Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2251 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Lajavikrelac »

Pa kakav si dubokouman post stavio sta ocekujes :roll: divljaspora/uhljeb on line..... :skoljka:
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2252 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali_balon »

Lajavikrelac wrote:
xoklix wrote:Žao mi je tog mladića,ali danas se žaliti na neimaštinu meni je van svake pameti.
Radne snage fali koliko hoćeš, samim tim digla se i cijena rada.
Plata vozača šlepera u našim firmama kreće se oko 1300-1400 eura i opet fali. Odoše ljudi za Sloveniju čim se "izbirlikaju" i steknu potrebno iskustvo.
Tamo su plate 2000+ eura.
Neko provede cijeli život za volanom,a neko privremeno dok "ne stane na noge".
Kod nas dobar zanatlija zaradi 2 do 3 hiljade.
Ja sam došao do zaključka da je naš narod mnogo vrijedniji u tuđini nego ovdje.
Doduše, kao migrant htio ti ili ne, moraš izaći iz zone komfora pa te prelazak te zone učini boljim čovjekom.
Image
Prije bi reko da je ovo drugo
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#2253 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by paladinka »

Tesko je kad se nema para , ne mozes nista , nemas za prevoza , nemas da si uplatis neki kurs , za telefona a za sve ti trebaju pare. A ja vjerujem da je taj decko sigurno negdje nesto radio povremeno, samo nije ni to rjesenje .
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#2254 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by xoklix »

Il' sam ja dobro glup ili vi... Ili možda različito shvatamo pojam "neimaština"...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2255 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by The 51st State »

xoklix wrote:Il' sam ja dobro glup ili vi... Ili možda različito shvatamo pojam "neimaština"...
nisi nista slago oko cifara, bice jos placenije kako bude falilo ljudi.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2256 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mousstapha »

Jbg tesko je ista komentarisati kada se ne poznaje potpuna slika, a i da jeste sve tacno da je bio mlad, zdrav, mogao raditi i opet sta vrijedi, covjek je sebi oduzeo zivot.
Depresija, strah, osjecaj nesigurnosti su zajebani, a nesto ne vjerujem da se u nasem drustvu dovoljno i otvoreno razgovara.
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#2257 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by xoklix »

mousstapha wrote:Jbg tesko je ista komentarisati kada se ne poznaje potpuna slika, a i da jeste sve tacno da je bio mlad, zdrav, mogao raditi i opet sta vrijedi, covjek je sebi oduzeo zivot.
Depresija, strah, osjecaj nesigurnosti su zajebani, a nesto ne vjerujem da se u nasem drustvu dovoljno i otvoreno razgovara.
Slažem se sa ovim.
Ovdje čovjek kad ode psihologu ljudi te čudno gledaju.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11511
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2258 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by japin_mutapi »

nema pravde ovdje
pijanice, narkomani, sitni lopovi kokosari, kabadahije, varalice i ostali polusvijet ima vise postovanja od strane institucija drzave nego obicni ljudi, radnici i posteni gradjani

guzinjini sinovi gaze i ubijaju djecu nekaznjeni a jos ce gore biti kada zlatna mladez naslijedi(drzavu) polozaje i pozicije sa kojih ce odlucivati o sudbini nas miseva

ljudi su nekulturni, bezobrazni, bahati, puni predrasuda i kompleksa koje uticu i oblikuju nacin razmisljanja i zivota
melac
Posts: 1549
Joined: 25/08/2008 19:33

#2259 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by melac »

xoklix wrote:Sve argumentovani odgovori :mrgreen:
Hoces li argumentovane odgovore.
Lukas Nakic daje place soferima cca 1300-1700 ovisno koliko imaju predjenih kilometara.
Herceg daje oko 1000-1400 ovisno koliko kilometara i koliko goriva trosi.
Mitraševic slicno, oko 1200-1500 za vanjske transporte,
Farma Prom, slicno kao ovi gore.
Grand Transport slicno daje love.
treba li dalje.

I ovo dobijaju iskusniji i bolji vozaci, koji znaju sve procedure na utvarima, carina, i koji dobro poznaju mjesta utovara i istovara.
A da kazem da ovi koji se ne bave samo prevozom daju i manje tj. ovi koji rade lokalnu distribuciju robe, kao Lactalis, Bingo, Nelt, S Kiseljak, Ledo, Konzum, AS Jelah i sl. Ovo gore je pobrojano za inozemne ture, i za ljude koji u nedjelju navecer odu, a u subotu se vrate u BiH. Koji imaju mnogo sati voznje i sl.
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2260 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

mali_balon wrote:
Lajavikrelac wrote:
xoklix wrote:Žao mi je tog mladića,ali danas se žaliti na neimaštinu meni je van svake pameti.
Radne snage fali koliko hoćeš, samim tim digla se i cijena rada.
Plata vozača šlepera u našim firmama kreće se oko 1300-1400 eura i opet fali. Odoše ljudi za Sloveniju čim se "izbirlikaju" i steknu potrebno iskustvo.
Tamo su plate 2000+ eura.
Neko provede cijeli život za volanom,a neko privremeno dok "ne stane na noge".
Kod nas dobar zanatlija zaradi 2 do 3 hiljade.
Ja sam došao do zaključka da je naš narod mnogo vrijedniji u tuđini nego ovdje.
Doduše, kao migrant htio ti ili ne, moraš izaći iz zone komfora pa te prelazak te zone učini boljim čovjekom.
Image
Prije bi reko da je ovo drugo
cuj zanatlija 3 milje :lol:
cega, koja profesija, zlatar?
zaradi ovdje 3 milje i onda da otkaz i ode u njemacku da radi za 2 eura :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2261 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Dobar keramicar,vodoinstalater,auto mehanicar,parketar,auto lakirer,elektricar,metalostrugar,bravar...ako za sebe radi i dobro zna posao.Ako za drugog radi,dobro radi,od 1200 do 2000 km zavisi za koga i sta...Ne znam sta je cudno,znam ih stotinu takvih samo u mom okruzenju.Naglasak na dobar i poduzetan Ovi poduzetni vec prave pare prave.I hudini je bio zanatlija,moj mehanicar,otidjite do camila metalostrugara u hrasnicu,sad je fabrika,nije radiona...pa do raznih ljudi u bransi prozori,vrata,grijanje,stolarija...Mogo bi do sutra nabrajati.Ja ga ne znam da je gladan a zna i hoce rukama ..Zlatar je racq postao.Ja sam zavrsio za zlatara. :D Sta je smijesno,razvod vode za 55 m2 450 km zavrsio za 2 dana,keramika 15km m2 ...Mehanicar dobar dnevno moze jako puno posla uraditi...a kod svakog guzva,ceka se...Cuj kako,lako,ko zna...Nema para nako...Radit,i namucit se,i nasekirat,i umorit...
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2262 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

moze on zarađivati i 10 mjesecno, ali koliki mu je godisnji prosjek, posebno ako je sam svoj gazda.
Ne kaze nema sanse, nego nema boga da svaki mjesec izađe 2 milje.
Ima sigurno izuzetaka, ali ne toliko da bi to bila neka znacajna cifra ljudi koji toliko zarađuju.
Sarajevo je grad sa dnevnom cirkulacijom preko 450k ljudi.
Ta cifra majstorčina koji dobro zarađuju je mizerna.

Radio sam ja privatno više od 10 godina, kad je najgore bilo, sto od ovih sa strane sto od priucenih koji su obarali cijenu rada a kvalitet bio zakurac,
al haj ti objasni nekome kad se pogađaš da ćeš uraditi 10 puta kvalitetnije od onog sto je dao mizernu cijenu
plus jos na kraju to isto naplati
Ljeto bude super i super se zaradi, a zimi posla na kapaljku

sad ne znam kako je jer sam davno presao u drugu bransu
al sigurno znam da svaki majstor ne moze toliko uzeti mjesecno

to je isto ko da kazes u bankarskom sektoru se super zarađuje, plate 35-65k mjesecno, a ustvari 10 ljudi u tom sektoru toliko zarađuje a 10 hiljada ostalih ima 1200 mjesecno
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2263 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ja se stvarno ne mogu natezati.Radim 3 posla razlicita i u sva 3 imam stalno potrebu za dobrim majstorima.Sve mi rade preko reda,bukvalno...Al ok,tako je kako kazes...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2264 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Ommadawn »

HAVANA wrote:Dobar keramicar,vodoinstalater,auto mehanicar,parketar,auto lakirer,elektricar,metalostrugar,bravar...ako za sebe radi i dobro zna posao.Ako za drugog radi,dobro radi,od 1200 do 2000 km zavisi za koga i sta...Ne znam sta je cudno,znam ih stotinu takvih samo u mom okruzenju.Naglasak na dobar i poduzetan Ovi poduzetni vec prave pare prave.I hudini je bio zanatlija,moj mehanicar,otidjite do camila metalostrugara u hrasnicu,sad je fabrika,nije radiona...pa do raznih ljudi u bransi prozori,vrata,grijanje,stolarija...Mogo bi do sutra nabrajati.Ja ga ne znam da je gladan a zna i hoce rukama ..Zlatar je racq postao.Ja sam zavrsio za zlatara. :D Sta je smijesno,razvod vode za 55 m2 450 km zavrsio za 2 dana,keramika 15km m2 ...Mehanicar dobar dnevno moze jako puno posla uraditi...a kod svakog guzva,ceka se...Cuj kako,lako,ko zna...Nema para nako...Radit,i namucit se,i nasekirat,i umorit...
Havana jarane, ti si se snašao. To je ta branša. Okej.
Ali nije svako ni za toga.
Šta kada potražnja postane manja jer narod nema para?
Šta kada mušteriji odradiš posao a mušterija te ne isplati pa potražuješ dugove i to se razvuče?

A nisu ni pare jedini razlog zašto ljudi odlaze.
melac
Posts: 1549
Joined: 25/08/2008 19:33

#2265 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by melac »

HAVANA wrote:Dobar keramicar,vodoinstalater,auto mehanicar,parketar,auto lakirer,elektricar,metalostrugar,bravar...ako za sebe radi i dobro zna posao.Ako za drugog radi,dobro radi,od 1200 do 2000 km zavisi za koga i sta...Ne znam sta je cudno,znam ih stotinu takvih samo u mom okruzenju.Naglasak na dobar i poduzetan Ovi poduzetni vec prave pare prave.I hudini je bio zanatlija,moj mehanicar,otidjite do camila metalostrugara u hrasnicu,sad je fabrika,nije radiona...pa do raznih ljudi u bransi prozori,vrata,grijanje,stolarija...Mogo bi do sutra nabrajati.Ja ga ne znam da je gladan a zna i hoce rukama ..Zlatar je racq postao.Ja sam zavrsio za zlatara. :D Sta je smijesno,razvod vode za 55 m2 450 km zavrsio za 2 dana,keramika 15km m2 ...Mehanicar dobar dnevno moze jako puno posla uraditi...a kod svakog guzva,ceka se...Cuj kako,lako,ko zna...Nema para nako...Radit,i namucit se,i nasekirat,i umorit...
Mislim, stariji si od mene, ali stvarno zivis u svom svijetu. Ti ovdje govoris o 10-20% najbolji i najsposobnijih, i najpoduzetnijih, oni se snašli i sposobni i rade. Mi ovdje, barem ja tako vidim stvari, govorimo o ostatku od 80% stanovnistva koje je prosjecno ili oko prosjeka, za koje se treba drustvo pobrinuti da imaju prosjek, a ne da sve ode ovim prvim nabrojanim koji imaju kapital. Ako to nije tako, nismo neko drustvo.
Dok si zdrav i u snazi mozes ti raditi i zaradjivati fino, ali sta kada popuste kosti, na djecu se osloniti?
I ovi sto ih spominjes, konkretno cu reci za keramicare za koje znam situaciju jako dobro. 15KM za m2 keramike je nista, ako radis uredno i s firmom, iz kojeg iznosa trebas platiti i PDV i knjigovodju i racunovodju, i poreze i prireze, i zastitu od ne zaposlenosti i zdravstveno i penziono i to sve iz place i na placu. I iz toga iznosa treba oduzeti i GO, i bolovanje, i "luft" tj. periode kada nema posla, kao npr. dok ceka da mu neko otvori stan ili pokaze sta treba da radi, pa prodje i sat-dva jer je zaboravio, svi su u frci. Pa obici radove, dati ponudu, sve to treba iz cijene od 15 KM/m2 uraditi. A njemu treba za WC 2 dana da ga zavrsi, a to je cca 25m2 te bi cijena bila 375 KM za WC. To znaci da svaki mjesec moras odraditi minimum 15 WC-ova da bi zaradio 2000 KM neto. I ovo vrijedi samo za najsposobnije i najvrjednije, jer prosjecnom keramicaru treba 3 dana da zavrsi WC,

A opet se slazem i s tobom, doista se trebaju mnogi trgnuti i pokrenuti, nece nikada ni biti dobri majstori dok ne pocnu uciti i raditi.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2266 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Zivim u svom svijetu gdje svi oko mene rade kao i ja,gdje cu drugo,sa njima sam u kontaktu.Necu namjerno da pisem jer sam se opekao pokusavajuci pomoci ljudima sa zaposlenjem.Trazi se mehanicar na stupu,startna 1400 km,radnik u vulkanizerskoj radionici na stupu,startna 1200 a ide i do 2000 ,monter centralnog grijanja na ilidzi,plata 1500,varioc u istoj firmi,1500 km,auto limar da ne govorim,placu za njima ..prijavljeni svi.Pa kome treba nek trazi.Ja vise nikad nikog poslati necu Onaj pokro alat,drugi nece kile...Nek se snalazi svako kako zna.To ti dodje ko one humanitarne akcije,sa najboljom namjerom nesto uradis,i posere ti se usta.Bizi.Ne zanima me.Idi,ostani,radi,ne radi...bas me briga.
User avatar
mk ultra
Posts: 19223
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2267 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

melac wrote:
HAVANA wrote:Dobar keramicar,vodoinstalater,auto mehanicar,parketar,auto lakirer,elektricar,metalostrugar,bravar...ako za sebe radi i dobro zna posao.Ako za drugog radi,dobro radi,od 1200 do 2000 km zavisi za koga i sta...Ne znam sta je cudno,znam ih stotinu takvih samo u mom okruzenju.Naglasak na dobar i poduzetan Ovi poduzetni vec prave pare prave.I hudini je bio zanatlija,moj mehanicar,otidjite do camila metalostrugara u hrasnicu,sad je fabrika,nije radiona...pa do raznih ljudi u bransi prozori,vrata,grijanje,stolarija...Mogo bi do sutra nabrajati.Ja ga ne znam da je gladan a zna i hoce rukama ..Zlatar je racq postao.Ja sam zavrsio za zlatara. :D Sta je smijesno,razvod vode za 55 m2 450 km zavrsio za 2 dana,keramika 15km m2 ...Mehanicar dobar dnevno moze jako puno posla uraditi...a kod svakog guzva,ceka se...Cuj kako,lako,ko zna...Nema para nako...Radit,i namucit se,i nasekirat,i umorit...
Mislim, stariji si od mene, ali stvarno zivis u svom svijetu. Ti ovdje govoris o 10-20% najbolji i najsposobnijih, i najpoduzetnijih, oni se snašli i sposobni i rade. Mi ovdje, barem ja tako vidim stvari, govorimo o ostatku od 80% stanovnistva koje je prosjecno ili oko prosjeka, za koje se treba drustvo pobrinuti da imaju prosjek, a ne da sve ode ovim prvim nabrojanim koji imaju kapital. Ako to nije tako, nismo neko drustvo.
Dok si zdrav i u snazi mozes ti raditi i zaradjivati fino, ali sta kada popuste kosti, na djecu se osloniti?
I ovi sto ih spominjes, konkretno cu reci za keramicare za koje znam situaciju jako dobro. 15KM za m2 keramike je nista, ako radis uredno i s firmom, iz kojeg iznosa trebas platiti i PDV i knjigovodju i racunovodju, i poreze i prireze, i zastitu od ne zaposlenosti i zdravstveno i penziono i to sve iz place i na placu. I iz toga iznosa treba oduzeti i GO, i bolovanje, i "luft" tj. periode kada nema posla, kao npr. dok ceka da mu neko otvori stan ili pokaze sta treba da radi, pa prodje i sat-dva jer je zaboravio, svi su u frci. Pa obici radove, dati ponudu, sve to treba iz cijene od 15 KM/m2 uraditi. A njemu treba za WC 2 dana da ga zavrsi, a to je cca 25m2 te bi cijena bila 375 KM za WC. To znaci da svaki mjesec moras odraditi minimum 15 WC-ova da bi zaradio 2000 KM neto. I ovo vrijedi samo za najsposobnije i najvrjednije, jer prosjecnom keramicaru treba 3 dana da zavrsi WC,

A opet se slazem i s tobom, doista se trebaju mnogi trgnuti i pokrenuti, nece nikada ni biti dobri majstori dok ne pocnu uciti i raditi.
Pa da izvines, gletovanje 10km/m2
Jel ti treba skola za to?

Nezainteresovanost je fazon, i sto je lakse pod majkinom brigom ostati
Jbt, prije 2 godine trebali raditi nesto gore u starom gradu, i usput da isporucim covjwku 2 protivpozarna aparata
I samnom novi serviser i da ponesemo, kaze necu kume da me ko vidi, jer je on inace sa vratnika :-) :shock:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#2268 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by madner »

Ko placa PDV a radi sam nije na rubu siromastva. :D
lissics
Posts: 499
Joined: 09/08/2018 06:29

#2269 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by lissics »

melac wrote: Mislim, stariji si od mene, ali stvarno zivis u svom svijetu. Ti ovdje govoris o 10-20% najbolji i najsposobnijih, i najpoduzetnijih, oni se snašli i sposobni i rade. Mi ovdje, barem ja tako vidim stvari, govorimo o ostatku od 80% stanovnistva koje je prosjecno ili oko prosjeka, za koje se treba drustvo pobrinuti da imaju prosjek, a ne da sve ode ovim prvim nabrojanim koji imaju kapital. Ako to nije tako, nismo neko drustvo.
Dok si zdrav i u snazi mozes ti raditi i zaradjivati fino, ali sta kada popuste kosti, na djecu se osloniti?
.
Pa nemoj biti prosjek. Budi bolji i vrijedniji od toga. Bar to nije tesko ako se hoće
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2270 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by stakasa »

mk ultra wrote: Pa da izvines, gletovanje 10km/m2
Jel ti treba skola za to?

Nezainteresovanost je fazon, i sto je lakse pod majkinom brigom ostati
Jbt, prije 2 godine trebali raditi nesto gore u starom gradu, i usput da isporucim covjwku 2 protivpozarna aparata
I samnom novi serviser i da ponesemo, kaze necu kume da me ko vidi, jer je on inace sa vratnika :-) :shock:
:D
Podi od sebe, ne bi ni ti
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2271 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ko da penis nosa po mejdanu a ne protivpozarni aparat. :-) Smrzo sam se ko ckapi,50 km da dodje i ocisti snijeg...Niko.Svi moraju negdje,u zavod,po dijete...Ok,sam ocistio.Ne molio ih ja vala.2 sata posla.Zavrseno.Ne mogu neadnika ni na slici,skapaj otac te jebo ljenguzi.
nemoj to
Posts: 661
Joined: 15/11/2018 09:38

#2272 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by nemoj to »

HAVANA wrote:Ko da penis nosa po mejdanu a ne protivpozarni aparat. :-) Smrzo sam se ko ckapi,50 km da dodje i ocisti snijeg...Niko.Svi moraju negdje,u zavod,po dijete...Ok,sam ocistio.Ne molio ih ja vala.2 sata posla.Zavrseno.Ne mogu neadnika ni na slici,skapaj otac te jebo ljenguzi.
ja mislim da si ti moj babo
User avatar
xoklix
Posts: 2382
Joined: 16/01/2018 16:07

#2273 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by xoklix »

melac wrote:
xoklix wrote:Sve argumentovani odgovori :mrgreen:
Hoces li argumentovane odgovore.
Lukas Nakic daje place soferima cca 1300-1700 ovisno koliko imaju predjenih kilometara.
Herceg daje oko 1000-1400 ovisno koliko kilometara i koliko goriva trosi.
Mitraševic slicno, oko 1200-1500 za vanjske transporte,
Farma Prom, slicno kao ovi gore.
Grand Transport slicno daje love.
treba li dalje.

I ovo dobijaju iskusniji i bolji vozaci, koji znaju sve procedure na utvarima, carina, i koji dobro poznaju mjesta utovara i istovara.
A da kazem da ovi koji se ne bave samo prevozom daju i manje tj. ovi koji rade lokalnu distribuciju robe, kao Lactalis, Bingo, Nelt, S Kiseljak, Ledo, Konzum, AS Jelah i sl. Ovo gore je pobrojano za inozemne ture, i za ljude koji u nedjelju navecer odu, a u subotu se vrate u BiH. Koji imaju mnogo sati voznje i sl.
To u KMovima? Nema šanse da rade za tu cifru. Na kombiju koji rade međunarodni transport ljudi zarade 800-900 eura,a ne treba ništa osim B kategorije. Za šlepera ti treba 3 hiljade dodatnog uloga u vozačku dozvolu i raznorazne certifikate.
Dobar vozač šlepera dobije 45 eura dnevnicu na ruke i 600 KM na račun.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2274 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

.
melac
Posts: 1549
Joined: 25/08/2008 19:33

#2275 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by melac »

xoklix wrote:
melac wrote:
xoklix wrote:Sve argumentovani odgovori :mrgreen:
Hoces li argumentovane odgovore.
Lukas Nakic daje place soferima cca 1300-1700 ovisno koliko imaju predjenih kilometara.
Herceg daje oko 1000-1400 ovisno koliko kilometara i koliko goriva trosi.
Mitraševic slicno, oko 1200-1500 za vanjske transporte,
Farma Prom, slicno kao ovi gore.
Grand Transport slicno daje love.
treba li dalje.

I ovo dobijaju iskusniji i bolji vozaci, koji znaju sve procedure na utvarima, carina, i koji dobro poznaju mjesta utovara i istovara.
A da kazem da ovi koji se ne bave samo prevozom daju i manje tj. ovi koji rade lokalnu distribuciju robe, kao Lactalis, Bingo, Nelt, S Kiseljak, Ledo, Konzum, AS Jelah i sl. Ovo gore je pobrojano za inozemne ture, i za ljude koji u nedjelju navecer odu, a u subotu se vrate u BiH. Koji imaju mnogo sati voznje i sl.
To u KMovima? Nema šanse da rade za tu cifru. Na kombiju koji rade međunarodni transport ljudi zarade 800-900 eura,a ne treba ništa osim B kategorije. Za šlepera ti treba 3 hiljade dodatnog uloga u vozačku dozvolu i raznorazne certifikate.
Dobar vozač šlepera dobije 45 eura dnevnicu na ruke i 600 KM na račun.
To je plafon koji dobiju, sto sam ja naveo i to u KMovima. Ja ne znam koga ti poznas, ali evo ja znam za ove firme situacije, a mislim da su to i ponajveci prevoznici u BiH, što na unutrašnjem planu što na vanjskom. Dnevnice su im 25€ koliko je minimalna za odlazak na rad u inozemstvo, i uz to dobiju jos minimalac osnovne place i dodjes na ove cifre sto sam ti naveo. Ako ti znas neke druge, super, ja bih cak volio da nisam u pravu. I ja sam sretan da ljudi vrijede i zaradjuju vise, ali to nece biti jos skoro moguce da mjesecno zarade po tvojoj racunici minimum 1400€ neto, to jos nije moguce. Primjer tura slepera SArajevo-Treviso, dva dana, 1500km, moze prevoznik dobiti plafon 1100€ mozda 1200€, on ovdje na troškove goriva, putarina, leasinga, odrzavanja, guma, osiguranje vozila, tehnicke preglede ima trosak od najmanje 900€ za ova dva dana. Znaci njemu ostane nekih 250€ za placu soferu, troskovi rezija firme i ostalog, a po tvojoj racunici samo sofer ce pojesti 130€ od ovih 250€, i da firmi ostane 10% tj. 120€, da s tim pokriva nepredvidjene situacije, troskove firme, i eventualno neke kuršluse, najam prostora, parkinga za kamione, lezanje kamiona kada nije u pokretu i sl. Mozda nisam u pravu, ali nije situacija za sofere toliko bajna kod nas, mislim da su s ovim cijenama ispuhali maksimume koje mogu dobiti. Jer nasi prevoznici vrlo su slabo kapitalizirani i sve nabavke moraju raditi kroz leasing, revolving kredite i sl. te im to pojede vecinu dobiti. Kada dodje vrijeme da nam nije sve na kredit, kada imamo barem pola naseg kapitala u firmi, i kada nas kamate ne budu klale za cijelu dobit onda ce biti prostora za jos povecanja.
Post Reply