Polaganje strucnog ispita na drzavnom nivou - procedura?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
CharlesBukowski

Polaganje strucnog ispita na drzavnom nivou - procedura?

Post by CharlesBukowski » 14/03/2011 12:42

Pozdrav forumasi.

Treba da polazem strucni ispit u sklopu konkursa u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH. Dosada sam bio samo na strucnom ispitu na federalnom nivou gdje se radi o testu s pitanjima visestrukog izbora. Medjutim, u Zakonu o drzvanoj sluzbi u BiH stoji da se ispit na drzavnom nivou polaze drugacije. Jedno, dva ili tri problemska pitanja, ovisno o nivou gdje kandidat pozivajuci se na zakonske okvire treba da ponudi odgovor na kartici A4 formata. Zna li neko sta konkretno tu bude? Da mi da neki primjer? :)

metronom

Re: Polaganje strucnog ispita na drzavnom nivou - procedura?

Post by metronom » 14/03/2011 12:51

Samo da znas da tamo nema apsolutno nikakve, ni teoretske sanse da prodjes bez stele :D
Ovo samo jaranski, da se ne sekiras bezveze.

Ako si ipak mazohista, onda da znas da ce te docekati pitanja esejskog tipa, sto ce reci da komisija ocjenjuje onako kako im je ceif, dakle sistemski je izbrisana mogucnost nekog objektivnog nacina ocjenjivanja, da se ne bi mogao zaliti. Pitanja su nesto vezano za posao koji bi obavljao, s tim da odmah znas da na tom mjestu vec neko radi i da vec unaprijed zna pitanja i odgovore na njih. Prosle godine su kod njih bili konkursi za radna mjesta na koje su se prijavljivali ljudi koji vec rade tamo, cak si ih na stranici ministarstva mogao naci pod kontaktima. Svoj e-mail vec imali :D

CharlesBukowski

Post by CharlesBukowski » 14/03/2011 12:57

metronom wrote:Samo da znas da tamo nema apsolutno nikakve, ni teoretske sanse da prodjes bez stele :D

Ako si ipak mazohista, onda da znas da ce te docekati pitanja esejskog tipa, sto ce reci da komisija ocjenjuje onako kako im je ceif, dakle sistemski je izbrisana mogucnost nekog objektivnog nacina ocjenjivanja, da se ne bi mogao zaliti. Pitanja su nesto vezano za posao koji bi obavljao, s tim da odmah znas da na tom mjestu vec neko radi i da vec unaprijed zna pitanja i odgovore na njih. Prosle godine su kod njih bili konkursi za radna mjesta na koje su se prijavljivali ljudi koji vec rade tamo, cak si ih na stranici ministarstva mogao naci pod kontaktima. Svoj e-mail vec imali :D

Dobro ne moras sad odmah stele, vec namjesteno... ja pitam konkretno sta dolazi. :)

metronom

Post by metronom » 14/03/2011 13:08

CharlesBukowski wrote:
metronom wrote:Samo da znas da tamo nema apsolutno nikakve, ni teoretske sanse da prodjes bez stele :D

Dobro ne moras sad odmah stele, vec namjesteno... ja pitam konkretno sta dolazi. :)

Ja sam ti iskreno rekao, posteno, onako jaranski. Ti si mozda neki nepopravljivi optimista i neka si, lijepo je to, samo te eto upozoravam da ces samo u prazno potrosit svoje slobodno vrijeme. A za pitanja ti rekoh, zavisi od radnog mjesta, nesto konkretno iz onoga sto osoba koja tamo vec radi, radi :)

Da zakljucim. Od kad je Halilovic ministar, tamo se niko bez debele stele nije zaposlio nikad, samo se objavljuju konkursi kad hoce nekog ko vec tamo preko stele radi po ugovoru zaposliti za stalno! Ne znam jel ranije tako bilo, nisam bio u toku, ali sad je tako. Hoce li se sta u buducnosti kad (ako) dodje novi ministar promijeniti to ne mogu znati, ali cisto sumnjam.

Posto mi eto ti ne vjerujes, savjet ostalima: radije prosetaje tamo gdje gradom ili planinama, bice to sigurno milion puta korisnije utroseno vrijeme nego da se prijavljujete na konkurs ovog do koske korumpiranog ministarstva.

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 14/03/2011 13:40

Ma hajde ako se poslovi dobijaju preko štele ne mora znaciti da i strucni ispit ide preko štele,

dajmo malo vjere u sistem ipak :|
Last edited by Tranquilizer on 14/03/2011 13:44, edited 1 time in total.

Una ragazza

Post by Una ragazza » 14/03/2011 13:43

Nema sta izgubit, ako ista vidjece kakav je ispit...iskustvo vise...bolje i to nego da sjedi po kafama povazdan :-D

CharlesBukowski

Post by CharlesBukowski » 14/03/2011 13:49

Tranquilizer wrote:Ma hajde ako se poslovi dobijaju preko štele ne mora znaciti da i strucni ispit ide preko štele, dajmo malo vjere u sistem ipak :|

Niko ne kaze da nema stele. Mene licno nervira slijedece. Ko god na forumu postavi neko pitanje na koje trazi neki konkretan odgovor, a zar je to problem napisati, dobije stotinu i jedan odgovor koji nema blage veze sa pitanjem. Kao da ja ne znam za stele, rodbinske veze i sl. U svakom slucaju, zahvaljujem na odgovoru. :)

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 14/03/2011 13:51

Pa ljudi govore šta ih pritisce, a ne znam što se ljutiš ja sam baš stavio pozitivan post priklonjen tematici tvoje teme :?

Ajvi

Post by Ajvi » 14/03/2011 13:52

Ispit ti zavisi od dva faktora: 1) Da li ga organizuje ADS ili Min. u koje se zelis prijaviti, 2) Na koju se poziciju prijavljujes.
Ako ides za strucnog saradnika, prvo se polaze opci dio znanja - imas test u kojem moras odgovoriti na neka pitanja iz gradiva a onda uraditi DOPIS ili predložiti riješenje nekog predmeta. Nije ništa teško ni strašno ali moj savjet ti je da dobro pogledas Sektor / odjel za koji je raspisan tvoj konkurs, pogledas sve zakone koje taj sektor primjenjuje i naucis sve njegove nadležnosti jer obično iz toga vade dopise i probleme. Na usmenom intervju koji ide nakon toga, je ista stvar, i plus dobro spremi Zakon o drz.sluzbi, Zakon o imenovanju min., Ustav, i ZUP. Ako imas kakvih dodatnih pitanja posalji na private, rado cu ti objasniti. Nadam se da cemo postati kolege :)

CharlesBukowski

Post by CharlesBukowski » 14/03/2011 13:55

Ajvi wrote:Ispit ti zavisi od dva faktora: 1) Da li ga organizuje ADS ili Min. u koje se zelis prijaviti, 2) Na koju se poziciju prijavljujes.
Ako ides za strucnog saradnika, prvo se polaze opci dio znanja - imas test u kojem moras odgovoriti na neka pitanja iz gradiva a onda uraditi DOPIS ili predložiti riješenje nekog predmeta. Nije ništa teško ni strašno ali moj savjet ti je da dobro pogledas Sektor / odjel za koji je raspisan tvoj konkurs, pogledas sve zakone koje taj sektor primjenjuje i naucis sve njegove nadležnosti jer obično iz toga vade dopise i probleme. Na usmenom intervju koji ide nakon toga, je ista stvar, i plus dobro spremi Zakon o drz.sluzbi, Zakon o imenovanju min., Ustav, i ZUP. Ako imas kakvih dodatnih pitanja posalji na private, rado cu ti objasniti. Nadam se da cemo postati kolege :)

HVALA. :thumbup:

Una ragazza

Post by Una ragazza » 14/03/2011 13:57

Sretno tebi i da sve super prodje!!! I nemoj da te neko obeshrabri!

metronom

Post by metronom » 14/03/2011 14:21

Hajd, kako god. U svakom slucaju ti zelim srecu. Eto mozes pitat ovu forumasicu koja vec tamo radi kako je dosla do svog radnog mjesta, ako nece javno, nek ti kaze na pp. Ja cu iz ovih stopa skocit sa Avazovog tornja ako nije imala stelu :D

Toliko od mene.
Sretno!

Post Reply