Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
xoklix
Posts: 2416
Joined: 16/01/2018 16:07

#2276 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by xoklix »

De' ne zajebaji nas Bgt... To je možda cijena malog kamiona(7.5t - 12t ukupne nosivosti), šleper ne može biti nikako. Ispod jednog eura po kilometru niko neće upaliti kamion , a za kratke relacije i do 2 eura po kilometru.
User avatar
muha_sa
Posts: 128641
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2277 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:Ko da penis nosa po mejdanu a ne protivpozarni aparat. :-) Smrzo sam se ko ckapi,50 km da dodje i ocisti snijeg...Niko.Svi moraju negdje,u zavod,po dijete...Ok,sam ocistio.Ne molio ih ja vala.2 sata posla.Zavrseno.Ne mogu neadnika ni na slici,skapaj otac te jebo ljenguzi.
štp nisi mene zvao :-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2278 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Sjebacu ti mokracni mjehur pa belaj.
User avatar
muha_sa
Posts: 128641
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2279 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:Sjebacu ti mokracni mjehur pa belaj.
svakako mi je mlaz da bog mili sacuva--upišam cipele, vlastite :(
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2280 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali_balon »

xoklix wrote:
melac wrote:
xoklix wrote:Sve argumentovani odgovori :mrgreen:
Hoces li argumentovane odgovore.
Lukas Nakic daje place soferima cca 1300-1700 ovisno koliko imaju predjenih kilometara.
Herceg daje oko 1000-1400 ovisno koliko kilometara i koliko goriva trosi.
Mitraševic slicno, oko 1200-1500 za vanjske transporte,
Farma Prom, slicno kao ovi gore.
Grand Transport slicno daje love.
treba li dalje.

I ovo dobijaju iskusniji i bolji vozaci, koji znaju sve procedure na utvarima, carina, i koji dobro poznaju mjesta utovara i istovara.
A da kazem da ovi koji se ne bave samo prevozom daju i manje tj. ovi koji rade lokalnu distribuciju robe, kao Lactalis, Bingo, Nelt, S Kiseljak, Ledo, Konzum, AS Jelah i sl. Ovo gore je pobrojano za inozemne ture, i za ljude koji u nedjelju navecer odu, a u subotu se vrate u BiH. Koji imaju mnogo sati voznje i sl.
To u KMovima? Nema šanse da rade za tu cifru. Na kombiju koji rade međunarodni transport ljudi zarade 800-900 eura,a ne treba ništa osim B kategorije. Za šlepera ti treba 3 hiljade dodatnog uloga u vozačku dozvolu i raznorazne certifikate.
Dobar vozač šlepera dobije 45 eura dnevnicu na ruke i 600 KM na račun.
Dze to ima haj zaposli me
melac
Posts: 1584
Joined: 25/08/2008 19:33

#2281 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by melac »

xoklix wrote:De' ne zajebaji nas Bgt... To je možda cijena malog kamiona(7.5t - 12t ukupne nosivosti), šleper ne može biti nikako. Ispod jednog eura po kilometru niko neće upaliti kamion , a za kratke relacije i do 2 eura po kilometru.
Lijepo bi bilo da je tako.
Znasli ti koliko zarade ovi soferi sto prevoze naftu iz Ploca, Hifa i ostali?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#2282 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mirsek »

xoklix wrote:De' ne zajebaji nas Bgt... To je možda cijena malog kamiona(7.5t - 12t ukupne nosivosti), šleper ne može biti nikako. Ispod jednog eura po kilometru niko neće upaliti kamion , a za kratke relacije i do 2 eura po kilometru.
I ja sam cuo od jednog momka sto je vozao te manje kamione u firmi da njegove kolege koje vozaju velike slepere po medjunarodnim turama mogu izaci i 2500 KM mjesecno plate.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2283 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by almir90 »

HAVANA wrote:Zivim u svom svijetu gdje svi oko mene rade kao i ja,gdje cu drugo,sa njima sam u kontaktu.Necu namjerno da pisem jer sam se opekao pokusavajuci pomoci ljudima sa zaposlenjem.Trazi se mehanicar na stupu,startna 1400 km,radnik u vulkanizerskoj radionici na stupu,startna 1200 a ide i do 2000 ,monter centralnog grijanja na ilidzi,plata 1500,varioc u istoj firmi,1500 km,auto limar da ne govorim,placu za njima ..prijavljeni svi.Pa kome treba nek trazi.Ja vise nikad nikog poslati necu Onaj pokro alat,drugi nece kile...Nek se snalazi svako kako zna.To ti dodje ko one humanitarne akcije,sa najboljom namjerom nesto uradis,i posere ti se usta.Bizi.Ne zanima me.Idi,ostani,radi,ne radi...bas me briga.
Koliki je taj krug ljudi koje poznaješ a uspješni su, 10, 20, 50? Shavaćaš da je to samo jedna kapljica u moru nas u ovoj državi. I ima tu mnogo razloga zašto je neko manje, a drugi više uspješan - a nije tome razlog samo trud i zalaganje. Ti, i mnogi takvi stve razradili poslove u ono vrijeme kada je u ovoj državi i bilo nekog kapitala, sada to nije situacija. Da, ima para u Sarajevu, to je taj centar kapitala u ovoj državi, ali treba imati na umu da se obruč odavno steže, i šta misliš kada će i kod vas stegnuti ovim tempom?

I još nešto, godina je 2018 i cijene nekretnina i svega su kakve jesu sada; da li bi ti sada mogao uzeti i napraviti isti posao sa ono para (mislim da si spominjao oko trideset hiljada) danas, što si krenuo prije 15-20 godina? Ja mislim da ne bi mogao ni pola toga postići što si onda mogao. Zato i kažem da trud i zalaganje nisu sve, evo ja jebem sve svoje godinama radim k'o budala pa nikako da na zelenu granu stanem.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2284 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ne znam sta da ti kazem,promijeni djelatnost,gledaj,prati,misli...Ne ide uvijek,i ja sam 2008 od novembra do 03/2009 izgubio ne smijem ni napisati...Sta,hocu se ubit,necu...sreca pa mogao dobiti kredit,haj opet...Naucio iz greske,nisam je ponovio,to mi se vise ne moze desiti.Zavisi sve to koja je djelatnost,negdje lakse,negdje teze...Uvijek ima,ne gledaj kako je bilo,misli kako ce biti...Iu zanatu je tako,i dobar keramicar nece nikad napraviti para koliko moze dobar auto mehanicar...Ja svom posudio 5 milja za alat i navratio ga da da otkaz i pocne sam.Prije 4 godine.Jako vrijedan momak,i zna...Ozenio se,dvoje djece,kupio stan,auto,firma...Meni zapelo u mojim nebulozama,izvadi me za neko renoviranje,posudi mi 10 milja s osmijehom...nije hica,kad mognes... :shock: Ne znam sto se svi hvataju mojih postova,ja radim,i radicu i vazda sam radio.Sutra da propadnem,ja cu platu uvijek zaraditi.Nije mi nista mrsko,volim raditi.Neki dan onom napisah sto trazi nesta posla dok ne ode,kod pere vulkanizera na stupu od 1500 do 2000 izadje radnik,sto na montazi,sto na proizvodnji...Idi pitaj.Kaze tesko to.E jbg.Eto njemu tesko,pero veeeliki gazda,njemu nije,radi ko i svi radnici...
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2285 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by almir90 »

HAVANA wrote:Ne znam sta da ti kazem,promijeni djelatnost,gledaj,prati,misli...Ne ide uvijek,i ja sam 2008 od novembra do 03/2009 izgubio ne smijem ni napisati...Sta,hocu se ubit,necu...sreca pa mogao dobiti kredit,haj opet...Naucio iz greske,nisam je ponovio,to mi se vise ne moze desiti.Zavisi sve to koja je djelatnost,negdje lakse,negdje teze...Uvijek ima,ne gledaj kako je bilo,misli kako ce biti...Iu zanatu je tako,i dobar keramicar nece nikad napraviti para koliko moze dobar auto mehanicar...Ja svom posudio 5 milja za alat i navratio ga da da otkaz i pocne sam.Prije 4 godine.Jako vrijedan momak,i zna...Ozenio se,dvoje djece,kupio stan,auto,firma...Meni zapelo u mojim nebulozama,izvadi me za neko renoviranje,posudi mi 10 milja s osmijehom...nije hica,kad mognes... :shock: Ne znam sto se svi hvataju mojih postova,ja radim,i radicu i vazda sam radio.Sutra da propadnem,ja cu platu uvijek zaraditi.Nije mi nista mrsko,volim raditi.Neki dan onom napisah sto trazi nesta posla dok ne ode,kod pere vulkanizera na stupu od 1500 do 2000 izadje radnik,sto na montazi,sto na proizvodnji...Idi pitaj.Kaze tesko to.E jbg.Eto njemu tesko,pero veeeliki gazda,njemu nije,radi ko i svi radnici...
Ja nema ništa lično protiv tebe, smatram da si dobar čovjek. Što se tiče uspjeha, meni je drago za bilo koga ko uspije u ovom sistemu a da ne mora stranačkim fukarama i ratnim profiterima ljubiti guzicu. Ali se ne slažem s tim da se tvoja situacija i onih koji znaš može porediti sa današnjim stanjem. Jednostavno je ogromna razlika u odnosu na vremena od prije 10-20 godina; a druga stvar je što se samo Sarajevo uzima u obzir za neko mjerilo. Kod nas u TK regiji je velik broj poslova propao i ljudi otišli, naravno da su šaneri prvi propali, ali ima i dobar broj onih koji su se trudili ali ne ide, nema kapitala i ljudi u opticaju. Hale, zgrade, poslovni prostori sve zjapi prazno. Kod mene u gradu oko 40% poslovnih prostora prazno, a nekada je to sve puno bilo i radilo. Arizona eno propada, a bili su najjači što se trgovine tiče, odeš sada jad i čemer. A ne može se sve svaliti na narod, da smo sve mi krivi jer nećemo da radimo. Evo imam članova familije koji su morali zatvoriti poslove i otići, jer ne možeš zaraditi da si na nuli; i ne samo familije već i prijatelja.

I mislim da treba malo popustiti s tim da raja neće da radi, nije to baš sve tako crno i bijelo, već ima malo i između. A nije ni garancija da će se samo trud svakome isplatiti, ima tu pun kurac faktora. Ako me odbiju, prijavit ću se ponovo i tako u krug.

Ja sam baš bio optimista i vjerovao da će ići na bolje, ali sam izgubio nadu. Prijavio sam se za jedan posao u inostranstvu, tražim mogućnost probnog rada pa šta bude. Odoše ovdje i živci i mladost.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2286 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Nisam ni mislio na tebe.Kad bi ja sad gledao nazad,skoro sve sto je islo 2004 sad ne ide ili ide na drugi nacin.Prilagodi se,mijenjaj,razmisljaj sta ce biti...Mnogi tada veliki, danas su pali.Znam ih par sto su donji a njihovi tadasnji radnici od 7 stoja,danas vlasnici i razvaljuju sa ogromnim prometima.Dok jednom ne smrkne,drugom ne svane.Htjeli su kapitalizam,eto im ga.Nek plivaju kako znaju ili umiju.Propo je i ovaj sto je meni prodao radnju.Sta cu mu ja.Ja je iznajmio,sama sebi placa ratu.Hoces da ides,idi.Napisao sam vec,toliko mi je u zivotu znacio odlazak i rad vani,to je nevjerovatno.Progledo.Ne mislim samo u finansijskom smislu.Velika je to skola,ko hoce da nauci...Nama je mozak naopako nastiman,dodje u vinklo.Meni prvom je bio.Da sam ostao,i ako bi bio ziv,plafon bi mi bio da sviram u nekoj kafani.Mada,i to ima neke prednosti. :D
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2287 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

mk ultra wrote: Pa da izvines, gletovanje 10km/m2
Jel ti treba skola za to?
:shock:

vala svaka cast onome ko vas toliko osisa po kvadratu, ja mu skidam kapu

gletovanje i dvije ruke krecenja ces naci po 3,5-4KM po kvadratu koliko ti dusa hoce

e jedino da je to neki hirurg za glet i zlatom navlaci na zid :lol:

ako ima neko da toliko placa, de recite da odmah u ponedjeljak dam otkaz i bacim se u privatluk
Mogu hladno i bez mrve napora milju dnevno izlaziti, :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2288 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

Bogami to rade, jer "mora 2-3 puta da poravna" :lol:

Te kucne radove i opravke radim sam ili sa starim, jedino vodu ne mogu :mrgreen:
Za sve ostalo imam halat
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2289 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

mk ultra wrote:Bogami to rade, jer "mora 2-3 puta da poravna" :lol:

Te kucne radove i opravke radim sam ili sa starim, jedino vodu ne mogu :mrgreen:
Za sve ostalo imam halat
Do ima ovaca bice i šišanja :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19511
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2290 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

kloniran wrote:
mk ultra wrote:Bogami to rade, jer "mora 2-3 puta da poravna" :lol:

Te kucne radove i opravke radim sam ili sa starim, jedino vodu ne mogu :mrgreen:
Za sve ostalo imam halat
Do ima ovaca bice i šišanja :lol:
Normalno

A neki dan, zateknem se dok majstor dogovara da radi Lederpuc :lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2291 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

Meni je drago ako ljudi toliko uzimaju

Jos da se neko javi sa cijenom krecenja 5KM po kvadratu i da zapecatimo noc sa provalama :mrgreen:
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2292 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by almir90 »

HAVANA wrote:Nisam ni mislio na tebe.Kad bi ja sad gledao nazad,skoro sve sto je islo 2004 sad ne ide ili ide na drugi nacin.Prilagodi se,mijenjaj,razmisljaj sta ce biti...Mnogi tada veliki, danas su pali.Znam ih par sto su donji a njihovi tadasnji radnici od 7 stoja,danas vlasnici i razvaljuju sa ogromnim prometima.Dok jednom ne smrkne,drugom ne svane.Htjeli su kapitalizam,eto im ga.Nek plivaju kako znaju ili umiju.Propo je i ovaj sto je meni prodao radnju.Sta cu mu ja.Ja je iznajmio,sama sebi placa ratu.Hoces da ides,idi.Napisao sam vec,toliko mi je u zivotu znacio odlazak i rad vani,to je nevjerovatno.Progledo.Ne mislim samo u finansijskom smislu.Velika je to skola,ko hoce da nauci...Nama je mozak naopako nastiman,dodje u vinklo.Meni prvom je bio.Da sam ostao,i ako bi bio ziv,plafon bi mi bio da sviram u nekoj kafani.Mada,i to ima neke prednosti. :D
Evo nakon toliko godina na ovom forumu mogu biti potpuno iskren i reći da ja i moji roditelji jesmo privatnici već 20 godina. Imamo manji porodični biznis u kojem radimo mi iz kuće, i ja sam sam počeo da radim sa 14 godina. Ja razumijem sve što se tiče ozbiljnosti poslovanja, ispoštovati mušteriju što je moguće bolje je na prvom mjestu. Dokaz tome je što smo uspjeli toliko godina da opstanemo i prošli kroz mnoge krize i testove. Ne mislim samo na krize u državi, već porodične koje mnogo više štete naprave u životu. I, kao što već rekoh, radi ozbiljnog pristupa poslovanju uspjeli smo opstati svo ovo vrijeme, konkurencija jedna nije mogla ništa; dok su drugi veliki igrači poput Binga i Konzuma i još nekih koštali nas posla, ali smo uspjeli naći način da ostanemo na površini u ovoj močvari. Ja razumijem i poslovanje, normalno da ja ne očekujem da sada neko stane iza mene i zatvori veliku konkurenciju, nisam budala znam ja kako sistem funkcioniše. Ali nije fer da takvi tajkuni dobijaju financijsku podršku vlasti dok uništavaju sve pred sobom, e to ne mogu da prihvatim.

Digni kredit vrati ga, digni drugi i tako u krug i gura se sve. Nalazio sebi dodatne načine da se ubije koja para, nešto ide, većina ne ide. Spalo mi na leđa da radim za 2-3 čovjeka, i opet se izborim da naučim nešto novo i napredujem. Ali dođe ovako period kad ti živci popuste i pitaš se, ma šta pitaš brineš se i umireš od straha da li ćeš morati početi prodavati sve što si stekao za sve te godine jer se svakom smradu diglo u ovoj državi da čim malo vlasti zagrabi ruši sve pred sobom. I želio sam samo ovo da kažem da ne bude prosipam patetiku i šuplju priču, ja itekako znam kako je biti na pogrešnoj strani sistema u ovoj državi. Al' čaba sve, imam svoje principe i ne bi ih nikada pregazio i prešao na drugu stranu da se moram ulizivati profiterima i raznim stranačkim uhljebima pa nek' bude šta bude.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2293 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ako izaberes djelatnost gdje zavisis od stranackih ljudi a nisi za tog kola i u njemu,popusio si ga.Naravno,bjezi od toga.To je ljudska pogan,posebna.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#2294 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by almir90 »

HAVANA wrote:Ako izaberes djelatnost gdje zavisis od stranackih ljudi a nisi za tog kola i u njemu,popusio si ga.Naravno,bjezi od toga.To je ljudska pogan,posebna.
Trenutno gledam oko sebe ovi što uživaju razne privilegije poslovanja od ne plaćanja poreza, dobijana poticaja i šta sve ne jako dobro prolaze u ovom sistemu. Zato i rekoh da znam kako je biti na pogrešnoj strani, jer mi u svome poslu nemamo ništa koristi od ove države a itekako je financiramo i nismo na njenoj grbači. Ali opet i nakon svog sranja u životu ne bih se sa smradovima udružio zarad para.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2295 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Haj cao Odo u kafanu. :D
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2296 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

pazi da te grtalica ne zatrpa :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2297 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

kloniran wrote:Meni je drago ako ljudi toliko uzimaju

Jos da se neko javi sa cijenom krecenja 5KM po kvadratu i da zapecatimo noc sa provalama :mrgreen:
Ukratko, posla ima nece svijet da radi :mrgreen:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2298 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

detroit-mercy wrote:
kloniran wrote:Meni je drago ako ljudi toliko uzimaju

Jos da se neko javi sa cijenom krecenja 5KM po kvadratu i da zapecatimo noc sa provalama :mrgreen:
Ukratko, posla ima nece svijet da radi :mrgreen:
i mogu hladno uzimati par hiljada eura mjesecno ali nece :mrgreen:
bolje u njemacku pa za upola manje raditi :oops:
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2299 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

kloniran wrote:
detroit-mercy wrote:
kloniran wrote:Meni je drago ako ljudi toliko uzimaju

Jos da se neko javi sa cijenom krecenja 5KM po kvadratu i da zapecatimo noc sa provalama :mrgreen:
Ukratko, posla ima nece svijet da radi :mrgreen:
i mogu hladno uzimati par hiljada eura mjesecno ali nece :mrgreen:
bolje u njemacku pa za upola manje raditi :oops:
Bolja piva u Njemackoj sto jes jes a ima i Aldi i Lidl i jos Peny pride :mrgreen: .
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2300 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

bolje u njemacku pa za upola manje raditi :oops:
Mozda i jeste bolje .... zavisi sta je kome prioritet. :wink:
Post Reply