Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#76 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Da li ima neko od forumaša peć na pelet firme Eko line Kovan i da nam podijeli svoja iskustva...Hvala svima na predlozima i sugestima...
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#77 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by %tacno* »

pelletti wrote:Da li ima neko od forumaša peć na pelet firme Eko line Kovan i da nam podijeli svoja iskustva...Hvala svima na predlozima i sugestima...
Vas interesuje koji su nedostaci ili pohvale istih. Jako fino od Kovana. :thumbup:

Meni je serviser predlozio Termoflux i ugradio sam isti. Prije nego sto cu ugraditi ovaj kotao raspitivao sam se o mnogim kotlovima i svi su bili ''obecavajuci'' ali mi je ovaj Kovanov uvijek odskakao od cijene. Kada sam pitao majstora da mi otvoreno kaze koji bi kotao uzeo on mi kaze da su Kovanovi najkvalitetniji (debljina obloge) a sve drugo je malte ne isto stim sto je Kovanov bio skuplji za 1.300 KM sto me i odbilo od Kovana.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#78 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Hvala na brzom odgovoru...

Tu se i ja lomim nije mi sad za tih nekih 1000-1300 km ali ako nema neke ogromne razlike u kvalitetu i potrošnji peleta, što bih nekom te pare dao bez veze. Ja kako sam šuo da ti kovan kotlovi najmanje troše i da su sto se tiče težine daleko najteži. E sad u čemu je kvaka i imali to kakve veze sa kvalitetom samog kotla ili je to samo šminka... Zahvaljujem svima na odgovorima i sugestijama...

Ps: Kolko kvadrata gijete i koja je potrošnja peleta...
avdoa
Posts: 7
Joined: 03/12/2012 19:17

#79 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by avdoa »

pelletti wrote:Hvala na brzom odgovoru...

Tu se i ja lomim nije mi sad za tih nekih 1000-1300 km ali ako nema neke ogromne razlike u kvalitetu i potrošnji peleta, što bih nekom te pare dao bez veze. Ja kako sam šuo da ti kovan kotlovi najmanje troše i da su sto se tiče težine daleko najteži. E sad u čemu je kvaka i imali to kakve veze sa kvalitetom samog kotla ili je to samo šminka... Zahvaljujem svima na odgovorima i sugestijama...

Ps: Kolko kvadrata gijete i koja je potrošnja peleta...

OCITO DA IMAMO ISTU DILEMU. OD KOLEGE IZ ZENICE SAM DOBIO POTVRDU DA KAMINI I KOTLOVI NA PELET DOMACIH PROIZVODJACA IMAJU DVIJE MANE - ELEKTRONIKA I "PUŽ" KOJI UVLACI PELET IZ SPREMISTA U KOTAO. ISKRENO GLEDAO SAM OBA KAMINA NA SAJMU U ZENICI(TERMOFLUX I KOVAN) I DAN DANAS NISAM SKONTAO U CEMU JE KVAKA. NA PRIMJER: NAJJACA VARIANTA TERMOFLUXOVOG KAMINA JE TIP 14 ili 20 KOJI MOZE ZAGRIJAVATI DO 60-70 m2 PROSTORA STO TE U KONACNICI DODJE OKO 3800 KM. SKORO IDENTICAN KAMIN SA OZNAKOM EKO LINE 11 GARANTUJE TI DA MOZES DA ZAGRIJES PROSTOR DO 100 m2 - CIJENA 2940 KM ??? KADA UPOREDIS SPECIFIKACIJE LAKO SE DA PRIMJETITI DA JE TERMOFLUXOV KAMIN LAKSI ZA ccA 40 KG OD EKO LINE KAMINA, STO ME DODATNO ZBUNJUJE. MENI JE VELIKA FRKA OKO OVOG IZBORA POSTO USELJAVAM U STAN VELICINE 80 m2 I MORAM NESTO DA PODUZMEM DO PROLJECA.
P.S. PREMA SPECIFIKACIJI PROIZVODJACA POTROSNJA PELETA IZNOSI OD 1-2,3 kg NA SAT ZAVISNO OD IZLAZNE TEMPERATURE!
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#80 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Što se tiče kamina, moj amidža je prošlu zimu kupio Eko Kovan kamin po preporuci dobrog prijatelja.Grije s njim stan od preko 80 kvadrata zidana zgrada 80 tih gradjena mala cigla znači nije sad neka extra izolacija znači nema stiropora itd i kaže da je prezadovoljan. Meni zvuči za ne povjerovat ali kaže da je prošlu zimu kupio 2 tone peleta i da mu je pola tone ostalo znači za tu kvadraturu potrošio tonu i po. On kaze da je išo i u firmu u Gračanici i u Jajce i oba su mu se svidjela al mu Kovan bio jeftiniji pa je njega u Zenici kupio sa 5% popusta za gotovinu. Kako on kaže da je kovan kamin teži od svih jer ima 8 mm debljinu čel lima a ostali imaju 5mm. A meni kaže ne bi bilo loše da se raspitaš ko ima Termoflux na pelet i koja je potrošnja itd. jer nije loš ni Kovan ni Termoflux a termoflux od 1000-1300 jeftiniji...Meni treba Kotao za centralno 30-35 kw pa ću se morat još dobro informisati prije nego se odlučim jer ipak i jedan i drugi su privlačni.Navodno Kovan manje troši a Termoflux ima tu kombinaciju da se po potrebi za nedaj Bože mogu i drva ložiti ...
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#81 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Sad mi čovjek preporučuje neko slovenski kotao Biodom 30 kw za 4190 km pa ću se morati raspitati i otići pogledati....
avdoa
Posts: 7
Joined: 03/12/2012 19:17

#82 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by avdoa »

pelletti wrote:Sad mi čovjek preporučuje neko slovenski kotao Biodom 30 kw za 4190 km pa ću se morati raspitati i otići pogledati....

HVALA TI NA PREPORUKAMA, ALI ZABORAVIH DA TIKAŽEM DA JA U NAŠOJ STAROJ PORODIČNOJ KUĆI KORISTIM CENTROMETALOV KOTAO OD 33 KW, ALI JE NA ČVRSTI OGRIJEV. I NJIHOVU SAM PONUDU GLEDAO NA SAJMU U ZENICI I IMAJU DOBRU PONUDU KOJA BI MOGLA I TEBE DA ZADOVOLJI. MISLIM DA IMAJU DOBRU PREZENTACIJU NA SVOM WEB PORTALU.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#83 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

avdoa wrote:
pelletti wrote:Sad mi čovjek preporučuje neko slovenski kotao Biodom 30 kw za 4190 km pa ću se morati raspitati i otići pogledati....

HVALA TI NA PREPORUKAMA, ALI ZABORAVIH DA TIKAŽEM DA JA U NAŠOJ STAROJ PORODIČNOJ KUĆI KORISTIM CENTROMETALOV KOTAO OD 33 KW, ALI JE NA ČVRSTI OGRIJEV. I NJIHOVU SAM PONUDU GLEDAO NA SAJMU U ZENICI I IMAJU DOBRU PONUDU KOJA BI MOGLA I TEBE DA ZADOVOLJI. MISLIM DA IMAJU DOBRU PREZENTACIJU NA SVOM WEB PORTALU.
Ma neznam nešto baš nemam povjerenja u Centrometal imali smo slučaj u komšiluku gdje je peć pukla i nema od nje ništa više,možeš si kupiti novu.. A kako čitam po forumima nisu ljudi baš nešto ni zadovoljni njihovim pećima.Jer peć za pelet oni nemaju,znači kod njih je to sve peletset upitanju i te peći navodno troše puno više peleta nego ove koje su pravljene isključivo na pelet. Mene tješi samo što za ovu Termoflux Jajce kažu da je kod nje ložište za drva tako malo ostavljeno i da to kao nema sad nekog velikog utjecaja na potrošnju,tako sam negdje pročitao na forumu. Al meni nije frka s vremenom to planiram tek u proljeće radit pa zato ne žurim s odlukom. Na prvom mjestu mi je ova Eko Kovan jer za nju čujem sve same pohvale, al me cijena malo odbija al vidjećemo još...
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#84 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by %tacno* »

pelletti wrote: Ma neznam nešto baš nemam povjerenja u Centrometal imali smo slučaj u komšiluku gdje je peć pukla i nema od nje ništa više,možeš si kupiti novu.. A kako čitam po forumima nisu ljudi baš nešto ni zadovoljni njihovim pećima.Jer peć za pelet oni nemaju,znači kod njih je to sve peletset upitanju i te peći navodno troše puno više peleta nego ove koje su pravljene isključivo na pelet. Mene tješi samo što za ovu Termoflux Jajce kažu da je kod nje ložište za drva tako malo ostavljeno i da to kao nema sad nekog velikog utjecaja na potrošnju,tako sam negdje pročitao na forumu. Al meni nije frka s vremenom to planiram tek u proljeće radit pa zato ne žurim s odlukom. Na prvom mjestu mi je ova Eko Kovan jer za nju čujem sve same pohvale, al me cijena malo odbija al vidjećemo još...


Upravo tako.
Moras poci od ovoga. Odluciti se samo za pelet i traziti takav kotao jer kombinovani nemaju dovoljnu iskoristivost peleta tako da kombinovani trose i do 50% vise peleta.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#85 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Znači tačno je to što se tiče potrošnje. Ma na kraju ću tako i uradit kipiti peć na pelet i riješen problem... A dal ko zna bilo šta o kotlu slovenske proizvodje Biodom??? Isto radi isključivo na pelet al sad neznam kako se u praksi pokazao kakav je potrošač itd. Taj kotao bi me došao dosta povoljnije za razliku od Kovan kotla i ima veći spremnik za pelet nego Kovan, al me sad baš zanima kako se pokazao i koja je potrošnja..Ako više troši onda te dugoročno gledajući izađe i skuplji pa me i to malo zbunjuje, jer za Kovanov kotao kažu da nije velik potrošač...al mu je zato cijena daleko naveća za razliku od konkurencije...
avdoa
Posts: 7
Joined: 03/12/2012 19:17

#86 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by avdoa »

pelletti wrote:Znači tačno je to što se tiče potrošnje. Ma na kraju ću tako i uradit kipiti peć na pelet i riješen problem... A dal ko zna bilo šta o kotlu slovenske proizvodje Biodom??? Isto radi isključivo na pelet al sad neznam kako se u praksi pokazao kakav je potrošač itd. Taj kotao bi me došao dosta povoljnije za razliku od Kovan kotla i ima veći spremnik za pelet nego Kovan, al me sad baš zanima kako se pokazao i koja je potrošnja..Ako više troši onda te dugoročno gledajući izađe i skuplji pa me i to malo zbunjuje, jer za Kovanov kotao kažu da nije velik potrošač...al mu je zato cijena daleko naveća za razliku od konkurencije...

Upravo sam razgovarao sa zenom iz Preventa, koja je kupila Kovanov kotao od 35kw, i imala je istu dilemu kao i ti. U funkciji je oko dva mjeseca i prezadovoljna je s tim da ima mogucnost dogradnje neke vrste resetke u lozistu i kada ti nestane peleta ti tankas drvi ili tako nesto slicno. Uglavnom zakljucak je da je definitivno najisplativija investicija iz grupe velikih kotlova ovaj Kovanov. Mene samo buni njihova elektronika, kako na kaminima tako i na velikim kotlovima, jer joj nevjerujem puno. Nadam se da tvoj amidza nema problema sa kaminom.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#87 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Upravo sam razgovarao sa zenom iz Preventa, koja je kupila Kovanov kotao od 35kw, i imala je istu dilemu kao i ti. U funkciji je oko dva mjeseca i prezadovoljna je s tim da ima mogucnost dogradnje neke vrste resetke u lozistu i kada ti nestane peleta ti tankas drvi ili tako nesto slicno. Uglavnom zakljucak je da je definitivno najisplativija investicija iz grupe velikih kotlova ovaj Kovanov. Mene samo buni njihova elektronika, kako na kaminima tako i na velikim kotlovima, jer joj nevjerujem puno. Nadam se da tvoj amidza nema problema sa kaminom.

[/quote]
Dosad nije imo problema a ovaj što mu je preporučio već treću sezonu grije i nije bilo nikakvih problema...Meni je to novo, prvi put da čujem da se na Kovanov kotao može nadograditi ta rešetka za loženje drva, kod Thermofluxa da ali za Kovan nisam znao pa ću ioh nazvati da to provjerim.... Ako je tako ja ću onda definitivno Kovan uzeti jer kako čujem zaista su se pokazali.Danas mi čovjek priča da ovdje kod nas ima fima koja je već tri ta kotla od 35 Kw kupila i kaže prezadovoljni nikad ništa nije bilo vezano za elektroniku. Griju upravu firme nekih kaže 200-220 kvadrata i prošlu zimu potrošili 4,5 tone s tim da je montaža, stolarija nikakva i krov uopšte nema izolacije nikakve, nije ni crijepompokriveno nego salonitom... Meni kaže da ne bi više od 3-3,5 tona trošio po sezoni a gospodski.Jedino im je mahana što na taj ugradbeni rezervar mogu stati samo 3 vreće peleta, ali navodno da to nije problem ni napraviti nema kao potrebe kupovati preko njih.... Ja mislim što se tiči njihovih peći, bilo da se radi o Kaminu ili o Kotlovima mislim da su barem kod nas ovdje a i u regiji daleko najkvalitetniji, čak oni i za neku slovensku firmu rade, a Biodom je slovenski i negdje sam igom slučaja pročito na sloveskom forumu da je kao bolji od Biodoma..Mene samo malo cijena za sad odbija al ću se nakraju najvjerovatnije odlučiti za Kovan.....Hvala na sugestijama....
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#88 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by %tacno* »

Potrosnja peleta najmanje zavisi od proizvodjaca kotla. Svi su oni uradjeni na slicnim principima. Potrosnja najvise zavisi od vanjske temperature, izolacije objekta, kvalitete peleta (sastav, vlaznost...) pa tek onda dodje sam sistem kotla.

Svaki dodatak na pelet set, to vise nije pelet set. Vi mozete za ogrev koristiti kukuruz na klipu, slamu, kukuruzovinu, sjeckane grane, oblovinu, ugalj...ali ne u pelet setu. Konstrukcija pelet seta je takva da garantuje najefikasnije sagorijevanje samo peleta odredjene kvalitete. Dakle, dobar pelet u pelet setu najefikasnije sagorijevanje a sve drugo je improvizacija.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#89 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

Evo malo prije sam zvao u firmu Kovan u Gračanici i rekli su mi da ne postoji nikakva rešetka za eventualno grijanje na drva. Dakle, njihov kotao je konstruisan i napravljen namjenski i isključivo za Pelet radi veće iskorištenosti.Eto tako mi je ona Teta na tel rekla. A što se tiče potrošnje,naravno na prvom mjestu kuća ili objekat moraju bizi dobro izolovani da bi bio dobar učinak,bez obzira šta ložili... Ali mislim ipak da tu ima i do peći kolko tolko....Kod mene komšija troši 8-9 tona peleta sa Centrometalovim setom na pelet grije nekih 200 kvadrata, ne može me niko ubijedit da to nije izmeđuostalog i do peći. A kuća mu ima dobru termo izolaciju. Mislim generalno po nekoj logici da peći koje su namijenjene isključivo za Pelet da sigurno manje troše. A ove koje su kombinovane, prvenstveno se u njima ložila drva-ugalj i sad odjednom pelet i ljudi se onda čude kako tolko da troši. Barem ja za sebe ne bi uzimao tu kombinovanu upravo radi veće potrošnje....
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#90 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

%tacno* wrote:Potrosnja peleta najmanje zavisi od proizvodjaca kotla. Svi su oni uradjeni na slicnim principima. Potrosnja najvise zavisi od vanjske temperature, izolacije objekta, kvalitete peleta (sastav, vlaznost...) pa tek onda dodje sam sistem kotla.

Svaki dodatak na pelet set, to vise nije pelet set. Vi mozete za ogrev koristiti kukuruz na klipu, slamu, kukuruzovinu, sjeckane grane, oblovinu, ugalj...ali ne u pelet setu. Konstrukcija pelet seta je takva da garantuje najefikasnije sagorijevanje samo peleta odredjene kvalitete. Dakle, dobar pelet u pelet setu najefikasnije sagorijevanje a sve drugo je improvizacija.
Koji kotao na pelet ili peć ti imaš i kakva su iskustva,potrošnja itd.???
avdoa
Posts: 7
Joined: 03/12/2012 19:17

#91 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by avdoa »

%tacno* wrote:Potrosnja peleta najmanje zavisi od proizvodjaca kotla. Svi su oni uradjeni na slicnim principima. Potrosnja najvise zavisi od vanjske temperature, izolacije objekta, kvalitete peleta (sastav, vlaznost...) pa tek onda dodje sam sistem kotla.
Svaki dodatak na pelet set, to vise nije pelet set. Vi mozete za ogrev koristiti kukuruz na klipu, slamu, kukuruzovinu, sjeckane grane, oblovinu, ugalj...ali ne u pelet setu. Konstrukcija pelet seta je takva da garantuje najefikasnije sagorijevanje samo peleta odredjene kvalitete. Dakle, dobar pelet u pelet setu najefikasnije sagorijevanje a sve drugo je improvizacija.
NARAVNO DA JE IZOLACIJA OBJEKTA,NJEGOVA GRADNJA UOPSTE I VANJSKE TEMPERATURE VRLO BITAN FAKTOR U ODABIRU KOTLA I U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA VAMA KADA JE ODABIR OGRIJEVA U PITANJU (SAMO PROPISAN PELET PO SVIM UTVRDJENIM STANDARDIMA KOJE STE NAVELI), ALI MOJE MISLJENJE JE DA UZ POMENUTO GORIVO COVJEKU UVIJEK TREBA NEKA ALTERNATIVA. NAVODIM I JEDAN PRIMJER: COVJEK KUPIO KAMIN ZA ETAZNO GRIJANJE I SA NJIM PLANIRAO DA GRIJE KUCU OD TRI SPRATA. MENI SE ZALI KAKO MU JE PRVI SPRAT OK, ALI DA IMA PROBLEMA SA DRUGA DVA. DA SE MALO RASPITAO KOD RAJE SKONTAO BI DA MU TREBA KOTAO I KOTLOVNICA PA DA ONDA IDE U INVESTICIJU.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#92 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by %tacno* »

avdoa wrote:
%tacno* wrote:Potrosnja peleta najmanje zavisi od proizvodjaca kotla. Svi su oni uradjeni na slicnim principima. Potrosnja najvise zavisi od vanjske temperature, izolacije objekta, kvalitete peleta (sastav, vlaznost...) pa tek onda dodje sam sistem kotla.
Svaki dodatak na pelet set, to vise nije pelet set. Vi mozete za ogrev koristiti kukuruz na klipu, slamu, kukuruzovinu, sjeckane grane, oblovinu, ugalj...ali ne u pelet setu. Konstrukcija pelet seta je takva da garantuje najefikasnije sagorijevanje samo peleta odredjene kvalitete. Dakle, dobar pelet u pelet setu najefikasnije sagorijevanje a sve drugo je improvizacija.
NARAVNO DA JE IZOLACIJA OBJEKTA,NJEGOVA GRADNJA UOPSTE I VANJSKE TEMPERATURE VRLO BITAN FAKTOR U ODABIRU KOTLA I U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA VAMA KADA JE ODABIR OGRIJEVA U PITANJU (SAMO PROPISAN PELET PO SVIM UTVRDJENIM STANDARDIMA KOJE STE NAVELI), ALI MOJE MISLJENJE JE DA UZ POMENUTO GORIVO COVJEKU UVIJEK TREBA NEKA ALTERNATIVA. NAVODIM I JEDAN PRIMJER: COVJEK KUPIO KAMIN ZA ETAZNO GRIJANJE I SA NJIM PLANIRAO DA GRIJE KUCU OD TRI SPRATA. MENI SE ZALI KAKO MU JE PRVI SPRAT OK, ALI DA IMA PROBLEMA SA DRUGA DVA. DA SE MALO RASPITAO KOD RAJE SKONTAO BI DA MU TREBA KOTAO I KOTLOVNICA PA DA ONDA IDE U INVESTICIJU.
Prijatelju, nemoj me pogresno shvatiti ali nije svacije ni kroz selo pjevati.

Zar je problem pozvati nekoga iz struke da ti izracuna snagu kotla a da bi se doslo do te snage valja svaku prostoriju premjeriti, izracunati kubikazu pa za svaku prostoriju odrediti odgovarajuce temperature (nije isto hodnik i kupatlo) pa na osnovu kubikaze i zadane temperature dobije se potrebna kolicina energije za tu prostoriju pa se na osnovu toga i parapeta odredjuje velicina radijatora oblik it.d...i t.d. pa se sve sabere i dobije jacina kotla koji vam je potreban.
Ja otisao u specijalizovanu prodavnicu materijala za cen. grijanje i izmedju ostalog trgovkinja me pita '' koje su vam dimenzije kuce?'' :-) :-) Nidje veze. Upravo ovakve prodaju laicima kotlove.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#93 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Karen »

Gdje kupiti kaminsku peć na drva, do 10 kw, za stan od 40 kvadrata, sa osrednjom izolacijom?
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#94 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

centrometal se može naštelovati na iskorištenost 92%, hajde neka su ove od kovana i 96%, to je opet nikakva razlika. a nije zgoreg imati alternativu ako proizvođači peleta postanu bezobrazni.
Onda je krajnje vrijeme da ih podese i da se ljudi za uloženi novac i ugriju. Ali upravu si i ja sam za alternativu... Ovih dana ću imati razgovor sa ovlaštenim serviserom pa će mi on nadam se pomoći oko odluke...
ragib
Posts: 2344
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#95 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by ragib »

Image
imam ja kamin na pelet, prezadovoljan
avdoa
Posts: 7
Joined: 03/12/2012 19:17

#96 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by avdoa »

Prijatelju, nemoj me pogresno shvatiti ali nije svacije ni kroz selo pjevati.

Zar je problem pozvati nekoga iz struke da ti izracuna snagu kotla a da bi se doslo do te snage valja svaku prostoriju premjeriti, izracunati kubikazu pa za svaku prostoriju odrediti odgovarajuce temperature (nije isto hodnik i kupatlo) pa na osnovu kubikaze i zadane temperature dobije se potrebna kolicina energije za tu prostoriju pa se na osnovu toga i parapeta odredjuje velicina radijatora oblik it.d...i t.d. pa se sve sabere i dobije jacina kotla koji vam je potreban.
Ja otisao u specijalizovanu prodavnicu materijala za cen. grijanje i izmedju ostalog trgovkinja me pita '' koje su vam dimenzije kuce?'' :-) :-) Nidje veze. Upravo ovakve prodaju laicima kotlove.[/quote]



Stari moj ! Ja sam angazovao kucu koja se bavi projektovanjem i izradom instalacija, a koji su mi ljetos uradili kompletan posao. Upravo ono o cemu si gore napisao. Jedino je ostala dilema (ako si citao stare postove) oko odabira kamina - da li da uzmem Termofluxov ili Kovanov kamin, a citava rasprava je u cijeni - razlika od 1500 km.
avdoa
Posts: 7
Joined: 03/12/2012 19:17

#97 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by avdoa »

ragib wrote:Image
imam ja kamin na pelet, prezadovoljan
Da li mi mozes prenjeti prve dojmove, potrosnja, koliki prostor grijes, da li je komplikovano rukovanje i sl.
pelletti
Posts: 55
Joined: 02/12/2012 22:24

#98 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by pelletti »

avdoa wrote:
ragib wrote:Image
imam ja kamin na pelet, prezadovoljan
Da li mi mozes prenjeti prve dojmove, potrosnja, koliki prostor grijes, da li je komplikovano rukovanje i sl.

JA MISLIM DA JE OVO HAJMO REĆI OBIČNI KAMIN NA PELET,NIJE ONAJ ZA ETAŽNO GRIJANJE I AKO SE NE VARAM MOŽE DA GRIJE DO 60M² PO IZJAVI PROIZVOĐAČA...NA NJEGA SE NE MOŽE SPOJITI ETAŽNO GRIJANJE. AKO SAM POGIJEŠIO ISPRAVITE ME...
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#99 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by Hajlac »

Tema o plinu i struji a oni o peletima i pecima :-)

Trenutna temperatura u stanu je oko 23C s potrosnjom struje od 0,3-0,5 kW :D uz vanjsku temperaturu od -11C.
Cijena ulaganja - oko 2500KM. Lijepa Toshiba :dance:

Racun za Novembar - 31KM a najveci prosle zime bio do 65KM (jednosoban stan). Grije vec trecu sezonu.
avdoa
Posts: 7
Joined: 03/12/2012 19:17

#100 Re: Plinsko grijanje ili grijanje na struju?

Post by avdoa »

JA MISLIM DA JE OVO HAJMO REĆI OBIČNI KAMIN NA PELET,NIJE ONAJ ZA ETAŽNO GRIJANJE I AKO SE NE VARAM MOŽE DA GRIJE DO 60M² PO IZJAVI PROIZVOĐAČA...NA NJEGA SE NE MOŽE SPOJITI ETAŽNO GRIJANJE. AKO SAM POGIJEŠIO ISPRAVITE ME...[/quote]

Nije velika greska, veoma su slicni i dok nevidis zadnji dio nikad nisi siguran da li gledas obicni kamin ili kamin za etazno grijanje. Ja sam se odlucio za ovaj na slici.
Post Reply