pogresna krvna grupa....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#1 pogresna krvna grupa....

Post by amkok »

ovako, jucer sam darivao krv u skoli i kada me doktorica pitala za krvnu grupu rekao sam joj AB, a ustvari sam 0+...valjda sam se prepao pa sam pogrijesio....e sad, prilikom davanja te krvi nekom kome treba, da li se ona ponovo provjeri na krvnu grupu???????
Last edited by amkok on 09/04/2011 15:42, edited 1 time in total.
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#2 Re: pogresna krva grupa....

Post by ema_ »

Na Transfuziologiji pregledavaju svaki put prije uzimanja krvi, bez obzira znaš li koja si grupa ili ne. A sigurno ima još nekih pregleda prije nego je nekome daju.
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#3 Re: pogresna krva grupa....

Post by amkok »

najgore je sto nisu pregledali koja sam grupa, samo me je doktorica pitala, i onda upisala na onu kesu AB..
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#4 Re: pogresna krva grupa....

Post by Mr. Brightside »

sad ce pogresnu krvnu grupu dati covjeku i on ce preminuti :lol: :lol:
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#5 Re: pogresna krva grupa....

Post by ema_ »

amkok wrote:najgore je sto nisu pregledali koja sam grupa, samo me je doktorica pitala, i onda upisala na onu kesu AB..

Ne znam, to je neodgovorno s njene strane.. A možda će opet provjeriti, ko zna!
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#6 Re: pogresna krva grupa....

Post by amkok »

armin.i.am wrote:sad ce pogresnu krvnu grupu dati covjeku i on ce preminuti :lol: :lol:
oj pa nemoj me furati jbt... :cry: :cry:
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#7 Re: pogresna krva grupa....

Post by terra_incognita »

nultu svakako mogu svi primiti ali znam da svakako pregledaju na hep i druge stvari, pa nece im ni RH faktor i grupa promaci
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#8 Re: pogresna krva grupa....

Post by amkok »

terra_incognita wrote:nultu svakako mogu svi primiti ali znam da svakako pregledaju na hep i druge stvari, pa nece im ni RH faktor i grupa promaci
nadam se..
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#9 Re: pogresna krva grupa....

Post by Mr. Brightside »

amkok wrote:
armin.i.am wrote:sad ce pogresnu krvnu grupu dati covjeku i on ce preminuti :lol: :lol:
oj pa nemoj me furati jbt... :cry: :cry:
znas i sam koliko je onih koji puse marihuanu dalo krv,mislis da ce oni sa transfuziologije dati nekome krv bez daljih analiza?
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#10 Re: pogresna krva grupa....

Post by amkok »

armin.i.am wrote:
amkok wrote:
armin.i.am wrote:sad ce pogresnu krvnu grupu dati covjeku i on ce preminuti :lol: :lol:
oj pa nemoj me furati jbt... :cry: :cry:
znas i sam koliko je onih koji puse marihuanu dalo krv,mislis da ce oni sa transfuziologije dati nekome krv bez daljih analiza?
pa tu si u pravu..samo iz mog razreda ih je 3 dalo krv, a nema sta ne puse... :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: pogresna krva grupa....

Post by Bloo »

amkok wrote:
pa tu si u pravu..samo iz mog razreda ih je 3 dalo krv, a nema sta ne puse... :D

koji razred, koja skola ?

imena kolega imena? :oops:
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#12 Re: pogresna krva grupa....

Post by Mr. Brightside »

Bloo wrote:
amkok wrote:
pa tu si u pravu..samo iz mog razreda ih je 3 dalo krv, a nema sta ne puse... :D

koji razred, koja skola ?

imena kolega imena? :oops:
pazi da ti ne kaze :lol: :lol:
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#13 Re: pogresna krva grupa....

Post by amkok »

armin.i.am wrote:
Bloo wrote:
amkok wrote:
pa tu si u pravu..samo iz mog razreda ih je 3 dalo krv, a nema sta ne puse... :D

koji razred, koja skola ?

imena kolega imena? :oops:
pazi da ti ne kaze :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ne bih da ulazimo u detalje... :D
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#14 Re: pogresna krvna grupa....

Post by immuno »

ZAKON kod davanja krvi bez obzira koliko je puta neko davao krv i "poznato" je koju krvnu grupu ima ona se provjerava .Ako se deponuje u zavodu/bolnici ili gdje vec prije nego bude data za transport opet se provjeri krvna grupa onda prije nego se da primaocu provjeri se opet krvna grupa,uradi se test "ukrstanja" zanci krv davaoca se mjesa sa krvi primaoca i gleda se da nema hemolize znaci da se "podnose" bez obzira sto su iste krvne grupe.Znaci krvna grupa se nekoliko puta provjerava od nekoliko razlicitih osoba koje nemaju nista jedna sa drugom...nazalost opet se desava da pacijent primi krv sa pogresnom krvnom grupom.

To kako vi ovdje vidite davanje krvi i kontrolu je smijesno ali nemogu i nemoraju svi sve znati al vjerujte tu je kontrola malo je reci zestoka al kako rekoh opet se desi.......
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#15 Re: pogresna krvna grupa....

Post by amkok »

immuno wrote:ZAKON kod davanja krvi bez obzira koliko je puta neko davao krv i "poznato" je koju krvnu grupu ima ona se provjerava .Ako se deponuje u zavodu/bolnici ili gdje vec prije nego bude data za transport opet se provjeri krvna grupa onda prije nego se da primaocu provjeri se opet krvna grupa,uradi se test "ukrstanja" zanci krv davaoca se mjesa sa krvi primaoca i gleda se da nema hemolize znaci da se "podnose" bez obzira sto su iste krvne grupe.Znaci krvna grupa se nekoliko puta provjerava od nekoliko razlicitih osoba koje nemaju nista jedna sa drugom...nazalost opet se desava da pacijent primi krv sa pogresnom krvnom grupom.

To kako vi ovdje vidite davanje krvi i kontrolu je smijesno ali nemogu i nemoraju svi sve znati al vjerujte tu je kontrola malo je reci zestoka al kako rekoh opet se desi.......
e hvala ti na ovako detaljnom odgovoru..sad mi je lakse.. :) :)
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#16 Re: pogresna krvna grupa....

Post by amkok »

sanabe wrote:
amkok wrote:ovako, jucer sam darivao krv u skoli i kada me doktorica pitala za krvnu grupu rekao sam joj AB, a ustvari sam 0+...valjda sam se prepao pa sam pogrijesio....e sad, prilikom davanja te krvi nekom kome treba, da li se ona ponovo provjeri na krvnu grupu???????

A sto u ponedjeljak ne odes na Transfuziju, valjda ste tamo davali krv, i ne kazes tamo njima za ovaj nesporazum? Ja bih tako uradila, za svaki slucaj :)
pa eto immuno kaze da se provjerava jos par puta prije nego je daju nekom..tako da iako se desi neka greska to moze biti samo njihova, a ne moja..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17 Re: pogresna krvna grupa....

Post by Bloo »

il jednostavno nazovi.... :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#18 Re: pogresna krvna grupa....

Post by Mr. Brightside »

immuno wrote:ZAKON kod davanja krvi bez obzira koliko je puta neko davao krv i "poznato" je koju krvnu grupu ima ona se provjerava .Ako se deponuje u zavodu/bolnici ili gdje vec prije nego bude data za transport opet se provjeri krvna grupa onda prije nego se da primaocu provjeri se opet krvna grupa,uradi se test "ukrstanja" zanci krv davaoca se mjesa sa krvi primaoca i gleda se da nema hemolize znaci da se "podnose" bez obzira sto su iste krvne grupe.Znaci krvna grupa se nekoliko puta provjerava od nekoliko razlicitih osoba koje nemaju nista jedna sa drugom...nazalost opet se desava da pacijent primi krv sa pogresnom krvnom grupom.

To kako vi ovdje vidite davanje krvi i kontrolu je smijesno ali nemogu i nemoraju svi sve znati al vjerujte tu je kontrola malo je reci zestoka al kako rekoh opet se desi.......
to samo u BiH moze da se desi :D
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#19 Re: pogresna krvna grupa....

Post by immuno »

ocito niste skontali sta ja napisah moze on reci sta hoce bilo telefonom ili da licno ode ili da donese nalaz na kojemu stoji koju krvnu grupu ima i ovaj nalaz ovjeren od iste osobe koja je vadila krv OPET SE KRVNA GRUPA PROVJERI ZNACI URADI SE JOS JEDNOM kao da nikad do tada nije radjena!
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#20 Re: pogresna krvna grupa....

Post by amkok »

ma provjerice oni nju jos jednom sigurno...za koji dan cemo dobiti nalaz o hemoglobinu i krvnoj grupi, ako bude pisalo 0+ znaci da su je provjerili.. :-D :-D
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#21 Re: pogresna krvna grupa....

Post by sodom »

boli te, nek je daju kome hoce, a ako se i ne okalemi svakako će je organizam sam odbaciti :D
User avatar
amkok
Posts: 116
Joined: 20/02/2011 20:39

#22 Re: pogresna krvna grupa....

Post by amkok »

sodom wrote:boli te, nek je daju kome hoce, a ako se i ne okalemi svakako će je organizam sam odbaciti :D
hahahha....ma i to sto kazes :D :D
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#23 Re: pogresna krvna grupa....

Post by immuno »

armin.i.am wrote:
immuno wrote:ZAKON kod davanja krvi bez obzira koliko je puta neko davao krv i "poznato" je koju krvnu grupu ima ona se provjerava .Ako se deponuje u zavodu/bolnici ili gdje vec prije nego bude data za transport opet se provjeri krvna grupa onda prije nego se da primaocu provjeri se opet krvna grupa,uradi se test "ukrstanja" zanci krv davaoca se mjesa sa krvi primaoca i gleda se da nema hemolize znaci da se "podnose" bez obzira sto su iste krvne grupe.Znaci krvna grupa se nekoliko puta provjerava od nekoliko razlicitih osoba koje nemaju nista jedna sa drugom...nazalost opet se desava da pacijent primi krv sa pogresnom krvnom grupom.

To kako vi ovdje vidite davanje krvi i kontrolu je smijesno ali nemogu i nemoraju svi sve znati al vjerujte tu je kontrola malo je reci zestoka al kako rekoh opet se desi.......
to samo u BiH moze da se desi :D
NIJE TACNO samo u Americi u 2003 godini je recimo umrlo od pogresne transfuzije 153 pacijenta reci ces pa nije puno kolika je Amerika uzmi 153 jabuke ...hrpa jabuka a isto toliko leseva .... :(
Post Reply