Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

ragib
Posts: 2344
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#101 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by ragib »

pelletti wrote:
avdoa wrote:
ragib wrote:Image
imam ja kamin na pelet, prezadovoljan
Da li mi mozes prenjeti prve dojmove, potrosnja, koliki prostor grijes, da li je komplikovano rukovanje i sl.

JA MISLIM DA JE OVO HAJMO REĆI OBIČNI KAMIN NA PELET,NIJE ONAJ ZA ETAŽNO GRIJANJE I AKO SE NE VARAM MOŽE DA GRIJE DO 60M² PO IZJAVI PROIZVOĐAČA...NA NJEGA SE NE MOŽE SPOJITI ETAŽNO GRIJANJE. AKO SAM POGIJEŠIO ISPRAVITE ME...
ja imam taj sto se ne moze spojiti i sluzi samo kao kamin i grije prilicno dobro 50 m2, a vjerovatno moze i vise u zavisnosti od rasporeda prostorija, puše topli vazduh kao i klima pored toga sto grije.

ima i onih koji se mogu spojiti na radijatore skuplji je za 1000KM isto izgleda samo je za nijansu veci ima ih na pik-u
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#102 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Ma pretpostavio sam jer se može poznati s prijeda,rešetka iznad stakla je drugačija nego kod toga.Al bitno je da on zadovoljava svoje potreba...
ragib
Posts: 2344
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#103 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by ragib »

pelletti wrote:Ma pretpostavio sam jer se može poznati s prijeda,rešetka iznad stakla je drugačija nego kod toga.Al bitno je da on zadovoljava svoje potreba...
Image

ova se moze koristi za centralno

http://www.pik.ba/artikal/4796845/kamin ... nje-pelet/
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#104 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by %tacno* »

Jarane @vedrane82, Kovan je car na nasem podrucju u proizvodnji kotlova i kamina.

p.s. i ja imam Termofluxov kotao 30 kw
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#105 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Mahalac »

Jeli neko vec radio i koliko bi bilo isplativo promjeniti plinsko centralno grijanje tj prikljuciti pelet pec na postojeci sistem.
Radi se o fasadnom Junkersu 24kw/WC- s odgovarajucom instalacijom na oko 140m2.
Pitam se jeli to izvodivo, dugorocno isplativo, koja pec i ko to radi-preporuke za firme?
Citam temu i nisam siguran da je to izvodiv da se Pelet pec moze instalirati na mjesto fasadnog plinskog bojlera
Da li postoje mozda samostojece dimnjacne pelet peci za staviti u neku od soba i koliko mogu grijati.
Ovo je sigurno buducnost grijanja u gradu koji nije na sistemu toplana.
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#106 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Filter »

Mahalac wrote:Jeli neko vec radio i koliko bi bilo isplativo promjeniti plinsko centralno grijanje tj prikljuciti pelet pec na postojeci sistem.
Radi se o fasadnom Junkersu 24kw/WC- s odgovarajucom instalacijom na oko 140m2.
Pitam se jeli to izvodivo, dugorocno isplativo, koja pec i ko to radi-preporuke za firme?
Citam temu i nisam siguran da je to izvodiv da se Pelet pec moze instalirati na mjesto fasadnog plinskog bojlera
Da li postoje mozda samostojece dimnjacne pelet peci za staviti u neku od soba i koliko mogu grijati.
Ovo je sigurno buducnost grijanja u gradu koji nije na sistemu toplana.
kod mene je ostavljen plinski bojler i dodan kotao na pelet na isti sistem grijanja.
thermofluxov kotao od 25kw
pelet kotlovi i peci su manje zahtjevni po pitanju dimnjaka od klasicnih peci.


btw. mogli bi administrori objediniti sve postove vezane za pelet u jednu temu.
ima postova razbacanih na makar 3 teme, a ocito je da se sve vise raje interesuje :)
User avatar
gol-man
Posts: 222
Joined: 29/03/2007 11:10
Location: Zanzibar

#107 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gol-man »

pelletti wrote:
Upravo sam razgovarao sa zenom iz Preventa, koja je kupila Kovanov kotao od 35kw, i imala je istu dilemu kao i ti. U funkciji je oko dva mjeseca i prezadovoljna je s tim da ima mogucnost dogradnje neke vrste resetke u lozistu i kada ti nestane peleta ti tankas drvi ili tako nesto slicno. Uglavnom zakljucak je da je definitivno najisplativija investicija iz grupe velikih kotlova ovaj Kovanov. Mene samo buni njihova elektronika, kako na kaminima tako i na velikim kotlovima, jer joj nevjerujem puno. Nadam se da tvoj amidza nema problema sa kaminom.

Dosad nije imo problema a ovaj što mu je preporučio već treću sezonu grije i nije bilo nikakvih problema...Meni je to novo, prvi put da čujem da se na Kovanov kotao može nadograditi ta rešetka za loženje drva, kod Thermofluxa da ali za Kovan nisam znao pa ću ioh nazvati da to provjerim.... Ako je tako ja ću onda definitivno Kovan uzeti jer kako čujem zaista su se pokazali.Danas mi čovjek priča da ovdje kod nas ima fima koja je već tri ta kotla od 35 Kw kupila i kaže prezadovoljni nikad ništa nije bilo vezano za elektroniku. Griju upravu firme nekih kaže 200-220 kvadrata i prošlu zimu potrošili 4,5 tone s tim da je montaža, stolarija nikakva i krov uopšte nema izolacije nikakve, nije ni crijepompokriveno nego salonitom... Meni kaže da ne bi više od 3-3,5 tona trošio po sezoni a gospodski.Jedino im je mahana što na taj ugradbeni rezervar mogu stati samo 3 vreće peleta, ali navodno da to nije problem ni napraviti nema kao potrebe kupovati preko njih.... Ja mislim što se tiči njihovih peći, bilo da se radi o Kaminu ili o Kotlovima mislim da su barem kod nas ovdje a i u regiji daleko najkvalitetniji, čak oni i za neku slovensku firmu rade, a Biodom je slovenski i negdje sam igom slučaja pročito na sloveskom forumu da je kao bolji od Biodoma..Mene samo malo cijena za sad odbija al ću se nakraju najvjerovatnije odlučiti za Kovan.....Hvala na sugestijama....
[/quote]

Hajde da i ja pomognem u raspravi :-D . Imam Thermofluxov 25 kW, prezadovoljan. Prošlu sezonu potrošio 4,5 tone 150 m2. Izolacija 5 cm stiropor i PVC stolarija. Lijepo ga programiraš kada će se paliti , kada gasiti ( automatika podržava , dok Kovan ne i oni ti prodaju još uređaj za telefonsko paljenje + 300 KM).Čišćenje odradim za 3 minute, čistim jednom u 3-5 dana. Pelet sam nabavio u Nemili , nema puno otpada, super sagorijeva. Ima rešetku za drvo za nedaj Bože ako nestane peleta (uz napomenu da je njihov kotao prvenstveno za pelet , i da se drvo može ložiti samo kratko vrijeme, zbog ventilatora koji se prljaju papelom i smola iz drveta)

Kada sam kupovao , dobro sam "odvagao" Thermoflux, Kovan , Biodom i Topling. Centrometal nisam jer oni imaju samo pelet set koji se montira na postojeći kotao.Zvao sam sve firme i dobro tražio i ispitivao .
Rekli su mi da Thermoflux ima iskorištenje preko 92 % , i jedini se iz bivše Jugoslavije nalaze na listi poticaja u Njemačkoj ( Austriji i Sloveniji takođe) - jer zadovoljavaju standarde koji će u EU stupiti 2015 , izvoze preko 35 % . I proizvod je 100 % BiH ( osim automatike koja upravlja kotlom) i da su najveći proizvođač kotlova na pelet u BiH. Imaju dobru servisnu podršku i ne prodaju direktno ( pitaju odakle si da te uputimo na prodajnog zastupnika, max. cijena ti je tolika , možda dobiješ i jeftinije , moja trebala biti 4600 , ja je dobio za 4250 :) ) Imaju sve podatke i testove na stranici koja nije nešto baš napucana .thermoflux.ba
Kovan je kopija Coolwex kamina i kotlova (vjerovatno dobili licencu ) i na Coolwex stranici stoji da imaju iskorištenje 90 % ( ne 96 % kako su mi rekli ovi iz Kovana) , i kad sam pitao za certifikate , kaže imamo CE - to je za izvoz ne za karakteristike. Kotlovi su glomazni i da bi ga očistio moraš se uvući u njega. Čuo sam da je prije par dana jedan veliki je eksplodirao u Merkatoru u Banjaluci :shock: kovan . ba - sređena stranica i gazda na 70% slika
Biodom mi se nije svidio jer ih malo ima , slaba servisna podrška , prilično nepoznat. Nemaju ovlaštenog prodavača...:run:
Topling, takođe zvao , znam za njih od prije jer komšija ima njihovu na ugalj i drvo. Bio se zagrijao pravo a njihov. Nisu ni lošeg izgleda, i oni izvoze , prave i velike kotlove i svašta nešto , ali me je jedan njihov serviser odgovorio da ne kupim jer imaju problema sa automatikom koja upravlja kotlom , i da su dosad mijenjali dvije ,tri vrste. topling . com

Centrometal ima radni kolega na kotlu od 35 kW, grije površinu kao i ja , prošle godine spičio 7,5 tona peleta i 4 m drva i 2 tone uglja ( samo nema stiropor). Zaključio je da su ovi plamenici sr... i jedva čeka da ga utopi nekom da i on mijenja.
Last edited by gol-man on 11/12/2014 15:20, edited 1 time in total.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#108 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Hajde da i ja pomognem u raspravi :-D . Imam Thermofluxov 25 kW, prezadovoljan. Prošlu sezonu potrošio 4,5 tone 150 m2. Izolacija 5 cm stiropor i PVC stolarija. Lijepo ga programiraš kada će se paliti , kada gasiti ( automatika podržava , dok Kovan ne i oni ti prodaju još uređaj za telefonsko paljenje + 300 KM).Čišćenje odradim za 3 minute, čistim jednom u 3-5 dana. Pelet sam nabavio u Nemili , nema puno otpada, super sagorijeva. Ima rešetku za drvo za nedaj Bože ako nestane peleta (uz napomenu da je njihov kotao prvenstveno za pelet , i da se drvo može ložiti samo kratko vrijeme, zbog ventilatora koji se prljaju papelom i smola iz drveta)

Kada sam kupovao , dobro sam "odvagao" Thermoflux, Kovan , Biodom i Topling. Centrometal nisam jer oni imaju samo pelet set koji se montira na postojeći kotao.Zvao sam sve firme i dobro tražio i ispitivao .
Rekli su mi da Thermoflux ima iskorištenje preko 92 % , i jedini se iz bivše Jugoslavije nalaze na listi poticaja u Njemačkoj ( Austriji i Sloveniji takođe) - jer zadovoljavaju standarde koji će u EU stupiti 2015 , izvoze preko 35 % . I proizvod je 100 % BiH ( osim automatike koja upravlja kotlom) i da su najveći proizvođač kotlova na pelet u BiH. Imaju dobru servisnu podršku i ne prodaju direktno ( pitaju odakle si da te uputimo na prodajnog zastupnika, max. cijena ti je tolika , možda dobiješ i jeftinije , moja trebala biti 4600 , ja je dobio za 4250 :) ) Imaju sve podatke i testove na stranici koja nije nešto baš napucana .thermoflux.ba
Kovan je kopija Coolwex kamina i kotlova (vjerovatno dobili licencu ) i na Coolwex stranici stoji da imaju iskorištenje 90 % ( ne 96 % kako su mi rekli ovi iz Kovana , i kad sam pitao za certifikate , kaže imamo CE - to je za izvoz ne za karakteristike). Takođe sam čuo da se ovaj sistem doziranja peleta u ložište, što Kovan ima ,izbacuje jer često dolazi do zapaljenja silosa sa peletom.Kotlovi su glomazni i da bi ga očistio moraš se uvući u njega. Čuo sam da je prije par dana jedan veliki je eksplodirao u Merkatoru u Banjaluci :shock: kovan . ba - sređena stranica i gazda na 70% slika
Biodom mi se nije svidio jer ih malo ima , slaba servisna podrška , prilično nepoznat. Nemaju ovlaštenog prodavača...:run:
Topling, takođe zvao , znam za njih od prije jer komšija ima njihovu na ugalj i drvo. Bio se zagrijao pravo a njihov. Nisu ni lošeg izgleda, i oni izvoze , prave i velike kotlove i svašta nešto , ali me je jedan njihov serviser odgovorio da ne kupim jer imaju problema sa automatikom koja upravlja kotlom , i da su dosad mijenjali dvije ,tri vrste. topling . com

Centrometal ima radni kolega na kotlu od 35 kW, grije površinu kao i ja , prošle godine spičio 7,5 tona peleta i 4 m drva i 2 tone uglja ( samo nema stiropor). Zaključio je da su ovi plamenici sr... i jedva čeka da ga utopi nekom da i on mijenja.[/quote]

Ja sam čuo da Kovan pravi te kotlove za Slovensku firmu a ne obrnuto!!! A što se tiče podešavanja kod njihovih peći/kotlova možeš sve podesiti bez bilo kakvih dodataka.Ti dodatci su Termometar i Modem to ko hoće može kupiti,ali nije neophodno.Sve se može samom elektronikom podesit.Prije par dana bio sam kod čovjeka gledo jedan takav od Kovan 35Kw čovjek oduševljen ,mada ga prvu sezonu koristi. Malo sam ja nezadovoljan spremnikom jer samo tri vreće peleta mogu stati znači max 45 kg.I prilično ga je teško očistit,nema nikakvu pepeljaru moraš se zavlačit ispog gorionika. A što se tiče ostalog sve djeluje ok, konstrukcija mu je ok. Sve u svemu treba dobro odvagat i ne žurit oko odluke sa tim kotlovima. Ali onako objektivno dajem prednost ovim kotlovima na pelet ne kombinovano jer su to automatski veći potrošači,mada svi pričaju da se to da naštimat preko elektronike al ja u to baš ne vjerujem jer čujem priče ljudi koji to koriste i svi bi da se toga riješe a da kupe peć isključivo na pelet. Kovan ili Termoflux čak i Biodom od nedavno ima kod nas uvozi firma iz Gračanice a cijena za sad najpovoljnija među konkurencijom. Ja se spremam ovih dana otići tamo pa da vidim ovaj Biodom i svatit ću i do Kovana pa ću vidjeti u čemu je fol...
User avatar
gol-man
Posts: 222
Joined: 29/03/2007 11:10
Location: Zanzibar

#109 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by gol-man »

Ja sam čuo da Kovan pravi te kotlove za Slovensku firmu a ne obrnuto!!! A što se tiče podešavanja kod njihovih peći/kotlova možeš sve podesiti bez bilo kakvih dodataka.Ti dodatci su Termometar i Modem to ko hoće može kupiti,ali nije neophodno.Sve se može samom elektronikom podesit.Prije par dana bio sam kod čovjeka gledo jedan takav od Kovan 35Kw čovjek oduševljen ,mada ga prvu sezonu koristi. Malo sam ja nezadovoljan spremnikom jer samo tri vreće peleta mogu stati znači max 45 kg.I prilično ga je teško očistit,nema nikakvu pepeljaru moraš se zavlačit ispog gorionika. A što se tiče ostalog sve djeluje ok, konstrukcija mu je ok. Sve u svemu treba dobro odvagat i ne žurit oko odluke sa tim kotlovima. Ali onako objektivno dajem prednost ovim kotlovima na pelet ne kombinovano jer su to automatski veći potrošači,mada svi pričaju da se to da naštimat preko elektronike al ja u to baš ne vjerujem jer čujem priče ljudi koji to koriste i svi bi da se toga riješe a da kupe peć isključivo na pelet. Kovan ili Termoflux čak i Biodom od nedavno ima kod nas uvozi firma iz Gračanice a cijena za sad najpovoljnija među konkurencijom. Ja se spremam ovih dana otići tamo pa da vidim ovaj Biodom i svatit ću i do Kovana pa ću vidjeti u čemu je fol...
Ne znam jesu li nešto mijenjali na automatici , ali nisu imali mogućnost progaramiranog paljenja i gašenja, pa su mi nudili telefonske "džidže".I dodatak nije termometar nego termostat bežični ;-) . I j sam bio nezadovoljan takođe spremnikom kod Kovana, jer u ovaj moj od Thermofluxa staje 105 kg peleta ( imaju opciju većeg spremnika , malo nešto skuplje). A što reče , pelet kotlovi su puno bolji od kombinacije klasični kotao sa plamenikom ( ovaj moj zato što mogu i drvo u krajnjem slučaju a čišćenje kao što sam rekao za 3 minute bez prljanja i zavlačenja) .

PS . za moderaciju , ako može da otvori jedan topic za grijanje na pelet , pa da prebaci ovo što smo pisali .
Hvala :sax:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#110 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Hajlac »

gol-man wrote:
PS . za moderaciju , ako može da otvori jedan topic za grijanje na pelet , pa da prebaci ovo što smo pisali .
Hvala :sax:
:thumbup:

Napokon.
dona868
Posts: 90
Joined: 26/06/2011 13:41

#111 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by dona868 »

Kakav dimnjak treba za te peci na pelat? Dakle imam grijanje na plin, plinski fasadni bojler, nemam tu nikako dimnjaka i sad kad bi se htjeli prebaciti na pelat treba li izidati onaj klasicni dimnjak. I koliko kostaju te peci na pelat i koliko je tona pelata?
dona868
Posts: 90
Joined: 26/06/2011 13:41

#112 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by dona868 »

Moze i komsiji pod prozor svakako nismo u dobrim odnosima :D
E kod mene bi se to nesto malo mozda moralo vijugati....koliko max ta ventilacija moze biti duga. Npr. kod plinskog bojlera je max 5 m, s tim da se krive racunaju kao metar.
I od kojeg materijala mora biti ta ventilacija, je li obicni lim ili neki posebni ili nesto trece
heneid
Posts: 1
Joined: 05/06/2013 22:37

#114 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by heneid »

Da li neko ima iskustva sa pećima marke ravelli taljanske peći na pelet
samoTEgledam
Posts: 721
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#115 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by samoTEgledam »

Koji je nivo buke kod ovih kamina na pelet?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#116 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Danguba »

samoTEgledam wrote:Koji je nivo buke kod ovih kamina na pelet?
nesto kao hidraulicni pikamer... :D
salim se...skoro pa necujan... :wink:
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#117 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Haris033 »

Zašto su nam zaključali temu 🤔
https://forum.klix.ba/grijanje-na-inverter-klima-uredjaje-procitati-prvi-t79741.html ?
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#118 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by hopi »

Jedno pitanje
Bio kod kolege, i vidim one kao ukrase preko radijatora, pokrov, drvena skalamerija preko radijatora kako već nazvati. Da li to utiče na efikasnost Radijatora?
Pravilo je nemoj ništa držati na radijatoru, nemoj namještaj stvaljati drito uz, i onda izmisle to čudo.
Ne znam, ja to u svojoj kući ne bi stavljao.
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#119 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by NediM17 »

https://www.klix.ba/lifestyle/kucaiured/tri-uobicajene-greske-u-uredjenju-enterijera-koje-povecavaju-vase-racune-za-grijanje/240223161
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15647
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#120 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by problemnatravunu »

hopi wrote: 23/02/2024 22:42 Jedno pitanje
Bio kod kolege, i vidim one kao ukrase preko radijatora, pokrov, drvena skalamerija preko radijatora kako već nazvati. Da li to utiče na efikasnost Radijatora?
Pravilo je nemoj ništa držati na radijatoru, nemoj namještaj stvaljati drito uz, i onda izmisle to čudo.
Ne znam, ja to u svojoj kući ne bi stavljao.
Naravno da utiče, ali nekad je (i nekima) estetika iznad troška novca , i to je to
Post Reply