Polaganje za A kategoriju

Podforum za motocikliste...
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#26 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by TheGodfather001 »

Ringhio wrote:Ja prosle godine polago za tu famoznu A kategoriju, prije 2 godine sam polozio za kamion ili ti ga C kategoriju. Uz tu kategoriju sam dobio i B te A1 ja mislim za ove skutere do 50 ccm.

Necu da te prepadam mozda je to slucaj kod mene samo bio, ali lakse mi je bilo poloziti za kamion nego za motor. Kamion prvi put u zivotu vozio i polozio bez ikakvih problema, izaslo me 1200 km sve sa medicinskim pregledom, probnim glavnim testovima, polaganjem i voznjom.

Motor vozim relativno dugo, oko 5 godina, prosle godine sebi kupim motor GSX-R-a 750 i reko da polozim da se nebi zajebavaO. Polaganje ne da mi je dokurcilo, nego mi je ogadilo i motor i voznju, doduse na neki kraci period ali je uspjelo da ogadi. Pod jedan ne polazes testove jer testovi vaze ako imas kategoriju bilo kakvu prije tog polaganja, vadis samo ljekarski ponovo i imas poligon te voznju po gradu. Ja sam polozio iz drugog puta. Sve ukupno me izaslo preko oko 700 km. Na danasnjem vaktu za mnoge od nas to je mnogo. Josh moras cekat na vozacku, uzeti novu to je jos 50 km. Jel lako ostampati jos jednu stavkicu na vozacku ? Haman da jest, vrati onu staru u mup, slikaj se ponovo, uplati ovo uplati ono uplati i ovo daj jos 20 nek se nadje i sve ukupno izadje 50 kaema.

Pravila su manje vise nenormalna. Ja sam prvi put pao jer sam nacinio kardinalnu gresku. Spustio sam desnu nogu s motora. Mislim koje gluposti !

Svo vrijeme moras voziti u desnoj traci one svoje desne trake ako kontas sta ti pricam, tamo gdje gazi desni tocak od auta, tu ti moras voziti, ako hoces da skrenes u neku ulicu lijevo, moras prvo zmigavac upaliti, pa se prestrojiti u lijevu traku ( onu gdje gazi lijevi tocak ) voziti par metara tako pa se prestrojiti uz liniju ali ne da je gazis ali ni da si daleko od nje nego " onako " kako meni rece instruktor, onda skreces lijevo vozis ponovo uz unutrasnju stranu linije ( onako ) pa se malo odvojis u onu lijevu traku pa se onda nakon par metara prebacis ponovo u desnu. Desna noga nikad ne smije da spadne s motora, kod mene je bilo il se prevrnut ili spustiti nogu, cekao da prodju nekakva auta ( prvenstvo prolaza ) a uletio u nekakvu rupetinu, izgubio malo ravnotezu krenuo se naginjati na desnu stranu i sta ces ? Ili se prosuti ondje ko riza ili ko gospodin spustit na sekundu nogu desnu pa je opet vratiti. To ne pase kod inspektora jer je spustanje desne noge s motora smrtni grijeh na polaganju.

Pazi na to najvise, uz to motor uvjek mora biti na kvacilu, nikad ler, cekas semafor istaltaj ga prije crvenog u prvu stisnni kvacilo spusti lijevu nogu i zdravo. Polako i bez panike. Na tome se pada, na zmigavcima i na prestrojavanju.

Ja kad sam polozio pitam onog inspektora, kako bi reko inspektore bilo da ja sad svaki put drzim svoj motor sa 130 konja na kvacilu ? Stojim po 3-4 minute i drzim ga na kvacilu, zastoj neki ja ga drzim na kvacilu ? Lamele, korpa, kvacilo ode sve u pm. Josh pride slomi saku drzeci ga onako stalno. Kako da ja dzim motor sa 200 kila suhe vage zajedno s tecnostima, plus ja, plus suputnik i eventualno koferi, kako da to sve drzim na lijevoj nozi, ovako kad negdje stajem ? Kad sve saberes imas minimala 400 kg ? Yebi ga kaze takva su pravila i sta ja tu mogu.

Yebena su im pravila nema sta....
Izvini, jesi ti polagao na svom osobnom motoru ili na motoru u vlasnistvu auto-skole? Ovo me zanima jer vidim da si naveo da ti je zao kvacila, lamele, itd.
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#27 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by sarajev_o »

-.- koje motore imaju auto skole? na cemu se polaze
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#28 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

90 % Keeway 150 ccm i pokoja vespa piagio sa mijenjačem na lijevoj ručici.
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#29 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by sarajev_o »

daxon wrote:90 % Keeway 150 ccm i pokoja vespa piagio sa mijenjačem na lijevoj ručici.
hvala ti jao smeca mati draga :lol: :lol:
pa kakav je osjecaj kad polozis pa kupis sebi nesto od 250 cc ili recimo 600 cc :D
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#30 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Lucazode »

Zvao auto škole raspitao se. Sve sa prvim izlaskom 350KM, što i nije puno. Sad :evil:
Kako ove auto škole kotiraju sa štelama, koja je "najbolja" i koliko se para daje :-D Nemam namjeru se puno peglati kao što sam na kamionu i na kraju iskeširati lovu "za prolaz" :-?
Elpi73
Posts: 26
Joined: 06/08/2010 12:37

#31 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Elpi73 »

daxon
Daj mi molim te konkretno reci ...
Sa B i B1 mogu voziti skuter 49ccm i , ili do 125ccm !?
Lokacija Sarajevo
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#32 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Lucazode »

Elpi73 wrote:daxon
Daj mi molim te konkretno reci ...
Sa B i B1 mogu voziti skuter 49ccm i , ili do 125ccm !?
Lokacija Sarajevo

Do 49ccm
B1 kategorija ti pokriva do 50cc i dobijes je u paketu uz B
A1 kategorija ti je od 50-125cc, preko 125cc je A kategorija.
Elpi73
Posts: 26
Joined: 06/08/2010 12:37

#33 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Elpi73 »

Tako sam i ja skontao , ali nikad na odmet cuti i drugo mišljenje !
Hvala !
abedi
Posts: 17
Joined: 26/06/2011 00:21

#34 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by abedi »

Nesto me bas interesuje... Da li ovi quad motori potpadaju pod A/A1 kategoriju? Nekako kroz maglu se sjecam da sam negdje procitao da je za njih bila dovoljna B kategorija polozena. Zna li neko mozda konkretnu informaciju ?
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#35 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Lucazode »

Koliko se plaća polaganje "iz prve" na motoru ima li neko info :?
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#36 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by sarajev_o »

Lucazode wrote:Koliko se plaća polaganje "iz prve" na motoru ima li neko info :?
ako jos moze jedno 70-100 km.
ArmandoSA
Posts: 59
Joined: 26/05/2010 13:47

#37 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by ArmandoSA »

Imam B kategoriju, pa bi sada želio da polažem za C. Da li neko zna koliko košta razlika koju treba platiti da bi polagao C kategoriju?
mido_Hz
Posts: 94
Joined: 11/08/2009 23:08

#38 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by mido_Hz »

zdravo, vidim da je tema odavno otvorena al vidim da polako umire pa da je probamo ozivjeti, ovako...
zelim da polazem za motor preko 125ccm tj A katogorije?! znaci nemam ni jednu katogriju polozenu, ni za kamion ni za auto, prvi put hocu da polazem i bas za motor i koliko bi me to izaslo love, posto gledam neko kaze 7-8 stoja sto je previse, dali je to jedno 3-4 stoje pa i nekako ovako je preskupo, ako neko zna molio bih da mi odg...Lp
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#39 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Ringhio »

Zavisi ti to sve od auto skole do auto skole. Nadji kod kojih se moze polagati i pitaj za cijene, raspitaj se kod 2-3 skole, i plati tamo kod kojih je najjeftinije.

Ti ces morati polagati probne testove, 50 maraka kad sam ja polagao, pa onda glavne, mislim da su oni 75, pa ides prvu pomoc isto polaganje 75, vadis ljekarsko uvjerenje 70, obuka na poligonu 400, izlazak na polaganje 115, svaki sljedeci izlazak 115 km.

Nisam siguran sada za cijene jer sam ja polagao prije 2 godine haman, neznam mi ja, znam da je izlazak na voznju 115 km, bez obzira koliko puta izlazio, 400 poligon 20 i nesto casova, hrke krke i cunjeva, i vozacka nova 50, par papira i zavrzlama ispalo me preko 700, jest da sam 2 puta izlazio na voznju, al opet je mnogo.

Sad se moza nesto i promjenilo, mada nisam siguran, raspitaj se ipak.
sprcilus
Posts: 20
Joined: 13/01/2009 16:01

#40 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by sprcilus »

Što se tiče kategorije motora koja se mogu voziti samo uz posjedovanje B (a samim tim i B1) kategorije, ja ću izvući odredbe Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, a neka me neko razuvjeri:

Član 9.
75) tricikl ili četverocikl je motorno vozilo sa tri, odnosno četiri točka, koje na ravnom putu može razviti
brzinu veću od 50 km na sat, čija je radna zapremina motora veća od 50 cm³ i ako njegova masa nije veća od 550
kg a snaga motora ne prelazi 15 kW;

Član 185.
(12) U potkategoriju B1 ubrajaju se tricikl i četverocikl na motorni pogon.
(22) Vozač motornog vozila kategorije A ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije A1, a vozač
motornog vozila kategorije B ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije B1


Po mom shvatanju ovih odredbi, ako imaš kategoriju B, možeš voziti sve motore čija je snaga manja od 15kW. Npr., ja imam Piaggio Fly 100cc, koji ima snagu od 5 kW. To znači, da mene niko ne može kazniti jer posjedujem samo B kategoriju.
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#41 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by HardCore »

sprcilus wrote:Što se tiče kategorije motora koja se mogu voziti samo uz posjedovanje B (a samim tim i B1) kategorije, ja ću izvući odredbe Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, a neka me neko razuvjeri:

Član 9.
75) tricikl ili četverocikl je motorno vozilo sa tri, odnosno četiri točka, koje na ravnom putu može razviti
brzinu veću od 50 km na sat, čija je radna zapremina motora veća od 50 cm³ i ako njegova masa nije veća od 550
kg a snaga motora ne prelazi 15 kW;

Član 185.
(12) U potkategoriju B1 ubrajaju se tricikl i četverocikl na motorni pogon.
(22) Vozač motornog vozila kategorije A ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije A1, a vozač
motornog vozila kategorije B ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije B1


Po mom shvatanju ovih odredbi, ako imaš kategoriju B, možeš voziti sve motore čija je snaga manja od 15kW. Npr., ja imam Piaggio Fly 100cc, koji ima snagu od 5 kW. To znači, da mene niko ne može kazniti jer posjedujem samo B kategoriju.
Kod tebe imaju 2 točka,po zakonu ti njega ne mozes vozit s B kategorijom :D
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#42 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Ringhio »

sprcilus wrote:Što se tiče kategorije motora koja se mogu voziti samo uz posjedovanje B (a samim tim i B1) kategorije, ja ću izvući odredbe Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, a neka me neko razuvjeri:

Član 9.
75) tricikl ili četverocikl je motorno vozilo sa tri, odnosno četiri točka, koje na ravnom putu može razviti
brzinu veću od 50 km na sat, čija je radna zapremina motora veća od 50 cm³ i ako njegova masa nije veća od 550
kg a snaga motora ne prelazi 15 kW;

Član 185.
(12) U potkategoriju B1 ubrajaju se tricikl i četverocikl na motorni pogon.
(22) Vozač motornog vozila kategorije A ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije A1, a vozač
motornog vozila kategorije B ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije B1

To su oni zakomplikovali do bola. Zakon procitas da nadjes odgovor, a onda na kraju budes jos vise zbunjen nego sto si bio.

Uglavnom, da ne sirimo i ne duljimo s B kategorijom mozes voziti skuter do 50 kubika. To je 2 tocka sto se tice, e to za 3-4-5 i vise tockova ne znam, jer nisam ulazio u ta polja.

Za sve preko 50 kubicnih centimetara moras polagati A kategoriju.

Mi smo jos dobri, polazes za A i odmah dobijas sve, u mnogo evropskih zemalja polaze se postepeno, odredjeno vrijeme mozes voziti 50, pa 125, pa 250, pa 500 i tek onda mozes da vozis nesto od 1000 CCM, a to je odprilike poslje 2 godine iskustva na motorima manje zapremine.

To je u veliku ruku i dobro, jer se sad desava da X momaka i djevojaka kupuje sebi nesto od 1000 CCM, tom snagom i brzinom nisu spremni vladati, niti psihicki a ni fizicki...ali dobro...

Toliko od mene, ako sam u krivu gdje, ispravite me :)


Po mom shvatanju ovih odredbi, ako imaš kategoriju B, možeš voziti sve motore čija je snaga manja od 15kW. Npr., ja imam Piaggio Fly 100cc, koji ima snagu od 5 kW. To znači, da mene niko ne može kazniti jer posjedujem samo B kategoriju.
BiTa
Posts: 55
Joined: 13/09/2012 15:34

#43 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by BiTa »

Ako mislite polagati za A kategoriju, bolje je to odmah uraditi... Koliko znam, ako se sto prije polozi nema ogranicenja za kubikazu... Jer uskoro ce doci zakon(ako vec nije) sa ogranicenjima...Znaci prvo polozis do 125cca, pa onda nakon 1-2godine ponovo izlazis na polaganje za vecu kubikazu...
Sa b kategorijom polozenom A kategorija ce te izaci oko 450 sa uracunatim casovima,ljekarskim, i novom vozackom!
User avatar
Fajcak
Posts: 85
Joined: 19/02/2010 18:48

#44 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Fajcak »

možel mi neko preporučit autoškole u zenici??hoču da polažem A kat. unaprijed fala..
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#45 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by suljke »

Motocilk za polaganje mora li imati mjenjac ( manuelni ) ili se moze polagati sa automatikom
Onaprijed zahvalan na odgovoru
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#46 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by FFBikerSa »

suljke wrote:Motocilk za polaganje mora li imati mjenjac ( manuelni ) ili se moze polagati sa automatikom
Onaprijed zahvalan na odgovoru
Mislim da ne mora, da je vazna samo kubikaza preko 125 ccm. Tamo krajem 1990-ih su se u Sarajevu i svi obucavali i polagali na Vespi od 200 ccm sa automatskim mjenjacem
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#47 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

FFBikerSa wrote:
suljke wrote:Motocilk za polaganje mora li imati mjenjac ( manuelni ) ili se moze polagati sa automatikom
Onaprijed zahvalan na odgovoru
Mislim da ne mora, da je vazna samo kubikaza preko 125 ccm. Tamo krajem 1990-ih su se u Sarajevu i svi obucavali i polagali na Vespi od 200 ccm sa automatskim mjenjacem
Motocikl za obuku i polaganje vozačkog ispita "A", odnosno "A1" kategorije, mora imati manuelni mjenjač brzina, tj. mora imati mjenjač sa kvačilom - spojkom. Vespe koje @FFBikerSA pominje i danas se koriste u nekim autoškolama, one imaju kvačilo i četverobrzinski mjenjač na lijevoj ručici volana.
FFBikerSa
Posts: 115
Joined: 07/10/2011 17:02
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

#48 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by FFBikerSa »

daxon wrote:
FFBikerSa wrote:
suljke wrote:Motocilk za polaganje mora li imati mjenjac ( manuelni ) ili se moze polagati sa automatikom
Onaprijed zahvalan na odgovoru
Mislim da ne mora, da je vazna samo kubikaza preko 125 ccm. Tamo krajem 1990-ih su se u Sarajevu i svi obucavali i polagali na Vespi od 200 ccm sa automatskim mjenjacem
Motocikl za obuku i polaganje vozačkog ispita "A", odnosno "A1" kategorije, mora imati manuelni mjenjač brzina, tj. mora imati mjenjač sa kvačilom - spojkom. Vespe koje @FFBikerSA pominje i danas se koriste u nekim autoškolama, one imaju kvačilo i četverobrzinski mjenjač na lijevoj ručici volana.

Moze biti, sam se nisam na tome obucavao. Znam da sam neke poznanike poslao u tu skolu, i da Vespa nije bila original talijanska nego indijska po licenci (LML Vespa ili tako nesto).
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#49 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Ramzess Veliki »

Ja sam položio iz prve, okrenuo jedan krug i vratio se ... :thumbup:
Prethodno platio dodatni porez. :twisted:
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#50 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Lucazode »

Ramzess Veliki wrote:Ja sam položio iz prve, okrenuo jedan krug i vratio se ... :thumbup:
Prethodno platio dodatni porez. :twisted:
Tako sam i ja sreo instruktora i pitam ga koliko kosta sve sa izlaskom kaze 400 KM. Pa ga onda pitam koliko si dobar sa komisijom kaze za dodatnih 100 KM motor sam sebe vozi.:grin:
Post Reply