Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#51 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Big Boy »

muha_sa wrote:jasta vec radimo :D nick je hari_be.------a ja sam mu pomocni radnik kad je grijanje u pitanju a on meni kad je moj fah u pitanju.
Koju vrstu grijanja radite ? Elektricno podno grijanje ili verziju sa cijevima ?

Ciji su materijali, kako se krecu cijene... valja li sve to uopste !? :-)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#52 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

Big Boy wrote:
muha_sa wrote:jasta vec radimo :D nick je hari_be.------a ja sam mu pomocni radnik kad je grijanje u pitanju a on meni kad je moj fah u pitanju.
Koju vrstu grijanja radite ? Elektricno podno grijanje ili verziju sa cijevima ?

Ciji su materijali, kako se krecu cijene... valja li sve to uopste !? :-)
Evo ti link pa malo prosvrljaj http://www.google.nl/search?hl=nl&q=pod ... eken&meta=

meni licno ne odgovara podno grijanje iz vise razloga;
- elektricno podno grijanje ( ploce koje se polazu ispod keramike, kamena..) sluze da bi zagrejale jednu manju povrsinu (kupatilo) a nikako cijeli stan ili kucu
- cijevno ili centralno podno grijanje je najrentabilnije i postize najbolje ucinke zagrijavanja ali s 'njim treba biti oprezan pogotovu ispod drvenih podova
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#53 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Big Boy »

Evo... "svrljam" vec i nasao sam dosta informacija (znam i ja u Google upisati dvije rijeci). :-)

Koliko vidim, postoje izvedbe elektricnog podnog (imaju izvedbe i zidnog kao i stropnog grijanja) koje mogu biti koristene i ispod drvenih povrsina. Postoje posebni laminati kao i parketi za postavljanje preko podnog grijanja. Od klasicnih se razlikuju po sastavu i debljini... uglavnom, izgleda da vise ne vazi parola, podno samo pod kamen ili plocice.

Takodje postoje izvedbe podnog grijanja koje moze biti primaran ili sekundaran nacin zagrijavanja prostorija. Ono sto je prvi preduslov je dobra vanjska izolacija prostorija. Najbolje mi zvuce neka kombinovana rjesenja... posto su prosjecno gledano minusi vecinom najcesce po noci (kad je struja duplo jeftinija) i da je broj ekstremno hladnih dana negdje maksimalno 30 dana u godini. Podno kao grijanje do temperatura oko nule, a ako temperature vani odu ispod nule ubaciti neki elektricni ili mramoterm radijator u igru. Pa se pitam ima li tu "ekonomske racunice".

Preporucena potrosnja nekih 100W po metru kvadratom ako se koristi kao sekundarno grijanje, a 150W po kvadratu ako se podno grijanje koristi kao primarni nacin grijanja. Sad na nekih 20tak kvadrata jedne prostorije potrosnja bi bila 2-3kW u trenutku kad su grijaci upaljeni... sto trosi kao neka prosjecna kvarcna grijalica koja "grije" samo dok te vidi. Temperatura podnog grijanja ide maksimalno do 30 stepeni i jedini nedostatak je sto je samo po sebi tromo u radu. Znaci, u pocetku mu treba vremena da zagrije prostoriju na prihvatljivu razinu... kasnije je potrebno samo dogrijavati.

A posebno je zanimljiva mogucnost tempiranja da najvise radi u jeftinijoj tarifi sto potencijalno donosi povelike ustede. Svi drugi energenti nemaju dvije tarife cijena.

Inicijalna investicija je najniza jer nije potrebno kupovati kotlove, cijevi, radijatore... instalacija je medju jednostavnijima. Ja trenutno vidim samo gomilu pluseva... ono sto me jos zanima su iskustva iz prve ruke.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#54 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

Izgleda da sam se ja definitivno odlucio za ovo

http://www.topling.com/srpski/kotao_pelet.htm

http://www.cro-rss.com/article_obnovlji ... 462043.htm

Ekoloski i finansijski prihvatljivo. Ne trazi mnogo prostora za smjestaj, ne trazi stalni nadzor i ciscenje...sto neko rece mnogo pluseva.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#55 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by d2 »

ja bih samo rekao da je bolje parno grijanje od neparnog :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#56 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by cHupjahalic@ »

d2 wrote:ja bih samo rekao da je bolje parno grijanje od neparnog :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
jeftino, efikasno grijanje. :D

radi li iko u Bosni grijanje tako sto provuce cijevi od tople vode prije nego stavi pod :? (nemam fah u ovom smjeru, lose mi ide izrazavanje). :D
vodu toplu i onako moramo stalno imati, a usput grije pod. :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#57 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

Prije par dana naletim u Fisu na pelete. Pakovanje od po 15 kg kosta 4,15 km. Imaju i kotlove ali mi nisu znali nista vise reci ni ko je proizvodjac niti karakteristike. Onaj sto su imali je oko 25 kw i kostao je negdje oko 1750 km.

Sve u svemu, jako prihvatljivo ako se zna da 2 kg peleta zamjenjuje 1 l loz ulja ili nafte.

200 vreca ili 3000 kg (3 tone), kosta 830 km sto je svakako prihvatljivo ako se uzme da je 1500 l nafte x 1,4 km = 2100 km

ako grijesim, ispravite me :-)
User avatar
gurman
Posts: 30
Joined: 11/08/2008 13:50

#58 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gurman »

Ja sam takođe zainteresovan za kotao na pelete. Jedan poznanik je prošle godine izbacio klasični kotao na čvrsto gorivo i ubacio kotao na pelete proizvođaća iz Gračanice.
http://www.no links/eko_line.htm
Čovjek je prezadovoljan. Taj kotao ima skladište u koje se naspu peleti i on automatski ubacuje pelete u kotao. Jednom u 10tak dana je potrebno očistiti ložište iz koga se izbaci svega jedna šaka odpada, i dodati u skladište još peleta. Čovjek kaže da će ga ove godine grijanje koštati oko 1000KM a grije kuću od skoro 300m2.
Međutim taj kotao košta oko 6000KM i malo mi je rizično dati pare za kotao koji radi samo na pelete. Uvijek postoji rizik da nekog goriva nestane ili da mnogo poskupi ili nešto treće, i šta onda sa njim.
Ovih dana planiram otići kod njega da to pogledam svojim očima. Ima li još neko iskustva sa tim kotlovima, kao i kotlovima drugih prizvođaća na pelete i njihovim cijenama? U Njemačkoj su ljudi nekoliko godina dobijali subvenciju od države u iznosu od najmanje 2000 eura ukoliko se odluče na taj oblik grijanje jer je isplativ i ekološki prihvatljiv.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#59 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Maraschino »

Ovo je meni super.

Kotlovi na pelete mogu koristiti i druge (sitne) materijale kao ogrev. Negdje sam gledao da koriste zitarice :( (koje sami proizvode a cijena na trzistu mala), piljevina, strugotina, sjeckane grane (postoji masina koja ih sjecka)...tako da se pored peleta moze mnogo sta drugoga koristiti.

Cijene ovih kotlova je razlicita u zavisnosti od proizvodjaca i opreme uz isti. Ova cijena od 6 000 km je i meni neprihvatljiva jer mi je moj monter centralnog grijanja dao katloge nekog proizvodjaca iz prnjavora gdje je kotao od 25 kw kostao 4 300 km a u Fisu sam vidio neki kotao od 1750 km.


http://www.topling.com/srpski/kotao_pelet.htm

nije tesko nazvati i dobiti informacije iz prve ruke
User avatar
gurman
Posts: 30
Joined: 11/08/2008 13:50

#60 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gurman »

Ponudu koju sam ja dobio od firme Mefaoil kod Kladnja a koja je zasupnik Kovana iz Gračanice je 5 450, 00 KM bez PDV što znači da sa PDVom izađe 6376,00KM, doduše to je cijena za kotao od 50 KW, a ja mislim da meni i nije potreban kotao tolike snage za kuću od ukupno 190m2. Naravno treba uzeti u obzir i druge proizvođače ali se treba raspitati kod ljudi koji imaju takve kotlove i koji imaju iskustva sa njima. Uvijek je bolje kupiti nešto već provjereno pa čak i kada je skuplje. Ako taj kotao od 25 kw firme iz Prnjavora košta 4 300,00KM, onda je ta cijena tu negdje, jer je ovaj iz Gračanice 6400,00 KM ali 50KW. Postoje i jako interesantni kotlovi koje proizvodi hrvatska firma Centrometal: http://www.centrometal.hr/kotlovi_na_pe ... m=&ucat=27&
i koji su kombinovani, može se koristiti čvrsto gorivo i pelet. Oni imaju dva ložišta i u isto vrijeme se mogu korsititi obje vrste goriva. Ukoliko ložite čvrsto gorivo (drva, ugalj) i to nije dovoljno da postignete zadatu temperaturu on automatski u drugo ložište ubacuje pelete. Naravno vi nemorate uopšte koristiti čvrsto gorivo nego samo pelete. Ova varijanta mi se posebno sviđa. Njegova cijena koju sam pronašao je oko 6 500,00KM. http://www.meb-bh.com/index.php?option= ... &Itemid=49
Ja mislim da ovih kotlova ima i u Kerametalu (prema KIseljaku).
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#61 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by d2 »

ne znam za grijanje ali ja bih zamijenio elektricnu gitaru za plinsku :lol:
Viter
Posts: 4
Joined: 09/02/2008 21:29

#62 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Viter »

Ljudi ja se rvo ganjam sa pecima na pelet zadnja 2 mjeseca i definitivno sam se odlucio za centrometalovu CK-pelet plus 35kw i to u firmi Vokel na Stupu jer je najjeftinija a izadje 5850KM. Meni je najbolja jer ima opciju da istovremeno lozis drva i pelet ili cak i ugalj pa sta ti bolje pase. U Vokelu su mi dali broj ovlastenog tipša za Centrometal peci koji pusta peci u pogon i od njega zavisi garancija. Ovu pec se uzivo moze vidjeti u Kerametalu na mostarskom pa prema kiseljaku, ali je tamo 400KM skuplja ali navodno imaju majstora s kojim su radili. Ja sam cuo vec od par ljudi da su prezadovoljni i sa pecima i sa potrosnjom, a najbitnije da u pola zime jednom sedmicno praznite lugaru i u 15-20 dana punite spremnik ma milina. Ja se nadam da cu se do iduce zime grijati na pelet. Ako neko zna jos nesto vise neka samo pise. Ako neko zna dobrog majstora za grijanje kombinacija pola podno pola normalno nek se javi.

Velika hvala i pozdrav forumasima.
akka bih
Posts: 1
Joined: 02/03/2010 14:51

#63 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by akka bih »

Sto ljudi sto cudi :?
Jel ima kakav dobar majstor za podno grijanje ili firma i koje su cjene po kvadratu ako ko zna da javi
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#64 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by kokolina »

zna li ko gdje najpovoljnije nabaviti pelet?

meni bi trebalo 4-5 tona u Mostaru
sabahudinc
Posts: 9
Joined: 20/11/2006 16:01

#65 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by sabahudinc »

kokolina wrote:zna li ko gdje najpovoljnije nabaviti pelet?

meni bi trebalo 4-5 tona u Mostaru
Ja sam naručio, po preporuci, iz firme Trgovir d.o.o., Gračanica /300KM tona/
Ljudi će mi dostaviti kuci /Visoko/ bez naknade za prijevoz.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#66 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by kokolina »

za sada smo se snašli - Šuica cc 330 KM po toni u Mostaru i nije loš
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#67 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Hemel »

sabahudinc wrote:
kokolina wrote:zna li ko gdje najpovoljnije nabaviti pelet?

meni bi trebalo 4-5 tona u Mostaru
Ja sam naručio, po preporuci, iz firme Trgovir d.o.o., Gračanica /300KM tona/
Ljudi će mi dostaviti kuci /Visoko/ bez naknade za prijevoz.

znaci da i Gracanica to radi. kakav im je kvalitet peleta?
stvarno je bezobrazluk kada ti prodaju pelet i zaracunavaju (obavezno) 40 KM po toni za prevoz.
sabaa
Posts: 3
Joined: 21/05/2011 01:24

#68 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by sabaa »

Hemel wrote:
sabahudinc wrote:
kokolina wrote:zna li ko gdje najpovoljnije nabaviti pelet?

meni bi trebalo 4-5 tona u Mostaru
Ja sam naručio, po preporuci, iz firme Trgovir d.o.o., Gračanica /300KM tona/
Ljudi će mi dostaviti kuci /Visoko/ bez naknade za prijevoz.

znaci da i Gracanica to radi. kakav im je kvalitet peleta?
stvarno je bezobrazluk kada ti prodaju pelet i zaracunavaju (obavezno) 40 KM po toni za prevoz.
I kotao /sva oprema/ mi je grčanička. raspitivao sam se i sve sam to nabavio po preporukama ljudi kojima ja vjerujem. Ali sam novi u ovome tako da još nisam koristio ovaj pelet, ali vjerujem prijatelju koji jeste i preporučio mi upravo ovaj. očekujem dostavu u ponedjeljak, a rezultate, utiske - kvalitet istog ću Vam poslije toga moći saopštiti :bih:
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#69 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Hemel »

sabaa wrote:
Hemel wrote:
sabahudinc wrote:Ja sam naručio, po preporuci, iz firme Trgovir d.o.o., Gračanica /300KM tona/
Ljudi će mi dostaviti kuci /Visoko/ bez naknade za prijevoz.

znaci da i Gracanica to radi. kakav im je kvalitet peleta?
stvarno je bezobrazluk kada ti prodaju pelet i zaracunavaju (obavezno) 40 KM po toni za prevoz.
I kotao /sva oprema/ mi je grčanička. raspitivao sam se i sve sam to nabavio po preporukama ljudi kojima ja vjerujem. Ali sam novi u ovome tako da još nisam koristio ovaj pelet, ali vjerujem prijatelju koji jeste i preporučio mi upravo ovaj. očekujem dostavu u ponedjeljak, a rezultate, utiske - kvalitet istog ću Vam poslije toga moći saopštiti :bih:
bas me interesuje...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#70 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by mO k3 »

hmm.... dobro jutro svjema :) pitanje uvez ovih pecnica na pelets

kuca od cetri sprata ca. 500 kvadratnih metara ,izolacija vani ce da bude od 10 cm ,pvc stolarija . za ovu povrsinu koliko treba jaka pec od koliko kw i da li je moguce npr kada niko nije na prvom spratu da se za taj sprat iskljuci grijanje da li ima kod potrosnje razlike kada se za jedna sprat ne grije ..
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#71 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Hemel »

Ženski Dr.Med wrote:hmm.... dobro jutro svjema :) pitanje uvez ovih pecnica na pelets

kuca od cetri sprata ca. 500 kvadratnih metara ,izolacija vani ce da bude od 10 cm ,pvc stolarija . za ovu povrsinu koliko treba jaka pec od koliko kw i da li je moguce npr kada niko nije na prvom spratu da se za taj sprat iskljuci grijanje da li ima kod potrosnje razlike kada se za jedna sprat ne grije ..
Mnogo puta sam postavio shablon za proracun snage kotla centralnog grijanja pa evo i sada cu:

http://www.ballian.com/proracun.html

http://www.termometal.hr/izracun-snage-radijatora/

ima ih jos pa ako ti nesto nije jasno pitaj.
Ima tu mnogo faktora koji mogu utjecati na konacnu snagu kotla(izolacija zidova, polozaj objekta, kvalitet vanjske stolarije, klimatska zona...)ali to sve moze do nekih +-10%.
Uvijek postoji mogucnost odvajanja grijanja odnosno povrsina koje se griju i one koje ne griju. Sada se radi sa kolektorim (razdjelnicima) preko kojih idu cijevi za pojedine prostorije tako da bi mogao na svaki sprat ugraditi ormaric sa tim kolektorima i ventilima.

Image
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#72 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by moa »

Mene je strah tog peleta u smislu da nebude kao sa Birketima, kad su poceli sa briketima ljudi poceli da kupuju sisteme na brikete, poceli da proizvode brikete, sve divno krasno, kad se stabiliziralo trziste pomalo poceli da poskupljuju brikete a ljudi insalirali sisteme... Meni treba kompletno grijanje za kucu od caa 170 km2, na planini.
Sad sam u dvoumici izmedju ovog peleta + drva.. Ako ima neko od firmi ovdje koje se bave ovim stvarima neka me PP.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#73 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Hemel »

moa wrote:Mene je strah tog peleta u smislu da nebude kao sa Birketima, kad su poceli sa briketima ljudi poceli da kupuju sisteme na brikete, poceli da proizvode brikete, sve divno krasno, kad se stabiliziralo trziste pomalo poceli da poskupljuju brikete a ljudi insalirali sisteme... Meni treba kompletno grijanje za kucu od caa 170 km2, na planini.
Sad sam u dvoumici izmedju ovog peleta + drva.. Ako ima neko od firmi ovdje koje se bave ovim stvarima neka me PP.
Grijanje na cvrsto gorivo (ugalj,drva) je najisplatnije samo sto trazi ''malo'' vise posla u pripremi, skladistenju, lozenju, ciscenju.
Grijanje na pelet je nesto novo kod nas. Ja se sjecam da ih je radio samo Fis Vitez a sada rade skoro u svakoj opstini koja ima nekog otpadnog drveta. Cijene peleta rastu ali i konkurencija tako da se to trziste mora stabilizovati. Cuo sam neka razmisljanja ljudi koji bi nabavili (manje) masine za pravljenje peleta za par korisnika.
Meni je interesantno grijanje na drobljeni otpad drveta. Gdje god nadjes granu, ubacis je u masinu za drobljenje i to koristis za grijanje...Bezbroj je nacina na koje se ljudi mogu grijati.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#74 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by mO k3 »

hvala hemel :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#75 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by PipiDugaDevetka »

Meni treba polovna peć plinska (zemni gas iz Rusije) da ima odvod prema dimnjaku.
Ponude na pp.
Post Reply