Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#1 Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by Robot231 »

Pozdrav,
Imam malo specificnu situaciju. Moja mama ima momka koji povremeno dodje njoj, oni se vidjaju tipa jednom ili dva puta sedminco. Moja mama ima penziju, i vlasnica je stana u kojem zivi, i plus je vlasnica jedne trecine kuce koju je naslijedila od njenog oca. Taj njen momak nema nista, cak nije ni u stalnom radnom odnosu. Moja mama je stekla stan jos prije 7 godina, a momka je upoznala prije mozda godinu dana. Dakle ona je stekla taj stan mnogo prije nego sto je njega uopste upoznala. Posto je moja mama 8 godina starija od njega, i loseg je zdravstvenog stanja, za ocekivati je da ce moja mama umrijeti prije njega. Mene zanima ako se njih dvoje opstinski vjencaju i ona umre prije njega, da li taj momak na ostavinskoj raspravi ima pravo da dobije dio njene imovine? Kako bi izbjegli bilo kakvu opasnost u smislu da bi taj momak mogao nesto naslijediti, moja mama mi predlaze da ona meni prepise taj stan na mene..medjutim, ja se zenim za mjesec dana, tako da me zanima ako taj stan predje na mene to jest ako stan bude u mom vlasnistvu prije nego sto se ozenim, da li u slucaju ako se jednog dana razvedem sa svojom zenom, da li moja zena ima ikakvu sansu da naslijedi taj stan ili dio tog stana koji bi mama prepisala na mene prije vjencanja? Dobio sam informaciju da sva imovina koja se unese u brak ne predstavlja bracnu stecevinu jer nije stecena u toku braka i nakon raskida braka ta se imovina ne dijeli medju bracnim partnerima.

Sta je po vama najpametnije uraditi u ovoj situaciji?
Last edited by Robot231 on 26/06/2023 21:23, edited 2 times in total.
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#2 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by gentoo »

Bas problemi.. Predlazem da se ne zenis.

Glede mame, doticni nema nikakva prava ako nema vjencani list.
User avatar
Arachnoidea
Posts: 723
Joined: 30/11/2019 00:22

#3 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by Arachnoidea »

Nisi se ni ozenio a vec razmisljas o razvodu :lol:
Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#4 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by Robot231 »

gentoo wrote: 26/06/2023 20:34 Bas problemi.. Predlazem da se ne zenis.

Glede mame, doticni nema nikakva prava ako nema vjencani list.
Zasto da se ne zenim?
Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#5 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by Robot231 »

Arachnoidea wrote: 26/06/2023 20:36 Nisi se ni ozenio a vec razmisljas o razvodu :lol:
Pa moram razmisljati u naprijed. Ne zelim da se to ikada desi ali treba biti svjestan da se moze desiti, tako da hocu da znam sta me sljeduje ako se to desi.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#7 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by kakavdanakneiskustvu »

Robot231 wrote: 26/06/2023 20:42
gentoo wrote: 26/06/2023 20:34 Bas problemi.. Predlazem da se ne zenis.

Glede mame, doticni nema nikakva prava ako nema vjencani list.
Zasto da se ne zenim?
Jebada pa eto.

Šalim se,ali zajebano djeluje ako ti već sad razmišljaš šta ako dođe do razvoda braka
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#8 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by frngla »

Prepišite stan na tebe prije vjenčanja i nemaš problem u slučaju eventualnog razvoda.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4391
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#9 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by Pandakonda »

Robot231 wrote: 26/06/2023 20:33 Pozdrav,
Imam malo specificnu situaciju. Moja mama ima momka koji povremeno dodje njoj, oni se vidjaju tipa jednom ili dva puta sedminco. Moja mama ima penziju, i vlasnica je stana u kojem zivi, i plus je vlasnica jedne trecine kuce koju je naslijedila od njenog oca. Taj njen momak nema nista, cak nije ni u stalnom radnom odnosu. Moja mama je stekla stan jos prije 7 godina, a momka je upoznala prije mozda godinu dana. Dakle ona je stekla taj stan mnogo prije nego sto je njega uopste upoznala. Posto je moja mama 8 godina starija od njega, i loseg je zdravstvenog stanja, za ocekivati je da ce moja mama umrijeti prije njega. Mene zanima ako se njih dvoje opstinski vjencaju i ona umre prije njega, da li taj momak na ostavinskoj raspravi ima pravo da dobije dio njene imovine? Kako bi izbjegli bilo kakvu opasnost u smislu da bi taj momak mogao nesto naslijediti, moja mama mi predlaze da ona meni prepise taj stan na mene..medjutim, ja se zenim za mjesec dana, tako da me zanima ako taj stan predje na mene to jest ako stan bude u mom vlasnistvu prije nego sto se ozenim, da li u slucaju ako se jednog dana razvedem sa svojom zenom, da li moja zena ima ikakvu sansu da naslijedi taj stan ili dio tog stana koji bi mama prepisala na mene prije vjencanja? Dobio sam informaciju da sva imovina koja se unese u brak ne predstavlja bracnu stecevinu jer nije stecena u toku braka i nakon raskida braka ta se imovina ne dijeli medju bracnim partnerima.

Sta je po vama najpametnije uraditi u ovoj situaciji?
Kao sto si sam spomenuo, sve sto je steceno prije braka nije subjekt raspodjele nakon razvoda. Znaci ako ti majka prepise stan on ne moze ici tvojoj zeni ako se eventualno razvedete.

A u slucaju majke i tog momka najlaksa i najbezbolnija opcija je upravo to da stan prebaci na tebe bez da ikome govori. Ima i "grublji" nacin da se to odradi, a to je da stan ostane na majku i da se ogradi predbracnim ugovorom ako dođe do smrti ili razvoda da ne ode nista njemu. Ovdje sam rekao grublji jer u danasnje vrijeme mnogi ljudi smatraju nepovjerenjem to sto zelis predbracni ugovor i moze narusiti odnose unutar braka. Zbog toga je najlakse da se to prebaci na tebe.

Samo istrazi zakonski oko poreza na luksuz, nasljedstvo itd. da vas ne bi zadesili slucajno neki neocekivani troskovi.
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#10 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by NediM17 »

Ono sto naslijedis, pa cak i ako si u braku, je samo tvoje, dakle, ne tretira se kao bracna stecevina.
shheff
Posts: 696
Joined: 22/07/2013 14:11

#11 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by shheff »

NediM17 wrote: 26/06/2023 22:13 Ono sto naslijedis, pa cak i ako si u braku, je samo tvoje, dakle, ne tretira se kao bracna stecevina.
Ne baš, mora biti naglašeno da npr. roditelji ostavljaju samo svom djetetu, i onda to ne uključuje njegovog bračnog druga.
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#12 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by NediM17 »

shheff wrote: 26/06/2023 22:18
NediM17 wrote: 26/06/2023 22:13 Ono sto naslijedis, pa cak i ako si u braku, je samo tvoje, dakle, ne tretira se kao bracna stecevina.
Ne baš, mora biti naglašeno da npr. roditelji ostavljaju samo svom djetetu, i onda to ne uključuje njegovog bračnog druga.
Ni'dje veze.
Ko da naglasi, mrtav covjek poslije smrti?
Last edited by NediM17 on 26/06/2023 22:28, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#13 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by moimoi »

Iskreno, ja se u tvom slucaju ne bih zenila :D. Posto vec pokazujes znakove da doticnoj ne vjerujes. Tj racunica je tu.

P.s to sto ti zelis se zove predbracni ugovor. To znaci da se buduca odrekne svih prava.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#14 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by _Reds_ »

Nasljedno je nasljedno, ma kad ga naslijedio, i ne dijeli se.

Moze se eventualno pokušati dokazivati neko ulaganje u renoviranje.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#15 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by kokuz_sa »

Tebi je najisplativije ozeni svoju mamu

Kad ona umre, ostat ce ti stan. A niti ce njen momak profitirat a ni tvoja djevojka. Doduse
Tvoja djevojka ce tu najvise dobit. Nece morati da se uda za nekog kao sto si ti
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#16 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by pinkman »

Robot231 wrote: 26/06/2023 20:33 Pozdrav,
Imam malo specificnu situaciju. Moja mama ima momka koji povremeno dodje njoj, oni se vidjaju tipa jednom ili dva puta sedminco. Moja mama ima penziju, i vlasnica je stana u kojem zivi, i plus je vlasnica jedne trecine kuce koju je naslijedila od njenog oca. Taj njen momak nema nista, cak nije ni u stalnom radnom odnosu. Moja mama je stekla stan jos prije 7 godina, a momka je upoznala prije mozda godinu dana. Dakle ona je stekla taj stan mnogo prije nego sto je njega uopste upoznala. Posto je moja mama 8 godina starija od njega, i loseg je zdravstvenog stanja, za ocekivati je da ce moja mama umrijeti prije njega. Mene zanima ako se njih dvoje opstinski vjencaju i ona umre prije njega, da li taj momak na ostavinskoj raspravi ima pravo da dobije dio njene imovine? Kako bi izbjegli bilo kakvu opasnost u smislu da bi taj momak mogao nesto naslijediti, moja mama mi predlaze da ona meni prepise taj stan na mene..medjutim, ja se zenim za mjesec dana, tako da me zanima ako taj stan predje na mene to jest ako stan bude u mom vlasnistvu prije nego sto se ozenim, da li u slucaju ako se jednog dana razvedem sa svojom zenom, da li moja zena ima ikakvu sansu da naslijedi taj stan ili dio tog stana koji bi mama prepisala na mene prije vjencanja? Dobio sam informaciju da sva imovina koja se unese u brak ne predstavlja bracnu stecevinu jer nije stecena u toku braka i nakon raskida braka ta se imovina ne dijeli medju bracnim partnerima.

Sta je po vama najpametnije uraditi u ovoj situaciji?
Najbolje da ti majka pokloni stan i miran si. Sretno.
zigson
Posts: 3042
Joined: 04/04/2015 22:17

#17 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by zigson »

kokuz_sa wrote: 27/06/2023 00:12 Tebi je najisplativije ozeni svoju mamu

Kad ona umre, ostat ce ti stan. A niti ce njen momak profitirat a ni tvoja djevojka. Doduse
Tvoja djevojka ce tu najvise dobit. Nece morati da se uda za nekog kao sto si ti
Mnogo retardiran odgovor u pokusaju da ispadnes neko mnogo inteligentan koji je shvatio smisao ovog zivota, ali ovo samo pokazuje kako si bice nizeg nivoa inteligencije.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#18 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by kabal1337 »

predbracni ugovor?
neka ti mama prepise stan, a ti sa djevojkom/ zenom predbracni ugovor?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#19 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by vjeshalica »

moimoi wrote: 26/06/2023 22:28 Iskreno, ja se u tvom slucaju ne bih zenila :D. Posto vec pokazujes znakove da doticnoj ne vjerujes. Tj racunica je tu.

P.s to sto ti zelis se zove predbracni ugovor. To znaci da se buduca odrekne svih prava.
Predbracni ugovor ne znaci odricanje svih prava, to su te u selendri naucile stare nane.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#20 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by vjeshalica »

gentoo wrote: 26/06/2023 20:34 Bas problemi.. Predlazem da se ne zenis.

Glede mame, doticni nema nikakva prava ako nema vjencani list.
Image
snijeg_led
Posts: 6755
Joined: 08/12/2019 21:35

#21 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by snijeg_led »

Useli partner u tvoj stan, niste ozenjeni, zivi tu 10tak godina i onda razlaz. U medjuvremenu ulozio novac u adaptaciju, odrzavanje i sl. I kakva prava sad ima u tom stanu ???
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#22 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by _Reds_ »

Mora da dokaze da je ulagao novac u taj stan, ako to dokaze ima udio u tom stanu, i drugi partner ga treba isplatiti ili da se drugacije dogovore.

Ako dokaze da je on ulozio recimo 10.000, a stan vrijedi sada 100.000, on se moze upisati na 1/10 stana, osim ako se drugacije ne dogovore.
Sav teret je na ovome koji treba da dokaze ulozeno.

Slicno je sa kreditom, ima ovih koji misle da je njegov stan koji je kupio prije braka, ali na kredit i vecinom ga otplacivao u braku od svoje plate. Stim da je ovo lahko dokazivo. Eh taj stan bas i nije njegov/njen.
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#23 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by convict »

Zasto ovoliko negativnih komentara? Momak je samo realan. Ogroman broj brakova zavrsi razvodom, a jos veci broj je toliko los da bi bilo bolje da se razvedu ali nece zbkg djece, komsiluka itd.

Dobro bi bilo da se predbracni ugovor uvede kao obaveza, bilo bi mnogo postenije.
snijeg_led
Posts: 6755
Joined: 08/12/2019 21:35

#24 Re: Podjela imovine nakon raskida braka ili smrti jednog partnera

Post by snijeg_led »

_Reds_ wrote: 27/06/2023 01:23 Mora da dokaze da je ulagao novac u taj stan, ako to dokaze ima udio u tom stanu, i drugi partner ga treba isplatiti ili da se drugacije dogovore.

Ako dokaze da je on ulozio recimo 10.000, a stan vrijedi sada 100.000, on se moze upisati na 1/10 stana, osim ako se drugacije ne dogovore.
Sav teret je na ovome koji treba da dokaze ulozeno.

Slicno je sa kreditom, ima ovih koji misle da je njegov stan koji je kupio prije braka, ali na kredit i vecinom ga otplacivao u braku od svoje plate. Stim da je ovo lahko dokazivo. Eh taj stan bas i nije njegov/njen.
:thumbup:
Convict ima odličan prijedlog, svi trebaju imati predbračni ugovor.
Post Reply