Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#22101 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Thorgerson »

Point. wrote: 03/02/2020 12:24
Thorgerson wrote: 03/02/2020 10:03
zippoo87 wrote: 02/02/2020 16:29 prelijep prostor za zivot geografski a najgori ljudi koji ne znaju sebe organizovati i normalno zivjeti od svojih resursa i rada
izgleda da ostade ona fraza " brdoviti Balkan"...ne znam da li je to neka asocijacija za ruralni Balkan ali ovaj prostor je i definitivno dotakao dno po svim standardima...tacnije ljudi su dotakli dno

za samo 30 godina,od napredne evropske sile Jugoslavije do prostora iz kojeg svako odlazi
Samo ispravka. Nikada mi nismo bili sila, nemojte se s tim tjesiti.

Skandinavija, zapadna evropa su uvijek bili razvijeniji i biće.

Bili smo u rangu češke, poljske. Ispred Rumunije i Bugarske. Dakle, jedina razlika danas je u tome što je npr jedna češka otišla daaaaaleko ipsred nas, i poljska (jbg nas je rat resetovao i unazadio 20 godina). Rumunija i Bugarska nisu baš toliko odmakli (ako bi sklopio sad ponovo jugoslaviju pa poredio s njima).

Hoću da kažem, nismo nikad bili nikakva evropska sila. :)
Bili smo Evropa za Poljsku i Čehoslovačku. Znam Poljaka i Čeha, pričali ljudi kako im je bilo. Juga je za njih bila Zapad.
Ma ok, jesmo bili mozda ispred njih koji korak, pogotovo ispred Poljske. Ali nismo bili nikakva evropska sila. To pricam.

Evo.
The peak of living standard in Yugoslavia in that time was in 1979, with Gross domestic product per capita converted in 2013 year value of money was 10,090$
Mislim ako smo bili sila sta je onda tek sada Slovenija. :-)
Danasnji GDP u Sloveniji 26.000 USD, Hrvatskoj je 14000 USD, kod nas je 6000 USD, Srbiji 7500 USD.
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#22102 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zubi »

Thorgerson wrote: 03/02/2020 12:39 Kažem ti, pronađi evo i sam nivo razvijenosti Danske, Finske, Švedske, Njemačke, Holandije, itd itd. Pa čak i problematičnih zemalja poput Irske, pa ćeš vidjeti da su i tada te zemlje bile daleko ispred nas. Daleko.

Znači, mojne mi te ba priče da smo tada bili sila. Pusti se te nostalgije. Bili smo i tada qrac obični u Evropi. Samo si bio zatvoren, pa ti se nije baš puštalo da znaš baš sve šta se dešava u svijetu. Istina, imao si mir. Imao si posao. Imao si dovoljno da fino zivis. Ali da smo bili nekakva bogati sila, pa daj ba, nema potrebe da sami sebe lažemo.
NIje stvar da nas poredis sa Evropom, rijec je bila o Ceskoj i Poljskoj. E za njih je Jugoslavija bila sila. I da, Cesi nisu mogli putovati, nisu isli na "nase" more jer je bilo najljepse, za razliku od Jugoslovena, oni nisu imali izbora :P

I ne sjecam se ni ja da smo putovali po svijetu, al to nije bilo zato sto nismo mogli i nisu nam dali, vec je stvar finansija, imali smo "svoje" more, te nam Turska npr., nije ni bila interesantna...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#22103 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Haris.ba »

zubi wrote: 03/02/2020 13:01 I ne sjecam se ni ja da smo putovali po svijetu, al to nije bilo zato sto nismo mogli i nisu nam dali, vec je stvar finansija, imali smo "svoje" more, te nam Turska npr., nije ni bila interesantna...
Nismo imali para za bolje. Većina odlazaka na more je bila "subvencionirana" kroz obavezne sindikale šeme te je bruka hotela napravljeno od strane firmi iz BiH. Ono komunistički nije loše zamišljeno. Razvijaš domaći turizam, imaš zapošljavanje, radnici imaju odmor sa porodicom, trošiš pare u državi, u hotele će doći i stranci pa će se i devize obrnuti...

A nije bilo jeftino ko danas putovati avionom.

Imaš danas u Rusiji sličan primjer sa raznim šemama ljetovanja a Crnom moru (država dijeli razne vaučere po raznim osnovama). Tu uglavnom ide niža klasa. Srednja ide u Tursku i Grčku, bogati su u Francuskoj i dalje po svijetu.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#22104 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Thorgerson »

zubi wrote: 03/02/2020 13:01
Thorgerson wrote: 03/02/2020 12:39 Kažem ti, pronađi evo i sam nivo razvijenosti Danske, Finske, Švedske, Njemačke, Holandije, itd itd. Pa čak i problematičnih zemalja poput Irske, pa ćeš vidjeti da su i tada te zemlje bile daleko ispred nas. Daleko.

Znači, mojne mi te ba priče da smo tada bili sila. Pusti se te nostalgije. Bili smo i tada qrac obični u Evropi. Samo si bio zatvoren, pa ti se nije baš puštalo da znaš baš sve šta se dešava u svijetu. Istina, imao si mir. Imao si posao. Imao si dovoljno da fino zivis. Ali da smo bili nekakva bogati sila, pa daj ba, nema potrebe da sami sebe lažemo.
NIje stvar da nas poredis sa Evropom, rijec je bila o Ceskoj i Poljskoj. E za njih je Jugoslavija bila sila. I da, Cesi nisu mogli putovati, nisu isli na "nase" more jer je bilo najljepse, za razliku od Jugoslovena, oni nisu imali izbora :P

I ne sjecam se ni ja da smo putovali po svijetu, al to nije bilo zato sto nismo mogli i nisu nam dali, vec je stvar finansija, imali smo "svoje" more, te nam Turska npr., nije ni bila interesantna...
Gore napisano da smo bili "evrospka sila"
Ja napisao da nismo.


I mislim da sam u pravu. Bili smo ispred nekolicine zemalja. To je tacno. Sila nismo bili. Daleko od toga.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#22105 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Alles-Tamam »

I sad smo sila, Burkina Faso i Južni Sudan bi guze dali da su kao BiH
User avatar
Jugoslavija u srcu
Posts: 82
Joined: 05/12/2019 13:36
Location: Dobrinja IV

#22106 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Jugoslavija u srcu »

Thorgerson wrote: 03/02/2020 12:39 Dobro, gdje si onda ti sve ljetovao? Da cujem.

Ja sam zivio u jednoj prosjecnoj jugoslavenskoj porodici, radnoj, srednji stalez mozda trunku iznad, obicna dakle porodica gdje su roditelji radili u velikim sarajevskim preduzecima na finim pozicijama. Ne sjecam se nikakvih odlazaka na more u Španiju, Francusku ili sta ti ja znam gdje. Sjecam se samo odlazaka na more po hrvatskoj obali.

Sada? Pa evo imam na profilu na FB upravo gledam ovim redom gdje raja hoda (zive ovdje u BiH, ne vani):
- Turska
- Austrija /skijanje
- Tajland
- Francuska
- Švedska
- Italija /skijanje

Dalje, sjecam se da je stari iz Austrije i Mađarske donosio igracke. Jer ih ovdje nije bilo moguce kupiti. Odnosno bilo je, ali je izbor bio suzen na minimum. Isto tako i odjeca, te sve ostalo. O tehnici, elektronici da ne govorim. I pazi, to se ja sjecam koji sam u Jugoslaviji prije raspada proveo citavih 9 godina. Dakle, ako je tako bilo 80-ih kada se Juga jos malo otvorila da tako kazem, pa sta je tek onda bilo prije?!

Kažem ti, pronađi evo i sam nivo razvijenosti Danske, Finske, Švedske, Njemačke, Holandije, itd itd. Pa čak i problematičnih zemalja poput Irske, pa ćeš vidjeti da su i tada te zemlje bile daleko ispred nas. Daleko.

Znači, mojne mi te ba priče da smo tada bili sila. Pusti se te nostalgije. Bili smo i tada qrac obični u Evropi. Samo si bio zatvoren, pa ti se nije baš puštalo da znaš baš sve šta se dešava u svijetu. Istina, imao si mir. Imao si posao. Imao si dovoljno da fino zivis. Ali da smo bili nekakva bogati sila, pa daj ba, nema potrebe da sami sebe lažemo.

P.S.
Hrvatska obala je itekako cijenjena, tako da nemoj misliti da su cesi ovamo dolazili eto jer nigdje drugo nisu mogli. Dolazili su jer im se svidja. Pricao sam sa covjekom koji je obisao a sigurno pola zemaljske kugle i on kaze da bi hrvatsku obalu svrstao u top 5 mjesta gdje bi ljetovao. A kazem ti obisao je sve od Meksika do Australije.
Mi smo itekako išli po Grčkoj, Turskoj, Italiji... Ja se sjećam samo jednog ljetovanja jer sam rođen kad i ti, ali moji roditelji su svake dvije - tri godine prije mog rođenja išli negdje van Jugoslavije, što na odmor, što iz drugih razloga. Bez vize smo ulazili u sve zemlje osim u Grčku, ali je i tu vizu bilo lako dobiti. Takođe su bili radnici u velikim preduzećima. Ipak, naše more su najviše voljeli jer je naše, a ne zato što ne mogu priuštiti ništa drugo.

Pored toga, putovanja nisu nikad bila jeftinija nego sad, tako da je te stvari teško porediti. Aviokarte su 70ih i 80ih bile neuporedivo skuplje.

Česi nisu mogli ići u druge zemlje na moru jer nisu mogli ući u njih, tako da nije istina da su obilazili pola zemaljske kugle, osim ako su možda bili visoki članovi partije.

Neke zapadne zemlje jesu bile razvijenije, ali neke i nisu. Ako su naši gastarbajteri odlazili tamo na rad, to ne znači da je tamo život bio bolji, bilo je mnogo faktora koji utječu na to.

Itekako smo bili sila dok je Tito bio živ. Kasnije smo se raspali po šavovima, bukvalno, i najviše smo sami za to krivi. A da jesmo bili sila dokazuje činjenica da SSSR nije smio udariti na nas. Šta će ti veći dokaz od toga.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#22107 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Nadzorna_ploca »

Alles-Tamam wrote: 03/02/2020 13:17 I sad smo sila, Burkina Faso i Južni Sudan bi guze dali da su kao BiH
Pravda za ljude u ovim zemljama!!!
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#22108 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by swanfilter »

Sta ces u Mexicu ili Aus ici na more kada se ne mozes kupati kao u Hrv. Bio u Hagu, Atlantik, a nesvjestan razlike, jedva zivu glavu izvukao ... :lol:
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22109 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

zubi wrote: 03/02/2020 13:01
Thorgerson wrote: 03/02/2020 12:39 Kažem ti, pronađi evo i sam nivo razvijenosti Danske, Finske, Švedske, Njemačke, Holandije, itd itd. Pa čak i problematičnih zemalja poput Irske, pa ćeš vidjeti da su i tada te zemlje bile daleko ispred nas. Daleko.

Znači, mojne mi te ba priče da smo tada bili sila. Pusti se te nostalgije. Bili smo i tada qrac obični u Evropi. Samo si bio zatvoren, pa ti se nije baš puštalo da znaš baš sve šta se dešava u svijetu. Istina, imao si mir. Imao si posao. Imao si dovoljno da fino zivis. Ali da smo bili nekakva bogati sila, pa daj ba, nema potrebe da sami sebe lažemo.
NIje stvar da nas poredis sa Evropom, rijec je bila o Ceskoj i Poljskoj. E za njih je Jugoslavija bila sila. I da, Cesi nisu mogli putovati, nisu isli na "nase" more jer je bilo najljepse, za razliku od Jugoslovena, oni nisu imali izbora :P

I ne sjecam se ni ja da smo putovali po svijetu, al to nije bilo zato sto nismo mogli i nisu nam dali, vec je stvar finansija, imali smo "svoje" more, te nam Turska npr., nije ni bila interesantna...
Samo u jednom kratkom periodu smo dosegli nesto za sto smo mogli reci da smo kao eto ispred Ceske i Poljske (mada je i to upitno). Kroz istoriju smo vazda bili debelo iza njih. Poljska a posebno Ceska se samo vracaju tamo gdje kroz istoriju pripadaju.
O putovanjima prije rata je apsurdno pricati, nije se putovalo ni priblizno koliko danas jer kao prvo nismo imali kulturu putovanja, nismo vladali stranim jezicima i financije su bile jedan od jacih razloga.
Danasnje mladje generacije imaju puno izrazeniju kulturu putovanja i puno bolje vladaju stranim jezicima.
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#22110 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?mo

Post by swanfilter »

Moja nekadasnja ljubav bila je Cehinja. Sa roditeljima dolazili u Hrv i u toku rata. Iz prica roditelja, bili smo za nijansu bolji od njih. I njih je drzala dijaspora po Njemackoj i Austriji. Stari joj je radio u Austriji, a sami kazu da bi bilo pitanje kako i sta bez njega ...

Ruska cizma je ruska cizma ...
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22111 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Jugoslavija u srcu wrote: 03/02/2020 11:34
Thorgerson wrote: 03/02/2020 10:03
zippoo87 wrote: 02/02/2020 16:29 prelijep prostor za zivot geografski a najgori ljudi koji ne znaju sebe organizovati i normalno zivjeti od svojih resursa i rada
izgleda da ostade ona fraza " brdoviti Balkan"...ne znam da li je to neka asocijacija za ruralni Balkan ali ovaj prostor je i definitivno dotakao dno po svim standardima...tacnije ljudi su dotakli dno

za samo 30 godina,od napredne evropske sile Jugoslavije do prostora iz kojeg svako odlazi
Samo ispravka. Nikada mi nismo bili sila, nemojte se s tim tjesiti.

Skandinavija, zapadna evropa su uvijek bili razvijeniji i biće.

Bili smo u rangu češke, poljske. Ispred Rumunije i Bugarske. Dakle, jedina razlika danas je u tome što je npr jedna češka otišla daaaaaleko ipsred nas, i poljska (jbg nas je rat resetovao i unazadio 20 godina). Rumunija i Bugarska nisu baš toliko odmakli (ako bi sklopio sad ponovo jugoslaviju pa poredio s njima).

Hoću da kažem, nismo nikad bili nikakva evropska sila. :)
Kako smo bili u rangu Čehoslovačke, kad su oni jedino kod nas mogli doći na more, kupiti farmerke, banane i šta ti ja znam, a mi mogli gdje god hoćemo? Eto samo taj primjer, a da ne pričam o običnom životu...
To stanje u Ceskoj je bilo zahvaljujuci Rusima i cinjenici da su bili iza zeljezne zavjese a ne rezultat neke nase superiornosti nad Cesima, Cesi su i tada po kulturi bili par kopalja ispred nas, po GDP per capita mislim da su bili bolji od Juge o pismenosti da ne govorimo. Nako popustanja stege svako se je vratio tamo gdje pripada, pa tako vidimo gdje su Cesi danas a gdje mi.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#22112 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hajvan »

detroit-mercy wrote: 03/02/2020 16:28
To stanje u Ceskoj je bilo zahvaljujuci Rusima i cinjenici da su bili iza zeljezne zavjese a ne rezultat neke nase superiornosti nad Cesima, Cesi su i tada po kulturi bili par kopalja ispred nas, po GDP per capita mislim da su bili bolji od Juge o pismenosti da ne govorimo. Nako popustanja stege svako se je vratio tamo gdje pripada, pa tako vidimo gdje su Cesi danas a gdje mi.

dovoljno je pogledati auto-industriju..
Yu nije imala vlastito razvijenog vozila, dok Ceska jeste.
Ogromna je razlika sklapati tudje od kreiranja potpuno vlastitog automobila.
Pretpostavljam da je u mnogo cemu drugom slican odnos bio.
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#22113 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zippoo87 »

otisli ste potpuno u offtopic a u svom postu nisam pisao uopste o ovome o cemu vi pisete

cinjenica je da je Juga bila sila u tom nekom socijalnom smislu,imali smo velike fabrike,puno zaposlenih,svoje hotele po moru,bila je neka sigurnost,Juga je bila treca vojna sila u Evropi ,izgradili su pola Libije recimo i nama su napravili puteve,otvorili rudnike,napravili termo i hidro elektrane i jos milion stvari
ja sam mladji i nisam zapamtio Jugoslaviju i nisam ni nostalgicar ni jugonostalgicar...ali za ovaj sukurac koji su sada sve bivse drzave Juge...Juga je bila Njemacka za ovo sada sto imamo,tj. sto nemamo ,sto smo unistili


zato sam i napisao...u samo 30 godina od prosperitetne drzave,do potpunog unistenja i devastacije...pa vise je sada drzava urusena i unistena nego odmah poslije rata...i ovdje ne mislim na unistene zgrade ,nego na cijeli sistem i moral kod ljudi...odavde se odlazi jer vise nema nade i znas da sa ovakvim ljudima i u politici i kod obicnih ljudi,ovdje nece zadugo biti napretka...sistem se mora potpuno urusiti i postaviti novi...sve ostalo je status quo,koji jedino odgovara politicarima
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#22114 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hajvan »

OK.

U pravu ste.

jedino s cime se ja mogu slozi je to da su SR BiH i SFRJ bile ozbiljne drzave :)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#22115 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Thorgerson »

zippoo87 wrote: 03/02/2020 22:19 otisli ste potpuno u offtopic a u svom postu nisam pisao uopste o ovome o cemu vi pisete

cinjenica je da je Juga bila sila u tom nekom socijalnom smislu,imali smo velike fabrike,puno zaposlenih,svoje hotele po moru,bila je neka sigurnost,Juga je bila treca vojna sila u Evropi ,izgradili su pola Libije recimo i nama su napravili puteve,otvorili rudnike,napravili termo i hidro elektrane i jos milion stvari
ja sam mladji i nisam zapamtio Jugoslaviju i nisam ni nostalgicar ni jugonostalgicar...ali za ovaj sukurac koji su sada sve bivse drzave Juge...Juga je bila Njemacka za ovo sada sto imamo,tj. sto nemamo ,sto smo unistili


zato sam i napisao...u samo 30 godina od prosperitetne drzave,do potpunog unistenja i devastacije...pa vise je sada drzava urusena i unistena nego odmah poslije rata...i ovdje ne mislim na unistene zgrade ,nego na cijeli sistem i moral kod ljudi...odavde se odlazi jer vise nema nade i znas da sa ovakvim ljudima i u politici i kod obicnih ljudi,ovdje nece zadugo biti napretka...sistem se mora potpuno urusiti i postaviti novi...sve ostalo je status quo,koji jedino odgovara politicarima
Druze - Jugoslavija nije = BiH. Dakle, nemoj izjednacavati ovu danasnju BiH - sa tadasnjom Jugoslavijom.

I Slovenija je bila u Jugoslaviji. I Hrvatska. Otidji u dvije pomenute zemlje, pa ces vidjeti da su oni dosta toga izgradili. U Hrvatskoj nije idealna situacija, ali ljudi su napravili 1000 i kusur km autoceste. Imaju jake firme, mozemo se mi smijati propasti Todorica i sl. Imaju oni jos jakih firmi. Uostalom, uvijek imaju turizam. Njihov GDP je za nas misaona imenica i vjerovatno ih nikada necemo dostici.

O Sloveniji da ne govorim.

A ponavljam i te dvije zemlje su cinile Jugoslaviju. Zato i jeste malo glupo uzeti nas pokusaj od drzave i smatrati to nekom tackom za poredjenje sa tadasnjom Jugoslavijom. Pa mi jos nismo u Sarajevu obnovili trotoare od 1984. godine u pojedinim ulicama. Mislim o cemu pricamo. :-)
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#22117 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by swanfilter »

Mah, ovo ti je vec stara vijest ...
calbatros
Posts: 29
Joined: 13/12/2019 10:13

#22118 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by calbatros »

Thorgerson wrote: 04/02/2020 09:23
zippoo87 wrote: 03/02/2020 22:19 otisli ste potpuno u offtopic a u svom postu nisam pisao uopste o ovome o cemu vi pisete

cinjenica je da je Juga bila sila u tom nekom socijalnom smislu,imali smo velike fabrike,puno zaposlenih,svoje hotele po moru,bila je neka sigurnost,Juga je bila treca vojna sila u Evropi ,izgradili su pola Libije recimo i nama su napravili puteve,otvorili rudnike,napravili termo i hidro elektrane i jos milion stvari
ja sam mladji i nisam zapamtio Jugoslaviju i nisam ni nostalgicar ni jugonostalgicar...ali za ovaj sukurac koji su sada sve bivse drzave Juge...Juga je bila Njemacka za ovo sada sto imamo,tj. sto nemamo ,sto smo unistili


zato sam i napisao...u samo 30 godina od prosperitetne drzave,do potpunog unistenja i devastacije...pa vise je sada drzava urusena i unistena nego odmah poslije rata...i ovdje ne mislim na unistene zgrade ,nego na cijeli sistem i moral kod ljudi...odavde se odlazi jer vise nema nade i znas da sa ovakvim ljudima i u politici i kod obicnih ljudi,ovdje nece zadugo biti napretka...sistem se mora potpuno urusiti i postaviti novi...sve ostalo je status quo,koji jedino odgovara politicarima
Druze - Jugoslavija nije = BiH. Dakle, nemoj izjednacavati ovu danasnju BiH - sa tadasnjom Jugoslavijom.

I Slovenija je bila u Jugoslaviji. I Hrvatska. Otidji u dvije pomenute zemlje, pa ces vidjeti da su oni dosta toga izgradili. U Hrvatskoj nije idealna situacija, ali ljudi su napravili 1000 i kusur km autoceste. Imaju jake firme, mozemo se mi smijati propasti Todorica i sl. Imaju oni jos jakih firmi. Uostalom, uvijek imaju turizam. Njihov GDP je za nas misaona imenica i vjerovatno ih nikada necemo dostici.

O Sloveniji da ne govorim.

A ponavljam i te dvije zemlje su cinile Jugoslaviju. Zato i jeste malo glupo uzeti nas pokusaj od drzave i smatrati to nekom tackom za poredjenje sa tadasnjom Jugoslavijom. Pa mi jos nismo u Sarajevu obnovili trotoare od 1984. godine u pojedinim ulicama. Mislim o cemu pricamo. :-)
Ni jedna drzava i grad na podrucju bivse Jugoslavije nisu bili unisteni kao BiH i Sarajevo. Ni jednoj drzavi nije nametnut politicki sistem kao nama ovdje. Ni jednu drzavu ne pokusavaju pocijepati kao nasu.

Nista bolji ljudi nisu u Hrvatskoj ili Sloveniji ali cistim sticajem okolnosti su iznad nas. Cak sta vise, usudio bih se reci da se Hrvatima pise crnije nego nama ukoliko se nastavi ovakav trend odlazaka. Malih privrednika gotovo vise i da nema a o nekim velikim industrijama poput brodogradnje ili autoindustrije mogu samo mastati i sjecati se ljepsih vremena kad Uljanik i 3. Maj zapošljavali hiljade radnika. Isto kao i mi...

Svi smo mi ista govna, samo je neko iz raspada Jugoslavije izvukao tanji a neko deblji kraj.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#22119 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by King Theoden »

swanfilter wrote: 04/02/2020 10:32 Mah, ovo ti je vec stara vijest ...
Je li se u međuvremenu neš promijenilo?
Da se narod nije počeo vraćati?
Jaro, ovo je countdown.
Pet, maksimalno 10 godina i sudija će odsvirati kraj.
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#22120 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by swanfilter »

Joooojj .....

Mislio sam na nacin da je ovo gostovanje od prije skoro dvije sedmice, a ti objavio i iskobecio oci kao da su malo prije kod Senada kuci snimali. Sta bih ti ja, kada si u vrijeme interneta spor kao stamaparija ...
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#22121 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by King Theoden »

swanfilter wrote: 04/02/2020 10:57 Joooojj .....

Mislio sam na nacin da je ovo gostovanje od prije skoro dvije sedmice, a ti objavio i iskobecio oci kao da su malo prije kod Senada kuci snimali. Sta bih ti ja, kada si u vrijeme interneta spor kao stamaparija ...
A čojka jbt :roll:
Ovaj video je aktuelan danas, biće i sutra ili za mjesec.
Možeš ga gledati svaki dan i samo mijenjati cifre.
Danas više nego jučer, sutra više nego danas, itd.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#22122 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Thorgerson »

calbatros wrote: 04/02/2020 10:39 Ni jedna drzava i grad na podrucju bivse Jugoslavije nisu bili unisteni kao BiH i Sarajevo. Ni jednoj drzavi nije nametnut politicki sistem kao nama ovdje. Ni jednu drzavu ne pokusavaju pocijepati kao nasu.

Nista bolji ljudi nisu u Hrvatskoj ili Sloveniji ali cistim sticajem okolnosti su iznad nas. Cak sta vise, usudio bih se reci da se Hrvatima pise crnije nego nama ukoliko se nastavi ovakav trend odlazaka. Malih privrednika gotovo vise i da nema a o nekim velikim industrijama poput brodogradnje ili autoindustrije mogu samo mastati i sjecati se ljepsih vremena kad Uljanik i 3. Maj zapošljavali hiljade radnika. Isto kao i mi...

Svi smo mi ista govna, samo je neko iz raspada Jugoslavije izvukao tanji a neko deblji kraj.
Ta patetika iz prve rečenice bi imala smisla da je 2002. godina. Ali pošto je 2020. godina, ne znam šta da kažem na to.

Jesmo li uništeni - jesmo. Unazad bačeni kao niko drugi - istina. Ali rat je završen 1995. godine! Prije 25 godina. Sada imaš ljude koji su postali roditelji, a rođeni su poslije rata. Mislim o čemu pričamo i do kada se mislimo vaditi na rat?

Zamisli da si čuo švabe da se 1970ih žale kako je bogati njima teško, ipak je zemlja sravljena i ostavljena je podijeljena. Još im zid sagradili. :-)

Politički sistem?

Ko nama brani da pričamo o ekonomiji, privredi i da se razvijamo? Ko? Jel to dejton brani da se priča o ekonomiji, da se grade autoputevi, da se ulaze u privredu? Jel to dejton koči da evo u Sarajevu imaš normalni zdravstveni sistem, ako već dajemo 140 miliona maraka. Objasni mi kako dejton, srbi, hrvati tu nešto koče? Jer eto nama je ovdje glavna izvlakuša ma oni koče. Pa jesu li srbi krivi sto je GRAS u dubiozi od kolko 300 miliona KM? Jesu li srbi krivi sto nisu kupljeni novi tramvaji 20 godina? Jesu li bosnjaci krivi sto je penzija u RS-u 170 KM? Jesu hrvati krivi sto je ovo najzagadjeniji glavni grad na svijetu čitav januar?

To su samo pateticne izvlakuse.

I da je ustav Republike BiH, i da je zastava sa ljiljanima i da je drzava bez entiteta - isto bi sranje bilo.

I dalje bi GRAS imao 300 miliona, i dalje bi penzije bile mizerne, i dalji bi bili jedan od najzagadjenijih gradova planete, te bi i dalje djecu lijecili SMS-ovima. Dokaz tome jesu kantoni, gdje vecinski narodi imaju svu moc u rukama i opet nista ne rade i stanje je grozno.

U bilo kojem kantonu je tako, Sarajevo je jos dobro. Eh, samo uzmi taj kanton i preslikaj na drzavu i sve ce ti biti jasno. Mislim cisto da ti razbijem neku iluziju da kobajagi politicki sistem nas nesto kao koči da idemo naprijed. :roll:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#22123 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Thorgerson »

King Theoden wrote: 04/02/2020 10:17

:shock:
Ljudi, ne uzimajte zdravo za gotovo i tek tako pojedine informacije. Narocito ovo "baratanje" sa statistikama. Ljudi odlaze, to je cinjenica i nije sporno. Lik nije otkrio nikakvu toplu vodu. Medjutim u subotu navecer biti ovako pesimisticno nastrojen, pa brate sa ovom emisijom ti sam si otjerao jos 20-oro ljudi jebote zivot. A pricas o tome da treba zadrzati ljude. WTF :roll:

Frajer nije prošao u parlamentu, pa sad daj promoviraj se sa bombastičnim izjavama, ne bi l' se sljedece izbore šta ubolo. Il ono galami, galami...ne bil ga ko poklopio i uzeo pod svoje, da ga "ušute" (viđeno već milijardu puta).

Daj rješenje, daj da čujemo program. Nemaš ga. Nemaš ga zato što lupaš i zato jer ti je cilj ovo kao u prethodnoj rečenici. I još kad lupi gdje su akcize, a moja nana zna zašto su akcize dignute i na šta se odnose i da se sa akcizama nigdje u svijetu ne gradi autoput.

Od jednog ekonomiste, barem se tako naziva, bi bilo dobro da obrazlozi ljudima zasto se uzimaju krediti i zasto se autoput i generalno takve mega investicije tako rade. Ili evo da navede drzave koje od zivog novca, akciza prave svoju mrezu autoputeva.

Znaci svabe, skandinavci svi uzimaju lovu od kreditora, kupe eu grantove...ali eto mi bi trebali samo od akciza da napravimo autoput. Pa gdje si prije bio "analitičaru". :-)

p.s. Ovo je upućeno ovom adam smithu sa klipa, ne tebi @King Theoden :D
calbatros
Posts: 29
Joined: 13/12/2019 10:13

#22124 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by calbatros »

Thorgerson wrote: 04/02/2020 11:53
calbatros wrote: 04/02/2020 10:39 Ni jedna drzava i grad na podrucju bivse Jugoslavije nisu bili unisteni kao BiH i Sarajevo. Ni jednoj drzavi nije nametnut politicki sistem kao nama ovdje. Ni jednu drzavu ne pokusavaju pocijepati kao nasu.

Nista bolji ljudi nisu u Hrvatskoj ili Sloveniji ali cistim sticajem okolnosti su iznad nas. Cak sta vise, usudio bih se reci da se Hrvatima pise crnije nego nama ukoliko se nastavi ovakav trend odlazaka. Malih privrednika gotovo vise i da nema a o nekim velikim industrijama poput brodogradnje ili autoindustrije mogu samo mastati i sjecati se ljepsih vremena kad Uljanik i 3. Maj zapošljavali hiljade radnika. Isto kao i mi...

Svi smo mi ista govna, samo je neko iz raspada Jugoslavije izvukao tanji a neko deblji kraj.
Ta patetika iz prve rečenice bi imala smisla da je 2002. godina. Ali pošto je 2020. godina, ne znam šta da kažem na to.

Jesmo li uništeni - jesmo. Unazad bačeni kao niko drugi - istina. Ali rat je završen 1995. godine! Prije 25 godina. Sada imaš ljude koji su postali roditelji, a rođeni su poslije rata. Mislim o čemu pričamo i do kada se mislimo vaditi na rat?

Zamisli da si čuo švabe da se 1970ih žale kako je bogati njima teško, ipak je zemlja sravljena i ostavljena je podijeljena. Još im zid sagradili. :-)

Politički sistem?

Ko nama brani da pričamo o ekonomiji, privredi i da se razvijamo? Ko? Jel to dejton brani da se priča o ekonomiji, da se grade autoputevi, da se ulaze u privredu? Jel to dejton koči da evo u Sarajevu imaš normalni zdravstveni sistem, ako već dajemo 140 miliona maraka. Objasni mi kako dejton, srbi, hrvati tu nešto koče? Jer eto nama je ovdje glavna izvlakuša ma oni koče. Pa jesu li srbi krivi sto je GRAS u dubiozi od kolko 300 miliona KM? Jesu li srbi krivi sto nisu kupljeni novi tramvaji 20 godina? Jesu li bosnjaci krivi sto je penzija u RS-u 170 KM? Jesu hrvati krivi sto je ovo najzagadjeniji glavni grad na svijetu čitav januar?

To su samo pateticne izvlakuse.

I da je ustav Republike BiH, i da je zastava sa ljiljanima i da je drzava bez entiteta - isto bi sranje bilo.

I dalje bi GRAS imao 300 miliona, i dalje bi penzije bile mizerne, i dalji bi bili jedan od najzagadjenijih gradova planete, te bi i dalje djecu lijecili SMS-ovima. Dokaz tome jesu kantoni, gdje vecinski narodi imaju svu moc u rukama i opet nista ne rade i stanje je grozno.

U bilo kojem kantonu je tako, Sarajevo je jos dobro. Eh, samo uzmi taj kanton i preslikaj na drzavu i sve ce ti biti jasno. Mislim cisto da ti razbijem neku iluziju da kobajagi politicki sistem nas nesto kao koči da idemo naprijed. :roll:
Ja sam samo naveo činjenice koje dokazano usporavaju kakav-takav napredak ove države. Kantoni mogu nešto raditi i ja nigdje nisam naveo da su Srbi ili Hrvati krivi što mi nismo tramvajske šine od rata mijenjali ali kantoni ne mogu zaustaviti egzodus ljudi. Ti si vidio isključivo taj prvi dio posta i na njega se fokusirao.

Poenta mog posta je bila da drugi narodi u regionu nisu ništa bolji od nas a u nemjerljivo boljem stanju su izašli iz raspada Jugoslavije od nas. Da su kojim slučajem bile obrnute uloge pa Zagreb i Beograd bili 24/7 granatirani, ništa ne bi bili bolji nego što je Sarajevo danas.

Glavni grad Hrvatske, na koju toliko svrsavas, nije dobio metra nove pruge već skoro 20god i isto seru kao mi ovdje.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#22125 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by King Theoden »

Thorgerson wrote: 04/02/2020 12:05 Medjutim u subotu navecer biti ovako pesimisticno nastrojen, pa brate sa ovom emisijom ti sam si otjerao jos 20-oro ljudi jebote zivot.
Druže, koliko vidim i pratim stanje na terenu, čovjek je bio optimističan. Nažalost, jelte.
Već sad smo u debelom deficitu sa majstorima, šoferima, a uskoro i sa doktorima.
Thorgerson wrote: 04/02/2020 12:05 Daj rješenje, daj da čujemo program. Nemaš ga
Ekonomi nemaju rješenje. Evo, na forumu imamo polijep broj ekonoma. De da ih čujemo, neka kažu koje je rješenje.
Thorgerson wrote: 04/02/2020 12:05 bilo dobro da obrazlozi ljudima zasto se uzimaju krediti i zasto se autoput i generalno takve mega investicije tako rade. Ili evo da navede drzave koje od zivog novca, akciza prave svoju mrezu autoputeva.

Znaci svabe, skandinavci svi uzimaju lovu od kreditora, kupe eu grantove...ali eto mi bi trebali samo od akciza da napravimo autoput. Pa gdje si prije bio "analitičaru".
Je li to baš tako :zoka:
U zemljama koje spominješ, ili u jednoj turskoj, uzme se kredit ili se nađe privatni investitor jer se autoput završi za neke četiri godine.
Ovdje sam uzeo primjer turske koja je za četiri godine izgradila 350+ km autoputa.
Ali, kad je u pitanju bosna, onda to ne pije vode.
Mi imamo dionice i poddionice :mrgreen: koje se toliko dugo grade da ima sasvim dovoljno vremena da se prikupe pare.
Koliko se km izgradilo u zadnjih 20 godina a koliko se love prikupilo?
Da se postavio neki normalan rok od recimo šest godina(kinezi bi ga izgradili za tri, turci za možda četiri ili pet godina), pa da se uzeo kredit i izgradio koridor, niko riječ ne bi rekao.
Ovako kako gradimo, moglo je i bez zaduživanja.
Post Reply