Pocetak rata u Sarajevu

Locked
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#901 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

VjecitiStudent wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
VjecitiStudent wrote:Ko smo mi da bilo kome lekcije držimo?
Nakon svega što smo preživjeli, za Palestinu smo ove godine jedva uspjeli da skupimo jebenih 30 000 maraka.
zbog neimastine i straha od vrlo izvjesne zloupotrebe, rekao bih.
Nije to po mahalama skupljano, već je ovo bila "državna" pomoć, općine, grad i kanton Sarajevo su skupljali novac za Palestinu.
Ni za dvije garaže nisu uspjeli skupiti.
Ma druze ni ne treba davati pare hamasu.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#902 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by internazionale »

_BataZiv_0809 wrote:
VjecitiStudent wrote:
VjecitiStudent wrote:Ko smo mi da bilo kome lekcije držimo?
Nakon svega što smo preživjeli, za Palestinu smo ove godine jedva uspjeli da skupimo jebenih 30 000 maraka.
Nije to po mahalama skupljano, već je ovo bila "državna" pomoć, općine, grad i kanton Sarajevo su skupljali novac za Palestinu.
Ni za dvije garaže nisu uspjeli skupiti.
Ma druze ni ne treba davati pare hamasu.
Kad debil ocjenjuje kome treba pomoci
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#903 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Zokipfc »

dudlov wrote:Dva sata video materijala o Sarajevu 1992. godine

https://www.youtube.com/watch?v=Tpd1BOS ... freload=10
Sta se desava na 14:00?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#904 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Dozer »

Valjda Jukini plijene vozilo za potrebe vojske i rata :) Nidje veze, naravno.

A, evo kako i danas pricaju "braca" tamo o tim pocecima :D

dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#905 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dezurni_ucenik »

Nisam znao da je Emir Hadziha... bio u HVO. Jebo sebe, pa i tada je bio hrvatsko cvijece. Samo sto je sada pusku zamjenio sa putovnicom.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#906 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Zokipfc »

Dozer wrote:Valjda Jukini plijene vozilo za potrebe vojske i rata :) Nidje veze, naravno.

A, evo kako i danas pricaju "braca" tamo o tim pocecima :D

Svira 'Das ist Walter', a prikazuju Istocno Sarajevo :-)
Medo-NO
Posts: 11
Joined: 03/02/2017 20:09

#907 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Medo-NO »

Koliko samo tuznih prica, i jos tuznijih sudbina... :sad:
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#908 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by zunazu »

kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#909 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kiligonzales »

Nomo wrote:
dječak sa šibicama wrote:Miteran je francuski socijalist, oko njega i njegove stranke je u prethodnih 20-ak godina bilo dosta afera, ali valjda moras zivjeti u Francuskoj da bi sve konce pohvatao.

Zanimljiva mi je engleska politika, kako to da je John Major bio toliki zagovornik prosrpske politike (i nije cudno u sustini, London je uvijek preko Beograda ostvarivao svoje ciljeve na Balkanu) kada je njegova prethodnica, takodje Torijevka, dakle istoj stranci pripadaju, Margaret Thatcher, otvoreno zahtjevala i zagovarala vojnu akciju protiv Milosevica, jos u vrijeme rata u Hrvatskoj `91.

Thatcherka i Major su se vise puta sukobili oko pitanja embarga na uvoz oruzja, ona je zahtjevala da se embargo ukine, dok je Major kao engleski premijer striktno bio protiv.

Englezi su nam poslali vec prilicno zaboravljenog lorda Owena (po meni neshvatljivo, da je taj lik zaboravljen od nase javnosti) koji je sa podsmijehom u sred Sarajeva porucivao da nikakve vojne intervencije nece biti i u kuloarima zagoavaro "real politiku" tacnije "neka se plemena pobiju medjusobno, pa ko pobijedi, cestitacemo mu". A dobro su znali da su Srbi jaci, bas zbog embarga na uvoz oruzja.

Sta mislite, bi li Thatcherka, da je u to vrijeme bila engleska premijerka, govorila ono sto je govorila "gradjanka Thatcher", ili bi i ona (morala) slijedila politiku koju je slijedio Major.

Inace je primjetno da neki od tih medjunarodnih zvanicnika, dok su na funkciji, djeluju kao roboti koji papagajski ponavljaju isprazne floskule, a kad napuste funkciju onda im valjda proradi savjest ili sta, pa otvore dusu.. poput bivse glasnogovornice haaskog suda, Hartmann, ona je prakticno posvjedocila da taj sud veze nema sa pravdom a ni sa pravom previse.

Pitam se samo, imaju li dusu Yasushi Akashi (znam da je govance japansko izjavio kako UN jeste kriv za Srebrenicu, ali je oprao svoje ime okrivljujuci sve ostale), ona Sadako Ogata, ili mozda Boutros Boutros Ghali, dodje li njima kad na san neko od one djece za ciju su smrt indirektni krivci a cijelo su se vrijeme samo blentavo smijali. Ne mora bosansko dijete, moze i ruandsko, somalsko, bilo koje.
:thumbup:
Ima jedan dobar citab vezan za britansku ulogu u ratu zove se "Unfinest Hour: Britain and the Destruction of Bosnia". Kod nas se u fragmentima pojavilo par dijelova knjige, najcesce u medijima.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#910 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kiligonzales »

Srbi su se krenuli ukopavati jos 1991 po BiH, a i oko Sarajeva, cementirajuci svoju poziciju za rat. Za njih je Sarajevo bilo mjesto koje se mora staviti sto prije u omcu, te onemoguciti ARBiH da iz Sarajeva kao glavnog i najmnogoljudnijeg grada pokrece bilo kakve akcije protiv vojske RS. Sto se prakticno u praksi i obistinilo jer nijedan pokusaj deblokade, bez obzira na mnogoljudnost prvog korpusa nije davao dobre rezultate.

Ima jedan sjajan dokumentarac, odlicno obavjestenih Janeza, koji vrijedi pogledati, a govori o karakteru rata u BiH i pripremi Srba za rat:
https://www.youtube.com/watch?v=j7wH94hf7dQ
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#911 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by kiligonzales »

VjecitiStudent wrote:
zateznistub wrote:
VjecitiStudent wrote:+ npr. skladište u Faletićima, gdje je bilo smješteno svo naoružanje TO Sarajeva, i koje je ispražnjeno ispred nosa "organizatora otpora".
Da je to skladište bilo uzeto, tok rata u Sarajevu bi bio potpuno drugačiji.
ne pretjeruj. Fino je malo ranije decidno objašnjeno da mi ni petrde ne bi mogli izvući iz Faletića.
Jah ... moglo se ući u Pretis, duboko na onoj strani, a nije moglo stići do Faletića.
U aprilu 1992. je bio potpuni haos na onoj strani, ništa od opisanih mitraljeskih gnijezda, haubica, minobacača, ... još uvijek nije bilo raspoređeno.
Cuj kod Srba bio haos. JNA im profesionalno osigurala prostor i izvukla se na repovima politike iz Sa. Jos 1991. Borislav Jovic je govorio o tome kako su Srbima osigurali prostor samo u BIH sa 80 hiljada JNA vojnika, ne pominjuci domicilne Srbe. Sarajevo su jos 1991. poceli lagano opkoljavati vjezbama JNA vojske, da bi zimu 1991 i 1992 sve intenzivnije radili na ukopavanju polozaja oko Sa.
dudlov
Posts: 1913
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#912 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

zunazu wrote:
jako potresno
Kadi78
Posts: 5
Joined: 03/03/2018 22:44

#913 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Kadi78 »

Vidim da je teme skoro otisla u zaborav,redovno listam vas forum inace sam Bosnjak iz Sandzaka tacnije Np.Najpotresnije od svega mi je bilo citat sve ove postove kako ste to doziveli,inace godinama prelistavam net o zbivanjima o desavanju u ratu,tom nesrecnom ratu za nas Bosnjake i dosta mi je krivo prepucavanje izmedju Bosnjaka,tipa ko je kriv,pa ono moglo se izbeci,mogli smo bolje proci.Moje skromno misljenje je da je sve to bilo izrezirarano davno pre slucaja svatova davno pre marta 1992 godine.Tada sam imao skoro 14 godina ali se odlicno secam 90tih,kako i ne bih,moj rodjeni brat je bio u Hrvatskoj u JNA sa 18 godina.posle 3 meseca neznanja o njemu od jula 1991 do oktobra saznali da je ranjen i kako tako ne znam ni ja sam vise moji su ga izvukli iz tog pakla da bi posle relativnog oporavka dobio poziv da se leci u BG, ali fool jer je bila prevara zvali ga da opet ide na ratiste,kako tako pobegao odatle glavom bez obzira,nikada ga vise nisu trazili,zato nemojte odmah pisati ako ce vec neko komentarisati da sam Sandzo ovo ono,znam dosta Bosnjaka tamo da je Sandzakljije krivilo za rat sto ej totalna nebuloza,jer je mnogo momaka tamo poginulo odavde braneci Bosnu,moj prvi komsija je sa 21 godinu 94te poginuo kod Konjica kao primer.Nama Bosnjacima je izgleda najveca osobina ta nasa naivnost,verovalo se da se nece nista desti do zadnjeg,ovi drugi se vec uveliko spremali.mnogo mi je tesko bilo slusat i tada na vestima,secam se radia slobodne evrope kojeg sam hvatao svake noci da cujem sta se zbiva tamo jer ovamo masinerija niej davala objektivne izvestaje...secam se mnogo izbeglica iz Bosne tada koje smo oberucke prihvatili i pomogli koliko smo mogli,secam se i tenkova nad mojim gradom sa uperenim cevima ka grada i delimicno znam kakav je to osecaj ,ali ko zna,nismo im mozda bili zanimljivi ili smo bili sledeci..hvala BOGU nije se desilo ono sto se tamo desilo..i nekako sa tugom citam ta prepucavanja,jer meni je stalno u glavi ona cifra od 1600 dece poginulih u opsadi Sarajeva..stresem se od te brojke ,skoro 12000 poginulih..jednostavno Bosnjaci nisu bili spremni na sve to..sta je mogao Alija a.r uciniti sa par pusaka na pocetku rata?To bi se sve desilo i bez otpora isa otporom...nisam normalno upucen u to sve kao vi koji ste sve vi doziveli..al jedno je sigurno ,svadjama nista necemo postici,Bosnjaci nikad vise razjedinnjeniji kako u Bosnu tako i ovde u Sandzaku,iskreno mi se razlikujemo,mi zivimo ovde i dalje sa njima,ali u mom gradu od 120000 stanovnika mozes nabrojati na prste mesovitih brakova,ne kazem ovo sa podrozenjem prema vama vec hocu reci da je tamo mnogo bilo komplikovanje,recimo reci da se to pre rata skoro pa i nije gledalo ko je ko...mislim da 90te treba da teraju da gledamo i vi i mi..i te price o nekom pacifizmu i takvim pricama ne piju vodu bar stose mene tice,treba svakih 50 godina da nam prepolove brojno stanje i mi cemo i dalje pricat da ima dobih tamo...sto se mene tice nema ,niti se druzim sa njima nti prijateljim,za nesrecu zivim tu gde zivim...ali tako ce uvek biti,nima nikad ne treba verovati,daidzu moje mejke je u SA prvi komsija ubio toga se secam...pametnom dosta...ne zamerite ako sma nesto lose napisao ,nisam imao nameru..selamim svu moju bracu u Bosni..ja nju gledam kao majku,navijam u sportovima samo za Bosnu,samo da se drzimo zajedno,sto maje svadje mnogo bi jaci bili
User avatar
karanana
Posts: 47211
Joined: 26/02/2004 00:00

#914 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by karanana »

sjo teksta. udari pokatkad space a i enter tipku bate, tesko se cita vako.
i tebi su mjesani brakovi problem i uzrok svega? ne znam za kakvu ti bosnu navijas? u fudbalu? kosarci? pa i to su mjesani brakovi.

puno ti tu mjesas stvari i posljedica i rezultata. tebi hvala i svaka cast, ali.....
Kadi78
Posts: 5
Joined: 03/03/2018 22:44

#915 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Kadi78 »

Nisam to rekao, samo sam naveo primer da se nije nekad puno obraćala pažnja na to.
Prije svega sam mislio na fudbal.
A sto se tice problema imalo ih je mnogo al mislim da je najveći a i dalje je ta bošnjačkia naivnost, to da lako zaboravimo, lako pređemo preko svega
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#916 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Mislim da je poenta pisanja forumaša Kadi78 da smo bili naivni, jesmo, to smo davno konstatovali. Danas iz 2018. godine bi trebali biti pametniji i mudirji? Dijelim mišljenje da šta god u ono doba da su Bošnjaci napravili da bi im došao rat jer vidjeli smo u proteklim godinama i suđenjima u Hag-u, silnim dokumentima da ni istočni ni zapadni susjedi/komšije nisu računale sa nama kao nekim bitnim faktorom...da stva bude gora nisi nikako ni računali da se Bošnjaci trebaju nešto pitati. Vidimo takav stav se ni danas kod komšija i susjeda nije promijenio bitno. Brakovi su privatna stvar svakog osobno pa o tome je izlišno i raspravljati, ja bih umjesto toga postavio pitanje kako odgajamo vlastitu djecu? Odgajamo li ih da vole ovu zemlju? Kako se voli zemlja? Tako što ćemo sutra frknuti plastičnu bocu u rijeku, izbjeći porez, podmititi policajca ili službenika?
Kadi78
Posts: 5
Joined: 03/03/2018 22:44

#917 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Kadi78 »

Nije to stvar samo odgoju na žalost. Živimo u jako poremećenom sistemu vrednosti gde je recimo taj mito i korupcija postala normalna stvar.
Što se tiče mešovitih brakova slažem se da je to privatna stvar ali ovde kod nas na Balkanu sve je nekako uzročnoposledično vezano pa moramo priznati da su u tim dešavanjima posebno propatili ti ljudi i deca iz tih brakova.
Samo se nadam da mi Bošnjaci nećemo više bit toliko naivni jer kao što vidimo aveti prošlosti se bude mada vise nije kao što je nekad bilo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#918 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Mogli ste i vi dici ustanak i otvoriti jos jedan front.
Kadi78
Posts: 5
Joined: 03/03/2018 22:44

#919 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Kadi78 »

Isto smo bili spremni kao i vi tj nikako, osim toga sa današnje tačke a i tadašnje znamo svi da skoro svi oružje JNA pripalo Srbima tako da je iluzorno priča o tome.
Imalo je organizovanja protesta, imalo je mnogo pretresa, premlacivanja od strane srbijanske policije, nije da je bilo sve ružičasto, ali eto 90te smo mnogo bolje prošlo od vas. Na žalost tamo je bilo mnogo gore
User avatar
Edin H.
Posts: 46983
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#920 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Edin H. »

_BataZiv_0809 wrote:Mogli ste i vi dici ustanak i otvoriti jos jedan front.
A i Albanci. :oops:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#921 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Woody »

A ni Rohingye ne bi bile višak ;-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#922 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Nista manje nama nije bilo "iluzorno" nego vama. Nego valjalo je stisnut muda i rec Milosevicu da odjebe. Sve ostalo je supljak.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#923 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Muhamed Đakmić »

_BataZiv_0809 wrote:Nista manje nama nije bilo "iluzorno" nego vama. Nego valjalo je stisnut muda i rec Milosevicu da odjebe. Sve ostalo je supljak.
Ne može se nikako porediti pozicija, nemoj se praviti lud. Pa mi smo bili nezavisna međunarodno priznata država, a šta je bio Sandžak?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#924 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Muhamed Đakmić wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Nista manje nama nije bilo "iluzorno" nego vama. Nego valjalo je stisnut muda i rec Milosevicu da odjebe. Sve ostalo je supljak.
Ne može se nikako porediti pozicija, nemoj se praviti lud. Pa mi smo bili nezavisna međunarodno priznata država, a šta je bio Sandžak?
Kako smo to postali?
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#925 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Muhamed Đakmić »

E hajde, baš da čujem kako smo postali :D
Locked