Početak monoteizma

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
marvelous
Posts: 96
Joined: 20/06/2021 09:55

#1 Početak monoteizma

Post by marvelous »

Trenutno sam u pisanju romana sa elementima fantazije i naučne fantastike. Ima puno elemenata mitologije...U početku romana Zemlju posjećuju mnoge vanzemaljske vrste koje pomažu čovječanstvu u razvoju koje ljudi smatraju bogovima...

Zanima me kada u historiji monoteizam (vjera u jednog Boga) postaje rasprostranjena? :?
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2 Re: Početak monoteizma

Post by broj dva »

Stvarno se nadam da ćeš imati bolji research od foruma. To kao ljubitelj sci-fi literature i mitologije i fantazije i istorije...
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3 Re: Početak monoteizma

Post by Milenkov buraz »

U Zoroastrianizmu, prije 4.000 godina, mada ima naznaka i ranije kod Hindu Nasadiya Suktri (Hymn of Creation).
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#4 Re: Početak monoteizma

Post by stubrijez »

Jarane pises roman a tako slabo poznajes historiju... bolje nadji nekog da ti crta pisi slikovnice za djecu dzaba palis ovde publiku :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: Početak monoteizma

Post by Dope_Man »

stubrijez wrote: 23/08/2021 12:40 Jarane pises roman a tako slabo poznajes historiju... bolje nadji nekog da ti crta pisi slikovnice za djecu dzaba palis ovde publiku :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:

Bas, lik osnove ne zna, i umjesto da otvori koju knjigu, ili bar wikipediju i cita..

Sljedeca tema "Pocetak romana" pa dajte prijedloge teksta za prvo poglavlje :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#6 Re: Početak monoteizma

Post by MarlboroGold »

Zoroastrizam je prva službena monoteistička religija i to je ono što znamo, a šta je prije toga bilo... mislim da su i monoteizam i politeizam stari koliko i ljudska rasa, tj. od prvih događaja koji ljudi nisu mogli objasniti.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#7 Re: Početak monoteizma

Post by tranquil »

Danas najpoznatija grana monoteizama je počela prikriveno, transformacijom, prvo kao politeistički monolatrizam grupe plemena, drugi bogovi su prvo bili zabranjeni, a tek poslije negirani.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#8 Re: Početak monoteizma

Post by KraljicaIzJajca »

tranquil wrote: 06/09/2021 15:48 Danas najpoznatija grana monoteizama je počela prikriveno, transformacijom, prvo kao politeistički monolatrizam grupe plemena, drugi bogovi su prvo bili zabranjeni, a tek poslije negirani.
:thumbup:
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#9 Re: Početak monoteizma

Post by šarf »

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#10 Re: Početak monoteizma

Post by -Chesterfield- »

marvelous wrote: 22/08/2021 11:29 Trenutno sam u pisanju romana sa elementima fantazije i naučne fantastike. Ima puno elemenata mitologije...U početku romana Zemlju posjećuju mnoge vanzemaljske vrste koje pomažu čovječanstvu u razvoju koje ljudi smatraju bogovima...

Zanima me kada u historiji monoteizam (vjera u jednog Boga) postaje rasprostranjena? :?
Prije stvaranja čovjeka, odnosno njegovog silaska na planet zvani Zemlja.
Monoteizam je stariji od čovjeka.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#11 Re: Početak monoteizma

Post by tranquil »

-Chesterfield- wrote: 29/09/2021 23:32
marvelous wrote: 22/08/2021 11:29 Trenutno sam u pisanju romana sa elementima fantazije i naučne fantastike. Ima puno elemenata mitologije...U početku romana Zemlju posjećuju mnoge vanzemaljske vrste koje pomažu čovječanstvu u razvoju koje ljudi smatraju bogovima...

Zanima me kada u historiji monoteizam (vjera u jednog Boga) postaje rasprostranjena? :?
Prije stvaranja čovjeka, odnosno njegovog silaska na planet zvani Zemlja.
Monoteizam je stariji od čovjeka.
Htjedoh ti prigovoriti, ali s obzirom na to koji žanr piše čovjek kojem si odgovorio, ovaj tvoj odgovor se ipak nekako uklapa u njegovo pitanje.
marvelous
Posts: 96
Joined: 20/06/2021 09:55

#12 Re: Početak monoteizma

Post by marvelous »

stubrijez wrote: 23/08/2021 12:40 Jarane pises roman a tako slabo poznajes historiju... bolje nadji nekog da ti crta pisi slikovnice za djecu dzaba palis ovde publiku :lol: :lol: :lol: :lol:
Nećemo se vrijeđati...čemu vrijeđanje? :? :shock:
marvelous
Posts: 96
Joined: 20/06/2021 09:55

#13 Re: Početak monoteizma

Post by marvelous »

Dope_Man wrote: 30/08/2021 09:02
stubrijez wrote: 23/08/2021 12:40 Jarane pises roman a tako slabo poznajes historiju... bolje nadji nekog da ti crta pisi slikovnice za djecu dzaba palis ovde publiku :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:

Bas, lik osnove ne zna, i umjesto da otvori koju knjigu, ili bar wikipediju i cita..

Sljedeca tema "Pocetak romana" pa dajte prijedloge teksta za prvo poglavlje :D
To ti mene zahebavaš? Stvarno misliš da nisam pretražio wikipediju. Znam napisati prvo poglavlje, hvala lijepo. Ne može budala pisati roman.. :skoljka:
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#14 Re: Početak monoteizma

Post by HAMZABUZIM »

marvelous wrote: 22/08/2021 11:29 Trenutno sam u pisanju romana sa elementima fantazije i naučne fantastike. Ima puno elemenata mitologije...U početku romana Zemlju posjećuju mnoge vanzemaljske vrste koje pomažu čovječanstvu u razvoju koje ljudi smatraju bogovima...

Zanima me kada u historiji monoteizam (vjera u jednog Boga) postaje rasprostranjena? :?
Historicari vecinom misle da je Zoroasterizam prva monoteisticka vjera ali oni i nemogu dokuciti mnogo unazad. Znaci tacan odgovor na to pitanje neces moci pronaci moras se sam snaci da nesto napises.
Post Reply