Pljuskavice

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#1 Pljuskavice

Post by shape of despair »

jednostavno pitanje.
Mogu li se pljuskavice dobiti 2 puta. Malac ih je imao kao beba sa jedno 1 godinu, sad je zavladala epidemija u vrtićima a on ima neke 3 "bubučjice" po licu. Znam da je oduvijek bilo da kad jednom preboluješ imaš trajni imunitet, ali malac na licu nikad nije imao nikakvih bubuljica niti išta slično. Ostalih simptoma nema. Je li neko imao sličan slučaj
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#2 Re: Pljuskavice

Post by ovo_malo_duse »

shape of despair wrote: 24/05/2022 08:25 jednostavno pitanje.
Mogu li se pljuskavice dobiti 2 puta. Malac ih je imao kao beba sa jedno 1 godinu, sad je zavladala epidemija u vrtićima a on ima neke 3 "bubučjice" po licu. Znam da je oduvijek bilo da kad jednom preboluješ imaš trajni imunitet, ali malac na licu nikad nije imao nikakvih bubuljica niti išta slično. Ostalih simptoma nema. Je li neko imao sličan slučaj
Da nisu ove nove, majmunske...
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Pljuskavice

Post by Truba »

pravac doktor
mani se foruma
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#4 Re: Pljuskavice

Post by shape of despair »

Hvala na "savjetima", pitam od roditelja je li ikad iko čuo i susreo se
splinter
Posts: 7420
Joined: 08/10/2011 12:28

#5 Re: Pljuskavice

Post by splinter »

Teoretski je moguće pogotovu ako je prvi put kad je bolovao bio mlađi, npr godina i manje. Ali šest je osipnih bolesti ko djece i može biti bilo koja od tih.
A u vrtićima je prošli mjesec bio haos, nema čega nije bilo. To je manje više normalno za ovaj dio godine, uz blago zakašnjenje.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#6 Re: Pljuskavice

Post by shape of despair »

splinter wrote: 24/05/2022 09:04 Teoretski je moguće pogotovu ako je prvi put kad je bolovao bio mlađi, npr godina i manje. Ali šest je osipnih bolesti ko djece i može biti bilo koja od tih.
A u vrtićima je prošli mjesec bio haos, nema čega nije bilo. To je manje više normalno za ovaj dio godine, uz blago zakašnjenje.
Pa tako nekako, imao je možda oko 1 godine i solidno je prošao, možda 20-30 onih vodenih ospica. Djeca to lako podnesu. Međutim, sinoć kao tri bubuljice na licu, pregledamo po tijelu, nigdje ništa (još). Predpostavljam da će mu se završiti na ove tri, odnosno blaža slika jer je već imao.
Uglavnom hvala
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#7 Re: Pljuskavice

Post by Forsaken »

Moze, ako je imao blage simptome prvi put i nije formirao imunitet, tako je nama rekla pedijatrica.

Al kako god nisu opasne meni je dvoje djece prebolovalo jedno za drugim bez ikakvih problema
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Pljuskavice

Post by Truba »

shape of despair wrote: 24/05/2022 08:41 Hvala na "savjetima", pitam od roditelja je li ikad iko čuo i susreo se
moguće je imati 2 puta
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9 Re: Pljuskavice

Post by Chmoljo »

shape of despair wrote: 24/05/2022 08:41 Hvala na "savjetima", pitam od roditelja je li ikad iko čuo i susreo se
moguće je imati dva puta. nisam od te struke, ali valjda se može dobiti sve što si prebolovao, pa i ono za šta si vakcinu primio, ali u naravno mnogo blažem obliku. pa tako i pljuskavice. znam ljude koji su imali ko djeca, pa poslije od svoje djece dobili.

elem, interesantno je to da moj malac nije imao, ali ima tih nekoliko bubuljica. i to sve na jednoj strani, uho, pored vrata i dvije na ruci, sve ista strana tijela.

mi smo otišli doktoru i rekla je doc da ako su pljuskavice da bi tu noć trebao dobiti odnosno trebale bi se raširiti. ali nije, pa smo ih isključili i pomislili da ga je nešto ujelo pa smo pregledavali sobu, ali ništa. dijete se odlično osjeća, nema nikakvih tegoba osim tih bubuljica... :roll:

najgore kad ne znaš šta je...
djana h
Posts: 39243
Joined: 06/08/2009 18:23

#10 Re: Pljuskavice

Post by djana h »

shape of despair wrote: 24/05/2022 08:41 Hvala na "savjetima", pitam od roditelja je li ikad iko čuo i susreo se
Nisam čula da je dijete u kratkom vremenskom razdoblju dva puta imalo pljuskavice.
Jedino, kako rekoše i ostali forumaši, kada prođe i nekoliko decenija od prvog oboljevanja.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#11 Re: Pljuskavice

Post by shape of despair »

imao pljuskavice sa cca ,1 godinom, evo sad opet sa 5.5. mada ih ima samo 6 da su poiskakale. a kad je ko mali bolovao sav je isaran bio
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#12 Re: Pljuskavice

Post by azurna_obala »

shape of despair wrote: 24/05/2022 08:25 jednostavno pitanje.
Mogu li se pljuskavice dobiti 2 puta. Malac ih je imao kao beba sa jedno 1 godinu, sad je zavladala epidemija u vrtićima a on ima neke 3 "bubučjice" po licu. Znam da je oduvijek bilo da kad jednom preboluješ imaš trajni imunitet, ali malac na licu nikad nije imao nikakvih bubuljica niti išta slično. Ostalih simptoma nema. Je li neko imao sličan slučaj
Iz iskustva sa malcem, te bubuljice ili slično po licu su bile simptom neke bakterije u nosu najčešće, stafilokok ili streptokok, ne sjećam se tačno. Ne znam da li se mogu pljuskavice bolovati dva puta, pa eto, možda da uradite briseve, ako već nisu zaista pljuskavice.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#13 Re: Pljuskavice

Post by Ludzak »

To smo mi zvali bljuzge, sad to zaovu kao pljuskavice. Helenejse. Samo ih se ne treba dirati ni cesati.
Imao sam ih i ja. To je prije bilo uobičajeno kod djece. Kod dermatologa, i on da neku kremu za to. Mada ja mislim da te vanjske bljuzge nisu opasne. Opasne su unutrasnje. Samo sto to svrbi ko djavo.

Ali sto se tice tog vracanja. Mislim da je moguce vise puta prebolovati. Sve zavisi od imuniteta i organizma.
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#14 Re: Pljuskavice

Post by xoklix »

Mene odmah noga i ruka zasvrbile kad pročitah naslov teme.
Dobro ih se sjećam :run:
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#15 Re: Pljuskavice

Post by shape of despair »

Imao malac juče par na licu, jednu na nozi i jednu na ruci. Namjerno ga okupali sinoć da se prošire ali jutros ništa. I one koje je imao se smanjile.
Vjerovatno jesu pljuskavice jer je opšta pandemija ali pošto je imao već jednom, sad mu se samo malo pojavilo i to je to.
Kod ovog starijeg u razredu 10 zaredalo, kod mlađeg u vrtiću isto masa djece. Al bolje i sad nego kad su stariji, onda je teže i može se zakomplikovati.
no_sikiriki
Posts: 17105
Joined: 11/12/2012 13:21

#16 Re: Pljuskavice

Post by no_sikiriki »

Je li kome dijete sočno kašljalo tokom zaraze pljuskavicama? Da li je prošlo samo?
Negdje sam čitala da zna doći do upale pluća... :-?
no_sikiriki
Posts: 17105
Joined: 11/12/2012 13:21

#17 Re: Pljuskavice

Post by no_sikiriki »

Chmoljo wrote: 24/05/2022 12:13
shape of despair wrote: 24/05/2022 08:41 Hvala na "savjetima", pitam od roditelja je li ikad iko čuo i susreo se
moguće je imati dva puta. nisam od te struke, ali valjda se može dobiti sve što si prebolovao, pa i ono za šta si vakcinu primio, ali u naravno mnogo blažem obliku. pa tako i pljuskavice. znam ljude koji su imali ko djeca, pa poslije od svoje djece dobili.

elem, interesantno je to da moj malac nije imao, ali ima tih nekoliko bubuljica. i to sve na jednoj strani, uho, pored vrata i dvije na ruci, sve ista strana tijela.

mi smo otišli doktoru i rekla je doc da ako su pljuskavice da bi tu noć trebao dobiti odnosno trebale bi se raširiti. ali nije, pa smo ih isključili i pomislili da ga je nešto ujelo pa smo pregledavali sobu, ali ništa. dijete se odlično osjeća, nema nikakvih tegoba osim tih bubuljica... :roll:

najgore kad ne znaš šta je...
Jeste li skontali na kraju? Izgleda da ima svega po vrticima, mali pretprosle sedmice dosao kući tako s osipom, u DZ lupili da je alergija, iduci dan se prosirilo svuda pa nam pedijatrica (privatno) reče da je virusno oboljenje koje samo prođe - Bolest ruku, šake i stopala. I taman to prebolio za sedmicu i onda prosle sedmice novi osip - pljuskavice. :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#18 Re: Pljuskavice

Post by Chmoljo »

no_sikiriki wrote: 27/06/2022 17:01
Chmoljo wrote: 24/05/2022 12:13

moguće je imati dva puta. nisam od te struke, ali valjda se može dobiti sve što si prebolovao, pa i ono za šta si vakcinu primio, ali u naravno mnogo blažem obliku. pa tako i pljuskavice. znam ljude koji su imali ko djeca, pa poslije od svoje djece dobili.

elem, interesantno je to da moj malac nije imao, ali ima tih nekoliko bubuljica. i to sve na jednoj strani, uho, pored vrata i dvije na ruci, sve ista strana tijela.

mi smo otišli doktoru i rekla je doc da ako su pljuskavice da bi tu noć trebao dobiti odnosno trebale bi se raširiti. ali nije, pa smo ih isključili i pomislili da ga je nešto ujelo pa smo pregledavali sobu, ali ništa. dijete se odlično osjeća, nema nikakvih tegoba osim tih bubuljica... :roll:

najgore kad ne znaš šta je...
Jeste li skontali na kraju? Izgleda da ima svega po vrticima, mali pretprosle sedmice dosao kući tako s osipom, u DZ lupili da je alergija, iduci dan se prosirilo svuda pa nam pedijatrica (privatno) reče da je virusno oboljenje koje samo prođe - Bolest ruku, šake i stopala. I taman to prebolio za sedmicu i onda prosle sedmice novi osip - pljuskavice. :mrgreen:
Na kraju je i moj fasovo pljuskavice, a oni ne znamo šta je bilo. Prošli smo i tu bolest usta, ruku i stopala nekoliko mjeswci prije, što nije čudno koliko stavlja ruke u usta. A i mene je zajebo jer mi ne prenio. Imo sam tako gadnu aftu da sam jedva gutao.
no_sikiriki
Posts: 17105
Joined: 11/12/2012 13:21

#19 Re: Pljuskavice

Post by no_sikiriki »

Chmoljo wrote: 27/06/2022 19:36 Na kraju je i moj fasovo pljuskavice, a oni ne znamo šta je bilo. Prošli smo i tu bolest usta, ruku i stopala nekoliko mjeswci prije, što nije čudno koliko stavlja ruke u usta. A i mene je zajebo jer mi ne prenio. Imo sam tako gadnu aftu da sam jedva gutao.
Gadno. :-?
Jedino za pljuskavice mi je drago, ostalo smor teški, krenuo u vrtić početkom maja, i mislim da je sve skupa bio 8 dana uz jedno 5 bolesti. Bude u vrticu 1 dan i onda 2 sedmice bolestan. :(
Svi ti kažu da budu bolesni kad tek krenu, ali ovo je puno gore nego što sam očekivala.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: Pljuskavice

Post by Chmoljo »

Ma ovaj moj nije prestao sliniti 4 mjeseca u komadu, ali je stoički dosta toga izdržo.

:mrgreen: nek čeliče jebaji ga :D
no_sikiriki
Posts: 17105
Joined: 11/12/2012 13:21

#21 Re: Pljuskavice

Post by no_sikiriki »

Hajd' kad to kažeš, bude mi lakše. Moj kašlje 2 mjeseca u komadu. :mrgreen:
Post Reply