Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#3726 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

Sapna_TZ wrote:Ja sam uvijek govorio da se mi jednostavno precjenjujemo.
Ne postoji primitivnija zajednica ljudi od ljudi koji zive u danasnjem Sarajevu.
Barem na evropskom kontinentu.
Mnogo nas vrijedja kad nam se kaze da smo evropski Dzalalabad.
Ali jesmo, dzaba sve negacije.
Ja sad mogu nabrojati deset porodica gdje niko sa nikim ne prica.
Mogu nabrojati deset brakova koji su pukli zbog svekrve i punice.
Mogu nabrojati deset ulica gdje se komsije sude zbog vocke na medji.
Mogu nabrojati deset porodica gdje babo nije cuo za kondom pa stanca djecu ko u proizvodnom pogonu cijepanja molekularnih atoma, a visi na birou.
Mogu nabrojati deset porodica gdje se rodjena braca mrze zbog medjasnog znaka.
Mogu nabrojati toliko primitivizma i zaostalosti u ovoj zalosnoj drzavi da mi je cak i Sierra Leone donekle privlacna destinacija.

A sve je to posljedica nazadnog i retrogardnog mentaliteta.
Mi sa Evropom imamo veze tek toliko da se mozemo tjesiti da smo u jednom dijelu historije bili zanimljivi da nekom okupatoru budemo kolonija.

Sad je svako od nas digao ruke, a mi se busamo da smo neke seher- Sarajlije a obicna smo prdimahovina u zadzepku svjetske mape.
Odakle ti lova za internet, frajeru? :D
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#3727 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

cassius wrote:
Radio Sarajevo wrote:
Pa valjda ja imam više iskustva i više prava da govorim kako je vani ako već živim vani.

Zašto bi me neko ignorisao, pa nisam ni prema kome bezobrazan, pričam normalno i nikoga ne vrijeđam. Meni ne ide ni iz džepa ni u džep, otiđite svi put Njemačke, a ja vam samo govorim da će vam prve dvije - tri godine biti mnogo lošije nego ste očekivali. Nakon toga, ako se stabilizujete, uspijete se izboriti u nekoj firmi za fino mjesto, sredite stan (a tu je uglavnom faktor sreća), onda vam možda i može biti lijepo. I opet, nećete imati svoje prijatelje, roditelji će vam svake godine biti sve stariji i bolesniji, a to će vas sjebavati kad dođete u Bosnu, kulturna dešavanja ćete svesti na nulu, omiljeni klub ćete gledati preko Moje TV, bićete uvijek negdje stranci, itd.

Moja situacija je specifična, i kako sam rekao, živio sam u nekoliko zemalja, proputovao skoro sve kontinente (jedino nisam bio u Australiji), i garantujem da je BiH među 30-40 najboljih zemalja svijeta. Razloge sam već naveo sto puta na ovoj temi.

Ali jbg, kad rđavom kurcu i dlake smetaju, ja tu ne mogu pomoći. Ako ćemo radije kupati Švabe nego roditelje, tetku i sl., onda nešto s nama nije u redu.

I na kraju je to sve do para. Ljudi ne znaju zaraditi novac, a u Bosni tih prilika ima koliko hoćeš, samo ljudi po dafaultu nisu poduzetni, i ne žele odgovornost i rizik. Žele sve na gotovo, da malo rade, a mnogo zarađuju, a to nema nigdje.

Sto ne bi imali svoje prijatelje ? To se ne upoznaju novi ljudi ili mozda cak i ovi iz BiH su tamo? Ako si ti tamo učahuren ne znaci da je svako takav.
"onda vam mozda i moze biti lijepo ", treba prestat citat ovaj tvoj post odmah tu na pocetku.
Opisao si fino svoj zivot kroz ovo gore napisano. NIje svaciji takav.
Roditelji su stariji i bolesniji svake godine, ha vidao ih sedmicno , ha svakih par mjeseci. Ne moze se pobjeci od toga.
Bicemo uvijek negdje stranci. Pola njemacke su stranci.
Kulturna desavanja svest na nulu, o cemu ti pricas. U BiH i ne postoje kulturna desavanja.

Pa dobro ljudino , vrati se ti u BiH , pa da mi svi povjerujemo u ovu tvoju pricu, da imas bar neko uporište u ovom svom preseravanju.
Upoznaćeš ti nove ljude, ali će to sve biti ljudi poput tebe, koji su takođe došli nedavno u stranu zemlju. Imaćete pet tema, i nakon toga kapak, više nećete imati o čemu pričati. Ako ti misliš da ti neki Nijemac, Indijac, Afganistanac može biti kao tvoj kum, ili drug iz osnovne škole, onda vjerovatno i nisi imao prave prijatelje u životu.

U Švabiji takođe imaš kulturnih dešavanja, ali u Minhenu, Berlinu i sl. gradovima. Većina naših završi u selu pored Kassela, veliki grad vide na slici.
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#3728 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Meni uopšte Melbourne Australia nije zvučao podcjenjivački u svom narativu ??? Ili nisam tako shvatio.
Meni on baš zvuči kao oni što se vrate iz Amerike recimo, a Australija je , u odnosu na BiH, isto ako Amerika. Živi (valjda) na visokoj nozi u Sarajevu i nigdje mu nije bolje, što nama koji živimo ovdje zvuči nevjerovatno.

Svi koji tako slično govore su vjerovatno iskusili kako je vani, pa im je priča slična. A naš SOpna_Tz očito nije bio vani, doduše njemu ni odlazak,ni bilo šta drugo, neće pomoći.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#3729 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by cassius »

Radio Sarajevo wrote:
Upoznaćeš ti nove ljude, ali će to sve biti ljudi poput tebe, koji su takođe došli nedavno u stranu zemlju. Imaćete pet tema, i nakon toga kapak, više nećete imati o čemu pričati. Ako ti misliš da ti neki Nijemac, Indijac, Afganistanac može biti kao tvoj kum, ili drug iz osnovne škole, onda vjerovatno i nisi imao prave prijatelje u životu.

U Švabiji takođe imaš kulturnih dešavanja, ali u Minhenu, Berlinu i sl. gradovima. Većina naših završi u selu pored Kassela, veliki grad vide na slici.
Lupas ko Maksim po diviziji. Inace jedino se u Bosni ljudi druze, i ima se milion tema, ne presipa se iz supljeg u prazno. :D kakav si ti bot.
Ja ja , veliki grad vide na slici, inace ne putuje se, od Kassela do Dortmunda 2 sata autom. :D

Vrati se u BiH i dokazi da je top 30-40 :D

90% da ti nisi mako iz svoje avlije nigdje. Proputovao si te kontinente google mapsom i klix forumom. Ima se vremena u inostranstvu vidim da se replicira na postove u roku od minute :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#3730 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by stakasa »

cassius wrote:
Radio Sarajevo wrote:
Upoznaćeš ti nove ljude, ali će to sve biti ljudi poput tebe, koji su takođe došli nedavno u stranu zemlju. Imaćete pet tema, i nakon toga kapak, više nećete imati o čemu pričati. Ako ti misliš da ti neki Nijemac, Indijac, Afganistanac može biti kao tvoj kum, ili drug iz osnovne škole, onda vjerovatno i nisi imao prave prijatelje u životu.

U Švabiji takođe imaš kulturnih dešavanja, ali u Minhenu, Berlinu i sl. gradovima. Većina naših završi u selu pored Kassela, veliki grad vide na slici.
Lupas ko Maksim po diviziji. Inace jedino se u Bosni ljudi druze, i ima se milion tema, ne presipa se iz supljeg u prazno. :D kakav si ti bot.
Ja ja , veliki grad vide na slici, inace ne putuje se, od Kassela do Dortmunda 2 sata autom. :D

Vrati se u BiH i dokazi da je top 30-40 :D

90% da ti nisi mako iz svoje avlije nigdje. Proputovao si te kontinente google mapsom i klix forumom. Ima se vremena u inostranstvu vidim da se replicira na postove u roku od minute :D
Po kancelarijama u inostranstvu niko nista ne radi. U Holandiji je on
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#3731 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Primjećujem da Bosanci koji žele da odu nikako ne prihvataju stavove ovih koji su dugo vani da je Bosna puno bolja nego što se čini.
Takvo nešto ih čak i vrijeđa.
Nije mi primjer SOpna, to je već patologija, već drugi, "umjereni" ali sa htijenjem da idu. Pohvali im Bosnu, zdrav zub im vadiš.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#3732 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by stakasa »

Seyfo wrote:Primjećujem da Bosanci koji žele da odu nikako ne prihvataju stavove ovih koji su dugo vani da je Bosna puno bolja nego što se čini.
Takvo nešto ih čak i vrijeđa.
Nije mi primjer SOpna, to je već patologija, već drugi, "umjereni" ali sa htijenjem da idu. Pohvali im Bosnu, zdrav zub im vadiš.
Oni su odlucili da odu. Misle da dugorocno rade pravu stvar. Svjesni su i oni sigurno da ce se satrati prvih cetri pet godina i vjerovatno sebe pumpaju. Krupna odluka i nije im lako
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#3733 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

cassius wrote:
Radio Sarajevo wrote:
Upoznaćeš ti nove ljude, ali će to sve biti ljudi poput tebe, koji su takođe došli nedavno u stranu zemlju. Imaćete pet tema, i nakon toga kapak, više nećete imati o čemu pričati. Ako ti misliš da ti neki Nijemac, Indijac, Afganistanac može biti kao tvoj kum, ili drug iz osnovne škole, onda vjerovatno i nisi imao prave prijatelje u životu.

U Švabiji takođe imaš kulturnih dešavanja, ali u Minhenu, Berlinu i sl. gradovima. Većina naših završi u selu pored Kassela, veliki grad vide na slici.
Lupas ko Maksim po diviziji. Inace jedino se u Bosni ljudi druze, i ima se milion tema, ne presipa se iz supljeg u prazno. :D kakav si ti bot.
Ja ja , veliki grad vide na slici, inace ne putuje se, od Kassela do Dortmunda 2 sata autom. :D

Vrati se u BiH i dokazi da je top 30-40 :D

90% da ti nisi mako iz svoje avlije nigdje. Proputovao si te kontinente google mapsom i klix forumom. Ima se vremena u inostranstvu vidim da se replicira na postove u roku od minute :D
I dalje imam manje postova od tebe :D :D :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#3734 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by stakasa »

Radio Sarajevo wrote:
cassius wrote:
Radio Sarajevo wrote:
Upoznaćeš ti nove ljude, ali će to sve biti ljudi poput tebe, koji su takođe došli nedavno u stranu zemlju. Imaćete pet tema, i nakon toga kapak, više nećete imati o čemu pričati. Ako ti misliš da ti neki Nijemac, Indijac, Afganistanac može biti kao tvoj kum, ili drug iz osnovne škole, onda vjerovatno i nisi imao prave prijatelje u životu.

U Švabiji takođe imaš kulturnih dešavanja, ali u Minhenu, Berlinu i sl. gradovima. Većina naših završi u selu pored Kassela, veliki grad vide na slici.
Lupas ko Maksim po diviziji. Inace jedino se u Bosni ljudi druze, i ima se milion tema, ne presipa se iz supljeg u prazno. :D kakav si ti bot.
Ja ja , veliki grad vide na slici, inace ne putuje se, od Kassela do Dortmunda 2 sata autom. :D

Vrati se u BiH i dokazi da je top 30-40 :D

90% da ti nisi mako iz svoje avlije nigdje. Proputovao si te kontinente google mapsom i klix forumom. Ima se vremena u inostranstvu vidim da se replicira na postove u roku od minute :D
I dalje imam manje postova od tebe :D :D :D
Kad si mislio nazad u domovinu?
Sapna_TZ
Posts: 84
Joined: 02/12/2018 18:20

#3735 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Sapna_TZ »

Seyfo wrote:Ima on ozbiljnih problema sa sobom. I nece ih se rijesiti gdje god da pobjegne.
:-)
Sapna_TZ
Posts: 84
Joined: 02/12/2018 18:20

#3736 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Sapna_TZ »

Na forumu su svi sto pisu visokosofisticirani inzinjeri sa desetak godina relevantnog iskustva u prestiznim multinacionalnim korporacijama i clanovi nadzornih odbora sa ogromnim uticajem u menadzmentu vodecih svjetskih kompanija kao sto su Google, Microsoft, Facebook i Apple. :D

U realnom svijetu svi su priuceni konobari sa kupljenim diplomama raznih zanimanja iz Hercegovine. :oops:
I takvi vecinom sanjaju da odu u Njemacku.
I mnogi odu, i onda kad vide da to nije tako kako oni misle da jeste i da se sistem ne moze prevariti
onda se kuka na sav glas i trubi se da Njemacka nije ono sto je nekad bila. :roll:

I nikad objasniti ovima da njemacka ili privreda bilo koje druge razvijene ekonomije ne ovisi o sumnjivim strucnjacima iz BIH ciji kvalitet obrazovanja je i vise nego upitan.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3737 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Radio Sarajevo wrote:
Sapna_TZ wrote:Ja sam uvijek govorio da se mi jednostavno precjenjujemo.
Ne postoji primitivnija zajednica ljudi od ljudi koji zive u danasnjem Sarajevu.
Barem na evropskom kontinentu.
Mnogo nas vrijedja kad nam se kaze da smo evropski Dzalalabad.
Ali jesmo, dzaba sve negacije.
Ja sad mogu nabrojati deset porodica gdje niko sa nikim ne prica.
Mogu nabrojati deset brakova koji su pukli zbog svekrve i punice.
Mogu nabrojati deset ulica gdje se komsije sude zbog vocke na medji.
Mogu nabrojati deset porodica gdje babo nije cuo za kondom pa stanca djecu ko u proizvodnom pogonu cijepanja molekularnih atoma, a visi na birou.
Mogu nabrojati deset porodica gdje se rodjena braca mrze zbog medjasnog znaka.
Mogu nabrojati toliko primitivizma i zaostalosti u ovoj zalosnoj drzavi da mi je cak i Sierra Leone donekle privlacna destinacija.

A sve je to posljedica nazadnog i retrogardnog mentaliteta.
Mi sa Evropom imamo veze tek toliko da se mozemo tjesiti da smo u jednom dijelu historije bili zanimljivi da nekom okupatoru budemo kolonija.

Sad je svako od nas digao ruke, a mi se busamo da smo neke seher- Sarajlije a obicna smo prdimahovina u zadzepku svjetske mape.
Odakle ti lova za internet, frajeru? :D
ima u kontejneru :D
A djele ilegalcima u njemackoj DZaba
bleicher
Posts: 183
Joined: 22/05/2018 16:43

#3738 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bleicher »

Seyfo wrote:Primjećujem da Bosanci koji žele da odu nikako ne prihvataju stavove ovih koji su dugo vani da je Bosna puno bolja nego što se čini.
Takvo nešto ih čak i vrijeđa.
Nije mi primjer SOpna, to je već patologija, već drugi, "umjereni" ali sa htijenjem da idu. Pohvali im Bosnu, zdrav zub im vadiš.
Normalno da me vrijedja, a jos zivim i radim u Njemackoj. Vrijedja svaciju pamet govoreci kako je Bosna lijepa, krasna, treba roditeljima hizmetiti, prijatelji su samo u Bosni i sl. a isti on zivi u Holandiji. Pa vrati se u Bosnu jaro. A da, njegov zivot je specifican on ne moze.
Pa jebi ga normalno da me vrijedja. Vrati se pa savjetuj.
Ko god pohvali Bosnu, a zivi u Bosni ja mu skidam kapu. Fino ti je-drago mi je. Ali nemoj mi hvaliti Bosnu iz Holandije jebem ga.
Oko pranja guzica da i to rascistimo, medicinari koji idu rade prvo kao pomocnici a zatim kao med.tehnicari. U sklopu posla je njega pacijenata kao u Bosni. Pa jeste li imali ikog nepokretnog u bolnici ko ga je oblacio, prao i sl. u Bosni? Tehnicar.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#3739 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mirsek »

bleicher wrote:
Seyfo wrote:Primjećujem da Bosanci koji žele da odu nikako ne prihvataju stavove ovih koji su dugo vani da je Bosna puno bolja nego što se čini.
Takvo nešto ih čak i vrijeđa.
Nije mi primjer SOpna, to je već patologija, već drugi, "umjereni" ali sa htijenjem da idu. Pohvali im Bosnu, zdrav zub im vadiš.
Normalno da me vrijedja, a jos zivim i radim u Njemackoj. Vrijedja svaciju pamet govoreci kako je Bosna lijepa, krasna, treba roditeljima hizmetiti, prijatelji su samo u Bosni i sl. a isti on zivi u Holandiji. Pa vrati se u Bosnu jaro. A da, njegov zivot je specifican on ne moze.
Pa jebi ga normalno da me vrijedja. Vrati se pa savjetuj.
Ko god pohvali Bosnu, a zivi u Bosni ja mu skidam kapu. Fino ti je-drago mi je. Ali nemoj mi hvaliti Bosnu iz Holandije jebem ga.
Oko pranja guzica da i to rascistimo, medicinari koji idu rade prvo kao pomocnici a zatim kao med.tehnicari. U sklopu posla je njega pacijenata kao u Bosni. Pa jeste li imali ikog nepokretnog u bolnici ko ga je oblacio, prao i sl. u Bosni? Tehnicar.
Zato kad radis u bosni onda si tehnicar al kad isto to radis u Svabiji onda si turobni perac usranih guzica.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3740 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by madner »

Valjda je poenta da to ne rade u BiH, niti bi radili u BiH, ali nije problem vani. :D
bleicher
Posts: 183
Joined: 22/05/2018 16:43

#3741 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bleicher »

madner wrote:Valjda je poenta da to ne rade u BiH, niti bi radili u BiH, ali nije problem vani. :D
A sta to ne bi radili u BiH? Pitam opet, ko pere pacijente u BiH?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3742 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Sigurno ne ovi “medicinari” iz Lištice
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#3743 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muzicar_iz_parka »

Ja bi se prijavio na kurs za zavarivanje kod Muhe_sa pa da idemo Šveđanke zavarivati.
:D

Što se tiče poslova, rade ljudi svašta, normalno je da se kad kreneš od nule ne može sve imati odmah, ali ko radi na tome i postigne.
Opet najviše je do samih ljudi, bilo je nekih koji su i u ratnim uslovima dobro živjeli a ima nekih koji i pored x hiljada KM Eura Dolara ne mogu kraj sa krajem sastaviti.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#3744 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mirsek »

madner wrote:Valjda je poenta da to ne rade u BiH, niti bi radili u BiH, ali nije problem vani. :D
Pa rade ljudi i u bih, samo je plata za taj tip posla puno manja nego vani. I lakse ces tamo naci taj posao, ovdje opet neke veze trebaju. I plus odes u perspektivniju buducnost. To je valjda poenta, benefiti pranja guzice vani i ovdje, izvagas i skontas.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#3745 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Sigurno ne ovi “medicinari” iz Lištice
Moze li prati u Svabiji ?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3746 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rockefeller »

Za med. tehnicara na Kumu ti treba stela i dobijes ugovor na godinu :lol:

Doneses ali prvo kupis rukavice u DM da imas s necim radit. Previjanje rana vela havle. Nemas dez. Sredstva da ocistis ranu, cistis sa naclom.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3747 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by triconja »

Rockefeller wrote:Za med. tehnicara na Kumu ti treba stela i dobijes ugovor na godinu :lol:

Doneses ali prvo kupis rukavice u DM da imas s necim radit. Previjanje rana vela havle. Nemas dez. Sredstva da ocistis ranu, cistis sa naclom.
Kako to? Uzmes tuzlansku so i razmutis u kanti na 10 litara vode? :lol: :lol: :lol:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#3748 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

stakasa wrote: Kad si mislio nazad u domovinu?
Ko kaže da sam mislio nazad?
bleicher
Posts: 183
Joined: 22/05/2018 16:43

#3749 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bleicher »

insomnia78 wrote:Sigurno ne ovi “medicinari” iz Lištice
U diskusiju se ukljucuje i Sveznajuci.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3750 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Mojne tako. Eto npr nemam pojma koji si uopste ti
Post Reply