Pljuskavice u ovim godinama

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

pljuskavice
Posts: 60
Joined: 14/04/2007 12:12
Location: zamračena soba

#1 Pljuskavice u ovim godinama

Post by pljuskavice »

Pozdrav svima,

da li je neko, kao ja, fasovao pljuskavice u ovim (studentskim) godinama. Meni seka donijela :sad: Ona je sada već ozdravila :)

Kako izgleda, koliko traje. Za sada imam 5-6 pljuskavica i sinoć sam imala temperaturu.
User avatar
Bl_ManiaC
Posts: 185
Joined: 14/02/2007 20:26
Location: zgrada u blizini mjesta odakle polecu avioni

#2

Post by Bl_ManiaC »

Neznam ti reci,jer nisam ni ja to bolovao. A vec dvije decenije sam na ovom svijetu.Ali vidis zato ti meni mozes reci kako si prosla kroz to :-)

Neko ce ti vec reci,DON'T SKIRLI BI HAIJRLI :D
pljuskavice
Posts: 60
Joined: 14/04/2007 12:12
Location: zamračena soba

#3

Post by pljuskavice »

Ma kod djece to brzo prolazi, zato se i zovu djecije bolesti. Ali kod starijih, kazu, može se iskomplikovati.

Ja sam imala krzamak sa 17 godina, joj jesam se napatila.

Al eto, pročitaću sve što dugujem, malo National Geographic, malo igrice, malo surfanja. :)
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#4

Post by mamica papucarka »

pljuskavice wrote:Ma kod djece to brzo prolazi, zato se i zovu djecije bolesti. Ali kod starijih, kazu, može se iskomplikovati.

Ja sam imala krzamak sa 17 godina, joj jesam se napatila.

Al eto, pročitaću sve što dugujem, malo National Geographic, malo igrice, malo surfanja. :)
nisam ni ja, a imam 32 godine. I evo sigurno cu ih sa djecom odbolovat :D
Krzamak nevalja kada muskarac u pubertetu preboli :roll:
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#5

Post by shana_majka »

Jedva ziv ost'o!
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#6

Post by _sa_ »

ne diraj kraste!
meni je trajalo 2 sedmice, i ja sam ih pokasno dobila.
svrbi k'o vrag, hvala Bogu pa se jednom u zivotu fasuju...
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#7

Post by debela »

_sa_ wrote:svrbi k'o vrag, hvala Bogu pa se jednom u zivotu fasuju...
moram te razocarati. pljuskavice se mogu bolovati dva puta.
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#8

Post by _sa_ »

meni drugi put nisu presle kad sam sjedila sa kontamiranom osobom :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#9

Post by debela »

_sa_ wrote:meni drugi put nisu presle kad sam sjedila sa kontamiranom osobom :D
i to je super. rekoh ti samo da postoji mogucnost.
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#10

Post by _sa_ »

danke :)
User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#11

Post by luksica »

..imala ih sa 6 godina..trajalo 5 dana....pokusaj samo da ne ceses previse, jer ces na kraju skinuti kraste i mogu ostati oziljci....

izdrzi ;)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#12

Post by danas »

po prvi put dobila pljuskavice u 26-oj, bilo je grozno... :roll: samo se ne cesi...
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#13

Post by uozo »

Sta su pljuskavice .eben mu misha? Sarlah, ospice, male boginje :?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#14

Post by danas »

pljuskavice su mislim male boginje na nasem...

@debela:
pljuskavice se veoma, veoma rijetko mogu 'dobiti' dva puta, a ako se i dobiju to je kod osoba koje imaju problema sa imunitetom. druga infekcija nikad nije strasna kao prva. ono sto je gadno kod pljuskavica je da virus (HHV3; varicella zoster) ostaje i dalje prisutan i moze dovesti do herpesa (nisam sigurna kako se to kod nas kaze, na engleskom je 'shingles') sto je slicna ali drugacija infekcija i zna biti mnogo opasnija i bolnija od pljuskavica.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#15

Post by Bosanac sa dna kace »

uozo wrote:Sta su pljuskavice .eben mu misha? Sarlah, ospice, male boginje :?
kolko ja skonta ospice, mislim da sam to imo sa nekih 6-7 godina, užasno me svrbjelo :-?
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#16

Post by debela »

danas wrote:pljuskavice su mislim male boginje na nasem...

@debela:
pljuskavice se veoma, veoma rijetko mogu 'dobiti' dva puta, a ako se i dobiju to je kod osoba koje imaju problema sa imunitetom. druga infekcija nikad nije strasna kao prva. ono sto je gadno kod pljuskavica je da virus (HHV3; varicella zoster) ostaje i dalje prisutan i moze dovesti do herpesa (nisam sigurna kako se to kod nas kaze, na engleskom je 'shingles') sto je slicna ali drugacija infekcija i zna biti mnogo opasnija i bolnija od pljuskavica.
pljuske su vodene ospice. znam da je rijetko, nisam ni tvrdila drugacije. poenta je da postoji mogucnost da se dobiju opet, a ne samo jednom u zivotu. cisto za info.
i naravno, ha imunitet oslabi svakakav hajvancic ce na covjeka.
arden
Posts: 71
Joined: 15/06/2004 23:15

#17

Post by arden »

prebolovala kad sam imala 16 godina...
i bilo je užasno, naročito nekih prvih 5-6 dana. kasnije je manje svrbilo ako ništa
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#18

Post by danas »

debela wrote:
danas wrote:pljuskavice su mislim male boginje na nasem...

@debela:
pljuskavice se veoma, veoma rijetko mogu 'dobiti' dva puta, a ako se i dobiju to je kod osoba koje imaju problema sa imunitetom. druga infekcija nikad nije strasna kao prva. ono sto je gadno kod pljuskavica je da virus (HHV3; varicella zoster) ostaje i dalje prisutan i moze dovesti do herpesa (nisam sigurna kako se to kod nas kaze, na engleskom je 'shingles') sto je slicna ali drugacija infekcija i zna biti mnogo opasnija i bolnija od pljuskavica.
pljuske su vodene ospice. znam da je rijetko, nisam ni tvrdila drugacije. poenta je da postoji mogucnost da se dobiju opet, a ne samo jednom u zivotu. cisto za info.
i naravno, ha imunitet oslabi svakakav hajvancic ce na covjeka.
da...
sa time da ako osoba fasuje ovaj herpes poslije, to fakat zna biti gadno i opasno... i moze se ponavljati bezbroj puta... to je jedna od najgorih posljedica pljuskavica...
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#19

Post by van Basten »

Sve dječije bolesti su opasnije ako se kasnije boluju... ja sam krzamak jedva preživio u 18 godini... oprezno i ne libi se otići doktoru (infektologu) u slučaju bilo kakve komplikacije i sl
predator
Posts: 62
Joined: 13/06/2005 20:49

#20

Post by predator »

Za muske je opasno ukoliko kasnije obole. Ja cuo neki poslije bolesti pocnu corke ispaljivati
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#21

Post by danas »

to su zausnjaci...
predator
Posts: 62
Joined: 13/06/2005 20:49

#22

Post by predator »

Prenese me...Hvala na korekciji 8)
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#23

Post by Šandor »

danas wrote:to su zausnjaci...
Prošlog ljeta stojim ja u troli. Odjednom protrča pored mene curica i ispipa me nehotično rukama i tijelom po majici i pantalonama. Očeša se od mene pravo. Malo iza toga zove je mama i kaže da joj je mala upravo imala zauške. Mene znoj oblio. :cry: Srećom, ništa se nije desilo. I kad sam bio mali većinu tih dječijih bolesti nisam imao. Stavljala me mama u isti krevet s burazom i ništa. :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#24

Post by danas »

Šandor wrote:
danas wrote:to su zausnjaci...
Prošlog ljeta stojim ja u troli. Odjednom protrča pored mene curica i ispipa me nehotično rukama i tijelom po majici i pantalonama. Očeša se od mene pravo. Malo iza toga zove je mama i kaže da joj je mala upravo imala zauške. Mene znoj oblio. :cry: Srećom, ništa se nije desilo. I kad sam bio mali većinu tih dječijih bolesti nisam imao. Stavljala me mama u isti krevet s burazom i ništa. :D
ma to je nista :D
ja sam ove pljuskavice u 26-oj fasovala tako sto je klinac neki u avionu, sav preznojen i onako uzaren, u po frke se okrenuo ka meni (sjedila do njega) i -- povratio mi u pravo krilo :shock: :shock: :roll: :x

ja mislila ono njemu muka bila od aviona, al' ne lezi vraze -- tacno 14 dana kasnije, ja sva ko iz horor filma :lol: :lol: :lol: :lol: uh, kad tad nisam umrla, mislim da necu nikad :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#25

Post by StLouis »

Ja sam ovo "pljuskavice" pogresno procitao pod "pljeskavice" ebemu vokabular, i mislio da se radi o necem drugom, gastronomija i ostala klopa :D eto, da ne duljim, imam 33 godine i nisam ih jos fasovao, kakve su mi sanse da prezivim??? :run: :sleep:
Post Reply