Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#1 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muminovic »

Ljudi odlaze, sa ili bez bilo kakvih "pokreta".

Hrvatska trenutno prednjaci na Balkanu, jer nemaju problema sa odlaskom.

iz BiH ljudi masovno idu, sad napustaju poslove ljudi sa dobrim platama i odlaze, ne zele vise da cekaju "napredak BIH".
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#2 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Čuj "ubleha".
Pa i mnogi koji nisu otišli,razmišljaju, potrebne su im informacije, zato takve grupe imaju smisla.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

muminovic wrote:Ljudi odlaze, sa ili bez bilo kakvih "pokreta".

Hrvatska trenutno prednjaci na Balkanu, jer nemaju problema sa odlaskom.

iz BiH ljudi masovno idu, sad napustaju poslove ljudi sa dobrim platama i odlaze, ne zele vise da cekaju "napredak BIH".
Takih j evec otisla kamara
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muminovic »

vjesticanametli wrote:
muminovic wrote:Ljudi odlaze, sa ili bez bilo kakvih "pokreta".

Hrvatska trenutno prednjaci na Balkanu, jer nemaju problema sa odlaskom.

iz BiH ljudi masovno idu, sad napustaju poslove ljudi sa dobrim platama i odlaze, ne zele vise da cekaju "napredak BIH".
Takih j evec otisla kamara
Idu i dalje :-)

Ti si jos "tamo" ? :kiss:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Ma idu trce....cupaju djecu iz kolijevki

Pozz ti...jesam jesam :kiss:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#6 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by julisiz es grant »

muminovic wrote:Ljudi odlaze, sa ili bez bilo kakvih "pokreta".

Hrvatska trenutno prednjaci na Balkanu, jer nemaju problema sa odlaskom.

iz BiH ljudi masovno idu, sad napustaju poslove ljudi sa dobrim platama i odlaze, ne zele vise da cekaju "napredak BIH".
A što Hrvati lafo idu u Irsku, a ne u mnogo bližu i veću Njemačku? Tek nedavno to saznah.
Zbog katoličanstva ili je neka druga fora u pitanju?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#7 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muminovic »

julisiz es grant wrote:
muminovic wrote:Ljudi odlaze, sa ili bez bilo kakvih "pokreta".

Hrvatska trenutno prednjaci na Balkanu, jer nemaju problema sa odlaskom.

iz BiH ljudi masovno idu, sad napustaju poslove ljudi sa dobrim platama i odlaze, ne zele vise da cekaju "napredak BIH".
A što Hrvati lafo idu u Irsku, a ne u mnogo bližu i veću Njemačku? Tek nedavno to saznah.
Zbog katoličanstva ili je neka druga fora u pitanju?
veca plata, manji troskovi zivota.

Ali je kisa 250 dana godisnje.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#8 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

julisiz es grant wrote:
muminovic wrote:Ljudi odlaze, sa ili bez bilo kakvih "pokreta".

Hrvatska trenutno prednjaci na Balkanu, jer nemaju problema sa odlaskom.

iz BiH ljudi masovno idu, sad napustaju poslove ljudi sa dobrim platama i odlaze, ne zele vise da cekaju "napredak BIH".
A što Hrvati lafo idu u Irsku, a ne u mnogo bližu i veću Njemačku? Tek nedavno to saznah.
Zbog katoličanstva ili je neka druga fora u pitanju?
Veci standard i govori se engleski (ako nekome smeta njemacki). Mada je vrijeme isto kao i ostatak Britanije, karin*.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by julisiz es grant »

A što onda Bošnje ne idu tamo?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#10 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Ne mogu okretat janje po kisi :skoljka:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#11 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by julisiz es grant »

kiki-miki wrote:Pa Hrvati takoreci mogu birati gdje ce - EU pasos.
I oni baš Irsku izabrali? Prije Španije, Francuske, jebene Engleske, Portugala...eto nećemo računati Švabe i jedne i druge kao najbliži i najlogičniji izbor.
Mislim da njihovi mediji to napuhuju i stvaraju famu oko toga da bi se i po tome razlikovali od nas ostalih primitivnih Balkanaca kojima je Švabo svetinja, a da u stvarnosti i nije baš i tako. Haloo, zemlja bogu za nogu...pa cijena karte ako dvaput kući odleti u godini pojede mu dio razlike koji uštedi da ne živi u Njemačkoj.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#12 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by valjuga »

vjesticanametli wrote:Ne mogu okretat janje po kisi :skoljka:
Ahahaha to kralju :D
Tako i ja kažem našoj dijaspori,ma ja ću reko u tu njemačku samo da mogu ić po kafanama i pit.
A njih kao da sfuriš po glavi,nama tamo hodat po kafanama ovo ono .... a ja samo potpaljujem.

A ja čitav život u BiH kod privatnika radim 10-12 sati i subote naravno i oni meni onu priču bacaju,tamo se radi,nema tamo nabrat na grani pare itd itd.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by madner »

Idu i Bosnje, ako nadju posao. Hrvatima je lakse jer imaju vise ljudi da ih povuku. :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#14 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muminovic »

julisiz es grant wrote:
kiki-miki wrote:Pa Hrvati takoreci mogu birati gdje ce - EU pasos.
I oni baš Irsku izabrali? Prije Španije, Francuske, jebene Engleske, Portugala...eto nećemo računati Švabe i jedne i druge kao najbliži i najlogičniji izbor.
Mislim da njihovi mediji to napuhuju i stvaraju famu oko toga da bi se i po tome razlikovali od nas ostalih primitivnih Balkanaca kojima je Švabo svetinja, a da u stvarnosti i nije baš i tako. Haloo, zemlja bogu za nogu...pa cijena karte ako dvaput kući odleti u godini pojede mu dio razlike koji uštedi da ne živi u Njemačkoj.
Bas Irsku, otisao drug plata 3.000 EUR netto, stan 700 EUR, 300 metara od posla.

Standard znaci bolji 2x od Francuske, Portugala, Spanije. A ne zna ni navedene jezike niti ga zanimaju.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55625
Joined: 15/12/2008 16:53

#15 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by ultima_palabra »

julisiz es grant wrote:
kiki-miki wrote:Pa Hrvati takoreci mogu birati gdje ce - EU pasos.
I oni baš Irsku izabrali? Prije Španije, Francuske, jebene Engleske, Portugala...eto nećemo računati Švabe i jedne i druge kao najbliži i najlogičniji izbor.
Mislim da njihovi mediji to napuhuju i stvaraju famu oko toga da bi se i po tome razlikovali od nas ostalih primitivnih Balkanaca kojima je Švabo svetinja, a da u stvarnosti i nije baš i tako. Haloo, zemlja bogu za nogu...pa cijena karte ako dvaput kući odleti u godini pojede mu dio razlike koji uštedi da ne živi u Njemačkoj.
Irska je najbrže rastuća ekonomija u EU, prosječna plata je u dlaku sa Britanijom. Kao takva, treba im nova obrazovana radna snaga. Ti porediš evropskog sirotana Portugal sa njima :lol: Zagreb-Dublin povratna 200-250 eura.

Neko iz Bosne kaže da je Irska bogu iza nogu :-) Nivo ignorancije za ne povjerovati.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#16 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by julisiz es grant »

Pa za nas jeste. Daleko. Samim tim i skuplje otići i vratiti se nego u Švabiju.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#17 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

valjuga wrote:
vjesticanametli wrote:Ne mogu okretat janje po kisi :skoljka:
Ahahaha to kralju :D
Tako i ja kažem našoj dijaspori,ma ja ću reko u tu njemačku samo da mogu ić po kafanama i pit.
A njih kao da sfuriš po glavi,nama tamo hodat po kafanama ovo ono .... a ja samo potpaljujem.

A ja čitav život u BiH kod privatnika radim 10-12 sati i subote naravno i oni meni onu priču bacaju,tamo se radi,nema tamo nabrat na grani pare itd itd.
hahahha ma ima ba kafane hahhahaha al sta söusaju ovi nasi ovde jebo im konj usi :run:
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#18 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

muminovic wrote:
julisiz es grant wrote:
kiki-miki wrote:Pa Hrvati takoreci mogu birati gdje ce - EU pasos.
I oni baš Irsku izabrali? Prije Španije, Francuske, jebene Engleske, Portugala...eto nećemo računati Švabe i jedne i druge kao najbliži i najlogičniji izbor.
Mislim da njihovi mediji to napuhuju i stvaraju famu oko toga da bi se i po tome razlikovali od nas ostalih primitivnih Balkanaca kojima je Švabo svetinja, a da u stvarnosti i nije baš i tako. Haloo, zemlja bogu za nogu...pa cijena karte ako dvaput kući odleti u godini pojede mu dio razlike koji uštedi da ne živi u Njemačkoj.
Bas Irsku, otisao drug plata 3.000 EUR netto, stan 700 EUR, 300 metara od posla.

Standard znaci bolji 2x od Francuske, Portugala, Spanije. A ne zna ni navedene jezike niti ga zanimaju.
Tacno tako. Dosta je bolji standard od Francuske (slab standard), Portugala (jos slabiji standard), Spanije (jos slabiji standard).
Poenta je u tome kao sto je vec neko spomenuo to da Hrvati imaju EU pasose, mogu da biraju gdje ce i puno im je lakse nego Bosancima.

Npr. ja uskoro planiram ici u Njemacku (za 2-3 mjeseca) raditi u IT sektoru. Takodjer sam razmisljao o ovome i nikada ne bih radio u Britaniji i Irskoj upravo zbog vremena i klime.
Realno bolje je u Svedskoj i Danskoj, odnosno Skandinaviji generalno nego u Njemackoj u smislu i plata i zivotnog standarda jer sam bio i u Njemackoj i Svedskoj, medjutim izabrao sam Njemacku jer cu tu usavrsiti njemacki jezik kojeg trenutno znam na B1-B2 nivou, ali mnogo mi rijeci fali. Takodjer planiram kasnije ici u Svicarsku poslije 6 godina u Njemackoj nakon sto dobijem njemacko drzavljanstvo, odnosno EU pasos, a tada ce mi mnogo korisniji biti njemacki jezik nego svedski ili norveski, spanski, portugalski, itd.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Slab standard u Fr velis?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by julisiz es grant »

I od sve ostale puno brojnije EU sirotinje (Poljaci, Česi, Rumuni, Slovaci, Bugari) Irci na svoju teritoriju veličine jedne i po Bosne primaju baš Hrvate...jer su vanjtaki stručnjaci?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#21 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muminovic »

julisiz es grant wrote:I od sve ostale puno brojnije EU sirotinje (Poljaci, Česi, Rumuni, Slovaci, Bugari) Irci na svoju teritoriju veličine jedne i po Bosne primaju baš Hrvate...jer su vanjtaki stručnjaci?
Primaju apsolutno sve strucnjake, a ne samo Hrvate.

Ako si kvalificiran primit ce te.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55625
Joined: 15/12/2008 16:53

#22 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by ultima_palabra »

julisiz es grant wrote:Pa za nas jeste. Daleko. Samim tim i skuplje otići i vratiti se nego u Švabiju.
Pa ljudi idu i u Ameriku, Kanadu, Australiju, Emirate. Kako to nazvati?
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#23 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by ferratilis »

U mom krugu poznanika su uglavnom otisli oni koji su ovdje vec imali poslove sa relativno dobrim platama. Oni koji ovdje nisu imali posla ili su isti dugo trazili odlaze dosta teze, nazalost. Tako je kako je.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#24 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by julisiz es grant »

muminovic wrote:
julisiz es grant wrote:I od sve ostale puno brojnije EU sirotinje (Poljaci, Česi, Rumuni, Slovaci, Bugari) Irci na svoju teritoriju veličine jedne i po Bosne primaju baš Hrvate...jer su vanjtaki stručnjaci?
Primaju apsolutno sve strucnjake, a ne samo Hrvate.

Ako si kvalificiran primit ce te.
Pa kad si mala zemlja koliko god rastao ekonomski, ima neka granica do koje možeš primati ljude u sebe. Fizički. Logično je valjda da će se naći više stručnjaka među 40 miliona poljaka, nego među 6 miliona Hrvata. Ili Poljaci jednostavno nemaju interes za Irsku. Žele za promjenu u neku zemlju u kojoj je dozvoljen abortus.
Last edited by julisiz es grant on 23/10/2018 13:08, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#25 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muminovic »

ultima_palabra wrote:
julisiz es grant wrote:Pa za nas jeste. Daleko. Samim tim i skuplje otići i vratiti se nego u Švabiju.
Pa ljudi idu i u Ameriku, Kanadu, Australiju, Emirate. Kako to nazvati?
Kakvo nazvati Njemce koji idu u Norvesku, Svicarsku, Svedsku, Dansku, USA :-D
Post Reply