Pocetak rata u Sarajevu

Locked
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#826 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by uglavnomja »

evo jedna urbana :D vezana za aerodrom

nije urbana da su raja trcala preko piste da izadju, znam ih licno nekoliko, narocito u pocetku, francuzi nisu htjeli da pucaju na ljude. a obicno se cekala magla za pretrcavanje, obavezno po noci ...

ako francuzi nekoga uhvate obicno su ga vracali nazad

e, sad urbana :D

trci lik iz sarajeva, naidju francuzi i nadju ga kako lezi i kaze lik da trci iz hrasnice u sarajevo, a oni ga, kao, vrate u hrasnicu :D



pa jos je bio onaj legendarni plavi put, prolaz kamiona sa humanitarnom. imali su skladista na aerodromu, sta je bilo tamo :roll:


aerodrom je formalno bio francuski, ali pod srpskom kontrolom letenja, dodje srpski oficir za vezu i kaze no garanti ... i nema aviona, ni za akasija, ni za americkog ambasadora ni za koga

pa su tamo odrzavani sastanci za razmjenu :|
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#827 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Miteran je francuski socijalist, oko njega i njegove stranke je u prethodnih 20-ak godina bilo dosta afera, ali valjda moras zivjeti u Francuskoj da bi sve konce pohvatao.

Zanimljiva mi je engleska politika, kako to da je John Major bio toliki zagovornik prosrpske politike (i nije cudno u sustini, London je uvijek preko Beograda ostvarivao svoje ciljeve na Balkanu) kada je njegova prethodnica, takodje Torijevka, dakle istoj stranci pripadaju, Margaret Thatcher, otvoreno zahtjevala i zagovarala vojnu akciju protiv Milosevica, jos u vrijeme rata u Hrvatskoj `91.

Thatcherka i Major su se vise puta sukobili oko pitanja embarga na uvoz oruzja, ona je zahtjevala da se embargo ukine, dok je Major kao engleski premijer striktno bio protiv.

Englezi su nam poslali vec prilicno zaboravljenog lorda Owena (po meni neshvatljivo, da je taj lik zaboravljen od nase javnosti) koji je sa podsmijehom u sred Sarajeva porucivao da nikakve vojne intervencije nece biti i u kuloarima zagoavaro "real politiku" tacnije "neka se plemena pobiju medjusobno, pa ko pobijedi, cestitacemo mu". A dobro su znali da su Srbi jaci, bas zbog embarga na uvoz oruzja.

Sta mislite, bi li Thatcherka, da je u to vrijeme bila engleska premijerka, govorila ono sto je govorila "gradjanka Thatcher", ili bi i ona (morala) slijedila politiku koju je slijedio Major.

Inace je primjetno da neki od tih medjunarodnih zvanicnika, dok su na funkciji, djeluju kao roboti koji papagajski ponavljaju isprazne floskule, a kad napuste funkciju onda im valjda proradi savjest ili sta, pa otvore dusu.. poput bivse glasnogovornice haaskog suda, Hartmann, ona je prakticno posvjedocila da taj sud veze nema sa pravdom a ni sa pravom previse.

Pitam se samo, imaju li dusu Yasushi Akashi (znam da je govance japansko izjavio kako UN jeste kriv za Srebrenicu, ali je oprao svoje ime okrivljujuci sve ostale), ona Sadako Ogata, ili mozda Boutros Boutros Ghali, dodje li njima kad na san neko od one djece za ciju su smrt indirektni krivci a cijelo su se vrijeme samo blentavo smijali. Ne mora bosansko dijete, moze i ruandsko, somalsko, bilo koje.
megaman4
Posts: 4936
Joined: 08/08/2011 23:59

#828 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by megaman4 »

mene zanima nekoliko stvari:

kada je prekinuta linija GRAS-a Ilidža - Hrasnica?

da li su bile barikade na ulazu na Ilidži kod današnje Proming pumpe?

da li su bile barikade iz pravca Nedžarića ka Energoinvestu i ulazu u Ilidžu?
PM72
Posts: 17632
Joined: 30/04/2012 16:54

#829 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by PM72 »

megaman4 wrote:mene zanima nekoliko stvari:

kada je prekinuta linija GRAS-a Ilidža - Hrasnica?

da li su bile barikade na ulazu na Ilidži kod današnje Proming pumpe?

da li su bile barikade iz pravca Nedžarića ka Energoinvestu i ulazu u Ilidžu?
Tramvaj je zvanično prestao raditi 02.05.1992 a linija Gras-a prema Hrasnici radila je do 20.04.1992 i čuvene marisane oko hotela.nakon toga su četalji stavili barikadu ispod bazena i niko više nije mogao prolaziti.Tu su ubijali i naše ranjenike.Barikade prema Ilidži (od grada) su bile ispod Energoinvesta a naše su bile iznad,otprilike gdje je sada Gazprom pumpa.

JNA je to prestala biti 20.05.1992 a aerodrom Sarajevo su predali snagama UN-a 29.06.1992.Snimak koji pominjete mogao je nastati oko Pofalićke bitke,16.05.1992.

P.S.U zgradi aerodroma bili su smješteni oficiri za vezu sve tri vojske i sva tri MUP-a.Čitav rat.

banksy - halali. :kiss:
Last edited by PM72 on 22/12/2014 19:37, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#830 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

uglavnomja wrote:evo jedna urbana :D vezana za aerodrom

nije urbana da su raja trcala preko piste da izadju, znam ih licno nekoliko, narocito u pocetku, francuzi nisu htjeli da pucaju na ljude. a obicno se cekala magla za pretrcavanje, obavezno po noci ...

ako francuzi nekoga uhvate obicno su ga vracali nazad

e, sad urbana :D

trci lik iz sarajeva, naidju francuzi i nadju ga kako lezi i kaze lik da trci iz hrasnice u sarajevo, a oni ga, kao, vrate u hrasnicu :D



pa jos je bio onaj legendarni plavi put, prolaz kamiona sa humanitarnom. imali su skladista na aerodromu, sta je bilo tamo :roll:


aerodrom je formalno bio francuski, ali pod srpskom kontrolom letenja, dodje srpski oficir za vezu i kaze no garanti ... i nema aviona, ni za akasija, ni za americkog ambasadora ni za koga

pa su tamo odrzavani sastanci za razmjenu :|
Ja sam pretrcao pistu, eto da se "pohvalim" :D

Da sam znao sto danas znam, nebi me niko natjerao, ali tada ko je razmisljao. To je bila lutrija, ako lola sa druge strane odluci "zasarati" sijacem po pisti, odose noge u najboljem slucaju. Ili ako zakacis neki od brojnih siluka, zamki koje su stavljali francuzi, pa aktiviras svjetlecu raketu, ti na cistini, pospani francuzi dok dodju, ceto se moze sa tobom sit ispricati a mozes mu posluziti i kao pokretna meta za gadjanje.

Inace, Srbi su dobar dio rata, ako ne i cijeli, koristili pistu za prebacivanje sa Ilidze u Lukavicu i u suprotnom pravcu, uglavnom vojska. Nisam licno gledao, ali raja koja je bila na Dobrinji na liniji, u C5, kazu da su i pucali na srpske kamione, uglavnom su pincgauere furali, i velike i male 710. Valjda nijednog nisu pogodili :D daleko... jedan prijatelj mi je pricao da je pucao iz kalasha na vozilo, ali daleko i brzo vozi onaj. Ne znam jesu li ih Francuzi zaustavljali.

Najjace je bilo kad dodjes u Hrasnicu, a tamo banane i narandje u granapima, svaka kuca ima stand u avliji, mislim da je Hrasnica u ratu procvjetala :D
PM72
Posts: 17632
Joined: 30/04/2012 16:54

#831 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Vojni kamioni i vojska i oružje VRS se nije moglo prebacivati preko aerodroma,to ko ti je pričao - slagao je.Ja sam i pretrčavao pistu i prelazio preko Plavog puta ali u trenerci jer u uniformi nisi smio preći.VRS je koristila pistu za prelazak ambulantnih vozila sa oznakama crvenog krsta u pratnji naših oficira za vezu.Ovo ti je 100 % tačno.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#832 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by Innovation »

_BataZiv_0809 wrote: Znam da sam dosadan, ali kad se ovo otprilike desilo.
14.05.1992.g.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#833 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by uglavnomja »

bananeeeeeeeeeeeee :P :P :P :P

to su bili sinonimi, hrasnica i banane .... :D

ps. 4 godine ni jedna banana i 2 jajeta :cry: (osim onih prvih par mjeseci kad je bilo svega po ostavama i friziderima) i naravno, najbolje u humanitarnoj: jaja u prahu :P
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#834 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by KatarinaKosaca »

Nikad u humanitarnoj nisam dobila jaja u prahu. I prvi put čujem da je bilo. Asli ukrali u mjesnoj zajednici. Ali, što jesam zavoljela jesti u ratu je leća, jer je ona konzerva sa pripremljenom lećom bila super. Ipak, najgore mi je bilo kad su mi poslije rata pričali neki koji su bili u Hrasnici kako su mijenjali jaja tamo i nama slali stara, a sebi uzimali svježe pošiljke. Kako god, kad su otvoreni ti plavi putevi i stigla jaja, ja sam ih toliko mutila i jela sa šećerom, da ni dan danas ne jedem jaja. Ni u kakvom obliku.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#835 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Ili kad nakon mracnog Sarajeva, zamracene Hrasnice, mracnog Igmana uz koji se veres uglavnom pjesice jer autobus ne smije niz osmica, ubi ceto sa Gavrica brda, pa onda cekas satima u mracnom autobusu, pa niz sanjive jutarnje Lokve, Pazaric, Tarcin, cijeli dan putujes preko vukojebine kako se ono jezero zove, Blidinje? kontrole na svakom koraku, i u prvi mrak dodjes u osvjetljeni Split.

Mi prljavi od pentranja uz Igman, pospani, umorni, odes do prvog imbisa pored stanice i pojedes pljeskavicu... da je od gume, prijala bi ti. Nikad tu pljesku necu zaboraviti, ko ni te banane u Hrasnici.

Prvi znaci civilizacije.
internazionale
Posts: 2203
Joined: 30/12/2009 15:52

#836 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by internazionale »

dječak sa šibicama wrote:Ili kad nakon mracnog Sarajeva, zamracene Hrasnice, mracnog Igmana uz koji se veres uglavnom pjesice jer autobus ne smije niz osmica, ubi ceto sa Gavrica brda, pa onda cekas satima u mracnom autobusu, pa niz sanjive jutarnje Lokve, Pazaric, Tarcin, cijeli dan putujes preko vukojebine kako se ono jezero zove, Blidinje? kontrole na svakom koraku, i u prvi mrak dodjes u osvjetljeni Split.

Mi prljavi od pentranja uz Igman, pospani, umorni, odes do prvog imbisa pored stanice i pojedes pljeskavicu... da je od gume, prijala bi ti. Nikad tu pljesku necu zaboraviti, ko ni te banane u Hrasnici.

Prvi znaci civilizacije.
Dezerter
dudlov
Posts: 1903
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#837 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

Sarajmen wrote:Odoste vi daleko od...početka. Mislim da bi se trebali vratiti bar na period 28 februar do 1 marta, u ta dva dana se glasalo za nezavisnu i suverenu Republiku Bosnu i Hercegovinu. Preko 60 % glasača :thumbup: se izjasnilo sa ''Da'' :bih:
Taj period tražim po netu, ali slabo se šta nađe, mislim na video materijale. sjećam se da je tv dobre vibracije prenosile dešavanja oko martovskih barikada. ako ko može, neka postavi link
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#838 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by uglavnomja »

mislim da su se jaja u prahu pojavila nekad pred kraj rata, bila jedna tura,
dudlov
Posts: 1903
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#839 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by dudlov »

PM72 wrote:Vojni kamioni i vojska i oružje VRS se nije moglo prebacivati preko aerodroma,to ko ti je pričao - slagao je.Ja sam i pretrčavao pistu i prelazio preko Plavog puta ali u trenerci jer u uniformi nisi smio preći.VRS je koristila pistu za prelazak ambulantnih vozila sa oznakama crvenog krsta u pratnji naših oficira za vezu.Ovo ti je 100 % tačno.
Novembra 1992. sam pokušavao pretrčati pistu, ali nisam uspio. uhvatiše nas unproforci i vratiše nazad. ono što je zanimljivo je da sam te noći vidio na pisti grupu od 50-tak civila sa putnim torbama koji su krenuli u pravcu kule. rekoh im ne tamo, a oni, jedan za drugim u koloni, odoše u pravcu kule. pista je bila kanal za izlazak iz sarajeva, jal lijevo ka kuli, jal pravo ka hrasnici
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#840 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by uglavnomja »

PM72 wrote:
P.S.U zgradi aerodroma bili su smješteni oficiri za vezu sve tri vojske i sva tri MUP-a.Čitav rat.

:?

ovo ne znam. mozda 92-93., ali kasnije samo mi i srbi, mislim oficiri za vezu. nije bilo hrvata.

a to za mup prvi put vidim :shock:

znam da je bilo nesto u zgradi ptt, a sta ne znam. tacnije ne sjecam se :oops:

u skenderiji je bila obicna vojska, na zetri su imali najbolji free shop, drzali ga norvezani. tamo su smjestali humanitarce i slicne goste

na aerdormu zgradu i komandu drzali visokoobrazvon vojni kadar, a ostatak legija stranaca, bilo je i nekih sto su tecno psovali na nasem jeziku :D

osim francuza na aerdormu su bili jos nekih (skandinavci mislim), oni sto pokazuju avionu kako ce se parkirati :D
PM72
Posts: 17632
Joined: 30/04/2012 16:54

#841 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Pretrčavanje piste je mila majka za prelazak preko Plavog puta.Kad uđeš u taj lavirint,nemaš pojma gdje je Butmir,gdje Dobrinja a gdje Kula.To su brda zemlje,nasipi,grudobrani,tranšeji.Ako je sunčan dan možda i skontaš gdje je jug i Igman a ako je tmurno - nema teorije da skontaš ni strane svijeta.Tako smo mi zalutali i pravo pred šator sa srpskim oficirima.Bilo je par unproforaca i izađoše dva četnika.Nisu imali oružje samo one maskirne kombinezone.Uniforme su nam bile u gepeku od auta i mi u trenerkama ko šaneri.Pištolj mi je bio u čizmi pokriven trenerkom,žulja ko da me ko ubada nožem ali nesmijem se pomaknuti niti praviti grimase.UN nas je pretresao a kad su nam našli uniforme onda je nastao spektakl.Četalji se okrenuše,promrmljaše na motorolu - ne prođe dvije minute još deset ih dođe.Gledaju u nas ko u bijele međede a nas trojca kao hladnokrvni. ;-) Pošto smo u zoni UN-a ne mogu nas privesti ali nas mogu zajebavati.Utom dođe naš oficir za vezu i još nas napada što smo pošli tim putem.A mi ga dobro znamo,jebo mater svoju,bio sa nama u stanici.Galami on na nas a bogami i mi na njega.Viče -" ako zbog vas prekinu plavi put - najebali ste i završićete u Goraždu".Ja ga odvojim u stranu i fino mu kažem da tunel ne radi , moramo na Igman i da se ne pravi budala jer ćemo ga odrati ako ikad izađemo odavde.Imali smo ga u šahu jer je švercovao robu iz fri šopa na aerodromu a koristio je uniformu da prođe sve kontrole bez pretresa.

Skontao levat dva i dva i ode sa četama nešto raspravlja.Minute ko godine.Utom na priđe i reče -idite sad ali nemojte više ovim putem.Kad smo došli u Butmir - kao da sam se rodio.Rekao sam tad - jebo te aerodromi plavi put,ne bi više preko kad bi morao plivati kroz tunel.

Poslije nam se taj "oficir za vezu" inače naš T. pravdao kako je morao biti onakav radi četnika i da su nas pustili jer je on dan prije kod jednog četnika našao tetejca pa ovi intervenisali preko njega.Zato znam detalje oko prolazaka na pisti.Oficir za vezu HVO-a je bio onaj Anton Rill,znam ga lično.Imali su kancelarije i na aerodromu i u zgradi PTT inženjeringa.Jedne prilike sam dobio zadatak da otrpatim jednu ženu do srpskog oficira za vezu u PTT-u a taj je poslije postao ministra vlade RS.Rukovao sam se s njim i sjedio dok je on sa tom ženom razgovarao oko neke porodice.To je bilo 1994.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#842 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Innovation wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Znam da sam dosadan, ali kad se ovo otprilike desilo.
14.05.1992.g.
Tad prestaje postojati JNA. :thumbup:

Hvala puno. Mnogo novih cinjenica i saznanja usvojih na ovoj temi :bih:
PM72
Posts: 17632
Joined: 30/04/2012 16:54

#843 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by PM72 »

treba da znaš da je do 12.11.1991.g.JNA cirkularnim dopisom skinula petokraku kao obilježje.Od tada su imali malu trobojku u kojoj je bila oznaka JNA.Na kapama i šapkama dok su na šljemovima stavljali naljepnice.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#844 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

PM72 wrote:treba da znaš da je do 12.11.1991.g.JNA cirkularnim dopisom skinula petokraku kao obilježje.Od tada su imali malu trobojku u kojoj je bila oznaka JNA.Na kapama i šapkama dok su na šljemovima stavljali naljepnice.
Odlicno, odlicno. Sve tefterim :thumbup:

A ovo sto si gore pisao za aerodrom i plavi put, majke mi skoro nadrealno mi djeluje. Koji sam ja naivac bio :run:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#845 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote:Pretrčavanje piste je mila majka za prelazak preko Plavog puta.Kad uđeš u taj lavirint,nemaš pojma gdje je Butmir,gdje Dobrinja a gdje Kula.To su brda zemlje,nasipi,grudobrani,tranšeji.Ako je sunčan dan možda i skontaš gdje je jug i Igman a ako je tmurno - nema teorije da skontaš ni strane svijeta.Tako smo mi zalutali i pravo pred šator sa srpskim oficirima.Bilo je par unproforaca i izađoše dva četnika.Nisu imali oružje samo one maskirne kombinezone.Uniforme su nam bile u gepeku od auta i mi u trenerkama ko šaneri.Pištolj mi je bio u čizmi pokriven trenerkom,žulja ko da me ko ubada nožem ali nesmijem se pomaknuti niti praviti grimase.UN nas je pretresao a kad su nam našli uniforme onda je nastao spektakl.Četalji se okrenuše,promrmljaše na motorolu - ne prođe dvije minute još deset ih dođe.Gledaju u nas ko u bijele međede a nas trojca kao hladnokrvni. ;-) Pošto smo u zoni UN-a ne mogu nas privesti ali nas mogu zajebavati.Utom dođe naš oficir za vezu i još nas napada što smo pošli tim putem.A mi ga dobro znamo,jebo mater svoju,bio sa nama u stanici.Galami on na nas a bogami i mi na njega.Viče -" ako zbog vas prekinu plavi put - najebali ste i završićete u Goraždu".Ja ga odvojim u stranu i fino mu kažem da tunel ne radi , moramo na Igman i da se ne pravi budala jer ćemo ga odrati ako ikad izađemo odavde.Imali smo ga u šahu jer je švercovao robu iz fri šopa na aerodromu a koristio je uniformu da prođe sve kontrole bez pretresa.

Skontao levat dva i dva i ode sa četama nešto raspravlja.Minute ko godine.Utom na priđe i reče -idite sad ali nemojte više ovim putem.Kad smo došli u Butmir - kao da sam se rodio.Rekao sam tad - jebo te aerodromi plavi put,ne bi više preko kad bi morao plivati kroz tunel.

Poslije nam se taj "oficir za vezu" inače naš T. pravdao kako je morao biti onakav radi četnika i da su nas pustili jer je on dan prije kod jednog četnika našao tetejca pa ovi intervenisali preko njega.Zato znam detalje oko prolazaka na pisti.Oficir za vezu HVO-a je bio onaj Anton Rill,znam ga lično.Imali su kancelarije i na aerodromu i u zgradi PTT inženjeringa.Jedne prilike sam dobio zadatak da otrpatim jednu ženu do srpskog oficira za vezu u PTT-u a taj je poslije postao ministra vlade RS.Rukovao sam se s njim i sjedio dok je on sa tom ženom razgovarao oko neke porodice.To je bilo 1994.
PM

a znas li ista kako se Simovic ispalio, on je bio podpredjednik vlade, stanovao je u onim novim zgradama iza sibice I trznice....ja sam ga sreo dva dana prije nego sto se ispali I njegova sekretarica mi kaze dodji za dva dana bit ce dernek...kakav dernek ? oprastaj...?? nisam mogao doci ( jebiga nije bas lako tad svrljat po gradu sa cetnickim imenom I prezimenom)..I fakat prodjose dva dana kazu simovic se ispali, dosli kamioni , spakovali sve stvari I pravac lukavica...niko ih nije zaustavio....jebo mater zasta smo mi rizikovali glave...
User avatar
muha_sa
Posts: 128490
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#846 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by muha_sa »

PM72 wrote:treba da znaš da je do 12.11.1991.g.JNA cirkularnim dopisom skinula petokraku kao obilježje.Od tada su imali malu trobojku u kojoj je bila oznaka JNA.Na kapama i šapkama dok su na šljemovima stavljali naljepnice.
:thumbup:

i Titove slike sa zidova kancelarija.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#847 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by spreca »

uglavnomja wrote:
PM72 wrote:
P.S.U zgradi aerodroma bili su smješteni oficiri za vezu sve tri vojske i sva tri MUP-a.Čitav rat.

:?

ovo ne znam. mozda 92-93., ali kasnije samo mi i srbi, mislim oficiri za vezu. nije bilo hrvata.

a to za mup prvi put vidim :shock:

znam da je bilo nesto u zgradi ptt, a sta ne znam. tacnije ne sjecam se :oops:

u skenderiji je bila obicna vojska, na zetri su imali najbolji free shop, drzali ga norvezani. tamo su smjestali humanitarce i slicne goste

na aerdormu zgradu i komandu drzali visokoobrazvon vojni kadar, a ostatak legija stranaca, bilo je i nekih sto su tecno psovali na nasem jeziku :D

osim francuza na aerdormu su bili jos nekih (skandinavci mislim), oni sto pokazuju avionu kako ce se parkirati :D
jednog tih (a bilo ih je nekoliko su nasi odnosno sa prostora bivse juge)sam licno poznavao......posle rata smo se sreli u Ljubljani...tamo zivi inace je bosanac
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#848 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by smurf »

PM72 wrote:Vojni kamioni i vojska i oružje VRS se nije moglo prebacivati preko aerodroma,to ko ti je pričao - slagao je.Ja sam i pretrčavao pistu i prelazio preko Plavog puta ali u trenerci jer u uniformi nisi smio preći.VRS je koristila pistu za prelazak ambulantnih vozila sa oznakama crvenog krsta u pratnji naših oficira za vezu.Ovo ti je 100 % tačno.
Pa nije bas da se nije u uniformama pretrcavala pista, nama su bili tako rekli pa prvih par puta ostade tena ili civilna cizma u blatu, pa ona zica sa "ziletima" kada dohvati jaknu bas je raspara od do te mi svi fino u uniforme koje su cvrsce, postojanije i jednostavnije za cistiti i niko nije imao dodatnih problema jer je u uniformi.

Neko spomenu kao urbanu legendu okretanje u suprotnom pravcu - nije legenda. Imali su oni odlican sistem nadzora ali isti nije mogao funkcionisati kada se stvori guzva. Bilo je "stvari i likova" koji su morali preci na drugu stranu piste i znali smo na sredini stvoriti guzvu, kada dodju transporteri da nas pokupe pocnemo bjezati ka polaznim tackama i onda nas "vrate". Zalomi se da neko od nas "obicnih" bude zaista vracen pa jos po belaju razidju se oblaci, pun mjesec obasja pistu kao da je dan...

A sve to je neka druga tema.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#849 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by uglavnomja »

smurf wrote:
Neko spomenu kao urbanu legendu okretanje u suprotnom pravcu - nije legenda. Imali su oni odlican sistem nadzora ali isti nije mogao funkcionisati kada se stvori guzva. Bilo je "stvari i likova" koji su morali preci na drugu stranu piste i znali smo na sredini stvoriti guzvu, kada dodju transporteri da nas pokupe pocnemo bjezati ka polaznim tackama i onda nas "vrate". Zalomi se da neko od nas "obicnih" bude zaista vracen pa jos po belaju razidju se oblaci, pun mjesec obasja pistu kao da je dan...

A sve to je neka druga tema.
:thumbup:
PM72
Posts: 17632
Joined: 30/04/2012 16:54

#850 Re: Pocetak rata u Sarajevu

Post by PM72 »

Pa nije bas da se nije u uniformama pretrcavala pista, nama su bili tako rekli pa prvih par puta ostade tena ili civilna cizma u blatu, pa ona zica sa "ziletima" kada dohvati jaknu bas je raspara od do te mi svi fino u uniforme koje su cvrsce, postojanije i jednostavnije za cistiti i niko nije imao dodatnih problema jer je u uniformi.

Neko spomenu kao urbanu legendu okretanje u suprotnom pravcu - nije legenda. Imali su oni odlican sistem nadzora ali isti nije mogao funkcionisati kada se stvori guzva. Bilo je "stvari i likova" koji su morali preci na drugu stranu piste i znali smo na sredini stvoriti guzvu, kada dodju transporteri da nas pokupe pocnemo bjezati ka polaznim tackama i onda nas "vrate". Zalomi se da neko od nas "obicnih" bude zaista vracen pa jos po belaju razidju se oblaci, pun mjesec obasja pistu kao da je dan...

A sve to je neka druga tema.
Slažem se sa napisanim.U uniformama nisi mogao preći pistu bilo kao pješak bilo u vojnom vozilu.To se nije dozvoljavalo.Pričam o "regularnim" prelascima u režiji UN.A pista se pretrčavala u uniformama čak je Lasta trebala napraviti akciju na Kasindolsku ulicu od strane aerodroma.
VRS je imala transferzalu oko grada pa si sa Ilidže trebao muda i bubrege istegnuti preko makadamskih džombi od Pretisa do Sumbulovca.Tako su transportovali i ranjenike a samo u izuzetnim slučajevima (čitaj dobra štela) ranjenici VRS su transportovani vojnim sanitetskim vozilima preko piste.Činjenica je da su njih francuski legionari više voljeli jer je to bila stoka prekaljena u ratovima,većinom protiv arapa tako da Muslimane nisu mogli ni nacrtane.Skoro svi snimci VRS na ratištu oko Sarajeva nastali su kamerama francuskih televizija a humanitarna organizacija "Ljekari bez granica" većinom je pomagala njihove vojne bolnice,od Žice u Blažuju do one na Sokocu.U legionarima je bilo Srba,Hrvata i Slovenaca pa je posebna šega nastajala kad se neki Bošnjo slomije objašnjavajući sa tri francuske riječi a ovaj progovori "hajde bre reci šta hoćeš".Ovom samo što oči ne ispadnu - konta što dobro razumije "francuski". :D
Locked