Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#26 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by werr »

@Madner zašto nije dovoljno? Kada je to grijanje urađeno,jesu li pločice svugdje,kakva je izolacija kuće?
Last edited by werr on 05/06/2008 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#27 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

Indigo-X wrote:Najbolje grijanje je geotermalno grijanje.U samom startu je malo skuplje ali ako znamo da se zimi grijemo,a ljeti hladimo gratis i nije tako skupo.Na zapadu masovno prelaze na ovaj nacin grijanja.Kod nas ga radi jedna firma iz Tuzle.U dole navedenom linku mozete vise saznati o geotermalnom grijanju.

http://www.rimptz.com.ba/Web%20stranica ... ge0004.htm
nikada cuo :?

imas li referense gdje je to u BiH uradjeno
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#28 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by fantom slobode »

Maraschino wrote:
Indigo-X wrote:Najbolje grijanje je geotermalno grijanje.U samom startu je malo skuplje ali ako znamo da se zimi grijemo,a ljeti hladimo gratis i nije tako skupo.Na zapadu masovno prelaze na ovaj nacin grijanja.Kod nas ga radi jedna firma iz Tuzle.U dole navedenom linku mozete vise saznati o geotermalnom grijanju.

http://www.rimptz.com.ba/Web%20stranica ... ge0004.htm
nikada cuo :?

imas li referense gdje je to u BiH uradjeno
E bas tako, nije mi jasno kako dobijes toplotu u stanu zimi, jer ta toplina tla moze biti konstanta na toj dubini, ali da je bas 20 celzijusa, nesto ne vjerujem.A koliko procitah, moras citav plac da iskopas (na 100m²stambene povrsine - 250m² pod cijevima), sto naravno nije jeftino, jer se postavljaju na dubinu ispod metar i po.Koliko vidjeh na internetu, ima kuca u Koloradu, ali slabo nesto nadjoh vise tih objekata.Ali eto ne znam, volio bih da me uvjere u suprotno, laik sam, naucite me.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#29 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

'' Dolazi zima duga i hladna...'' :D

a kako se ugrijati, sta mislite o ovome

http://64.233.183.104/search?q=cache:fR ... cd=1&gl=nl

jaaaaaako prihvatljivo i pocinje se masovno ugradjivati kako po EU tako i kod nas

sta vi mislite i ima li ko konkretno iskustvo sa grijanjem na pelete
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#30 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by babanovac »

Ja razmisljam da postavim elektricno podno grijanje.
Za 69m2 kostalo bi oko 3500 kilometara.Rolne se razmotaju,na to se postavi laminat i to je to.Mogu ga instalirati sam.Garancija 10 godina,kazu da traje vjecno (pa dobro sad,ne mislim toliko zivjeti).
U centralnu prostoriju (27.5 m2) sam mislio postaviti mali kamin,u slucaju vecih zima da postoji dodatak.
A i moze se naloziti kada dodju zavidni prijatelji. :D

E sad,podno stedi 30-40% energije,plus peleti briketi sa gornjeg linka u kamin (dodatnih 30%),to me na kraju dodje besplatno grijanje,mozda ce mi pocet placat sto se grijem.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#31 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

fantom slobode wrote:
Maraschino wrote:
Indigo-X wrote:Najbolje grijanje je geotermalno grijanje.U samom startu je malo skuplje ali ako znamo da se zimi grijemo,a ljeti hladimo gratis i nije tako skupo.Na zapadu masovno prelaze na ovaj nacin grijanja.Kod nas ga radi jedna firma iz Tuzle.U dole navedenom linku mozete vise saznati o geotermalnom grijanju.

http://www.rimptz.com.ba/Web%20stranica ... ge0004.htm
nikada cuo :?

imas li referense gdje je to u BiH uradjeno
E bas tako, nije mi jasno kako dobijes toplotu u stanu zimi, jer ta toplina tla moze biti konstanta na toj dubini, ali da je bas 20 celzijusa, nesto ne vjerujem.A koliko procitah, moras citav plac da iskopas (na 100m²stambene povrsine - 250m² pod cijevima), sto naravno nije jeftino, jer se postavljaju na dubinu ispod metar i po.Koliko vidjeh na internetu, ima kuca u Koloradu, ali slabo nesto nadjoh vise tih objekata.Ali eto ne znam, volio bih da me uvjere u suprotno, laik sam, naucite me.
Sto ne bi bilo 20 stepeni?

Samo 20 stepeni je uzasno malo, radijatori imaju izmedju 60-40 stepeni (40 u povratku) da bi zagrijali prostoriju na neku normalnu temperaturu. I to grijanje bi moralo da uradi nesto slicno, ili da ima ogromne radijatore. (recimo, velicine zidova)

Isto tako mi je malo sumnjivo da bi to moglo grijati toplu vodu za upotrebu, bez upotrebe velikog bojlera.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#32 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

babanovac wrote:Ja razmisljam da postavim elektricno podno grijanje.
Za 69m2 kostalo bi oko 3500 kilometara.Rolne se razmotaju,na to se postavi laminat i to je to.Mogu ga instalirati sam.Garancija 10 godina,kazu da traje vjecno (pa dobro sad,ne mislim toliko zivjeti).
U centralnu prostoriju (27.5 m2) sam mislio postaviti mali kamin,u slucaju vecih zima da postoji dodatak.
A i moze se naloziti kada dodju zavidni prijatelji. :D

E sad,podno stedi 30-40% energije,plus peleti briketi sa gornjeg linka u kamin (dodatnih 30%),to me na kraju dodje besplatno grijanje,mozda ce mi pocet placat sto se grijem.
Podno bi stavio samo ispod plocica. Na kolko stepeni mislis grijat taj laminat?
werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#33 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by werr »

Temperatura poda kod podnog grijanja bilo električnog ili vodenog ne treba prelaziti 28 stepeni.Postoje laminati za podno grijanje ali obavezno prodavcu naglasiti da ih trebaš za podno grijanje,čak na tom paketu laminata MORA biti i oznaka da je za podno.Mi smo naletilli na hajvana koji je tvrdio da je svaki laminat za podno jer negdje unutra to piše i da ne treba imati oznaku... :x :run: bježati od toga ...NIJE TAČNO.......
Možeš staviti i dobro sasušeni parket al de takav nađi kod nas :-) ...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#35 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by babanovac »

madner wrote:
babanovac wrote:Ja razmisljam da postavim elektricno podno grijanje.
Za 69m2 kostalo bi oko 3500 kilometara.Rolne se razmotaju,na to se postavi laminat i to je to.Mogu ga instalirati sam.Garancija 10 godina,kazu da traje vjecno (pa dobro sad,ne mislim toliko zivjeti).
U centralnu prostoriju (27.5 m2) sam mislio postaviti mali kamin,u slucaju vecih zima da postoji dodatak.
A i moze se naloziti kada dodju zavidni prijatelji. :D

E sad,podno stedi 30-40% energije,plus peleti briketi sa gornjeg linka u kamin (dodatnih 30%),to me na kraju dodje besplatno grijanje,mozda ce mi pocet placat sto se grijem.
Podno bi stavio samo ispod plocica. Na kolko stepeni mislis grijat taj laminat?
Temperatura,ako sto vec rece u postu prije mog,ide izmedju 26-28 celzijusa.
Postavljaju ga i ispod parketa.
26-28 stepeni,to je temperautra koja se ljeti dosegne u neklimatiziranim objektima, kontam da nemoze nista laminatu lose uradit.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#36 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by fantom slobode »

E sada konkretno pitanje vezano za plinske bojlere i radijatore:

Koji plinski bojler kupiti (fasadni ce biti sigurno) interesuje me vas izbor marke; kod koga kupiti- gdje u Sarajevu i okolini?Isto vazi i za radijatore.Svi prijedlozi i informacije su dobro dosli.Radi se o prostoru od 100m² koje je potrebno zagrijati, visina plafona standardna, plinski bojler sigurno u kupatilu, vanjski zid, znaci bice fasadni.(dimnjak daleko).
Kako ici na spajanje radijatora, praviti krug ili voditi za svakog zasebno (taj fol vidjeh kod prijatelja u novoj kuci, ima jedno mjesto gdje sve regulise).Prednosti i mane, vasa iskustva.
bhxxl
Posts: 229
Joined: 14/10/2007 14:38

#37 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by bhxxl »

ovo je nesto naj bolje toplo preporucujem

Image
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#38 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

fantom slobode wrote:E sada konkretno pitanje vezano za plinske bojlere i radijatore:

Koji plinski bojler kupiti (fasadni ce biti sigurno) interesuje me vas izbor marke; kod koga kupiti- gdje u Sarajevu i okolini?Isto vazi i za radijatore.Svi prijedlozi i informacije su dobro dosli.Radi se o prostoru od 100m² koje je potrebno zagrijati, visina plafona standardna, plinski bojler sigurno u kupatilu, vanjski zid, znaci bice fasadni.(dimnjak daleko).
Kako ici na spajanje radijatora, praviti krug ili voditi za svakog zasebno (taj fol vidjeh kod prijatelja u novoj kuci, ima jedno mjesto gdje sve regulise).Prednosti i mane, vasa iskustva.
Dvocjevni sistem je po meni jos uvjek najbolji. Vodjenje na svaki posebno mi izgleda kao bacanje love an cijevi.
Jednocijevni sistem bi izbjegavao, jer kod njega imas dosta razlike u toploti izmedju prvog i zadnjeg radijatora.

Sto se tice Bojlera, sve zavisi kolko imas love.
Jel ti i topla voda ide preko tog kombi bojlera?
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#39 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by fantom slobode »

madner wrote:
fantom slobode wrote:E sada konkretno pitanje vezano za plinske bojlere i radijatore:

Koji plinski bojler kupiti (fasadni ce biti sigurno) interesuje me vas izbor marke; kod koga kupiti- gdje u Sarajevu i okolini?Isto vazi i za radijatore.Svi prijedlozi i informacije su dobro dosli.Radi se o prostoru od 100m² koje je potrebno zagrijati, visina plafona standardna, plinski bojler sigurno u kupatilu, vanjski zid, znaci bice fasadni.(dimnjak daleko).
Kako ici na spajanje radijatora, praviti krug ili voditi za svakog zasebno (taj fol vidjeh kod prijatelja u novoj kuci, ima jedno mjesto gdje sve regulise).Prednosti i mane, vasa iskustva.
Dvocjevni sistem je po meni jos uvjek najbolji. Vodjenje na svaki posebno mi izgleda kao bacanje love an cijevi.

Sto se tice Bojlera, sve zavisi kolko imas love.
Jel ti i topla voda ide preko tog kombi bojlera?
Da, topla voda za kupatilo treba da dolazi iz tog kombi bojlera.Dvocjevni sistem poznajem, imam ga u stanu, nego ovo vidjeh zadnji put, pa ne skontah neke prednosti, no mozda ih neko zna. Naravno najvise me interesuje gdje i koji bojler da uzmem, sto se tice love nije problem, samo da je odnos kvaliteta i cijene uravnotezen. Nisam snob, zelim racionalno i normalno, a dacu pare za nesto sto valja. Interesuje me oni bojleri sto imaju vecu iskoristenost gasa u procesu grijanja.
Najvise me interesuje znaci gdje otici i kupiti (adrese, telefoni) isto vazi i za radijatore i ostali potrebni materijal u Sarajevu i okolini, a ako ima i negdje drugo, a da se isplati otici, BiH nije velika, nije problem(naravno ne vjerujem da se cijene pretjerano razlikuju).
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#40 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

fantom slobode wrote:E sada konkretno pitanje vezano za plinske bojlere i radijatore:

Koji plinski bojler kupiti (fasadni ce biti sigurno) interesuje me vas izbor marke; kod koga kupiti- gdje u Sarajevu i okolini?Isto vazi i za radijatore.Svi prijedlozi i informacije su dobro dosli.Radi se o prostoru od 100m² koje je potrebno zagrijati, visina plafona standardna, plinski bojler sigurno u kupatilu, vanjski zid, znaci bice fasadni.(dimnjak daleko).
Kako ici na spajanje radijatora, praviti krug ili voditi za svakog zasebno (taj fol vidjeh kod prijatelja u novoj kuci, ima jedno mjesto gdje sve regulise).Prednosti i mane, vasa iskustva.
fantom,

sto se tice razvoda, najbolji je dvocijevni

ja sam nedavno uradio razvod sa kolektorima u ormaricu ( jedan na spratu jedan u prizemlju), iz koga idu po dvije cijevi za svaki radijator ( odvod-topla voda i dovod-hladna voda)
razvod je aluplast cijevi u estrihtu ali nisam htio raditi podno grijanje iz vise razloga

taj razvod izgleda otprilike ovako samo sto zavrsava u jednom ormaricu u kome su smjesteni 2 kolektora sa ventilima i ozrakama
http://www.termobek.hr/web%20slike/Inst ... 20podu.JPG
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#41 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by fantom slobode »

E hvala na komentaru i na slici, sve govori, kako to izgleda.
necko_sa
Posts: 95
Joined: 12/08/2006 02:05
Location: Sarajevo

#42 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by necko_sa »

Maraschino wrote:
fantom slobode wrote:E sada konkretno pitanje vezano za plinske bojlere i radijatore:

Koji plinski bojler kupiti (fasadni ce biti sigurno) interesuje me vas izbor marke; kod koga kupiti- gdje u Sarajevu i okolini?Isto vazi i za radijatore.Svi prijedlozi i informacije su dobro dosli.Radi se o prostoru od 100m² koje je potrebno zagrijati, visina plafona standardna, plinski bojler sigurno u kupatilu, vanjski zid, znaci bice fasadni.(dimnjak daleko).
Kako ici na spajanje radijatora, praviti krug ili voditi za svakog zasebno (taj fol vidjeh kod prijatelja u novoj kuci, ima jedno mjesto gdje sve regulise).Prednosti i mane, vasa iskustva.
fantom,

sto se tice razvoda, najbolji je dvocijevni

ja sam nedavno uradio razvod sa kolektorima u ormaricu ( jedan na spratu jedan u prizemlju), iz koga idu po dvije cijevi za svaki radijator ( odvod-topla voda i dovod-hladna voda)
razvod je aluplast cijevi u estrihtu ali nisam htio raditi podno grijanje iz vise razloga

taj razvod izgleda otprilike ovako samo sto zavrsava u jednom ormaricu u kome su smjesteni 2 kolektora sa ventilima i ozrakama
http://www.termobek.hr/web%20slike/Inst ... 20podu.JPG

Jel se meni cini, ili si ovo ti stavlajo T komade na podu-betonu(ispod estriha)?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

necko_sa wrote:
Maraschino wrote:
fantom slobode wrote:E sada konkretno pitanje vezano za plinske bojlere i radijatore:

Koji plinski bojler kupiti (fasadni ce biti sigurno) interesuje me vas izbor marke; kod koga kupiti- gdje u Sarajevu i okolini?Isto vazi i za radijatore.Svi prijedlozi i informacije su dobro dosli.Radi se o prostoru od 100m² koje je potrebno zagrijati, visina plafona standardna, plinski bojler sigurno u kupatilu, vanjski zid, znaci bice fasadni.(dimnjak daleko).
Kako ici na spajanje radijatora, praviti krug ili voditi za svakog zasebno (taj fol vidjeh kod prijatelja u novoj kuci, ima jedno mjesto gdje sve regulise).Prednosti i mane, vasa iskustva.
fantom,

sto se tice razvoda, najbolji je dvocijevni

ja sam nedavno uradio razvod sa kolektorima u ormaricu ( jedan na spratu jedan u prizemlju), iz koga idu po dvije cijevi za svaki radijator ( odvod-topla voda i dovod-hladna voda)
razvod je aluplast cijevi u estrihtu ali nisam htio raditi podno grijanje iz vise razloga

taj razvod izgleda otprilike ovako samo sto zavrsava u jednom ormaricu u kome su smjesteni 2 kolektora sa ventilima i ozrakama
http://www.termobek.hr/web%20slike/Inst ... 20podu.JPG

Jel se meni cini, ili si ovo ti stavlajo T komade na podu-betonu(ispod estriha)?
Da ne bude zabune, ovo nije moja kuca (ovo sam nasao na netu).
Ovdje kako ja vidim cijevi su pricvrscene za betonsku plocu preko koje ide estriht.
Kod mene su cijevi polozene na betonsku podlogu, zatim se stiropor polozi pa folija i tek onda se zalije estrihtom.
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#44 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Big Boy »

Podno grijanje mi zvuci kao dobra ideja samo me zanima ko se time bavi u BiH, odnosno Sarajevu i naravno, kakve su cijene ugradnje ?

Ima li neko licnih iskustava sa ugradnjom i koristenjem podnog grijanja kod nas !?
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#45 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Leonid Breznjev »

Big Boy wrote:Podno grijanje mi zvuci kao dobra ideja samo me zanima ko se time bavi u BiH, odnosno Sarajevu i naravno, kakve su cijene ugradnje ?

Ima li neko licnih iskustava sa ugradnjom i koristenjem podnog grijanja kod nas !?



ima forumash koji radi takva grijanja.. mislim da je nik @hare_sa.. cek da ispitam, javicu. :)
User avatar
ahmed_dv
Posts: 290
Joined: 04/07/2004 18:37

#46 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by ahmed_dv »

Indigo-X wrote:Najbolje grijanje je geotermalno grijanje.U samom startu je malo skuplje ali ako znamo da se zimi grijemo,a ljeti hladimo gratis i nije tako skupo.Na zapadu masovno prelaze na ovaj nacin grijanja.Kod nas ga radi jedna firma iz Tuzle.U dole navedenom linku mozete vise saznati o geotermalnom grijanju.

http://www.rimptz.com.ba/Web%20stranica ... ge0004.htm
Ovo grijanje ljudi masovno koriste u Svedskoj, i sve vise ih prelaze sa nafte na ovo. Busi se rupa i do 100 metara pod zemlju i pruze se cijevi kroz koje cirkulise voda gdje se na toj dubini zagrije do nekih 10-12 stepeni. A zagrijavanje od 10 do 20 stepeni dobijas pomocu struje. Imam jednog poznanika koji je ovo ugradio i kaze da mu se investicija isplatila za tri godine u odnosu na naftu. Iako je instalacija poprilicno skupa. Samo sam razmisljao nesto dali je to moguce kod nas u BiH zbog puno vece nadmorske visine pa neznam. Ali ako moze zasigurno je super stvar.
User avatar
ahmed_dv
Posts: 290
Joined: 04/07/2004 18:37

#47 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by ahmed_dv »

fantom slobode wrote:
Maraschino wrote:
Indigo-X wrote:Najbolje grijanje je geotermalno grijanje.U samom startu je malo skuplje ali ako znamo da se zimi grijemo,a ljeti hladimo gratis i nije tako skupo.Na zapadu masovno prelaze na ovaj nacin grijanja.Kod nas ga radi jedna firma iz Tuzle.U dole navedenom linku mozete vise saznati o geotermalnom grijanju.

http://www.rimptz.com.ba/Web%20stranica ... ge0004.htm
nikada cuo :?

imas li referense gdje je to u BiH uradjeno
E bas tako, nije mi jasno kako dobijes toplotu u stanu zimi, jer ta toplina tla moze biti konstanta na toj dubini, ali da je bas 20 celzijusa, nesto ne vjerujem.A koliko procitah, moras citav plac da iskopas (na 100m²stambene povrsine - 250m² pod cijevima), sto naravno nije jeftino, jer se postavljaju na dubinu ispod metar i po.Koliko vidjeh na internetu, ima kuca u Koloradu, ali slabo nesto nadjoh vise tih objekata.Ali eto ne znam, volio bih da me uvjere u suprotno, laik sam, naucite me.
Postoji raznih nacina ukopavanja cijevi. Jedan je kao sto sam opisao u predhodnom postu. Znaci ukopas jednu cijev vertikalno ali na puno vecu dubinu. To zahtjeva vrlo malo povrsine. Drugi nacin je ako imas veliku avliju pa zakopas umotane cijevi horizontalno na dubljini od jedan metar.
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#48 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Big Boy »

Citajuci clanke po internetu o podnom grijanju nasao sam zanimljivu opciju... elektricno podno grijanje.
Podno grijanje je jedan od najugodnijih sistema grijanja za ljudski organizam. Temperatura zraka u prostoriji može biti za 1-2°C niža nego kod drugih sistema, bez ikakvih posljedica na osjećaj ugodnosti. Naime, čovjek preko stopala gubi istu količinu topline kao i preko cjelokupne ostale površine tjela, pa je fiziološki povoljnije da u zoni nogu temperatura bude viša, a u zoni glave niža. Podnim grijanjem je omogućena gotovo idealna raspodjela temperature u prostoriji, kod kojeg je temperatura uz pod viša, dok temperatura prema stropu opada (“tople noge – hladna glava”).

Podno grijanje nije pogodno samo za ljude koji imaju osjetljive noge i kojima jako smeta hladnoća po nogama; podno je grijanje vrlo praktičan izum i ono ima mnoge prednosti.

Podno grijanje ne zauzima prostor, ne zahtijeva postavljanje grijaćih tijela i toplinu u okolinu prenosi direktno – a ne zagrijavanjem zraka kao što to čini standardno grijanje. I troškovi su u usporedbi s klasičnim grijanjem manji što se vrlo brzo osjeti na kućnom budžetu. Smanjenje topline za jedan stupanj znači i uštedu 6% od ukupno utrošene energije. Samo se zbog rasporeda topline u prostoriji štedi 15-20% toplinske energije.

Bojazan da podno grijanje štetno utječe na zdravlje, vene u nogama, otklonjena je reguliranjem temperature poda po DIN propisima, koji ne dozvoljavaju temperaturu poda veću od 27-29°C. Ovim se niskotemperaturnim grijanjem također otklanja problem intenzivnog uzdizanja prašine s poda, zrak je vlažniji, a pogotovo nema neugodnog i za disanje štetnog izgaranja prašine, kao što je slučaj kod klasičnog grijanja.

Električno podno grijanje je u prosjeku dvostruko jeftinije od sličnih toplovodnih sistema i jednostavnije se postavlja, pa su manji troškovi ugradnje.
Ukupna ušteda u potrošnji je cca 35%. Tako za grijanje tipične kupaonice ne treba više energije nego kao za 4-5 žarulja od 60W. Kod električnog grijanja nema gubitaka energije. Brojne studije i iskustva diljem svijeta pokazale su učinkovitost električnih sistema grijanja.

Prednost električnog podnog grijanja je i mogućnost ukopčavanja samo dijela grijaćeg sustava, bez ikakvih gubitaka, što je itekako važno u tzv. prijelaznim razdobljima, kad nam odgovara grijanje samo nekih prostorija. Cijelim je sustavom moguće upravljati ručno, jednostavnom sklopkom za ukopčavanje/iskopčavanje, ili automatski primjenom podnog senzora temperature i odgovarajućeg termostata, kojima se osigurava održavanje željene temperature poda. Razne izvedbe termostata omogućuju, među ostalim, automatsko reguliranje niže temperature noću, kao i vremensko programiranje kako bi se grijanje ukopčalo onda kad je potrebno ili kad je električna energija jeftinija. Za dodatnu učinkovitost i jednostavnost moguće je postaviti ili pojedinačne timere ili centralnu upravljačku jedinicu koja upravlja određenim grijaćim zonama.

Brojne su prednosti električnog podnog grijanja nad klasičnim sustavima grijanja! Evo nekih od njih:

Troškovi instalacije iznose polovicu od troškova instalacije klasičnog centralnog grijanja. Usporedba cijena izrađena je u Finskoj. Električno podno grijanje grijaćim kablovima je izuzetno isplativa investicija. Početno ulaganje je malo, potrebe za servisom nema.

Sustav akumulacijskog ili djelomično akumulacijskog podnog grijanja donosi dodatnu mogućnost uštede električne energije iskorištavanjem niskotarifne struje.

Instalacija podnog grijanja je jednostavna i brza. Jedan električar u jednom danu može instirati 50-60 m 2!

Podno grijanje je izuzetno komforno zbog ravnomjerne raspodjele topline kroz veliku površinu čija temperatura treba biti za samo nekoliko stupnjeva viša od temperature prostorije. Tako se eliminiraju jake zračne struje u prostorijama, što podno grijanje čini izuzetno pogodnim i za ljude koji pate od alergija. Površinska temperatura uglavnom je između 26 i 28 stupnjeva C. Topao pod omogućuje nižu sobnu temperaturu bez oduzimanja na komforu. Podno grijanje vas čuva i od vlage i opasnosti po zdravlje koju ona donosi.

Podno grijanje se može instalirati pod gotovo bilo koji završni sloj; keramičke pločice, drveni podovi uključujući parket, tepisi od zida do zida, plastične obloge itd. Završna podna konstrukcija zahtijeva određeni tip kabla.

Podno grijanje je i ušteda prostora; grijaće tijelo je skriveno, nema kotlovnica, dimnjaka, spremišta za drva ili lož ulje, radijatora niti vrućih površina.

Zavisno o sustavu koji se primjenjuje, električno podno grijanje može biti:

DIREKTNO

Ovaj sustav predstavlja jedinstven način zagrijavanja svih prostorija gdje su podni materijali dobri provodnici topline (keramičke pločice i kamen, ukoliko nemaju betonsku podlogu u kojem slučaju se može instalirati i akumulacijski sistem), u prostorijama koje nemaju betonsku podnu konstrukciju, te prostorijama koje se renoviraju a visina poda se ne može podići za više od 2,5 cm. Senzor instaliran u pod kontrolira temperaturu poda.

DJELOMIČNO AKUMULACIJSKO I POTPUNO AKUMULACIJSKO

Podno grijanje sustavom djelomične ili potpune akumulacije je sustav grijanja koji pruža mogućnost akumuliranja topline. Ova vrsta grijanja se uglavnom primjenjuje kod podnih obloga koje su otporne na temperaturu. Ovim su obuhvaćeni parket, daske i ostale drvene podne obloge, tepisi i linoleum. Ekonomična nisko-tarifna električna energija akumulirana u toku noći isijava ravnomjerno preko dana. (Akumulacijsko podno grijanje se dakako može instalirati i ispod pločica i kamenih podova, samo što je s tim materijalom isijavanje topline brže.)

Podno grijanje električnim kablovima čuva okoliš!
Komentari !? :-)
User avatar
independer
Posts: 710
Joined: 29/03/2007 11:07
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA Sa Gradacca bijele kule Zmaja od Bosne

#49 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by independer »

ja sam se odlucio za sljedeci sistem.

http://www.nobel.ba/atlantic.htm

jeftina ugradnja, mala potrosnja i dizajn ok
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#50 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by muha_sa »

Arslan wrote:
Big Boy wrote:Podno grijanje mi zvuci kao dobra ideja samo me zanima ko se time bavi u BiH, odnosno Sarajevu i naravno, kakve su cijene ugradnje ?

Ima li neko licnih iskustava sa ugradnjom i koristenjem podnog grijanja kod nas !?



ima forumash koji radi takva grijanja.. mislim da je nik @hare_sa.. cek da ispitam, javicu. :)
jasta vec radimo :D nick je hari_be.------a ja sam mu pomocni radnik kad je grijanje u pitanju a on meni kad je moj fah u pitanju.
Post Reply