Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#1 Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Post by jalle »

Bio sam nedavno u Njemačkoj i od tada jedna ideja mi se mota poglavi.

Naime za to par dana gore , djevojka je uspjela dobiti ugovr kod firme da radi kao medicinska sestra.
Ja sam imao takođe jedan razgovor ali je to bio čorak. Švabo mi nije dao objašnjenje zašto nisam prošao na razgovoru. Radim kao informatičar već dugo pa sam se nadao da će moje iskustvo proći.

Budući da ispada da bi prije mogao pokrenuti svoj biznis, nego dobiti ugovor od nijemca, ideja je sljedeća:

Registrovati firmu koja će se baviti medicinskim uslugama.
  • U dogledno vrijeme tu bi radila djevojka a naravno potrebno bi bilo zaposliti još med osoblja. SAd se kontam je li pametnije primiti naše ljude s balkana , s kojim bi se lakše razumio ili primiti rumune, bugare koje ipak imaju već sređene papire ? Ukoliko neko misli da je prva opcija bolja, bujrum da se nađemo i možda zajedno započnemo biznis :-D

    Drugo, po nekim informacija registrovanje firme u Njem je omogućeno svakome. Postoje GmbH i UG vrste. Ovo drugo je nešto jednostavniji oblik i ne zahtjeva osnivački kapital.
Da li neko ima konkretnog iskustva u ovome ?
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#2 Re: Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Post by paladinka »

Neko ko zivi u drzavi koja nije u EU , mora uloziti najmanje pola miliona eura i ostvariti 5 radnih mjesta da bi mogao otvoriti firmu u Njemackoj. http://www.gruenderlexikon.de/magazin/w ... den-durfen
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#3 Re: Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Post by jalle »

paladinka wrote:Neko ko zivi u drzavi koja nije u EU , mora uloziti najmanje pola miliona eura i ostvariti 5 radnih mjesta da bi mogao otvoriti firmu u Njemackoj. http://www.gruenderlexikon.de/magazin/w ... den-durfen
OVdje ne piše tako , zato sam i pokrenuo temu
http://www.poslovne-usluge.com/otvaranj ... no_svakome

Inače svjestan sam da je nemogu automatski dobiti , niti boravišnu niti radnu dozvolu, jednostavno registrovanjem firme.
Ali se pitam je li moguće započeti biznis za nekoga ko je van EU ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Post by muminovic »

@jalle, pa ako pise tako kontaktiraj ih i nek ti oni sve zavrse.
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#5 Re: Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Post by jalle »

muminovic wrote:@jalle, pa ako pise tako kontaktiraj ih i nek ti oni sve zavrse.
evo pokusavam i ne radi im kontakt forma. jbga
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Post by muminovic »

jalle wrote:
muminovic wrote:@jalle, pa ako pise tako kontaktiraj ih i nek ti oni sve zavrse.
evo pokusavam i ne radi im kontakt forma. jbga
Imas broj telefona
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#7 Re: Pokretanje biznisa u Njemačkoj

Post by forumskivojnik »

jalle wrote:Bio sam nedavno u Njemačkoj i od tada jedna ideja mi se mota poglavi.

Naime za to par dana gore , djevojka je uspjela dobiti ugovr kod firme da radi kao medicinska sestra.
Ja sam imao takođe jedan razgovor ali je to bio čorak. Švabo mi nije dao objašnjenje zašto nisam prošao na razgovoru. Radim kao informatičar već dugo pa sam se nadao da će moje iskustvo proći.

Budući da ispada da bi prije mogao pokrenuti svoj biznis, nego dobiti ugovor od nijemca, ideja je sljedeća:

Registrovati firmu koja će se baviti medicinskim uslugama.
  • U dogledno vrijeme tu bi radila djevojka a naravno potrebno bi bilo zaposliti još med osoblja. SAd se kontam je li pametnije primiti naše ljude s balkana , s kojim bi se lakše razumio ili primiti rumune, bugare koje ipak imaju već sređene papire ? Ukoliko neko misli da je prva opcija bolja, bujrum da se nađemo i možda zajedno započnemo biznis :-D

    Drugo, po nekim informacija registrovanje firme u Njem je omogućeno svakome. Postoje GmbH i UG vrste. Ovo drugo je nešto jednostavniji oblik i ne zahtjeva osnivački kapital.


Da li neko ima konkretnog iskustva u ovome ?
Ovo ti je sa tvog linka koji si objavio!

"Otvaranje UG firme u Njemačkoj - Unternehmergesellschaft
Unternehmergesellschaft haftungbeschränkt je nova vrsta firme koja ne zahtijeva mnogo kapitala i koja se jednostavno i brzo osniva. Ova vrsta firme se može pretvoriti kasnije u GmbH i može postati GmbH firma.
Ovakvu vrstu firme možemo preporučiti samo osobama kojima boravak, radna i boravišna dozvola u Njemačkoj nije važna ili ako već imaju radnu i boravišnu dozvolu u Njemačkoj i žele da počnu brzo poslovati sa vlastitom firmom.
Poseban kapital za UG firmu nije potreban, ali ne preporučujemo da je kapital manji od €1000, jer ćete već za samo osnivanje firme imati više troškova.
"

Ti trebaš i radnu i boravišnu dozvolu, :D , kakav si sa jezikom???,a i osnivački kapital itekako trebaš .
1.Kome ćeš "iznajmljivati" te medicinare i odakle ćeš im plaćati penziono, zdravstveno i isplaćivati plaće jer ti poslodavci u Njemačkoj sigurno neće unaprijed i tačno na vrijeme isplaćivati za te radnike, a sve dadžbine za njih plaćaš ti, a ne oni kojima si ih iznajmio.
2.Ako misliš posredovati u zapošljavanju kako to imaš namjeru uraditi bez poznavanja jezika i bez kontakata kada ni sam sebe nisi uspio
"prodati" ? :lol:
Post Reply