Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Shiba
Posts: 233
Joined: 07/09/2013 20:59

#26 Re: Poceo Uvoz Radne snage u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Shiba »

dr_Evil wrote: 20/11/2019 13:25 Ovim nasim je bitna samo zarada, nikada im nije bila bitna drzava ni nacija, briga njih sto se citava drzava iseljava, tipicni bosnjacki begluk, samo naprijed!

Bit ce da je temu kolega pokrenuo da nam pokaze da je bilo 100 000 radnih mjesta

https://www.bosnjackooko.com/index.php? ... &Itemid=54
Naše se selo zove Dabar, a od starina je, što se pamti, bilo samo naše. Nije bilo u njemu vlaškog uha ni hizmeta. Ama, kako su nam stariji naši kazivali, ima otada preko stotinu, dvadeset li godina, zavlada mubarećija i pomorila, što no riječ i staro i mlado. Da vam ne duljim, spalo naše selo na tri kuće. Ali da je sreće, dao bi Bog, pa bi se narodilo naroda i opet bilo kao i prije, da na Bajram nije sav svijet mogao stati u džamiju, nego ga je viša pola bila u džamijskoj avliji. Nego, po nesreći, skoro je sva zemlja bila u selu nekog bega iz Stoca, i on pozove iz Crne Gore nekakve seljake, da mu oni rade na zemlji. Naseli ih među nas, da mu ne bi ostala neko vrijeme pusta zemlja, dao Bog, pa ne bilo ni njih ni begova, jer nam je svako zlo od njih, ima dvjesta godina.

- Pazi se, šta govoriš, poturice nijedna – nahorozio se Selim beg, spreman da se bije, ali opet skočiše ljudi, koje je okupilo Bećirovo kazivanje, da ne dođe do gužve. Dok se sve stiša, započe opet Đuliman:

- Čuo moj dedo, da hoće beg da naseli vlahe među nas, pa išao u Stolac moliti ga, da se okani te ćorotinje, da neće spasti na prosjački štap, ako mu se neko vrijeme njive zaledine, a kad se narodi svijeta, otimat će se ko će zemlju obrađivati. Ali daj ti mahnitu dogovori! On učinio, što je naumio, i naselio deset kuća, ali sve nekakvih drzmana, pa se raskotiše ko živina. Bog je dao, pa smo se i mi namnožili, ali se dušmani odmetnuše od sultana na tri godine pred Švabin dolazak, a kako bijasmo malina prema njima i vlahovluk opkolio sa svih strana, morasmo bježati u Stolac. Ja sam tada bio kao kao ono moje unuče sada. U naramku su me nosili.
Lijepa priča. Lijepo pokazuje kako se ništa nije značajno promijenilo. Isto kao i danas, gdje su jedni većina, ostali mogu qrcu svirat'. Posebno mi se sviđa ovaj dio oko nataliteta, jedni se "raskotiše k'o živina" a ovi drugi su se "namnožili", što je bezbeli skroz druga stvar. Jao, jao. Sve to naravno uz staru dobru, nezaobilaznu mantru, "Svako zlo nam je anam od njiha." Mnogo toga ova priča oslikava, a najbolje zašto smo tu gdje jesmo i zašto nam se dešava sve što nam se dešava. Ne sumnjam da je bilo mudrih staraca i iz druga dva plemena koji su u slobodno vrijeme isto ovako laprdali.

Pardon, zanio sam se. Naš je "kazivao" a laprdali su anam njihovi, naravno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12426
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#27 Re: Poceo Uvoz Radne snage u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by dr_Evil »

Shiba wrote: 22/11/2019 02:04
Lijepa priča. Lijepo pokazuje kako se ništa nije značajno promijenilo. Isto kao i danas, gdje su jedni većina, ostali mogu qrcu svirat'. Posebno mi se sviđa ovaj dio oko nataliteta, jedni se "raskotiše k'o živina" a ovi drugi su se "namnožili", što je bezbeli skroz druga stvar. Jao, jao. Sve to naravno uz staru dobru, nezaobilaznu mantru, "Svako zlo nam je anam od njiha." Mnogo toga ova priča oslikava, a najbolje zašto smo tu gdje jesmo i zašto nam se dešava sve što nam se dešava. Ne sumnjam da je bilo mudrih staraca i iz druga dva plemena koji su u slobodno vrijeme isto ovako laprdali.

Pardon, zanio sam se. Naš je "kazivao" a laprdali su anam njihovi, naravno.
A svi koji su u stanju ovo da urade su u biti zivina mada ne volim da vrijedma zivinu uporedjujuci je sa ovakvim monstrumima, tako da nije daleko od istine, inace velika vecina Srba na potezu Stolac-Bileca-Nevesinje se pokazala kao zivina u WWII, tu je ustanak trajao 10 dana, a poslije sve pljacka i genocid, google jama cavkarica. U drugu ruku mora se priznati da je ovaj kraj iznio dosta i narodnih heroja

Neg fulila/lio si ideju i poruku, samo htjedoh reci da svi ovi sta su dobili pare bez muke, tipa poslijeratni i ratni profiteri i dobar dio feudalaca iz turskog doba uopste ne razmislja niti je razmiljsao o drzavi, vjeri i naciji, vazno je samo uzeti pare, a raja su svakako pijunu za klanje.
Shiba
Posts: 233
Joined: 07/09/2013 20:59

#28 Re: Poceo Uvoz Radne snage u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Shiba »

dr_Evil wrote: 22/11/2019 08:55A svi koji su u stanju ovo da urade su u biti zivina mada ne volim da vrijedma zivinu uporedjujuci je sa ovakvim monstrumima, tako da nije daleko od istine, inace velika vecina Srba na potezu Stolac-Bileca-Nevesinje se pokazala kao zivina u WWII, tu je ustanak trajao 10 dana, a poslije sve pljacka i genocid, google jama cavkarica. U drugu ruku mora se priznati da je ovaj kraj iznio dosta i narodnih heroja

Neg fulila/lio si ideju i poruku, samo htjedoh reci da svi ovi sta su dobili pare bez muke, tipa poslijeratni i ratni profiteri i dobar dio feudalaca iz turskog doba uopste ne razmislja niti je razmiljsao o drzavi, vjeri i naciji, vazno je samo uzeti pare, a raja su svakako pijunu za klanje.
Ma znam, sve to stoji, nego mi eto onako priča zapela za oko pa se nadovezujem. Nije to ništa na tvoj (ili bilo čiji) račun nego eto, ja kao dijete iz miješane sredine teško "varim" takve priče i taj pogled na drugog i drugačijeg kao na životinju. Uvjeren sam da je to jedan od razloga što se tako lako hvatamo za vratove svako malo. Lakše je ako "anam onaj" nije čovjek, nije insan, nego nešto drugo, nešto divlje, nešto niže. Sad, da su neki zaslužili, jesu, ne samo to nego i gore od toga, ali to je već sasvim druga priča.

Elem, da ne šaramo puno, cijenim obrazloženje. Hadžerinu priču sam pročitao nekad ranije, ima možda i deset godina, nisam je zaboravio. Uvijek mi je bilo neshvatljivo kako takve stvari može komšija komšiji da uradi. Ponavljam, odrastao sam u prilično izmiješanoj sredini, u Tuzli, moji "anam oni" su komšije, prijatelji, kolege, rodbina. Ja bih prije sam sebi presudio nego što bih digao ruku na komšijino dijete koje gledam godinama kako raste, nema tog scenarija i tih okolnosti koje bi me dovele do toga, a uvjeren sam da i komšija isto misli. Sad, "čiji" sam ja a "čiji" je on, to nije ni bitno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12426
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#29 Re: Poceo Uvoz Radne snage u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by dr_Evil »

Shiba wrote: 22/11/2019 13:13
dr_Evil wrote: 22/11/2019 08:55A svi koji su u stanju ovo da urade su u biti zivina mada ne volim da vrijedma zivinu uporedjujuci je sa ovakvim monstrumima, tako da nije daleko od istine, inace velika vecina Srba na potezu Stolac-Bileca-Nevesinje se pokazala kao zivina u WWII, tu je ustanak trajao 10 dana, a poslije sve pljacka i genocid, google jama cavkarica. U drugu ruku mora se priznati da je ovaj kraj iznio dosta i narodnih heroja

Neg fulila/lio si ideju i poruku, samo htjedoh reci da svi ovi sta su dobili pare bez muke, tipa poslijeratni i ratni profiteri i dobar dio feudalaca iz turskog doba uopste ne razmislja niti je razmiljsao o drzavi, vjeri i naciji, vazno je samo uzeti pare, a raja su svakako pijunu za klanje.
Ma znam, sve to stoji, nego mi eto onako priča zapela za oko pa se nadovezujem. Nije to ništa na tvoj (ili bilo čiji) račun nego eto, ja kao dijete iz miješane sredine teško "varim" takve priče i taj pogled na drugog i drugačijeg kao na životinju. Uvjeren sam da je to jedan od razloga što se tako lako hvatamo za vratove svako malo. Lakše je ako "anam onaj" nije čovjek, nije insan, nego nešto drugo, nešto divlje, nešto niže. Sad, da su neki zaslužili, jesu, ne samo to nego i gore od toga, ali to je već sasvim druga priča.

Elem, da ne šaramo puno, cijenim obrazloženje. Hadžerinu priču sam pročitao nekad ranije, ima možda i deset godina, nisam je zaboravio. Uvijek mi je bilo neshvatljivo kako takve stvari može komšija komšiji da uradi. Ponavljam, odrastao sam u prilično izmiješanoj sredini, u Tuzli, moji "anam oni" su komšije, prijatelji, kolege, rodbina. Ja bih prije sam sebi presudio nego što bih digao ruku na komšijino dijete koje gledam godinama kako raste, nema tog scenarija i tih okolnosti koje bi me dovele do toga, a uvjeren sam da i komšija isto misli. Sad, "čiji" sam ja a "čiji" je on, to nije ni bitno.
Prezivih bijele carsafe u Mostaru i sve sta je slijedilo poslije toga, tako da ne bih bio siguran u vezi toga, generalno ne vjerujem vise ni svojoj guzici (znas ona hoces da pustis vjetar, a tamo kinder suprise) ali sve ostalo u postu podrzavam i dijelim misljenje sa tobom
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#30 Re: Poceo Uvoz Radne snage u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Haman2 »

Jos uvijek je to simbolican dolazak stranih radnika u BiH. Za tako malo platicu malo ko ce raditi, jer mu ta plata omogucava samo obicno prezivljavanje u BiH.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#31 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Novi_Nick »

NOVI EGZODUS SA BALKANA: U Njemačkoj na desetine velikih projekata stoje zbog nedostatka radnika, NAJVIŠE SE TRAŽE…

Predsjednik Njemačke obrtničke komore Hans Peter Wollseifer izrazio je u srijedu bojazan da bi nedostatak stručnih radnika mogao naškoditi njemačkom privatnom sektoru


Ekonomija

Prije 11h

Image

“U međuvremenu nam u gotovo svim zanatskim sektorima nedostaje stručnih radnika: visoko i niskogradnja, tehničko održavanje građevina, vodoinstalaterski, sektor grijanja ali i prehrambeni sektor”, rekao je Wollseifer u razgovoru za Njemačku novinsku agenciju dpa, prenosi agencija Hina.

On je objasnio da zbog nedostatka stručnih radnika u zanatskom sektoru već sad trpe mnogi važni projekti kao primjerice u izgradnji mostova ili polaganju optičkih kablova.

Projekti stoje
“Nama je potrebno ciljano useljavanje stručnih kadrova, u to su svi uvjereni”, rekao je Wollseifer.
Početkom sedmice održan je samit predstavnika politike, poduzetnika i sindikata na kojem su razmatrane mogućnosti što bolje primjene novog zakona o useljavanju stručnih radnika iz zemalja izvan Evropske unije koji bi trebao stupiti na snagu početkom marta sljedeće godine.

Wollseifer je tom prilikom zatražio uklanjanje birokratskih prepreka kako bi u Njemačku što prije stigli prijeko potrebni stručni radnici. U to spada brzo priznavanje stručnih diploma ali i reforma postupka izdavanja viza za useljavanje u konzularnim predstavništvima.

“Nama je jasno da 1. marta neće odmah pred vratima stajati 30.000 obrtnika. Mi moramo početi s malim brojkama. Ako nam pođe za rukom godišnje privući nekoliko hiljada stručnjaka s izučenim zanatom, to bi već bio uspjeh”, zaključio je Wollseifer.

Osposobljavanje radne snage
On je zaključio kako ni useljavanje neće pokriti akutne potrebe njemačkog obrtništva nego da se treba pojačano raditi na osposobljavanju domaćih potencijala.

“Mi se moramo pobrinuti za to da dugotrajno nezaposleni napokon pronađu put do tržišta rada”, rekao je Wollseifer koji se založio i za programe koji bi povećali broj žena u tehničkim zanimanjima.

On je naglasio i da Njemačka mora postati zemlja koja strancima želi dobrodošlicu kako bi oni upravo Njemačku odabrali za zemlju u koju će se iseliti.

“Oni koji posjeduju kvalifikaciju vrlo dobro gledaju jesu li negdje dobrodošli ili ne. U to spada i mogućnost useljavanja za njihove obitelji”, rekao je Wollseifer i naglasio kako se trebaju izbjeći greške iz razdoblja masovnog uvoza radne snage u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća kada se, kako je rekao, nije razmišljalo o budućnosti.

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/138 ... traze.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#32 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Haman2 »

Sacekajmo novi zakon koji stupa nasnago od marta mjeseca 2020. godine. Sta se mijenja? Ne treba zuriti sa komentarima. Ja mislim da nece biti nekih vecih izmjena. Najveci problem je njemacki jezik.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#33 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Novi_Nick »

VLAST ANEMIČNA

BiH vapi za vozačima kamiona i autobusa: Počinjemo li uvoziti radnu snagu


Image

Masovni odlazak iz Bosne i Hercegovine je najviše problema zadao poslodavcima. Velika je potražnja za brojnim zanimanjima koja su kod nas višestruko slabije plaćena nego na zapadu, a problem je posebno aktuelan i akutan u vezi s vozačima kamiona i autobusa. Neki poslodavci se već okreću uvozu radne snage.

Posljednjih mjeseci posebno se ističe nedostatak vozača, komercijalista, trgovaca, varilaca, CNC operatera, kao i radnika raznih zanimanja u drvnoj i tekstilnoj industriji te u ugostiteljstvu. Također, kada je riječ o visokoj stručnoj spremi, traženi su IT stručnjaci, programeri, web dizajneri, potom inžinjeri mašinstva, elektrotehnike te farmaceuti.

Liberalizacija tržišta radne snage u Evropskoj uniji napravila je ozbiljne probleme i bh. prijevoznicima. Safudin Čengić, generalni direktor sarajevskog Centrotransa, kaže nam kako su brojni kvalitetni vozači otišli, posebno u Sloveniju i Austriju, dok su u Njemačkoj konkursi za zapošljevanje vozača autobusa stalno otvoreni.

"Centrotrans ima vlastiti edukacijski centar i autoškolu u kojim oni koji žele raditi mogu besplatno dobiti potrebno obrazovanje, a time i posao te smo tako dosad prevazilazili ovaj problem", kaže nam Čengić uz napomenu da uz pomoć Službe za zapošljavanje KS ova kompanija u narednom periodu želi educirati 50 novih vozača, a da bi u 2020. godini trebali zaposliti bar njih 40.

Opterećenje na rad 73 posto
Razlozi za odlazak naših radnika na zapad prije svega su, kako ističu poslodavci, visoka opterećenja na rad kod nas, od 73 posto. Država bi morala naći načina da to smanji kako bi se plate radnicima povećale, a time i smanjio odljev radne snage.

Čengić smatra da uvoz radne snage nije prva opcija, da treba iskoristiti vlastite resurse, jer samo u Kantonu Sarajevo ima 60 hiljada nezaposlenih.

"Zagovornik sam toga da nezaposlene prekvalifikujemo i usmjerimo na ona zanimanja koja su potrebna poslodavcima, a posebno sam za to da se upisna politika u srednjim školama prilagodi potrebama poslodavaca, a ne da se fabrikuje kadar koji objektivno nema mogućnost naći posao u svojoj struci", kazao je Safudin Čengić.

Sličnog je stava i Tomislav Majić, predsjednik Udruženja za poduzetništvo i posao LiNK iz Mostara, koji suludu obrazovnu politiku ilustrira podatkom da Mostar već skoro 30 godina ne proizvodi avione, a i dalje educira kadar za zanimanje aviolimar.

Image

Uvoz jedino rješenje
"Mnogi poslodavci već ističu da je uvoz radne snage jedina mjera koja može zaustaviti potpuni nestanak sposobne radne snage, a da je to posljednjih mjeseci najviše izraženo među vozačima kamiona i autobusa. Naši ljudi koji imaju potrebne dozvole odlaze raditi u Sloveniju i dalje, za dvostruko veće plate", kaže Majić.

Nestašica radne snage u Hercegovini posebno je izražena u proljeće i ljeto, kad krene sezona na Jadranu.

"Sve ode pa nema ko ni zasade obrati. Ove godine u dolini Neretve, kada je došla berba, radna snaga tražila se i u Srbiji, Makedoniji... Za berbu mandarina dnevnica je bila 50 KM uz plaćenu hranu i piće za taj dan", kaže Majić koji kaže kako poslodavci ne sjede skrštenih ruku, već su pripremili 25 zakona koji se tiču poslovanja, ali Vlada FBiH to još uvijek nije uzela u razmatranje.

https://www.klix.ba/biznis/posao/bih-va ... /200110058
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#34 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Haman2 »

Pa ni mladi ljudi iz Bangladesa nece raditi za tako nisku placu izuzev ako ne ozeni neku nasu djevojku, pa onda iz ljubavi prema njoj rinta za male pare. Sve ode vani pod parolom " domovina ti je tamo gdje mozes pristojno zivjeti ".
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#35 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Novi_Nick »

Haman2 wrote: 12/01/2020 17:43 Pa ni mladi ljudi iz Bangladesa nece raditi za tako nisku placu izuzev ako ne ozeni neku nasu djevojku, pa onda iz ljubavi prema njoj rinta za male pare. Sve ode vani pod parolom " domovina ti je tamo gdje mozes pristojno zivjeti ".
Mislim da drzava Bosna i Hercegovina treba imati izbjeglicki sistem, koje imaju drzave zapadne Evrope vec skoro vise od 50 godina. Umjesto da izbjeglice sjede po kampovima do prebacivanja u Evropsku Uniju, vlasti Bosne i Hercegovine u saradnji sa mnogim Bosanskohercegovackim firmama, trebaju ih osposobiti brzim kursevima za deficitarane poslove u FBiH, kao primjer vozace, gradzevinske radnike, zanatlije i slicno. Kostanja za te raznorazne kurseve i edukaciju izbjeglica neka finansira Medjunarodna Zajednica. Tako umjesto da sjede po kampovima, neka rade i izdrzavaju sami sebe i placaju porez drzavi. Tako ce biti svima dobro, a izbjeglice neka u medjuvremenu dok rade traze vize i radne dozvole u drzavama EU.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#36 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Haman2 »

:izet: :thumbup: Odlican prijedog. Migranti bi tako bili pripremljeni za poslove uzapadnim zemljama.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#37 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by lajkujMe »

Drugim rijecima, uloziti jos para u strane radnike da bi ti isti naucili nesto i otisli van BiH da rade.
Znaci ulozis u radnika materijalno i preda ga u EU.

Gdje je tu logika?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#38 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Bloo »

Opterećenje na rad 73 posto
Razlozi za odlazak naših radnika na zapad prije svega su, kako ističu poslodavci, visoka opterećenja na rad kod nas, od 73 posto. Država bi morala naći načina da to smanji kako bi se plate radnicima povećale, a time i smanjio odljev radne snage.
I koji je garant da ce doci do povecanja plate u svim sektorima nakon smanjenja opterecenja?
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#39 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Haman2 »

lajkujMe wrote: 13/01/2020 09:03 Drugim rijecima, uloziti jos para u strane radnike da bi ti isti naucili nesto i otisli van BiH da rade.
Znaci ulozis u radnika materijalno i preda ga u EU.

Gdje je tu logika?
Ne, ne mislim tako. Medjunarodna zajednica daje pare za njihovo obrazovanje u BiH dok borave na nasoj teritoriji. Migrante ne interesira siromasna BiH. Moze neki da zaluta ako ozeni neku nasu hanumu ali svi mastaju samo i Zapadu. Dokvalifikacija ili prekvalifikacija migranata u BiH bila bi dobra stvar za njih, za zapadne zemlja a i za BiH. Ovako dobijemo pare koje odu na ishranu, spavanje, prosnju ispred supermarketa itd.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#40 Re: Poceo Izvoz i Uvoz Radne snage iz/u drzavu Bosnu i Hercegovinu!

Post by Novi_Nick »

FINALNA DESTINACIJA

Ne treba im Zapad: Više od 5.000 migranata prošle godine zatražili azil u Albaniji


Albanska policija otkrila je grupu od 38 migranata iz Iraka i Irana koji su ilegalno ušli na albansku teritoriju preko Grčke u cilju nastavka puta do određene evropske države, prenosi portal a1on.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Grčko-albansku granicu su prešli kod Sarande, a nakon toga su put nastavili pješake neobilježenim putevima kako bi izbjegli policiju. Migranti obično koriste rutu preko Devola i Korča, ali zbog hladnog vremena, ruta je preusmerena ka Sarandi.

Kako prenosi albanska televizija Top ccenl, migranti koji u tu zemlju dolaze najvjerovatnije iz izbjegličkih kampova u Grčkoj, prelaze preko Albanije da bi ušli u Crnu Goru i Hrvatsku, pa nakon toga u zemlje Evropske unije.

U Albaniji je prošle godine otkriveno preko 10.000 migranata, što je za 50 posto više u odnosu na 2018. godinu.

Direktor albanske Uprave za granicu i migracije Eduart Merkaj kaže da su polovina od otkrivenih migranata zatražili azil u Albaniju, dok su se ostali dobrovoljno vratili.

Kontrolu na albansko-grčkoj granici osim albanskih policajaca, vrši i 66 policajaca iz 12 zemalja članica Evropske unije, pripadnici Evropske agencije za graničnu sigurnost.

Albanska policijska statistika potvrđuje da je u 2018. zabilježen rekordan broj migranata u toj zemlji koji su zatražili azil, čak 4.095, u najvećem broju su to državljani Sirije, dok je ta brojka u 2017. iznosila samo 307.

U 2019. godini preko 5.000 izbjeglica i migranata su tražili azil u Albaniji.

https://www.klix.ba/vijesti/regija/ne-t ... /200117123
Locked