Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#4 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Sokol31 »

Šteta zanimljiva tema, a ovako zapostavljena, mali broj postova, ima li neko da napiše nešto više, objavi kartu, pravce napada :-)
jadranom plovim
Posts: 102
Joined: 08/04/2016 11:30

#5 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by jadranom plovim »

Sarajmen wrote:Ratni plijen bio je veliki: 200 automatskih i poluautomatskih pušaka, 2 PAT 20 mm,17 PAM 12,7 mm, 8 MB 82 mm, 15 MB 60 mm, 20 RB, 6 OSA, 90 ZOLJA, 200 mina za MB82 mm, 40 sanduka municije za pješadijsko naoružanje. Cijela akcija izvedena je sa minimalnim gubicima
Stvarno velik ratni plijen, pogotovo u taj vakat kada je svaka puska bila ko zlata vrijedna, da li se stvarno sve ovo zarobilo , pogotovo ovo sa PAM-ima i MB-ima ?
__Phoenix__
Posts: 2667
Joined: 25/10/2013 20:44

#6 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by __Phoenix__ »

Je li istina da su Mladićevi roditelji imali tu kuću i živjeli su do početka rata?


@Sarajmne, nema ti slika, samo piše image
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#7 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Sokol31 »

[quote="__Phoenix__"]Je li istina da su Mladićevi roditelji imali tu kuću i živjeli su do početka rata?


http://www.klix.ba/vijesti/bih/u-dvoris ... /110601063
Bio je podavno članak na Klixu, ali evo našao sam ga, tu ti je link :!:

Sarajmen svaka čast za ponovno pokretanje teme :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Na ovoj karti sa opsadnim prstenom se vidi, koliko je malo rastojanje bilo između linija VRS na Grbavici i Pofalićima, je li bilo kasnije pokušaja da se na nekim mjestima presječe grad??? :-)
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#8 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by PM72 »

Kao i sve drugo - novinari preuveličaju stvari.Ili slažu.

Mladićevi roditelji imali kuću u Pofalićima.Laž.Mladićevi rođaci jesu ali roditelji - ne.Otac Ratka Mladića poginuo je 1943 na Ivan sedlu u sukobu sa ustašama.Tako bar piše u zvaničnoj biografiji i kao dijete poginulog borca imao je prednost pri upisu na vojnu akademiju.
Mladićeva majka živjela je kod rodbine u Lukavici a djevojački se prezivala Lalović.To što je dolazila kod muževe familije pa ostajala po mjesec je nekadašnji seoski običaj koji su redovno upražnjavali oni koji su imali rodbinu u gradu,da malo okuse grada.Onaj novinar RTRS-a Snježan Lalović mu je prvi rođak i zato je imao privilegiju da u ratu obilazi i snima linije VRS.

Ratko Mladić živio je i službovao u Makedoniji dok ga 1991 nisu prekomandovali u Knin i unaprijedili u đenerala.
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#9 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by samo pozitiva »

Sarajmen wrote:
__Phoenix__ wrote:

@Sarajmne, nema ti slika, samo piše image
Ja ih u Firefox-u vidim, možda je do tvog pretraživača. A ako je ipak neki problem, imaš na ovom linku od strane broj 26 pa na dalje isti materijal koji sam objavio a ti ga ne vidiš, link : http://www.academia.edu/913918/Za_Saraj ... ke_brigade
ja ih ne vidim :roll: ako nije problem postavi ih na imgur.com jer ih tu zadugo ne brisu
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#10 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by karanana »

iz koje je ovo knjige?
moze li link na citavu knjigu?

edit: tek sad vidim link iznad.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#12 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Image

Image

Na današnji dan je iseljena , odnosno završena opsada kasarne izdajničke JNA ''Maršal Tito'' u centru grada Sarajeva. Na mapi iznad se može vidjeti (JNA) raspored lokacija vojnih kasarni unutar grada Sarajeva do sredine 1992.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#13 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#14 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

Rahmetli Beretka je na svom blogu napiso nesto o ovoj bitci.

Ako se sjecam, prema njegovim rjecima, tu se znatno istakao borac kojeg on nije htio da imenuje, a bio je alfa i omega te akcije, te je razvalio neprijatelja kod plavog granapa i na par drugih lokacija, i zarobio par komandanata i mts i licno ih odveo do mup-a. Danas se taj covjek i ne pominje jer na neki nacin nije bio podoban politickim strukturama i haman je zaboravljen. Jel neko zna o kome se tacno radi?
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#15 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

Znaci, od svih silnih ucesnika na ovom podforumu, niko nema pojma o ovom, sve sto se zna je ono sto je napisano u novinama i nekoj knjizi, a nema nikog ko je ucestvovo u Pofalickoj bitci ili bar da zna nesto iz druge ruke?? :run:
hali18
Posts: 13
Joined: 18/12/2018 15:43

#16 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by hali18 »

TheMule wrote:Rahmetli Beretka je na svom blogu napiso nesto o ovoj bitci.

Ako se sjecam, prema njegovim rjecima, tu se znatno istakao borac kojeg on nije htio da imenuje, a bio je alfa i omega te akcije, te je razvalio neprijatelja kod plavog granapa i na par drugih lokacija, i zarobio par komandanata i mts i licno ih odveo do mup-a. Danas se taj covjek i ne pominje jer na neki nacin nije bio podoban politickim strukturama i haman je zaboravljen. Jel neko zna o kome se tacno radi?
Akcije oko Plavog granapa vodio je 2.pofalićki odred sa Lošićem i Cerom, pojačanje u vidu vojne policije predvodio je Dževad Topić - možda se misli na jednog od njih 3, možda na Srnu (i on je bio naoružano pojačanje)...
Nadam se da se neko od učesnika može očitovati. Pozz
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#17 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

hali18 wrote:
TheMule wrote:Rahmetli Beretka je na svom blogu napiso nesto o ovoj bitci.

Ako se sjecam, prema njegovim rjecima, tu se znatno istakao borac kojeg on nije htio da imenuje, a bio je alfa i omega te akcije, te je razvalio neprijatelja kod plavog granapa i na par drugih lokacija, i zarobio par komandanata i mts i licno ih odveo do mup-a. Danas se taj covjek i ne pominje jer na neki nacin nije bio podoban politickim strukturama i haman je zaboravljen. Jel neko zna o kome se tacno radi?
Akcije oko Plavog granapa vodio je 2.pofalićki odred sa Lošićem i Cerom, pojačanje u vidu vojne policije predvodio je Dževad Topić - možda se misli na jednog od njih 3, možda na Srnu (i on je bio naoružano pojačanje)...
Nadam se da se neko od učesnika može očitovati. Pozz
Ne radi se o Topicu ili Srni, jer covjek o kome je prico je pogino krajem 92....
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#18 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Tromblon »

Sarajmen wrote:Ima li poginuli ime i prezime.
Zenica
Da li je Zenica bio nadimak tom poginulom?
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#19 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Tromblon »

Ako mu je bio nadimak Zenica ja znam ko je mada se prezimena ne mogu sjetiti.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#20 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

Sarajmen wrote:Ima li poginuli ime i prezime.
Zenica
Upravo je u tome stos, sto ne znamo o kojoj se osobi radi, a odradila je veliki dio posla u Pofalickoj bitci:

TheMule wrote:Rahmetli Beretka je na svom blogu napiso nesto o ovoj bitci.

Ako se sjecam, prema njegovim rjecima, tu se znatno istakao borac kojeg on nije htio da imenuje, a bio je alfa i omega te akcije, te je razvalio neprijatelja kod plavog granapa i na par drugih lokacija, i zarobio par komandanata i mts i licno ih odveo do mup-a. Danas se taj covjek i ne pominje jer na neki nacin nije bio podoban politickim strukturama i haman je zaboravljen. Jel neko zna o kome se tacno radi?
Ja sam isprva mislio da se radilo o Ramizu Salcinu, ali neke stvari se nisu podudarale....
User avatar
jazzer
Posts: 7111
Joined: 20/12/2004 14:44

#21 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by jazzer »

To mora da je neki pofalicki Valter :) .

Nakon pofalicke bitke dovuku u velesicki stab dvojicu cetnika, jednog od 70 i momka od
nekih 22,23 godine. Moj prvi susret sa cetnicima. Poslije sam ih cesto vidjao, uglavnom mrtve.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#22 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

jazzer wrote:To mora da je neki pofalicki Valter :) .

Nakon pofalicke bitke dovuku u velesicki stab dvojicu cetnika, jednog od 70 i momka od
nekih 22,23 godine. Moj prvi susret sa cetnicima. Poslije sam ih cesto vidjao, uglavnom mrtve.
ne znam, mozda je to bio "Zenica" kojeg pominju Sarajemen i Tromblon, posto nije neko zvucno ime koje eksponiraju po medijima.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#23 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Tromblon »

Zenica je poginuo krajem ljeta ili početkom jeseni 92. Nw sjećam se više tačno. Kod nekog sela na Žuči je nastradao. Inače zvao se Ibro i bio je iz Zenice pa otuda i nadimak.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#24 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

Tromblon wrote:Zenica je poginuo krajem ljeta ili početkom jeseni 92. Nw sjećam se više tačno. Kod nekog sela na Žuči je nastradao. Inače zvao se Ibro i bio je iz Zenice pa otuda i nadimak.

Taj datum pogibije odgovara, ali nemam pojma da li je to ta osoba. Ovaj covjek koji je bio Alfa i Omega Pofalicke bitke je bio Alfa i Omega otpora u citavom starom gradu, imao svoju jedinicu za posebne namjene, odmah prije rata dostavljao oruzje, znao predsjednika licno i ostale glavne likove iz tog vremena (Sefera, Juku, Cele, itd). Zato sam mislio da je to Ramiz Salcin, ali nisam nigdje vidio da se on povezuje sa Pof. Bitkom, ne znam... Uvijek su tu isti likovi, Kerim Lucarevic, Topic, ponekad spomenu i Srnu..
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#25 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by PM72 »

Kerim i Topa su imali uticaja na ishode bitaka u Sarajevu koliko i mjesečeva mjena na Madagaskaru na razmnožavanje kišnih glista u Amazonu ali u nedostatku pravih boračkih i ljudskih veličina od njih prave urbane gerilce i "borce".
Post Reply