Po(Mi)licjiski automobili

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1476 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by trambusek88 »

E hajmo otprilike do kad su se zadržali neki tipovi policijskih automobila u BiH

Golf 1 / Jetta 1? - U Sarajevu sam viđao najdalje na snimcima s početka rata, ne znam jeli u Sarajevu šta od toga doživjelo kraj rata i trojke. U Istočnom Sarajevu sam nekad 2003/04 vidio jednog keca u staroj YU shemi.

Golf 2 - Mislim da su u Sarajevu masovnije povučeni sa nabavkom četvorki 98, ali znam da sam znao vidjeti ponekad policijsku dvojku do 2000/2001 ali tako rijetko da mi je svaki put mamila poglede.
Vjerovatno auto u rezervi. Mislim da ih je u drugim mjestima, npr u Tuzli bilo i 2005.
U Sarajevu se mogli vidjeti u 4 sheme.

Golf 3 - U Sarajevu ih zamijenile petice, kako pročitah mogu se još vidjeti (ili mogle donedavno) u nekim manjim sredinama. Bili su u upotrebi i karavani ponegdje.

Golf 4 - U Sarajevu zamijenjeni šesticama, mada su se mogle vidjeti nakon toga kod sudske policije. Pretpostavljam da ih ima još ponegdje.

Golf 5 - Dobrim dijelom zamjenjeni šesticama, ali ima još poneka.

T3 - mislim da ih je bilo po Sarajevu i nakon rata, nisam 100% siguran.

T4 - Mislim da ih nema više u Sa. Prije 2-3 godine MUP NG jednog koristio kao patrolno vozilo, taj je vozio dugo bez zadnje tablice.

Audi 80 jaje, mogli su se vidjeti u SA i 2003.

Felicia - voze li još negdje?

Buba - U Bugojnu se zadržale i do ratnih vremena.

Fićo i Tristać - Gdje su se najduže zadržali, kad su nestali sa Sarajevskih ulica?
Čini mi se da sam na jednom snimku iz 84 vidio milicijskog Fiću u Sarajevu
Inače zanima me jesu li igdje u manjim sredinama ex YU doživjeli devedesete

Stojadin? Pretpostavljam da ih je bilo i po BiH, jeli se gdje zadržao nakon rata?

Yugo - vidio sam po snimcima da ih je 96 bilo i po FBiH u onoj zeleno-bijeloj. (Mostar, Ilijaš) a bilo ih je i u Lukavici.

Renault 4 spominjalo se na temi da su se mogli vidjeti i nakon rata.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1477 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by tempuser »

Postoje "bogatiji" i "siromasniji" kantoni, ja se poneceg sjecam za KS,
MP KS je kraj rata docekao prakticno sa mobilisanim autima, koliko znam nijedan Mk1 nije bio u sluzbi, mozda Caddy u krim. tehnici i sl. Ja sam u martu 1996. u garazi CSB-a privremeno zaduzio Golfa 2, 1,6 benz, presao 1500km. Mislim da je MUP-ov prijeratni, ali da nikad nije bio plavo-bijeli.
Prva poslijeratna nabavka je bila 1996. godine i Golfovi III.
Druga nabavka je bila mislim 2005. godine kad su nabavljeni Golfovi V,
U MUP-u KS broj Golfova VI je bio simbolican, mozda jedan u svakoj PS, Gofa V je prosle godine zamjenio Golf VII.
Golfovi IV su bili u drugim org. jedinicama, tipa sudska policija, FUP, drugi kantoni.
T3 nikad nije zvanicno nabavljen, bilo ih je nesto mobilisanih po Lasti itd, prije rata su nabavljeni Citroen C25/zastave Rivali, 1996. nadalje T4.
Sto se mobilisanih tice, bilo je bukvalno svega i svacega, 1996. su dosli do benzinaca tipa Mazda 323 sedan sa crvenom kozom za am. trziste, koja je, koliko se sjecam, bila zapljenjena na carini ili moj BMW, auto iz 1981. godine sa 2 vrata koji je mobilisan odmah na pocetku.
Sto se livreja tice, zvanicno ih je bilo 4.
1992-1995 prijeratna plavo-bijela
1995-1996 tamno zeleno-bijela
1996-1997 svijetlo zeleno-bijela
1997- bijela sa tege prugom (ova nova livreja u MUP-u KS je varijacija na temu).
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1478 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by amar1994 »

tempuser wrote:1996. su dosli do benzinaca tipa Mazda 323 sedan sa crvenom kozom za am. trziste, koja je, koliko se sjecam
a daj zezas me da su mazdu vozali :D ,garant im je istruhla za kratko vrijeme :lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1479 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by tempuser »

amar1994 wrote: a daj zezas me da su mazdu vozali :D ,garant im je istruhla za kratko vrijeme :lol:
Mk4 BG, sedan, bijela, crvena koza unutra, velici americki branici i pozicije.
Vaka...

Image
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#1480 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by johntra »

Mislim da sam ja stavljao na ovoj temi sliku milicijskog T3, period prije ili nakon barikada...slika sa jednog klipa sa AP na raskrsnici kod Vijećnice, prema Bembaši...
isto tako, neki dan sam gledao snimak neke tekme FKS sa Koševa iz 80-ih i stoji parkiran T2 u milicijskoj varijanti...
Golf je bio najpoluarnije auto, ali recimo Golf 4 nikada nije zvanično nabavljan za MUP KS kao trojke i petice, nego su ih većinom PS dobijale ko donacije...takav slučaj je u NS, mislim da je ta četvorka još u životu i mislim da je koriste samo saobraćajci...
Last edited by johntra on 01/01/2019 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1481 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by mk ultra »

Vojska ima trojke i dalje :mrgreen:
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#1483 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by johntra »

trambusek88 wrote:Bilo je i T3
https://youtu.be/BXjzwYafkyE?t=338
to je taj snimak....i ja sam ih prvi put vidio na tom snimku...sumnjam da je neka zapljena, pa prerada...a možda je ko podrška došla iz nekog drugog grada, ko zna...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1484 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by tempuser »

trambusek88 wrote:Bilo je i T3
https://youtu.be/BXjzwYafkyE?t=338
Vjerovatno ih je bilo pojedinacno, ali se nikad nisu nabavljali sistematski.
Problem T3 je prakticne prirode, zbog motora pozadi zbog cema nema punu visinu nazad i ne moze imati dupla vrata, pa se od njega tesko moze napraviti marica.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#1485 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by MAN-lion's coach »

trambusek88 wrote:
Felicia - voze li još negdje?
Voze na Vracama haha imaju oriđiđi kilometražu, mislim da je manje od 40.000 na oba vozila.
Ali ubjedljivo goreg auta od Lade nema pod uslovom da je ubaciš na pp...troši, hladna i nikakva. Logika kod pojedinaca još je u domenu rasprave o atomskoj fizici.
Imaš još po MUPovima T4, Kedija 2...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1486 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by bitanga_sa_otesa »

niva je dobra prve 2-3 godine,onda pocinju problemi...kocnice,grijanje,hrdja,krstovi kardana,kvacilo...trosi ko voz,al to znamo od ranije :)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1487 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by amar1994 »

tempuser wrote:
amar1994 wrote: a daj zezas me da su mazdu vozali :D ,garant im je istruhla za kratko vrijeme :lol:
Mk4 BG, sedan, bijela, crvena koza unutra, velici americki branici i pozicije.
Vaka...

Image
ih puna stopka :thumbup: ,to je moglo prec milion al bez lima :D

ove novije nisu ni blizu kvalitetom..
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#1488 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by MAN-lion's coach »

bitanga_sa_otesa wrote:niva je dobra prve 2-3 godine,onda pocinju problemi...kocnice,grijanje,hrdja,krstovi kardana,kvacilo...trosi ko voz,al to znamo od ranije :)
Rokneš +20.000KM na Nivu i od nje imaš za cca 11 godina kontejner sa motorom.Otprilike.Izolacija nikakva, interijer ofucan do bola, otpada pod iznutra- nešto se guli, troši ko luda. Brzo se ugrije, a još brže ishladi, još ako si na minus 20-tak stepeni u obilasku po vukojebinama. Samo je dobra za makadama i nekih nepristupačnih mjesta. Nissan Terrano, ima ih još, nisu loši, ali su bolji od Nive 50x.
Paljanska policija ima neobilježenu bijelu, onu kratku, doduše ima ih još ponegdje u RS-u, mislim da je i doskora neka bila parkirana oko PU Centar. Vjerovatno je i rashodovana.
ImageLada Niva (BA3-2131) - policija (police) by Rob, on Flickr

ImageLada Niva (BA3-2131) - policija (police) by Rob, on Flickr


Škode su ok, jesu malo nježne, ali su zahvalne kad je u pitanju potrošnja, npr Rapid. Ostala prevaziđena vozila po pitanju unutrašnjeg prostora se još kotrljaju, npr. Polo 4, nepraktični su u stalnoj upotrebi radi manjeg prostora.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1489 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by bitanga_sa_otesa »

MAN-lion's coach wrote: Rokneš +20.000KM na Nivu i od nje imaš za cca 11 godina kontejner sa motorom.Otprilike.Izolacija nikakva, interijer ofucan do bola, otpada pod iznutra- nešto se guli, troši ko luda. Brzo se ugrije, a još brže ishladi, još ako si na minus 20-tak stepeni u obilasku po vukojebinama. Samo je dobra za makadama i nekih nepristupačnih mjesta. Nissan Terrano, ima ih još, nisu loši, ali su bolji od Nive 50x.
vozao u firmi staru 1600, polovnu,vec ishrndanu,i 3 nove ,dvije benzin ,jednu dizel.
dizel je najgora,pa onda ove nove 1.7 benzin,ona stara trabakula mi je bila bolje od njih,jedino sto ima onaj gepek glupi moras sve podizat na metar visine da ubacis unutra...posto su to auti koji se ne gase (rade u firmi 24h)ove nove su se za 2-3 god vec ofucale...a slazem se da je to kocija i radna masina,nista drugo...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1490 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by tempuser »

MAN-lion's coach wrote:
Rokneš +20.000KM na Nivu i od nje imaš za cca 11 godina kontejner sa motorom.Otprilike.Izolacija nikakva, interijer ofucan do bola, otpada pod iznutra- nešto se guli, troši ko luda. Brzo se ugrije, a još brže ishladi, još ako si na minus 20-tak stepeni u obilasku po vukojebinama. Samo je dobra za makadama i nekih nepristupačnih mjesta. Nissan Terrano, ima ih još, nisu loši, ali su bolji od Nive 50x.
Prije nekih 15-ak godina mi imali neki projekat koji ce trajati 1-2 god i za koji treba 6 radnih terenskih vozila. Tad nije bilo sve sile terenaca kao sad pa da biras ove neke srednje cijene tipa Duster, Vitara, okreni-obrni, najjeftiniji ozbiljni terenac bio Nissan Terrano II, ali 6 komada bilo cca 300k KM i za 1-2 godine izgubis na njima 200k KM. S druge strane 6 Lada Niva cca 85k KM i za 1-2 god izgubis max 40k KM. Kupimo mi tih 6 Niva, za tih manje od 2 god na svih 6 je korozija izbila na povrsinu, na prednjim blatobranima i prelazu izmedju pragova i zadnjih obrva, prednja sjedala kriva i razvaljena, smrdilo gorivo, prekidaci ispadali iz kucista. Sporadicno su pucale sajle od gasa, pucale posude od kocionog ulja, rucice mjenjaca ostajale u ruci, otpadala unutranja kociona svjetla, grijaci zadnje sajbe itd. Uradile su one taj posao ali su se bukvalno raspadale u hodu i putovanja na otvorenoj cesti su bila bukvalno nuzno zlo, uglavnom textbook primjer koliko para toliko muzike. Mislim da je Duster trenutno puno bolje rjesenje za radni terenac. Naravno nema spera itd, ali tamo gdje trebaju spere obicna milicija ne ide.
User avatar
ElRe
Posts: 10836
Joined: 12/12/2011 11:28

#1491 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by ElRe »

Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1492 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by tempuser »

Mislim da je ovo auto za kerovodje...
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#1493 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Jimmy McNulty »

U Zenici je krim tehnika dugo dugo vozila VW Sharan, a zadnji put sam ga vidio prije otprilike godinu dana, koristili ga u patroli. I dan danas se vozi jedna golf 4 karavan, u patroli ili ga koriste za prevoz mobilnog radara.
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#1494 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by noviclan »

tempuser wrote:Mislim da je ovo auto za kerovodje...
Mile se vozi kad poledi ipak je ovo stari dobri 4x4
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#1495 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by trambusek88 »

Koje su službe dobile hibride, ima li ih u patroli?
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#1496 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by sheikh »

vidim da je došlo novih mazdi džipova u MUP ZDK
dvadesetak otprilike
pola brendirano pola nije
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#1497 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Throttle »

Eno Amara polivaju vodom :lol:
Super izgledaju, sto jes' jes'


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#1498 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Throttle »

User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1499 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Optimist »

Amar na aparatima. :lol:

Dobro im je neko odradio foto sesn, cak su za te potrebe na autoputu nakratko obustavili promet.

Edit: Kako smo mi bogata zemlja, pored Dustera koji su kao stvoreni za ove poslove mi kupujemo duplo skuplje.
Last edited by Optimist on 15/01/2019 12:18, edited 1 time in total.
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#1500 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Throttle »

Ruvic
Post Reply