Polaganje stručnih ispita

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
ZeKoU
Posts: 46
Joined: 28/01/2010 22:49

#1 Polaganje stručnih ispita

Post by ZeKoU »

Pozdrav,

gledam neke oglase za nastavnike u osnovnim školama i vidim da je uz ostalu dokumentaciju potrebno priložiti i dokaz o položenom stručnom ispitu. Kako nemam položen ovaj ispit, interesuje me koliko vremena je potrebno za polaganje istog te gdje da se obratim dalje radi polaganja istoga? Pedagoški zavod možda?

Hvala,

LP
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#2 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by kritichar »

Da, pedagoski zavod, bude to brzo gotovo.
Jedan kojeg poznajem je za sedam dana sve rijesio, ali potvrdu cekas nekoliko dana.
ZeKoU
Posts: 46
Joined: 28/01/2010 22:49

#3 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by ZeKoU »

@kritichar

Pozdrav,

hvala brz si :) Evo ovdje više informacija ako nekome bude trebalo: http://portal.skola.ba/ppzsa/Novosti/ta ... fault.aspx
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#4 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by zelenashica »

Moram vas razočarati ali stručni ispit za nastavnika/profesora NIJE moguće završiti za 7 dana.
Za 7 dana je moguće samo položiti pedagošku grupu predmeta koju polažu oni koji nisu nastavnici/profesori a imaju VSS(profesori stručnih ili nekih drugih predmeta čiji studij je naznačen u NPP kao stručan za izvođenje nastave).
Čak i sa položenom pedagoškom grupom predmeta se polaže stručni ispit.

Stručni ispit polažu svi diplomirani nastavnici i profesori, a i oni koji nemaju to zvanje ali imaju položenu pedagošku grupu predmeta i izvode praktičnu nastavu ili neki drugi vid nastave.

Stručni ispit se polaže nakon odraženog pripravničkog staža.
Ovisno od kantona on se kreće od 9 mjeseci do 1 godine.

U toku odrađivanja pripravničkog staža se uz pratnju mentora vodi pripravnički dnevnik.Nakon isteka 9/12 mjeseci se prijavljuje polaganje stručnog ispita u Prosvjetno Pedagoškom Zavodu kantona u kojem se stažiralo tih 9/12mjeseci.
Ispit se sastoji iz dva dijela:praktični dio(održavanje nastavnog časa) i usmeni dio(polaganje dijela zakonske regulative).
Pripravnički staž je moguće obaviti na dva načina: putem konkursne procedure(znači putem raspisanog konkursa striktno za pripravnika ili u nedostatku kadra sa položenim stručnim ispitom) i kao volonter.
Kao pripravnik putem konkursne procedure se ima status radnog odnosa, 80% pune plate, a kao volonter ovisi od opštine kako je koja regulisala način volontiranje.Neke opštine snose dio troškova ishrane na poslu i prevoza,ali nijedna ne snosi PIO obaveze, plaće.Zato volonteri ostalu pri BIRO-u za zapošljavanje tokom cijelog perioda volontiranja preko kojeg imaju zdravstveno osiguranje.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#5 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by kritichar »

Znam jednog prof. historije, otisao u pedagoski zavod, izvukao temu, rekli mu za dva dana drzis cas u toj i toj skoli, spremio to, odrzao pred komisijom, sljedece sedmice isao polagati zakone.
oko 7 dana sve
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by Bloo »

@zelenasica


molim te da li posjedujes informaciju da li je moguce polagati strucni ispit godinu dana nakon odradenog pripravnickog?

hvala ti unaprijed
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#7 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by zelenashica »

kritichar wrote:Znam jednog prof. historije, otisao u pedagoski zavod, izvukao temu, rekli mu za dva dana drzis cas u toj i toj skoli, spremio to, odrzao pred komisijom, sljedece sedmice isao polagati zakone.
oko 7 dana sve
Mogao je otići samo AKO JE IMAO RJEŠENJE O POLAGANJU STRUČNOG ISPITA koje se izdaje nakon završenih 9/12 mjeseci stažiranja.
I sve se završi u roku 7 dana, ali nikako prije stažiranja.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#8 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by zelenashica »

Bloo wrote:@zelenasica


molim te da li posjedujes informaciju da li je moguce polagati strucni ispit godinu dana nakon odradenog pripravnickog?

hvala ti unaprijed
Mogu jedino provjeriti Zakon, koji je kanton u pitanju?
Mada je po novim izmjenama i dopunama Zakona TK-a od 22.12.2011.godine pripravnički staž traje 9 mjeseci a 3 mjeseca su rezervisana za rok polaganja ispita.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#9 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by kritichar »

zelenashica wrote:
kritichar wrote:Znam jednog prof. historije, otisao u pedagoski zavod, izvukao temu, rekli mu za dva dana drzis cas u toj i toj skoli, spremio to, odrzao pred komisijom, sljedece sedmice isao polagati zakone.
oko 7 dana sve
Mogao je otići samo AKO JE IMAO RJEŠENJE O POLAGANJU STRUČNOG ISPITA koje se izdaje nakon završenih 9/12 mjeseci stažiranja.
I sve se završi u roku 7 dana, ali nikako prije stažiranja.
pa valjda se podrazumijeva da je stazirao, valjda svako zna da bez toga ne mozes polagati :roll:
dorkcic
Posts: 753
Joined: 19/12/2008 20:26

#10 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by dorkcic »

Izvinjavam se unaprijed ako je glupo pitanje... Šta ako je pripravnički staž (od 1 god.) obavljen recimo u nekoj organizaciji gdje je opis poslova bio prevođenje sa eng. na bos. i obrnuto, kontaktiranje klijenata i sl., a smjer na master studiju je bio nastavnički i hoćeš da radiš kao nastavnik? Da li se pripravnički staž obavezno obavlja u školi?

I u vezi volontiranja, navodno su volonteri sada kao neplaćeni pripravnici... znači ako volontiraš negdje godinu dana, da li se to može priznati kao pripravnički staž?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#11 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by zelenashica »

kritichar wrote: pa valjda se podrazumijeva da je stazirao, valjda svako zna da bez toga ne mozes polagati :roll:
Pozdrav,

gledam neke oglase za nastavnike u osnovnim školama i vidim da je uz ostalu dokumentaciju potrebno priložiti i dokaz o položenom stručnom ispitu. Kako nemam položen ovaj ispit, interesuje me koliko vremena je potrebno za polaganje istog te gdje da se obratim dalje radi polaganja istoga? Pedagoški zavod možda?

Hvala,

LP


Za postavljača teme ne bih kazala da zna,...samo je vidio da se konkursom traži i taj dokaz. :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#12 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by zelenashica »

dorkcic wrote:Izvinjavam se unaprijed ako je glupo pitanje... Šta ako je pripravnički staž (od 1 god.) obavljen recimo u nekoj organizaciji gdje je opis poslova bio prevođenje sa eng. na bos. i obrnuto, kontaktiranje klijenata i sl., a smjer na master studiju je bio nastavnički i hoćeš da radiš kao nastavnik? Da li se pripravnički staž obavezno obavlja u školi?

I u vezi volontiranja, navodno su volonteri sada kao neplaćeni pripravnici... znači ako volontiraš negdje godinu dana, da li se to može priznati kao pripravnički staž?
Obavezno se obavlja u skoli,kao volonter na puni fond sati,kao pripravnik(plaćeni) na minimalno 25% norme.

Volonterski staz i pripravnicki nisu isto.Pripravnicki je upisan u radnu knjizicu, a volonterski nije.
ZeKoU
Posts: 46
Joined: 28/01/2010 22:49

#13 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by ZeKoU »

@zelenashica

Hvala ti za informacije. Naime, ja ne znam puno o ovome, pa se interesujem da vidim koje su mi opcije zaposlenja u prosvjeti.

Pozz.
artist321
Posts: 20
Joined: 22/08/2012 13:17

#14 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by artist321 »

moze li mi neko molim vas objasniti gdje se i sta se tacno polaze kada je u pitanju pedagoska grupa predmeta. ja sam zavrsio ekonomiju u zenici , pitao sam na pedagoskom faxu u zenici i kazu da nema, kome da se obratim

help !
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#15 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by jedna tamo »

artist321 wrote:moze li mi neko molim vas objasniti gdje se i sta se tacno polaze kada je u pitanju pedagoska grupa predmeta. ja sam zavrsio ekonomiju u zenici , pitao sam na pedagoskom faxu u zenici i kazu da nema, kome da se obratim

help !
Mostar ili Travnik ako ti je hitno
Sarajevo ove godine uvodi novine, bila lično i pitala tako da duže traje i teže se polaže, obavezna su predavanja pa ako radiš uzmi i to u obzir.....
negdje sljedeće godine u junu završava u sarajevu,a od raje sam čula da je mučno, da obaraju i tak to, pa kome je hitno za posao ne preporučuje se, a na ostalim se raspitaj kad je novi ciklus......
sretno!
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#16 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by tataćusak »

Evo jedno lagano za ove što poznaju tematiku,
Supruga je završila filozofski - zvanje diplomirani profesor filozofije i sociologije. Završila je fax prije možda 10-11 mjeseci. Zaposlena je nekih 4-5 godina ali ne vezano za struku. Zamolio bih ako neko zna šta ona još treba da uradi (završi, polaže) da bi mogla raditi u struci. Je li to pedagoška grupa predmeta, stručni, državni isl. Kada možemo očekivati neki konkurs za pripravnike u ovim profesijama i ko raspisuje iste? Može li ona otići u neku školu i recimo tražiti da volontira, odnosno kako to ide.
Odužih ja :D (totalni sam duduk)
artist321
Posts: 20
Joined: 22/08/2012 13:17

#17 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by artist321 »

jedna tamo wrote:
artist321 wrote:moze li mi neko molim vas objasniti gdje se i sta se tacno polaze kada je u pitanju pedagoska grupa predmeta. ja sam zavrsio ekonomiju u zenici , pitao sam na pedagoskom faxu u zenici i kazu da nema, kome da se obratim

help !
Mostar ili Travnik ako ti je hitno
Sarajevo ove godine uvodi novine, bila lično i pitala tako da duže traje i teže se polaže, obavezna su predavanja pa ako radiš uzmi i to u obzir.....
negdje sljedeće godine u junu završava u sarajevu,a od raje sam čula da je mučno, da obaraju i tak to, pa kome je hitno za posao ne preporučuje se, a na ostalim se raspitaj kad je novi ciklus......
sretno!
hvala ovo pomaze :-D
koji je to fax u Trvaniku i da li znas koliko se placa? travnik nije losa ideja :)
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#18 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by tataćusak »

tataćusak wrote:Evo jedno lagano za ove što poznaju tematiku,
Supruga je završila filozofski - zvanje diplomirani profesor filozofije i sociologije. Završila je fax prije možda 10-11 mjeseci. Zaposlena je nekih 4-5 godina ali ne vezano za struku. Zamolio bih ako neko zna šta ona još treba da uradi (završi, polaže) da bi mogla raditi u struci. Je li to pedagoška grupa predmeta, stručni, državni isl. Kada možemo očekivati neki konkurs za pripravnike u ovim profesijama i ko raspisuje iste? Može li ona otići u neku školu i recimo tražiti da volontira, odnosno kako to ide.
Odužih ja :D (totalni sam duduk)
Iko, išta :|
waltazar
Posts: 2
Joined: 24/09/2012 17:30

#19 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by waltazar »

ako neko zna oko ovih stručnih ispita molio bih odgovor-
odrađujem pripravnički u osnovnoj školi-kao sekretar. Škola je u RS. po zanimanju sam dipl.pravnik.
da li ću nakon odrađenogf pripravničkog moći prijaviti polaganje stručnog ispita za rad u organima državne uprave,odnosno koji stručni ispit kao pravnik koje je stažirao u školi mogu prijaviti. hvala.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#20 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by MrsJ »

Da li je neko polagao pedagosku grupu predmeta na Filozofskom u Sarajevu da mi da vise informacija? Kako se odvija nastava, cijena, koliko dugo traje i je li tesko?
drshh_sa
Posts: 76
Joined: 15/03/2011 08:39

#21 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by drshh_sa »

I mene zanima ova pedagoska grupa predmeta? nasta, cijena, ako neko moze pomoci?
drshh_sa
Posts: 76
Joined: 15/03/2011 08:39

#22 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by drshh_sa »

I mene zanima ova pedagoska grupa predmeta? nasta, cijena, ako neko moze pomoci?
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#23 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by celeron »

Pa iskreno ja bi svima koji nisi zavrsili Pedagoski fakultet zabranio polaganje pedagoske grupe predmeta. Zasto? Zasto sto sam ja morao te predmete slusat jednu ili dvije godine, mozda nekad i vise, a neko dodje i polozi te iste predmete za 7 dana i on je kao bolji nastavnik od mene. Kako moze biti bolji kad sam ja Metodiku nastave imao kao jedno/dvosemestralni predmet i sad neko dodje i rijesi to za cas posla.

P.S. Pravo na polaganje strucnog ispita se stice tek onda kada se napuni 9 mjeseci radnog/volonterskog odnosa od dana diplomiranja.
loladobola
Posts: 2
Joined: 14/09/2013 02:31

#24 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by loladobola »

celeron wrote:Pa iskreno ja bi svima koji nisi zavrsili Pedagoski fakultet zabranio polaganje pedagoske grupe predmeta. Zasto? Zasto sto sam ja morao te predmete slusat jednu ili dvije godine, mozda nekad i vise, a neko dodje i polozi te iste predmete za 7 dana i on je kao bolji nastavnik od mene. Kako moze biti bolji kad sam ja Metodiku nastave imao kao jedno/dvosemestralni predmet i sad neko dodje i rijesi to za cas posla.

P.S. Pravo na polaganje strucnog ispita se stice tek onda kada se napuni 9 mjeseci radnog/volonterskog odnosa od dana diplomiranja.
,

A sta cemo sa onima koji imaju muzicko obrazovanje 10 godina, a u skoli muzicku kulturu predaje osoba koja je zavrsila Pedagoski faskultet i nema veze sa muzikom, cak ne zna ni izgovarati pravilno ono sto je bitno za muziku, dok ova prva ne moze predavati smo zbog ta 3 ili 4 predmeta, a mozda se bolje ophodi i ima bolji odnos prema ucenicima. Ili npr. ak je neko zavrsio pravni fakultet, ¸pa jos ta 3-4 predmeta treba poloziti da bi predavao demokratiju i ljudska prava ili bilo koji drugi srodan predmet, ipak mu ne treba dati polagati ih, jer predmete vezane za pravo treba predavati onaj ko je zavrsio nastavnicki fakultet...moras malo sire sagledati problematiku, pa onda analizirati :)
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#25 Re: Polaganje stručnih ispita

Post by MrsJ »

Ima li neko listu pitanja sto dolaze na polaganju zakona za strucni?
Post Reply