Pocetak zivota u USA

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#1 Pocetak zivota u USA

Post by landlord »

Poz,

dobio sam useljenicku vizu i 24. maja aBd dolazim u USA. Idem u drzavu Washington, u jedan gradic u okolici Seattlea.
Imam tu familiju pa bih bio kod njih mjesec-dva dok se malo ne snadjem. Dolazim sa suprugom. Molim Vas da mi date par savjeta sta ponijeti odavde, koliko garderobe i sl.

Odavde sam mislio ponijeti:
- medjunarodni rodni list
- medjunarodni vjencani list
- prevod fakultetske diplome
- prevod programa koji sam imao na faksu
- medjunarodnu vozacku dozvolu

Molim Vas da mi kazete sta ste vi nosili iz Bosne, i kako se snalaziti na pocetku. Interesuje me kako i u kojoj banci da otvorim racun? Kako na najlaksi nacin da saljem novac u BiH (Ovo bih morao raditi jednom mjesecno)? Moze li se otvoriti neka kartica (u USA) koju bih poslao svojima, i onda da na nju uplacujem novac, a oni ovde placaju sa tom karticom? Ima li neki povoljniji nacin?
Osnovne trazilice posla znam (monster, career builder, craigslist, hot jobs.. ). Ima li jos neka koju preporucujete?
Ja sam u IT bransi.

Svaka informacija je dobrodosla. Hvala unaprije.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#2 Pocetak zivota u USA

Post by miki27A »

Cestitam!
Za medjunarodnu vozacku dozvolu: to ti ne treba , ako imas nasu bosansku to ti je dovoljno, ionako ces polagati opet vozacki da bi dobio njihovu.( ja polozila prekjuce:) nakon 10 min voznje)
Ovo drugo sto si naveo je OK, racun u banci se otvara u roku sata, a kartice ti stizu za 5 dana.
Za ostalo pitaj melb26sa, ona ti najbolje zna objasniti.
Jos jednom, cestitam i sretno u US.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#3 Re: Pocetak zivota u USA

Post by landlord »

Dakle ne moram za njihovu vozacku cekati SSN?
Posto cu odmah imati auto na koristenje.. mislio sam da ponesem medjunarodnu vozacku da sa njom vozim. Nisam znao da privrmeno moze i obicna.

Hvala.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#4 Re: Pocetak zivota u USA

Post by Šeha »

landlord wrote:Dakle ne moram za njihovu vozacku cekati SSN?
Posto cu odmah imati auto na koristenje.. mislio sam da ponesem medjunarodnu vozacku da sa njom vozim. Nisam znao da privrmeno moze i obicna.

Hvala.
Ovo je link za Washington State DMV (Department of Motor Vehicles):

http://www.dol.wa.gov/driverslicense/idproof.html

Sretno ti / vam u novom pocetku! Ides u pravu drzavu za tvoju struku. :thumbup:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18226
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#5 Re: Pocetak zivota u USA

Post by GandalfSivi »

Ne znam mozda je gore u Washington state drugacije, ali u DC-u ti treba ili SSN ili dokument zasto ga ne mozes dobiti. U svakom slucaju, ako si dobio useljenicku vizu, vadi SSN cim dodjes, jer ce ti trebati i za posao i za sve. Isto tako, s obzirom da ides gore, nemoj zaboraviti ponijeti kisobran :) Inace, Seattle je super grad, pa ako si blizu, otidji isti da posjetis sto prije...
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#6 Re: Pocetak zivota u USA

Post by landlord »

@Seha, hvala vec sam skinuo booklet i procitao pravila. Cini mi se jako jednostavnim.

@Gandalf ma da i ja koliko sam upratio je da treba SSN. Naravno da ga odmah vadim, ali kazu da stize za dvije do tri sedmice.
Zato sam mislio vaditi medjunarodnu da mogu odmah voziti.

A sta predlazete jos od dokumenata da nosim osim ovoga sto sam napisao?
Da li da nosim samo garderobu koja ce biti aktuelna u ljetnom periodu ili da ponesem i zimske robe? Prvi put idem u USA, pa ne znam bas kakva je situacija sa garderobom i sl? Koliko je povoljna i sl.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#7 Re: Pocetak zivota u USA

Post by melb26sa »

Pri ulasku u zemlju na aerodromu imas ljude zaduzene da razvrstavaju putnike na turiste, Permenent Residents i US Citizens. Turisti imaju svoj red a ostale dvije kategorije svoj. Trebas reci da si new immigrant pa onda ides u red za PR i USC. Preuzece ti pasos i ne znam da li si dobio smedju/zutu kovertu sa svim svojim papirima koju niko osim DHS osoblja ne smije otvoriti. Nakon prve kontrole ides u Secondary Inspection gdje ce vas uvesti u sistem - obavezno pitaj da li si u sistemu da ti potvrde (znalo se desiti da ne ubace u sistem pa onda poslije problemi). U zavisnosti koliko posla imaju, ocekuj bar pola sata da provedes u Secondary Inspection. Nakon toga dobivas svoj Welcome to America pozdrav i ides dalje po svoj prtljag.

U avionu trebas ispuniti zeleni formular za carinu (za jednu porodicu ide samo jedan formular). Prijavi svo voce i povrce ako ga imas i da znas da imaju dresirane pse koji prepoznaju raznu hranu koja se ne moze unositi. Ako nosis novac smije se unijeti $10,000 po osobi ali obavezno prijavi ako nosis novac i imaj papire od banke sa sobom. BTW, Ako ti daju I-94 da ispunis to ti ne treba - dolazis kao new resident i ne ispunjavas I-94. Zna se desiti da stjuardese na avionu to ne znaju.

Kao novi imigrant, imas 10 godina da uneses svoje licne stvari bez placanja carine - http://help.cbp.gov/cgi-bin/customs.cfg ... _topview=1


U prvih mjesec dana bi ti trebalo stici - Welcome to America pismo (nekad i vise kopija sa razlicitim datumima) a ubrzo nakon toga i tvoja zelena karta. Kada dobijes pismo pisace tvoj case number pa mozes na uscis.gov case status online registrovati se i pratiti kada posalju nalog za pravljenje zelene karte.

SSN bi ti trebao doci u roku 10 dana od dana ulaska u zemlju ali se to u praksi ne desava. Sto treba da uradis je sljedece: sa pasosem u kojem ti je viza na koju ce na ulasku u zemlju biti udaren pecat (mislim da ti na vizi samoj vec pise - upon endorsement serves as temporary I-551), rodnim listom ides u lokalni ured SS Administration.

https://secure.ssa.gov/apps6z/FOLO/fo001.jsp ovdje ukucaj postanski kod (ZIP code) mjesta gdje ces biti pa ce ti izbaciti koji ti je najblizi ured
prije toga ispuni http://www.ssa.gov/online/ss-5.pdf obrazac

Dok si tamo mozes traziti da ti isprintaju tvoj novi broj jer ti treba za otvaranje racuna u banci. (Napomena: u banci mozes otvoriti racun i bez SSN - koristice tvoj broj pasosa dok ti ne dodje SSN).
SSN broj ce ti doci u roku 10 dana (obicno i prije).

To apply for a Social Security number:

Complete an Application For A Social Security Card (Form SS-5); and
Show us documents proving:
Immigration status;
Work eligibility;
Age; and
Identity.
Take your completed application and original documents to your local Social Security office .
Anyone age 12 or older requesting an original Social Security number card must appear for an interview at a Social Security office.

Immigration status

To prove your U.S. immigration status, you must show us the current U.S. immigration document, I-94, Arrival/Departure Record, issued to you when you arrived in the United States. If you are an F-1 or M-1 student, you also must show us your I-20, Certificate of Eligibility for Nonimmigrant Student Status. If you are a J-1 or J-2 exchange visitor, you must show us your DS-2019, Certificate of Eligibility for Exchange Visitor Status.

Age

You must present your birth certificate if you have it or can easily obtain it. If not, we can consider other documents, such as a passport or a document issued by DHS, to prove your age.

Identity

Social Security will ask to see a current DHS document. Acceptable documents include:

Form I-551 (includes machine-readable immigrant visa with your unexpired foreign passport);
I-94 with your unexpired foreign passport; or
Work permit card from the Department of Homeland Security (I-766 or I-688B).
We may use one document for two purposes. For example, we may use a DHS work permit as proof of both work eligibility and identity. However, you must provide at least two separate documents.

All documents must be either originals or copies certified by the issuing agency. We cannot accept photocopies or notarized copies of documents.We also cannot accept a receipt showing you applied for the document.

We will mail your card as soon as we have all of your information and have verified your documents.

Keep your Social Security card in a safe place. It is an important document. Do not carry it with you.

Sto se tice vozacke dozvole mozes je koristiti 3-6 mjeseci ali najbolje da cim dobijes SSN ides u DMV i izvadis si novu. Ja sam morala vaditi novu (sa polaganjem) jer moja drzava ne priznaje BH vozacku. Probaj u BiH izvaditi kakav dokaz iz policije da imas vozacku B kategorije od tog i tog datuma i da ti izlistaju driving record (ako imas kakve prekrsaje) i prevedi taj papir. Trebace ti za osiguranje auta inace ces placati vece premije osiguranja jer njihovo osiguranje naravno nije povezano sa nasima da mogu da provjere koliko godina si zaista imao vozacku dozvolu i onda te tretiraju kao ovu americku djecu od 16 godina sto su tek poceli voziti.

Ako imas jos pitanja samo pitaj :-D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#8 Re: Pocetak zivota u USA

Post by melb26sa »

Ponesi rodni list - mozes uzeti nas BH ali ga onda mozes sam prevesti (moram reci da amerikanci npr ne znaju procitati plavi medjunarodni vjencani list a ima prevod za jedno 20 zemalja)! Isto i sa vjencanim listom.

Sto se odjece tice - ja sam poslala svoju zimsku odjecu ali ovdje zaista non-stop imaju neka snizenja, rasprodaje tako da si mozes uzeti odjece jeftino. U svakoj drzavi imas bar jedan outlet raznih prodavnica gdje su stvari jeftinije nego i u robnim kucama pa jos imaju dodatna snizenja.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#9 Re: Pocetak zivota u USA

Post by landlord »

Uh super informacije.. Zahvaljujem mnogo.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#10 Re: Pocetak zivota u USA

Post by Nosferatu »

Polako prijatelju.

Prvo i kljucno sto ti treba je social security number. Postoje 2. Nemoj da se zajebes ko moj stari kad je otisao i ispunio i ispunio social security za one koji ne rade. Dakle, social security number ti je prva i najbitnija stvar. Otvori oci kad budes taj obrazac popunjavao.

Druga stvar je da shvatis proces oko papira. Ne znam kako dolazis, ali 1 godinu dana ne smijes izaci iz USA ako je po programu kojim je vecina ljudi dosla. To je bitno jer je Vancuver jako ljep grad, ali ti ne mozes tamo ici.

Ne znam koliko ti je godina i da li se moras prijaviti u vojsku. Ako ti je izmedju 18-28, moraju te imati u vojnoj nekoj bazi podataka. Ovo je samo zajebancija ali je zajebancija koja ukoliko se ne prijavis, za 5-6 godina kad budes se prijavljivao za drzavljanstvo odbice ti glat prijavu ako vide da se nisi registrovao. Sva objasnjenja tipa - nisam znao, ovo, ono ne pale.


Dobro je sto ides gdje ima nasih ljudi, a i Washington je dobra drzava. Spokane area nije losa. Ja ti ne mogu davati mnogo savjeta ako nisam u regiji u koju ces ici da zivis jer to diktira mnoge stvari zbog toga kad dodjes fino i pazljivo s ljudima, cak i ako su tebi ispod nivoa, a mnogo je takvih, oni opet imaju 10-15 godina iskustva u Americi i od njih trebas pokupiti sljedece informacije:
- gdje da kupis automobil (postoje aukcije na kojima se prodaju automobili polovni, kao i dealer polovnih automobila).
- koji mehanicar nije djubre da te guli kao bananu.
- uz mehanicara obicno idu i druge dvije profesije - doktor i advokat. Ako si mladji vjerovatno ti ne treba doktor, ali advokat ti moze zatrebati.
- cetvrti koji ti treba, ali tek za godinu dana je covjek koji obracunava porez. Vecina nas pokusava naci covjeka koji nastima i navlaci za tebe, da ti sto vise love vrati se na kraju godine.
- ostalo ti trebaju ljudi iz tvoje branshe da ti kazu svoja iskustva i da te malo informisu o tome sta i kako.

Veliki je problem jer dolazis u vrijeme koje je ekonomski nepogodno. Ono malo poslova koje ima, na njih je veliki presing ljudi koji su ostali bez posla. Zbog toga, nemoj da imas grandiozne planove pa da se razocaras za 3 mjeseca. Krenes s malo, svi smo mi dosli s 2 kese i krenuli iz pizzerija ili fabrika.

Sto se tice gardarobe toga u Americi ima bagatela. Najbitnije je da ti odes i vidis koliko prtljaga tebi dozvoljavaju da poneses bez da placas ekstra. I tu su mjere po-ostrene tako da nije vise 2 torbe i ono sto mozes unjeti u avion vec je najcesce sad 1 torba, plus ruksak eventualno u avion. Onda vidi koliko moras doplatiti za 1-2-3 torbe pa se nadji u toj racunici, prva dodatna torba je $20, druga $50, treca $100 - ali ovo su cijene za unutar Amerike ne znam ali mislim da su duple za internacionalni transport. Ja licno ponjeo bih dobro knjigu, album fotografije, ako imas laptop i na njega staviti svu nasu muziku, i onda uzmi 1 najbolju jaknu koju imas zimsku, 1 par cipela koje su udobe, dzevu i par fildzana. ponesi sat, i Musaf. Sve pare zamjeni za dollare ako mozes u Europi kad budes na proputovanju. Zasto u Europi, zato sto je tu dollar manje vrijed nego Euro, pa ces ih dobiti vise. Takodje mozes i kod nas probati, uglavnom ni posto ne donosi pare druge u Ameriku osim dollara. Ovdje nema mjenacnica osim na aerodromima a i tamo je kurs los i moras doplatiti razmjenu i na kraju ispadne to jako losa varijanta.

Kako slati pare. Mislim da je bitnije da ti dodjes i snadjes se malo u prva dva-tri mjeseca. Ja inace ne volim ista da saljem, i po kome, najbolje je ponjeti pare sa sobom, u dzepu kad ides ti u Bosnu ali trebas se strpiti dok se to ne desi. Imas familije i oni ce ici u BiH ovo ljeto. Najbolje da oni ponesu. Bitno je da ako ponesu, da ih neko ne prijavi da nose vise od koliko je dozvoljeno imati na sebi mislim da je to par hiljada dollara. Bilo je i takvih slucajeva, npr. covjek ide u BiH, i dodje mu 15 ljudi koji hoce da nosi novac, uzme od 10, a od 5 nece. Od tih 5 nadje se jedan - i prijavi ga carinskoj sluzbi koja ga cim je dosao na aerodrom uhapsi i sve pare uzme, i zamrzne, pa su onda ljudi morali ici na sudove da dokazuju da su to njihove pare koje je on nosio i slicno, jerbo Amerikanci se boje sema paranja novaca. Zbog toga, najbolje je da tebi to neko iz tvoje familije ili ljepo plati pa se klati al' da ne mislis dje je i sta je.

Sto se tice dokumenata u Americi ti trebaju samo 2. Vozacka i pasos. Pored vozacke postoji identican dokument koji se zove ID card, i koji mozes imati prije vozacke tj. ne moras nista polagati. Odes u Secretary of State i tamo odneses svoj Socijal Security Card (poslace ti karticu sa tvojim brojem) i eventualno ne znam koji je jos dokument vazeci ali mogu ti izdati tu karticu. Vozacki je iz 2 dijela, prvi test - sjednes i odgovoris pitanja. Nisu teska, u Secretary of State ima knjizica koju dobijes besplatno i iz nje ucis da se pripremis za test. Nemoj da osim ako ti nije nuzno uzimas ga na nasem i nemoj niposto da ti neko dadne odgovore i da ih poneses sa sobom. Zato sto cete uhvatiti da prepisujes. To nije neki grdan prestup ali ce onda da te kontaktiraju inspektori i detektivi da vide odakle tebi odgovori i ko to vara njihom sistem uglavnom - jebe te se izadjes, ako ne prodjes dodjes opet za mjesec dana meni se cini, i uzmes opet ispit. Cim polozis pisani ispit i dokazes da imas dobar vid - odmah tu na licu mjesta izdaju ti tkz. Permit. S Permitom mozes "praksati se da vozis" tj. mozes voziti ali mora s tobom biti neko ko ima vozacku dozvolu i da je preko 18 godina. Onda izadjes na ispit koji se sastoji od parkinga i voznje, na parkingu je najteze jerbo ako polozis paralelno parkiranje, izmedju cunjeva, sve drugo je lako. Nemoj da te neke lose navike iz BiH sjebu, nemoj da vozis kao da znas da vozis vec vozi pocetnicki i ako nisi pocetnik, nekad ljude obore samo zato jer se prepotentno ponasaju i prave sitne prestupe koji se nakupe. Poslje toga ides na ulicu i tu se vozis malo, a onda izadjes na auto put, prestrojis se, vozis do sljedeceg egzita i tu izadjes te se vratis na poligon gdje si poceo, sve u svemu gledaj da ispit zakazes u vrijeme kad nema previse prometa u saobracaju, npr. Subota ujutro, i odmorno, relaksirano bez prese, odradis to. Vrlo je lak ispit, a i jako je lako voziti u Americi, najbolje ti je da se malo navikavas na sirinu i takodje da na autoput izadjes par puta, cisto da ti ne bude prvi put da si na autoputu - kad budes polagao. Za polaganje ti treba i automobil. Tako da je najbolje da uzmes auto u kojem znas sve gdje je - jer te moze pitati cake neke oko toga da li mozes otvorit gepek iznutra, da li znas poziciona svjetla, ovo, ono. Uglavnom poenta je da je najbolje da si se s tim automobilom druzio vise nego pola sata prije nego sto si dosao da polazes ispit. I takodje, vidi gdje nasi ljudi polazu, imas danas i nasih instruktora a i ako nema, imas ljude koji su poprlicno nezahtjevni i sami emigranti, pa znaju da ti treba vozacka da bi zaradio kruh.

Ma laka je Amerika bolan, sto se sekiras? Mene to jedino zabrinjava sto ti nisi ni dosao, a vec se nasekirao. Daj zajebi to. Imas prliku, ides u dobru drzavu, sve sto ne poneses ima za kupiti, a ako nema zaboravices i da je bilo. Kad dodjes najbolje ti je cim nadjes posao da preselis i skines se s grbace familije iako je njima svima stalo da se ti snadjes, najbolje ti je zivjeti u apartmanu prvu godinu, potpise se najcesce ugovor na godinu dana, i to je to. Dadnes prednajam 1 mjesec kirije. Vidi sta placaju, jako je to bitno. Npr. kad bi zimi ti platili plin i grijanje ili vodu - to je odmah 100-150 dollara mjesecno koliko bi te kostalo iz dzepa. Sav namjestaj mozes kupiti polovan, ima toga koliko ti bog hoce. Jedino ti krevet treba nov. Kad kupis madrac u Americi, oni ga sami dovezu tebi i neki i montiraju u kuci.

Za banku se ne sekiraj. Najbitnije je da radis. Ako ne radis banka nece da te vidi. Kad pones raditi odes u banku koja ima najvise svojih bransi u tom gradu, i tu otvoris sebi racun, sve je besplatno najsecse, trazi odmah da ti posalju debitnu karticu kuci i mozes takodje direkt deposit da ti odmah plata ide na racun da ne moras kao nasa stara garda koja nikom ne vjeruje pa voli da dobije cek i onda je to ritual nosenja ceka u banku svaki petak, uglavnom gubljenje vremena, takodje vidi da li mozes racune placati online jer ti je tako najlakse, i to je to.

Poslje toga najbitnije je da nadjes jednu prodavnicu nasu za hranu. Toga ima obicno u ghetima gdje je gustoca naseljenosti s nasim velika, a i ako nema imaju Arapske prodavnice ili Istocno-Europse kao Poljske, Ruske i slicno, i unjima ces naci dosta toga sto ti treba. To ti sve zna familija gdje i sta.

Nakon toga prijavi se za 1 kreditnu karticu. Ona ti treba npr. ako hoces automobil da izrentas. Ja je ne koristim ni za sto osim samo za to, ali ako je nemas uvijek nadju nacin da te sjebu tj. da odbiju debitnu karticu koja je - lova na racunu i hoce - kreditnu. To je majmunluk ali radi se o tome da ako nemas para na racunu mozes da ih zajebes, i oni se cuvaju toga.

Jos jedna bitna stavka je da ne pravis sranje sa zakonom, kad dodjes. Ja sam dok sam dobio drzavljanstvo se ekstra cuvao jer sve se to negdje gomila i moze da te stigne kad se najmanje nadas. Vidi kakav je sistem npr. prekrsaja u saobracaju u Washingtonu. U nekim drzavama dobijas poene i kazne novcane. Kad nakupis dovoljno poena mogu ti uzeti vozacku na mjesec, sest ili godinu dana ako si pjan vozio. Kazna za voznju u pjanom stanju je oko $5000 i jos moras raditi u komuni ili ici na conseling tj. placati dodatno lovu da te neko uci kako ne treba da pijes i vozis. Toga se jako dobro cuvaj. Takodje, nemoj pokusavati policiju podmititi i ako te ikad zaustave, najbolje je da priznas da su sve u pravu. Zenama imaju tendenciju da progledaju kroz prste ali muskarcima nece, jedino ako kazes jebi ga jest tako, i onda umjesto da ti pise da si vozio 20 preko moze napisati da je bilo 10 preko limita i slicno. Takodje ako budes mjenjao adrese, ovo je jako bitno, moras prijaviti policiji gdje se selis. Recimo npr. napravis prekrsaj vozio si 20 milja preko speed limita. Oni ti posalju poziv da ides na sud (ne moras, mozes priznati da si vozio toliko i platiti kaznu ili napisati pismo u kojem objasnjavas sta se desilo), ali ako ti oni posalju poziv na sud i ti se ne pojavis na sudu, to odmah konstituise prekrsaj radi kojeg ce ti vrlo rado vozacku suspendirati, a da ti nemas ni blage da si napravio gresku jer si se preselio i do tebe nije nikad doslo avaz da si se preselio. Takodje kad preselis mozes otici i u postu pa njima javiti da si na drugoj adresi, da ti tamo salju svu postu prvih mjesec dana.

Uglavnom, pogrijesices negdje, svi smo mi, iz toga se uci, problem je sto nije nikad greska ista vec je druga neka. Cuvaj kreditnu istoriju, kad malo vec dobijes neke sigurnosti da posao koji imas je posao koji ne mozes izgubiti uzmes kreditnu karticu pa je uredno placas, pa onda trazi neki mali loan 5-10K, pa to vrati, tako da imas istoriju kreditnu kad ti budu trebale pare da kupis kucu.

Uglavnom najgora industrija u Americi je ona osiguravajucih kompanija. To su najgora djubrad i njima je svaki cent koji platis, cent koji neces vidjeti. Kada dodjes, moras osigurati automobil. Postoji ono sto se zove no fault insurance koji je najjeftiniji tj. ako ti nekog udaris, oni ce da plate stetu toj osobi a ti masi usima. To ti je i najbolji insurance ako imas polovno auto. Gledaj da nemas prekrsaja jer ako imas - insurance ide gore. Takodje ako zivis u nekoj regiji koja je poznata po kriminalu - insurance ide gore. Ako imas automobil koji je sportski ili npr. import luxury insurance ide gore.

Na kraju zdravstveno osiguranje. Ovo ti je bitna stavka ako nadjes posao u bransi. Prvi i mali poslovi narucito ako su part-time nece ti nuditi zdravstveno tj. neces ga imati. I ako ga nemas, postoje mjesta gdje mozes otici da se nesto desi npr. county hospitals i slicno. Veliki broj ljudi nasih radi posao samo radi zdravstvenog insurance. Recimo da si privatnik. Jako je tesko prezivjeti i profit napraviti, a jos sad da placas insurance policy - kome je do toga. A onda se desi zivot pa npr. zena ti u kuhinji rasjece ruku dok pravi rucak, i njena operacija kosta 5-10K, koje moras vratiti ili ce te ganjati s advokatima, pa cak i ako ne natjeraju te da isplatis to, mogu ti ostaviti mrlju na kreditnoj istoriji. Ta kreditna istorija nije bitna jednom kad vec budes usao u profesiju i imao pare pri ruci, bitna je medjutim na pocetku, zbog toga gledaj da imas soluciju zdravstvenu, cak i ako nemas osiguranja kazem ti, postoje mjesta gdje ce ti se pruziti pomoc, i gdje su cijene nesto manje i gdje dolazi vecinom stanovnistvo koje nema insurance, takodje postoje i free clinike tj. klinike koje rade 1 sedmicno recimo na volunterskoj bazi u kojima uzimaju ljude bez insurance, tamo ti mogu pomoci ako npr dobijes upalu krajnika. Vecina ljekova koji nisu brandirani kosta $4 za 20-30 pilula recimo nekog antibiotika. I to je bitno ako odes kod ljekara da mu kazes da npr nemas para za neki novi antibiotik koji je bolji ali kosta $150 iz dzepa ako budes morao platiti za ljek. Tako da uvijek trazis generic prescription tj. ljekovi koji nisu vise licencirani i nema niko monopol nad njihovom proizvodnjom.

Jos jedna dobra investicija bi ti bila da kupis sebi GPS cim dodjes u Ameriku jerbo na taj nacin ne mozes da se izgubis nigdje u saobracaju a ako trebas negdje otici, samo ukucas adresu i sljedis GPS. To je najbolja stvar koju mozes kupiti u Americi za $100. Na njemu ne samo da mozes naci mapu vec i benzinsku, banku, bolnicu, hotel, restoran, stadion, recimo da odes iz Washingtona u Californiju. Nisi nikad bio. Poneses samo GPS sa sobom, i ne treba ti nista drugo.

Takodje cellularni telefon. Potpises ugovor na 2 godine, ovdje navece i preko vikenda se ne broje minuta ali po danu da, gledaj da uzmes najjeftiniji plan koji imaju kompanije koja ima najbolji coverage, vidi s ljudima kad dodjes ko ima recimo T mobile, ko Verizon ko AT&T.

Evo ti knjiga jedna
http://rapidshare.com/files/168716321/F ... _State.zip
Image
Image
http://rapidshare.com/files/169196876/07se3.zip
Image
http://rapidshare.com/files/168789065/D ... 609011.rar
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#11 Re: Pocetak zivota u USA

Post by landlord »

@Nosferatu Ma nisam se bolan nasekirao, samo volim da sam informisan i otprilike da vladam situacijom koliko je to moguce. Pogotovo kad ides tako daleko.
Ja sam kupio karte i rekli su mi da mozemo nositi supruga i ja po 2 kofera, oko 23 KG svaki i rucni prtljag po 8 KG, u ovo mora biti ukljucen i laptop.

30 mi je godina, takod a se ne moram javljati u taj odsjek za vojsku. A sa ovim godinama, mislim da sam manje sklon nekim glupostima nego sto je covjek sklon kad je mladji.

Puno ti hvala, ovi vasi savjeti su mi zlata vrijedni.

poz.

EDIT: Ne znam kojim programom vecina ljudi dolazi, ja sam dobio green card na lutriji. Tako da ja cim udjem u USA, mogu odmah izaci. Mislim da za mene ne vazi to da godinu dana ne smijem izaci.
User avatar
vakatjekravumuzti
Posts: 1
Joined: 19/03/2009 15:16

#12 Re: Pocetak zivota u USA

Post by vakatjekravumuzti »

E ovako, kao prvo cestitam ti sto si uspjeo izganjati vizu za ameriku. Kao drugo, zelim tebi i tvojoj porodici sve najbolje u odabranoj zemlji i puno srece. Kao trece, ja ti mogu reci samo jedno, a vidim niko se dosad nije sjetio pa ti rekao, da ti ustvari dolazis u jednu zemlju koja ce te toliko oduseviti na pocetku tvog boravka, a onda par godina kasnije ( da, treba vremena da prodje dok skontas ovo ) vidjeti ces da je citava ova drzava jedna ogromna farsa, tj. masina za pravljenje para i oduzimanje para od ljudi kao sto smo ti i ja dakle obicnih smrtnika. Da ti ja nebi puno palamudio, to sto govorim se nemoze rijecima docarati, vec se mora na svojoj kozi osjetiti, dakle doci, zivjeti, vidjeti i onda zakljuciti. U svakom slucaju bit ce ti zao sto si ikad otisao, ali moras to sam skontati. Ovdje samo dobro prodju oni sto u Bosni nikad nista nisu imali, iz neke zveke dosli gdje su prije cuvali ovce, pa sad vozaju skupa auta i imaju kuce na kredu, misle da su osvojili svijet. Ili oni opiceni, koji ma je svejedno gdje su. Ali otom potom. Nemoj mislit da je sve ovako kako ja kazem da jeste, to je sve osobno iskustvo, ali se u sustini sve svodi na ovo sto sam ranije rekao. Ko jos nije to vidio, mozda mu treba vremena da uvidi situaciju. Bilo kako bilo God bless USA a jebes zemlju koja Bosne nema...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#13 Re: Pocetak zivota u USA

Post by melb26sa »

Za promjenu adrese se ispunjava forma AR-11 http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/ ... f3d6a1RCRD

Apsolutno je vazno da prijavis svaku promjenu adrese zbog drzavljanstva jer traze da im navedes sve adrese na kojima si boravio u odredjenom periodu. Za drzavljanstvo se mozes prijaviti 90 dana prije 5 godisnjice svoje zelene karte (pisace na kartici resident since: mm/dd/yyyy pa na to dodja 5 godina i skini 90 dana).

Za unos novca:
How much currency / money / monetary instruments can I bring into the U.S.?

Question
How much currency / money / monetary instruments can I bring into the U.S.?

Answer
There is no limit on the amount of money that can be taken out of or brought into the United States. However, if a person or persons traveling together and filing a joint declaration (CBP Form 6059-B) have $10,000 or more in currency or negotiable monetary instruments, they must fill out a "Report of International Transportation of Currency and Monetary Instruments" FinCEN 105 (former CF 4790).

If assistance is required, a Customs and Border Protection (CBP) officer can help with filling out the form.

Please be aware, if persons traveling together have $10,000 or more, they cannot divide the currency between each other to avoid declaring the currency.

For example, if one person is carrying $5,000 and the other has $6,000, they have a total of $11, 000 in their possession and must report it on a FinCEN 105. If a person or family fails to declare their monetary instruments in amounts of over $10,000, their monetary instrument(s) may be subject to forfeiture and could result to civil and criminal penalties.

The FinCEN 105 can be obtained prior to traveling or when going through CBP.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#14 Re: Pocetak zivota u USA

Post by Šeha »

vakatjekravumuzti wrote:E ovako, kao prvo cestitam ti sto si uspjeo izganjati vizu za ameriku. Kao drugo, zelim tebi i tvojoj porodici sve najbolje u odabranoj zemlji i puno srece. Kao trece, ja ti mogu reci samo jedno, a vidim niko se dosad nije sjetio pa ti rekao, da ti ustvari dolazis u jednu zemlju koja ce te toliko oduseviti na pocetku tvog boravka, a onda par godina kasnije ( da, treba vremena da prodje dok skontas ovo ) vidjeti ces da je citava ova drzava jedna ogromna farsa, tj. masina za pravljenje para i oduzimanje para od ljudi kao sto smo ti i ja dakle obicnih smrtnika. Da ti ja nebi puno palamudio, to sto govorim se nemoze rijecima docarati, vec se mora na svojoj kozi osjetiti, dakle doci, zivjeti, vidjeti i onda zakljuciti. U svakom slucaju bit ce ti zao sto si ikad otisao, ali moras to sam skontati. Ovdje samo dobro prodju oni sto u Bosni nikad nista nisu imali, iz neke zveke dosli gdje su prije cuvali ovce, pa sad vozaju skupa auta i imaju kuce na kredu, misle da su osvojili svijet. Ili oni opiceni, koji ma je svejedno gdje su. Ali otom potom. Nemoj mislit da je sve ovako kako ja kazem da jeste, to je sve osobno iskustvo, ali se u sustini sve svodi na ovo sto sam ranije rekao. Ko jos nije to vidio, mozda mu treba vremena da uvidi situaciju. Bilo kako bilo God bless USA a jebes zemlju koja Bosne nema...
Ja ti ovo nisam rekao ne zato sto se nisam sjetio nego zato sto se apsolutno ne osjecam ovako. Da se osjecam ovako odavno bih se vratio u Bosnu ili otisao negdje drugo.

Po meni jedina istina u ovom citiranom postu je da je sve subjektivno i da je zivot u Americi ono sto sam napravis od njega. Moze ti biti fino, moze ti biti ruzno ali kako god ti bilo bices sam zasluzan za to.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#15 Re: Pocetak zivota u USA

Post by melb26sa »

landlord wrote:@Nosferatu Ma nisam se bolan nasekirao, samo volim da sam informisan i otprilike da vladam situacijom koliko je to moguce. Pogotovo kad ides tako daleko.
Ja sam kupio karte i rekli su mi da mozemo nositi supruga i ja po 2 kofera, oko 23 KG svaki i rucni prtljag po 8 KG, u ovo mora biti ukljucen i laptop.

30 mi je godina, takod a se ne moram javljati u taj odsjek za vojsku. A sa ovim godinama, mislim da sam manje sklon nekim glupostima nego sto je covjek sklon kad je mladji.

Puno ti hvala, ovi vasi savjeti su mi zlata vrijedni.

poz.

EDIT: Ne znam kojim programom vecina ljudi dolazi, ja sam dobio green card na lutriji. Tako da ja cim udjem u USA, mogu odmah izaci. Mislim da za mene ne vazi to da godinu dana ne smijem izaci.
@landlord, za put ako je sve medjunarodni let - nema prekida puta od 24 sata i vise ne placas nista za prtljag. Moja kolegica je dosla iz SA u NY pa tu bila par dana i onda nastavila za Chicago. Trazili su joj da plati za prtljag.

Ako ides van US ali prije toga moras iz Seattlea do Chicaga pa tek onda za Minhen (znaci nije direktan international flight) onda ces platiti po torbi od $10-15 za prvu a $20 i vise za drugu zato sto je prva dionica puta domestic a tek druga international.

Sto se tice programa dolaska - ja sam dosla u zemlju krajem maja 2007, bili u posjeti 15 dana i nazad u Bosnu da zavrsimo sa poslovima muz i ja - on se vratio u novembru u USA ja dosla sredinom decembra. Jedino sto su me pitali na granici je koliko sam bila van zemlje - taman ispod 6 mjeseci a i jos s njim bila na deploymentu - nikakvih problema.

Predugo izbivanje van USA je problem za drzavljanstvo - ima vodic za naturalizaciju koji objasnjava sta i kako - ne znam detalje jer ja cu ici na svoju nakon 3 umjesto 5 godina. Ako ces izbivati izvan zemlje duze od godinu dana onda se predas aplikaciju za re-entry permit I-131 (vazi dvije godine). http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf Naturalization Guide

Inace, stivo za citanje ako ti nisu dali u ambasadi: http://www.uscis.gov/files/nativedocuments/M-617.pdf Welcome to the United States: A Guide for New Immigrants
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#16 Re: Pocetak zivota u USA

Post by corolla02 »

landlord wrote:@Nosferatu Ma nisam se bolan nasekirao, samo volim da sam informisan i otprilike da vladam situacijom koliko je to moguce. Pogotovo kad ides tako daleko.
Ja sam kupio karte i rekli su mi da mozemo nositi supruga i ja po 2 kofera, oko 23 KG svaki i rucni prtljag po 8 KG, u ovo mora biti ukljucen i laptop.

30 mi je godina, takod a se ne moram javljati u taj odsjek za vojsku. A sa ovim godinama, mislim da sam manje sklon nekim glupostima nego sto je covjek sklon kad je mladji.

Puno ti hvala, ovi vasi savjeti su mi zlata vrijedni.

poz.

EDIT: Ne znam kojim programom vecina ljudi dolazi, ja sam dobio green card na lutriji. Tako da ja cim udjem u USA, mogu odmah izaci. Mislim da za mene ne vazi to da godinu dana ne smijem izaci.
Super i sve cestitke od mene takodjer tebi i tvojima.
:)

Vidim ovdje je dosta ljudi dosta korisnih informacija iznjelo.
Ja samo mogu da potvrdim da ti je novi SNN broj prvi prioriti kad stignes ovamo i food stamps card, tebi i supruzi. Sve ostalo nakon tog ce doci na svoje mijesto, vozacka, trajniji smjestaj, posao, kreditna historija, itd itd.
Vidim ides u Washington state, sto je jedna od boljih statea uposte u Americi.
Uglavnom ponesi sve sto mozes, ali nemoj nositi nesto sto ti nije vrijedno, nesto sto je ovdje bagatela npr.garderoba, vidim laptop nosis!? Hellooooo!?? Moram malo na engleskom.
Bolje ti je nositi kasike, viljuske, tanjire, dzezvu za kahve, dakle nesto sto ti treba svaki dan. Ovamo ima svega na pretek, ali posto ces pocinjati sa nule onda sve se placa, sve ide iz tvog dzepa.
Nemoj me pogresno shvatiti, ovdje je sva dobra roba i skupa ali za pocetak samo da imas osnovno i neophodno sto je najcesce finansijski prihvatljivo.
Kad se samo sjetim sta smo mi sve prenijeli
:D
Takodjer tvoja edukacija, dobro je sto nosis dokumente ali gledaj da su zapakovani u official koverti od strane skole. Takodjer imaj prepis ocjena unutra sto od srednje skole sto faxa ako imas. Dobro je imati nekolike kopije takodjer. Zapamti sve treba da bude neodpakovano i u originalnoj koverti. Sad koliko ce biti validna, o tom po tom.
Sretan Put i bez sekirancije!
Toliko za sad

P.S.
Jos samo da pitam Imas li sponzora odredjenog, odnosno kome ides na teret isprva?
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#17 Re: Pocetak zivota u USA

Post by melb26sa »

corolla02 wrote:
Super i sve cestitke od mene takodjer tebi i tvojima.
:)

Vidim ovdje je dosta ljudi dosta korisnih informacija iznjelo.
Ja samo mogu da potvrdim da ti je novi SNN broj prvi prioriti kad stignes ovamo i food stamps card, tebi i supruzi. Sve ostalo nakon tog ce doci na svoje mijesto, vozacka, trajniji smjestaj, posao, kreditna historija, itd itd.
Vidim ides u Washington state, sto je jedna od boljih statea uposte u Americi.
Uglavnom ponesi sve sto mozes, ali nemoj nositi nesto sto ti nije vrijedno, nesto sto je ovdje bagatela npr.garderoba, vidim laptop nosis!? Hellooooo!?? Moram malo na engleskom.
Bolje ti je nositi kasike, viljuske, tanjire, dzezvu za kahve, dakle nesto sto ti treba svaki dan. Ovamo ima svega na pretek, ali posto ces pocinjati sa nule onda sve se placa, sve ide iz tvog dzepa.
Nemoj me pogresno shvatiti, ovdje je sva dobra roba i skupa ali za pocetak samo da imas osnovno i neophodno sto je najcesce finansijski prihvatljivo.
Kad se samo sjetim sta smo mi sve prenijeli
:D
Takodjer tvoja edukacija, dobro je sto nosis dokumente ali gledaj da su zapakovani u official koverti od strane skole. Takodjer imaj prepis ocjena unutra sto od srednje skole sto faxa ako imas. Dobro je imati nekolike kopije takodjer. Zapamti sve treba da bude neodpakovano i u originalnoj koverti. Sad koliko ce biti validna, o tom po tom.
Sretan Put i bez sekirancije!
Toliko za sad

P.S.
Jos samo da pitam Imas li sponzora odredjenog, odnosno kome ides na teret isprva?
Ja se izvinjavam corrolla ali FOOD STAMPS? Jedan od uslova imigracije je da neces biti na grbaci svojoj novoj drzavi i kao novi imigrant uopste ne mozes dobiti food stamps - http://www.fns.usda.gov/fsp/Rules/Memo/02/POLIMGRT.HTM

Nositi tanjire kad ih mozes kupiti budzasto? Znaci treba da plati XXX KM za dodatni prtljag za nesto sto moze kupiti u walmartu.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#18 Re: Pocetak zivota u USA

Post by landlord »

@corolla: Imam sponzora, tj. osobu koja mi je poslala I-134 Affidavit Of Support, na kojem pise da ce me primiti na stan i hranu dok supruga i ja ne nadjemo posao.
Laptop nosim jer je nov, i na njemu su mi slike, muzika, filmovi, projekti koje sam radio do sada.. i sl.

@melb prelistao sam to stivo, a i znao sam to za reentry permit ako ides duze od godinu dana van USA. Puno ti hvala na informacijama.

Interesuje me jel neko radio nostrfikaciju diplome? Kako ide ovaj proces?


Hvala svima zaista na jako korisnim informacijama. Jako puno sam saznao novih i korisnih stvari koje mi nisu bile jasne.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#19 Re: Pocetak zivota u USA

Post by melb26sa »

landlord wrote:@corolla: Imam sponzora, tj. osobu koja mi je poslala I-134 Affidavit Of Support, na kojem pise da ce me primiti na stan i hranu dok supruga i ja ne nadjemo posao.
Laptop nosim jer je nov, i na njemu su mi slike, muzika, filmovi, projekti koje sam radio do sada.. i sl.

@melb prelistao sam to stivo, a i znao sam to za reentry permit ako ides duze od godinu dana van USA. Puno ti hvala na informacijama.

Interesuje me jel neko radio nostrfikaciju diplome? Kako ide ovaj proces?


Hvala svima zaista na jako korisnim informacijama. Jako puno sam saznao novih i korisnih stvari koje mi nisu bile jasne.
Sto se nostrifikacije tice, ja sam poslala svoje transkripte na evaluaciju (samo ocjene, ne i opise predmeta) ECE http://www.ece.org/
Dobila papir na kojem pise da je moja diploma ekvivalentna BA in English i to je to. Poslodavac je nikada nije trazio.
Upozorenje za ove ECE - odmah ce ti preporuciti (nakon sto im posaljes sve papire) da ides na skuplju opciju procesa pa da im jos saljes opise predmeta (a kod nas su to bili opisi na tri strane) - meni rekli kao univerzitet tako trazi (jer sam htjela na jedan postdiplomski program) -- kontaktiram univerzitet a oni kazu ne, samo osnovno nam treba - posaljem ovima iz ECE da nista vise od zahtjevanog i placenog ne dopustam da rade i onda su popustili.

Imas jos i WES http://www.wes.org/ isto rade.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#20 Re: Pocetak zivota u USA

Post by ladyblue18 »

vakatjekravumuzti wrote:E ovako, kao prvo cestitam ti sto si uspjeo izganjati vizu za ameriku. Kao drugo, zelim tebi i tvojoj porodici sve najbolje u odabranoj zemlji i puno srece. Kao trece, ja ti mogu reci samo jedno, a vidim niko se dosad nije sjetio pa ti rekao, da ti ustvari dolazis u jednu zemlju koja ce te toliko oduseviti na pocetku tvog boravka, a onda par godina kasnije ( da, treba vremena da prodje dok skontas ovo ) vidjeti ces da je citava ova drzava jedna ogromna farsa, tj. masina za pravljenje para i oduzimanje para od ljudi kao sto smo ti i ja dakle obicnih smrtnika. Da ti ja nebi puno palamudio, to sto govorim se nemoze rijecima docarati, vec se mora na svojoj kozi osjetiti, dakle doci, zivjeti, vidjeti i onda zakljuciti. U svakom slucaju bit ce ti zao sto si ikad otisao, ali moras to sam skontati. Ovdje samo dobro prodju oni sto u Bosni nikad nista nisu imali, iz neke zveke dosli gdje su prije cuvali ovce, pa sad vozaju skupa auta i imaju kuce na kredu, misle da su osvojili svijet. Ili oni opiceni, koji ma je svejedno gdje su. Ali otom potom. Nemoj mislit da je sve ovako kako ja kazem da jeste, to je sve osobno iskustvo, ali se u sustini sve svodi na ovo sto sam ranije rekao. Ko jos nije to vidio, mozda mu treba vremena da uvidi situaciju. Bilo kako bilo God bless USA a jebes zemlju koja Bosne nema...
Mislim da nije uredu ovako nekoga da kazem prepadati.Narocito nekoga ko jos nije posteno ni dosao tamo.I pokusati da ga se pokoleba.
Zivot ce ti biti lijep onoliko koliko ga ti sam sebi lijepim napravis.
Tvoje misljenje je tvoje misljenje, i uopste ne znaci da ce tako biti i drugome.
Svaka osoba je individua za sebe, i svako ce imati drugacije iskustva i misljenja iz neke drzave bilo da se radi o USA-u ili Nigeriji npr.

Tebi @landlord sretno i uspjesno nek bude :thumbup: Nemas pojma koliko ti zavidim :) :mrgreen:
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#21 Re: Pocetak zivota u USA

Post by corolla02 »

landlord wrote:@corolla: Imam sponzora, tj. osobu koja mi je poslala I-134 Affidavit Of Support, na kojem pise da ce me primiti na stan i hranu dok supruga i ja ne nadjemo posao.
Laptop nosim jer je nov, i na njemu su mi slike, muzika, filmovi, projekti koje sam radio do sada.. i sl.

@melb prelistao sam to stivo, a i znao sam to za reentry permit ako ides duze od godinu dana van USA. Puno ti hvala na informacijama.

Interesuje me jel neko radio nostrfikaciju diplome? Kako ide ovaj proces?


Hvala svima zaista na jako korisnim informacijama. Jako puno sam saznao novih i korisnih stvari koje mi nisu bile jasne.


Hey, ne znam mozda je @melbSa upravu i kako je sad, ali svi mi sa I-94 Card smo mogli ponijeti po dvije torbe sveka i svacega, i bili bi na wealfare odredjeni period dok se ne snadjemo. A ja sam imao zajedno sa svojim starcima pola-sponzora moga brata. Helem, ne boli pitati za food stamps i nesto kesha, mozda te i slijeduje ili ce to ostati kod sponzora.
Sto se tice diplome, kako je vec neko drugi rekao ovdje, dobro ju je imati, ali opet zajedno sa ocjenama iz predmeta i u zapecaceno/original koverti.
Ovdje postoje institucije koje se bave prevodom i evaluacijom tvojih ocjena/diplome. Ja licno sam ih spremao na ovu addressu mada znam da ih ima i vise nation wide.
Pa evo ti malo homeworka dole:

http://www.jsilny.com/html/services.htm

P.S.
...I ja da sam na tvom mijestu bih prodao taj laptop pri polasku, ali vidi sam
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#22 Re: Pocetak zivota u USA

Post by melb26sa »

Corrolla, ne znam preko kojeg programa si dosao u USA ali osim za azilante, izbjeglice i mozda osobe sa privremenim statusom (ratom zahvacena podrucja tipa Darfur) nemas opciju dobivanja food stamps. Pravilo je da tvoj sponzor potpisuje sa vladom ili I-134 ili I-864 (vecinom porodicna kategorija viza) ugovor u kojem se kaze da ako imigrant dobije pomoc od drzave drzava moze doci naplatiti od sponzora sto je potrosila na imigranta. Znaci nema food stamps.
Ugovor je takav da sponzor mora pokazati da ima 125% prihoda iznad poverty line za obezbjedjenje potreba imigranta i ostatka svoje porodice - znaci za 2 osobe to je oko $20,000. Izuzetak su porodice gdje je jedan clan u vojsci gdje samo traze 100% above poverty line.

Evo ovogodisnja lista

http://www.uscis.gov/files/form/I-864P.pdf
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#23 Re: Pocetak zivota u USA

Post by shadow »

Buraz, mojne se bezze peglati s garderobom, znam da ne mozes doci bas gologuz :D pa ponesi samo osnovno, ovdje je garderoba dzabalesku. Obavezno ponesi sve dokumente, ponesi stvari sentimentalne vrijednosti (recimo slike i sl.) i naravno ponesi lovu. Rekli su ti vec da do cenera mozes ponijeti bez ispunjavanja papirologije a preko cenera ispunis formular, nije nikakva frka, pregledaju te, prebroje lovu i puste. Ako nosis neku bas veliku cifru ne bi bilo lose da imas papire o porijeklu novca. Druga, jos bolja varijanta je da u Sa nadjes nekog ko ima devizni racun i da ti tu lovu sibne ovamo "wire transferom"jer je provizija na devizni racun mizerna (0.2%) a suma je neogranicena.
Ne brini, jest kriza ali sljake ima i prvih par godina ce ti sigurno biti zanimljivo. Kasnije je do tebe..good luck :)
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#24 Re: Pocetak zivota u USA

Post by corolla02 »

landlord wrote:@corolla: Imam sponzora, tj. osobu koja mi je poslala I-134 Affidavit Of Support, na kojem pise da ce me primiti na stan i hranu dok supruga i ja ne nadjemo posao.
Laptop nosim jer je nov, i na njemu su mi slike, muzika, filmovi, projekti koje sam radio do sada.. i sl.

@melb prelistao sam to stivo, a i znao sam to za reentry permit ako ides duze od godinu dana van USA. Puno ti hvala na informacijama.

Interesuje me jel neko radio nostrfikaciju diplome? Kako ide ovaj proces?


Hvala svima zaista na jako korisnim informacijama. Jako puno sam saznao novih i korisnih stvari koje mi nisu bile jasne.
OK, nego reci ti meni jesil si se ti naoruzao web stranicama koje ti mogu koristiti, dati informaciju, nesto nauciti, kad dodjes ovamo i tako to!?
Mozda ovi dijasporci/amerikanci mogu jos pomoci?
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#25 Re: Pocetak zivota u USA

Post by landlord »

Pa dosta informacija sam dobio, dosta web stranica pretrazio.

Za trazenje poslova sam nasao:

- monster.com
- career builder
- hot jobs
- indeed.com
- craigslist

Takodjer siteovi za trazenje stanova:

- rent.com
- apartments.com
Opet craigslist

Gledao sam dio u koji idem na city-data forumu. Ono kao sta ljudi preporucuju koji dio grada i sl.
Poprilicno sam se spremio.. Naravno svaka dodatna informacija je dobro dosla.

P.S. Nikako ne mogu da nadjem neku stranicu nase dijaspore u USA, a pogotovo ne u Seattleu. Jesu bas svi okrenuti sami sebi ili ..?
Post Reply