Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#1 Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by dr.gog »

Zbirna tema za pomoć pri zbrinjavanju,udomljavanju i saradnji forumaša u vezi mačaka i ostalih životinja.



Ovdje postavljajte slike i obavještenja o pronađenim, napuštenim i bolesnim životinjama te ideje i prijedloge za njihovo zbrinjavanje.
Ne začatavajte temu besmislenim, jednosložnim ili off topic postovima jer će isti biti obrisani.

Sve teme pod naslovom "Pomoć" "Hitno" i slično će biti arhivirane ili vraćene autoru na pp ovisno od raspoloživog vremena moderatora ili administratora foruma.

Rasprave o pravima životinja, zakonskim prekršajima i ostalim problemima sa kojima se sreću ljubitelji ovih malih stvorenja, možete voditi na drugim temama.

Pridržavajte se uputstva moderatora-komentiranje moderacije nije dopušteno.
Ugodno forumanje na sa-x :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by Chmoljo »

*miara* wrote:
anjusha wrote:
csejla wrote:Pronadjeno je mače staro oko mjesec dana.Zbog problema sa očima,odvedeno je kod veterinara. Potrebno je izvaditi oba oka, jer oči su mu ustvari već napola vani...E sad dečki koji su ga našli su rekli da ga poslije operacije mogu samo vratiti na ulicu...pišem ovu temu,u nadi da postoji neko ko će se smilovati(u pravom smislu te riječi), uzeti slijepo mače. Znam da je takva mogućnost veeeeoma mala.....ali vrijedi pokušati.
Ako se niko ne javi, nažalost, mače će se uspavati, jer valjda je bolje tako, nego da tumara slijepo po ulici......
Svi koji su u ovoj priči, već imaju životinje, spašene sa ulice! Neki od nas čak po 6-7 mačaka.... mače će živjeti do ponedjeljka ujutro, ako se niko ne javi.....
Kontakt osoba: Faris 061/ 145-502
Ako iko ima bilo kakve mogućnosti.........help!
a joj ..... sto se tice macica, ja bi mogla uvijek uletiti, ali sad imam vec jedno mace koje poklanjam... svi znamo kako je tesko udomiti macku zbog nebuloznih prica kako su to sejtanske zivotinje i kako se umire od bolesti zvane "macija dlaka". sve i da maca bude operisana i zdrava, vrlo vrlo vrlo tesko bi je neko udomio... i ja mislim da je najbolje uspavati je :(
tim babama što pričaju o šejtanskim životinjama samo spomeni hazreti Aliju koji je imao mačku kao ljubimca i da je božiji poslanik otišao u goste u kuću koja je imala mačku ;-)

mislim da je (što se muslimana tiče) mačka apsolutna dozvoljena životinja i tu nikakvih prijepora nema.

oprostite na digresiji ali bolje da znate glupostima u kraj stati ;-)
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#3 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by *miara* »

Chmoljo wrote:
tim babama što pričaju o šejtanskim životinjama samo spomeni hazreti Aliju koji je imao mačku kao ljubimca i da je božiji poslanik otišao u goste u kuću koja je imala mačku ;-)

mislim da je (što se muslimana tiče) mačka apsolutna dozvoljena životinja i tu nikakvih prijepora nema.

oprostite na digresiji ali bolje da znate glupostima u kraj stati ;-)
hvala na inf, nisam znala da je hazreti alija imao macku. moracu provjeriti :D citala sam u hadisima da ce u dzehenem ljudi koji su bili okrutni prema zivotinjama. konkretno prica ide da je muhamed a.s. vidio zenu u dzehenemu koja je imala macku i nije je hranila pa je macka umrla. eto ljudi, da znate :D meni su kao djetetu govorili da se abdest izgubi kad zivotinju dirnes, sto nema smisla nikako. zamisli pcelare i stocare koji obavljaju svoj posao posteno da gube abdest zbog toga :shock: edukacija, edukacija je kljuc svega...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by Chmoljo »

*miara* wrote: hvala na inf, nisam znala da je hazreti alija imao macku. moracu provjeriti :D citala sam u hadisima da ce u dzehenem ljudi koji su bili okrutni prema zivotinjama. konkretno prica ide da je muhamed a.s. vidio zenu u dzehenemu koja je imala macku i nije je hranila pa je macka umrla. eto ljudi, da znate :D meni su kao djetetu govorili da se abdest izgubi kad zivotinju dirnes, sto nema smisla nikako. zamisli pcelare i stocare koji obavljaju svoj posao posteno da gube abdest zbog toga :shock: edukacija, edukacija je kljuc svega...
ma da, ti to provjeri za svaki slučaj, ali evo prvo što mi je google izbacio pri potrazi: islam cats

http://islamqa.com/en/ref/7004

ili ovo :)

The Prophet Muhammad (s) was tender and kind towards cats. He appreciated cats. Muhammad’s (s) favorite cat was called Muezza. There is a well known story regarding the Prophet Muhammad (s) and Muezza.

When the call to prayers was heard, Muezza was asleep on one of the sleeves of the Prophet’s (s) robes. The Prophet (s) wanted to wear the robe to go to prayers. Rather than disturb Muezza, Muhammad (s) cut off the sleeve to leave Muezza in peace. Prophet (s) then stroked the cat three times, which, it is said, granted Muezza seven lives and the ability to land on his feet at all times (as you might know, cats have a self-righting mechanism,a righting reflex, which is a complex series of movements when a cat falls and which protects the cat from breaking her back).

Prophet (s) was so attached to his cat that when he gave sermons he let Muezza rest on his lap and he also drank from water previously drunk by his cat. He also did his ablutions from the same water that was drunk by a cat. He seemed to treat his cat in the same way as cat lovers do today but even cat lovers might think twice about drinking the same water that had been drunk by a cat for fear of transmission of disease from the cat’s saliva (but see below).

Islam teaches Muslims to treat cats well and that the cat is a creature to be cherished and loved. Mistreating a cat is regarded as a severe sin in Islam.

eto, oprostite opet na off topic, ali mislim da je lijepo da se zna :) mislim da ima dosta ljudi koji se upravo iz vjerskih razloga ne odlučuju držati mačke, tako da im znate reći da je to ok :)
User avatar
matan
Posts: 154
Joined: 09/04/2008 12:49
Location: Sarajevo

#5 Plavo oko TRAZI DOM

Post by matan »

Mala bijela maca nebo plavih ociju trazi dom HITNOOOOOOOOOOOOOOOO
faris123
Posts: 11
Joined: 04/10/2009 10:53

#6 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by faris123 »

evo slike slijepog mačeta.
Image

USPAVANA :(
amelino wrote::( :(

Dolina dugina mosta

Postoji jedno mjesto znano kao dolina dugina mosta. U podnožju dugina mosta, što spaja zemlju i nebo, skriva se ta dolina sreće. Napusti li nas voljeni ljubimac, on stiže do toga posebnog, prelijepog i mirnog kutka. Ondje su zelene livade i brežuljci za sve naše voljene prijatelje. Ondje se zajedno igraju i luduju. Jela je i pića na pretek. Sunčano je, i ugodno toplo.

Sve te bolesne, osakaćene, ozlijeđene i stare životinje na tom su mjestu opet mlade, zdrave i jake, upravo onakve kakvih ih se sjećamo u našim snovima o prošlim danima. Sretne su i zadovoljne, ništa im ne nedostaje, postoji tek jedna sitnica – svaka životinja čezne za nekom posebnom osobom koja nije uz nju.

Svi zajedno trče i igraju se. No, dođe i dan kada se životinja iznenada zaustavi i upravi pogled u daljine. Tijelo joj lagano zatreperi. Polako se izdvoji iz grupe i krene. Njezine nožice ili krila nose je sve brže i brže.

Tvoj prijatelj te otkrio, i kada se naposljetku sretnete, opet ćete biti sretno spojeni i nerazdvojni, i nitko vas više nikada neće rastaviti. Sretni poljupci obasipaju ti lice, tvoje ruke ili prsti u nevjerici nježno glade glavu voljenog ljubimca. I opet gledaš u oči svoga vjernog prijatelja, koji je toliko dugo bio nestao iz tvog života, ali nikada iz tvog srca.

I potom zajedno, sasvim mirno i sretno, prelazite dugin most…

:(
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#7 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by SenSen »

Evo sa sajta jedne zene koja ima slijepog macka kojeg je usvojila, pa je napisala knjigu o njemu. Ovo su pitanja i odgovori o tome kakav je zivot sa slijepim mackom:

"Wouldn’t it be more humane to put my blind kitten or older cat that’s losing her vision to sleep?

Absolutely not! Again, the best person to have this discussion with is your vet. It may be that your cat’s blindness is related to other medical conditions that will negatively impact her quality of life. But blindness by itself is not reason to put a cat to sleep. A kitten who’s blind from a very young age will probably never realize that she’s “different,” and even older cats can adjust quite well to vision loss, as long as they have a loving home. Cats tend to be remarkably adaptive—there’s a reason people say cats have nine lives!

There is also no more expense involved in caring for a blind cat than for a sighted one."

Citala sam puno juce o ovome, googlala sam blind cats. Po svemu sto sam procitala, meni se stvarno cini da slijepe macke mogu imati vrlo kvalitetan zivot. Samo se treba malo njima prilagoditi, npr ne premjestati namjestaj po kuci jer im to kvari orijentaciju. Isto tako ih se ne smije dizati na prepad, moras im prvo nesto reci, da znaju da se priblizavas.

Evo jos sta je neka zena napisala o svojoj slijepoj maci:

“She is allowed out in the completely fenced in backyard with supervision and just loves it – exploring etc. She has a favorite bush she loves to sit under for hours listening to the birds and different sounds. She caught a mouse once out there – didn’t kill it, just played with it until I noticed and took it away – she didn’t like that one bit. Not bad for a blind cat to catch a mouse! When it’s time to come in I just call her name to come in and she comes running, yes running! Only if she feels that she hasn’t had enough time outside does she become deaf as well as blind… Because she can’t see, she is very tactile and plays with the cat toys way more than the others. She doesn’t bat them around the floor but throws them up in the air, finding them wherever they land – except if it’s a high throw and they land on the stove or up on a piece of furniture – then she is quite perplexed as to where they have gone."

Molim vas javite ako treba prevesti.. U svakom slucaju, poslije puno citanja, moram da se ne slozim sa drugima koji su rekli da je najbolje uspavati mace jer bi inace imalo los zivot. Cini mi se da se zivotinje puno lakse prilagodjavaju ovakvim stvarima nego ljudi..
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#8 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by SenSen »

Evo jedna organizacija u USA koja se brine o slijepim mackama: http://blindcatrescue.com/Meetthecats.html Mozete procitati na sajtu o njihovim mackama pod "meet the cats".. A ovo je jedno njihovo slijepo mace, igra se sa lopticom :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YWK_OdNj ... r_embedded[/youtube]

(ako ovo inbeddanje ne uspije, molim moderatore da poprave)

Izvinite sto spamam temu. Samo sam htjela da pokazem primjere snalazenja slijepih macaka. Do juce nisam ni ja nista znala o slijepim mackama. Ali poslije puno citanja mi se cini da itekako mogu imati zivot dostojan prosjecnoj macki, koje ionako vecinom jedu i spavaju :)

Ipak, znam da je ovdje najveci problem manjak mjesta i uslova za jos jedno mace. Ako ce mace morati na ulicu, onda nazalost mislim da je najbolje da se uspava :( Ja da sam tu, i da nisam alergicna na macke, vrlo bi ga rado usvojila. Ovako se jedino mogu ponuditi (evo nudim se) da mu platim kakve god veterinarske troskove ako odlucite da ga zadrzite. Ovdje sam cesto, pa me mozete kontaktirati na PP. Nek' vam je sa srecom.
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#9 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by SenSen »

Evo ja sam editovala ovu poruku, jer je bila ista kao ona gore, da je bolje iskoristim :D Evo sta sam nasla sto se tice svakodnevnog zivota sa slijepim macama:

Opsta informacija: Slijepe macke u glavi naprave "sliku" kako im okolina izgleda. Ako se nesto promjeni, npr namjestaj, treba ih malo provodati po sobi da bi zapamtile kako je sada... Neki kazu da slijepe macke ne vole nosanje, jer onda izgube orijentaciju. Ali ih se moze navici na nosanje dok du male, samo treba sa njima njezno i polako, i trebaju se spustiti negdje gdje im je poznato npr njihov krevet, da bi se mogle orijentisati. Isto tako ne vole da ih se naglo digne, nego prvo treba pricati sa njima i dati im da ti pomirisu ruku da bi znale da je neko tu. Kada im se priblizava, npr ulazi u njihovu sobu, treba sa njima malo pricati da se ne prepadnu... Dok su macici treba se puno druziti sa njima, npr staviti ih na krilo dok se gleda tv itd, da bi se malo oslobodile i dobile osjecaj sigurnosti... Inace pise da je dobra ideja ispocetka im dati samo malo prostora za kretanje, neki su cak stavljali slijepe macice u kadu zajedno sa njihovim kreveticem, pijeskom i hranom. A kada se mace bude osjecalo vise sigurno u sebe, onda se premjeste u sobu u kojoj ce biti. Pa onda kasnije smiju ici i u druge sobe i tako do beskraja :-D Ali uvijek im se novo mjesto "pokaze" time sto ih se malo provoda ili usmjeri okolo dok sami ne nauce gdje je sta..

Treniraju se na pijesak otprilike isto kao i drugi macici, najbolje ih 5 minuta poslije jela staviti na pijesak. A posuda sa pijeskom treba da bude plitka, da bi maca mogla prvo opipati sapom sta je to. I pise da im se treba cesce pijesak cistiti, da se ne usvinje :-) Citala sam i da je najbolje u pocetku koristiti vrlo smrdljivu hranu, da bi lakse znale gdje se nalazi. Mozda cak malo kapnuti i u vodu da bi je mace lakse naslo. I vazno je da su hrana, voda i pijesak uvijek na istom mjestu... Isto tako su im vazni mirisi, po njima pamte gdje je sta i sta je sta. Npr treba koristiti uvijek isti pijesak, i prati njihove stvari istim deterdzentom... Sto se tice igracaka, slijepe mace vole sve sto pravi zvukove, kao one loptice koje zveckaju, pa i loptice od zguzvanog papira. Sve sto mogu lokalizirati po zvuku.. Inace je vazno prilagoditi kucu za slijepe macke. Opasno je ako se negdje visoko popnu jer mogu pasti, isto tako kablovi mogu biti opasni jer se u njih mogu zaplesti i ugusiti!

Evo par linkova (na engleskom), ovaj prvi ima i informaciju o selidbi sa slijepim mackama:

http://www.messybeast.com/disabled.htm#blind

http://www.paws-and-effect.com/2008/12/ ... -her-cope/

http://www.associatedcontent.com/articl ... html?cat=7

Inace mi se cini da uz malo prilagodjavanja, obzira, i rutine (i sa ljudske i sa macije strane) slijepe macke sasvim normalno zive. Puno se bolje adaptiraju hendikepu nego ljudi... Molim javite ako treba jos informacije, nesto prevesti ili tako to :)
Last edited by SenSen on 05/10/2009 14:14, edited 1 time in total.
rumit
Posts: 116
Joined: 31/07/2009 14:32

#10 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by rumit »

Ovako je izgledala maca koju smo mi pronasli i uzeli da izlijecimo, i takodje smo mislili da ce mozda ostati slijepa zbog uzasne infekcije ociju (makar su joj veterinari prognozirali takav kraj). Medjutim nakon intenzivne terapije antibioticima (masti i kapi) i uz obloge maca je progledala (ove naslage sa ociju su nestale).
Zato ako maca nije vec operisana probajte kod drugog veterinara po misljenje. Ne znam o cemu se radi i mozda je kod vase mace drugi slucaj, ali vrijedi pokusati.

Image
maca kad smo je nasli

Image
maca danas
Tinkerbell_Ze
Posts: 54
Joined: 13/03/2009 18:29

#11 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by Tinkerbell_Ze »

Molim vas udomite malo napušteno mače :sad: Neko mi ga je donio ispred kuće jer zna da imam puno mačaka, imam macicu od godinu dana u kući koja ne podnosi društvo :sad: a rado bih udomila još maca. Neko je bio okrutan i tako malu samu je izbacio iz kuće na ovu hladnoću. Mrzim ljude koji životinje smatraju igračkama :x dok naraste izbaci je na ulicu :x Imam 5 mačaka ispred kuće koje žive u podrumu i nisu je prihvatile :sad:

Maca je čista, pa znam da je bila u nečijoj kući. Nije problem da je odvedem veterinaru da joj da pastu protiv parazita i vakcinu... Sve što treba, samo joj pružite topli dom. Curica je manja nego što izgleda na slikama, još je bebica :sad:

evo slikice sa sestrom

Image

Image


UDOMLJENA!!
csejla
Posts: 528
Joined: 02/01/2009 20:57

#12 Bijela maca HITNO treba dom

Post by csejla »

Ovo mače je ostavljeno ispred jedne kuće u čijem dvorištu postoji pitbul. :(

Sreća ,pa je nadjeno prije nego je pas ugledao,vjerovatno je ostavljeno da je rastrga, a pametnjakovići negdje sa strane čekali predstavu.....ali imao je sreće ovaj mali miš (bar za sada).

Mače je okupano i u stanu je kod jedne gospodje koja već ima 7 mačaka. Pristala je da ga pričuva samo zato što vjeruje da će se ovaj slatkiš nekome dopasti ,i da će ga udomiti. U protivnom morat će nazad na ulicu,jer gospodja jedva izdržava sa svojih 7 maca (zamislite 7 mačaka u dvosobnom stanu,sve spašene sa ulice).

Pomozite ....maca je kao med!
Kontak osoba : gospodja Jasenka 061/ 497-157

Image
Image
Image

UDOMLJENA!!
User avatar
blackberry
Posts: 352
Joined: 15/08/2008 21:39

#13 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by blackberry »

ova tri mužjaka traže svoj novi dom...jako su umiljati i slatki...

kontakt: 061/182-966

Image

UDOMLJENI!! (
sve troje :D) :thumbup: :thumbup: :music2:
Last edited by blackberry on 19/10/2009 09:24, edited 1 time in total.
Tinkerbell_Ze
Posts: 54
Joined: 13/03/2009 18:29

#14 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by Tinkerbell_Ze »

Ovo su dvije sestre, ja sam ih zovem Zerica i MeeMee. Naravno bile bi najsretnije kada bi im neko dao i drugo ime i pružio topli d
om jer dolazi zima i bojim se za njih :( Preslatke su, umiljate, vole se igrati i maziti i traže nekoga kome će biti najbolji prijatelj :)

Zerica je prelijepa mačka, lijepo raste, a MeeMee je oduvijek slabašna :sad: uvijek je bila manja, i ne podnosi baš najbolje život napolju. Zato joj okice često znaju zasuziti i krmeljati zbog prašine pa joj stalno čistim fiziološkom otopinom i namažem mast :) Nije ništa ozbiljno, samo je osjetljiva. Oporavi se odmah, ali se to ponavlja zbog prašine. :(

Ovdje su se igrale u kanti :-) Bila bih najsretnija da i njih mogu unijeti u kuću ali ne mogu zbog svoje ljubomorne mačke :sad: Ne podnosi društvo :roll: (iako su to njene mlađe seke) tuče ih stalno i ujeda, reži na njih :sad: Pokušala sam ih sprijateljiti kad su bili manji ali nije bilo šanse :(

Evo slikica MeeMee kad je bila beba (kad sam ih unijela u kuću nadajući se da će moja maca ih prihvatiti) i sada (MeeMee ima najtužniji pogleda koji sam ikad vidjela :sad: )

Image

Image


Zerica sada

Image

Image

(napisala sam imena samo da ih se može razlikovati :-) )
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#15 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by anjusha »

Mačići „postdiplomci“

Pet malih i bezimenih mačića, po dva crna i siva i jedno crno-bijelo, starih oko dva mjeseca, srećno i veselo skače svaki dan po dvorištu Centra za interdisciplinarne postdiplomske studije u Sarajevu (univerzitetski kampus, plava zgrada) čekajući svoje udomljenje.

Bliži se hladna zima a njihovo dvorište postaće uskoro prehladno za mačje igre. Ukoliko želite da pružite toplinu i radost nekom od ovih malih preslatkih bića dođite do našeg Centra ili nazovite 062 126 214 ili 063 861 595, i odaberite vašeg budućeg ljubimca.
Image
User avatar
Baby
Posts: 694
Joined: 04/06/2008 13:14

#16 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by Baby »

Pozzdrav!

Ja sam odlučila da zadržim mačiće kojima sam tražila dom,jer su se pravo udomaćili u dvorištu.
Imaju šta da jedu svi jer uvijek ostane nešto od ručka za njih i ostale mačke iz našeg dvorišta . Nije nam problem odvojiti malo salame i toplog mlijeka da bi oni imali šta da jedu.
Ako neko želi i može ,bilo bi dobro da donira ili odvede na vakcinaciju jedno mače jer ja nemam novca za sve njih i psa i zeca.
Image
n1kky
Posts: 26
Joined: 25/08/2009 14:21

#17 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by n1kky »

anjusha wrote:
n1kky wrote:ako ima neko zainteresiran da udomi macka starog godinu dana, naucenog na kucnu higijenu, umiljat je, razigran...daje se na udomljavanje radi male bebe od mjesec dana...hitno je pa ako zelite ili znate nekoga ko bi zelio udomiti macka neka mi se javi privatnom porukom...hvala
postavi sliku i postavi na oglase!

Image
Image
Image
Image


malena je razvila alergijsku reakciju na dlake...jos uvijek nije strasno toliko ali bojim se da ne dodje u fazu da dijete dobija gusenje,..sad je jos uvijek na osipu...
stavila sam u oglase...ali ocigledno je doslo vrijeme kada se malo osoba zanima za zivotinje ili sam ja stavila na pogresna mjesta :)
eto slike macka...da jos jednom ponovim...macak je za udomljavanje i hitno je radi jednomjesecne bebe...umiljat je naucen na kucnu higijenu...ako neko zeli neka mi se javi na pp... :)
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#18 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by Phia »

n1kky wrote:
n.nadija wrote:Niko gospodji - udomiteljici nije nista ruzno rekao, niti je kritikovao. Na slici se vidi da je njegovala macu, nema sta. Kritika je bila upucena "pedijatru" koji smatra da treba macu odstraniti iz kuce, a tek kad dijete navrsi 2 godine, je preporuceno da moze imati macu. Takvo je obrazlozenje bilo od gospodje na pitanje , zasto zbog bebe mora macu nekome pokloniti. Savjet pedijatra glup, ili dijete ima alergiju na zivotinjsku dlaku ili nema, to se da ustanoviti. Posto je gospodja dobila glup savjet i netacan 100%, komentar je bio upucen gospodji pedijatar, pa sam pomislila da nije gospodja pedijatar negdje to procitala u Kur'anu , citav zivot a i dan danas slusam kritike i komentare, da je macka i cuko zabranjeni po Kur'anu da se drze u kuci, to slusam permanentno jer imam kucne zivotinje pa sam izlozena cesto takvim komentarima. Niko se ne ruga, niti dira u nesto sto je nekom Sveto, niti je bila to namjera. Otkud vam takvi zakljucci i na osnovu cega ste tako shvatili moj post? Izgleda, da ovdje moras i mozes iznositi samo misljenja koja odgovaraju pojedincima. Mnogi zbog ovakvog ponasanja i shvacanja (nakaradnog) , ne dolaze na ovaj forum, jer im je uskraceno da reknu ono sto misle. Ipak se izvinjavam svima, koji su shvatili moj post pogresno, nije bila namjera nikoga uvrijediti, komentar se samo odnosio na pedijatra i njenu povrsnu dijagnozu i savjet.


stvar je u tome sto beba ima tek 1 mjesec i nije joj imunitet u potpunosti razvijen...vi ste rekli da radite kao pedijatar i trebali biste to zati...
dokt nije dolovno rekao kad dijete napuni 2 god kupi macku, nego vise da bi aludirao na to da se sa potpunim razvojem imuniteta ta alergijska reakcija moze povuci, sto biste vi kao pedijatar isto trebali znati...
zna koliko volim macke i da sam otkako znam za sebe imala macku, pa mi je to naveo kao mogucnost, ali ne znaci da ce 100% biti tako...

zalosno je sto se u ovakvom kontekstu spominju vjere, svete knjige, ma cije bile...
svaka prica ima svoju pozadinu i detaljnije objasnjenje i prije nekih suvislih komentara trebalo bi se malo bolje raspitati o pozadini price...

ne zelim se vise osvrtati na komentare ovoga tipa, ogradjujem se na temu o udomljavanju mace...

pitam se kako biste vi pojedinci reagirali da sam ga izbacila iz kuce ili da nije njegovan koliko jeste...

u svakom slucaju hvala svima na komentarima...ma kakvi bili...
N1kky ja sam čula da postoji medicinski način da se kod ljudi alergičnih na određene stvari (kao nprt mačiju dlaku) kroz terapiju stvori imunitet. To se radi tako što se u određenim vremenskim intervalima ubrizgava u tijelo manja doza te alergene tvari pa organizam na kraju stekne imunitet. Molim te raspitaj se kod svog doktora u vezi toga jer vidim da je maca njegovana i sigurno je voliš mnogo kada je odrasla u ovako lijepo stvorenje..ako tvojoj bebici neće štetiti taj tretman možda vrijedi dati maci šansu jer ona sigurno tebe najviše na svijetu voli i neće ni za koga biti toliko vezana kao za tebe..
Evo ovdje pročitaj o toj terapiji ako znaš engleski..http://en.wikipedia.org/wiki/Allergen_immunotherapy
argentaria
Posts: 87
Joined: 01/10/2009 20:10

#19 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by argentaria »

Zdravao svima.Dolazi nam zima,a nasi mali medovi su izlozeni hladnoci.Danas sam iz napustenog automobila iznijela macice,medju njima i Mali Borac.Prenijela sam ih kod sebe u dvoriste i smjestila u rostilj (barem im ne kisne i na suhom su zasticeni od vjetra).Moj machor ih ni malo ne podnosi tako da nema sanse da ih zadrzim,a mislim da ih je i mama maca vec odbacila.Dvije su curice i skoro da se i ne razlikuju,bijeli je decko,a Malog Borca ste vec imali priliku upoznati na temi "pomoc za bolesne macke".

Image
Image

Zbog problema uplodovanja slika nisam mogla da postavim sliku 2 muska maceta ,a vec znate jednog od njih malog borca.Potrudicu se da sutra editujem ostale dvije slike. :)
Mee
Posts: 287
Joined: 01/03/2004 00:00
Location: Sarajevo

#20 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by Mee »

samo da javim da mace sa autobuske stanice nazalost nije uzeo niko... nashli smo ga veceras samrichak, matan i ja, vec je jutros bilo uginulo... nashli su ga radnici ispod kombija... :(
User avatar
blackberry
Posts: 352
Joined: 15/08/2008 21:39

#21 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by blackberry »

Ovo je Džoni :D

Image

Image

Image

Image

Dakle, veterinarski je obrađen, velika je maza, koristi pijesak i jedva čeka nekog ko će ga neizmjerno voljeti. Jako je naklonjen ljudima i nije agresivan prema drugim (nepoznatim) maca. Kontakt: 061/182-966. Napominjem da je hitno da mu što prije nađemo novi dom i bila bih vam zahvalna ukoliko proslijedite moj kontakt :D Od Džonija veliki pozdrav! :D
cule
Posts: 1
Joined: 18/10/2009 01:46

#22 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by cule »

Ovo je mačak Ćiro

Image

Rođen na Skenderiji, u neposrednoj blizini kontejnera za smeće. Ima još sedam braće/sestara. Najmanji je u leglu, prava minijatura. Nevjerovatno koliko je umiljat. Uzeo sam ga prije dva dana sa ulice i smjestio u podrum stambene zgrade u kojoj živi moj otac. Hranim ga i igram se sa njim nekoliko sati dnevno, ostatak vremena provodi sam u podrumu. Mislim da nema šanse da preživi ovu zimu na ulici. Ja živim u prostoru površine 22 kvm, sa mačkom starom 13 godina (ters), i mačorom (njega sam pokupio sa ulice prije dvije godine). Ćiru ne mogu zadržati. Sutra ga vodim veterinaru. Ako je neko raspoložen da mu pruži topli dom sigurno neće požaliti. Uostalom, uvjek mi ga može vratiti. Tel. 061 803029.

UDOMLJEN !
Last edited by cule on 22/10/2009 02:00, edited 1 time in total.
User avatar
cnut
Posts: 70
Joined: 16/03/2009 00:32

#23 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by cnut »

Image

UDOMLJEN!
Last edited by cnut on 15/12/2009 22:39, edited 1 time in total.
nevenka
Posts: 58
Joined: 21/06/2007 15:12

#24 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by nevenka »

Ovo malo mače je u jednom sarajevskom naselju preživilo napad psa, i pri tome izgubilo zadnju šapicu. Spasili su ga dobri ljudi, kod kojih se oporavlja i sada mu traže novi dom.

Pomozite da mu poslije svega šta je preživilo nađemo dom kakav zaslužuje.

Image

Image

Image

Image

Image

Za sve dodatne informacije možete me kontaktirati na pp.
csejla
Posts: 528
Joined: 02/01/2009 20:57

#25 Re: Poklanjanje,udomljavanje i pomoć-mačke i ostale životinje

Post by csejla »

Jos jedna tuzna prica koja ce nadam se imati sretan kraj :( Zamolili su me da objavim ovo na forumu u nadi da ce ova maca da se spasi...
Djevojka, čiji je ovaj mačak, putuje za 10- ak dana,mačak je znači star oko 16-17 god., ali je u dobroj kondiciji,i jako fino izgleda.Ne znamo kakva nužda i očajanje tjera ovu djevojku da mačka pokuša udomiti,a ako ne uspije morat će ga uspavati.Zato Vas molim da je ne optužujete u odmah u startu.
Nije u pitanju nikakvo pretjerivanje, niti muljanje.Postoji li iko voljan da udomi ovog mačka,ime mu je Kike, i omogući mu još koju godinu života?Ako ne dani su mu onda odbrojani,pa brojimo zajedno :-(((! Mora da postoji neko ko nema macu,a sažalit će se ,i uzeti ovog "ratnog"mačka,dajte molim Vas raspitajte se.
Lijep je! Nemojte ostati ravnodušni,zašto da dozvolimo da se uspava zdrav mačak ,zbog nesretnog spleta okolnosti??!!!

Kontakt broj:062/ 855-547, Amra


Image
Image
Image

UDOMLJEN
Post Reply