Podsvijest i ljudski mozak

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Gor123
Posts: 48
Joined: 09/01/2018 13:22

#1 Podsvijest i ljudski mozak

Post by Gor123 »

Ovo mi je prvi topic na forumu. Skoro sam poceo da posmatram kako to mozak funkcionise, sta nas to ''usporava'' i ubrzava. Volio bih da vidim vasa misljenja i po mogucnosti ako ima psihologa na forumu pa da malo detaljnije ''objasne''.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by walter kurtz »

Ono sto ubrzava je uglavnom nelegalno :zoka:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by ExNihilo »

Image
Gor123
Posts: 48
Joined: 09/01/2018 13:22

#4 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by Gor123 »

Nisam mislio ni na kakve droge --___-- Samo, nekad je zanimljivo npr probajte da posmatrate sami sebe kako donosite odluke sta utice na to itd...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by ExNihilo »

Gor123 wrote:Nisam mislio ni na kakve droge --___-- Samo, nekad je zanimljivo npr probajte da posmatrate sami sebe kako donosite odluke sta utice na to itd...
Image
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by dobar osjecaj »

ExNihilo wrote:
Dobila sam ovu neki dan. Trebam poseban mir i pažnju da pročitam par stranica.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#7 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by johnnykola »

ExNihilo wrote:
Gor123 wrote:Nisam mislio ni na kakve droge --___-- Samo, nekad je zanimljivo npr probajte da posmatrate sami sebe kako donosite odluke sta utice na to itd...
Image
Nihilisto, je li čemu ova knjiga? Šta istraživanje u njoj pokazuje? Hvala unaprijed na odgovoru.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by ExNihilo »

To je Kahnemanov magnum opus. Najjednostavnije rečeno, sumira njegov životni rad. A za svoj životni rad dobio je Nobela i bio jedan od pionira onoga što danas poznajemo kao behavioral economics/finance.

Međutim, Kahneman uopće nije ekonomista, već psiholog, pa njegovo istraživanje, a samim tim i ova knjiga, ima šire domete i širu publiku. Kahneman pokazuje da je naše instinktivno, impulsivno, brzo, na-volej zaključivanje prožeto kognitivnim pogreškama i heuristikama.

Drugim riječima, pokazuje da ne možemo vjerovati sami sebi, jer kako kaže Feynman: The first principle is that you must not fool yourself – and you are the easiest person to fool. :D Time je Kahneman (zajedno sa drugim pionirima BE) sahranio najstariju pretpostavku ekonomskih modela - da su agenti modela, tj. ljudi, racionalna bića koja odluke donose maksimizirajući svoju korist.

Knjiga je na momente gusta, ali je vrijedi pročitati ili se makar upoznati s osnovnim implikacijama ograničene racionalnosti i samim tim osvijestiti koliko je krhka naša racionalnost.
Last edited by ExNihilo on 23/08/2018 10:20, edited 1 time in total.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#9 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by dobar osjecaj »

ExNihilo wrote:Knjiga je na momente gusta, ali je vrijedi pročitati ili se makar upoznati s osnovnim implikacijama
Ovo mi je najjači utisak u prvim pokušajima da je čitam. Nije mi bilo jasno da li je problem u prevodu na srpski ili je stvarno tako baš gust sadržaj.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#10 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by johnnykola »

ExNihilo wrote:To je Kahnemanov magnum opus. Najjednostavnije rečeno, sumira njegov životni rad. A za svoj životni rad dobio je Nobela i bio jedan od pionira onoga što danas poznajemo kao behavioral economics/finance.

Međutim, Kahneman uopće nije ekonomista, već psiholog, pa njegovo istraživanje, a samim tim i ova knjiga, ima šire domete i širu publiku. Kahneman pokazuje da je naše instinktivno, impulsivno, brzo, na-volej zaključivanje prožeto kognitivnim pogreškama i heuristikama.

Drugim riječima, pokazuje da ne možemo vjerovati sami sebi, jer kako kaže Feynman: The first principle is that you must not fool yourself – and you are the easiest person to fool. :D Time je Kahneman (zajedno sa drugim pionirima BE) sahranio najstariju pretpostavku ekonomskih modela - da su agenti modela, tj. ljudi, racionalna bića koja odluke donose maksimizirajući svoju korist.

Knjiga je na momente gusta, ali je vrijedi pročitati ili se makar upoznati s osnovnim implikacijama ograničene racionalnosti i samim tim osvijestiti koliko je krhka naša racionalnost.
Hvala. Ima par godina skinuo sm i počeo čitati jednu knjigu s naslovom nešto tipa You're not right ili nešto slično. Do u tančine ukazuje na to koliko smo u grešci, naučeni razmišljanju osnovanom na postulatima koji su također i prije svega netačni. Horor. E sad uzevši da na nekima od njjh i ekonomija počiva jasno je da je jedna od njenih osnova - manipulacija. Nažalost.

Film na TV-u
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#11 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by ExNihilo »

Vjerovatno se radilo o knjizi You are not so smart. :D
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#12 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by johnnykola »

ExNihilo wrote:Vjerovatno se radilo o knjizi You are not so smart. :D
Tako je. Crveno-narandžasti je omot, sad zaguglah. Zastrašujuće. Sad, na tom tragu ili nekog biznisa iz domena kulture/psihologije imaš li mi preporučiti koju? Kad čovjek neke krene čitati to naširoko, nadugo. Ima li neka koja po tebi baš razara?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by ExNihilo »

johnnykola wrote:
ExNihilo wrote:Vjerovatno se radilo o knjizi You are not so smart. :D
Tako je. Crveno-narandžasti je omot, sad zaguglah. Zastrašujuće. Sad, na tom tragu ili nekog biznisa iz domena kulture/psihologije imaš li mi preporučiti koju? Kad čovjek neke krene čitati to naširoko, nadugo. Ima li neka koja po tebi baš razara?
Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions i ostale knjige Dan Arielya. Možeš pogledati i njegov kurs sa Duke University na Coursera.

Čovjek je u domenu beh. economics ono što je Neil deGrasse Tyson za astrofiziku. Pristupačan i zanimljiv.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#14 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by johnnykola »

ExNihilo wrote:
johnnykola wrote:
ExNihilo wrote:Vjerovatno se radilo o knjizi You are not so smart. :D
Tako je. Crveno-narandžasti je omot, sad zaguglah. Zastrašujuće. Sad, na tom tragu ili nekog biznisa iz domena kulture/psihologije imaš li mi preporučiti koju? Kad čovjek neke krene čitati to naširoko, nadugo. Ima li neka koja po tebi baš razara?
Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions i ostale knjige Dan Arielya. Možeš pogledati i njegov kurs sa Duke University na Coursera.

Čovjek je u domenu beh. economics ono što je Neil deGrasse Tyson za astrofiziku. Pristupačan i zanimljiv.
Hvala.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#15 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by johnnykola »

ExNihilo wrote:
johnnykola wrote:
ExNihilo wrote:Vjerovatno se radilo o knjizi You are not so smart. :D
Tako je. Crveno-narandžasti je omot, sad zaguglah. Zastrašujuće. Sad, na tom tragu ili nekog biznisa iz domena kulture/psihologije imaš li mi preporučiti koju? Kad čovjek neke krene čitati to naširoko, nadugo. Ima li neka koja po tebi baš razara?
Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions i ostale knjige Dan Arielya. Možeš pogledati i njegov kurs sa Duke University na Coursera.

Čovjek je u domenu beh. economics ono što je Neil deGrasse Tyson za astrofiziku. Pristupačan i zanimljiv.
Pročitao, dobra, ali ono što je mene zanimalo čini jedno 20% knjige. Neka druga s fokusom na poslovni pogled na kulturu, a onda i psiholški moment marketinga vezan za isto. Hvala!

Film na TV-u
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#16 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by ExNihilo »

Šta tačno misliš pod poslovnim pogledom na kulturu?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#17 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by zijancer »

trgovački pogled na kulturu, mejbi :zoka:
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#18 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by johnnykola »

ExNihilo wrote:Šta tačno misliš pod poslovnim pogledom na kulturu?
Hajde, marketing u kulturi najopćenitije. Ili mi reci izvor, uputi me di to pratiti. Može i marketing generalno, najnovija kretanja.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#19 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by ExNihilo »

johnnykola wrote:
ExNihilo wrote:Šta tačno misliš pod poslovnim pogledom na kulturu?
Hajde, marketing u kulturi najopćenitije. Ili mi reci izvor, uputi me di to pratiti. Može i marketing generalno, najnovija kretanja.
Nisam naročito involviran u marketing ili zainteresiran za isti, tako da ne znam koliko ti mogu pomoći. Zapanjujuće je koliko tu ubleharenja ima. Ponekad mi se čini da je 99% onoga što se napiše u domenu marketinga zapravo qrz od ovce.

Primjer: Seth Godin. Hvaljen kao bog marketinga. Nakon što sam pročitao pola njegove knjige, inteligencija mi je opala za standardnu devijaciju. Lobotomija. Tako da ti je to minsko polje. Šta god ti se preporuči, uzmi sa zrnom soli.

Što se marketinških trendova tiče, ako te to zanima, baci pogled na gejmifikaciju. Možda jedina smislena ideja recentnijeg datuma u marketingu.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#20 Re: Podsvijest i ljudski mozak

Post by johnnykola »

ExNihilo wrote:
johnnykola wrote:
ExNihilo wrote:Šta tačno misliš pod poslovnim pogledom na kulturu?
Hajde, marketing u kulturi najopćenitije. Ili mi reci izvor, uputi me di to pratiti. Može i marketing generalno, najnovija kretanja.
Nisam naročito involviran u marketing ili zainteresiran za isti, tako da ne znam koliko ti mogu pomoći. Zapanjujuće je koliko tu ubleharenja ima. Ponekad mi se čini da je 99% onoga što se napiše u domenu marketinga zapravo qrz od ovce.

Primjer: Seth Godin. Hvaljen kao bog marketinga. Nakon što sam pročitao pola njegove knjige, inteligencija mi je opala za standardnu devijaciju. Lobotomija. Tako da ti je to minsko polje. Šta god ti se preporuči, uzmi sa zrnom soli.

Što se marketinških trendova tiče, ako te to zanima, baci pogled na gejmifikaciju. Možda jedina smislena ideja recentnijeg datuma u marketingu.
Da, ali zanimljvih momenata i dosta dobrih, možda o tome nije htio pisati, ali na kraju jeste, ima u ovoj knjizikoju si mi preporučio. I nije bilo šuplje, odlična je! Vidim ovo za gejmifikaciju. Hvala!
Post Reply