Pokretanje samostalnog biznisa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Hakiz
Posts: 40564
Joined: 30/07/2015 20:01

#76 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Hakiz »

...
Last edited by Hakiz on 17/06/2023 09:05, edited 1 time in total.
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 403
Joined: 14/10/2020 22:44

#77 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ajs_Nigrutin »

Otvoriti SUTLIJASH gdje će se samo sutlija prodavati. Sutlija s ovim, sutlija s onim. Ručkiš fino i kažeš društvu, e idemo sad na sutliju u SUTLIJASH. Ozbiljan sam, ne zajebajem se. Ko će ti reketariti mjesto koje prodaje sutliju, nema smisla. Sutlija može uvijek, nebitno koje godišnje doba.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#78 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by _Reds_ »

Ajs_Nigrutin wrote: 16/06/2023 23:38 Otvoriti SUTLIJASH gdje će se samo sutlija prodavati. Sutlija s ovim, sutlija s onim. Ručkiš fino i kažeš društvu, e idemo sad na sutliju u SUTLIJASH. Ozbiljan sam, ne zajebajem se. Ko će ti reketariti mjesto koje prodaje sutliju, nema smisla. Sutlija može uvijek, nebitno koje godišnje doba.
:thumbup:
Ci-Nick
Posts: 5188
Joined: 15/03/2015 17:38

#79 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ci-Nick »

Ludzak wrote: 16/06/2023 22:25 Šta biste meni, kao mašinskom inžinjeru, preporučili za pokretanje vlastitog biznisa? Ali da nisu izrade ograda i tako to.
Razmišljao sam o CNC mašinama, čak sam razmišljao o brizganju plastike, ali su mašine preskupe, a ja nemam baš tolikih financijskih mogućnosti. A i rizično mi je to sve.
Stvarno ne znam.
S obzirom da si maš, ing. to sa CNC mašinama nije loša ideja. Traži partnera u Austriji, Njemačkoj, Sloveniji, zašto ne i Hrvatskoj koji će investirati. Svi oni imaju problema sa radnom snagom, visokim troškovima, npr. cijena struje,.. Ti ćeš obezbjediti (pronaći) prostor a on će dati mašine i obezbjediti dovoljno posla.
Samo biti uporan, tačan i iskren.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#80 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Lajavikrelac »

Što se tiče obrade metala i drveta, te industrije dobro posrću u zadnje vrijeme :-? Narudžbe iz inostranstva sve slabije i slabije...
Hakiz
Posts: 40564
Joined: 30/07/2015 20:01

#81 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 18/06/2023 16:06 Što se tiče obrade metala i drveta, te industrije dobro posrću u zadnje vrijeme :-? Narudžbe iz inostranstva sve slabije i slabije...
Vala, ko pokreće biznis misleći kako će prodavati samo europskoj gospodi, a ne i nama klošarima, neka propadne.
User avatar
Ludzak
Posts: 5508
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#82 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ludzak »

Lajavikrelac wrote: 18/06/2023 16:06 Što se tiče obrade metala i drveta, te industrije dobro posrću u zadnje vrijeme :-? Narudžbe iz inostranstva sve slabije i slabije...
Plašim se tih stvari zato što su i to Kinezi preuzeli.
Hakiz
Posts: 40564
Joined: 30/07/2015 20:01

#83 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Hakiz »

...
Last edited by Hakiz on 20/06/2023 10:24, edited 1 time in total.
garankich
Posts: 125
Joined: 03/05/2013 20:10

#84 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by garankich »

Šta god ima veze sa hranom i trgovinom , ne može propasti. Osobno sam usko vezan za dostavu i komercijalu U KOJI GOD OBJEKAT UĐEŠ visi čovjek na čovjeku, od malog deny proma u nekim pizdićima do Binga na alipašinom , ljudi samo ulaze i ulaze i kupuju i kupuju kao sumanuti ,ista stvar i sa restoranima
Hakiz
Posts: 40564
Joined: 30/07/2015 20:01

#85 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Hakiz »

...
User avatar
Ludzak
Posts: 5508
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#86 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ludzak »

Može li jedan kratki savjet?
Tek sam pokrenuo obrt. Radiće se obrada metala. To je ipak moj fah. Mene zanima jedno... Pošto mi treba jedna 3D i Cam aplikacija za konstrukcije i programiranja CNC mašina, recimo Solidworks (jer sam ekspert iz tog). Ne smijem ga skinuti preko piraterije da me ne budu zayebavali, a za licencu ipak nemam para. Da li postoji kakvo rješenje, ili neka druga aplikacija koja je otvorena za nas obične smrtnike? :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24904
Joined: 08/09/2005 20:08

#87 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Haris.ba »

Ludzak wrote: 16/10/2023 20:31 Može li jedan kratki savjet?
Tek sam pokrenuo obrt. Radiće se obrada metala. To je ipak moj fah. Mene zanima jedno... Pošto mi treba jedna 3D i Cam aplikacija za konstrukcije i programiranja CNC mašina, recimo Solidworks (jer sam ekspert iz tog). Ne smijem ga skinuti preko piraterije da me ne budu zayebavali, a za licencu ipak nemam para. Da li postoji kakvo rješenje, ili neka druga aplikacija koja je otvorena za nas obične smrtnike? :mrgreen:
Freecad?
nekome
Posts: 2939
Joined: 17/05/2011 10:41

#88 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by nekome »

Ne kontam kako i ko to provjerava... a i cuo sam prica da velike i izvikane kompanije koriste piratske software...
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#89 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by emotivac »

Solidworks provjeravaju i veoma je opasno imati krekovanu verziju u firmi. Ne igraj se sa tim. Jedino da nabaviš neki laptop, ali da s njim nikako ne ideš na internet, znači nikad više poslije instalacije :D

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sipa-vr ... /210423157

Meni su za jednu drugu aplikaciju, koju koristim za CNC laser, ispisali nešto skroz drugo na komad, nešto tipa "molim da ne koristite piratsku verziju, pratimo vas" :-) :-) Ja se shebo kad sam vidio, ode mi reko komad bezveze :lol: :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24904
Joined: 08/09/2005 20:08

#90 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Haris.ba »

emotivac wrote: 17/10/2023 07:28 Solidworks provjeravaju i veoma je opasno imati krekovanu verziju u firmi. Ne igraj se sa tim. Jedino da nabaviš neki laptop, ali da s njim nikako ne ideš na internet, znači nikad više poslije instalacije :D

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sipa-vr ... /210423157

Meni su za jednu drugu aplikaciju, koju koristim za CNC laser, ispisali nešto skroz drugo na komad, nešto tipa "molim da ne koristite piratsku verziju, pratimo vas" :-) :-) Ja se shebo kad sam vidio, ode mi reko komad bezveze :lol: :lol:
To preko interneta je ono sto Solidworks provjerava.

Nasa inspekcija dodje na lice mjesta i provjerava se racunare. Nema price to mi je od kuce laptop.
moimoi
Posts: 4717
Joined: 01/07/2006 12:59

#91 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by moimoi »

Ludzak wrote: 16/10/2023 20:31 Može li jedan kratki savjet?
Tek sam pokrenuo obrt. Radiće se obrada metala. To je ipak moj fah. Mene zanima jedno... Pošto mi treba jedna 3D i Cam aplikacija za konstrukcije i programiranja CNC mašina, recimo Solidworks (jer sam ekspert iz tog). Ne smijem ga skinuti preko piraterije da me ne budu zayebavali, a za licencu ipak nemam para. Da li postoji kakvo rješenje, ili neka druga aplikacija koja je otvorena za nas obične smrtnike? :mrgreen:
A zasto ne vidis po ovim NO i ostalim ublehama koji zive na racun tih prica i “projekata” od koga bi mogao dobiti lovu za te aplikacije??
Napisi jedan mail ko si.. sta si i cime se bavis i frkni ga na par adresa.
Nemas sta izgubiti.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1076
Joined: 30/09/2020 14:34

#92 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by xPaco1337 »

Ludzak wrote: 16/10/2023 20:31 Može li jedan kratki savjet?
Tek sam pokrenuo obrt. Radiće se obrada metala. To je ipak moj fah. Mene zanima jedno... Pošto mi treba jedna 3D i Cam aplikacija za konstrukcije i programiranja CNC mašina, recimo Solidworks (jer sam ekspert iz tog). Ne smijem ga skinuti preko piraterije da me ne budu zayebavali, a za licencu ipak nemam para. Da li postoji kakvo rješenje, ili neka druga aplikacija koja je otvorena za nas obične smrtnike? :mrgreen:
Ne znam jel pomaže ovo ? https://carbide3d.com/learn/free-cnc-software/

Ne znam kakav je Blender za te stvari, ja sam ga koristio u drugačije svrhe, ali eto i on je besplatan.
Hakiz
Posts: 40564
Joined: 30/07/2015 20:01

#93 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Hakiz »

nekome wrote: 16/10/2023 22:30 Ne kontam kako i ko to provjerava... a i cuo sam prica da velike i izvikane kompanije koriste piratske software...
Provjerava tako da softver komunicira sa serverom. Kada se nešta ne slaže, softver na serveru izbaci obavještenje da na toj IP adresi postoji problematična kopija. Onda se malo prati, provjerava, pa kada vjerovatnoća da da je na toj IP adresi nelegalna kopija postane velika, ide se uz pomoć policije te države ganjati korisnika.

Korištenje VPN ili TOR itd mijenja IP adresu, a server traži da se IP adresa trenutnog korištenja softvera podudara sa IP adresom "preuzetom" prilikom instalisanja softvera. Tako da VPN i TOR tu kopiju softvera odmah čine sumnjivom.

Isključivanje interneta za vrijeme korištenja je sve manje moguće jer softver neće rafiti ako nema aktivnu internet konekciju. Ni za Adobe se više ne može koristiti ona opcija liste adresa koja se u onom BAT ili INI fajlu izbriše da bi se spriječilo povezivanje sa serverom. Drugačije je riješeno

To se naročito odnosi na softver koji svojom prirodom nije za korištenje na različitim lokacijama. Logično je da će se softver za CNC mašinu koristiti tamo gdje je mašina, neće se nositi sa sobom na godišnji odmor u hotel, u kafanu itd. A ako pomjeraš mašinu u novu radionicu ili mijenjaš provajdera, sa legalnom kopijom postoji način da na serveru registruješ tu promjenu.

Neke firme su blaže u smislu da tolerišu određen nivo nelegalnog korištenja, recimo Microsoft neće biti prestrog prema korisnicima neregistrovane kopije Windowsa. Za Office će biti strožiji, ali često ne previše. Za neki drugi softver će biti nemilosrdan. Ili je softver besplatan za lično, nekomercijalno, korištenje, ali ko sa njim zarađuje mora ga platiti.

Međutim, kompanije čiji softver je takav da se koristi isključivo za zaradu, da "opšta populacija" nema od tog softvera koristi, imaju korist samo biznisi, te firme će biti stroge.

I trebaju. Ako zarađuješ koristeći neki alat, plati taj alat.

Interesantno je da neko neće imati dilemu da plati CNC mašinu, ali da plati softver koji tu mašinu pokreće, to ne želi.

I softver koji pokreće CNC mašinu je alat kao i ta mašina, plati ga kao i mašinu. Digni kredit da kupiš taj softver kao što ga digneš za kupovinu/gradnju/rentanje radionice ili same CNC mašine. I softver je ulaganje u biznis kao i radionica ili mašina.

Ko nema para za full verziju, neka koristi besplatan softver ili "light" verzije dok ne zaradi za full.

Ali ne, ovdje niko neće Linux i recimo Gimp, svi bi Windows i Photoshop. E, ako ćeš Photoshop i to najnoviju i full verziju, plati. Ako ti se ne plaća, koristi Gimp.

Ili Cubase i Ardour. Plati 500 eura Cubase ili plati 80 dolara za Windows verziju Ardoura, ili instališi Ubuntu Studio i dobiješ Ardour besplatno.

Postoje opcije za one koji nemaju novca za full verzije najmoćnijeg softvera da jeftino ili i besplatno počnu raditi, pomslo, pa da zarade za moćni softver i onda krenu "punom parom". Oni koji bi odmah "na vrh", neka plate.

Čemu dilema?

Uostalom, sve manje kompanija prodaje stand alone softver, softver koji se instališe na računar, sve više ih softver samo "iznajmljuje", radiš u programu koji je na serveru kompanije i to ga sa servera dižeš sebi internetom. Kada se iskopčaš sa interneta, nemaš taj program. Tako da je mogućnost neplaćanja sve manja.
Hakiz
Posts: 40564
Joined: 30/07/2015 20:01

#94 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Hakiz »

xPaco1337 wrote: 17/10/2023 09:32
Ludzak wrote: 16/10/2023 20:31 Može li jedan kratki savjet?
Tek sam pokrenuo obrt. Radiće se obrada metala. To je ipak moj fah. Mene zanima jedno... Pošto mi treba jedna 3D i Cam aplikacija za konstrukcije i programiranja CNC mašina, recimo Solidworks (jer sam ekspert iz tog). Ne smijem ga skinuti preko piraterije da me ne budu zayebavali, a za licencu ipak nemam para. Da li postoji kakvo rješenje, ili neka druga aplikacija koja je otvorena za nas obične smrtnike? :mrgreen:
Ne znam jel pomaže ovo ? https://carbide3d.com/learn/free-cnc-software/

Ne znam kakav je Blender za te stvari, ja sam ga koristio u drugačije svrhe, ali eto i on je besplatan.
Blender je dobar, filmovi se sa njim rade.

https://www.unixmen.com/commercial-a-mo ... n-blender/

https://www.blender.org/user-stories/

Itd

Ljudi bježe od Linuxa, a moćan je.

A većina tog softvera za Linux postoji i u Windows i u Mac verzijama ili besplatno ili su prihvatlijve cijene u odnosu na "prave" programe za te OS.
User avatar
Ludzak
Posts: 5508
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#95 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ludzak »

Haris.ba wrote: 16/10/2023 20:37
Ludzak wrote: 16/10/2023 20:31 Može li jedan kratki savjet?
Tek sam pokrenuo obrt. Radiće se obrada metala. To je ipak moj fah. Mene zanima jedno... Pošto mi treba jedna 3D i Cam aplikacija za konstrukcije i programiranja CNC mašina, recimo Solidworks (jer sam ekspert iz tog). Ne smijem ga skinuti preko piraterije da me ne budu zayebavali, a za licencu ipak nemam para. Da li postoji kakvo rješenje, ili neka druga aplikacija koja je otvorena za nas obične smrtnike? :mrgreen:
Freecad?
Instalirao. Gledajući po youtubu, ne izgleda mi loše. Ima CAD, CAM, FEM, Sheet Metal etc. s obzirom da je free ne očekujem neki bau, ali da bi moglo pomoći i te kako.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24904
Joined: 08/09/2005 20:08

#96 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Haris.ba »

Ludzak wrote: 19/10/2023 19:32
Haris.ba wrote: 16/10/2023 20:37

Freecad?
Instalirao. Gledajući po youtubu, ne izgleda mi loše. Ima CAD, CAM, FEM, Sheet Metal etc. s obzirom da je free ne očekujem neki bau, ali da bi moglo pomoći i te kako.
Ako si ga instalisao na windows gledaj da windows ima licencu proffesional. Ako odlucis da ga koristis, naravno. Mada, imas i za linux. Da li ce to imati veze sa masinama koje imas ne znam. Ne bi trebalo.
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#97 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by aston_martin »

Hakiz wrote: 17/10/2023 11:09
nekome wrote: 16/10/2023 22:30 Ne kontam kako i ko to provjerava... a i cuo sam prica da velike i izvikane kompanije koriste piratske software...
Provjerava tako da softver komunicira sa serverom. Kada se nešta ne slaže, softver na serveru izbaci obavještenje da na toj IP adresi postoji problematična kopija. Onda se malo prati, provjerava, pa kada vjerovatnoća da da je na toj IP adresi nelegalna kopija postane velika, ide se uz pomoć policije te države ganjati korisnika.

Korištenje VPN ili TOR itd mijenja IP adresu, a server traži da se IP adresa trenutnog korištenja softvera podudara sa IP adresom "preuzetom" prilikom instalisanja softvera. Tako da VPN i TOR tu kopiju softvera odmah čine sumnjivom.

Isključivanje interneta za vrijeme korištenja je sve manje moguće jer softver neće rafiti ako nema aktivnu internet konekciju. Ni za Adobe se više ne može koristiti ona opcija liste adresa koja se u onom BAT ili INI fajlu izbriše da bi se spriječilo povezivanje sa serverom. Drugačije je riješeno

To se naročito odnosi na softver koji svojom prirodom nije za korištenje na različitim lokacijama. Logično je da će se softver za CNC mašinu koristiti tamo gdje je mašina, neće se nositi sa sobom na godišnji odmor u hotel, u kafanu itd. A ako pomjeraš mašinu u novu radionicu ili mijenjaš provajdera, sa legalnom kopijom postoji način da na serveru registruješ tu promjenu.

Neke firme su blaže u smislu da tolerišu određen nivo nelegalnog korištenja, recimo Microsoft neće biti prestrog prema korisnicima neregistrovane kopije Windowsa. Za Office će biti strožiji, ali često ne previše. Za neki drugi softver će biti nemilosrdan. Ili je softver besplatan za lično, nekomercijalno, korištenje, ali ko sa njim zarađuje mora ga platiti.

Međutim, kompanije čiji softver je takav da se koristi isključivo za zaradu, da "opšta populacija" nema od tog softvera koristi, imaju korist samo biznisi, te firme će biti stroge.

I trebaju. Ako zarađuješ koristeći neki alat, plati taj alat.

Interesantno je da neko neće imati dilemu da plati CNC mašinu, ali da plati softver koji tu mašinu pokreće, to ne želi.

I softver koji pokreće CNC mašinu je alat kao i ta mašina, plati ga kao i mašinu. Digni kredit da kupiš taj softver kao što ga digneš za kupovinu/gradnju/rentanje radionice ili same CNC mašine. I softver je ulaganje u biznis kao i radionica ili mašina.

Ko nema para za full verziju, neka koristi besplatan softver ili "light" verzije dok ne zaradi za full.

Ali ne, ovdje niko neće Linux i recimo Gimp, svi bi Windows i Photoshop. E, ako ćeš Photoshop i to najnoviju i full verziju, plati. Ako ti se ne plaća, koristi Gimp.

Ili Cubase i Ardour. Plati 500 eura Cubase ili plati 80 dolara za Windows verziju Ardoura, ili instališi Ubuntu Studio i dobiješ Ardour besplatno.

Postoje opcije za one koji nemaju novca za full verzije najmoćnijeg softvera da jeftino ili i besplatno počnu raditi, pomslo, pa da zarade za moćni softver i onda krenu "punom parom". Oni koji bi odmah "na vrh", neka plate.

Čemu dilema?

Uostalom, sve manje kompanija prodaje stand alone softver, softver koji se instališe na računar, sve više ih softver samo "iznajmljuje", radiš u programu koji je na serveru kompanije i to ga sa servera dižeš sebi internetom. Kada se iskopčaš sa interneta, nemaš taj program. Tako da je mogućnost neplaćanja sve manja.
Kako da kupim Adobe programe u BiH? Kad odem na njihovu stranicu uopce nema opcije da se odabere Bosna i Hercegovina za download i uplatu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24904
Joined: 08/09/2005 20:08

#98 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Haris.ba »

aston_martin wrote: 25/10/2023 05:46 Kako da kupim Adobe programe u BiH? Kad odem na njihovu stranicu uopce nema opcije da se odabere Bosna i Hercegovina za download i uplatu.
Preko domace firme koja dila te programe.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#99 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by holowey »

Haris.ba wrote: 25/10/2023 09:07
aston_martin wrote: 25/10/2023 05:46 Kako da kupim Adobe programe u BiH? Kad odem na njihovu stranicu uopce nema opcije da se odabere Bosna i Hercegovina za download i uplatu.
Preko domace firme koja dila te programe.
https://qss.ba/company/partnerships
aston_martin
Posts: 457
Joined: 26/09/2020 18:41

#100 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by aston_martin »

Haris.ba wrote: 25/10/2023 09:07
aston_martin wrote: 25/10/2023 05:46 Kako da kupim Adobe programe u BiH? Kad odem na njihovu stranicu uopce nema opcije da se odabere Bosna i Hercegovina za download i uplatu.
Preko domace firme koja dila te programe.
holowey wrote: 25/10/2023 09:29
Haris.ba wrote: 25/10/2023 09:07
aston_martin wrote: 25/10/2023 05:46 Kako da kupim Adobe programe u BiH? Kad odem na njihovu stranicu uopce nema opcije da se odabere Bosna i Hercegovina za download i uplatu.
Preko domace firme koja dila te programe.
https://qss.ba/company/partnerships
Hvala.
Post Reply