Pokretanje samostalnog biznisa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Eleonora
Posts: 1318
Joined: 06/04/2008 14:05

#101 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Eleonora »

Vidim da tema dugo nije bila aktivna... Pa da sad ne otvaram novu... Zanima me, šta mislite o otvaranju automehanicarske radnje? Poslovni prostor je naš, cca 60 tak kvadrata, samo nam fali nekoliko stvari, npr dizalica, aparat za varenje itd...

Molim mišljenja?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10685
Joined: 10/03/2022 22:16

#102 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by ZoomZoomKiwi »

Da zaposlite mehaničara ili da neko od vas (muž, sin) radi?

Zavisi od lokacije gdje se nalazite, onda da li ste već u tom svijetu, koliko ljudi bi vam dolazilo u startu. Stavite broj potencijalnih klijenata u startu na papir, budite realni. Obavezno nakon osnovnog opremanja radnje uložite u reklame, facebook i tako to, da privučete što više ljudi.

U startu vjerovatno prvih par mjeseci, ako ne i duže, neće biti rentabilno.

Što se tiče nabavke osnovnih sredstava, prvo registrujte obrt, a onda ganjajte poticaje, a ima ih, za nabavku alata i tih stvarčica. Također mnogi dileri autodijelova nude opremu u neki dugoročni najam i/ili na kredit, pa se raspitajte svakako.

Mislim da za registraciju automehaničarskog obrta mroate imati kvalifikovanog automehaničara koji bi bio voditelj radnje, no to provjerite svakako.


Početni kapital varira od toga šta od opreme vam treba i koliko dugo će trajati startni period u kojem vjerovatno nećete ostvarivati nikakav profit, dok posao "ne krene" kako treba.
User avatar
Eleonora
Posts: 1318
Joined: 06/04/2008 14:05

#103 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Eleonora »

ZoomZoomKiwi wrote: 16/04/2024 19:42 Da zaposlite mehaničara ili da neko od vas (muž, sin) radi?

Zavisi od lokacije gdje se nalazite, onda da li ste već u tom svijetu, koliko ljudi bi vam dolazilo u startu. Stavite broj potencijalnih klijenata u startu na papir, budite realni. Obavezno nakon osnovnog opremanja radnje uložite u reklame, facebook i tako to, da privučete što više ljudi.

U startu vjerovatno prvih par mjeseci, ako ne i duže, neće biti rentabilno.

Što se tiče nabavke osnovnih sredstava, prvo registrujte obrt, a onda ganjajte poticaje, a ima ih, za nabavku alata i tih stvarčica. Također mnogi dileri autodijelova nude opremu u neki dugoročni najam i/ili na kredit, pa se raspitajte svakako.

Mislim da za registraciju automehaničarskog obrta mroate imati kvalifikovanog automehaničara koji bi bio voditelj radnje, no to provjerite svakako.


Početni kapital varira od toga šta od opreme vam treba i koliko dugo će trajati startni period u kojem vjerovatno nećete ostvarivati nikakav profit, dok posao "ne krene" kako treba.
Prvo, hvala na ovako lijepo sročenom odgovoru.

U pitanju je sami centar grada, a radio bi moj suprug, koji ima dosta alata, i godinama nesto radi, ali ništa ozbiljno, jer ima skroz drugi posao, kancelarijski...

Naravno, ima dosta poznanika, i za početak, mislim da bismo imali solidan broj mušterija.

Ovo sam pitala s aspekta potražnje ove djelatnosti. Mislim da toga uvijek treba i da su mehaničari uvijek traženi. Možda je mana sto nije to "završio", mislim nije školovan za to, al čitav život to radi i voli i generalno brzo uci sve vezano za takve poslove.

Da li se radnja mora registrovati kao obrt?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10685
Joined: 10/03/2022 22:16

#104 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma ništa :)

Može se otvoriti i d.o.o., ne mora to biti obrt. Papirologije i za jedno i za drugo ima, ali uz dobrog knjigovođu i/ili advokata, sve se može s lakoćom završiti. Što se tiče škole za to, mehaničar s kojim ja održavam sva svoja vozila nije školovan za to, nisam ni ja, pa radim sam sebi sve one osnovne stvari pa poneke i kompliciranije.

Što se tiče potražnje, opet zavisi koji je grad u pitanju, koliko stanovnika ima, koliko automehaničara ima u određenom krugu (1, 3, 5, 10 km) itd.

Realno, barem u Zenici, znam 15ak automehaničara, što od najboljih, preko dobrih, do onih osrednjih pa i loših. Kod svakog je čekanje na termin barem par dana, i svi imaju pune ruke posla.

Auta nikad nije bilo više, a i nikad se više nisu kvarila :mrgreen:

Ja sam o istom razmišljao, ali zbog male bebe i nekih drugih okolnosti nisam bio spreman na rizik da napustim trenutnu "siguricu" da bih riskirao da probam nešto tako, iako mi je to zaista najveća strast i vjerovatno ću se kajati kad ostarim.

Ako je tako kako kažeš, zašto ne probati, ako ga to zaista interesuje. Kad voliš ono što radiš, onda imaš odlične predispozicije da u tom poslu budeš među najboljima.
User avatar
Eleonora
Posts: 1318
Joined: 06/04/2008 14:05

#105 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Eleonora »

ZoomZoomKiwi wrote: 16/04/2024 20:05 Ma ništa :)

Može se otvoriti i d.o.o., ne mora to biti obrt. Papirologije i za jedno i za drugo ima, ali uz dobrog knjigovođu i/ili advokata, sve se može s lakoćom završiti. Što se tiče škole za to, mehaničar s kojim ja održavam sva svoja vozila nije školovan za to, nisam ni ja, pa radim sam sebi sve one osnovne stvari pa poneke i kompliciranije.

Što se tiče potražnje, opet zavisi koji je grad u pitanju, koliko stanovnika ima, koliko automehaničara ima u određenom krugu (1, 3, 5, 10 km) itd.

Realno, barem u Zenici, znam 15ak automehaničara, što od najboljih, preko dobrih, do onih osrednjih pa i loših. Kod svakog je čekanje na termin barem par dana, i svi imaju pune ruke posla.

Auta nikad nije bilo više, a i nikad se više nisu kvarila :mrgreen:

Ja sam o istom razmišljao, ali zbog male bebe i nekih drugih okolnosti nisam bio spreman na rizik da napustim trenutnu "siguricu" da bih riskirao da probam nešto tako, iako mi je to zaista najveća strast i vjerovatno ću se kajati kad ostarim.

Ako je tako kako kažeš, zašto ne probati, ako ga to zaista interesuje. Kad voliš ono što radiš, onda imaš odlične predispozicije da u tom poslu budeš među najboljima.
U pitanju je Sarajevo, sami centar. Nismo se još raspitali, al mislim da u ovom dijelu grada, nema nesto puno automehanicara.

Pa znate sta, ako vam je dobar primarni posao, tj zadovoljni ste, onda u redu. Ali mi smo nekako nadošli sami, u smislu da nam je više preko glave da nam neki poslodavac kroji sudbinu. Kada to kažem mislim na godišnji odmor, radno vrijeme, pa platu itd...

Ovako sam si sebi gazda. Ulaganja ima, naravno, al se nekad mora i rizikovati ako je u pitanju dobar biznis. Kao sto mislim da je ovaj. Evo vi ste mi donekle potvrdili. Mada nema drugim komentara više hahah

I bas to, ako se radi ono sto se voli, mislim da to rijetko kad propadne.

I mi imamo malo dijete i bas zbog nje najviše, razmišljamo o ovom potezu. Vidjet ćemo,... Polako :) sreća prati hrabre :)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10685
Joined: 10/03/2022 22:16

#106 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by ZoomZoomKiwi »

Sretno! :thumbup:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3684
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#107 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by anex »

Odakle krenuti kad neko hoće da pomrene biznis?
Hajmo reči prodaja je u pitanju, treba prostor.
Kako bi nekl krenuo?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24948
Joined: 08/09/2005 20:08

#108 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Haris.ba »

anex wrote: 23/04/2024 15:51 Odakle krenuti kad neko hoće da pomrene biznis?
Hajmo reči prodaja je u pitanju, treba prostor.
Kako bi nekl krenuo?
Nadje prostor koji mu odgovara lokacijski i finansijski (kupi ili ugovor o zakupu) i registruje trgovacku radnju, angazuje racunovodju i opleti.

Cim se hoce baviti prodajom, vjerovatno zna sta i gdje ce nabavljati robu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7783
Joined: 03/06/2016 16:31

#109 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Dope_Man »

Eleonora wrote: 16/04/2024 19:59 Ovo sam pitala s aspekta potražnje ove djelatnosti. Mislim da toga uvijek treba i da su mehaničari uvijek traženi. Možda je mana sto nije to "završio", mislim nije školovan za to, al čitav život to radi i voli i generalno brzo uci sve vezano za takve poslove.
Svi majstori su itekako trazeni zadnjih godina. U mom komsiluku su bila dvojica, jedan mehanicar, drugi limar. Obojica radili samo nakon posla, al uvijek je bilo auta ispred kuce. Isto tako moj mehanicar koji mi je odrzavao auto je uvijek ispred kuce imao nekoliko musterija, a ja bio sretan jer mene uzima preko reda :D

Tako da u tom sigurno ima posla, naravno samo je potrebno da prodje neko vrijeme dok raja skonta da je tu, ili sto rece kiwi da opletete reklame. Mozda je i najbolje da za pocetak radi malo mimo posla (ako mu se da tako) dok ne vidi broj musterija i to, pa da predje na iskljucivo rad za sebe u radionici.
Hakiz
Posts: 40612
Joined: 30/07/2015 20:01

#110 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Hakiz »

Eleonora wrote: 17/04/2024 15:49
ZoomZoomKiwi wrote: 16/04/2024 20:05 Ma ništa :)

Može se otvoriti i d.o.o., ne mora to biti obrt. Papirologije i za jedno i za drugo ima, ali uz dobrog knjigovođu i/ili advokata, sve se može s lakoćom završiti. Što se tiče škole za to, mehaničar s kojim ja održavam sva svoja vozila nije školovan za to, nisam ni ja, pa radim sam sebi sve one osnovne stvari pa poneke i kompliciranije.

Što se tiče potražnje, opet zavisi koji je grad u pitanju, koliko stanovnika ima, koliko automehaničara ima u određenom krugu (1, 3, 5, 10 km) itd.

Realno, barem u Zenici, znam 15ak automehaničara, što od najboljih, preko dobrih, do onih osrednjih pa i loših. Kod svakog je čekanje na termin barem par dana, i svi imaju pune ruke posla.

Auta nikad nije bilo više, a i nikad se više nisu kvarila :mrgreen:

Ja sam o istom razmišljao, ali zbog male bebe i nekih drugih okolnosti nisam bio spreman na rizik da napustim trenutnu "siguricu" da bih riskirao da probam nešto tako, iako mi je to zaista najveća strast i vjerovatno ću se kajati kad ostarim.

Ako je tako kako kažeš, zašto ne probati, ako ga to zaista interesuje. Kad voliš ono što radiš, onda imaš odlične predispozicije da u tom poslu budeš među najboljima.
U pitanju je Sarajevo, sami centar. Nismo se još raspitali, al mislim da u ovom dijelu grada, nema nesto puno automehanicara.

Pa znate sta, ako vam je dobar primarni posao, tj zadovoljni ste, onda u redu. Ali mi smo nekako nadošli sami, u smislu da nam je više preko glave da nam neki poslodavac kroji sudbinu. Kada to kažem mislim na godišnji odmor, radno vrijeme, pa platu itd...

Ovako sam si sebi gazda. Ulaganja ima, naravno, al se nekad mora i rizikovati ako je u pitanju dobar biznis. Kao sto mislim da je ovaj. Evo vi ste mi donekle potvrdili. Mada nema drugim komentara više hahah


I bas to, ako se radi ono sto se voli, mislim da to rijetko kad propadne.

I mi imamo malo dijete i bas zbog nje najviše, razmišljamo o ovom potezu. Vidjet ćemo,... Polako :) sreća prati hrabre :)
Sa druge strane, kada je legalan biznis u pitanju, sve one stvari koje je u firmi neko radio a da radnik nije znao za njih, administracija, inspekcije, reketarenje (ne u smislu da mafija traži novac, možda i to bude, nego da neko iz firme koja radi, na primjer, deratizaciju maltretira da baš njegovu odaberete, a ne konkurenta) itd, kada taj radnik pokrene firmu sada kao gazda mora raditi sam. Ili plaćati druge ljude i firme da za njega to obave, ali tada se troši novac na njih, zarada je manja. A ako ima uposlenike, onda i sa njima valja deverati. Plate, odmori, bolovanja, karakteri, kašnjenja, zabušavanja ko zna.

Dobar savjet je neko već rekao, raditi to pored redovnog posla, pa ako krene, onda napustiti posao i da to bude puna profesija. Ko može istrpjeti da nema vremena za porodicu jer radi dva posla.

I Christofer Little, agent koji je zastupao JK Rowling za njenu prvu knjigu o Harryju Potteru, rekao je Rowling da ne napušta posao učiteljice, te stvari, dječije knjige koje pišu žene, ne donose zaradu. Ispalo je da, ipak, donose :-D

I treba imati u vidu veliko početno ulaganje kojem treba puno vremena da se isplati. Neće se daleko doći ako neko doveze auto i vrati se jer nemate skupu mašinu koja treba da bi se njegov auto popravio. Taj će pričati okolo da ne valjate.

Na primjer, ja bih volio radionicu za popravak namještaja. I neko mi donese stolicu iz 19. vijeka koja ima izrezbarene okrugle noge. Jedna noga uništena, treba istokariti novu. Ne mogu reći klijentu da neću popraviti zbog toga što je strug skup, ne mogu ga kupiti u BiH, moram ga uvesti a transport i carina skuplji od ionako već skupog struga. Klijenta to ne interesuje, nije ga briga zašto, on zna samo da nisam bio u stanju popraviti. To ne bi bio dobar marketing za moj posao, ne bih daleko došao.

A da proizvodim namještaj, odabrao bih dizajn u kojem nema okruglih nogu, pa ne bih morao kupovati strug. Bilo bi lakše i jeftinije proizvoditi namještaj, nego opremiti radionicu za popravak. Jer, kod popravka, bilo čega, automobila, namještaja, itd, radionica mora biti spremna na sve šta joj dođe.

Osim ako radionica nije u fazonu emisije "Flipping bangers" sezona 3 :lol:

Eto, umjesto radionice za popravak svega, neka počne kao u toj emisiji. Kupuje one automobile koje može popraviti alatom koji već ima, pa ih prodaje. Pa polako, zaradi se za novi alat, nove mogućnosti i ko zna, nebo je granica.

I, računajte na sve veći broj električnih vozila.

Sretno.
Post Reply