Podjela imovine koja je stecena prije vanbracne zajednice nakon smrti jednog od vanbracnih partnera

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#1 Podjela imovine koja je stecena prije vanbracne zajednice nakon smrti jednog od vanbracnih partnera

Post by Robot231 »

Pozdrav, moja mama posjeduje stan koji je kupila davno prije nego sto je upoznala svog momka sa kojim planira da pocne zajedno da zivi. Nece se vjencati za njega, ali postoji mogucnost da ce nekad u buducnosti poceti zivjeti skupa. Mene zanima ako oni budu godinama zivjeli u vanbracnoj zajednici i ako ona dok budu zivjeli skupa umre prije njega, da li ce on imati pravo da naslijedi njen stan ili dio stana uprkos tome sto taj stan oni nisu skupa stekli vec ga je moja mama stekla davno prije nego sto je uopste upoznala njenog momka?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#2 Re: Podjela imovine koja je stecena prije vanbracne zajednice nakon smrti jednog od vanbracnih partnera

Post by kuli1961 »

smatram da vanbracni partner nece imati pravo nasljedstva na tom stanu, jer se radi o imovini stecenoj prije zasnivanja zajednice.
Dakle, posebna imovina jednog od partnera.
User avatar
basicm
Posts: 10489
Joined: 16/01/2012 21:38

#3 Re: Podjela imovine koja je stecena prije vanbracne zajednice nakon smrti jednog od vanbracnih partnera

Post by basicm »

Mozda ne postoji konkretan datum zasnivanja te zajednice, ali postoji okvirni kojim se moze dokazati i samim tim raspodjela imovine prije i poslije.
Post Reply