Podpultni bojler - curi na česmi

Post Reply
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#1 Podpultni bojler - curi na česmi

Post by Unreal »

Ljudi, ako ima neko ko se razumije u vodoinstalacije, imam jedno pitanje. Kupio sam podpultni bojler, 5 litara. Sve je spojeno i sve je OK, nigdje na spojevima ne curi voda.

Međutim, kada bojler grije vodu, uslijed povećanja temperature poveća se i pritisak i bez obzira na koju stranu je okrenuta česma, iz nje kapa prvo topla, a na kraju vrela voda. Čim izbaci termostat, odnosno kada bojler ne grije vodu, kapanje prestaje.

Da li je ovo određeni zaštitni mehanizam bojlera od prevelikog pritiska? Sve mi se čini da termostat ima tu funkciju i da se voda grije do određene temprature, ali eto, sve je moguće, pa zato pitam. Unaprijed hvala na odgovorima.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#2 Re: Podpultni bojler - curi na česmi

Post by Billy The Pljuc »

Koliko se ja razumijem to curenje ili kapanje nema veze sa bojlerom u smislu da je to neki zaštitni mehanizam i da bi to tako trebalo biti. Meni je u jednoj prilici potpuno nov bojler počeo puštati nakon par dana od instalacije koju sam sam izveo, pritisak koji je nastajao prilikom grijanja vode je jednostavno negdje morao izbiti a u mom slučaju izbio je na samom "kazanu".

Pokušaj problem riješiti smanjenjem temperature vode koju griješ, trenutno imam Gorenjev Ctiki i ne držim recimo na stepenu III nego na II a ima i opcija eko, nema "prokapavanja" na slavini.

Hanuma se žalila da joj voda nije dovoljno vrela al' pošto ja uglavnom perem suđe :D rekoh joj samo da mi izađe iz "kancelarije", meni je temperatura sasvim OK.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#3 Re: Podpultni bojler - curi na česmi

Post by nosara »

Mora kapati, smanji temp. Kapanje je normalno, curenje vec nije, znaci da pregrijava vodu. Smanji temp.
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#4 Re: Podpultni bojler - curi na česmi

Post by Unreal »

nosara wrote: 04/08/2020 08:14 Mora kapati, smanji temp. Kapanje je normalno, curenje vec nije, znaci da pregrijava vodu. Smanji temp.
Istina, stavio sam na max temperaturu. Probat ću, pa javim. I da, nije bilo curenje u mlazu, nego kap po kap.

Hvala, ljudi i pozdrav.
NediM17
Posts: 21599
Joined: 05/11/2009 11:49

#5 Re: Podpultni bojler - curi na česmi

Post by NediM17 »

@Unreal
Tih kuhinjskih bojlera imas dvije vrste, niskotlacni i visokotlacni. Niskotlacni su jeftiniji i oni su u stvari otvoreni sistem, dakle bez pritiska. Prilikom zagrijavanja dolazi do povecanja zapremine i visak izlazi na slavinu. Slavine za ovu vrstu bojlera su sa 3 cijevi. Tako da taj bojler kada grije vodu mora kapati. U svakom slucaju ne treba ga drzati na max. nego recimo na drugom od tri podioka, oko 55 stepeni temp. vode.
Visokotlacni bojleri su skuplji, to je zatvoreni sistem, slavina je sa dvije cijevi i kod njih nema kapanja.
Dakle, pomiri se s tim da kapa dok grije vodu, to je normalno za tu vrstu bojlera. :thumbup:
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#6 Re: Podpultni bojler - curi na česmi

Post by Unreal »

NediM17 wrote: 04/08/2020 09:55 @Unreal
Tih kuhinjskih bojlera imas dvije vrste, niskotlacni i visokotlacni. Niskotlacni su jeftiniji i oni su u stvari otvoreni sistem, dakle bez pritiska. Prilikom zagrijavanja dolazi do povecanja zapremine i visak izlazi na slavinu. Slavine za ovu vrstu bojlera su sa 3 cijevi. Tako da taj bojler kada grije vodu mora kapati. U svakom slucaju ne treba ga drzati na max. nego recimo na drugom od tri podioka, oko 55 stepeni temp. vode.
Visokotlacni bojleri su skuplji, to je zatvoreni sistem, slavina je sa dvije cijevi i kod njih nema kapanja.
Dakle, pomiri se s tim da kapa dok grije vodu, to je normalno za tu vrstu bojlera. :thumbup:
Hvala, ima logike. Kod mene je niskotlačni i slavina je sa 3 cijevi. Pomirio sam se sa kapanjem :)

pozdrav,
Post Reply