Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#1 Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Downunda »

Znam da je struja skupa pravo, ali sam u dilemi!
Ko radi kvalitetno, osim "Narodnog grijanja" (ako oni uopšte plinsko grijanja po stanovima).
Kakva su vaša iskustva?
Zahvaljujem
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#2 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gaius »

eh ovako.. radili su mi i plinsko i strujno iz brugmana (imaju neku svoju ekipu instalatera - traži asima ako se već odlučiš).. plin mi je ok.. struja također.. ovaj stan koji se grije na struju je cca. 65 m2.. komplet struja (dakle i kuhanje i ostalo) uz malo racionalizacije (preporučujem digitalni termostat koji će grijati maks u vrijeme jeftine struje... npr. napucaš ga od 13-16 na 26 stepeni) trošilo je cca. 150,00 KM.. plin bi možda bio manje.. ali ne značajno..

dakle isto.. ova grijanja na struju nisu ništa naročito skuplja od plina..
User avatar
Isaac
Posts: 56
Joined: 28/01/2007 09:36

#3 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Isaac »

....
Last edited by Isaac on 24/11/2008 12:33, edited 1 time in total.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#4 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gaius »

a puno je to.. meni u stanu od 75 dođe 100-130 KM.. :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

gaius wrote:a puno je to.. meni u stanu od 75 dođe 100-130 KM.. :)
Izolacija cuda cini. :)
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#6 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gaius »

upravo tako.. alu stolarija.. zidovi dodatno pređeni rofixom.. iako su prozori preko cijelog stana čak i u hodnjiku..
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#7 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by jasminasab »

Ima li neko iskustav s podnim grijanjem?
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#8 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by fantom slobode »

jasminasab wrote:Ima li neko iskustav s podnim grijanjem?
ili zidnim grijanjem, znaci cijevi od grijanja u zidovima kuce.Tu se valjda radi o nizoj temperaturi vode u cijevima (maksimalno 55 stepeni celzijusa), dobro je za odrzavanje konstantne temperature za kuce u kojima postoji stalni vremenski rezim kada cu ukucani kuci, a kada su na poslu.Treba vise vremena da se zagrije (oko 20 minuta), ali isto tako nakon iskljucivanja grijanja zidovi ostaju topli jos neko solidno vrijeme.
Ne znam koliko se javlaj problem pucanja cijevi, jer to donosi vece troskove i vecu stetu nego radijator, ovo komentarisem kao laik, kao neko moje razmisljanje.Prijateljica iz Rijeke mi prokomentarisa da je kod nje kuci otislo podno u neku stvar, pa je to kostalo dosta, zbog parketa iznad, e sada ne vidjeh to, a i ne znam ko je izvodio radove i kako.Opet imam slucaj u stanu mojih roditelja tamo je vec 23 godine podno grijanje u kuhinji i kupatilu, nikakvih problema.
Ovo zidno je novina, zgodno je kazu kada se pravi novi objekat i dobro je, jer ne dize prasinu po kuci, prasina ne kruzi toliko kako kod klasicnih radijatora.Znaci, na neki nacin je zdravije(?)Naravno kod nas je problem raznih kvaliteta materijala na trzistu, treba se u svemu tome kao kupac snaci.
A vezano za grijanje na struju, pokazalo se igrom slucaja da racun za grijanje na struju ove godine ne bi veci od racuna za grijanje na plin, sve je tu to negdje, a radilo se o privremenom rjesenju grijalica i uljnih radijatora po kuci.Izgleda da ta struja postaje konkurentna plinu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

I mene zanima ova tema. Novi objekat, treba se odluciti koje je grijanje naj racionalnije. Instalacija se radi ista sve do kotla ali koji kotao izabrati ? Plinovod nemam izuzev, cisterna. Cvrsto otpada u startu jer kazu '' Moras sluga biti...''
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#10 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by fantom slobode »

Maraschino wrote:I mene zanima ova tema. Novi objekat, treba se odluciti koje je grijanje naj racionalnije. Instalacija se radi ista sve do kotla ali koji kotao izabrati ? Plinovod nemam izuzev, cisterna. Cvrsto otpada u startu jer kazu '' Moras sluga biti...''
Ja planiram kombinaciju kamina sa plinskim grijanjem i naravno dobrom izolacijom.Trudim se da saznam vise o zidnom grijanju koliko ga dobro izvode po Bosni.Problem je sto su kvalitet i cijene prilicno u neskladu, svega ima.Valjda cu imati srece, vidjecemo.Plan je da se zavrsi do oktobra, vidjecu, prenesem iskustva, kada se sve zavrsi.A rekoh vec da su me uljni radijatori pozitivno iznenadili.Ne trose puno.A griju.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#11 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gaius »

meni su govorili za ovu cisternu likovi što su mi radili grijanje.. čini mi se da je struja idealan izbor za manju kvadraturu.. ali kad saberem i oduzmem.. pa nije ni problem plaćati struje 200 mjesečno dva-tri mjeseca.. i to je bolje nego 1.200,00 godišnje za centralno grijanje..

samo je sad pitanje koliko se isplati dodatna investicija u cisternu..

čvrsto zaboravi,.. bull shit..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#12 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

fantom slobode wrote:
Maraschino wrote:I mene zanima ova tema. Novi objekat, treba se odluciti koje je grijanje naj racionalnije. Instalacija se radi ista sve do kotla ali koji kotao izabrati ? Plinovod nemam izuzev, cisterna. Cvrsto otpada u startu jer kazu '' Moras sluga biti...''
Ja planiram kombinaciju kamina sa plinskim grijanjem i naravno dobrom izolacijom.Trudim se da saznam vise o zidnom grijanju koliko ga dobro izvode po Bosni.Problem je sto su kvalitet i cijene prilicno u neskladu, svega ima.Valjda cu imati srece, vidjecemo.Plan je da se zavrsi do oktobra, vidjecu, prenesem iskustva, kada se sve zavrsi.A rekoh vec da su me uljni radijatori pozitivno iznenadili.Ne trose puno.A griju.
Zidno grijanje kao i podno ima svoje prednosti i mane. U slucaju curenja (sto je moguce iz vise razloga) dolazi do prave katastrofe. Stemanja , vadjenja, reparacija, krpanja, prasina...
Kamin ostaje svakako ali na drva, onako za dusu da se malo potpali.
werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#13 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by werr »

I mene tema interesuje...
Mi smo u izgradnji.Čeprkala sam po netu to za zidno grijanje ali ništa ne nađoh, ono da neko kaže iz sopstvenog iskustva kakvo je.Što se tiče podnog nećemo ga je mi se ne sviđa ideja granita po kući,po svim podovima jer će ipak ljeti biti hladno a ja sam "smrzla" inače.Vjerovatno da će biti po hodnicima ali o tom potom.Odlučili smo se na struju jer ovdje gdje smo sada mi ložimo (kuća,centralno grijanje,super grije ali je baš zahmet... prljavo,budem sva od pepela).
Eh ima još solucija UNP spremnika,koji se iznajmi ili kupi pa može biti nadzemni ili podzemni i puni se mislim 2-3 puta godišnje (nisam baš sigurna).To isto nije loša ideja ali ne znam cijene jer do toga još nismo došli.
Stavljajte cijene vaših računa za struju (oni koji se griju na nju) jer mislim da je lakše mjesečno davati po 200-300 km nego odjednom hiljadu- dvije za drva i ugalj za centralno...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#14 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

Maraschino wrote:I mene zanima ova tema. Novi objekat, treba se odluciti koje je grijanje naj racionalnije. Instalacija se radi ista sve do kotla ali koji kotao izabrati ? Plinovod nemam izuzev, cisterna. Cvrsto otpada u startu jer kazu '' Moras sluga biti...''

hajmo curice hajmo djecaci :D

iskustva na sto , dosao je cas odluke :D

sta ugraditi, kotao na cvrsto, plin ili struja :?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#15 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by d2 »

gaius wrote:meni su govorili za ovu cisternu likovi što su mi radili grijanje.. čini mi se da je struja idealan izbor za manju kvadraturu.. ali kad saberem i oduzmem.. pa nije ni problem plaćati struje 200 mjesečno dva-tri mjeseca.. i to je bolje nego 1.200,00 godišnje za centralno grijanje..

samo je sad pitanje koliko se isplati dodatna investicija u cisternu..

čvrsto zaboravi,.. bull shit..
ja sam prije zivio u stanu koji je imao plinsko grijanje preko kombi bojlera i to je tito i partija medjutim zadnje 3 godine imam centralno, stoji da je prilicno skupo ali kad pocne sezona grijanja ja sam kao na havajima, ne izlazim iz kratkog sorca i japanki
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#16 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by WizzardFromBOZ »

Downunda wrote:Znam da je struja skupa pravo, ali sam u dilemi!
Ko radi kvalitetno, osim "Narodnog grijanja" (ako oni uopšte plinsko grijanja po stanovima).
Kakva su vaša iskustva?
Zahvaljujem
moje iskustvo mi govori da je najbolje kad cijele godine nema potrebe za grijanjem...
:mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#17 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

Imam podno grijanje u kuhinji, hodniku i kupatilu, uglavnom tamo gdje su pločice. Ne znam ko preporučuje da se stavi ispod parketa, meni to izgleda malo, hm glupo. :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#18 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

madner wrote:Imam podno grijanje u kuhinji, hodniku i kupatilu, uglavnom tamo gdje su pločice. Ne znam ko preporučuje da se stavi ispod parketa, meni to izgleda malo, hm glupo. :D
Ispod parketa moze samo se moraju ugraditi termostati koji regulisu temperaturu da ne dodje do pregrijavanja.

Ja sam razveo cijevi od kotlovnice do radijatorskih mjesta "aluplast" u estrihtu ali nikako da se odlucim na koji nacin da se grijem.
Cuo sam za ove eko brikete, kazu da su se pokazali jako prakticno. Mala potrosnja, cist okolis i super razvijaju temperaturu. Ima li ko iskustva sa tim?
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

Maraschino wrote:
madner wrote:Imam podno grijanje u kuhinji, hodniku i kupatilu, uglavnom tamo gdje su pločice. Ne znam ko preporučuje da se stavi ispod parketa, meni to izgleda malo, hm glupo. :D
Ispod parketa moze samo se moraju ugraditi termostati koji regulisu temperaturu da ne dodje do pregrijavanja.

Ja sam razveo cijevi od kotlovnice do radijatorskih mjesta "aluplast" u estrihtu ali nikako da se odlucim na koji nacin da se grijem.
Cuo sam za ove eko brikete, kazu da su se pokazali jako prakticno. Mala potrosnja, cist okolis i super razvijaju temperaturu. Ima li ko iskustva sa tim?
Zar parket nije odlican izolator? Znaci, nece biti efikasno, niti ugodno a moze samo sjebat parket.

Gdje se ugrađuju termostati?

Ja bi uzeo lož ulje, raja je dosta zadovoljna (mada ja mislim da im najdraže što mogu sipat u auta pa ih jeftinije izađe :D )
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#20 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

Zar parket nije odlican izolator? Znaci, nece biti efikasno, niti ugodno a moze samo sjebat parket.

Gdje se ugrađuju termostati?

Ja bi uzeo lož ulje, raja je dosta zadovoljna (mada ja mislim da im najdraže što mogu sipat u auta pa ih jeftinije izađe )

madner
Termostati bi trebali da budu na cijevima koje propustaju toplu vodu.
Loz ulje, imam dva primjera (prijatelji) koji su zadovoljni loz uljem ali nisu cijenom. Cijena je previsoka kada znamo da svaki dan cijena nafte raste.
werr
Posts: 36
Joined: 24/04/2007 12:59

#21 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by werr »

Maraschino jesi li razmišlajo/la o električnom podnom griijanju?Ako ćeš dobro izolovati kući možda bi ti to bila dobra solucija?Jeste da zahtjeva pločice ali...
Pratiću da vidim hoće li se ko od cijenjenih forumaša sa iskustvom javiti.Taj problem i ja moram riješiti za 2-3 mjeseca.Kod nas je definitivno struja ali još nismo načistu podno ili radijatori.Hajde ljudi javljajte se :zzzz:
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

Maraschino wrote:
Zar parket nije odlican izolator? Znaci, nece biti efikasno, niti ugodno a moze samo sjebat parket.

Gdje se ugrađuju termostati?

Ja bi uzeo lož ulje, raja je dosta zadovoljna (mada ja mislim da im najdraže što mogu sipat u auta pa ih jeftinije izađe )

madner
Termostati bi trebali da budu na cijevima koje propustaju toplu vodu.
Loz ulje, imam dva primjera (prijatelji) koji su zadovoljni loz uljem ali nisu cijenom. Cijena je previsoka kada znamo da svaki dan cijena nafte raste.
Pa predlazem da napises sta mozes, iskljucis sta neces i ugradis sta ostane :D

Sta je jeftinije?
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#23 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

werr wrote:Maraschino jesi li razmišlajo/la o električnom podnom griijanju?Ako ćeš dobro izolovati kući možda bi ti to bila dobra solucija?Jeste da zahtjeva pločice ali...
Pratiću da vidim hoće li se ko od cijenjenih forumaša sa iskustvom javiti.Taj problem i ja moram riješiti za 2-3 mjeseca.Kod nas je definitivno struja ali još nismo načistu podno ili radijatori.Hajde ljudi javljajte se :zzzz:
Ja imam kombinaciju, podno grijanje normalno nije dovoljno da zagrije cijelu kucu, pogotovo zimi.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#24 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

madner wrote:
werr wrote:Maraschino jesi li razmišlajo/la o električnom podnom griijanju?Ako ćeš dobro izolovati kući možda bi ti to bila dobra solucija?Jeste da zahtjeva pločice ali...
Pratiću da vidim hoće li se ko od cijenjenih forumaša sa iskustvom javiti.Taj problem i ja moram riješiti za 2-3 mjeseca.Kod nas je definitivno struja ali još nismo načistu podno ili radijatori.Hajde ljudi javljajte se :zzzz:
Ja imam kombinaciju, podno grijanje normalno nije dovoljno da zagrije cijelu kucu, pogotovo zimi.

Najefikasnije grijanje je podno grijanje jer je iskoristivost toplote najveca kada znamo da se topli zrak dize iz nizih zona u vise. Znam sve to ali imam neku averziju prema podnom grijanju. :D

Sve sam izbacio sto ne zelim ( cvrsto, plin, struja) i ostao mi sporet u cosku da lozim. :D :D

Cvrsto - prljavo, trazi slugu da lozi na vrijeme da cisti da priprema ogrev...

Plin - dobro ko ima zemni plin a nevalja ko mora butan kupovati, skuplji je i mnogo se vise potrosi.

Struja - dok preracunas koliki ti kotao treba ( 20 i vise KW) ispadne da kupim termo peci pa u sobe. :D Skupo.

Loz ulje - sve dobro ali cijena paprena ( treba ti priblizno 1500 - 2000 l za jednu godinu puta KM) Skupo.

Cvrsto na eko brikete - rece mi poznanik da je njegov komsija potrosio oko 2 tone tih briketa za jednu zimu. Super mu se pokazalo.

To mene interesuje ali iz vise izvora.
User avatar
madner
Posts: 56764
Joined: 09/08/2004 16:35

#25 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by madner »

Nemam iskustva sa tim eko briketama. Kolko kvadrata grijes i jel stan/kuca?
Post Reply