Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#76 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

Može se bez operacije, ali zavisi šta namjeravaš raditi. Ako misliš se baviti nekim sportom gdje ima kontakta, skakanja i slično, imat ćeš nestabilnost.

Nestabilnost može dovesti do povrede meniskusa što je po meni gore od samog ligamenta. Počne se "trošiti", nezgodan pokret, opet ode djelić i tako u krug.

Ja sam operisao ligament i dio meniskusa mi je odstranjen, nije nešto puno, ali sam ga već "načeo". Tu i tamo osjetim bol/nelagodu kad hoću na koljena da sjedem, kao da nešto smeta, a vjerovatno je meniskus.
User avatar
tinkerbell09
Posts: 454
Joined: 22/06/2013 02:34
Location: Neverland.

#77 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by tinkerbell09 »

Hvala na odgovoru.
Nije sportista u pitanju, a povreda je bila na rekreaciji.

Kakva su iskustva sa operacijom? Koliko dugo traje oporavak? Sve ima na netu, ali opet je najbolje cuti "iz prve ruke".
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#78 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by mali_balon »

tinkerbell09 wrote: 22/03/2022 11:26 Hvala na odgovoru.
Nije sportista u pitanju, a povreda je bila na rekreaciji.

Kakva su iskustva sa operacijom? Koliko dugo traje oporavak? Sve ima na netu, ali opet je najbolje cuti "iz prve ruke".
Nisam operisao ali me nagovarali, posto nisam sportista nisam operisao, ima 10g nikad problema nisam imao...
Pokidao ligamente na skijanju...oporavak 4 sedmice ukupno....prvo langeta tj stave nogu u gips ali ne skroz nego ga ne sastavr valjda zbog otoka to sam nosao 7dana, onda 3 sedmice gipsa od prepone no gleznja....
Mom oporvaku su kljucne bile fizikalne terapije 2 sedmice svaki dan ilizda....i onda biciklo da se ojacaju misici
A to sve zavisi koliki je stepen tvoje povrede....ili ako te operisu ide brzi oporavak...
gold'n'brown
Posts: 1615
Joined: 20/02/2007 16:20

#79 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by gold'n'brown »

Ja sam isto pokidao na skijanju, nisam jos magnet uradio ali doktor je rekao da je to sigurno to, pitanje je samo ima li druge stete. Da li neko zna nakon koliko bude nalaz magneta u opstoj? Dobio sam termin pa sam htio odmah da zakazem pregled nakon magneta kako bih sto prije planirao i operaciju. Mislio sam raditi privatno magnet, ali mi se sada vec priblizio ovaj termin jer sam bio sprijecen da odem ranije privatno.

Sto se tice same povrede, ja sam odmah poslije mogao hodati, nisam imao ni nekog posebnog otoka. Ali sada imam cudan osjecaj u koljenu, vjerovatno bi se to dalo korigovati fizikalnom za obicne dnevne aktivnosti, ali sam se ja odlucio na operaciju.
Peruzzi
Posts: 94
Joined: 26/10/2021 12:21

#80 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by Peruzzi »

Operisao prednje krizne prije 7 godina.
Kao i svi drugi, htio sam izbjeci operaciju. Ali bilo je nemoguce jer sam se nastavio baviti sportom. Onaj ko zeli pokusati bez operacije da nastavi neke vece sportske aktivnosti dzaba samo gubi vrijeme. To su mi rekli svi doktori a i sam sam se uvjerio u to jer je od povrede do operacije proslo 3 mjeseca. U tom periodu sam pokusao trenirati ali jednostavno nije islo. Prilikom svake promjene pravca kretanja koljeno je boljelo i bilo je nestabilno. Ukoliko hoces ostatak zivota provesti samo hodajuci i trcajuci u jednom smijeru, uz dobru muskulaturu koji cuvaju koljeno, bi onda mozda i mogao. Za sve ostalo potrebna je operacija.

Operacija kao operacija je rutina danas. Onaj dio poslije je nevjerovatno vazan i naporan. Bitno je kako ces vratiti i koljeno ali i muskulaturu jer ti je ta noga koja ce biti operisana postala bukvalno receno puding.
Rehabilitacija je mnogo vazna. 25 dana sam bio na stakama. 3 puta sedmicno po pola sata(jako malo) fizikalna terapija u bolnici, raznorazne vjezbe postepenog vracanja misica i koljena u funkciju. Strujanja su bila naravno ukljucena. Po mogucnosti ubaciti biciklo poslije otprilike 2 mjeseca. U najboljem slucaju kucno biciklo jer ne moras nigdje ici sa poluinvalidskom nogom.
To traje neka 2 do 3 mjeseca i onda u 4 mjesecu koliko se sjecam moguce je preci na veci napor da bi povratio misice koji drze koljeno stabilnim.
U petom i sestom mjesecu spreman si poceti trenirati i trcati, mijenjati pravac i raditi vjezbe sa loptom.
Poslije 7 mjeseci u rijetkim slucajevima ako sve ide po planu i ako si dobre fizicke gradje, moguce je normalno trenirati. U mom slucaju je to bilo moguce naprimjer.
U 8 mjesecu bi vec trebao biti spreman za sve funkcije kao i prije operacije.

Ukoliko imas jos nekih pitanja, stojim na raspolaganju. :wink:
User avatar
tinkerbell09
Posts: 454
Joined: 22/06/2013 02:34
Location: Neverland.

#81 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by tinkerbell09 »

mali_balon wrote: 22/03/2022 11:35
tinkerbell09 wrote: 22/03/2022 11:26 Hvala na odgovoru.
Nije sportista u pitanju, a povreda je bila na rekreaciji.

Kakva su iskustva sa operacijom? Koliko dugo traje oporavak? Sve ima na netu, ali opet je najbolje cuti "iz prve ruke".
Nisam operisao ali me nagovarali, posto nisam sportista nisam operisao, ima 10g nikad problema nisam imao...
Pokidao ligamente na skijanju...oporavak 4 sedmice ukupno....prvo langeta tj stave nogu u gips ali ne skroz nego ga ne sastavr valjda zbog otoka to sam nosao 7dana, onda 3 sedmice gipsa od prepone no gleznja....
Mom oporvaku su kljucne bile fizikalne terapije 2 sedmice svaki dan ilizda....i onda biciklo da se ojacaju misici
A to sve zavisi koliki je stepen tvoje povrede....ili ako te operisu ide brzi oporavak...

Skijanje - pokidani prednji ligamenti, nalaz mri kaze ovako;
"Ruptura LCA gradus III u nivou proksimalne trećine ligamenta."

Nije nošena langeta jer su na KCUS rekli da nema loma, mirovanje 20 dana dali, pa je privatno rađen mri koji je ocitao gore navedeno..

Fizikalna mjesec, da se proba izbjeć operacija, tako su rekli...
User avatar
tinkerbell09
Posts: 454
Joined: 22/06/2013 02:34
Location: Neverland.

#82 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by tinkerbell09 »

Peruzzi wrote: 22/03/2022 13:22 Operisao prednje krizne prije 7 godina.
Kao i svi drugi, htio sam izbjeci operaciju. Ali bilo je nemoguce jer sam se nastavio baviti sportom. Onaj ko zeli pokusati bez operacije da nastavi neke vece sportske aktivnosti dzaba samo gubi vrijeme. To su mi rekli svi doktori a i sam sam se uvjerio u to jer je od povrede do operacije proslo 3 mjeseca. U tom periodu sam pokusao trenirati ali jednostavno nije islo. Prilikom svake promjene pravca kretanja koljeno je boljelo i bilo je nestabilno. Ukoliko hoces ostatak zivota provesti samo hodajuci i trcajuci u jednom smijeru, uz dobru muskulaturu koji cuvaju koljeno, bi onda mozda i mogao. Za sve ostalo potrebna je operacija.

Operacija kao operacija je rutina danas. Onaj dio poslije je nevjerovatno vazan i naporan. Bitno je kako ces vratiti i koljeno ali i muskulaturu jer ti je ta noga koja ce biti operisana postala bukvalno receno puding.
Rehabilitacija je mnogo vazna. 25 dana sam bio na stakama. 3 puta sedmicno po pola sata(jako malo) fizikalna terapija u bolnici, raznorazne vjezbe postepenog vracanja misica i koljena u funkciju. Strujanja su bila naravno ukljucena. Po mogucnosti ubaciti biciklo poslije otprilike 2 mjeseca. U najboljem slucaju kucno biciklo jer ne moras nigdje ici sa poluinvalidskom nogom.
To traje neka 2 do 3 mjeseca i onda u 4 mjesecu koliko se sjecam moguce je preci na veci napor da bi povratio misice koji drze koljeno stabilnim.
U petom i sestom mjesecu spreman si poceti trenirati i trcati, mijenjati pravac i raditi vjezbe sa loptom.
Poslije 7 mjeseci u rijetkim slucajevima ako sve ide po planu i ako si dobre fizicke gradje, moguce je normalno trenirati. U mom slucaju je to bilo moguce naprimjer.
U 8 mjesecu bi vec trebao biti spreman za sve funkcije kao i prije operacije.

Ukoliko imas jos nekih pitanja, stojim na raspolaganju. :wink:
Mogu li se javiti u pp?
Peruzzi
Posts: 94
Joined: 26/10/2021 12:21

#83 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by Peruzzi »

Naravno :)
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#84 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by maliq53 »

tinkerbell09 wrote: 22/03/2022 14:45
mali_balon wrote: 22/03/2022 11:35

Nisam operisao ali me nagovarali, posto nisam sportista nisam operisao, ima 10g nikad problema nisam imao...
Pokidao ligamente na skijanju...oporavak 4 sedmice ukupno....prvo langeta tj stave nogu u gips ali ne skroz nego ga ne sastavr valjda zbog otoka to sam nosao 7dana, onda 3 sedmice gipsa od prepone no gleznja....
Mom oporvaku su kljucne bile fizikalne terapije 2 sedmice svaki dan ilizda....i onda biciklo da se ojacaju misici
A to sve zavisi koliki je stepen tvoje povrede....ili ako te operisu ide brzi oporavak...

Skijanje - pokidani prednji ligamenti, nalaz mri kaze ovako;
"Ruptura LCA gradus III u nivou proksimalne trećine ligamenta."

Nije nošena langeta jer su na KCUS rekli da nema loma, mirovanje 20 dana dali, pa je privatno rađen mri koji je ocitao gore navedeno..

Fizikalna mjesec, da se proba izbjeć operacija, tako su rekli...
Bez operacije zaboravi na aktivniji zivot ( bilo kakav sport koji zahtjeva naglu promjenu pravca i slicno)
Bez rekonstrukcije ligamenta noga je nestabilna i sansa je da ces vremenom samo ostecivati meniskus pomalo, a to nije dobro nikako.
Ima ljudi koji su u kasnim godinama, pa nece operaciju jer nedaju im se pare (donekle razumljivo).
Ali ako si mladji, dobro razmisli.
Ja sam operisao prosle godine u junu, a pokidao ligament u decembru 2020 (cekao operaciju dugo jos privatno).
Poslije kidanja ligamenta nisam nesto se strogo drzao fizikalne tako da do operacije noga je bila iole ok ali nije poptuno ispravljena bila kad hodam i falilo je dosta misica.
Poslije operacije noga se pretvorila u puding, nestalo i to misica sto je bilo, tako da sam morao malo duze koristiti stake nego inace raja koristi.
Ev' tek sad mogu reci da mi je noga kao stara ali to je zato sto zadnjih 4,5 mjeseci visim u teretani i bas se zadao da do ljeta vratim skrzo nogu i da sam skroz miran.
Meni je problem bio sto je nakon kidanja ligamenta, ligament valjda se podvio/zapeo pa nisam nikako mogao potpuno ispraviti nogu, odnosno da i noga ode i u hiperekstenziju sto je vazno za pravilno hodanje i bavljenje bilo cime, tako da ja sam morao raditi operaciju. Meni je sreca sto meniskus nije nikako bio ostecen, i ortoped mi je rekao da je manje uzo tetive iz zadnje loze nego inace za rekonstrukciju ligamenta u cilju da sacuva sto vise. Na kontrolama je bio zadovoljan, noga je stabilna ko beton.
Ali meni je taj problem bio, sto do operacije nisam nesto strogo se drzao fizikalne pa je noga bila ispod prosjecna, ne potpuno vracena, i tako da je poslije operacije dodatno misic propao, haman sve se istopilo :D To je pravilo evo sve donedavno problem sa casicom koljena jer je strugalo kada sam ispravljao na onoj sut masini u teretani. Uz mnogo truda uspio sam i to ispraviti, mozda jos nijasnu ima ali nadocice i to. Ja kazem, kad sam ja vratio nogu onda svi mogu, jer je bilo dana posebno ispocekta kada sam sumnjao da ce mi noga vise ikada biti ona stara.
Sada vidim da se moze, al' treba ozbiljno pristupiti tome, svi su mi rekli da je taj period poslije operacije bitan, da kvalitetno odradis rehabilitaciju i ne bi trebalo biti problema.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#85 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

tinkerbell09 wrote: 22/03/2022 11:26 Hvala na odgovoru.
Nije sportista u pitanju, a povreda je bila na rekreaciji.

Kakva su iskustva sa operacijom? Koliko dugo traje oporavak? Sve ima na netu, ali opet je najbolje cuti "iz prve ruke".
Slažem se sa komentarima iznad, ozbiljnije bavljenje sportom, pod ovim mislim i neka ozbiljnija (basket, fudbal, trail trčanje) rekreacija, samo dovodi do još problema.

Rehabilitacija je bitna, i ne treba žuriti. Čitao sam da ljudi koji se prije 9 mjeseci od operacije vrate sportu imaju oko 30-40 posto veće šanse za obnovu povrede tj. za ponovno kidanje ligamenta.

Ne treba preskočiti dio sa balansom, promjenom smjera, apsorbiranja pritiska, tj. zaustavljanja i tako.

Operacija, ne osjeti se nešto pretjerano, ja sam bio budan, neko zaspe, sve kako ko.

Ja sam bio u bolnici 3 dana, iako u većini slučajeva se ide kući isti ili naredni dan. Ovdje svi ostaju 3,4 dana. Kad kreneš kući pokažu ti vježbe, radiš to par sedmica. Napredak zavisi od osobe, samo postepeno pojačavati, ako boli onda stopiraš vježbu i tako.

Najbolje da ideš kod fizioterapeuta/u bolnicu na vježbe. Ja sam imao tih rehabilitacija pa sam se upoznao s tim procesima, išao par puta radi struje najviše.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#86 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by mali_balon »

tinkerbell09 wrote: 22/03/2022 14:45
mali_balon wrote: 22/03/2022 11:35

Nisam operisao ali me nagovarali, posto nisam sportista nisam operisao, ima 10g nikad problema nisam imao...
Pokidao ligamente na skijanju...oporavak 4 sedmice ukupno....prvo langeta tj stave nogu u gips ali ne skroz nego ga ne sastavr valjda zbog otoka to sam nosao 7dana, onda 3 sedmice gipsa od prepone no gleznja....
Mom oporvaku su kljucne bile fizikalne terapije 2 sedmice svaki dan ilizda....i onda biciklo da se ojacaju misici
A to sve zavisi koliki je stepen tvoje povrede....ili ako te operisu ide brzi oporavak...

Skijanje - pokidani prednji ligamenti, nalaz mri kaze ovako;
"Ruptura LCA gradus III u nivou proksimalne trećine ligamenta."

Nije nošena langeta jer su na KCUS rekli da nema loma, mirovanje 20 dana dali, pa je privatno rađen mri koji je ocitao gore navedeno..

Fizikalna mjesec, da se proba izbjeć operacija, tako su rekli...
Ma da uvijek oni izbjegavaju operacije ako nisi sportista ili ako nije neki veci zajeb....
Kako sam napisao samo dobre fizikalne, tu ne bi trebalo stediti ako se moze, i pola posla je odrajdeno drugo pola posla je jacanje misica, meni su predlozili biciklizam kao najmanje "opasnu" varijantu za koljeno....a moze i tertana ili trcanje, hodanje i poskakivanje u bazenu
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#87 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by epik »

Ja sam pokidao:
Potpuna ruptura ACL, LCL, PLC,
Djelimicna ruptura PCL
Napuknut medijalni meniskus
I na to sve peronuos paraliza (palo stopalo)

Tokom trcanja na travi doslo do hiperekstenzije koljena (slicnu povredu je imao Ibrahimovic).

Operisao sam na KCUS LCL, i nista vise.

Planiram kod Nemeca operisati sve u kompletu, njihova cijena 30.000,00 Kuna.

Konstantno radim na jacanju nogu vec dvije godine, a operaciju moram jos prolongirati zbog oporavka nerva.

Uglavnom, trenutno ne mogu skijati i sprintati. Trcati mogu laganim tempom, bicklo vozim bez problema uz vece uspone.
capeto97
Posts: 1
Joined: 02/06/2022 16:39

#88 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by capeto97 »

Tražio sam neke svježije postove po pitanju ovog, prije operacije, ali nisam našao pa ću podijeliti svoje iskustvo.
Prije dvije godine sam pokidao krizne ligamente totaln otada su ki na KCSUu rekli da za operaciju moram čekati skoro dvije godine i tada se nisam odlučio za operaciju. Išao sam na fizikalne i relativno dobro sam se oporavio te sam za 3 mj mogao obavljati manje vise sve dnevne poslove osim trčanja i punog cucnja. Vremenom sam i to “pobijedio” te sam mogao i trčati i uraditi puni čučanj mada je sa cucnjem bilo bolova. Prije dva mjeseca mi je koljeno “pobjeglo” dok sam silazio niz stepenice i tada su mi u vojnoj bolnici rekli da sam obnovio staru povredu i “vrlo vjerovatno povrijedio medijalne ligamente i meniskus”. Odmarao sam opet, fizikalne, odmor, lediranje ali prije dvije sedmice mi je opet tokom obične šetnje koljeno pobjeglo. Nevjerovatni bolovi.. to mi se desilo zatim preko deset puta u par dana i odlučio sam da vise ne mogu. Otišao sam na klinički i nakon 10 dana hodanja i šetanja, dolazaka i odlazaka rekli su mi da dodjem na operaciju. Operisao me je doktor Kulenovic i iskreno sve pohvale za njega. Mnogo dobrih stvari sam čuo o njemu a i iz svog iskustva mogu reci da je jako dobar doktor i čovjek.
Sada mi je treći dan od operacije i iskreno imam manje bolove ali propisani su mi analgetici. Dobio sam ortozu koju nisam plaćao. Prva kontrola je za 15 dana gdje će mi izvaditi konce i ortozu pomjeriti da mogu saviti malo nogu.
Moj savjet je da ako ste mladi i ako ste dozivili ovu povredu (totalno pucanje LCA) operisite se i nemojte da gubite vrijeme. Sutra ćete htjeti trčati, plivati, voziti biciklo, igrati s djetetom lopte Itd a nećete moći a realno 3-6 mjeseci oporavka nije puno kada znaš da imaš cijeli zivot ispred sebe :)
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#89 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by epik »

capeto97 wrote: 02/06/2022 16:49 Tražio sam neke svježije postove po pitanju ovog, prije operacije, ali nisam našao pa ću podijeliti svoje iskustvo.
Prije dvije godine sam pokidao krizne ligamente totaln otada su ki na KCSUu rekli da za operaciju moram čekati skoro dvije godine i tada se nisam odlučio za operaciju. Išao sam na fizikalne i relativno dobro sam se oporavio te sam za 3 mj mogao obavljati manje vise sve dnevne poslove osim trčanja i punog cucnja. Vremenom sam i to “pobijedio” te sam mogao i trčati i uraditi puni čučanj mada je sa cucnjem bilo bolova. Prije dva mjeseca mi je koljeno “pobjeglo” dok sam silazio niz stepenice i tada su mi u vojnoj bolnici rekli da sam obnovio staru povredu i “vrlo vjerovatno povrijedio medijalne ligamente i meniskus”. Odmarao sam opet, fizikalne, odmor, lediranje ali prije dvije sedmice mi je opet tokom obične šetnje koljeno pobjeglo. Nevjerovatni bolovi.. to mi se desilo zatim preko deset puta u par dana i odlučio sam da vise ne mogu. Otišao sam na klinički i nakon 10 dana hodanja i šetanja, dolazaka i odlazaka rekli su mi da dodjem na operaciju. Operisao me je doktor Kulenovic i iskreno sve pohvale za njega. Mnogo dobrih stvari sam čuo o njemu a i iz svog iskustva mogu reci da je jako dobar doktor i čovjek.
Sada mi je treći dan od operacije i iskreno imam manje bolove ali propisani su mi analgetici. Dobio sam ortozu koju nisam plaćao. Prva kontrola je za 15 dana gdje će mi izvaditi konce i ortozu pomjeriti da mogu saviti malo nogu.
Moj savjet je da ako ste mladi i ako ste dozivili ovu povredu (totalno pucanje LCA) operisite se i nemojte da gubite vrijeme. Sutra ćete htjeti trčati, plivati, voziti biciklo, igrati s djetetom lopte Itd a nećete moći a realno 3-6 mjeseci oporavka nije puno kada znaš da imaš cijeli zivot ispred sebe :)
U stvari cekao si zbog nagomilanog broja pacijenata koji su cekali zbog obustave "hladnog operativnog programa" zbog covid-19. Ja sam lezao na ortopediji April - Juni 2020 djelomicno zbog povrede nekoliko vrsta ligamenta, ali vise zbog paralize peronealnog nerva, posljedica hiperekstenzije potkoljenice. Mene su pozvali na operaciju, prosle godine u Aprilu, radio je cini mi se Kulenovic sa ekipom iz Slovenije. Medjutim morao sam odbiti jer su mogli da rade sa ACL, sto mi nije odgovaralo, potrebno mi je uraditi i posterolateralni korner, bez njega ACL mi skoro nista ne znaci, a pored PLC, djelomicno mi je pokidan i PCL i djelomicno ostecen medialni meniskus... Helem kad ovako pisem zvuci kao da ne mogu hodati, medjutim jedino sto se ne usudjujem je skijanje i brzo trcanje.... Pomalo krcka koljeno, al nemam bolova nikakvih... Planiram raditi sve u kompletu kod Nemeca, dobio sam predracun, jos samo da pripremim lovu. Preporuka ko moze neki rijesava povredu sto prije, rijetki su koji mogu 100% funkcionusati bez ACLa
dosta_mi_je_svega
Posts: 106
Joined: 16/09/2008 19:04

#90 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by dosta_mi_je_svega »

Ja sam u grupi onih koji su prošli operaciju ACL i šivanja meniskusa. Sport nije moje zanimanje i ne bavim se profi no na nogama radim jako puno vremena i to je bio osnovni razlog zbog kojeg sam se odlučila na OP. ACL sam pokidala jako glupo na jačem fitnes kardio treningu prilikom rotacije koljena i to odlučila zanemariti, prehodati i ne ići dr. I tako 3 godine. Koljeno nije bilo stabilno, bolilo me na proklizavanje, nisam se mogla okrenuti na toj nozi no sve to me nije natjeralo da odem doktoru. Nakon tri godine opet na fitnesu u čučnju sam ostala "zaključana" bol jaka užasna eh tad sam sredila meniskus i skontala da je vrag odnio šalu. Nakon urađenog MRI i dijagnoza ruptura ACL i ruptura medijalnog meniska, na preporuku prijateljice sam otišla do odličnog ortopeda u Zg (kao i svi htjela sam Nemecu no iz ove perspektive sreća nisam otišla :) ) koji mi je sve fino objasnio. Odlomljeni dio meniskusa mozemo izvaditi i za 15-20g razvit cu osteoartritis, vrlo vjerovatno cu u nekom trenutku morati ugraditi vjestacko koljeno. Druga opcija je da probamo sašiti meniskus i spasiti ga ali u tom slucaju moram rekonstruisati ACL. Oporavak teži no ako menisk zacijeli (80% šansa za uspjeh) postigla sam bolji efekat. I odlučim se za tu opciju. Evo 7 mjeseci nakon operacije moram reci da je operacije 50% posla, ostatak je u rehabilitaciji. Taj dio je kako fizički zahtjevan, mentalno je još zahtjevniji no kao i sve u životu, sve sto čovjek hoce dovoljno jako nađe načina da to uradi. Svjesna sam da je ispred mene jos posla da ta noga bude 100% moja i stara no nigdje ne žurim i znam da je uz pravilnu rehabilitaciju vrijeme na mojoj strani. Svima koji pokidaju ACL i zele voditi aktivan zivot preporucila bi operaciji prije nego poslije 😊
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#91 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by fortaleza »

dosta_mi_je_svega wrote: 19/06/2022 00:33 Ja sam u grupi onih koji su prošli operaciju ACL i šivanja meniskusa. Sport nije moje zanimanje i ne bavim se profi no na nogama radim jako puno vremena i to je bio osnovni razlog zbog kojeg sam se odlučila na OP. ACL sam pokidala jako glupo na jačem fitnes kardio treningu prilikom rotacije koljena i to odlučila zanemariti, prehodati i ne ići dr. I tako 3 godine. Koljeno nije bilo stabilno, bolilo me na proklizavanje, nisam se mogla okrenuti na toj nozi no sve to me nije natjeralo da odem doktoru. Nakon tri godine opet na fitnesu u čučnju sam ostala "zaključana" bol jaka užasna eh tad sam sredila meniskus i skontala da je vrag odnio šalu. Nakon urađenog MRI i dijagnoza ruptura ACL i ruptura medijalnog meniska, na preporuku prijateljice sam otišla do odličnog ortopeda u Zg (kao i svi htjela sam Nemecu no iz ove perspektive sreća nisam otišla :) ) koji mi je sve fino objasnio. Odlomljeni dio meniskusa mozemo izvaditi i za 15-20g razvit cu osteoartritis, vrlo vjerovatno cu u nekom trenutku morati ugraditi vjestacko koljeno. Druga opcija je da probamo sašiti meniskus i spasiti ga ali u tom slucaju moram rekonstruisati ACL. Oporavak teži no ako menisk zacijeli (80% šansa za uspjeh) postigla sam bolji efekat. I odlučim se za tu opciju. Evo 7 mjeseci nakon operacije moram reci da je operacije 50% posla, ostatak je u rehabilitaciji. Taj dio je kako fizički zahtjevan, mentalno je još zahtjevniji no kao i sve u životu, sve sto čovjek hoce dovoljno jako nađe načina da to uradi. Svjesna sam da je ispred mene jos posla da ta noga bude 100% moja i stara no nigdje ne žurim i znam da je uz pravilnu rehabilitaciju vrijeme na mojoj strani. Svima koji pokidaju ACL i zele voditi aktivan zivot preporucila bi operaciji prije nego poslije 😊
Pitanje. Kako za sami osjećaj kretanja, je li kočiš nogu u nekim škakljivim situacijama prilikom trčanja, rotacije koljena? Kod koga si radila zahvat?

Istu situaciju imam prvo ACL, pa par godina poslije oštećenje meniskusa, potrebna je operacija.

Trenutno mozak čuva nogu prilikom kretanja i previše se miješa u kretnje koje posljedično nisu slobodne.
dosta_mi_je_svega
Posts: 106
Joined: 16/09/2008 19:04

#92 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by dosta_mi_je_svega »

fortaleza wrote: 21/06/2022 12:59
dosta_mi_je_svega wrote: 19/06/2022 00:33 Ja sam u grupi onih koji su prošli operaciju ACL i šivanja meniskusa. Sport nije moje zanimanje i ne bavim se profi no na nogama radim jako puno vremena i to je bio osnovni razlog zbog kojeg sam se odlučila na OP. ACL sam pokidala jako glupo na jačem fitnes kardio treningu prilikom rotacije koljena i to odlučila zanemariti, prehodati i ne ići dr. I tako 3 godine. Koljeno nije bilo stabilno, bolilo me na proklizavanje, nisam se mogla okrenuti na toj nozi no sve to me nije natjeralo da odem doktoru. Nakon tri godine opet na fitnesu u čučnju sam ostala "zaključana" bol jaka užasna eh tad sam sredila meniskus i skontala da je vrag odnio šalu. Nakon urađenog MRI i dijagnoza ruptura ACL i ruptura medijalnog meniska, na preporuku prijateljice sam otišla do odličnog ortopeda u Zg (kao i svi htjela sam Nemecu no iz ove perspektive sreća nisam otišla :) ) koji mi je sve fino objasnio. Odlomljeni dio meniskusa mozemo izvaditi i za 15-20g razvit cu osteoartritis, vrlo vjerovatno cu u nekom trenutku morati ugraditi vjestacko koljeno. Druga opcija je da probamo sašiti meniskus i spasiti ga ali u tom slucaju moram rekonstruisati ACL. Oporavak teži no ako menisk zacijeli (80% šansa za uspjeh) postigla sam bolji efekat. I odlučim se za tu opciju. Evo 7 mjeseci nakon operacije moram reci da je operacije 50% posla, ostatak je u rehabilitaciji. Taj dio je kako fizički zahtjevan, mentalno je još zahtjevniji no kao i sve u životu, sve sto čovjek hoce dovoljno jako nađe načina da to uradi. Svjesna sam da je ispred mene jos posla da ta noga bude 100% moja i stara no nigdje ne žurim i znam da je uz pravilnu rehabilitaciju vrijeme na mojoj strani. Svima koji pokidaju ACL i zele voditi aktivan zivot preporucila bi operaciji prije nego poslije 😊
Pitanje. Kako za sami osjećaj kretanja, je li kočiš nogu u nekim škakljivim situacijama prilikom trčanja, rotacije koljena? Kod koga si radila zahvat?

Istu situaciju imam prvo ACL, pa par godina poslije oštećenje meniskusa, potrebna je operacija.

Trenutno mozak čuva nogu prilikom kretanja i previše se miješa u kretnje koje posljedično nisu slobodne.
Nakon operacije moram priznati da mi je trebalo pa i 4 mjeseca da opustim nogu i rekla bih "glavu" te ne razmišljam o hodanju. Zeleno svjetlo za trčanje pravolinijsko sam dobila nakon 4 mjeseca od OP no to sam odgodila opet jer se u glavi nisam osjećala spremno, još 20tak dana poslije, i tek zadnjih 20tak dana i trčim a da ne mislim kako ću zdrobiti sve (7 mjeseci je proslo od OP) :-D Koljeno jos uvijek nije "kao da ništa nisam radila" to jednostavmo zahtjeva vrijeme,strpljenje. Recimo ako se dugo vozim 3-4h osjećam ukocenost za koju kazu da mogu osjećati i do 2 godine. Povremeno osjećam zategnutost zadnje lože zato sto mi je graft uzet tu i to isto cu osjećati neko vrijeme dok se ne obnovi.
Operaciju sam radila u Zagrebu kod prof.dr.Mislava Jelića u Poliklinika Rotim. Prvi 10tak dana sam ostala u Zagrebu i rehabilitaciju radila u Pateli cisto da sam u slucaju, ne daj Boze neke komplikacije, bliže dr. No sve je prošlo u najboljem redu. Dr je bio odličan i pacijentima da br tel te zahtjeva da mu javiš kako napreduje oporavak, koliku ekstenzija je postignuta pa fleksija. Ako nije ok napiše to mora ici bolje. Uglavnom nista ne prepuša slucaju i proces oporavka zeli da zna kako teče posebno prvih 6-8 sedmica.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#93 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

Ne treba previše ni čuvati se, u smislu da se ne rade vježbe, jer noga ako ne povrati opseg pokreta u određenom roku onda je problem kasnije.
dosta_mi_je_svega
Posts: 106
Joined: 16/09/2008 19:04

#94 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by dosta_mi_je_svega »

merk030 wrote: 21/06/2022 22:25 Ne treba previše ni čuvati se, u smislu da se ne rade vježbe, jer noga ako ne povrati opseg pokreta u određenom roku onda je problem kasnije.
Svakako da se ne treba štediti postoje protokoli koje treba pratiti. Ja sam punu fleksiju dosegla sa 8 sedmica. No tokom cijelog oporavka sebe ispitujem "jesam li spremna za to, da li cu nesto pokvariti" zato sam i napisala kako je oporavak pored fizickog i mentalno jako zahtjevan. Taj dio ima veze i sa godinama što si mlađi to si luđi i ne razmišljaš puno a što si stariji 1000 pitanja sebi u glavi postaviš :D
Junajtedovac
Posts: 2
Joined: 24/01/2021 15:58

#95 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by Junajtedovac »

merk030 wrote: 14/01/2021 22:03 Zavisno gdje radiš. U Sarajevu, Poliklinika Orthos, oko 5000KM su mi rekli. Ja sam radio u Banja Luci, Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović", doktor Milan Jovanović, 3600KM, evo me 6 mjeseci poslije, super se osjecam. Oni takođe imaju banje i program oporavka ako želiš, ali to je drugo, ne znam tačno cijenu, ali nije jeftino.

U ovih 3600 ulazi i tri/cetiri dana u bolnici, daju ti protiv bolova lijekove i sve.

Kakve probleme imaš ako smijem pitati ?

Gledaj da ne radiš operaciju bezveze, naročito meniskus.
Pozdrav, da li je sve uredu sada? Kakav je doktor inače, iskusan ili?

Lp
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#96 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

Junajtedovac wrote: 14/12/2022 22:24
merk030 wrote: 14/01/2021 22:03 Zavisno gdje radiš. U Sarajevu, Poliklinika Orthos, oko 5000KM su mi rekli. Ja sam radio u Banja Luci, Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović", doktor Milan Jovanović, 3600KM, evo me 6 mjeseci poslije, super se osjecam. Oni takođe imaju banje i program oporavka ako želiš, ali to je drugo, ne znam tačno cijenu, ali nije jeftino.

U ovih 3600 ulazi i tri/cetiri dana u bolnici, daju ti protiv bolova lijekove i sve.

Kakve probleme imaš ako smijem pitati ?

Gledaj da ne radiš operaciju bezveze, naročito meniskus.
Pozdrav, da li je sve uredu sada? Kakav je doktor inače, iskusan ili?

Lp
Sad je već preko dvije godine, super se osjećam, nemam problema.

Bio je jedan momak sa mnom u bolnici, kaže da je on dobar i da je on njega čekao, a mogao ranije da uradi operaciju. Pretpostavljam da je dobar onda. Ja sam zadovoljan, nisam imao nekih post operativnih problema kao što zna biti.
Post Reply