Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#17876 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

Jimmy McNulty wrote:U zadnjih 14 dana 1 slobodan dan :bih:
Ko ti je kriv kad trpiš. Kad robovlasnici ne budu mogli pronaći robove, prestaće s takvom praksom.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#17877 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Jimmy McNulty wrote:U zadnjih 14 dana 1 slobodan dan :bih:
U onome što se zove EU je maksimalno 12 dana uzastopno radit dozvoljeno. Dakle ova tvoja kombinacija ti je sasvim koNformna sa zakonom o radu :wink:
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#17878 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mousstapha »

Jimmy McNulty wrote:U zadnjih 14 dana 1 slobodan dan :bih:
Ti bi da radis i jos bi da imas slobodne dane :-)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#17879 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Lajavikrelac »

Mene danas zvalo da dođem u ponedeljak na razgovor u firmu gdje sam već bio na razgovoru prije nekoliko mjeseci i odbio u startu posao jer su uslovi bili za qrac :? Veli cura imamo otvorenu poziciju asistenta u marketing sektoru, ako me zanima da dođem u upravu opet....e sad ću da zatražim cifru i uslove da se zakocene :evil:

Inače po defaultu su šupačka firma, jaka, ali šupačka... :oops:
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#17880 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Lajavikrelac wrote:Mene danas zvalo da dođem u ponedeljak na razgovor u firmu gdje sam već bio na razgovoru prije nekoliko mjeseci i odbio u startu posao jer su uslovi bili za qrac :? Veli cura imamo otvorenu poziciju asistenta u marketing sektoru, ako me zanima da dođem u upravu opet....e sad ću da zatražim cifru i uslove da se zakocene :evil:

Inače po defaultu su šupačka firma, jaka, ali šupačka... :oops:
Zvuči kao pravo mjesto za mene 8)
User avatar
parappa
Posts: 3278
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#17881 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by parappa »

Lajavikrelac wrote:Mene danas zvalo da dođem u ponedeljak na razgovor u firmu gdje sam već bio na razgovoru prije nekoliko mjeseci i odbio u startu posao jer su uslovi bili za qrac :? Veli cura imamo otvorenu poziciju asistenta u marketing sektoru, ako me zanima da dođem u upravu opet....e sad ću da zatražim cifru i uslove da se zakocene :evil:

Inače po defaultu su šupačka firma, jaka, ali šupačka... :oops:
Siemens?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#17882 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Lajavikrelac »

Jašta je Siemens... :-)
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#17883 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote:Jašta je Siemens... :-)
Kod Dodinog malog :mrgreen:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#17884 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Lajavikrelac »

Kod njega je kako čujem extra raditi, al de upadni....
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#17885 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

moonca wrote:
Postoje i stečajni postupci, itd., sve je to meni poznato, ali da tek tako neko dođe i da ti otkaz, te sutra primi nekog drugog, a da nisi dobio dovoljno upozorenja, to je nemoguće. Barem u Njemačkoj, a i u Holandiji.

U Americi je druga priča.
Top
Prijateljia radila u ostini-- da ne pricam detalje - glup razlog -- - nije pokazala dobru volju dok je na godisnem da pomogne kolegici, telefonom.. odila sa razlogom da je bolesna- razgovor je bio oko podne , ...navecer fedExom- dobije pismo sa otkazom.
tuzila- izgubila slucaj...
Radila u opstini i izgubila posao :mrgreen: aj kent biliv :mrgreen:.
Ko u opstini ostane bez posla je bas :-)
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#17886 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote:Kod njega je kako čujem extra raditi, al de upadni....
Uclani se u stranku :mrgreen:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#17887 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Lajavikrelac »

Aha... :run:
User avatar
mk ultra
Posts: 19130
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17888 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

parappa wrote:
Lajavikrelac wrote:Mene danas zvalo da dođem u ponedeljak na razgovor u firmu gdje sam već bio na razgovoru prije nekoliko mjeseci i odbio u startu posao jer su uslovi bili za qrac :? Veli cura imamo otvorenu poziciju asistenta u marketing sektoru, ako me zanima da dođem u upravu opet....e sad ću da zatražim cifru i uslove da se zakocene :evil:

Inače po defaultu su šupačka firma, jaka, ali šupačka... :oops:
Siemens?
Siemens nikad nije oglas imao, ne dolazi se tamo samk tako
Cim se sa skupim stvarima radi, nema tu konkursa ;-)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#17889 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by The 51st State »

Lajavikrelac wrote:Aha... :run:
Sad to nisi u dojcland? Sta bi?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#17890 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Lajavikrelac »

Čekam termin buraz....ko i svi sa BH pasošem jebo me onaj ko me ovdje napravi!!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17891 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Bice bice :thumbup: polako i onda pedala
bleicher
Posts: 183
Joined: 22/05/2018 16:43

#17892 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bleicher »

512MB wrote:
Jimmy McNulty wrote:U zadnjih 14 dana 1 slobodan dan :bih:
U onome što se zove EU je maksimalno 12 dana uzastopno radit dozvoljeno. Dakle ova tvoja kombinacija ti je sasvim koNformna sa zakonom o radu :wink:
Sa malom razlikom, da dobijes onda npr. 4 slobodna u 10 dana ili da naplatis prekovremene sate. On ce dobiti kurcinu. Nijanse
Plus da napisem da SaraFina veze nema ni o cemu, ko se sprema vani ili je vec vani njene postove ne uzimajte ozbiljno.
bleicher
Posts: 183
Joined: 22/05/2018 16:43

#17893 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bleicher »

I plus, sto ce nadredjeni cijeniti to sto radis fakticki dvije hefte u komadu a ako ne cijeni tj. nastavlja te ovako guziti ima i on nadredjenog koji ce ga naruziti. Sistem jbg ne moze se platiti
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#17894 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by belfy »

bleicher wrote:
512MB wrote:
Jimmy McNulty wrote:U zadnjih 14 dana 1 slobodan dan :bih:
U onome što se zove EU je maksimalno 12 dana uzastopno radit dozvoljeno. Dakle ova tvoja kombinacija ti je sasvim koNformna sa zakonom o radu :wink:
Sa malom razlikom, da dobijes onda npr. 4 slobodna u 10 dana ili da naplatis prekovremene sate. On ce dobiti kurcinu. Nijanse
Plus da napisem da SaraFina veze nema ni o cemu, ko se sprema vani ili je vec vani njene postove ne uzimajte ozbiljno.
nije bas da ne zna ni o cemu, nego samo ono sto govori nije tacno. :-)
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#17895 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

Sve manje učenika u tuzlanskim školama, tehnološki višak 177 nastavnika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sve-man ... /190719109
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17896 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali jomu »

Kako postati Nijemac, Slovenac, Austrijanac...


Image
Njemački grad Trir: Njemačka traži i polaganje testa za naturalizaciju



... https://avaz.ba/vijesti/bih/504144/kako ... ustrijanac
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17897 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

:thumbup: trier je extra a test treba :mrgreen:
Nego mujo daj 10 cevapa na mojmilo isporuci :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#17898 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali jomu »

vjesticanametli wrote::thumbup: trier je extra a test treba :mrgreen:
Nego mujo daj 10 cevapa na mojmilo isporuci :D

... samo da ih prevrnem i dolaze :mrgreen:

Image
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#17899 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

Hendrix wrote:
Radio Sarajevo wrote:
Hendrix wrote:
Mogu ti dati otkaz i poslije probnog rada kada hoce, apsolutno nema veze radio dobro ili ne. Ako biznis nema osnova da te zadrzi...naprimjer nisu dobili tender koji su ocekivali ili sta god, mozda si se zamjerio nekome...nema veze, visak si radne snage i to je to brate. Dobijes srceparajuce pismo iz HR poslije kojeg ti bude zao firme a ne sebe sto si otkaz dobio...i vozdra. Ili ako si bas u zestokoj kapitalistickoj firmi mozes i dobit poziv kuci da sutra ne dolazis na posao... licne stvari ce ti biti spremne da ih pokupis ali poslije radnog vremena, da ne bi ometao uposlenike firme a ti to vise nisi (desilo se kolegi proale godine). I ne sikiraj se za fajlove i laptop...to je od firme ionako.

Nije vani komunizam da radis 40 godina za jednim stolom na istom radnom mjestu bilo ono potrebno firmi ili ne....pa do penzije jel.
To sve zavisi od zakona države u kojoj se nalaziš. Mi smo ovdje pričali o Njemačkoj, i to u Njemačkoj nije tako.

Naravno, ako postoje opravdani razlozi za tehnološki višak, to je druga priča jer se uvijek može desiti da je firma pred bankrotom, ali to se mora najprije dokazati određenim institucijama pa tek onda početi otpuštati ljude.

Postoje i stečajni postupci, itd., sve je to meni poznato, ali da tek tako neko dođe i da ti otkaz, te sutra primi nekog drugog, a da nisi dobio dovoljno upozorenja, to je nemoguće. Barem u Njemačkoj, a i u Holandiji.

U Americi je druga priča.
Pa nema tu puno dokazivanja...recimo firma zaposlila 5 radnika jer planira dobiti 5 tendera ove godine...ne dobije 4 od 5 i to je to. Biznis ne moze podnijeti dodatne troskove radnika i dobiju otkaz, mozes dobiti upozorenje mjesec dana prije nije to problem ali sustina je da nije niko zasticen od otkaza.

Mozda ima neka odsteta u sklopu otkaza...na osnovu staza u firmi ili slicno, ali privatni biznis je takav. Sustina je opstajanje firme i profit a ne briga za ljude.
Nije bas Otako, barem ne u Njemackoj. Ako njemacka firma planira dobiti 5 tendera, i zaposli 5 radnika prije toga, a poslije ne dobije 5 tendera, nego dobije 0, to nije problem sve dok je firma u pozitivnom bilansu, znaci ako imaju profita ili je profit 0 (finansijski profit je 0, dok je ekonomski vjerovatno >0). Jedino ako firma postaje neprofitabilna na racun toga sto je zaposlila 5 dodatnih radnika, tada ima pravo da ih otpusti na ime toga sto su oni uzrok njihove neprofitabilnosti, medjutim da bi se to dogodilo, mora proci barem jedan period izvjestavanja, odnosno jedan kvartal. Sto znaci otprilike slijedeci scenario:
Firma A zaposli 5 ljudi, nakon 3 mjeseca postane neprofitabilna i onda odluci da otpusti tih 5 ljudi da bi opet bila profitabilna, te im da otkaze. Kada im dadnu otkaze, tada vrijedi stadardni zakon i jos bitnije specificni ugovori koje su ljudi potpisali sa firmom A sto se tice otkaznog perioda. Znaci ako tih 5 ljudi svi imaju otkazni period od 6 mjeseci, znaci da ce oni napusititi firmu nakon 6 mjeseci od trenutka kada im se da otkaz, sto je bilo 3 mjeseca nakon sto su uposleni.
Znaci razlika izmedju Americke i komunisticke Europe (Njemacka, Holandija, Svedska, etc.) sto u Americi mozes bilo kada zaposliti covjeka i onda ga bilo kada otpustiti, dok u Njemackoj mozes covjeka bilo kada zaposliti, ali da bi ga otpustio moras pratiti pravila. Ako napravi veliku gresku svjesno zeleci da naudi firmi, tada ga firma moze otpustiti na licu mjesta. U bilo kojem drugom slucaju njemacka firma moze otpustiti covjeka tek kada firma bude neprofitabilna i to na nacin da to pokazuju finansijski izvjestaji i tada ide otkazni rok po zakonu, odnosno jos bitnije kako je definisano u ugovoru (s tim da u ugovoru otkazni rok moze samo biti veci nego sto je to po zakonu, nikako manji).
Tako da je dug otkazni period realno pozitivna stvar i to je ono sto nude komunisticke Europske drzave, jer historijski gledano drzavne ekonomije nisu bile tako jake kao sada, tako da je duzi otkazni period zapravo pozitivna stvar za radnike, a negativna za firme.
Tek odnedavno je tako jaka ekonomija da ljudi mogu da biraju (u IT-u jos lakse), te da bi se eventualno u tom slucaju dug otkazni rok smatrao negativnim za radnika, kao sto sam vec ranije rekao, that's hardly the case, i to je tek odnedavno.
Odnosno razlika izmedju Amerike i Njemacke je sto u Americi mozes (ako si sef ili vlasnik u firmi) nekoga otpustiti samo zato sto ti se ne svidja, dok u Njemackoj ako ti se neko ne svidja (a isto si sef ili vlasnik u firmi), moras cekati da taj covjek napravi sranje koje bi ti dalo opravdan razlog da ga otpustis (ovo je jako neodgovorno od strane radnika), bude jako dugo vremena na bolovanju (ovo je isto neodgovorno od strane radnika ali je tezi doci do toga), ili ti se firma pocne raspadati (ovo je jako negativno za samog vlasnika ili sefa firme) i onda ga otpustiti, s tim sto i tada ide otkazni rok po PS-u. tj. po zakonu ili po licnom ugovoru tog covjeka, zavisi koji je duzi period.

Za @SaraFina prije nego pocne govoriti kako ovo izmisljam, evo ga izvor: https://www.howtogermany.com/pages/termination-employment-contract.html
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#17900 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mousstapha »

Nedjeljom u 2 se bavio temama i ljudima cesto spominjanim na ovoj temi. Jeste u pitanju Hrvatska, ali se dosta stvari moze preslikati i na BiH.

Post Reply