Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Institutu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#1 Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Institutu

Post by FemaleMe »

Pozdrav,

Zelim da polazem ovaj ispit, tj da dobijem certifikat. Ko ima iskustva?
S obzirom da znam njemacki jezik, cula sam da se ne mora ici na kurseve i predavanja, nego se samo mozes prijaviti da polozis ispit, dobijes certifikat i to je to! Da li iko zna koliko kosta sam ispit?

:sax:
User avatar
magi87
Posts: 188
Joined: 23/07/2011 11:43

#2 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by magi87 »

Možeš prijaviti ispit do 8.11. za termin 2.-6.12. http://www.goethe.de/ins/ba/sar/lrn/prf/bsindex.htm
Ispit košta 210 maraka. Za one koji idu na kurseve, cijena ispita je nešto niža.
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#3 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by FemaleMe »

magi87 wrote:Možeš prijaviti ispit do 8.11. za termin 2.-6.12. http://www.goethe.de/ins/ba/sar/lrn/prf/bsindex.htm
Ispit košta 210 maraka. Za one koji idu na kurseve, cijena ispita je nešto niža.
Hvala :)
reuf i minka
Posts: 59
Joined: 11/09/2013 10:03

#4 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by reuf i minka »

FemaleMe wrote:Pozdrav,

Zelim da polazem ovaj ispit, tj da dobijem certifikat. Ko ima iskustva?
S obzirom da znam njemacki jezik, cula sam da se ne mora ici na kurseve i predavanja, nego se samo mozes prijaviti da polozis ispit, dobijes certifikat i to je to! Da li iko zna koliko kosta sam ispit?

:sax:
Koji nivo polažeš?
Za A1 imaš svaki mjesec termine. Ja trebam polagati B2 i za taj nivo redovni termin je od 02. do 06. decembra, a prijava do 08.11. Ali javili su mi sa Goethe Instituta da će biti vanredni termin 09.10. a cijena je 350 KM (skuplje nego redovni termin).
Najbolje ti je da ih nazoveš i pitaš.
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#5 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by FemaleMe »

reuf i minka wrote:
FemaleMe wrote:Pozdrav,

Zelim da polazem ovaj ispit, tj da dobijem certifikat. Ko ima iskustva?
S obzirom da znam njemacki jezik, cula sam da se ne mora ici na kurseve i predavanja, nego se samo mozes prijaviti da polozis ispit, dobijes certifikat i to je to! Da li iko zna koliko kosta sam ispit?

:sax:
Koji nivo polažeš?
Za A1 imaš svaki mjesec termine. Ja trebam polagati B2 i za taj nivo redovni termin je od 02. do 06. decembra, a prijava do 08.11. Ali javili su mi sa Goethe Instituta da će biti vanredni termin 09.10. a cijena je 350 KM (skuplje nego redovni termin).
Najbolje ti je da ih nazoveš i pitaš.
Pa nazvacu i ja ovih dana, najbolje je tako. A ne znam koji nivo cu da polazem, jel mi to sami biramo ili ti oni odrede, s obzirom da znam jezik, polagala bih odmah C1 ili C2.
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#6 Re: AW: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete In

Post by newlevel »

FemaleMe wrote:
reuf i minka wrote:
FemaleMe wrote:Pozdrav,

Zelim da polazem ovaj ispit, tj da dobijem certifikat. Ko ima iskustva?
S obzirom da znam njemacki jezik, cula sam da se ne mora ici na kurseve i predavanja, nego se samo mozes prijaviti da polozis ispit, dobijes certifikat i to je to! Da li iko zna koliko kosta sam ispit?

:sax:
Koji nivo polažeš?
Za A1 imaš svaki mjesec termine. Ja trebam polagati B2 i za taj nivo redovni termin je od 02. do 06. decembra, a prijava do 08.11. Ali javili su mi sa Goethe Instituta da će biti vanredni termin 09.10. a cijena je 350 KM (skuplje nego redovni termin).
Najbolje ti je da ih nazoveš i pitaš.
Pa nazvacu i ja ovih dana, najbolje je tako. A ne znam koji nivo cu da polazem, jel mi to sami biramo ili ti oni odrede, s obzirom da znam jezik, polagala bih odmah C1 ili C2.
Prije su bili online testovi na njihovoj stranici, pa mozes svoje znanje testirati. C2 hmmm, onda vas dobro poznajes jezik.


Sent from my Sony Xperia using Tapatalk
reuf i minka
Posts: 59
Joined: 11/09/2013 10:03

#7 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by reuf i minka »

FemaleMe wrote:
reuf i minka wrote:
FemaleMe wrote:Pozdrav,

Zelim da polazem ovaj ispit, tj da dobijem certifikat. Ko ima iskustva?
S obzirom da znam njemacki jezik, cula sam da se ne mora ici na kurseve i predavanja, nego se samo mozes prijaviti da polozis ispit, dobijes certifikat i to je to! Da li iko zna koliko kosta sam ispit?

:sax:
Koji nivo polažeš?
Za A1 imaš svaki mjesec termine. Ja trebam polagati B2 i za taj nivo redovni termin je od 02. do 06. decembra, a prijava do 08.11. Ali javili su mi sa Goethe Instituta da će biti vanredni termin 09.10. a cijena je 350 KM (skuplje nego redovni termin).
Najbolje ti je da ih nazoveš i pitaš.
Pa nazvacu i ja ovih dana, najbolje je tako. A ne znam koji nivo cu da polazem, jel mi to sami biramo ili ti oni odrede, s obzirom da znam jezik, polagala bih odmah C1 ili C2.
Jesi li izlazila na ispit? Napiši kako je bilo da znam šta me čeka u decembru. :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#8 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by vjesticanametli »

wow zasto je tako skupo ..............ja sam polagala ÖSD na filoz. faxu u SA i mislim da sam to platila 2004 ca. 30 Eura ako ne i manje...........imam C2 i ako govorite zaista dobro ne bi trebalo biti problem pri polaganju
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#9 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by FemaleMe »

Nisam izlazila, i ja planiram i decembru :)
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#10 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by Baba_Droga »

A evo imam i ja jedno pitanje vezano za polaganje A1 ispita na Gete Institutu.
Obzirom da nisam iz Sa, trebala bih doci da polazem taj nivo.
Eh sad , nemam pojma njemacki i imam namjeru da ucim sa drugaricom njemacki (jer je onma zavrsila Germanistiku)
Nakon toga sam kontala uplatiti i polagati za A1.
Mene sada zanima, šta obuhvata A1... jel tu bude teoretske gramatike... Znam da bude pismeno i usmeno polaganje...
Ali otprilike, kakva pitanja da ocekujem???

P.S. Ne bih izlazila na ispit dok ne budem sigurna u znanje jer mi se toliki novac ne baca...
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#11 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by rudy81 »

Baba_Droga wrote:A evo imam i ja jedno pitanje vezano za polaganje A1 ispita na Gete Institutu.
Obzirom da nisam iz Sa, trebala bih doci da polazem taj nivo.
Eh sad , nemam pojma njemacki i imam namjeru da ucim sa drugaricom njemacki (jer je onma zavrsila Germanistiku)
Nakon toga sam kontala uplatiti i polagati za A1.
Mene sada zanima, šta obuhvata A1... jel tu bude teoretske gramatike... Znam da bude pismeno i usmeno polaganje...
Ali otprilike, kakva pitanja da ocekujem???

P.S. Ne bih izlazila na ispit dok ne budem sigurna u znanje jer mi se toliki novac ne baca...

Ma a1 je ona osnova, ako se znas predstaviti, reci odakle dolazis, cim se bavis (karikiram) , promijeniti osnovne glagole kroz lica, deklinaciju clanova, brojeve.... ne trebas se brinuti
reuf i minka
Posts: 59
Joined: 11/09/2013 10:03

#12 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by reuf i minka »

Baba_Droga wrote:A evo imam i ja jedno pitanje vezano za polaganje A1 ispita na Gete Institutu.
Obzirom da nisam iz Sa, trebala bih doci da polazem taj nivo.
Eh sad , nemam pojma njemacki i imam namjeru da ucim sa drugaricom njemacki (jer je onma zavrsila Germanistiku)
Nakon toga sam kontala uplatiti i polagati za A1.
Mene sada zanima, šta obuhvata A1... jel tu bude teoretske gramatike... Znam da bude pismeno i usmeno polaganje...
Ali otprilike, kakva pitanja da ocekujem???

P.S. Ne bih izlazila na ispit dok ne budem sigurna u znanje jer mi se toliki novac ne baca...
Evo ti link na kojim imaš primjere testova od A1 do C2.
http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/ft ... nindex.htm

A1 nivo ti ne bi trebao biti uopšte težak. Možeš to relativno brzo savladati sa tom drugaricom koja zna Njemački. Ispočetka može izgledati teško jer ti je sve nepoznato, ali za par mjeseci biće ti smiješno oko čega si se zezala i mozgala.
Ispiti za A1 nivo budu dosta češće, pa kad naučiš nazoveš Goethe Institut, saznaš kad je tačno ispitni termin, uplatiš pare i položiš :wink: .
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#13 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by Baba_Droga »

reuf i minka wrote:
Baba_Droga wrote:A evo imam i ja jedno pitanje vezano za polaganje A1 ispita na Gete Institutu.
Obzirom da nisam iz Sa, trebala bih doci da polazem taj nivo.
Eh sad , nemam pojma njemacki i imam namjeru da ucim sa drugaricom njemacki (jer je onma zavrsila Germanistiku)
Nakon toga sam kontala uplatiti i polagati za A1.
Mene sada zanima, šta obuhvata A1... jel tu bude teoretske gramatike... Znam da bude pismeno i usmeno polaganje...
Ali otprilike, kakva pitanja da ocekujem???

P.S. Ne bih izlazila na ispit dok ne budem sigurna u znanje jer mi se toliki novac ne baca...
Evo ti link na kojim imaš primjere testova od A1 do C2.
http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/ft ... nindex.htm

A1 nivo ti ne bi trebao biti uopšte težak. Možeš to relativno brzo savladati sa tom drugaricom koja zna Njemački. Ispočetka može izgledati teško jer ti je sve nepoznato, ali za par mjeseci biće ti smiješno oko čega si se zezala i mozgala.
Ispiti za A1 nivo budu dosta češće, pa kad naučiš nazoveš Goethe Institut, saznaš kad je tačno ispitni termin, uplatiš pare i položiš :wink: .
E bas ti hvala... Motivisali ste me Reufe i Minka :D
AlicS
Posts: 62
Joined: 01/06/2013 00:31

#14 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by AlicS »

Drage djevojke evo da se i ja javim na ovu temu..ja sam danas bila u Becu na poaganju A1 nivoa..Kod mene je situacija malo drugacija probacu od pocetka da objasnim ,pa mozda nekome i koriste informacije.Ja sam bukvalno kao pocetnik ucila neka 2mj njemacki privatno sam placala instrukcije i polagala sam 2008god u Sarajevu na Goethe institutu i imala sam 93 tacna od 100..Znaci moze se..Mada,nije to samo da se pretstavis .Imaju 4 djela ali to se sve moze naci na njihovoj stranici ..Ali ove godine mi je taj certifikat zatrebao ovdje u Austriji i trazili su mi da nije starij od godinu dana.I kako nisam imala kuda morala sam opet kupiti knjige i uciti a svig ovih 5g nisam nista usavrsavala ,zaboravila sam i sto sam znala..Al sam se uspjela sam pripremiti za 7 dana..I mogu reci da je ÖSD puno laksi..I naravno na internetu imaju svi linkovi za testove audio i video prezentacija testa i ispita..Mada je ÖSD laksi ko god mozeneka polaze ovdje ..Ja sam ovdje tek nesto vise od mjesec i uspjela sam...Evo par linkova od koristi http://www.osd.at/default.aspx?SIid=32&LAid=1 samo izaberite test koji vam treba i sa desne strane skidajte testove i audio ovo je za A1 http://olga.pixelpoint.at/media/PPM_3DA ... 3.3dak.pdf treba jos skinuti Audio a neko je vec stavio za Goethe ,a evo i jos jako odbar modela testa koje sam ja nasla na netu http://www.klett-langenscheidt.de/_down ... tzwerk.pdf Imam jos 2 testa ali ne mogu sad naci linkove.pa kao kome treba neka mi na privat pise poslacu mu jer imam na racunaru skinuto ...I da najbolje je kupiti njihovu knjigu,ÖSD i to onu od 19 i nesto eura jer u njoj ima sve sto treba,od principa po kom se polaze ispit do detaljnog opisa nacina rada i ocjenjivanja i plus 3 testa gratis...A za Goethe ja imam 2 stara testa od 2008 koja su ista kao i ova nova dva na stanici od 2012,sa nekim manjim izmjenama na screiben,tacnije,ove nove su usavrsili i malo pojednostavili..Sad imaju i jos jedan grati,sto je dovoljno da se pripremis.:Sretno ..... http://www.osd.at/default.aspx?SIid=38&LAid=1
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#15 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by mirsek »

Idite na dw.tv
i tamo imate identicne testove kao na gete institutu.

Poslano sa mog Grand X Pro koristeći Tapatalk 4
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#16 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by doktor78 »

mirsek wrote:Idite na dw.tv
i tamo imate identicne testove kao na gete institutu.

Poslano sa mog Grand X Pro koristeći Tapatalk 4
Hvala za info! :thumbup:
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#17 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by GaRGa »

nesto meni ovo prejednostavno zvuci za taj C1

koji je najvisi stepen koji se ovdje moze polagati ?

citiram
After passing the examination, you will be able to do the following, for example:

easily understand relatively long radio talks and radio programmes,
understand a wide range of written texts, including longer, more complex factual texts, commentaries and reports,
express yourself clearly and logically in essays on complex issues, choosing the right kind of expression to appeal to the reader,
verbally express yourself spontaneously and fluently, state your own opinions, formulate your thoughts and views precisely and make detailed contributions of your own.

po meni ovo nebi trebalo biti tesko, ko puno cita knjige na njemackom...


ovaj C2 GDS vec zvuci konkrentije

By passing this exam you demonstrate you can, for example,

understand everything in German that you read and hear effortlessly
summarize information presented to you from a variety of sources, written and spoken, and, in doing so, synthesize correlating arguments as well as explanations
organically express yourself in a fluent and precise manner and articulate the finer nuances of complex arguments.
reuf i minka
Posts: 59
Joined: 11/09/2013 10:03

#18 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by reuf i minka »

GaRGa wrote:nesto meni ovo prejednostavno zvuci za taj C1

koji je najvisi stepen koji se ovdje moze polagati ?

citiram
After passing the examination, you will be able to do the following, for example:

easily understand relatively long radio talks and radio programmes,
understand a wide range of written texts, including longer, more complex factual texts, commentaries and reports,
express yourself clearly and logically in essays on complex issues, choosing the right kind of expression to appeal to the reader,
verbally express yourself spontaneously and fluently, state your own opinions, formulate your thoughts and views precisely and make detailed contributions of your own.

po meni ovo nebi trebalo biti tesko, ko puno cita knjige na njemackom...


ovaj C2 GDS vec zvuci konkrentije

By passing this exam you demonstrate you can, for example,

understand everything in German that you read and hear effortlessly
summarize information presented to you from a variety of sources, written and spoken, and, in doing so, synthesize correlating arguments as well as explanations
organically express yourself in a fluent and precise manner and articulate the finer nuances of complex arguments.
Ne bih se složio da je C1 nivo prejednostavan. Neko ko uopšte ne poznaje Njemački jezik ne može ga baš tako lako i brzo savladati da može razumjeti, pisati, čitati i pričati ovako kako stoji u tvom postu. To posebno važi ako se živi u sredini gdje se ne govori Njemački, pa sve učiš na nekom kursu ili sam, a nemaš priliku da naučeno svakodnevno primjenjuješ i usavršavaš.
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#19 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by massacre »

Znam da je tema starija, ali imam jedno pitanje za sve koji posjeduju bilo koji certifikat A1.A2... dali on ima rok trajanja? tj dali moze da istekne poslje izvjesnog vremena i da te vrate iz ambasade Njemacke ili Austrije da ponovo polazes ako je naprimjer stariji od godinu ipo ? Jeli imo neko iskustvo sa ovim? NAdam se da ce neko odgovoriti Hvala// :-D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#20 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by vjesticanametli »

ja imam vec vise od deset godina C2 i nikada nisam imala problema.....uredno priznaju u DE i AT
koliko znam nema tu roka trajanja
User avatar
Adem_
Posts: 122
Joined: 16/06/2014 21:32

#21 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by Adem_ »

A koliko kosta kurs?

Nadam se da nisam off-topic.
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#22 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by massacre »

Zvao sam i provjerio sve informacije vezao za to u maticnomuredu u Njemackoj iImigracionu sluzbu u Njemackoj isto su rekli da to ne istice, danas sam bio u ambasadi i vratili su me rekli da moram ponovo da polazem jer mi je A1 star vise od godinu ipo i moram ponovo da polazem, navodno sef od onih sto rade na onim salterima nece da prihvati...i odbise me izvinjavam se mozda za offtopic :?
NigHt_ElF
Posts: 8
Joined: 27/05/2014 14:16

#23 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by NigHt_ElF »

e ljudi pozz, imam jedno pitanje pa ako neko moze da odg bio bih zahvalan :-)

koliko je zapravo "tezak" B1 nivo Njemackog, i gdje "laksi" OSD ili Goethe? Vremenski period za ucenje B1 levela (otprilike naravno) za nekoga ko poznaje osnovno iz Njemackog? :-)
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#24 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by massacre »

NigHt_ElF wrote:e ljudi pozz, imam jedno pitanje pa ako neko moze da odg bio bih zahvalan :-)

koliko je zapravo "tezak" B1 nivo Njemackog, i gdje "laksi" OSD ili Goethe? Vremenski period za ucenje B1 levela (otprilike naravno) za nekoga ko poznaje osnovno iz Njemackog? :-)
Meni je trebalo za A1 oko 3 mjeseca stim sto sam isao na casove 2 puta sedmicno, mislim da odprilike period potreban za B1 je 3 mjeseci ipak sve zavisi i od tebe koliko napredujes i koliko si posvecen tome posto vec imas osnove vjerujem da nece ti biti problem. OSD ili Goethe.. neznam kako je na OSD al na Goethe su mi nekako previse nervozni...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#25 Re: Polaganje za certifikat Njemackog jezika pri Gete Instit

Post by vjesticanametli »

massacre wrote:Zvao sam i provjerio sve informacije vezao za to u maticnomuredu u Njemackoj iImigracionu sluzbu u Njemackoj isto su rekli da to ne istice, danas sam bio u ambasadi i vratili su me rekli da moram ponovo da polazem jer mi je A1 star vise od godinu ipo i moram ponovo da polazem, navodno sef od onih sto rade na onim salterima nece da prihvati...i odbise me izvinjavam se mozda za offtopic :?
e super kad te nasi uhvate drndaciti.....na mail sroci zalbu na njemackom njemcima u ambasadi reci sta rade bosanci na salteru. to ne istice :roll: mozes poslati na ruke i ambasadoru samo ne popustaj ....koja je to gamad
Post Reply