Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#17851 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bluemore »

vjesticanametli wrote:Nisu kao trebam im :lol: kaze sefica pa ko ce to uraditi kraj mjeseca :lol: reko ti ako znas.....kaze ona znam da ces na bolovanje sada reko ne znam ja :?

zdraooo ba krank :lol: ova sad firma u kojoj sam sacekala i et :P
:thumbup:
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#17852 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

Pavlović banka pred stečajem, FBiH ponovo bi mogla plaćati greške RS-a

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pav ... /190717084
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#17853 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

espn wrote:Pavlović banka pred stečajem, FBiH ponovo bi mogla plaćati greške RS-a

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pav ... /190717084
Pusti im onda da se odvoje.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#17854 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

SaraFina wrote:
Radio Sarajevo wrote:Otkazni rok nije nikakva prednost jer se on odnosi samo na zaposlenika, a ne na firmu.

Ako je tri mjeseca, to je veoma dugo jer je teže naći drugi posao pod tim okolnostima.

Firma ti ne može tek tako dati otkaz prije kraja ugovora, osim ako ima debeli razlog i ako je neko pravio dosje. Nije Amerika.

Otkazni rok se i na firmu odnosi također nakon probnog perioda od 6 mjeseci. U toku probnog rada poslodavac ti svaki dan bez objaśnjenja može dati otkaz. Znači nakon nedelju, dvije ili pet.
U tom slučaju poništava se i ugovor o radu i period koji u njemu piše te ostali uvjeti i onda ti plava karta apsolutno nema nikakvu svrhu. Ako ti pak poslodavac nakon ugovora o radu na 1 godinu isti ne želi produžiti plava karta ti vazi jos 3 mjeseca. I to je to.
Ne postoji opcija da plavu kartu imas 4 godine a ugovor o radu na 1 godinu. Notorne gluposti.
To svakako, o probnom radu nisam ni govorio, jasno je da te mogu uvijek otpustiti.

Ali kad probni rad istekne, ne mogu ti tek tako dati otkaz osim ako nešto zajebeš, i zbog toga se otkazni rok odnosi samo na radnika, a ne na poslodavca.

Duži otkazni rok znači i više peglanja s otkazom, ukoliko nađeš bolju firmu. To nikako nije beneficija, nego samo teret.
User avatar
parappa
Posts: 3278
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#17855 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by parappa »

Radio Sarajevo wrote:
espn wrote:Pavlović banka pred stečajem, FBiH ponovo bi mogla plaćati greške RS-a

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pav ... /190717084
Pusti im onda da se odvoje.
To ono kao kad samo jedno hoće razvod braka.
Drugi partner neda i neće jer kao ima još nade.

Onda ovaj što hoće razvod čini sve da ovom drugom zagorča život... Čak i pravi sranja na poslu, krade... dok ne izgubi posao. Samo da bi ga ovaj drugi morao vući iz goFana. :D
tuče se, počne piti i pušiti i tako škodi sebi a i na jedan način i drugom partneru.

Samo što je kod bračnih parova dovoljno da jedno hoće razvod...
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#17856 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

SaraFina wrote:
Radio Sarajevo wrote:Otkazni rok nije nikakva prednost jer se on odnosi samo na zaposlenika, a ne na firmu.

Ako je tri mjeseca, to je veoma dugo jer je teže naći drugi posao pod tim okolnostima.

Firma ti ne može tek tako dati otkaz prije kraja ugovora, osim ako ima debeli razlog i ako je neko pravio dosje. Nije Amerika.

Otkazni rok se i na firmu odnosi također nakon probnog perioda od 6 mjeseci. U toku probnog rada poslodavac ti svaki dan bez objaśnjenja može dati otkaz. Znači nakon nedelju, dvije ili pet.
U tom slučaju poništava se i ugovor o radu i period koji u njemu piše te ostali uvjeti i onda ti plava karta apsolutno nema nikakvu svrhu. Ako ti pak poslodavac nakon ugovora o radu na 1 godinu isti ne želi produžiti plava karta ti vazi jos 3 mjeseca. I to je to.
Ne postoji opcija da plavu kartu imas 4 godine a ugovor o radu na 1 godinu. Notorne gluposti.
Ali to niko nikada nije ni tvrdio, tako da ne znam odakle ti to?
Zašto to ubacuješ u diskusiju? Čemu to?
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#17857 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

Pa nije ponizna, kao što bi jedna žena trebalo da bude :D :D :D :-) :-) :-)
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#17858 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hendrix »

Radio Sarajevo wrote:
SaraFina wrote:
Radio Sarajevo wrote:Otkazni rok nije nikakva prednost jer se on odnosi samo na zaposlenika, a ne na firmu.

Ako je tri mjeseca, to je veoma dugo jer je teže naći drugi posao pod tim okolnostima.

Firma ti ne može tek tako dati otkaz prije kraja ugovora, osim ako ima debeli razlog i ako je neko pravio dosje. Nije Amerika.

Otkazni rok se i na firmu odnosi također nakon probnog perioda od 6 mjeseci. U toku probnog rada poslodavac ti svaki dan bez objaśnjenja može dati otkaz. Znači nakon nedelju, dvije ili pet.
U tom slučaju poništava se i ugovor o radu i period koji u njemu piše te ostali uvjeti i onda ti plava karta apsolutno nema nikakvu svrhu. Ako ti pak poslodavac nakon ugovora o radu na 1 godinu isti ne želi produžiti plava karta ti vazi jos 3 mjeseca. I to je to.
Ne postoji opcija da plavu kartu imas 4 godine a ugovor o radu na 1 godinu. Notorne gluposti.
To svakako, o probnom radu nisam ni govorio, jasno je da te mogu uvijek otpustiti.

Ali kad probni rad istekne, ne mogu ti tek tako dati otkaz osim ako nešto zajebeš, i zbog toga se otkazni rok odnosi samo na radnika, a ne na poslodavca.

Duži otkazni rok znači i više peglanja s otkazom, ukoliko nađeš bolju firmu. To nikako nije beneficija, nego samo teret.
Mogu ti dati otkaz i poslije probnog rada kada hoce, apsolutno nema veze radio dobro ili ne. Ako biznis nema osnova da te zadrzi...naprimjer nisu dobili tender koji su ocekivali ili sta god, mozda si se zamjerio nekome...nema veze, visak si radne snage i to je to brate. Dobijes srceparajuce pismo iz HR poslije kojeg ti bude zao firme a ne sebe sto si otkaz dobio...i vozdra. Ili ako si bas u zestokoj kapitalistickoj firmi mozes i dobit poziv kuci da sutra ne dolazis na posao... licne stvari ce ti biti spremne da ih pokupis ali poslije radnog vremena, da ne bi ometao uposlenike firme a ti to vise nisi (desilo se kolegi proale godine). I ne sikiraj se za fajlove i laptop...to je od firme ionako.

Nije vani komunizam da radis 40 godina za jednim stolom na istom radnom mjestu bilo ono potrebno firmi ili ne....pa do penzije jel.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#17859 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

Radio Sarajevo wrote:Pa nije ponizna, kao što bi jedna žena trebalo da bude :D :D :D :-) :-) :-)
To važi i za ljude, treba i ljudi da budu ponizni, a ne bahati.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#17860 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by ćiribiribela »

vjesticanametli wrote: I kod mene je nakon 6 mj. Probezeit ugovor unbefristet i otk. Rok 3 mjeseca....ima fala alahu aufhebungsvert. Ako izleti sta bolje a ako nece firma zivilo bolovanje :mrgreen: prosla tj 1 firma nakon mog dolaska nije dala aufhebungsvertrag pa se razbolih....a tema je otisla komplet u kurac
I ja sam na starom poslu isto dobila Aufhebungsvertrag, rekla sefu otvoreno ili to ili bolovanje. :mrgreen:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#17861 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

konjislav wrote:
Radio Sarajevo wrote:Pa nije ponizna, kao što bi jedna žena trebalo da bude :D :D :D :-) :-) :-)
To važi i za ljude, treba i ljudi da budu ponizni, a ne bahati.
Dakle, ne samo za žene nego i za ljude.

Okej :D :D :D
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#17862 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Radio Sarajevo »

Hendrix wrote:
Mogu ti dati otkaz i poslije probnog rada kada hoce, apsolutno nema veze radio dobro ili ne. Ako biznis nema osnova da te zadrzi...naprimjer nisu dobili tender koji su ocekivali ili sta god, mozda si se zamjerio nekome...nema veze, visak si radne snage i to je to brate. Dobijes srceparajuce pismo iz HR poslije kojeg ti bude zao firme a ne sebe sto si otkaz dobio...i vozdra. Ili ako si bas u zestokoj kapitalistickoj firmi mozes i dobit poziv kuci da sutra ne dolazis na posao... licne stvari ce ti biti spremne da ih pokupis ali poslije radnog vremena, da ne bi ometao uposlenike firme a ti to vise nisi (desilo se kolegi proale godine). I ne sikiraj se za fajlove i laptop...to je od firme ionako.

Nije vani komunizam da radis 40 godina za jednim stolom na istom radnom mjestu bilo ono potrebno firmi ili ne....pa do penzije jel.
To sve zavisi od zakona države u kojoj se nalaziš. Mi smo ovdje pričali o Njemačkoj, i to u Njemačkoj nije tako.

Naravno, ako postoje opravdani razlozi za tehnološki višak, to je druga priča jer se uvijek može desiti da je firma pred bankrotom, ali to se mora najprije dokazati određenim institucijama pa tek onda početi otpuštati ljude.

Postoje i stečajni postupci, itd., sve je to meni poznato, ali da tek tako neko dođe i da ti otkaz, te sutra primi nekog drugog, a da nisi dobio dovoljno upozorenja, to je nemoguće. Barem u Njemačkoj, a i u Holandiji.

U Americi je druga priča.
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#17863 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Radio Sarajevo wrote:

To sve zavisi od zakona države u kojoj se nalaziš. Mi smo ovdje pričali o Njemačkoj, i to u Njemačkoj nije tako.

Naravno, ako postoje opravdani razlozi za tehnološki višak, to je druga priča jer se uvijek može desiti da je firma pred bankrotom, ali to se mora najprije dokazati određenim institucijama pa tek onda početi otpuštati ljude.

Postoje i stečajni postupci, itd., sve je to meni poznato, ali da tek tako neko dođe i da ti otkaz, te sutra primi nekog drugog, a da nisi dobio dovoljno upozorenja, to je nemoguće. Barem u Njemačkoj, a i u Holandiji.

U Americi je druga priča.
Pa sad nije bas ni u Americi druga prica :mrgreen: ima i tu dosta stvari prije nego sto dobijes otkaz "nako" :mrgreen:.
Al nas narod sve zna :skoljka: .
Na kraju, sta ste se uhvatili otkaznog roka ko pijan plota, neko je vec naveo, za drustvo gdje je konstanta 20-30% stopa nezaposlenosti i gdje ubosti/promijeniti dobar posao misaona imenica taj otkazni rok se doima kao slamka spasa.
Ne znajuci da u ovim zivljim ekonomijama ljudi mijenjaju poslove malo cesce :mrgreen:, posebno kada znas da ti obicno promjena posla donosi vecu lovu :skoljka:.
Mi vazda pod nekim strahom.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17864 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bloo »

ćiribiribela wrote:
vjesticanametli wrote: I kod mene je nakon 6 mj. Probezeit ugovor unbefristet i otk. Rok 3 mjeseca....ima fala alahu aufhebungsvert. Ako izleti sta bolje a ako nece firma zivilo bolovanje :mrgreen: prosla tj 1 firma nakon mog dolaska nije dala aufhebungsvertrag pa se razbolih....a tema je otisla komplet u kurac
I ja sam na starom poslu isto dobila Aufhebungsvertrag, rekla sefu otvoreno ili to ili bolovanje. :mrgreen:
Mislite da bolovanjem pokrijete otkazni rok ili?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17865 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Da. Standardno u DE....svi to rade
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#17866 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by ćiribiribela »

Mozes do 6 sedmica biti na bolovanju i primas punu platu, poslije toga te preuzima osiguranje. #lijepanjemacka :mrgreen: ne znam kako je u bosni s bolovanjem, bila sam nezaposlena :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17867 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

DoDZes 1 dan pa ti pozli i pokrijes opet bolovanjem :mrgreen: hja
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#17868 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hendrix »

Radio Sarajevo wrote:
Hendrix wrote:
Mogu ti dati otkaz i poslije probnog rada kada hoce, apsolutno nema veze radio dobro ili ne. Ako biznis nema osnova da te zadrzi...naprimjer nisu dobili tender koji su ocekivali ili sta god, mozda si se zamjerio nekome...nema veze, visak si radne snage i to je to brate. Dobijes srceparajuce pismo iz HR poslije kojeg ti bude zao firme a ne sebe sto si otkaz dobio...i vozdra. Ili ako si bas u zestokoj kapitalistickoj firmi mozes i dobit poziv kuci da sutra ne dolazis na posao... licne stvari ce ti biti spremne da ih pokupis ali poslije radnog vremena, da ne bi ometao uposlenike firme a ti to vise nisi (desilo se kolegi proale godine). I ne sikiraj se za fajlove i laptop...to je od firme ionako.

Nije vani komunizam da radis 40 godina za jednim stolom na istom radnom mjestu bilo ono potrebno firmi ili ne....pa do penzije jel.
To sve zavisi od zakona države u kojoj se nalaziš. Mi smo ovdje pričali o Njemačkoj, i to u Njemačkoj nije tako.

Naravno, ako postoje opravdani razlozi za tehnološki višak, to je druga priča jer se uvijek može desiti da je firma pred bankrotom, ali to se mora najprije dokazati određenim institucijama pa tek onda početi otpuštati ljude.

Postoje i stečajni postupci, itd., sve je to meni poznato, ali da tek tako neko dođe i da ti otkaz, te sutra primi nekog drugog, a da nisi dobio dovoljno upozorenja, to je nemoguće. Barem u Njemačkoj, a i u Holandiji.

U Americi je druga priča.
Pa nema tu puno dokazivanja...recimo firma zaposlila 5 radnika jer planira dobiti 5 tendera ove godine...ne dobije 4 od 5 i to je to. Biznis ne moze podnijeti dodatne troskove radnika i dobiju otkaz, mozes dobiti upozorenje mjesec dana prije nije to problem ali sustina je da nije niko zasticen od otkaza.

Mozda ima neka odsteta u sklopu otkaza...na osnovu staza u firmi ili slicno, ali privatni biznis je takav. Sustina je opstajanje firme i profit a ne briga za ljude.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17869 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bloo »

vjesticanametli wrote:Da. Standardno u DE....svi to rade
Otkazni rok se moze pokriti godisnjim ako poslodavac dozvoli. Ne i bolovanjem. Tada otkazni rok miruje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17870 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

Postoje i stečajni postupci, itd., sve je to meni poznato, ali da tek tako neko dođe i da ti otkaz, te sutra primi nekog drugog, a da nisi dobio dovoljno upozorenja, to je nemoguće. Barem u Njemačkoj, a i u Holandiji.

U Americi je druga priča.
Top
Prijateljia radila u ostini-- da ne pricam detalje - glup razlog -- - nije pokazala dobru volju dok je na godisnem da pomogne kolegici, telefonom.. odila sa razlogom da je bolesna- razgovor je bio oko podne , ...navecer fedExom- dobije pismo sa otkazom.
tuzila- izgubila slucaj...
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17871 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Bloo wrote:
vjesticanametli wrote:Da. Standardno u DE....svi to rade
Otkazni rok se moze pokriti godisnjim ako poslodavac dozvoli. Ne i bolovanjem. Tada otkazni rok miruje.
Ne.....kod nas nije tako :lol: svi na bolovanje odu ....mozes ispucat i godisnji a i ima i nesto sto se zove freigestellt ....moj zadnji sef it direktor nakon par godina zasere nesto i oni ga freistellen i tek sad krajem augusta oficijelno ide iz firme....godinu nije prisao firmi l lova uredno na konto :)
Novi it dir. godinu dana probezeit isposlovo hahhahaha da moze mjenjat ako bude bolja ponuda :mrgreen:
Niko ovdje ne radi 5 god u istoj firmi
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#17872 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

moonca wrote:
Postoje i stečajni postupci, itd., sve je to meni poznato, ali da tek tako neko dođe i da ti otkaz, te sutra primi nekog drugog, a da nisi dobio dovoljno upozorenja, to je nemoguće. Barem u Njemačkoj, a i u Holandiji.

U Americi je druga priča.
Top
Prijateljia radila u ostini-- da ne pricam detalje - glup razlog -- - nije pokazala dobru volju dok je na godisnem da pomogne kolegici, telefonom.. odila sa razlogom da je bolesna- razgovor je bio oko podne , ...navecer fedExom- dobije pismo sa otkazom.
tuzila- izgubila slucaj...
U Americi?
SD7
Posts: 234
Joined: 16/11/2018 06:18

#17873 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SD7 »

.
Last edited by SD7 on 19/07/2019 15:59, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#17874 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

SD7 wrote:
HAVANA wrote:
muha_sa wrote: deder pripremi dobro a jeftinom aVto :D sinak hoce da mjenja a ja neJmam vremena doc do tebe :-)
:lol: Zbilja cudan zahtjev za bosnu,inace svi traze skup a dobar. :roll: Inace to mi je najdraze pitanje.Ima li sta dobro a jeftino? Nema ba,nemaju ni carape dobre a jeftine...
Odkupljujes li vozila? Imam dobrog SUV-a, kojeg bih jeftino dao jer sam opet razgulio i nemam vremena se time baviti. Ubrzo cu doci u Sa na par dana, pa bih volio to rijesiti
Zavisi koji je? Rijetko ista sa domaceg trzista ali napisi u pp sta je i koliko je to jeftino. :D
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#17875 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Jimmy McNulty »

U zadnjih 14 dana 1 slobodan dan :bih:
Post Reply