pocetnik sa klavijaturom

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
zenicanin 1979
Posts: 295
Joined: 14/08/2009 15:12

#1 pocetnik sa klavijaturom

Post by zenicanin 1979 »

Nedavno sam kupio klavijaturu yamaha psr-e313.Posto sam totalni pocetnik u muzici sa puno zelje, molio bih nekoga ko ima iskustva da mi predlozi literaturu ili neki link gdje bi se mogli nauciti prvi muzicki koraci ili eventualno neki savjet.Konkretno bih zelio da naucim napisati odslusanu pjesmu pomocu nota i odsvirati notama napisanu pjesmu.
Unapred hvala.
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#2 Re: pocetnik sa klavijaturom

Post by uradi sam »

poz..e ovako prvo nisi napisao koliko imas godina mada nije nikad kasno al eto bitno je ipak....te serije yamahe su se pokazale lose ali posto si pocetnik sasvim dovoljno...moj ti je savjet je prvo pokusas sam polako slusati na tiho pjesmu i SKIDATI Akorde jedan po jedan, prvo desnom rukom pa onda prenesi na lijevu i to je harmonija a desna ti ostaje onda za solo i kojekakve ukrase.. :-D po meni bi bilo naj bolje da pocnes kao prvo uciti razna kola da SLOMIS PRESTE ili ti razgibas tetive
jer da bi nesto odsvirao komplikovanije moras imati razgibane prste..a o trilerima, Harmonijskim ljestvicama, NOTAMA to dolazi kasnije ..mada ja nikad nisam ucio note sve sto ti treba je dobar sluh i vjezba..
SAMO VJEZBAJ :thumbup: ....imam ja ljestvice i imam Lakijevu skolu klavijature i neke vrste trilera kako zvuce i kako se sviraju.. pa ti mogu dati da malo procitas...daj mi imail da ti posaljem..LP :thumbup:
A mozda ima jos muzicara pa neka nabace koji savjet....
User avatar
diddy_zn
Posts: 35
Joined: 05/02/2010 14:24

#3 Re: pocetnik sa klavijaturom

Post by diddy_zn »

nisam klavijaturista...ali imam klavijaturu yamaha dgx 305. Meni je ova trebala samo kao prva pomoć kad sam imala obavezan klavir u srednjoj muzičkoj školi, koji kao znam da sviram, ali ne baš dobro. Za početak yamaha moze da pomogne, dakle slazem se sa postom odozgo...ali kasnije ti je Korg neminovan :D
Mogu da ti navedem primjer: moj dečko je klavijaturista...inače je svirao gitaru, međutim to je počelo da ga zanima i stajao je za onim svojim trinity-em noćima i danima dok nije uhavizao fazon. Suština je da budeš uporan i skontaš šta zeliš postići. Ako zeliš da ziviš od muzike - nauči prvo kola, idi od lakših prema onim tezim i zapetljanijim. Onda si razgibao prste, ali nije poenta u trileru koji i ja lajik znam odsvirati...tzv. trrr triler :) poenta je da te triler ponuka da zaigraš. Onda nauči svirati na razne ritmove, uzmi neke pjesme sa lakšim foršpilima...nauči svirati na rumbu, na dvojku, na sa-sa i sve vrijeme probaj razviti svoj fazon. Recimo dosta klavijaturista iz Srbije barataju dobro samo sa zvukom harmonike...i u tome su prvi. Neki naši klavijaturisti više barataju rumbom...zvukom saxa i klarineta...kako god sve MORA da zna da se svira! ;) sretno od mene, ako bude trebalo još šta, javi ovdje ili na privatnu...
User avatar
uradi sam
Posts: 497
Joined: 29/07/2009 01:11

#4 Re: pocetnik sa klavijaturom

Post by uradi sam »

diddy_zn wrote:nisam klavijaturista...ali imam klavijaturu yamaha dgx 305. Meni je ova trebala samo kao prva pomoć kad sam imala obavezan klavir u srednjoj muzičkoj školi, koji kao znam da sviram, ali ne baš dobro. Za početak yamaha moze da pomogne, dakle slazem se sa postom odozgo...ali kasnije ti je Korg neminovan :D
Mogu da ti navedem primjer: moj dečko je klavijaturista...inače je svirao gitaru, međutim to je počelo da ga zanima i stajao je za onim svojim trinity-em noćima i danima dok nije uhavizao fazon. Suština je da budeš uporan i skontaš šta zeliš postići. Ako zeliš da ziviš od muzike - nauči prvo kola, idi od lakših prema onim tezim i zapetljanijim. Onda si razgibao prste, ali nije poenta u trileru koji i ja lajik znam odsvirati...tzv. trrr triler :) poenta je da te triler ponuka da zaigraš. Onda nauči svirati na razne ritmove, uzmi neke pjesme sa lakšim foršpilima...nauči svirati na rumbu, na dvojku, na sa-sa i sve vrijeme probaj razviti svoj fazon. Recimo dosta klavijaturista iz Srbije barataju dobro samo sa zvukom harmonike...i u tome su prvi. Neki naši klavijaturisti više barataju rumbom...zvukom saxa i klarineta...kako god sve MORA da zna da se svira! ;) sretno od mene, ako bude trebalo još šta, javi ovdje ili na privatnu...
:thumbup:
ofixaaal
Posts: 82
Joined: 18/10/2012 11:49

#5 Re: pocetnik sa klavijaturom

Post by ofixaaal »

Evo da ne otvaram neku novu temu da pitam ovde jest da nema nikog 10g al nema veze. Dobio sam roland em 50 kalvijaturu nisam neki znalac i kad hocu da upalim ritmove uopste ne registruje start dugme. Odaber koji ritam hocu ali kada pritisnem start ništa, dugme radi nije do njega sad da ja nisam nešto ispritiskao pa ukinuo to ako neko zna da napiše bio bih zahvalan
Image
Post Reply