Polaganje stručnih ispita

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
žutija
Posts: 34
Joined: 09/09/2012 15:55

#26 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by žutija »

MrsJ wrote:Ima li neko listu pitanja sto dolaze na polaganju zakona za strucni?

...i meni to treba, jer trebam polagati stručni u sljedećem roku u martu mjesecu.Inače,koliko mjeseci je potrebno stažirati da bi se stekli uslovi za polaganje stručnog ispita u PPZ-u Sarajevo? Da li je neko polagao stručni ispit nakon odrađenog staža kao volonter?
lady87
Posts: 4
Joined: 24/07/2014 20:09

#27 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by lady87 »

Diplomirala sam prije nekoliko mjeseci, prije neki dan sam vidjela oglase u novinama gdje se traze ucitelji. Eh sad, znam da trebam prvo odraditi pripravnicki,pa poloziti strucni ispit pa tek onda negdje konkurisati.. problem je sto ne znam kome se obratiti sto se tice tog pripravnickog,trebam li to prije septembra u neku skolu otici pa pitati da li mogu kod njih odradivati pripravnicki ili budu neki konkursi.. :/
zelmedin
Posts: 11
Joined: 09/03/2014 20:31

#28 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by zelmedin »

lady87 wrote:Diplomirala sam prije nekoliko mjeseci, prije neki dan sam vidjela oglase u novinama gdje se traze ucitelji. Eh sad, znam da trebam prvo odraditi pripravnicki,pa poloziti strucni ispit pa tek onda negdje konkurisati.. problem je sto ne znam kome se obratiti sto se tice tog pripravnickog,trebam li to prije septembra u neku skolu otici pa pitati da li mogu kod njih odradivati pripravnicki ili budu neki konkursi.. :/
Imaš dosta faktora koji ti utiču na odrađivanje pripravničkog.
1.faktor je Kanton iz kojeg dolaziš, jer nije isto regulisano u svakom kantonu. Ja dolazim iz HNK-a i ko nas je do 2008.godine bio slučaj da se ponekad raspisivao konkurs za odrađivanje normalnog pripravničkog staža (dio plate, bez toplog). Ja sam počeo u jednoj osnovnoj školi 2009.godine i pripravnički mi je trajao 6 mjeseci (dužina ovisi od kantona)
2. šta se podrazumijeva pod nazivom pripravnik. Ja sam bio pripravnik-volonter, jer nije bilo više konkursa za normalnog pripravnika. Džabe ideš u školu 6 mjeseci, platiš 400 KM za polaganje stručnog.
3. Način. Ja sam na četvrtoj godini radio praksu u ovoj školi i kad sam diplomirao, otišao sa diplomom i molbom kod direktorice i zamolio je da me primi na volontiranje. Sve je ovisilio hoće li ona htjeti ili ne.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#30 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by celeron »

lady87 wrote:Diplomirala sam prije nekoliko mjeseci, prije neki dan sam vidjela oglase u novinama gdje se traze ucitelji. Eh sad, znam da trebam prvo odraditi pripravnicki,pa poloziti strucni ispit pa tek onda negdje konkurisati.. problem je sto ne znam kome se obratiti sto se tice tog pripravnickog,trebam li to prije septembra u neku skolu otici pa pitati da li mogu kod njih odradivati pripravnicki ili budu neki konkursi.. :/
MOzes ti konkurisat gdje hoces i bez pripravnickog/volonterskog i bez strucnog. Ti si ravnopravan kandidat kao i svaki drugi. Polozen strucni ti na konkursima samo donosi 2 boda i nista vise. Jedino ukoliko se radi o radnom mjestu na neodredjeno vrijeme, tada je potreban zavrsen strucni.

Eh sad kao pripravnik ces tesko upasti u bilo koju skolu, prijavljujes se preko programa za pripravnike, koji ide preko birao za zaposljavanje. U tom slucaju bi dobila radni staz 9 ili 12 mjesece i 80% od plate svaki mjesec

Da bi bila volonter odes do skole za koju mislis da bi ti mogla izaci u susret i vidis s njima imaju li potrebu za volonterima, na radnom mjestu/predmetu koji si zavrsila. Ukoliko oni kazu da su zainteresovani i da te mogu primit, tada volonterski finansiras sama sebi. Nekad je to biro finansirao tako sto bi tebi isplacivali iznos u visini toplog obroka i sve ostale obaveze prema drzavi.
lady87
Posts: 4
Joined: 24/07/2014 20:09

#31 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by lady87 »

Hvala na odgovoru. Problem je sto ja nisam znala kada izlaze novine u kojima su konkursi, inace sam iz Ze-Do kantona, pa me zanima koliko konkurs ostaje otvoren?
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#32 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by celeron »

lady87 wrote:Hvala na odgovoru. Problem je sto ja nisam znala kada izlaze novine u kojima su konkursi, inace sam iz Ze-Do kantona, pa me zanima koliko konkurs ostaje otvoren?
Imas jos vremena, ne znam odakle si konkretno. Do utorka je konkurs, tj. srijede ukoliko saljes postom. To znaci da mozes dokumente povadit i ovjerit ponedjeljak i isti taj dan poslat postom preporuceno u ovom slucaju, ili ici direktno do skole predat na protokol. Negdje uzimaju licno negdje ne.
lady87
Posts: 4
Joined: 24/07/2014 20:09

#33 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by lady87 »

Problem je kao sto sam mozda i rekla da nigdje nisam mogla pronaci novine u kojima su izasli svi konkursi..(Nasa rijec) i sta je to potrebno od dokumentacije kada se prijavljuje na konkurs? Hvala puno na odgovorima, ali stvarno moram ovoliko pitati :) jer nisam upucena, tj. o ovome nam na fakultetu nisu govorili, kako sta ganjati i sl. :sad:
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#34 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by celeron »

Pa imas na netu sve oglase na stranici http://www.konkursi.bih5.net/

Posto si pocetnik i nemas neku preveliku dokumentaciju, radnog staza nemas pa ti od dodatne jedino treba potvrda o duzini cekanja na posao nakon diplomiranja. redovna je diploma, rodni list, drzavljanstvo, te kao sto rece ovo s biroa. Sve ukupno imat ces nekih 4,5bod na konkursu koliko sam ja skontao. Diploma 4boda i s birao mjesec x0,10. To je to.
selmana
Posts: 43
Joined: 27/06/2010 15:58
Location: Sarajevo

#35 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by selmana »

ima li neko kartice za polaganje zakona na stručnom ispitu?
newcomer
Posts: 18
Joined: 08/06/2013 17:15

#36 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by newcomer »

.
eca
Posts: 3
Joined: 10/04/2009 23:11

#37 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by eca »

Pozdrav raja, imao bih jedno pitanje u vezi sa polaganjem Stručnog ispita u pedagoškom zavodu Tuzlanskog kantona. Trenutno odrađujem pripravnički staž i rečeno mi je da moram položiti i takozvanu "pedagošku grupu predmeta" da bih uopšte pristupio polaganju Stručnog ispita. Sad me zanima da li ću imati problema sa priznavanjem uvjerenja o položenoj "pedag. gr pred." sa nekog od privatnih univerziteta, npr. sa Evropskog univerziteta u Brčkom, ili u Travniku? Ili se vec pomenuta grupa predmet amora položiti na nekom od državnih fakulteta? Unaprijed hvala
pedeset
Posts: 574
Joined: 26/10/2014 14:11

#38 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by pedeset »

eca wrote:Pozdrav raja, imao bih jedno pitanje u vezi sa polaganjem Stručnog ispita u pedagoškom zavodu Tuzlanskog kantona. Trenutno odrađujem pripravnički staž i rečeno mi je da moram položiti i takozvanu "pedagošku grupu predmeta" da bih uopšte pristupio polaganju Stručnog ispita. Sad me zanima da li ću imati problema sa priznavanjem uvjerenja o položenoj "pedag. gr pred." sa nekog od privatnih univerziteta, npr. sa Evropskog univerziteta u Brčkom, ili u Travniku? Ili se vec pomenuta grupa predmet amora položiti na nekom od državnih fakulteta? Unaprijed hvala
Nećeš ti tu imati nikakvih problema, ali problemi dolaze kad završiš pripravnički, gdje onda, osim ako nemaš kakvu vezu.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#39 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by MrsJ »

Ja sam polozila u Travniku i priznali su mi bez problema. Ide brze, dok na drzavnim traje mjesecima. Jeste da je jeftinije ali se ne isplati peglati tako dugo i jos ici na predavanja. U Travniku se pojavis 2 puta i sasvim dovoljno. ;-)
eca
Posts: 3
Joined: 10/04/2009 23:11

#40 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by eca »

super, hvala na korisnim info, samo jos da utvrdim gdje je najeftinije :D
Pozzzz
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#41 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by charrrmed »

tataćusak wrote:
tataćusak wrote:Evo jedno lagano za ove što poznaju tematiku,
Supruga je završila filozofski - zvanje diplomirani profesor filozofije i sociologije. Završila je fax prije možda 10-11 mjeseci. Zaposlena je nekih 4-5 godina ali ne vezano za struku. Zamolio bih ako neko zna šta ona još treba da uradi (završi, polaže) da bi mogla raditi u struci. Je li to pedagoška grupa predmeta, stručni, državni isl. Kada možemo očekivati neki konkurs za pripravnike u ovim profesijama i ko raspisuje iste? Može li ona otići u neku školu i recimo tražiti da volontira, odnosno kako to ide.
Odužih ja :D (totalni sam duduk)
Iko, išta :|
jesi saznao? :)
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#42 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by tataćusak »

charrrmed wrote:
tataćusak wrote:
tataćusak wrote:Evo jedno lagano za ove što poznaju tematiku,
Supruga je završila filozofski - zvanje diplomirani profesor filozofije i sociologije. Završila je fax prije možda 10-11 mjeseci. Zaposlena je nekih 4-5 godina ali ne vezano za struku. Zamolio bih ako neko zna šta ona još treba da uradi (završi, polaže) da bi mogla raditi u struci. Je li to pedagoška grupa predmeta, stručni, državni isl. Kada možemo očekivati neki konkurs za pripravnike u ovim profesijama i ko raspisuje iste? Može li ona otići u neku školu i recimo tražiti da volontira, odnosno kako to ide.
Odužih ja :D (totalni sam duduk)
Iko, išta :|
jesi saznao? :)
Davno bilo, ali ništa, nikad nije odradila pripravnički u struci :(
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#43 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by charrrmed »

tataćusak wrote:
Davno bilo, ali ništa, nikad nije odradila pripravnički u struci :(
Zao mi je :( Ja sam prije desetak dana zavrsio fakultet, pa reko da podijelis iskustvo kako ide to vezano za pripravnicki za nas koji smo potpuno neupuceni.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#44 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by jasko__ »

Ljudi zna li ko koliko često bude polaganje ispita za Diplomiranu medicinsku sestru??
Zadnji termin je bio prošle sedmice, tačnije 18.12.2018....kad se može ponovo očekivati otprilike???
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#45 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by jasko__ »

kiki-miki wrote:
jasko__ wrote:Ljudi zna li ko koliko često bude polaganje ispita za Diplomiranu medicinsku sestru??
Zadnji termin je bio prošle sedmice, tačnije 18.12.2018....kad se može ponovo očekivati otprilike???
Otprilike u martu. Izbacice na net datume okvirno za slijedecu godinu.
Ok hvala puno
Post Reply