podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
loptica25
Posts: 24
Joined: 01/02/2018 18:54

#1 podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by loptica25 »

podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?


da li se sada, danas-sutra moze podnjeti zahtjev za starosnu penziju, ili se treba cekati navrsena 65-ta godina ?

moj otac sredinom januara 2019 god puni 65 godina. da li treba cekati 15.01.2019 da bi predao zahtjev za starcku penziju ili to moze uraditi sutra-prekosutra ( u toku mjeseca ) ?
User avatar
loptica25
Posts: 24
Joined: 01/02/2018 18:54

#2 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by loptica25 »

otac mi ukupno, sa vojskom ima malo vise od 20 godina staza


od toga 14 godina radnog staza

i 3godine , odnosno 6 godina iz vojske ( ako se racuna duplo ? )

sto je ukupno 20 godina i par mjeseci.

da li je istina, kao i vecina koji su prije rata radili, a trebali su se javljati u preduzeca, povremeno, da su tu u gradu, a vodili su se na nekakvim listama da su na cekanju, da se u tom slucaju, ne racuna vrijeme u ratu duplo ?
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#3 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by human01d »

loptica25 wrote:otac mi ukupno, sa vojskom ima malo vise od 20 godina staza


od toga 14 godina radnog staza

i 3godine , odnosno 6 godina iz vojske ( ako se racuna duplo ? )

sto je ukupno 20 godina i par mjeseci.

da li je istina, kao i vecina koji su prije rata radili, a trebali su se javljati u preduzeca, povremeno, da su tu u gradu, a vodili su se na nekakvim listama da su na cekanju, da se u tom slucaju, ne racuna vrijeme u ratu duplo ?
Ne možete po dva osnova računati radni staž, jedan isključuje drugi. Ili ćete uzimati vojsku (sa beneficiranim stažom) ili ćete uzeti staž iz radnog odnosa. U ovom slučaju situacija je "šta je manje loše" iz razloga što i staž iz vojske slabo vrijedan (na stranu beneficija) kao i većina radnog staža iz vremena prije rata. Dešava se u praksi da se i staž prije rata uzima neka aritmetička sredina vrijednosti (koja je jako mala) te uz izjavu dokazujete pomenuti staž. Ako ste bili zaposleni, a bili u vojsci, naravno da ne možete uzeti vojni staž sa beneficijom plus radni staž iz radnog odnosa jer je prosto nemoguće po tri osnova uzimati i obračunavati radni staž.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by Sanjarko »

:arrow:
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#5 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by human01d »

loptica25 wrote:podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?


da li se sada, danas-sutra moze podnjeti zahtjev za starosnu penziju, ili se treba cekati navrsena 65-ta godina ?

moj otac sredinom januara 2019 god puni 65 godina. da li treba cekati 15.01.2019 da bi predao zahtjev za starcku penziju ili to moze uraditi sutra-prekosutra ( u toku mjeseca ) ?
Zahtjev za penziju se podnosi onog trenutka kada se ispune uslovi za istu. Ukoliko se podnese zahtjev za penziju prije vremena u kojem se ispunjavaju uslovi, rješenjem će nadležni PIO/MIO odbiti zahtjev za penziju. Onog dana kada se steknu uslovi, tačnije u vašem slučaju 15.01.2019. godine podnosite zahtjev za starosnu penziju. Vrijeme podnošenja penzije se uzima kao dan ulaska u penziju (pod uslovom da su na taj datum stečeni uslovi), tako da vas ne brine vrijeme dobivanja rješenja, računa se penzija od dana podnošenja zahtjeva. To ste vjerovatno do sada sve uradili, s time da vjerujem da penzije još nema ni na vidiku zbog obilnog broja predmeta u PIO/MIO. Sretan ulazak u penzionerske dane vašem ocu.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by kuli1961 »

Milsim da je član @human01d" malčice pogriješio u objašnjenju, evo zašto:

U F BiH je na snazi novi Zakon o PIO(MIO (link: https://www.fzmiopio.ba/images/obrasci/zakonopio.pdf )
Za ostvarivanje prava na penziju, relevatan je pojam "penzijski staž". Shodno članu 22. tog zkaona, njega čini:
" staž osiguranja i poseban staž, kao i vrijeme koje se računa u penzijski staž po propisima koji su važili do
stupanja na snagu ovog zakona, ako ovim zakonom nije drugačije određeno."
Staž osiguranja je vrijeme provedeno u radnom odnosu za koje su placeni doprinosi, on može biti staž sa efektivnim trajanjem i staž sa uvećanim trajanjem (nekad se zvao beneficirani staž, npr. za 1 godinu rada, uplacivalo se i priznavalo npr. 15/18 mjeseci- rudari, pripadnici policije, .. tj. naročito teški, zahtjevni poslovi)
Član 36. zakona je definisao šta se smatra posebnim stažom. Taj posebni staž NE ČINI staž osiguranja (jasno, vidi definiciju penzijskog staža iz člana 22.), a poseban staž će se uračunati u penzijski staž samo ako to zahtijeva budući penzioner.
Prema tome, u konkrentoj situaciji, posebni staž(vojni, ratni) se MOŽE dodati uz staž osiguranja (staž ostvaren po opsnovu radnog odnosa), ukoliko to licu odgovara i ako to traži.
Takodje, prema članu 40 zakona, opšti uslovi za starosnu penziju su trojaki, tj.:
65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ili
65 godina života i najmanje 20 godina penzijskog staža ili
kada se navrši 40 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života
Pošto Vaš otac ima 14 godina staža osiguranja (a ne 15 koji je zakonski minimum), čini mi se da bi on MORAO da traži penziju pod ovim drugim uslovom, a to je 65 godina života+20 godina penzijskog staža, koga čini 14 g. staža osiguranja (radni staž) + cca 6 godina ratnog staža

Dakle, ne radi se o dva osnova, kako član @human01d" pise, već situacija u kojoj se u PENZIJSKI STAŽ ubraja staž osiguranja (staž stečen iz radnog odnosa- cca 14 godina) i poseban staž (vojnički, ratni staž, dvostruko trajanje)
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#7 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by human01d »

kuli1961 wrote:Milsim da je član @human01d" malčice pogriješio u objašnjenju, evo zašto:

U F BiH je na snazi novi Zakon o PIO(MIO (link: https://www.fzmiopio.ba/images/obrasci/zakonopio.pdf )
Za ostvarivanje prava na penziju, relevatan je pojam "penzijski staž". Shodno članu 22. tog zkaona, njega čini:
" staž osiguranja i poseban staž, kao i vrijeme koje se računa u penzijski staž po propisima koji su važili do
stupanja na snagu ovog zakona, ako ovim zakonom nije drugačije određeno."
Staž osiguranja je vrijeme provedeno u radnom odnosu za koje su placeni doprinosi, on može biti staž sa efektivnim trajanjem i staž sa uvećanim trajanjem (nekad se zvao beneficirani staž, npr. za 1 godinu rada, uplacivalo se i priznavalo npr. 15/18 mjeseci- rudari, pripadnici policije, .. tj. naročito teški, zahtjevni poslovi)
Član 36. zakona je definisao šta se smatra posebnim stažom. Taj posebni staž NE ČINI staž osiguranja (jasno, vidi definiciju penzijskog staža iz člana 22.), a poseban staž će se uračunati u penzijski staž samo ako to zahtijeva budući penzioner.
Prema tome, u konkrentoj situaciji, posebni staž(vojni, ratni) se MOŽE dodati uz staž osiguranja (staž ostvaren po opsnovu radnog odnosa), ukoliko to licu odgovara i ako to traži.
Takodje, prema članu 40 zakona, opšti uslovi za starosnu penziju su trojaki, tj.:
65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ili
65 godina života i najmanje 20 godina penzijskog staža ili
kada se navrši 40 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života
Pošto Vaš otac ima 14 godina staža osiguranja (a ne 15 koji je zakonski minimum), čini mi se da bi on MORAO da traži penziju pod ovim drugim uslovom, a to je 65 godina života+20 godina penzijskog staža, koga čini 14 g. staža osiguranja (radni staž) + cca 6 godina ratnog staža

Dakle, ne radi se o dva osnova, kako član @human01d" pise, već situacija u kojoj se u PENZIJSKI STAŽ ubraja staž osiguranja (staž stečen iz radnog odnosa- cca 14 godina) i poseban staž (vojnički, ratni staž, dvostruko trajanje)
Neka si dopunio, u suštini govorio sam da nema po tri osnova prikupljanja staža osiguranja, već samo po dva. Govorio sam o ovome što si u zadnjoj rečenici napisao.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by kuli1961 »

Da, bitno je samo da je pojašnjeno,nadam se.
Mnogi ljudi ne znaju i ne prave razliku izmedju pojnova-penzijski staz, staz osiguranja, posebni, itd.. i za mnoge je to onaj prijerani pojam, koji se cesto i danas koristi- radni staz.
Mnogi takodje ne znaju da se penzija ne ostvaruje automatizmom- prestanak radnog odnosa=penzija(i isplata penzije), vec samo i iskljucivo na osnovu zahtjeva Fondu PIO/MIO za priznavanje prava na penziju, nakon sto radni odnos prestane.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by Truba »

Premijer Novalić je na sastanku, između ostalog, iznio i podatak da su prosječne mirovine tijekom ovog saziva Vlade FBiH dosad narasle za 15 posto, te da je 2015. godine bilo 385.000 umirovljenika, a da ih je sada 430.000.

:mrgreen:
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#10 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by kica »

Treba dici starosnu dob za odlazak u penziju na 75 godina :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by holowey »

potrudila se federalna vlada potpomognuta covidom ali se broj penzionera nije smanjio...sad se kaju sto su penzioni fond vezali sa federalnim budzetom...
monte1
Posts: 4
Joined: 29/08/2012 12:50

#12 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by monte1 »

molim da mineko pojasni..
imam 62 godine života..33 godine penzijskog staža,a vojska u duplom iznosu 7 godina..
pitanje je imam li pravo da se prijavim za starosnu penziju
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#13 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by Guadalajara »

monte1 wrote: 16/02/2022 15:20 molim da mineko pojasni..
imam 62 godine života..33 godine penzijskog staža,a vojska u duplom iznosu 7 godina..
pitanje je imam li pravo da se prijavim za starosnu penziju
starosna je 65 godina zivota...

Mislim da ne mozes.

Mozes jedino u ovu prijevremenu boracku.
korisnicki
Posts: 150
Joined: 13/03/2021 12:12

#14 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by korisnicki »

monte1 wrote: 16/02/2022 15:20 molim da mineko pojasni..
imam 62 godine života..33 godine penzijskog staža,a vojska u duplom iznosu 7 godina..
pitanje je imam li pravo da se prijavim za starosnu penziju
Imaš pravo na tzv. izvanrednu starosnu penziju.Mislim da je nešto nepovoljnija nego "obična" starosna t.j. odbijaju se tzv. penali.

Volio bih da meni neko odgovori vezeno za računanje beneficiranog radnog staža za vrijeme bolovanja. Naime radim cijeli radni vijek na poslovima sa beneficiranim radnim stažom. Ono što sam doznao da za vrijeme bolovanja dužem od 30 dana ne računa se beneficirani radni staž. Nejasno mi je da li preko 30 dana pojedinačnog bolovanja ili preko 30 ukupno sabranog bolovanja za radnog vijeka.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#15 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by crveni_makovi »

holowey wrote: 11/02/2022 16:35 potrudila se federalna vlada potpomognuta covidom ali se broj penzionera nije smanjio...sad se kaju sto su penzioni fond vezali sa federalnim budzetom...
Potamanio se solidan broj penzića tokom protekle dvije godine od manjka mogućnosti da na vrijeme dobiju adekvatnu medicinsku uslugu i zaštitu, ali vjerovatno mahom sića na minimalnim i zagarantovanim penzijama pa ne ulaze u neku značajnu statistiku.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by Truba »

što prije u mirovinu to bolje
gledam ove kornjače oko mene... neki su u mirovini od 2005
bio jedan iz 1981
umro u 100. ja mislim

sve po 20 30 godina u mirovini
sa 12 godina staža krojačice

i onda se čudimo što nam je sve vako i što je mala pravim radnicima mirovina
zbog ovih što su nepismeni s 3 osnovne imali 15 godina staža
ni stresa ništa
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#17 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by hadzinicasa »

monte1 wrote: 16/02/2022 15:20 molim da mineko pojasni..
imam 62 godine života..33 godine penzijskog staža,a vojska u duplom iznosu 7 godina..
pitanje je imam li pravo da se prijavim za starosnu penziju
https://www.fzmiopio.ba/index.php?optio ... 01&lang=ba
Starosna penzija PDF Štampaj E-mail
STAROSNA PENZIJA


Uslovi za starosnu penziju

(Član 40. zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju)

Pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzijskog staža ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života. (Član 40. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju)



Izuzetna prijevremena starosna penzija za muškarce

( Član 142. zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju)

Izuzetno od člana 40. ovog zakona, osiguranik muškarac ima pravo na starosnu penziju kad navrši najmanje u:

e) 2022. godini 62 godine i šest mjeseci života i 37 godina i šest mjeseci staža osiguranja
Otidji u PIO i vidi ispunjavas li uslov od 37 godina i 6 mjeseci staza osiguranja (moraju ti oni sve to preracunati) - obicno nema puno guzve i ljubazni su.
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#18 Re: podnosenje zahtjeva za starosnu penziju ?

Post by hjasko »

Može li mi neko objasniti ... prijatelju mi odbili zahtjev za penziju iako su bili prihvatili u poslovnici PIO zahtjev, jer ima cca 38 godina efektivnog staža uplaćenog, 3,5 godina ratnog staža tj. duplo 7 godina te 61,5 godina starosti. Iz firme ga odjavili uredno da bi iz PIO mu vratili zahtjev uz obrazloženje da nema uslova za starosnu penziju iako ima ukupno cca 45 godina staža, računajući i posebni staž (3,5 plus 3,5 godina) ... Prema zakonu mu rekli da je ok ali da ima neki pravilnik koji ne dozvoljava to već mora sada biti najmanje godinu dana na birou pa će onda prihvatiti zahtjev za penziju. Napominjem da je to se desilo nakon najnovijih izmjena zakona o PIO gdje je donja granica za korištenje posebnog staža spuštena na 58 godina te nam nije jasno zašto je odbijen i upućen na biro jer stari poslodavac ga je već odjavio ...

HJ
Post Reply