Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
haris0032
Posts: 1443
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#51 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by haris0032 »

Ako hoces da si miran, a ne da strepis hoce li ti uz stepenice iskociti koljeno, operisi.
Ja sam operisao, nakon 6 mjeseci bio oporavljen. Poslije toga jos 2 mjeseca produzio oporavak na svoju ruku, da bi koljeno bilo tip top.
Nakon 8 mjeseci nastavio se baviti aktivnim fudbalom bez ikakvih problema.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#52 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by rio5 »

Hvala. Kad vec pricamo o tome-gledao sam danas snimak operacije ACL-a koji traje 20min. Doktor je sve sredio za 20 min, pacijent vec drugi dan mogao raditi odredjene vjezbe s nogom, bez gipsa, bez icega, a tri sedmice kasnije trening u teretani. Kako je to moguce? 8)

https://www.youtube.com/watch?v=qI8cHLW ... roductions
User avatar
haris0032
Posts: 1443
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#53 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by haris0032 »

rio5 wrote:Hvala. Kad vec pricamo o tome-gledao sam danas snimak operacije ACL-a koji traje 20min. Doktor je sve sredio za 20 min, pacijent vec drugi dan mogao raditi odredjene vjezbe s nogom, bez gipsa, bez icega, a tri sedmice kasnije trening u teretani. Kako je to moguce? 8)

https://www.youtube.com/watch?v=qI8cHLW ... roductions
Pa vjerovatno je obarao covjek neki rekord. Niko nije rekao da je nemoguce. Nekim normalnim tempom traje oko 2h operacija. A ovo za vjezbe,
ja sam operisan ujutro 7:30h, a u 16:00h, mi je stavljena noga na spravu koja automatski savija nogu do 90°. Teretana mi je malo pretjerano brzo, jer sam ja usao u teretanu tek kad sam mogao kompletnu nogu saviti, odnosno dodirnuti guzicu petom :D, a za to je u mom slucaju potrebno bilo 2 mjeseca. Gips se ne nosi vec ortoza koja sluzi za stabilizaciju i koja ne dozvoljava veci pokret od zadatog u stepenima. Npr, na pocetku je nastimana na 90°, zatim na 120°, i tako sve dok ne napravis puni pokret.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#54 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by rio5 »

Koliko sam shvatio i ti si dobro prosao? Ujutro operacija a poslijepodne vjezbice. Citao sam da ljudi poslije operacije imaju velike bolove prva dva-tri dana i da jedva do wca mogu otic.
Last edited by rio5 on 17/08/2015 17:44, edited 1 time in total.
User avatar
haris0032
Posts: 1443
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#55 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by haris0032 »

rio5 wrote:Kolikosam shvatio i ti si dobro prosao? Ujutro operacija a poslijepodne vjezbice. Citao sam da ljudi poslije operacije imaju velike bolove prva dva-tri dana i da jedva do wca mogu otic.
Pa vidi, najgora ti je prva noc poslije operacije, jer je tad popustila i narkoza i sve ono sto su ubrizgali u tebe, onda su bolovi pofini da te ne lazem. Ali vec drugi-treci dan, bolova nema i ides na terapije i vjezbe bez problema. Hodas na stakama, oslanjas se na nogu, tako da izdrzat dva tri dana, nije nikakav problem. Najbitnije je da nakon oporavka koljeno bude uredu i da se mozes baviti cime god zelis bez ikakvog rizika.

Ja sam se nakon oporavka bavio fudbalom jos 2 i po godine, 6 treninga sedmicno i 1 utakmica i nikakv problem nisam imao.
Onda posljednje 3 godine sam svaku noc kosarku igrao rekreativno, nisam nosio ni steznik nit ikakva pomagala.
E sad zamisli da nisam operisao i prosao taj oporavak. Bilo bi svakih par dana belaja, plus nosati steznik itd...

Ne razmisljaj, operisi. Nije uopce stranso.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#56 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by rio5 »

Ok. Mada danas sam zatrazio misljenje jednog drugog doktora. Dao sam CD sa slikama od koljena (MRI) i kaze covjek da on to ne bi operisao, ligament je nacet ali nakon tri do cetiiri sedmice pauze uz vjezbe za okolne misice, kaze da bi mogao dalje nastavit trenirat i igrat. Navodno ti misici bi mogli drzati sve konce koljena i ne bi trebalo biti problema. Hm. Postoji li mogucnost da taj naceti ligament nakon cetiri sedmice zaraste i dodje sebi pa da covjek nastavi kao i dosad? Ima li ovdje neki doktor jebemu? :D
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#57 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by gurabija78 »

rio5 wrote:Evo da obnovim temu i da podijelim svoje iskustvo. Bavim se fudbalom vec 15ak godina i u subotu 8.8 na utakmici sam pri doskoku okrenuo koljeno dok mi je stopalo vec bilo na zemlji. Imao sam bolove 2-3 minuta i to je bilo to. Mogao sam se oslanjati na nogu iako 100% nisam bio siguran u svoje koljeno, imao sam osjecaj nestabilizacije. Prva noc u bolnici, snimak kostiju-sve ok, drugi dan otok koljena i bol kod savijanja, treci dan-ponovo u bolnici i dobijam MRI termin 12.8.

Nakon jucerasnjeg MRI snimka, doktor kaze da je u pitanju ruptura prednjeg krrznog ligamenta i naravno ako bi se i dalje profesionalno bavio fudbalom onda je operacija jedino moguce rjesenje jer kako kaze, koljeno bi svaki sljedeci put pri okretanju dozivjelo novo iskakanje. OK, pomirio sam se s tim- operacija. Ali moja noga pet dana nakon stradanja tih ligamenata je skoro u potpunoj funkciji, otok je skoro pa nestao, nemam bol a ni blokadu pri savijanju i skoro da mogu normalno hodati. Kucno biciklo mogu voziti bez problema. Ko je tu lud? Pokidani krizni ligamenti a samo pet dana poslije mogu skoro sve raditi s nogom. Trcati jos uvijek ne ili plesati po kuci, sto je i normalno ali zato sve ostalo mogu. Da li je moguce da krizni ligamenti ipak nisu potpuno stradali i mozda postoji mogucnost da nastavim dalje bez operacije jer mislim, ako mi nakon pet dana tako dobro ide, onda nakon mjesec dana fizikalne terapije, voznje bicikla, plivanja i mozda laganog trcanja bi moglo biti puno puno bolje i dovoljno da se i dalje nastavim baviti fudbalom. Ili da jednostavn odnesem CD sa slikama koljena nekom drugom doktoru i zatrazim njegovo vidjenje situacije?
pokusaj sa 2. misljenjem za isti MRI ili uradi ponovo MRI.
Meni je prvi nalaz bio potpuna ruptura, a drugi nakon pola godine djelimična.... ako se ipak odlučiš za operaciju, u SA idi kod Maksića ili njegovog kolege (čini mi se Bećirbegović) - rade laparoskopski. Maksić pored UKCS radi i na FM klinici na Vilsonovom. U Hrvatskoj je Nemec navodno najbolji, Opatija-Rijeka, operacija oko 5 milja KM.
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#58 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by __Phoenix__ »

Ko se ne namjerava baviti aktivno sportom nakon povrede nek razmisli o fizikalnim terapijama, dovoljne su za oporavak bez operacije.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by Truba »

potrčim za tramvajem i zaboli me koljeno u pm

od jučer :roll:
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#60 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by rio5 »

Da osvjezim malo temu i podijelim svoje misljenje o operaciji, mozda nekome i pomogne. Prije svega moram reci da sam i ja bio jedan od onih koji su se svega toga jako bojali, pogotovo sto mi je bilo prvi puta i nisam bio upoznat s nicim. U zivotu nisam krv izvadio a kamo li sta operisao i to je valjda jasno da sam se trebao bojati same pomisli na sve to.
Sad nakon tri sedmice poslije operacije moram reci da nema nikakvig razloga za strah i odustajanje od operacije. Vise me je boljelo vadjenje krvi nego operacija, ako cemo iskreno.
Dakle procedura je ovakva-legnes na svoj krevet okupan i frisak 1h vremena prije operacije i dodje cika koji te vozi do operacione sale. Prije nego sto udjes u salu stave te na operacioni sto, skinu te do gole koze ali dobijes carsaf preko tako da niko ne vidi sramotu. Ulazak u salu osjetis, hladnije je nego inace. Doktori te vec pozicioniraju, spremaju alat i sve ostalo sta treba. Par minuta kasnije obavijesti te jedan od pomocnika da ce ti ubrizgati neku stvar protiv bolova, dakle sve je spremno da utones u san i da ljudi pocnu majstorisat. Prije nego sto zaspis vidis jos sestru da ti stavlja masku na usta i to je to. Budis se dva sata kasnije, malo ti je cudno sve i osjecas se nemocno. Ti bi ustao da vidis gdje se nalazis ali narkoza te obara i tjera jos da spavas, onda vidis operisanu nogu umotanu u zavoj i drenaze koje kupe tecnost iz koljena jos dan dva nakon operacije, i naravno infuzija.
Onda kad dodjes malo sebi vracaju te u tvoju sobu i krece oporavak.
Meni su drugi dan vadili drenazu, cim ti izvade te cijevi iz noge dobijes onu spravu za automatsko savijanje noge. I to nosis kuci, barem u mom slucaju. Sve ti placa osiguranje.
I evo sad tri sedmice poslije operacije mogu reci da sve to nije strasno. Najgore je prva dva dana jer kao prvo imas male bolove koje svako od nas moze izdrazt, uz infuziju naravno, kao drugo, zeznuto je to sto ne mozes ustati u wc sve dok su drenaze unutra jer onda stvarno boli, tako da dva citava dana nisam vrsio veliku nuzdu, malu sam mogao u flase lezeci obavljat.
Trenutno, nakon 21 dan hodam s jednom stakom i ako je vjerovat fizioterapeutu od iduce sedmice mogu hodati bez icega i voziti kucno biciklo. Vidjecemo. Bilo je to jedno nezaboravno iskustvo u svakom slucaju i sad treba imati strpljenja i discipline, fizioterapija je jako bitna kod oporavka nakon ovakve operacije
I jos jedno pitanje, ja imam mali problem da ispravim nogu u potpunosti i imam jos uvijek mali otok koji mi pravi malu blokadu u koljenu pri savijanju i istezanju. Je li neko nakon 3 sedmice imao te probleme i nakon koliko vremena se vratilo sve u normalu? :)
User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#61 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by ganjeta »

Gdje si se operisao? Možeš i na pm

Koliko ja znam to što ne možeš da postigneš punu extenziju nije problem u toj fazi, još si u ranoj fazi rehabilitacije...mada moraš voditi računa o tome...extenzija je puno bitinija od flexije.


Ja bih trebao sljedeće sedmice na operaciju LCA...pa bacim i ja izvještaj kako je prošlo.

Sretno sa opravkom.
mubamay
Posts: 91
Joined: 22/01/2008 02:14

#62 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by mubamay »

Ako neko zna šta se dešava ako koljeno na blagi dodir preko čašice koljena žari i boli na pritisak? Jednako dok sjedim, ima bolova. Ako je došlo do istegnuća ligamenta da li pomažu kreme i masti i koje?
mubamay
Posts: 91
Joined: 22/01/2008 02:14

#63 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by mubamay »

Da, mislim da je FM dobar, iako kažu da nemaju opremu za RTG, pa šalju kod Atrijuma ili trećeg. Mene boli iznad koljena i ispod, pa nekad preko čašice žiga i čini se da se javi osjećaj kao da je preko pola raskinuto. Boli i kad se krene hodat. Ali nema nikako nikakvog otoka, ništa se ne vidi okom.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#64 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by simbabimba »

Moras na pregled, ili su prednji krizni ligamenti ili je patelarni tendinitis.

I da, najbolji ti je dr Buljugic u Sporticusu!
User avatar
Malik Urcic
Posts: 517
Joined: 09/11/2010 16:29
Location: "California"

#65 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by Malik Urcic »

Koja je neka okvirna cijena rekonstrukcije ligamenata u Sarajevu?
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#66 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by otsam »

Cijene u Sarajevu
Preporuke!?
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#67 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

Da li je neko u zadnje vrijeme radio u Sarajevu, KCUS, iskustva ?
User avatar
petunija
Posts: 3044
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#68 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by petunija »

Na žalost najbolje ti je da se držiš privatnika posebno ako plaćaš.
Ja sam imala mnogo benigniji problem pa mi ni to nisu htjeli riješiti nego me samo skrpili i otkačili
Srela sam osobu na fizikalnoj kod privatnika koja je upravo došla da joj isprave ono što su na koševu zeznuli, osobi su radili ligamente
Ni u vojnoj nij puno bolja situacija i tamo ima nekakav bezobrazan i bahati ortoped koji te samo otkači
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#69 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

Hvala, nije jos nista zakazano pa razmislit cu jos sta i kako.
defender46
Posts: 244
Joined: 05/11/2009 15:33

#70 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by defender46 »

Preporuka za doktora u Sa za pregled koljena. Sportska ozljeda.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#71 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by maliq53 »

Koja je okvirna cijena ukoliko budem trebao raditi operaciju koljena (privatno?) ? Moze i u pp, jos nisam siguran sta je, trebam MRI raditi, ali je nesta oko ligamenata i meniskusa pa treba vidjet kakvo je stanje i kako dalje...
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#72 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

Zavisno gdje radiš. U Sarajevu, Poliklinika Orthos, oko 5000KM su mi rekli. Ja sam radio u Banja Luci, Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović", doktor Milan Jovanović, 3600KM, evo me 6 mjeseci poslije, super se osjecam. Oni takođe imaju banje i program oporavka ako želiš, ali to je drugo, ne znam tačno cijenu, ali nije jeftino.

U ovih 3600 ulazi i tri/cetiri dana u bolnici, daju ti protiv bolova lijekove i sve.

Kakve probleme imaš ako smijem pitati ?

Gledaj da ne radiš operaciju bezveze, naročito meniskus.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#73 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by maliq53 »

Jaka je cijena. Danas sam odradio MRI pa cemo vidjet sta je, cekam nalaz, gledam vec kome da idem, da li ima ko preporuka nekih, ja sam gledao Maksica, Semin (Orthos). Kod Semina sam bio ljetos radi ramena nesta ali srecom nista ozbiljno. Onako djeluje dobar, trenutno je na godisnjem do februara. I ja bi zelio da ne dodje do operacije, mislim gledacu da se konsultujem na vise strana pa odluciti kako dalje. :|
Last edited by maliq53 on 23/01/2021 11:24, edited 1 time in total.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#74 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by merk030 »

Meni su njih preporučivali svi, ali cijena mi nije baš odgovarala, u Banja Luci jeftinije, a isto su poznati po kvalitetnom radu.
User avatar
tinkerbell09
Posts: 454
Joined: 22/06/2013 02:34
Location: Neverland.

#75 Re: Pokidani ligamenti koljena.Iskustva?Savjeti?

Post by tinkerbell09 »

Heeelp :skoljka: :skoljka: :skoljka:
Ima li vas koji ste uspješno izliječili ligamente bez operacije?
Post Reply