Pokretanje vlastitog biznisa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#26 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by commendatore »

mk ultra wrote:
Dope_Man wrote:Posadio bih maline :P

Salim se. Neki normalan biznis je ovdje izrada raznih stvari koje trebaju vecim kompanijama, kao sto se u gorazdu prave sjedista, rucke, prekidaci sta vec ne za autoindustriju. Za industriju namjestaja nisam siguran da li postoji prostora, imamo podosta namjestaja na trzistu. Pakiranje i plasiranje vode na trziste bi trebalo da je dobar biznis ako se neko zna plasirati na trziste EU, mada je to prilicno tesko postici odavde.
Aha, kupit ces masinu od 100k KM :mrgreen:
SG-1 wrote:Pokretanje bilo kakvog biznisa bez mafijaško-političke pozadine je stavljanje omče samom sebi oko vrata
Nije tacno
Moze se raditi sasvim normalno, i da platis radnicima sve, i da i ti imas

Imam 100 ideja, samo, realno, ne mogu ti pricati...
Malih biznisa na sve strane, zarade sa strane koliko ti bog hoce..
Treba ti oko 10kKM, odoka
1000 halali na gluposti tipa atesta fazona
Samo nemoj kafic majke ti :mrgreen:
evo otvoreno te pitam oš prodat koju ideju i da se zakonski kod notara ogradim ukoliko propadnem da mi vratiš ulozen keš?

je l poštena ponuda 8-)
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#27 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by Ci-Nick »

Može se uspjeti,.. najlakše ako kreneš u biznis koji poznaješ kao što reče Thorgerson.
Ljudi koji su prije rata bili poslovođe u trgovinama obuće sad imaju prodajne lance.
Imali su informacije, imali su konekcije, dobavljače, zadržali prostore.
Dakle mogli su startovati i bez nekog značajnijeg kapitala.
Drugo čovjek koji radi u ozbiljnoj proizvodnji bez obzira da li se radi o drvnoj, metalskoj ili nekoj drugoj industriji ima priliku da uči, snima, napreduje i jednog dana pokrene sam svoj biznis.
Nije Prevent pao s neba. Hastor je i prije rata radio za VW.
Postoji i ona opcija ratnih profitera, koji su lako došli do prvog miliona i iako nisu imali znanje, bili polupismeni oni su imali dovoljno novca da plaćaju školu.
A sa ove tačke gledano, samo budala nije uspjela napravite lovu a bavila se trgovinom u periodu 95-2000. jer je tržište bilo gladno robe a još uvijek nisu bile prisutne ozbiljnije trgovačke kompanije.
Da su sad takvi uslovi kladio bi se u život da bi od 10.000 KM za dvije godine stigao do prvog miliona.
U svakom slučaju treba zaboraviti na uslužnu djelatnost ako nisi spreman radnike tretirati kao robove i ako nisi spreman varati državu za PDV.
Najbolje je ako si okrenut izvozu i to još bolje ako ne zavisiš od domaćih sirovina.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#28 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by commendatore »

Ci-Nick wrote:Može se uspjeti,.. najlakše ako kreneš u biznis koji poznaješ kao što reče Thorgerson.
Ljudi koji su prije rata bili poslovođe u trgovinama obuće sad imaju prodajne lance.
Imali su informacije, imali su konekcije, dobavljače, zadržali prostore.
Dakle mogli su startovati i bez nekog značajnijeg kapitala.
Drugo čovjek koji radi u ozbiljnoj proizvodnji bez obzira da li se radi o drvnoj, metalskoj ili nekoj drugoj industriji ima priliku da uči, snima, napreduje i jednog dana pokrene sam svoj biznis.
Nije Prevent pao s neba. Hastor je i prije rata radio za VW.
Postoji i ona opcija ratnih profitera, koji su lako došli do prvog miliona i iako nisu imali znanje, bili polupismeni oni su imali dovoljno novca da plaćaju školu.
A sa ove tačke gledano, samo budala nije uspjela napravite lovu a bavila se trgovinom u periodu 95-2000. jer je tržište bilo gladno robe a još uvijek nisu bile prisutne ozbiljnije trgovačke kompanije.
Da su sad takvi uslovi kladio bi se u život da bi od 10.000 KM za dvije godine stigao do prvog miliona.
U svakom slučaju treba zaboraviti na uslužnu djelatnost ako nisi spreman radnike tretirati kao robove i ako nisi spreman varati državu za PDV.
Najbolje je ako si okrenut izvozu i to još bolje ako ne zavisiš od domaćih sirovina.
koji je to megagazda u bih uspio u poslovnom svijetu a da nije radnike tretirao ko potrosni materijal....
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#29 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by mk ultra »

commendatore wrote:

evo otvoreno te pitam oš prodat koju ideju i da se zakonski kod notara ogradim ukoliko propadnem da mi vratiš ulozen keš?

je l poštena ponuda 8-)
Ne mogu ni ja sebi garantovati... mogu ti samo preporuciti da ako ulazes pare, ulazes pametno... masina nikad nece izgubiti na vrijednosti
SpartacusX
Posts: 5
Joined: 14/03/2017 17:17

#30 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by SpartacusX »

almir90 wrote:Malo ti je bezveze pristup, i nacin na koji odgovaras.

Ne mozes ocekivati da ti neko da upustvo sta i kako. Moras i sam imati neke ideje da predlozis, pa da se ostali nadovezu, a ne ovako nista konkretno nisi napisao, a imas pomalo arogantan nastup.

Sto se same teme tice, u danasnje doba interneta i povezanosti sa svijetom mogu se ganjati i poslovi van BiH, sto je moja preporuka jer i sam radim na tome. Imas svjetsko trziste, i u svakom slucaju bolje je u tome pokupiti jedan promil, nego se samo bazirati na nase trziste. Ja sam oko nove godine napravio saradnju sa jednom osobom i uspio prodati odredjenu kolicinu robe uz nekih 30% profita. Roba je isla sa jednog na drugo trziste, bez da sam ja ista pakovao i slao. Sto mi je omogucilo da si za dio te zarade kupim clanarinu na stranici koja mi je omogucila pristup puno ozbiljnijim firmama za saradnju. I ovo sve polagano radim, ne zurim, jer paraleno i dalje radim na dva posla kojima se inace bavim.

Moj bi savjet bio svima koji posjeduju znanje nekog stranog jezika, rada na racunaru da nadju neko interesovanje i da se dalje samostalno obrazuju u tom smijeru. Internet je svakako pun potrebnih informacija, neke su besplatne, a one bolje se placaju.
A i to sto kazes :roll: vala sad kad procitam bas mi je pristup malo odvratan :jbt:
SpartacusX
Posts: 5
Joined: 14/03/2017 17:17

#31 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by SpartacusX »

orinoco wrote:
SpartacusX wrote:Ljudi, zanimaju me vase ideje kakve god da jesu na ovu temu. :-D

Znaci da imate neki novac sada ili u buducnosti u sto bi ga ulozili, tj. kako bi ga oplodili?

Koji biznis (posao) bi pokrenuli u nasoj zemlji?

Ako na forumu vec ima uspjesnih privatnika (ili ljudi koji vec imaju neki svoj posao,koji nije drzavni) bilo bi lijepo kada bi dali neke svoje savjete,ideje, podijelili svoja iskustva i sl.

Svaka ideja je dobrodosla. :thumbup:
Koliko novca?
Pa do 15 000 km nesto...
Po netu sam malo trazio i nasao bas dobrih ideja, al kao sto kazu neki na ovoj temi, ne mozes tek tako se upustat u svasta, pogotovo u nesto sto ne poznajes dovoljno
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#32 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by beobasket »

SpartacusX wrote:Ljudi, zanimaju me vase ideje kakve god da jesu na ovu temu. :-D

Znaci da imate neki novac sada ili u buducnosti u sto bi ga ulozili, tj. kako bi ga oplodili?

Koji biznis (posao) bi pokrenuli u nasoj zemlji?

Ako na forumu vec ima uspjesnih privatnika (ili ljudi koji vec imaju neki svoj posao,koji nije drzavni) bilo bi lijepo kada bi dali neke svoje savjete,ideje, podijelili svoja iskustva i sl.

Svaka ideja je dobrodosla. :thumbup:

U Bosni, zasigurno uvoz odabrane robe koja nije Made in China.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#33 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by Toto »

almir90 wrote:Zapadna statistika govori o propadanju oko 80% poslova u prvih desetak godina poslovanja.
.
80% poslova ne dozivi petu godinu..
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by Toto »

Thorgerson wrote:
SpartacusX wrote:A ideja i jada,7 odgovora samo.. Boze inspirativnog naroda haha :roll:
Ono sto ja znam, jeste da se ne ulazis u neki posao koji ne poznajes. Samim tim, trazeci od nekoga drugog ideje, pristup ti je totalno pogresan.


Znaci, danas imas milionere u BiH sa poprilicno da kazem glupim idejama, daleko od nekih ultra-senzacionalnih. npr. tipa ajmo proizvodit stolice i ljudi proizvode stolice i zaradjuju milione. Zato sto poznaju taj biznis. Poznaju trziste. Distribuciju. Konekcije.

I evo npr. taj neko moze tebi reci, proizvodi brate stolice, ja milioner s tim. I sta ces ti?


Dakle, nije poenta u ideji kao ideji, mozes ti dobiti super ideju, al kakva ti korist ako nista ne poznajes u tom podrucju? Ako sve, ali bas sve moras od nule, vjeruj mi sanse za uspjeh su ti onda veoma male.

Nego vidi, sta si radio u proslosti. Sta radis sada? Najuspjesniji su oni biznisi koje su ljudi pokrenuli kada su se odvojili od svojih maticnih firmi i pokrenuli isto ili slicno, nadogradili to i razvalili.

Mislim, to ti je da tako kazem "laksi" put. Naravno, mozes ti krenuti i od nule, ali shvati da ces morati onda razraditi tu materiju do molekula i atoma, te da ces morati izvesti nesto senzacionalno, jer konkurecncija ti bjezi kilometrima.
ma student trazi ideje za seminarski rad
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#35 Re: Pokretanje vlastitog biznisa

Post by Toto »

sadi koprivu/zaru
Post Reply