati lica koja su navršila 14 godina i imaju odgovarajući dokument o poznavanju pravila i propisa, dakle, za mopede nije potrebna "A1" kategorija.

"A1" kategorija odnosi se na laki motocikl (laki motocikl je motorno vozilo s dva točka ili s tri asimetrično postavljena točka (s bočnom prikolicom), čija je zapremina motora veda od 50 cm3 i ne prelazi 125 cm3³, a snaga motora ne prelazi 11 kW i koji na ravnom putu može razviti brzinu vedu od 45km/h), dakle, za ovu podkategoriju potrebno je polagati vozački, bez obzira na to da li imate "B" kategoriju ili ne jer sa "B" ne možete voziti "A1" dok istu ne položite, a polaganju ove podkategorije može se pristupiti sa navršenih navršenih 16 godina života.

U slučaju vozača početnika "B" kategorije (2 god. od polaganja), ukinuta je odredba po kojoj početnik ne smije upravljati sam iza 23h ali je zadržana obaveza imanja istaknutog slova P ispod kojeg se nalazi broj vozačke dozvole.

Što se tiče toga da, policija ne smije kažnjavati za pogrešno parkiranje tamo gdje nema znaka zabrane parkiranja, to je netačno, jer uz mjesta zabrane parkiranja određenim znakom, jasno su naznačena mjesta zabrane parkiranja i kad nema znaka i mnogo je šire od pojma kako kolega kaže "osim ako se sprečava protok saobraćaja na voznoj traci", a to su slijedeća mjesta, citiram zakon:
VOZAČ NE SMIJE ZAUSTAVITI
ILI PARKIRATI VOZILO:

na obilježenom pješačkom prijelazu;
na prijelazu puta preko željezničke ili tramvajske pruge u
istom nivou;
na željezničkoj ili tramvajskoj pruzi, ili u blizini tih pruga, ako
se time sprečava ili ometa saobraćaj vozila koja se kreću po
šinama;
na raskrsnici;
u tunelima, na mostovima;
na dijelu puta gdje je nedovoljna širina slobodnog prolaza;
na dijelu puta u blizini vrha prijevoja, u krivini;
na mjestu na kome bi vozilo zaklanjalo postavljeni
saobraćajni znak;
na biciklističkoj stazi;
na zelenim površinama;
na mjestu označenom kao parking-prostor za osobe s invaliditetom;
na kolovozu sa dvije saobraćajne trake, gdje se saobraćaj
odvija u oba smjera;
na dijelu kolovoza koji je, kao stajalište, namijenjen za vozila
javnog gradskog saobraćaja. (član 73)
VOZAČ NE SMIJE PARKIRATI VOZILO
NAROČITO NA:

dijelu puta ispred prijelaza puta preko željezničke pruge u
istom nivou, i to na udaljenosti manjoj od 15 m od tih
prijelaza;
udaljenosti manjoj od 15 m ispred i iza znaka kojim je
obilje`eno stajalište za vozila u javnom saobraćaju;
prolazima i ulazima u škole, ustanove, preduzeća, stambene
zgrade i druge objekte i iznad priključaka na vodovodnu
mrežu i ulaza u kanalizacionu ili drugu mre`u komunalnih
organizacija;
mjestu na kome bi parkirano vozilo onemogućilo pristup
drugom vozilu radi parkiranja, ili izlazak nekom već
parkiranom vozilu;
trotoaru, pješačkoj stazi, ako to nije izričito regulirano
saobraćajnim znakom, a ako je parkiranje dozvoljeno, mora
se ostaviti najmanje 1,6 m, širine na površini za kretanje
pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz ivicu kolovoza.
(član 74)
Dakle, bez obzira na znak, zakon jasno propisuje gdje se ne smije zaustavljati i parkirati, stoga poštujte pravila i propise i održavajte nivo saobraćajne kulture zbog vas samih, a i zbog ostalih učesnika u saobraćaju, da bi nam svima i vozačima i pješacima bilo bolje i ugodnije.
Last edited by selma 83 on 26/01/2011 19:16, edited 2 times in total.
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#56 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

...bihamk.ba/.../zakoni/Zakon_o_izmjenama_i_dopunama_ZOBS_2010.pdf
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#57 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

selma 83 wrote:...bihamk.ba/.../zakoni/Zakon_o_izmjenama_i_dopunama_ZOBS_2010.pdf
evo lijepo piše (2010 god) član 1 riječ bicikl s motorom mijenja se riječju moped a dalje član 99 stav 1 mijenja se (1) biciklom na javnom putu smije upravljati lice koje je navršilo 12 godina a MOPEDOM lice koje je navršilo 14 godina i posjeduje odgovarajući dokument o poznavanju propisa o sigurnosti saobraćaja.a dalje stoji u textu da je moped prevozno sredstvo čija snaga ne prelazi 50 ccm. toliko od mene o ovoj temi . da nisam čitao ne bi slovo napisao :-D što se poklapa s tvojim pisanjem o mopedu :-D
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#58 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Desert Wind »

prvi put cujem da je jedinica za snagu kubik... :lol:
a i ne bih se cudio da to pise u zakonu.... kakva drzava takvi ljudi i zakonodavci pa sve obratno....
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#59 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by daxon »

selma 83 wrote:
selma 83 wrote:...bihamk.ba/.../zakoni/Zakon_o_izmjenama_i_dopunama_ZOBS_2010.pdf
evo lijepo piše (2010 god) član 1 riječ bicikl s motorom mijenja se riječju moped a dalje član 99 stav 1 mijenja se (1) biciklom na javnom putu smije upravljati lice koje je navršilo 12 godina a MOPEDOM lice koje je navršilo 14 godina i posjeduje odgovarajući dokument o poznavanju propisa o sigurnosti saobraćaja.a dalje stoji u textu da je moped prevozno sredstvo čija snaga ne prelazi 50 ccm. toliko od mene o ovoj temi . da nisam čitao ne bi slovo napisao :-D što se poklapa s tvojim pisanjem o mopedu :-D
Uopšte ne vidim smisao ovog tvog posta u kojem ponavljaš ono što sam ja napisao, osim da potvrdi da si pogriješio i da nisi bio u pravu u svom prethodnom postu.
Svima je vidljivo da si ti tvrdio da sa položenom "B" kategorijom, možeš upravljati vozilom "A1" kategorije, što nije tačno, zato si i obrisao tekst svog prethodnog posta u kome me kao nešto optužuješ, uostalom, nevažno je jer je u mom prethodnom postu i citiran tvoj post gdje se vidi tvoja elokventnost, a moj post je napisan s ciljem ispravke pogrešnih informacija koje si plasirao, inače ne bih ovde ni postao jer ni ja ni moja škola ne radimo "A" kategoriju ni podkategoriju "A1"
Desert Wind wrote:prvi put cujem da je jedinica za snagu kubik... :lol:
a i ne bih se cudio da to pise u zakonu.... kakva drzava takvi ljudi i zakonodavci pa sve obratno....
ma ne piše to u zakonu, već u postu @selma83.
inače, u zakonu je snaga motora izražena u kw, a zapremina motora u ccm.
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#60 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

daxon wrote:
selma 83 wrote:
selma 83 wrote:...bihamk.ba/.../zakoni/Zakon_o_izmjenama_i_dopunama_ZOBS_2010.pdf
evo lijepo piše (2010 god) član 1 riječ bicikl s motorom mijenja se riječju moped a dalje član 99 stav 1 mijenja se (1) biciklom na javnom putu smije upravljati lice koje je navršilo 12 godina a MOPEDOM lice koje je navršilo 14 godina i posjeduje odgovarajući dokument o poznavanju propisa o sigurnosti saobraćaja.a dalje stoji u textu da je moped prevozno sredstvo čija snaga ne prelazi 50 ccm. toliko od mene o ovoj temi . da nisam čitao ne bi slovo napisao :-D što se poklapa s tvojim pisanjem o mopedu :-D
Uopšte ne vidim smisao ovog tvog posta u kojem ponavljaš ono što sam ja napisao, osim da potvrdi da si pogriješio i da nisi bio u pravu u svom prethodnom postu.
Svima je vidljivo da si ti tvrdio da sa položenom "B" kategorijom, možeš upravljati vozilom "A1" kategorije, što nije tačno, zato si i obrisao tekst svog prethodnog posta u kome me kao nešto optužuješ, uostalom, nevažno je jer je u mom prethodnom postu i citiran tvoj post gdje se vidi tvoja elokventnost, a moj post je napisan s ciljem ispravke pogrešnih informacija koje si plasirao, inače ne bih ovde ni postao jer ni ja ni moja škola ne radimo "A" kategoriju ni podkategoriju "A1"
Desert Wind wrote:prvi put cujem da je jedinica za snagu kubik... :lol:
a i ne bih se cudio da to pise u zakonu.... kakva drzava takvi ljudi i zakonodavci pa sve obratno....
ma ne piše to u zakonu, već u postu @selma83.
inače, u zakonu je snaga motora izražena u kw, a zapremina motora u ccm.
OK davno sam to čitao al znam da je došlo do izmjene(suština je bitna) a ovo do 50 ccm je zapremina motora može se desiti u brzini.a sa B se može uipravljati do 50 ccm što sam htio od starta plasirat kao i uz potvrdu testova od 14 mada priznajem da sam stavio 16 godina.a kad ti procita daxone pobrisani komentar koji sam odmah vidio da je nepotrebno i da nema razloga i koji sam odmah u 2 min izbrisao
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#61 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by PHANTOM_SA »

daxon wrote:
selma 83 wrote:
selma 83 wrote:...bihamk.ba/.../zakoni/Zakon_o_izmjenama_i_dopunama_ZOBS_2010.pdf
evo lijepo piše (2010 god) član 1 riječ bicikl s motorom mijenja se riječju moped a dalje član 99 stav 1 mijenja se (1) biciklom na javnom putu smije upravljati lice koje je navršilo 12 godina a MOPEDOM lice koje je navršilo 14 godina i posjeduje odgovarajući dokument o poznavanju propisa o sigurnosti saobraćaja.a dalje stoji u textu da je moped prevozno sredstvo čija snaga ne prelazi 50 ccm. toliko od mene o ovoj temi . da nisam čitao ne bi slovo napisao :-D što se poklapa s tvojim pisanjem o mopedu :-D
Uopšte ne vidim smisao ovog tvog posta u kojem ponavljaš ono što sam ja napisao, osim da potvrdi da si pogriješio i da nisi bio u pravu u svom prethodnom postu.
Svima je vidljivo da si ti tvrdio da sa položenom "B" kategorijom, možeš upravljati vozilom "A1" kategorije, što nije tačno, zato si i obrisao tekst svog prethodnog posta u kome me kao nešto optužuješ, uostalom, nevažno je jer je u mom prethodnom postu i citiran tvoj post gdje se vidi tvoja elokventnost, a moj post je napisan s ciljem ispravke pogrešnih informacija koje si plasirao, inače ne bih ovde ni postao jer ni ja ni moja škola ne radimo "A" kategoriju ni podkategoriju "A1"
Desert Wind wrote:prvi put cujem da je jedinica za snagu kubik... :lol:
a i ne bih se cudio da to pise u zakonu.... kakva drzava takvi ljudi i zakonodavci pa sve obratno....
ma ne piše to u zakonu, već u postu @selma83.
inače, u zakonu je snaga motora izražena u kw, a zapremina motora u ccm.
ja mislim da je najbolje voziti biciklo.. jedna konjska snaga.. i nema problema..
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#62 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

[/quote]
Uopšte ne vidim smisao ovog tvog posta u kojem ponavljaš ono što sam ja napisao, osim da potvrdi da si pogriješio i da nisi bio u pravu u svom prethodnom postu.
Svima je vidljivo da si ti tvrdio da sa položenom "B" kategorijom, možeš upravljati vozilom "A1" kategorije, što nije tačno, zato si i obrisao tekst svog prethodnog posta u kome me kao nešto optužuješ, uostalom, nevažno je jer je u mom prethodnom postu i citiran tvoj post gdje se vidi tvoja elokventnost, a moj post je napisan s ciljem ispravke pogrešnih informacija koje si plasirao, inače ne bih ovde ni postao jer ni ja ni moja škola ne radimo "A" kategoriju ni podkategoriju "A1"
Desert Wind wrote:prvi put cujem da je jedinica za snagu kubik... :lol:
a i ne bih se cudio da to pise u zakonu.... kakva drzava takvi ljudi i zakonodavci pa sve obratno....
ma ne piše to u zakonu, već u postu @selma83.
inače, u zakonu je snaga motora izražena u kw, a zapremina motora u ccm.[/quote]

ja mislim da je najbolje voziti biciklo.. jedna konjska snaga.. i nema problema..[/quote]
:dance: bitno se vozati,kako god (sad je sve valjda objašnjeno i opservirano) :razz: :run:
pilich
Posts: 2
Joined: 25/09/2008 12:40

#63 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by pilich »

Interesuje me, imam 21 godinu i kupio sam skuter ili ti moped 49 kubika, moram li registrovati ga da bi vozio i moram li polagati vozacki za njega ili imati neki dokument i koliko košta? Hvala unaprije.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#64 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by daxon »

pilich wrote:Interesuje me, imam 21 godinu i kupio sam skuter ili ti moped 49 kubika, moram li registrovati ga da bi vozio i moram li polagati vozacki za njega ili imati neki dokument i koliko košta? Hvala unaprije.
Moped se registruje samo jednom, dakle moraš ga registrovati prvi put i to je trajna registracija,
ukoliko imaš vozačku "B" kategorije možeš ga voziti, a ukoliko nemaš vozačku "B" kat. onda moraš imati papir kojim dokazuješ poznavanje pravila i propisa iz oblasti saobraćaja.
User avatar
cute poison
Posts: 405
Joined: 04/06/2009 11:18
Location: Sarajevo - RWY

#65 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by cute poison »

.
kastor
Posts: 26
Joined: 17/03/2012 16:51

#66 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by kastor »

dakle ovako interesujeme posto imam 16 godina i uzimacu skuter najjverovatnije pa d pitam kolko bi novaca otprilike kosalo polaganje za A! kategoriju znaci motor do 125ccm,jer ako mi se to isplati radje cu uzet neki fin 125ccm,nego da kupujem od 50ccm pa da ga friziram,i ovo polaganje testova za motore do 50ccm se neplaca kako sam skonto ,samo da polozis testove o poznavanju znakova(PSP)
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#67 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by frngla »

ne možeš sa 16 godina voziti motor uopšte, tek kada navršiš 18 godina možeš polagati testove, odnosno A1, odnosno A kategoriju za motor... naravno da se plaća :)
kastor
Posts: 26
Joined: 17/03/2012 16:51

#68 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by kastor »

izvinjavam se na pogresci mislio sam na A1 kategoriju,i cito sam kazu da se za A1 moze polagati sa 16 godina,cak sam i par siete-ova auto skola nasao isti podatak,pa me interesuje ako je neko polago kolko ga je sve ukupno doslo ako je iz 1 polozio,A1 je kategorija za motore do 125ccm i neznam kolko tacno je snaga motora al je ovo zapremina i za tu kategoriju se moze sa 16 polagat,sa 17 il 18 se moze za A i to su motori preko 600ccm kako sam shvatio,i neznam zasto sirite neprovjerene informacije,neka kaze ko zna po najnovijim zakonima a ne po starim
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#69 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by harač »

čekaj malo!

neka me neko prosvijetli: da li je za skuter do 50 kubika (moj haman ima 49) potrebno polagati vozački?! ja isti vozim već godinama na standardnu vozačku, međutim nisam imao prilike ovo provjerit jer me policija nikad nije zaustavila. nedavno sam čuo od nekog da treba polagati po novom zakonu šta li, i skupim pare i za instrukcije (kontam ako već moram polagati, položiću za veću kategoriju iako mi ne treba). Odem do auto škole oni mi kažu ne treba, zovem neku ženu u MUP ona kaže ne zna... tako da vozim i dalje ne znajući da li mi je potrebna posebna recka u vozačkoj :D
technoGeek
Posts: 334
Joined: 21/02/2012 19:27

#70 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by technoGeek »

Ne treba, kao sto su naveli, ako imas B kategoriju, do 50ccm ne trebas imati polozeno A1, znaci vozi bez brige. Mada znaju zezati od kantona do kantona jer ni oni ne znaju zakon, pa ti predlazem da lijepo nadjes taj clan i isprintas ga ako te budu poceli peglati za to :D
Vodja uvale
Posts: 596
Joined: 08/04/2012 02:49

#71 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Vodja uvale »

Ja koliko se sjecam u Italiji mozes s 14. :D
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#72 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by frngla »

Vodja uvale wrote:Ja koliko se sjecam u Italiji mozes s 14. :D
Ja koliko se sjećam, ovo je Bosna. :D
lajkujMe
Posts: 12261
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#73 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by lajkujMe »

Koliko dodje polaganje za A kategoriju ako vec imas B?
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#74 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

frngla wrote:ne možeš sa 16 godina voziti motor uopšte, tek kada navršiš 18 godina možeš polagati testove, odnosno A1, odnosno A kategoriju za motor... naravno da se plaća :)
nije tacno to sto pricas, sa 16 godina mozes polagati A1 odnosno voziti motor do 125 kubika a sa 14 godina mozes poloziti samo testove i voziti skuter do 50 kubika (49) - ovo je 100% tacna informacija 8-)
Bosnian_Devil
Posts: 82
Joined: 12/05/2012 14:44

#75 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Bosnian_Devil »

LJUDI KAKO STE TAKO GLUPI AKO JE ZA SKUTER DO 49 CCM POTREBNO SAMO PSP ONDA MORMALNO DA MOZES DA VOZIS DA BILO KOJOM KATEGORIJOM JER ZA SVAKU KATEGORIJU MORAS DA POLOZIS TESTOVE!!!!!! :x :evil:
Post Reply