Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#51 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by tempuser »

Šta kaže Kakuća, mi nismo ništa znali, računali smo da će nas vojska zaštititi, nije nas imao ko organizovati, malo kasnije da su naivno čuvali straže i na kraju "neorganzovano" dođe da su imali svoje rovove! :-)
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#52 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Emiremir33 »

Rovove ,dobro nauružanje ,povlačenje prema Vogošči sve neorganizovano
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#53 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 29/09/2020 23:05 Rovove ,dobro nauružanje ,povlačenje prema Vogošči sve neorganizovano
Onaj se jadan, što se nije ni šišao ni brijao, sav nedužan i neorganizovan se sve skupa s puškom sakrio pod autobus?! :-)
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#54 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Škobo Habu »

Nekako s proljeća wrote: 29/09/2020 21:23 Tačno je da je na kraju bitke ubijen Nedeljko ako sam dobro zapamtio, otac našeg Milomira Kovačevića Strašnog.
Kako?
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#55 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by PM72 »

Škobo Habu,

Smatram te pametnim sagovornikom ali ti je ovo pitanje suvišno.Neko od komšija (obično fukara koja nije imala za kifle) doveo ij je pred kuću i rekao - ovo je "četnik" i kad se domaćin pojavio - fasovao je rafal.Onda je ovaj što ih je doveo ušao u kuću,uzeo šta je vrijedno i zapalio je.Tako su išle te "akcije".80% patriota i branilaca mislilo je kako će otjerat četnike i zarobiti kakvo naoružanje a onih 20% je mislio šta će hajrovat.
Škobo Habu
Posts: 9012
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#56 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Škobo Habu »

Ne razumijem? Postavio sam pitanje zbog toga što je taj događaj meni potpuno nepoznat upravo zbog Strašnog.

Bez Strašnog je nezamisliva hronika ratnog Sarajeva. Njegove slike i ubistvo njegovog oca mi nikako ne idu u okvir Sarajeva iz tog doba.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#57 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by PM72 »

Pravo da ti kažem,i ja to nisam znao do skoro.Svaka mu čast kad je mogao preći preko toga i Sarajevu dati nemjerljiv doprinos...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#58 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by tempuser »

Nije baš da Strašni nije osjetio posljedice toga i to baš u Sarajevu. Nije on tek tako sjedio u Parizu bez dolazaka u Sarajevo. Znam ponešto ali nedovoljno za forum, ako budem u prilici da to potvrdim kod ljudi koji to jako dobro znaju, napisaću!
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#59 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Guadalajara »

Sarajmen wrote: 22/06/2021 17:51 Sa četničkog položaja ''Rezervoar'' za vodu u Pofalićima, dana 21 aprila 1992. ubijen je snajperom Fikret Krakonja, branilac grada na položaju u području brda Hum. Rahmetli Fikret je rođen 2. 12. 1965. i prva je žrtva u redovima branilaca Pofalića.

I prije i u vrijeme njegovog ubistva na tom području su bili angažovani pripadnici rezervnog sastava MUP-a RBIH. Fikret je bio pripadnik VJ 5193.

Dobro bi bilo ako bi neko priložio mapu sa položajem ''Rezervoara''.
Šta mu ga dođe 5192?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#60 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by jefff »

U vezi Pofalica, a u kriticno vrijeme zivot su izgubili pripadnici ZB.
Last edited by jefff on 23/12/2021 17:35, edited 2 times in total.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#63 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by jefff »

Sarajmen wrote: 23/12/2021 17:34
jefff wrote: 23/12/2021 17:17 U vezi Povalica, a u kriticno vrijeme zivot su izgubili pripadnici ZB.
Ne postoje nakon 15 aprila 1992 formacije takvog naziva, ne budi nerazuman. Teritorijalna odbrana i MUP RBIH, kao i svi ostali pod jednu kapu.
Tacnije od 7. aprila 1992. Meni se tako vodi i drugima se tako vodi, da su pripadnici TO odnosno ARBiH od 7. aprila. Niko ranije nije mogao biti pripadnik TO odnosno ARBiH od 7. aprila. Cijelo ovo vrijeme ja i drugi smo pripadnici ZB. pocev od onoga dana kada smo pristupili pa sve do danas i u buduce. To sto smo bili i pripadnici ARBiH ne determinira nasu pripadnost ZB.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#64 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by jefff »

Sarajmen wrote: 23/12/2021 17:52 A Miljacka i dalje teče.
Kao sto ce teci i kada niko od nas vise ne bude hodao po zemlji.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#65 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote: 30/09/2020 20:28 Pravo da ti kažem,i ja to nisam znao do skoro.Svaka mu čast kad je mogao preći preko toga i Sarajevu dati nemjerljiv doprinos...
nisam vidio ovu raspravu ranije....da dodam par stvari

Kuca od strasnog je bila manje od 30 metara od policijskog punkta koji je bio na raskrsnici pofalicke i drinske, i njemu su upali iza ponoci kad su ga i ubili.
U isto vrijeme su drzali njegovu kcer i suprugu zatvorenu u jednoj sobi do jutra kad su im dozvolili da izadju i odu kod prvih komsija.
Tijelo je ostavljeno da lezi na cesti cijelo jutro i tek popodne je Mile dosao sa Rusom iz 5 uprave ( par specijalaca koji su mu pruzili zastitu ) da skloni tijelo, za to vrijeme murija je sjedila na svom punktu kao da se nista nije desilo. Kad je to uradio pokupio je svoje stvari i prebacio kod tih komsija i onda je odveo mater i sestru na mejtas ja mislim ( tim komsijama su slijedeci dan upali i izvirsili pretres da vide sta je on to donijeo).
Terzo drot je bio bog i batina i zna se koja je ekipa upala i ubila mu oca, ni jedan od te ekipe nikad nije ni pitan sto je to uradjeno. Terzo je jednom izjavio da su nasli oruzje, na pitanje kakvo oruzje...nasli su mu sjekiru pored vrata.
Kucu su im popuhali skroz i onda su ubacili izbjeglice koje su jedva uspjeli da izbace poslije rata i onda su je prodali neznam kome , neko je rekao da je srusena
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#66 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Grean »

TheMule wrote: 15/07/2018 00:09 Rahmetli Beretka je na svom blogu napiso nesto o ovoj bitci.

Ako se sjecam, prema njegovim rjecima, tu se znatno istakao borac kojeg on nije htio da imenuje, a bio je alfa i omega te akcije, te je razvalio neprijatelja kod plavog granapa i na par drugih lokacija, i zarobio par komandanata i mts i licno ih odveo do mup-a. Danas se taj covjek i ne pominje jer na neki nacin nije bio podoban politickim strukturama i haman je zaboravljen. Jel neko zna o kome se tacno radi?
Moze li link bloga?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#67 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Grean »

Sarajmen wrote: 27/12/2021 19:00
Grean wrote: 25/12/2021 17:11

Moze li link bloga?
Poklonim ti ja knjigu I Slavna I Viteška brigada od Derviševića, 100% invalid, srokan artiljerijom 1994 na Treskavici. Odlično i iz prve ruke opisana bitka za Pofaliće. Mrsko mi prepisivati ili prepričavati na temi tuđe mišljenje, ali je odlično obrađena i ova bitka strateškog značaja za odbranu glavnog grada :bih: .
Hvala ali gledat cu da kupim.

Trebali bi napraviti posebnu temu, literatura iz rata, da se napravi lista sta vrijedi procitati i gdje naci.

Tipa ova tema

sta-trenutno-citate-t354.html
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#68 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by exliberal-ex »

Sarajmen wrote: 27/12/2021 19:41 Još bolje ako odvojiš cvaju za knjigu, i ja sam od autora kupio-poklonio par primjeraka te knjige. Tu sam da olakšam i to je to. Inbox.

@exliberal-ex
Nije šiblje bilo oko Doma ili igrališta, već uz kotu Rezervoar koja je bila uzvrđena i na njoj naoružana lica. Srećom, bilo je proljeće i to gusto šiblje je olistalo i tako skrivalo ''tunel'' koji su branioci grada prokrčili kroz šiblje i privukli se neopaženo blizu koti na kojoj su bile snage neprijatelja 16 maja 1992.
Nikad nisam cuo za tu kotu rezervoar, niti znam da je tu neko bio ukopan.
TV relej na humu od pocetka kontrolisao mup, srbi su imali utvrdjene ali nepopunjene polozaje na zuci, tek kasije su napravili prave skolske rovove na golom brdu ( kad su pamento sklonili se preko brda a nas pustili da se primaknemo stalnim dokopavanjem sto se kasnije i pokazalo kao katastrofalna greska)
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#69 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

Grean wrote: 25/12/2021 17:11
TheMule wrote: 15/07/2018 00:09 Rahmetli Beretka je na svom blogu napiso nesto o ovoj bitci.

Ako se sjecam, prema njegovim rjecima, tu se znatno istakao borac kojeg on nije htio da imenuje, a bio je alfa i omega te akcije, te je razvalio neprijatelja kod plavog granapa i na par drugih lokacija, i zarobio par komandanata i mts i licno ih odveo do mup-a. Danas se taj covjek i ne pominje jer na neki nacin nije bio podoban politickim strukturama i haman je zaboravljen. Jel neko zna o kome se tacno radi?
Moze li link bloga?
Evo ovdje je blog, i citiram taj dio clanka.

Rahmetli Beretka je jos napiso nekih stvari u vezi tog covjeka. Ne znam je li to covjek zvani Zenica ili neko drugi, ali zaista je napravio pravi dar mar u nekoliko navrata, kao i u Pofalickoj. Recimo, pobio je 22 cetnika na prvoj liniji na Trebevicu (Osom), potvrdjeno od strane SRNE, zatim razvalio most na Moscanici, a imo i tolike veze/petlju da je uso u prostoriju gdje su pregovarali Halilovic, Kerim i dr. na jednoj strani, i Juka, Solakovic i njegovi ljudi na drugoj, sa presjsednikom kao nekim posrednikom u time razgovorima, i zaprijetio Osom da ce sviju raznijeti ako Juka ne odustane od pokusaja da vlada Sarajevom.... Dovozio je oruzje is Hrvatske i bio organizator otpora.. Ne znam, uvijek sam mislio da je to mozda Ramiz Salcin, ali bilo je dosta heroja za koje se malo zna, pa i ne mora biti....



Koliko se svega toga izdešavalo u prvim mjesicima rata teško je opisati a da negdje ne pogriješim tačan datum i zato se moram izvinuti čitateljima ukoliko negdje to ne mogu tačno navesti, ali događaji o kojima pišem sigurno su se desili u maju 1992.

Tačan datum Pofalićke bitke dobro je poznat …16. maj 1992…

Moja jedinica učestvovala je u toj bitci sa nekih desetak boraca ali to nije ono što želim reći u ovom tekstu.
Želim naglasiti jako bitnu ulogu jedinice koju je vodio X u toj akciji kao i njegovu ličnu.
On je imao direktnu ulogu i veliki doprinos u borbi kod "plavog granapa“ ali i u neutralisanju vatrenih tačaka neprijatelja i mimo te lokacije.
Koliko sam uspio saznati iz njegove šture i preskromne priče ali i puno više iz priče drugih pripadnika te jedinice on lično je načinio pravi dar-mar u redovima četnika.
Sve što se desilo tada govori u prilog tome i sve je potvrđeno i kazivanjem drugih učesnika i očevidaca tih događaja sa kojima sam imao kontakt nešto kasnije.
Posebno je bio naglasak na tome da je prilikom osvajanja nekih utvrđenih objekata i vatrenih tačaka van samog naselja, nešto iznad Pofalića na padinama Žući, upravo X sa svojom grupom imao istaknutu ulogu i velike zasluge za njihovo osvajanje.
Za mene je posebno upečatljiv detalj da su neki više ili manje poznati učesnici ove bitke u odlučujućim trenucima davali i svoja protuoklopna sredstva (zolje) da ih on ispaljuje po neprijateljskim položajima.

Znam da sve ovo zvuči kao pretjerivanje ili neko moje pretjerano uzdizanje ovog čovjeka ali tvrdim da je ovo čista istina na kojoj mnogi danas zasnivaju svoje kazivanje o Pofalićkoj bitci prisvajajući tuđe zasluge i pišući neistine.

Volio bih da mi neko od današnjih veliki "pisaca“ i heroja rata koji pišu razne knjige kaže ko je u Pofalićkoj bici tada uzeo u borbi četnički BST, MB 82mm, lanser za osu i priveo nekoliko četničkih komandanata odozgo?!
Pa znaju oni o kome se radi a ja isto tako znam ko je to uradio jer sam svojim očima vidio i BST i MB i lanser a Boga mi i svezane "vojvode“.Sve to je X dovezao sa svojim Puhom, top je vukao, MB stavio na zadnje sjedište a četnike svezane prevezao u drugim vozilima pripadnika njegove jedinice.

Sve je to dovukao odozgor i to ne pred neki "Vrhovni Štab“ ili štab vojne policije ili MUP-a već u njegov štab a u to vrijeme je to bio više nego odličan "plijen“.
Kad su neki veliki komandanti već toliko "veliki“ da i danas pišu razne gluposti, što mu onda nisu tražili da radi "nadležnosti“ i "komandnog lanca" bilo šta od ovoga preda njima?
Reći ću ja zašto…trebalo je imati muda pa stati pred njega i reći "Znaš mi smo VP (ili bilo ko drugi), moraš nam to predati“.

Pisaću ja i o tome na koji način i gdje je kasnije korišteno ovo naoružanje koje je on pribavio.
I kroz dio toga vidjeće se njegova nesebičnost i jedini motiv njegovog velikog zalaganja a to je samo veliki istinski patriotizam bez ličnih interesa.
Istovremeno je bilo očigledno već tada da postoje ljudi koji su imali sasvim drugačije shvatanje i pristup borbi pa mene danas puno ne čudi što se historija piše na ovakav način.


https://zbsg.blogger.ba/2009/02/10/istine-i-lazi/
Last edited by TheMule on 28/12/2021 01:40, edited 1 time in total.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#70 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by TheMule »

dupli.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#71 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 30/09/2020 21:07 Nije baš da Strašni nije osjetio posljedice toga i to baš u Sarajevu. Nije on tek tako sjedio u Parizu bez dolazaka u Sarajevo. Znam ponešto ali nedovoljno za forum, ako budem u prilici da to potvrdim kod ljudi koji to jako dobro znaju, napisaću!
Milomir Kovačević Strašni?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#72 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Emiremir33 »

Sarajmen wrote: 06/01/2022 08:58
exliberal-ex wrote: 27/12/2021 20:11

Nikad nisam cuo za tu kotu rezervoar, niti znam da je tu neko bio ukopan.
TV relej na humu od pocetka kontrolisao mup, srbi su imali utvrdjene ali nepopunjene polozaje na zuci, tek kasije su napravili prave skolske rovove na golom brdu ( kad su pamento sklonili se preko brda a nas pustili da se primaknemo stalnim dokopavanjem sto se kasnije i pokazalo kao katastrofalna greska)
Image
Kota Rezervoar se nalazi u ulici Ruđera Boškovića,između Huma i naselja Bušće. Naravno da je bila pod kontrolom snaga SDS-a da tako nazovemo naoružano ljudstvo kojekakvih vukovaraca, šešeljevaca, arkanovaca, spo-vaca, jna rezervista i sl. Više izvora navodi da je na koti rezervoar bio PAM, da su je naoružana lica na njoj opasala žicom na koju su zakačili limene konzerve, radi predostrožnosti.
Kota Rezervoar je na mapi bitke za Pofaliće označena brojem tri. Na tom pravcu Hum-Rezervoar-Dom Gornji je bio angažovan odred TO Velešići.
Image
Gdje mu dođe Cvijetića pekara?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#73 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by exliberal-ex »

Sarajmen wrote: 18/02/2022 18:05 Možda nam @ex liberal bolje pojasni, pominjao je Čangalovića česmu, ista je to Cvijetića pekarna lokacija na mapi. Pogledam i ja pa se javim. Ni za slučaj Grahovište početkom maja 1992. ništa nema novo.
Cangalovica cesma je tacno bila (mozda je I sad ) na raskrsnici orlovacke gdje je sad djamija...Pekara, bila je jedna tu I jedna nize kad se islo prema pofalickoj...davno bilo. Sad gledam google.earth nemogu da se snadjem.
U pofalicima je poslije 45 bilo par familija, cangalovic, dilberovic,pikulic,sikiras (oni su I na gehovistu bili)..nemogu se sjetit mozda jos jedna ili dvije I oni su imali skoro svo zemljiste od humske.do buca potoka. Jedino je bio stari Becir pored doma za napustenu djecu...Bakarevac je bio vlasnistvo jedne agovske.familije al nemogu da se sjetim imena da.me ubijes sad.
Poslije se doselilo sa svih strana. Juzni dio pored drinske istocna bosna I zapadna hercegovina, gornji pofalici su bili podjeljeni istocni dio bosnjacka populacija mahom iz istocne bosne, zapadni dio srbi istocne bosne....
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#74 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Voltriz »

TheMule wrote: 28/12/2021 01:35
Grean wrote: 25/12/2021 17:11

Moze li link bloga?
Pored Bertkinog i Pospankovog bloga, da li ima jos nekih vrijednih citanja? Da li postoje slicni blogovi na drugim stranama?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#75 Re: Pofalićka bitka i njen značaj za odbranu Sarajeva

Post by Chmoljo »

TheMule wrote: 28/12/2021 01:35
Grean wrote: 25/12/2021 17:11

Moze li link bloga?
Evo ovdje je blog, i citiram taj dio clanka.

Rahmetli Beretka je jos napiso nekih stvari u vezi tog covjeka. Ne znam je li to covjek zvani Zenica ili neko drugi, ali zaista je napravio pravi dar mar u nekoliko navrata, kao i u Pofalickoj. Recimo, pobio je 22 cetnika na prvoj liniji na Trebevicu (Osom), potvrdjeno od strane SRNE, zatim razvalio most na Moscanici, a imo i tolike veze/petlju da je uso u prostoriju gdje su pregovarali Halilovic, Kerim i dr. na jednoj strani, i Juka, Solakovic i njegovi ljudi na drugoj, sa presjsednikom kao nekim posrednikom u time razgovorima, i zaprijetio Osom da ce sviju raznijeti ako Juka ne odustane od pokusaja da vlada Sarajevom.... Dovozio je oruzje is Hrvatske i bio organizator otpora.. Ne znam, uvijek sam mislio da je to mozda Ramiz Salcin, ali bilo je dosta heroja za koje se malo zna, pa i ne mora biti....



Koliko se svega toga izdešavalo u prvim mjesicima rata teško je opisati a da negdje ne pogriješim tačan datum i zato se moram izvinuti čitateljima ukoliko negdje to ne mogu tačno navesti, ali događaji o kojima pišem sigurno su se desili u maju 1992.

Tačan datum Pofalićke bitke dobro je poznat …16. maj 1992…

Moja jedinica učestvovala je u toj bitci sa nekih desetak boraca ali to nije ono što želim reći u ovom tekstu.
Želim naglasiti jako bitnu ulogu jedinice koju je vodio X u toj akciji kao i njegovu ličnu.
On je imao direktnu ulogu i veliki doprinos u borbi kod "plavog granapa“ ali i u neutralisanju vatrenih tačaka neprijatelja i mimo te lokacije.
Koliko sam uspio saznati iz njegove šture i preskromne priče ali i puno više iz priče drugih pripadnika te jedinice on lično je načinio pravi dar-mar u redovima četnika.
Sve što se desilo tada govori u prilog tome i sve je potvrđeno i kazivanjem drugih učesnika i očevidaca tih događaja sa kojima sam imao kontakt nešto kasnije.
Posebno je bio naglasak na tome da je prilikom osvajanja nekih utvrđenih objekata i vatrenih tačaka van samog naselja, nešto iznad Pofalića na padinama Žući, upravo X sa svojom grupom imao istaknutu ulogu i velike zasluge za njihovo osvajanje.
Za mene je posebno upečatljiv detalj da su neki više ili manje poznati učesnici ove bitke u odlučujućim trenucima davali i svoja protuoklopna sredstva (zolje) da ih on ispaljuje po neprijateljskim položajima.

Znam da sve ovo zvuči kao pretjerivanje ili neko moje pretjerano uzdizanje ovog čovjeka ali tvrdim da je ovo čista istina na kojoj mnogi danas zasnivaju svoje kazivanje o Pofalićkoj bitci prisvajajući tuđe zasluge i pišući neistine.

Volio bih da mi neko od današnjih veliki "pisaca“ i heroja rata koji pišu razne knjige kaže ko je u Pofalićkoj bici tada uzeo u borbi četnički BST, MB 82mm, lanser za osu i priveo nekoliko četničkih komandanata odozgo?!
Pa znaju oni o kome se radi a ja isto tako znam ko je to uradio jer sam svojim očima vidio i BST i MB i lanser a Boga mi i svezane "vojvode“.Sve to je X dovezao sa svojim Puhom, top je vukao, MB stavio na zadnje sjedište a četnike svezane prevezao u drugim vozilima pripadnika njegove jedinice.

Sve je to dovukao odozgor i to ne pred neki "Vrhovni Štab“ ili štab vojne policije ili MUP-a već u njegov štab a u to vrijeme je to bio više nego odličan "plijen“.
Kad su neki veliki komandanti već toliko "veliki“ da i danas pišu razne gluposti, što mu onda nisu tražili da radi "nadležnosti“ i "komandnog lanca" bilo šta od ovoga preda njima?
Reći ću ja zašto…trebalo je imati muda pa stati pred njega i reći "Znaš mi smo VP (ili bilo ko drugi), moraš nam to predati“.

Pisaću ja i o tome na koji način i gdje je kasnije korišteno ovo naoružanje koje je on pribavio.
I kroz dio toga vidjeće se njegova nesebičnost i jedini motiv njegovog velikog zalaganja a to je samo veliki istinski patriotizam bez ličnih interesa.
Istovremeno je bilo očigledno već tada da postoje ljudi koji su imali sasvim drugačije shvatanje i pristup borbi pa mene danas puno ne čudi što se historija piše na ovakav način.


https://zbsg.blogger.ba/2009/02/10/istine-i-lazi/
i nikad se ne sazna ko je u pitanju?
Post Reply