Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1576 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Ramzess Veliki »

HAVANA wrote:Nemoj ti meni tolki,kolki? :twisted: 186cm 93 kg 48 godina, 43 cipele jos imam cesalj,imam i mindjusu ide mi s motorom...A ja,prodo sam vespu,uzeo hondu shadow malu,retro :-D
:sretan:
Daj slicicu … :babinsin:
User avatar
Rugafet
Posts: 4713
Joined: 14/12/2015 17:52

#1577 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rugafet »

Ne dajte se vi mrvice malene tamo u toj strasnoj i svirepoj tudjuni i dobro cuvajte svoja bicikla
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#1578 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by haubica_i_to_teshka »

["HAVANA"]


Nemoj ti meni tolki,kolki? :twisted: 186cm 93 kg 48 godina, 43 cipele jos imam cesalj,imam i mindjusu ide mi s motorom...A ja,prodo sam vespu,uzeo hondu shadow malu,retro :-D

havana ,je l' to bila ona vespa shto ti je stari voz'o na moru? :-D

nego, uvezi el. skutere i razvij posao( prodaj shacir-agi umjesto golfa :lol:)
.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1579 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

haubica_i_to_teshka wrote:
["HAVANA"]


Nemoj ti meni tolki,kolki? :twisted: 186cm 93 kg 48 godina, 43 cipele jos imam cesalj,imam i mindjusu ide mi s motorom...A ja,prodo sam vespu,uzeo hondu shadow malu,retro :-D

havana ,je l' to bila ona vespa shto ti je stari voz'o na moru? :-D

nego, uvezi el. skutere i razvij posao( prodaj shacir-agi umjesto golfa :lol:)
.
Nije,starom sam uzeo piaggio nrg :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1580 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ramzess Veliki wrote:
HAVANA wrote:Nemoj ti meni tolki,kolki? :twisted: 186cm 93 kg 48 godina, 43 cipele jos imam cesalj,imam i mindjusu ide mi s motorom...A ja,prodo sam vespu,uzeo hondu shadow malu,retro :-D
:sretan:
Daj slicicu … :babinsin:
:D

Image
Last edited by HAVANA on 12/11/2018 09:25, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1581 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Ramzess Veliki »

kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Radi para.
Parama.
Bahami, Mikronezija, Polinezija, Spanija, Malta … ili Dolac-Malta …

Ma ne zalim se ninasta. Bila mi je dobra plata I u BeHa, ali eto da g... vidi puta … :D

Ma ljudi generalno treba da uzivaju I zaradjuju. Cim ti se ukaze prilika zgrabi je. Sta god da je … nove tehnologije, znanja, iskustva, zarada, putovanje … :thumbup:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1582 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by stakasa »

Velkoski wrote:
stakasa wrote:
sumirprimus wrote:ne znam kako je u drugim gradovima ali kod nas poprima razmjere epidemije biblijskih proporcija, ljudi samo preko noci nestaju, i znas vec sad nisu vanzemaljci nego njemacka :lol:
O kojem je gradu rijec, je li u Krajini?
Tuzla :D

Svi moji poznanici iz Tuzle su otišli u Njemačku u zadnje tri-četiri godine, a nije ih mali broj
Svasta, ne bih nikad pomislio da je o Tuzli rijec
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1583 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by pirmin »

Najbitnije je sto ranije skontati gdje ti je nafaka, vani ili u domovini.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1584 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mousstapha »

kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Ovo ti je trik pitanje. Ako kazem da ne zalim onda ce biti zakljucak da nemam srca, ako kazem da zalim, onda ce biti zakljucak da sam iskompleksiran. Ovo drugo je vjerovatno tacno. :D

Meni je kod izbora, ako se izborom moze nazvati jer sam prihvatio prvu ozbiljnu ponudu, bilo vazno ako je vec druga drzava da nije previse daleko od domovine. A domovina u principu za mene znaci porodica, prijatelji kojiih se godinama nakupilo. Nije me mnogo privlacila ideja da idem u skandinavske drzvave, sjeverna Njemacka, Irska ili UK. Ugodno mi je razmisljati da mi je Sarajevo avionom udaljeno nekih sat i po i da ima redovna linija. S druge strane i porodica me moze posjetiti. Sto recimo ne bi bilo tako jednostavno da sam otiso u USA ili nesto tako slicno.

Zadovljan sam sto je regija u kojoj se nalazim industrijski razvijena pa ima prilika za posao vise nego dovoljno. Mnoge stvari koje nedostaju mozda u Sarajevu, ovdje se podrazumjevaju. I naravno onaj najvazniji faktor koji cesto ovdje kazu da izbjegavamo, dobra i redovna plata. :-D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1585 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by stakasa »

mousstapha wrote:
kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Ovo ti je trik pitanje. Ako kazem da ne zalim onda ce biti zakljucak da nemam srca, ako kazem da zalim, onda ce biti zakljucak da sam iskompleksiran. Ovo drugo je vjerovatno tacno. :D

Meni je kod izbora, ako se izborom moze nazvati jer sam prihvatio prvu ozbiljnu ponudu, bilo vazno ako je vec druga drzava da nije previse daleko od domovine. A domovina u principu za mene znaci porodica, prijatelji kojiih se godinama nakupilo. Nije me mnogo privlacila ideja da idem u skandinavske drzvave, sjeverna Njemacka, Irska ili UK. Ugodno mi je razmisljati da mi je Sarajevo avionom udaljeno nekih sat i po i da ima redovna linija. S druge strane i porodica me moze posjetiti. Sto recimo ne bi bilo tako jednostavno da sam otiso u USA ili nesto tako slicno.

Zadovljan sam sto je regija u kojoj se nalazim industrijski razvijena pa ima prilika za posao vise nego dovoljno. Mnoge stvari koje nedostaju mozda u Sarajevu, ovdje se podrazumjevaju. I naravno onaj najvazniji faktor koji cesto ovdje kazu da izbjegavamo, dobra i redovna plata. :-D
Tesko da ima ijedan grad blizi od Stockholma s obzirom na ovaku gustocu redovnih linija, najcesce sto maraka po letu
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1586 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mousstapha »

stakasa wrote: Tesko da ima ijedan grad blizi od Stockholma s obzirom na ovaku gustocu redovnih linija, najcesce sto maraka po letu
Ja se volim i autom zaputit, a sjever nekako vise zbog klime ne mogu zamislit.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1587 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hemel »

kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Nestalo mi goriva da idem dalje. Nisu me ni pitali da li zelim ostati ovdje. Meni iznenadjujuce fino. Mnogi su bjezali od te zemlje a kada su je upoznali, pozele zivjeti u njoj. :D
Volio bi da sam blizi Bosni ali...
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#1588 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by numersi »

Pokret za odlazak je ubleha, a ljudi koji se vracaju i zele vratiti stvarnost. :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1589 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Put me nanio :mrgreen: imao mogucnost da odem, otisao i tu sam vec dosta godina.
Cime sam zadovoljan, mnogim stvarima, od toga da mozes da ostvaris mnogo toga, da se bavim mnogim stvarima, da sebi i svojoj porodici pruzis neke stvari, ne samo u materijalnom pogledu nego i u svakom drugom. Sistem je jako jednostavan, ne dave te nekim glupostima, kojekave brijezonje nemaju nikakav uticaj na tvoj zivot, nagradjen si za svoj rad i trud, imas priliku da se izgradjujes u svakom pogledu. U principu, sistem se svodi na ono, do tebe je.
Cime sam nezadovoljan, na pocetku mi je nedostajao onaj carsijski life-style :mrgreen: , posto su ovdje gradovi drugaciji ali sad vec i ne, navikao se.
Gdje bi radije zivio, privlaci me Bayern ali Svabe znaju biti dosta komplikovane, mozda Colorado (zbog planina) mada meni se i Michigan sa svojim jezerima i prirodom jako svidja. Ima cetri godisnja doba, zima je dosta jebena ali ne mozes imati sve. Ako misilsi da li bih zivio u BiH, par sedmica godisnje da vise od toga ne.
Glede ljudi koji zive dole, cuj ako si ti zadovoljan svojim zivotom ko sam ja da ti kazes sta je bolje. Zalim neke ljude koji su ostali dole cijelo vrijeme, prosli kroz sve i prije par godina su napustili zemlju. I to zalim ih u smislu da su izgubili dvadesetak godina nakon rata i onda morali napustiti sve, nije isto kad ides u dvadesetim i ranim tridesetim i kada ides u cetrdesetim.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1590 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Fudo387 »

kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Zato sto je Amerika pravo zajebana, neka me medju najvecim budalasima na dunjaluku, super se uklapam.

Zadovoljan, ok je, elhamdulila.

Nista me ne nervira, boli me djon.

Bosnu ne zalim, vec je na neki budalast nacin volim.
Zemlja koja mi je upropastila mladost, al’ svaki put kad ateriram napravim trostruki salto i pocnem cmakat sve oko sebe. Zazvalim i onaj znak sto pise na njemu welcome to Sarajvo. Ne znam koji je to qrac, kako to dodje, al eto, tako je.

Najradije bih zivio na Vlasicu. :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1591 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by pirmin »

kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Slucajno, sudbina, refjudzi, krenuo u GB zavrsio u A.
Svime sam zadovoljan osim desno nastrojenim ljudima. Volio bih da se razidjemo u miru, ko Cesi i Slovaci, oni sebi, ostali sebi.
Ovdje gdje sam je trenutno optimalno.
Ne zalim Bosnu, sama je kriva.
Zalim dobre i pametne ljude kojima Radeljasi kroje kapu.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1592 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by pustopoljina »

kiki-miki wrote:Hoce li iko od vas iz dijaspore reci zasto ste bas u toj zemlji sad, cime ste zadovoljni, a cime ne?
Gdje biste radijje zivjeli?

Ili samo ovdje zalite Bosnu na neki nacin i nas koji smo ostali ovdje?
Pa sta ti treba taj interview?
Uvijek na kraju se zakljuci da je to sve subjektivno.
Ja nisam stekla utisak da dijaspora zali ove u bosni, stekla sam utisak da im pokusavaju tu dijasporu vise pribliziti...nekad citam ove sto se nabrijavaju da odu, pa mi dodju k'o migranti koji su navalili u dojcland. Nece niko jesti kruha dzabe. Sve ostalo stoji i sve je tako, ali smanji malo tu nijansu roze. Ne zbog mene, nego da ti lakse bude, kad dodjes u tu dijasporu.
A ponavljam, ja jesam za kretanje i migracije.
Jesam za to da vidis sta je uredjen sistem, a i da takav ima manjkavosti.jesam za to da usporedis svoju zemlju sa nekom drugom (iz prve ruke)...iz mog iskustva, vise cijenis i kljukusu i potkrizu, kad vidis sta se jos po svijetu jede.
Mislim da ljudi koji su dosta prosli i dosta vidjeli, da su nekako najkompletniji, najrealniji...i zato svima zelim mobilnost i razna iskustva.
Ono sto me-haj'mo reci- nervira je ta neka kategoricnost, jer to je odlika ljudi sa uskim shvatanjima, a takve ne volim ni u stvarnom zivotu. Kad neko kaze da nesto (negativno) postoji samo u bosni...najradije bih ga plesnula :) odmah ti je jasno da taj od zivota ima maminu suknju.
Ove price o kriminal...ono sve serije, filmovi, umovi kriminalistike i psihologije, sva relevantna literatura je od stranaca iz tih super uredjenih drzava i onda dodje neko objasnjavati da lopova ima samo u bosni?
Da se zapitas ko je lud?
Da se zapitas zasto je TO uopce tema?
Hoces li da iselis iz bosne?
Je li te to, boga ti, fakat stopa kriminala tjera iz zemlje?
Sta ce ti tako glup i lako oboriv razlog?
Sta ce ti ikakav razlog?
Dovoljna je zelja da odes i potreban je nacin da odes. I gotova stvar.
A kad odes, upoznaces, pa procijeni sam, bez da ti iko soli pamet.
Ali nekako, dosta mi ljudi djeluje kao da hoce samo na sigurno...nekako bez ikakvog duha i hrabrosti da sami neke odluke donesu i da stoje iza njih.
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#1593 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hendrix »

Ma ima tu vise razloga od samo stope kriminala i ostalih standardnih koje ljudi navode ovde. Mene recimo je otjerala stagnacija i zakrzljavanje u struci, nema brate napretka niti ti ko nudi opciju da napredujes, ako sta zelis novo uvesti docekaju te koplja i sikire. Djes ba ti nesta mijenjat ovde? Mi ovako radimo 40 godina ti se naso nesta mijenjat.

Ne postoji sistem pozicija u firmi niti godisnje ocjenjivanje rada sto je osnova na zapadu, ne postoje treninzi niti ulaganje u radnike osim u direktorove ulizice koji idu na seminare po hotelima i to je to. Struka je svedena na nivo pijace i apsolutno se sve srozalo da nemas volje uopste za radom, ne zelim da citav zivot provedem mrzeci posao i mjesto gdje radim.

I kad vidim na kojem nivou kolege stranci budu za godinu dvije jer se u njih ulaze i usmjeravaju se na konkretne stvari...skontam koliko sam godina izgubio boreci se sa vjetrenjacama. Jebo to ba vise, nemam ja vremena cekati da neko u Bosni skonta da javasluk i hajd jebaji ga sistem nikad nije donio dobra. Da ti dodje novoopeceni inzinjer sa univ u Travniku i kaze sta hoces i ja sam inzinjer ko i ti...halo ba?

U principu neuporedivo, nivo rada i strucnosti nas i zapada i to se vidi u svim sferama jbg, ne treba puno da se to skonta. Kome odgovara jbg nemam nista protiv ali na ne zelim vise da skidam ilegalno softvere i trazim crack da bi naucio nesto novo u struci.
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#1594 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by numersi »

Smjesni ste :mrgreen:


Meni ko je god rekao eto me, taj nikad nije dosao :lol:
numersi
Posts: 141
Joined: 08/11/2018 13:31

#1595 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by numersi »

Kad hoces negdje da ides vani da radis, to se nikom ne govori, osim uzem krugu familije, skontas i raspitas se u tisini sta se treba uraditi, i laganini nestanes..... tako to ide :mrgreen:
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#1596 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Al ima svijeta,to godinama bez posla,lafo traze, psuju sistem, politiku, sve redom,otiso bi prvom prilikom...bla bla...a vamo to nema muda otici vani a ovo sto Svabe kao uvode od 1.1 ce dozivjeti kao samar,jer kako se sad opravdati da ne mozes otici...?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1597 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bluemore »

Seyfo wrote:Al ima svijeta,to godinama bez posla,lafo traze, psuju sistem, politiku, sve redom,otiso bi prvom prilikom...bla bla...a vamo to nema muda otici vani a ovo sto Svabe kao uvode od 1.1 ce dozivjeti kao samar,jer kako se sad opravdati da ne mozes otici...?
Nesto se uvodi od 1.1. :?
Na Termin se ceka preko godinu i po
Jedino vss ide brze
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#1598 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

E vidis to sto si.napisao dozive kao olaksanje. UHHHH DOBRO JE.....MOGLI SU ME ZAPOSLIT,NI KRIVOG NI DUZNOG
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1599 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by MarlboroGold »

Seyfo wrote:Al ima svijeta,to godinama bez posla,lafo traze, psuju sistem, politiku, sve redom,otiso bi prvom prilikom...bla bla...a vamo to nema muda otici vani a ovo sto Svabe kao uvode od 1.1 ce dozivjeti kao samar,jer kako se sad opravdati da ne mozes otici...?
Od takvih se samo treba kloniti... to su uglavnom oni koji mrze sebe do 12 a od 12 sve ostale. Prosto oduzimaju energiju i volju od svih oko sebe sa svojom patetikom, nesposobnošću i često neargumentovanom kuknjavom, a takvih je masa. Ne žele oznojiti guzicu, a stalno od drugih nešto očekuju...
User avatar
Rugafet
Posts: 4713
Joined: 14/12/2015 17:52

#1600 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rugafet »

Ne idite nigdje, nama je ustvari ovdje lijepo samo sto mi to jos ne znamo, nismo toga svjesni a tamo se kradu bicikla
Post Reply