Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#17076 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by escobar__ »

Joj dramite ba bezveze, Njemačka svako malo mijenja te zakone, pa raja već decenijama uspješno bježi u tom pravcu još od vremena lepe Juge. Malo će možda pooštrit kriterije (a u praksi će opet bit svega i svačega) i nikom ništa.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#17077 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

tvojkomsija wrote:Novi njemački zakon i Balkan: Kraj redovima pred ambasadama?

Njemački parlament prihvatio je zakon koji bi omogućio i regulirao useljavanje stručne radne snage izvan EU-a. No do koje mjere se to tiče građana zapadnog Balkana za koje su i dosad vrijedila posebna pravila?, navodi se u novom tekstu Deutsche Wellea.

Njemački parlament Bundestag usvojio je u petak paket zakona koji se odnose na migracije. Jedan dio zakona odnosi se na prava podnositelja zahtjeva za azilom i pravila prilikom protjerivanja osoba za koje ne postoji pravna osnova boravka u Njemačkoj. Oko ovog paketa zakona, koji uglavnom predviđa pooštrenja za one na koje se oni odnose, se u Bundestagu vodila žestoka rasprava. Za zastupnike stranke Ljevica zakon, koji između ostalog predviđa kazne i za one koji pogođene obavijeste o nastupajućem protjerivanju, je „rasistički" dok se za Zelene radi o „crnom danu za demokraciju", piše DW.

Relativno složno oko zakona o useljavanju stručnjaka
No oko dijela zakonskog paketa koji se odnosi na useljavanje stručne radne snage izvan zemalja Europske unije, je vladalo, više manje, suglasje među zastupničkim klubovima u Bundestagu. Za desno populističku Alternativu za Njemačku (AfD) postoji opasnost da bi preko uvoza radne snage i eventualnim smanjenjem satnica, mogao nastati dodatni pritisak na domaće radnike.

Tradicionalno privredi okrenuta Liberalno-demokratska stranka (FDP) istodobno smatra da zakon sadrži previše ograničenja te da opet neće dovesti do željenog efekta privlačenja velikog broja stranih stručnjaka. Nedavna studija Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) je ionako zaključila da Njemačka nije pretjerano konkurentna kad je u pitanju privlačenje kadrova na globalnoj razini.

Zakon otvoren za sva stručna zanimanja
Novi zakon se ne odnosi samo na vrhunske stručnjake nego i za sve one koji pronađu zaposlenje „koje odgovara njihovoj kvalifikaciji". I to za sva zanimanja a ne samo za ona koje njemačka Agencija za zapošljavanje proglasi deficitarnima kao što je to bio slučaj i dosad. Velika novost je i ta da će onima sa stručnom kvalifikacijom biti omogućeno i da prije samog zaposlenja dođu u Njemačku kako bi ovdje tražili posao. Taj boravak je ograničen na šest mjeseci a uvjet je da se tražitelj može sam uzdržavati.

No najveća novost je da njemački poslodavac koji želi zaposliti radnika koji ne dolazi iz neke od zemalja Europske unije (ili Njemačke) više ne mora dokazivati da na EU tržištu nije uspio pronaći adekvatnu radnu snagu.

Zakon predviđa i „lakše i nebirokratskije" priznavanje stranih stručnih diploma i svjedodžbi. To bi se, između ostalog, postiglo tako da se spoje procesi izdavanja vize i priznavanja stručne diplome.

Posebna pravila će vrijediti za useljenike starije od 45 godina. Oni će dobiti dozvolu jedino u slučaju da im radni ugovor jamči zaradu od najmanje 3.700 eura bruto kako u starosti ne bi pali na teret države zbog premalih mirovina.

Problem s vizom
No tu se dolazi do neuralgične točke koja je i dosad, što je posebice bilo vidljivo u zemljama zapadnog Balkana, kočila brži pritok stručnjaka na njemačko tržište rada. Usko grlo procesa su dosada bila njemačka konzularna predstavništva u kojima su kandidati za iseljavanje mjesecima a nerijetko i godinama čekali na termin za izdavanje vize za Njemačku. I to usprkos svim potrebnim dokumentima. „Od svih zakona iz migracijskog paketa Zakon o useljavanju stručne radne snage je za mene najvažniji i najnužniji. No da bi on pokazao svoj učinak, duga čekanja za vizu moraju biti skraćena", rekao je njemački ministar unutarnjih poslova i jadan od idejnih tvoraca novog migrantskog paketa Horst Seehofer tijekom rasprave u Bundestagu.

No problem nije nov a sve dosadašnje mjere Ministarstva vanjskih poslova, koje je zaduženo za diplomatska predstavništva, a koja su trebala ublažiti katastrofalno stanje u konzulatima na zapadnom Balkanu, poput povećanja broja osoblja, nisu urodile plodom.

Ovisnost o poslodavcu
I Šejla Vojić iz projekta „Faire Mobilität" Njemačkog saveza sindikata (DGB) koji pomaže novim useljenicama da se snađu na njemačkom tržištu rada, svjedoči o 18-mjesečnim čekanjima na vizu u zemljama zapadnog Balkana. Vojić se na upit DW-a osvrnula i na neke razlike u novodonesenom zakonu o useljavanju, koji se po svojoj definiciji odnosi i na građane zapadnog Balkana, i tzv. pravilu o zapadnom Balkanu. Ovo pravilo je na snazi od početka 2016. godine i trebalo bi biti ukinuto do kraja 2019. a doneseno je nakon proglašenja zemalja zapadnog Balkana „zemljama sigurnog porijekla" što je praktički isključilo mogućnost stjecanja političkog azila za žitelje ovih zemalja.

„Poboljšanje novog zakona o useljavanju stručnjaka u usporedbi s pravilom o zapadnom Balkanu je prije svega u dijelu koji se odnosi na dokaz poslodavca da nije pronašao adekvatnog radnika u EU-u. S novim zakonom ovo pravilo, koje vrijedi kada je u pitanju pravilo o zapadnom Balkanu, otpada", kaže Vojić za DW.

https://www.dw.com/bs/novi-njema%C4%8Dk ... wyarx2DMIU
Evo ovdje, kazu kraj redova pred ambasadama?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#17078 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zrakomlat »

uglavnomja wrote:osnova je da ne smije biti diskrimininacije na osnovu necega na sta covjek ne moze uticati, spol, rasa, godine ...

to pise u svakom ustavu na svijetu


neka je njihova zemja, mogu postavljati razne uslove vezane za jezik, obrazovanje, struku, porodicno stanje ... ali ovo je protiv osnovnih ljudskih prava.


i ovako mogu raditi privatne firme, drzavne ne mogu.


zamisli da umjesto lik od 45 godina pise crnac? kako bi to zvucalo?
Al ne piše crnac niti se može poveznica s rasizmom napraviti, ljudi se fino ogradili da sprijece realan problem, ne zele da tim radnicima drzava placa penziju za koju nisu dovoljno uplatili u budzet i tačka. Ako sam dobro skontao da je to glavni razlog, 100 % su u pravu. Što bi oni plaćali nekome tu razliku do neke normalne penzije, kad radije mogu primiti nekoga ko će duže uplaćivati u fond i plaćati poreze.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17079 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Pa da. Naslov sa upitnikom. U tekstu nesto sasvim drugo
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#17080 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zrakomlat »

elcaliente wrote:Zamisli da si crnac i imas 45 godina.
:lol: :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17081 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

zrakomlat wrote:
uglavnomja wrote:osnova je da ne smije biti diskrimininacije na osnovu necega na sta covjek ne moze uticati, spol, rasa, godine ...

to pise u svakom ustavu na svijetu


neka je njihova zemja, mogu postavljati razne uslove vezane za jezik, obrazovanje, struku, porodicno stanje ... ali ovo je protiv osnovnih ljudskih prava.


i ovako mogu raditi privatne firme, drzavne ne mogu.


zamisli da umjesto lik od 45 godina pise crnac? kako bi to zvucalo?
Al ne piše crnac niti se može poveznica s rasizmom napraviti, ljudi se fino ogradili da sprijece realan problem, ne zele da tim radnicima drzava placa penziju za koju nisu dovoljno uplatili u budzet i tačka. Ako sam dobro skontao da je to glavni razlog, 100 % su u pravu. Što bi oni plaćali nekome tu razliku do neke normalne penzije, kad radije mogu primiti nekoga ko će duže uplaćivati u fond i plaćati poreze.
E kad sam ja pis’o o tome al kae ti samo crnjake
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#17082 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Fudo387 »

elcaliente wrote:Zamisli da si crnac i imas 45 godina.
Stas zamislit,
Ako nisi igro kosarke dobro, zatvor.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#17083 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

Fudo387 wrote:
elcaliente wrote:Zamisli da si crnac i imas 45 godina.
Stas zamislit,
Ako nisi igro kosarke dobro, zatvor.
Jako.... :D :D :izet:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#17084 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zrakomlat »

insomnia78 wrote:
zrakomlat wrote: Al ne piše crnac niti se može poveznica s rasizmom napraviti, ljudi se fino ogradili da sprijece realan problem, ne zele da tim radnicima drzava placa penziju za koju nisu dovoljno uplatili u budzet i tačka. Ako sam dobro skontao da je to glavni razlog, 100 % su u pravu. Što bi oni plaćali nekome tu razliku do neke normalne penzije, kad radije mogu primiti nekoga ko će duže uplaćivati u fond i plaćati poreze.
E kad sam ja pis’o o tome al kae ti samo crnjake
A znam. Pišeš onako kako jest, odnosno kako je u FR a što se vjerovatno može primjeniti i na ostale zemlje zanimljive raji. Al ne voli raja to čuti, pa si odmah partibrejker
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#17085 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by tvojkomsija »

Ma kakvi bez ambasade, nikad nece biti nepotrebna ambasada, sve dok ne udjemo u EU (nista prije 2024).
Ako vam se ne ceka po ambasadama, ozenite/udajte se za neku/nekog sa EU pasosom :thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17086 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by uglavnomja »

zrakomlat wrote:
uglavnomja wrote:osnova je da ne smije biti diskrimininacije na osnovu necega na sta covjek ne moze uticati, spol, rasa, godine ...

to pise u svakom ustavu na svijetu


neka je njihova zemja, mogu postavljati razne uslove vezane za jezik, obrazovanje, struku, porodicno stanje ... ali ovo je protiv osnovnih ljudskih prava.


i ovako mogu raditi privatne firme, drzavne ne mogu.


zamisli da umjesto lik od 45 godina pise crnac? kako bi to zvucalo?
Al ne piše crnac niti se može poveznica s rasizmom napraviti, ljudi se fino ogradili da sprijece realan problem, ne zele da tim radnicima drzava placa penziju za koju nisu dovoljno uplatili u budzet i tačka. Ako sam dobro skontao da je to glavni razlog, 100 % su u pravu. Što bi oni plaćali nekome tu razliku do neke normalne penzije, kad radije mogu primiti nekoga ko će duže uplaćivati u fond i plaćati poreze.
penzija ti je onolika koliku zaradis.
ko nne moze zivjeti od male penzije - dobije socijalu da prezivi, ne normalnu penziju kako ti kazes
'
u toj varijanti bolje se vratiti kuci pa biti tito sa tom penzijom

nebitno, nisu smjeli napisati to u uslovima.
rasizam je jedan od oblika diskriminacije
rangiranje ljudi po spolu je diskrminacija
rangiranje ljudi po godinama je diskrminacija
po vjeri ...


shvatam ja matematiku, ali to se ne radi ovako
postoje svilene rukavice :D
bar je zapad strucan za to :oops:

sumnjam da ce se iko buniti, ali kad bi slucaj dosao do dobrog advokata - i uz podrsku x na n-tu nvo za ljudska prava - ishod je poznat
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#17088 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

Nemaju muda da naprave ustav ko mi: zna se sta mozes biti, BHS ostalo sve nema sanse.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#17089 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Fudo387 »

Ma drogira se.
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#17090 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

512MB wrote:
Seyfo wrote:Nadam se da ce na hiljaditoj stranici teme bar neko biti ""on topic"".
Poyy od napacene dijaspore 8)

Image
Vala napacen wannabe Melbourne sigurno jesi, cim ovo postiras
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#17091 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

uglavnomja wrote:
tvojkomsija wrote:Sve u svemu, iduće godine ćemo gubiti stanovništvo još više nego ove, siguran sam.
Niže kvalifikovani radnici će redom odlaziti u Sloveniju, medicinari i visokokvalifikovani u Njemačku, i to ti je to.

Radnih dozvola za Sloveniju je u 2018. godini izdano više nego u '16 i '17 skupa. Baš me zanima statistika krajem ove godine. Unsko-Sanski kanton za 5-6 godina će bit pust, neprepoznatljiv, tim ljudima je glavni grad Ljubljana, a ne Sarajevo koje ih je pustilo niz vodu a onda im poslalo i migrante. Čak im je i brže otići u Ljubljanu, nego u SA.

@insomnia78 ima tu i malo istine, i malo laži :-D U slučaju ovih koji idu na bauštelu ili neki niži posao, pa malo rade, malo u Bosnu, može se reći da im jezik toliko ni ne treba (preživjet će sa osnovama vrlo lagano, otići u trgovinu, razumjeti šta im šef kaže i to je to), oni ne planiraju život u DE na duže staze.

Sa druge strane, ovi sa boljim poslovima, koji sa sobom vode partnera/porodicu, će 99% ostati u Njemačkoj za života, a tu muku da žive bez poznavanja jezika ja im ne bih preporučio. Tako da, ako imate takve planove, odmah sad udarite jako po jeziku, sve do C1, pa i dalje :thumbup:

Eto, ti si u Francuskoj, pa valjda znaš koliko bi ti život bio usran da ne poznaješ jezik..

par likova je trubilo ovdje o ekstremno uspjesnim ljudima sa enormnim platama koji zive kraljevski nedje ... socijalni zivot plafon ...a beknuti ne znaju domaci (osim ako nije engleski naravno) :D

mislim mb512 i konjislav :?:
ostatak forumskog pucanstva uglavnom ovako :pisnuo:
Sta ti pajdo podrazumijevas pod socijalni zivot?
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#17092 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Seyfo wrote:
512MB wrote:
Seyfo wrote:Nadam se da ce na hiljaditoj stranici teme bar neko biti ""on topic"".
Poyy od napacene dijaspore 8)

Image
Vala napacen wannabe Melbourne sigurno jesi, cim ovo postiras
Jel se tivro Melbourne iz Dohe :?
Benjo34
Posts: 1994
Joined: 21/01/2018 00:49

#17093 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Benjo34 »

Pozdrav, jel neko zna koliko dugo se čeka na termin u Češkoj Ambasadi u Sarajevu??
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17094 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bodkin »

512MB wrote:
uglavnomja wrote:
tvojkomsija wrote:Sve u svemu, iduće godine ćemo gubiti stanovništvo još više nego ove, siguran sam.
Niže kvalifikovani radnici će redom odlaziti u Sloveniju, medicinari i visokokvalifikovani u Njemačku, i to ti je to.

Radnih dozvola za Sloveniju je u 2018. godini izdano više nego u '16 i '17 skupa. Baš me zanima statistika krajem ove godine. Unsko-Sanski kanton za 5-6 godina će bit pust, neprepoznatljiv, tim ljudima je glavni grad Ljubljana, a ne Sarajevo koje ih je pustilo niz vodu a onda im poslalo i migrante. Čak im je i brže otići u Ljubljanu, nego u SA.

@insomnia78 ima tu i malo istine, i malo laži :-D U slučaju ovih koji idu na bauštelu ili neki niži posao, pa malo rade, malo u Bosnu, može se reći da im jezik toliko ni ne treba (preživjet će sa osnovama vrlo lagano, otići u trgovinu, razumjeti šta im šef kaže i to je to), oni ne planiraju život u DE na duže staze.

Sa druge strane, ovi sa boljim poslovima, koji sa sobom vode partnera/porodicu, će 99% ostati u Njemačkoj za života, a tu muku da žive bez poznavanja jezika ja im ne bih preporučio. Tako da, ako imate takve planove, odmah sad udarite jako po jeziku, sve do C1, pa i dalje :thumbup:

Eto, ti si u Francuskoj, pa valjda znaš koliko bi ti život bio usran da ne poznaješ jezik..

par likova je trubilo ovdje o ekstremno uspjesnim ljudima sa enormnim platama koji zive kraljevski nedje ... socijalni zivot plafon ...a beknuti ne znaju domaci (osim ako nije engleski naravno) :D

mislim mb512 i konjislav :?:
ostatak forumskog pucanstva uglavnom ovako :pisnuo:
Sta ti pajdo podrazumijevas pod socijalni zivot?
Opet ta glupa “treba jezik, ne treba jezik”.
Ako ja nisam vidio da je moguce, nije se ni desilo
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#17095 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by pustopoljina »

Treba ti jezik da i ako na engleskom online narucis pizzu i naprave gresku i dobijes s mesom...a ti ne jedes meso, da objasnis da ti fino donesu ono sto si narucio i da si gladan i cekao si vec sat vremena i da je nacrtaju!
I onima u pizzeriji treba jezik da ne pobrkaju narudzbe.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#17096 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

uglavnomja wrote:
tvojkomsija wrote:Sve u svemu, iduće godine ćemo gubiti stanovništvo još više nego ove, siguran sam.
Niže kvalifikovani radnici će redom odlaziti u Sloveniju, medicinari i visokokvalifikovani u Njemačku, i to ti je to.

Radnih dozvola za Sloveniju je u 2018. godini izdano više nego u '16 i '17 skupa. Baš me zanima statistika krajem ove godine. Unsko-Sanski kanton za 5-6 godina će bit pust, neprepoznatljiv, tim ljudima je glavni grad Ljubljana, a ne Sarajevo koje ih je pustilo niz vodu a onda im poslalo i migrante. Čak im je i brže otići u Ljubljanu, nego u SA.

@insomnia78 ima tu i malo istine, i malo laži :-D U slučaju ovih koji idu na bauštelu ili neki niži posao, pa malo rade, malo u Bosnu, može se reći da im jezik toliko ni ne treba (preživjet će sa osnovama vrlo lagano, otići u trgovinu, razumjeti šta im šef kaže i to je to), oni ne planiraju život u DE na duže staze.

Sa druge strane, ovi sa boljim poslovima, koji sa sobom vode partnera/porodicu, će 99% ostati u Njemačkoj za života, a tu muku da žive bez poznavanja jezika ja im ne bih preporučio. Tako da, ako imate takve planove, odmah sad udarite jako po jeziku, sve do C1, pa i dalje :thumbup:

Eto, ti si u Francuskoj, pa valjda znaš koliko bi ti život bio usran da ne poznaješ jezik..

par likova je trubilo ovdje o ekstremno uspjesnim ljudima sa enormnim platama koji zive kraljevski nedje ... socijalni zivot plafon ...a beknuti ne znaju domaci (osim ako nije engleski naravno) :D

mislim mb512 i konjislav :?:
ostatak forumskog pucanstva uglavnom ovako :pisnuo:
Ja sam fino rekao da ne moraš znati ovdje u Berlinu (međunarodni grad), a da svima preporučujem da ga nauče i da ga i sam znam solidno pričati.
Nikome ja nisam "trubio" dečko.
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#17097 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

pustopoljina wrote:Treba ti jezik da i ako na engleskom online narucis pizzu i naprave gresku i dobijes s mesom...a ti ne jedes meso, da objasnis da ti fino donesu ono sto si narucio i da si gladan i cekao si vec sat vremena i da je nacrtaju!
I onima u pizzeriji treba jezik da ne pobrkaju narudzbe.
Zaista za ovu vanrednu situaciju je pozeljno znati jezik... da mu se najebes nane nanine, al onda je bolje znat turski il albanski :D
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#17098 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by pustopoljina »

Da oni ne bi morali bosanski, a ja albanski, turski, pastu...bolje da se nadjemo na zajednickom nazivniku..
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#17099 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Još jedan primjer odlaska a bio na budžetu !
Deen je u Los Anđelesu, bavi se modom i ko zna čime još, a vamo bio na budžetu, svaki mjesec radio-ne radio,sviro mu radio !
I ko onda još ovamo da ostane kad je i on otišao??
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17100 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

pustopoljina wrote:Treba ti jezik da i ako na engleskom online narucis pizzu i naprave gresku i dobijes s mesom...a ti ne jedes meso, da objasnis da ti fino donesu ono sto si narucio i da si gladan i cekao si vec sat vremena i da je nacrtaju!
I onima u pizzeriji treba jezik da ne pobrkaju narudzbe.
Sto se tice narudzi, pobrkaju ih vishe domaci nego stranci. Za pojedine poslove -nije neophodno sve razumjeti - no, rad u restoranima, usluznim djelatnostima, stranci - vrlo brzo nauce sta ima treba i dobro se snalaze.... :-)
Post Reply